Skoči na vsebino

Kosovo


kađiva

Priporočene objave

Ne vem lih, če gledam tako enostransko.

Mislim, da delaš klasično napako s primerjanjem kosovskega primera z Italijani, Baski ali katerokoli drugo manjšino v Evropi. Ne Italijanov, ne Baskov ne drugih ni njihova država v zadnjih 20-ih letih poskušala izgnati ali pobiti. Da se je to leta 1999 na Kosovu zgodilo, je dejstvo in to postavlja Kosovo v specifičen položaj.

in kakšen naj bi bil ta specifičen položaj, razen da hočejo v "tuji" hiši "olastniniti" nek del?

In le zakaj ravno to hočejo tudi v Makedoniji? so jih tudi tam sistematično preganjali in pobijali? V Makedoniji bojo kmalu Makedonci manjšina in ni daleč dan, ko bojo ravno tako makedonski Albanci zahtevali samostojnost in neodvisnost. Kaj misliš, katera je naslednja država, kateri se to lahko zgodi?

Razlagaš o pobijanjih in izganjanju lastne države.....predlagam, da si kdaj ogledaš kakšno dokumentarno oddajo v Srbiji ali Črni Gori, kjer predvajajo zasežene posnetke OVK...zanimivo koliko mudžahedinov je bilo v teh vrstah in kakšne vojne zločine so počeli (snemano "live", da ne bo pomote=, katere seveda tukaj ne prikazujejo)

In tudi jaz sem imel slabe izkušnje z vsem nacionalnostmi in barvami, pa vendar glede na to ne obsojam nikogar.Glede na to , da sem bil v zadnjih letih kar nekajkrat na Kosovu in se mi zdi, da kar poznam trenutne razmere ti priporočam , da se tudi sam odpraviš tja in se sam prepričaš okoli teh zadev. Pa še nasvet: nikar ne spregovori srbohrvaško, kajti takoj boš "državni neprijatelj broj 1".....z angleščino si tudi ne moreš kaj dosti pomagati, le italijanščina in nemščina zaležeta......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nihče pa ne pove o posiljevanjih srbkinj s strani šiptarjev,nihče ne pove o grožnjah Srbom, ki so živeli v vaseh z večinskim albanskim prebivalstvom....in so bili ti prisiljeni za majhne denarje prodajati zemljo albancem.

Tale označen del iz mojega prejšnjega posta govori o časih pred devetdesetimi leti. Ena od napak SFRJ je sicer bila, da je dopuščala , da se je večina denarja za Kosovo vlagala v Prištino, drugje pa je bila dokajšnja revščina (kot tudi v makedoniji in južni Srbiji) . Dejstvo pa je, da so Albanci že kmalu po 2.svet.vojni začeli kazati težnje po Veliki Albaniji, ena od metod "tihega etničnega čiščenja" pa so bila tudi posilstva Srbkinj,grožnje srbom, sploh tam, kjer so bili v manjšini. Poglej malo podatke o prebivalstvu npr. iz leta 1950 ter 1990. In težko mi bo dopovedati, da so se Srbi prostovoljno selili iz Kosova (razen peščice ekonomskih emigrantov). Sicer pa nisem rekel, da so vsi šiptarji slabi. Vendar imam pač jaz z njimi iz JLA slabe izkušnje. (z sosednjimi Romi se npr.zelo dobro razumem-o, tako, da nisem ravno kakšen primer šovinista.

Zanimivo, da sem jaz v istem obdobju prebiral srbski tisk in bil lepo zaveden, saj sem si tudi sam začel predstavljati Albance kot najhujšo golazen. Pa smo bili še v socializmu. Si ne predstavljam, da bi kdo na hrvaškem tedaj kaj takega napisal za Srbe.

Vem kakšni so podatki o prebivalstvu in kakšno rodnost so imeli Albanci. Vem tudi, da so se Srbi izseljevali pa tudi to, da v Srbiji mnogi priznavajo, da so sami krivi za to. Kosovo je bilo in je predvsem zaostalo območje, kjer je težko živeti. Srbija je imela na razpolago ves represivni aparat in ostala sredstva, da na legalen in legitimen način ureja situacijo na Kosovu in tudi posreduje pri migracijah. Če celo manjšino obrneš proti sebi, potem si kvalitetno zgrešil v tem kar si počel (razen če spet nekdo ne trdi, da so vsi Albanci hudobni). Ne glede na to ali nam je všeč ali ne, da so se Albanci od 1945 tako razmnožili, so ti sedaj dejstvo mimo katerega ne moreš. Ljudi, ki ti niso všeč, ne moreš kar pobiti in zagrebsti.

in kakšen naj bi bil ta specifičen položaj, razen da hočejo v "tuji" hiši "olastniniti" nek del?

In le zakaj ravno to hočejo tudi v Makedoniji? so jih tudi tam sistematično preganjali in pobijali? V Makedoniji bojo kmalu Makedonci manjšina in ni daleč dan, ko bojo ravno tako makedonski Albanci zahtevali samostojnost in neodvisnost. Kaj misliš, katera je naslednja država, kateri se to lahko zgodi?

Razlagaš o pobijanjih in izganjanju lastne države.....predlagam, da si kdaj ogledaš kakšno dokumentarno oddajo v Srbiji ali Črni Gori, kjer predvajajo zasežene posnetke OVK...zanimivo koliko mudžahedinov je bilo v teh vrstah in kakšne vojne zločine so počeli (snemano "live", da ne bo pomote=, katere seveda tukaj ne prikazujejo)

In tudi jaz sem imel slabe izkušnje z vsem nacionalnostmi in barvami, pa vendar glede na to ne obsojam nikogar.Glede na to , da sem bil v zadnjih letih kar nekajkrat na Kosovu in se mi zdi, da kar poznam trenutne razmere ti priporočam , da se tudi sam odpraviš tja in se sam prepričaš okoli teh zadev. Pa še nasvet: nikar ne spregovori srbohrvaško, kajti takoj boš "državni neprijatelj broj 1".....z angleščino si tudi ne moreš kaj dosti pomagati, le italijanščina in nemščina zaležeta......

Specifičen položaj je ta, da je del mednarodne skupnosti kršil mednarodno pravo že pri napadu na Srbijo, torej s samim posredovanjem NATA. Z zasedbo pokrajine (po dogovoru o umiku srbske vojske) na podlagi rezolucije ZN so tudi prevzeli odgovornost za Kosovo. In tudi močno zgrešili, ko so dovolili pogrom Albancev nad Srbi, v letu 2004. Sedaj ugotavljajo, tako kot tudi v BiH, da mednarodna skupnost ne more voditi države na dolgi rok in da je bolje, da se najde končna rešitev. Srbija je s svojim delovanjem do trenutka, ko se je začela kazati podpora neodvisnosti dajala prav Albancem, ki so govorili, da se z njimi ne da pogovarjati. Poglej si retoriko predstavnikov Srbije pred letom 2006 in marsikaj ti bo jasneje. S svojim delovanjem na Kosovu, je Srbija samo spodkopavala napore mednarodne skupnosti. Ali meniš, da jim gre to sedaj v prid? Sicer pa bi lahko iz mojega pisanja lahko videl, da ne podpiram neodvisnosti Kosova, le možne argumente za najverjetnejši razplet dogodkov navajam.

Kar se Makedonije tiče, je isti del mednarodne skupnosti že posredoval a tudi prisilil Makedonijo, da je Albancem dala manjšinske pravice, ki jim gredo. Jih je spet toliko, da se jih ne da ignorirati. Na drugo stran, pa se mi zdi, da so bili dani jasni znaki, da se delovanje proti Makedoniji ne bo dovoljevalo in država Makedonija normalno uporablja svoj varnostni aparat proti skrajnežem. In zakaj mislite, da je makedoncem tako pomembno članstvo v NATU?

Glede pisanega in avdiovizuelnega materiala mi lahko verjameš ali ne, ampak videl sem ga precej. Z vseh strani. Mudžahide so z veseljem izkoriščali tudi Bošnjaki. Tako kot so Srbi imeli Ruse, Grke, Kozake in svoje paravojaške enote... Ko je ne dolgo tega srbska policija, v Sandžaku, razbila celico Vahabitov jim nihče ni prigovoril zaradi tega. Mene sploh ne tangira ali nek klavec nosi ogrinjala, ki ga identificirajo kot mudžahida ali kot četnika. Zločinec je zločinec. Bolj pomembna so naslednja vprašanja: "Kdo ga je postavil tam kjer je" in "ali je to počel načrtno ali gre za posamezen primer?"

Na Kosovu sem bil pred kratkim. S srbščino nisem imel težav saj nisem silil z njo, čeprav jo obvladam bolje od drugih tujih jezikov. Če se je pa kak starejši Albanec/-ka hotel lažje sporazumeti z menoj, je pač uporabil srbščino. Mlajši rodovi pa srbščine več ne obvladajo, tako kot pri nas ne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vseeno smatram, da je Kosovo ozemlje Srbije,šiptarji pa so tam manjšina. Nisi povedal, kako bi se ti zdelo, če bi madžarska manjšina zahtevala odcepitev prekmurja ali pa italijanska odcepitev primorske.

predvsem pa me moti naša vlada z Ruplom na čelu, ki se v tem konfliktu, ki ni naša stvar, obnaša kot slon v trgovini s porcelanom...

LPD

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam poglej našga janšo...ja res je faca,sam brez okvirja.....

tehnika je res cenejša,sam od nje ne boš živu..

hrana je dans tud nenormalno poceni

ja lepo nam dvignejo kazni mi pa vsi kot tepčki...na vse pristanemo..

fuck the sistem

Moj nasvet vozi po CPP pa nebo nobene kazni. :headbang:

Tudi jaz se težko vzdržim vozit po CPP ampak sem pripravljen za moje početje odgovarjat in zato še nikoli nisem se jezil na oblast.

sicer pa te prosim neberi več mojih postov jaz sem tvoje nehal OK.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

po moje; kosovo=srbija

Pa še eno za hec-priredba naše navijaške ˝kdor ne skače ni slovenc˝ :lol1: :lol1: :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vseeno smatram, da je Kosovo ozemlje Srbije,šiptarji pa so tam manjšina. Nisi povedal, kako bi se ti zdelo, če bi madžarska manjšina zahtevala odcepitev prekmurja ali pa italijanska odcepitev primorske.

predvsem pa me moti naša vlada z Ruplom na čelu, ki se v tem konfliktu, ki ni naša stvar, obnaša kot slon v trgovini s porcelanom...

LPD

Na to sem ti odgovoril. Podrobneje, gredo stvari tako - Madžari in Italijani imajo v Slo visoko stopnjo manjšinskih pravic in ne vidim, da bi se kaj hudo zoperstavljali slovenski državi. Če bi do tega prišlo, bi slovenska država lahko uporabila vsa zakonska sredstva, da kaj takšnega onemogoči. Vkolikor bi slovenska država začela pripadnike manjšine pobijati in izganjati iz države bi verjetno Italija/Madžarska ter druge države zahtevale ukrepanje proti R Sloveniji, začevši s sankcijami itn. In če se mogoče spomniš, je bilo proti Srbiji ukrepano s celo paleto mehkejših ukrepov pred samim napadom, kar se je vleklo še od vojne v BiH in na Hrvaškem. In če se mogoče vprašaš, ali so te države poklicane za kaj takega - ja, seveda so. Ne gre samo za manjšine temveč tudi za poslabšanje varnostnih razmer v celotni regiji saj oboroženi konflikti pritegnejo ekstremiste vseh vrst, omogočijo dostopnost do vseh vrst lahke pehotne oborožitve in eksplozivov itn. Če bi ob tem bilo potrebno poskrbeti za stotisoče ubežnikov pa je zadeva za te države še toliko bolj pereča. Da ne omenjam javnosti, ki od svojih voditeljev zahteva naj ustavijo pobijanje.

Primer pa ni enak ne po številu ljudi o katerem govorimo in ne po absolutni večini na nekem področju. Lahko bi za primer vzeli Baske, ki jih je Francova unitaristična in fašistična Španija dobesedno zatirala in so se zatekli k oboroženemu odporu. Današnja Španija pa postaja čedalje bolj regionalizirana in regije, na čelu z Baskijo, Valencijo in Katalonijo, čedalje bolj avtonomne. Zato je danes težko razumeti ali podpirati teroristične dejavnosti ETA-e.

Interes naše države je, da imamo v soseščini urejene države s katerimi imamo partnerske odnose. Če smo v skupnih obrambnih in ekonomsko-političnih povezavah, še toliko bolj. Še najmanj pa nam je v interesu, da bi spet prišlo do vojne v BiH ali na Kosovem. BiH pa je tukaj spet lep primer dvoličnosti srbskih politikov. To kar zahtevajo za Srbe v BiH in še prej na Hrvaškem (samostojno državo, odcepitev in priključitev Srbiji) odrekajo Albancem na Kosovu. Kaj meniš o tej primerjavi?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

po moje; kosovo=srbija

Pa še eno za hec-priredba naše navijaške ˝kdor ne skače ni slovenc˝ :lol1: :lol1: :lol1:

Ta

je mogoče malenkost bolj poučen.
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

BiH pa je tukaj spet lep primer dvoličnosti srbskih politikov. To kar zahtevajo za Srbe v BiH in še prej na Hrvaškem (samostojno državo, odcepitev in priključitev Srbiji) odrekajo Albancem na Kosovu. Kaj meniš o tej primerjavi?

zelo dobra primerjava.....BiH in Hrvaška je lep primer dvoličnosti mednarodne skupnosti ........le zakaj Srbom ne omogočijo v BiH in na Hrvaškem samostojno državo,odcepitev ali priključitev Srbiji, na Kosovu jim je pa to samoumevno, da imajo lahko Albanci odcepitev in neodvisnost?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta
je mogoče malenkost bolj poučen.

ta link ni nikakor poučen, saj je govora o paravojaških enota, če se ne motim.......kar je bila ravno tako OVK, mar ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta
je mogoče malenkost bolj poučen.

Lej moj link je biu mišlen mal za hec

Drugač je pa tule še en link:

http://www.youtube.com/watch?v=eQ1EKSS0O9s

Nasilje je bilo povzročeno iz obeh strani-katero je bilo večje in katero manjše bi lahko diskutirali v nedogled. Kar se pa kosova tiče pa še vedno podpiram srbsko stališče. Potemtakem bi se tudi zamjeski slovenci lahko zbunili po albanskem zgledu pa zahteval samostojno Koroško, del italije s Trstom itd. Seveda bi lahko, če bi ubrali albansko taktiko pa se v petdesetih letih namnožil za 100% začel furat kakšen verski fanatizem pa ustanovili eno ali dve teroristični skupini. kaj mislite kako bi se veliki evropski narodi odzvali na to??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na to sem ti odgovoril. Podrobneje, gredo stvari tako - Madžari in Italijani imajo v Slo visoko stopnjo manjšinskih pravic in ne vidim, da bi se kaj hudo zoperstavljali slovenski državi. Če bi do tega prišlo, bi slovenska država lahko uporabila vsa zakonska sredstva, da kaj takšnega onemogoči. Vkolikor bi slovenska država začela pripadnike manjšine pobijati in izganjati iz države bi verjetno Italija/Madžarska ter druge države zahtevale ukrepanje proti R Sloveniji, začevši s sankcijami itn. In če se mogoče spomniš, je bilo proti Srbiji ukrepano s celo paleto mehkejših ukrepov pred samim

napadom, kar se je vleklo še od vojne v BiH in na Hrvaškem................

.................................... BiH pa je tukaj spet lep primer dvoličnosti srbskih politikov. To kar zahtevajo za Srbe v BiH in še prej na Hrvaškem (samostojno državo, odcepitev in priključitev Srbiji) odrekajo Albancem na Kosovu. Kaj meniš o tej primerjavi?

Zdi se mi, da očitno favoriziraš in zagovarjaš kosovsko stališče,srbskih argumentov pa a priori ne priznavaš.

Časi, ko so Srbi na silo hoteli zadušiti upore kosovskih rudarjev so že zdavnaj mimo. vendar tudi tu niso bili samo Srbi, ampak je bila doli zvezna policija SFRJ, tudi slovenska.Med njimi tudi moj, sedaj že pokojni prijatelj, ki mi je marsikaj povedal...kar se obeh strani tiče......

ne vem, kdaj po letu 1990 naj bi Srbi pobijali Albance..??? Bilo pa je obratno (OVK) . Srbi so se lotili cele YU, Kosovo pa je bila Srbija. Kljub temu, da jim hočejo Šiptarji ob pomoči ZDA in dela EU odvzeti del ozemlja, se Srbi obnašajo civilizirano ter "grozijo" z vsemi pravnimi sredstvi,Šiptarji (vključno s predsednikom) pa groze s terorističnimi akcijami v primeru , da bi morali ostati v srbiji. In priznanje Kosova bo lep primer tudi ostalim, kaj se da doseči s terorizmom,posiljevanjem manjšinskega dela in grožnjami manjšinskemu delu prebivalstva (srbom)

Glede Bosne ti je pa že BMW lepo odgovoril. Ali ne bi bila po kosovskem scenariju tudi Republika Srpska upravičena do svoje države?? Pa Romuni imajo podoben primer, pa Madžari,Čehi,Slovaki.......

Popravljeno . Popravil Damian
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kdor ima rad Šiptarje naj gre malo na Kosovo Npr. za 14 dni na dopust-zelo poceni (jaz sem bil parkrat)zato jih dobro poznam,da sploh neomenjam kako so me okradli,metali v avto kamenje,streljali v prometne znake,nesmeš hodit po pločniku na določeni strani ceste,če nimaš

Tvoja žena, ma rada šiptarje!

Kljub temu pa je treba vedeti, da je odcepitev v nasprotju z mednarodnimi standardi, z resolucijo OZN in še marsičem.

Ma, nemoj!

Hvala Damian,ker me zagovarjaš nisem šuvenist ampak dobro poznam stanje na Kosovu in vem,da tudi naš za moje pojme dober predsednik vlade razmišjla enako samo govoriti mora drugače,bomo pa to škodo vsi plačevali,ko bosta on in zunanji minister uživala na lovorikah.

Samo precednik Vlade, nimam BMW-ja kot ti!!!

Hamdala agar!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

danes zjutraj slišal na radiu, srbi sprejel resolucijo, da ne jebejo EU in NATO, če se kosovo odcepi na njihov račun, bravo SRBI :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisi povedal, kako bi se ti zdelo, če bi madžarska manjšina zahtevala odcepitev prekmurja ali pa italijanska odcepitev primorske.

Kaj, se ti zdi da bi bilo narobe s tako odcepitvijo? Sploh, če bi bilo "madžarov" tako veliko več?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Potemtakem bi se tudi zamjeski slovenci lahko zbunili po albanskem zgledu pa zahteval samostojno Koroško,

jezus, ti pa palamudiš. Prelepo jim gre tam, da bi se hoteli odcepit!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zelo dobra primerjava.....BiH in Hrvaška je lep primer dvoličnosti mednarodne skupnosti ........le zakaj Srbom ne omogočijo v BiH in na Hrvaškem samostojno državo,odcepitev ali priključitev Srbiji, na Kosovu jim je pa to samoumevno, da imajo lahko Albanci odcepitev in neodvisnost?

Verjetno se spomniš, kako so potekali spopadi na Hrvaškem in v BiH. Mogoče se spomniš, kdo je imel največjo korist od vojne, vsaj na začetku, saj je prevzel oblast nad JLA in njeno skorajda celotno oborožitvijo? Tudi velikost osvojenih področij v primerjavi s številčnostjo naroda ter sistematičnost početja (pobijanje elit, pobijanje in zapiranje za boj sposobnih moških, preganjanje civilnega prebivalstva, uničevanje verskih objektov) pove marsikaj. Če si pogledaš prej omenjeni videozapis, boš videl, da to sami direktno povedo srbski voditelji. Naj povem, da so nedvomno tudi Srbi bili žrtve vojne in zločinskih dejanj a prej omenjeno in razmerje med žrtvami civilisti/bojevniki je hudo v breme srbski strani. V vojni se je marsikaj dogajalo vendar je treba razumeti vzroke in začetek poteka vojne, da bi razumeli bistvo.

Bistvo pa je v tem, da bi s priznanjem neodvisnosti entitete Republike Srpske nagradili agresijo in etnično čiščenje.

Mimogrede, ali se mogoče spomnite Srebrenice, zaščitenega območja ZN na podlagi resolucije VS ZN. Ali tedaj resolucije VS ZN niso veljale? Kaj pa, ko so srbske sile zajele pripadnike ZN v BiH in jih uporabile kot talce, ali je tudi to bilo legitimno početje? Ali je normalno, da ima Srbija toliko za povedati o dogajanju v BiH, da se Banja Luka več pogovarja z Beogradom kot s Sarajevom? Toliko o spoštovanju ZN in meja mednarodno priznane države.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne vem, kdaj po letu 1990 naj bi Srbi pobijali Albance..??? Bilo pa je obratno (OVK) . Srbi so se lotili cele YU, Kosovo pa je bila Srbija. Kljub temu, da jim hočejo Šiptarji ob pomoči ZDA in dela EU odvzeti del ozemlja, se Srbi obnašajo civilizirano ter "grozijo" z vsemi pravnimi sredstvi,Šiptarji (vključno s predsednikom) pa groze s terorističnimi akcijami v primeru , da bi morali ostati v srbiji. In priznanje Kosova bo lep primer tudi ostalim, kaj se da doseči s terorizmom,posiljevanjem manjšinskega dela in grožnjami manjšinskemu delu prebivalstva (srbom)

Glede Bosne ti je pa že BMW lepo odgovoril. Ali ne bi bila po kosovskem scenariju tudi Republika Srpska upravičena do svoje države?? Pa Romuni imajo podoben primer, pa Madžari,Čehi,Slovaki.......

Masovno leta 1999. Ja, tudi OVK je pobijala in zato so nekateri njeni člani, osumljeni vojnih zločinov, zagovarjajo pred sodiščem v Haagu.

Če bi se Srbija resno ukvarjala s Kosovom leta 1991 bi verjetno lahko bolj grobo obračunali z Albanci brez kakršne zunanje reakcije. A tedaj jih je bolj skrbelo širjenje na zahod.

Seveda se danes obnašajo "civilizirano" saj se necivilizirano ne morejo, razen, če jim paše tisto kar so privoščili Vukovarju, Dubrovniku, Sarajevu in množici drugih hrvaških in bosanskih mest. Pa se mi zdi, da jim ne, saj se niso dolgo upirali leta 1999. Je pa tudi situacija drugačna saj je vsaj del Srbije drugačen in bolj napreden pa tudi Srbija kot država spoznava, da ne more ostati izolirani otok sredi JV Evrope. V tistih časih se pa ni splačalo preveč kritizirati Slobotove politike, saj si lahko končal kot Stambolič ali kak preveč pogumen novinar (pojeo ih mrak).

Vodje kosovskih albancev javno govorijo to kar je prevladujoče mnenje prebivalstva in to je, da si ne želijo srbske oblasti. Grožnje mednarodni skupnosti, ki je prisotna na Kosovu pa so puhlice. Mislim, da si mednarodne sile ne bodo več dovolile nemočnega spremljanja divjanja kogarkoli proti komurkoli. Če pa Albancem to ni prav pa se lahko mednarodna skupnost kadarkoli umakne. Tedaj bi se pa lahko pogovarjali samo še s srbsko vojsko o tem kdo ima bolj prav in kdo ne. Pa nekako dvomim, da bi jim to bilo všeč.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...ampak je bila doli zvezna policija SFRJ, tudi slovenska.Med njimi tudi moj, sedaj že pokojni prijatelj, ki mi je marsikaj povedal...kar se obeh strani tiče......

P.S.

Ta zadeva mi je kar znana. Zdaj mi odgovori na dva vprašanja. Zakaj je slovensko vodstvo umaknilo slovensko policijo iz Kosova, če so se tam branili zakoni zvezne države? Ali je delovanje teroristov in iredentistov dovoljšen razlog neki državi, da ukaže/dovoli svojim vojaškim, paravojaškim in policijskim enotam nediskriminirano pobijanje in izgon vsega manjšinskega prebivalstva?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verjetno se spomniš, kako so potekali spopadi na Hrvaškem in v BiH. Mogoče se spomniš, kdo je imel največjo korist od vojne, vsaj na začetku, saj je prevzel oblast nad JLA in njeno skorajda celotno oborožitvijo? Tudi velikost osvojenih področij v primerjavi s številčnostjo naroda ter sistematičnost početja (pobijanje elit, pobijanje in zapiranje za boj sposobnih moških, preganjanje civilnega prebivalstva, uničevanje verskih objektov) pove marsikaj. Če si pogledaš prej omenjeni videozapis, boš videl, da to sami direktno povedo srbski voditelji. Naj povem, da so nedvomno tudi Srbi bili žrtve vojne in zločinskih dejanj a prej omenjeno in razmerje med žrtvami civilisti/bojevniki je hudo v breme srbski strani. V vojni se je marsikaj dogajalo vendar je treba razumeti vzroke in začetek poteka vojne, da bi razumeli bistvo.

Recimo da se je spomnim "v živo" in ne iz varnega zavetja naslanjača.......zato mi ni ravno jasno, o čem govoriš......sploh o nekih koristih vojne.....

Bistvo pa je v tem, da bi s priznanjem neodvisnosti entitete Republike Srpske nagradili agresijo in etnično čiščenje.

ravno tako, kot bi s priznanjem neodvisnosti Kosova nagradil agresijo in etnično čiščenje....v čem je potem razlika?

Mimogrede, ali se mogoče spomnite Srebrenice, zaščitenega območja ZN na podlagi resolucije VS ZN. Ali tedaj resolucije VS ZN niso veljale? Kaj pa, ko so srbske sile zajele pripadnike ZN v BiH in jih uporabile kot talce, ali je tudi to bilo legitimno početje? Ali je normalno, da ima Srbija toliko za povedati o dogajanju v BiH, da se Banja Luka več pogovarja z Beogradom kot s Sarajevom? Toliko o spoštovanju ZN in meja mednarodno priznane države.

Definitivno je to svinjarija....ravno tako se pa tudi spomnim, kako so bošnjaške sile kljub zagotovilom najvišjih državnikov o varnem umiku iz mesta in belim zastavam napadle vojaški konvoj ter ga zmasakrirale (BTW med njimi tudi medicinsko osebje), navkljub prisotnosti varnostnih sil ter takratnemu predsedniku vlade.....

Poglej suma-sumarum......nekdo hoče osamosvojiti del suverene države (po domače "olastniniti")....in kot izgleda, jim bo to s pomočjo velecenjene mednarodne skupnosti to tudi uspelo......pravo vprašanje je, katera suverena država je naslednja?katero je tisto magično število populacije,katero opravičuje osamosvojitev, pa čeprav je to lahko zaradi banalnih ali pa tudi resnih vzrokov?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... slovenski miličarji so bili iz Kosova umaknjeni po tistem, ko niso hoteli posredovati zoper rudarje v Peći ...

jap,spomin je še živ na uboge rudarje, ki so gladovno stavkali fenomenalno dolgo (verjetno je tudi v medicinskih analih zapisano kot najdaljše preživetje brez hrane),seveda brez vode in ostalih stvari......samo ne spomnem se več, zakaj so že štrajkali?....sigurno je bilo zelo pomembno, kajti jaz se spomnem samo obritih in shiranih rudarjev, razloga pa ne več.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Recimo da se je spomnim "v živo" in ne iz varnega zavetja naslanjača.......zato mi ni ravno jasno, o čem govoriš......sploh o nekih koristih vojne.....

Aja? Torej vojna se je začela kar tako in JLA (tedaj še) je slučajno posedla položaje in razdelila Srbom orožje (mogoče so jim samo zaboji padali iz tovornjakov) precej pred prvimi spopadi? Če pa imamo tukaj veterana balkanskih vojn oz. kakšnega dopisnika, se bom pa z veseljem dal podučiti podatkom iz prve roke. Tematike pač ne obvladam v popolnosti.

ravno tako, kot bi s priznanjem neodvisnosti Kosova nagradil agresijo in etnično čiščenje....v čem je potem razlika?

Nope, s tem bi takšno ravnanje kaznovali. a očitno gledava na zadeve s kontra perspektive.

Definitivno je to svinjarija....ravno tako se pa tudi spomnim, kako so bošnjaške sile kljub zagotovilom najvišjih državnikov o varnem umiku iz mesta in belim zastavam napadle vojaški konvoj ter ga zmasakrirale (BTW med njimi tudi medicinsko osebje), navkljub prisotnosti varnostnih sil ter takratnemu predsedniku vlade.....

Poglej suma-sumarum......nekdo hoče osamosvojiti del suverene države (po domače "olastniniti")....in kot izgleda, jim bo to s pomočjo velecenjene mednarodne skupnosti to tudi uspelo......pravo vprašanje je, katera suverena država je naslednja?katero je tisto magično število populacije,katero opravičuje osamosvojitev, pa čeprav je to lahko zaradi banalnih ali pa tudi resnih vzrokov?

Izrael ne bo, ker ima jedrsko orožje in ZDA za seboj. Rusija tudi ne, iz očitnih razlogov. Verjetno Irak. Vendar so to manj "evropski" problemi od Kosova.

Konvoj, ki ga omenjaš je, predvidevam, primer iz Tuzle. Kot sem že napisal, ne dvomim v to, da so bili Srbi tudi žrtve. Kolegi, ki so bili pripadniki modrih čelad so imeli rajši Srbe kot Bošnjake in Hrvate saj naj bi se ti bolje držali dogovorov. Čisto verjamem, glede na to, da so imeli najbolj profesionalno in organizirano vojsko (osnovo), bazirano na nekdanji JLA medtem, ko so bili Hrvati in Bošnjaki največkrat le v uniformo oblečeni civilisti, brez prave vojaške organizacije in kontrole nad enotami na terenu. Zato pa je 11% prebivalstva Hrvaške zasedlo čez 30% ozemlja države in 30% prebivalstva BiH čez 70% ozemlja države.

Globalno gledano pa so srbsko vodstvo najbolj odgovorno za to, kar se je dogajalo. Vojna na hrvaškem se je končala, ko so bile srbske sile poražene. V BiH pa tedaj, ko jim je grozil poraz. Dokler jim je na bojišču šlo dobro, dotlej je vojna trajala. Ali potrebuješ še kak podatek k temu? In ko je opozicija v Srbiji skoraj zrušila Slobota, je čudežno prišlo do vstaje na Kosovu in spet se je bilo treba združevati proti zunanjemu (no, notranjemu) sovražniku. Recepti uporabe sil pa so bili enaki kot poprej na Hrvaškem in v BiH (čudno, ne, saj je šlo povečini za iste akterje).

Lahko se pa seveda tudi motim in so se Albanci šli vojne proti srbski vojaški mašineriji vedoč, da jim bo v pomoč priskočil zahod. Pri tem so na lastno pest bežali iz Srbije in odmetavali vse dokumente, ki bi lahko kazali, da so sploh imeli pravico bivati v Srbski pokrajini. Le to mi ni jasno, zakaj niso sprožili upora, ko so bile srbske sile raztegnjene čez celo Hrvaško in BiH in bi imeli največjo možnost uspeha.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jap,spomin je še živ na uboge rudarje, ki so gladovno stavkali fenomenalno dolgo (verjetno je tudi v medicinskih analih zapisano kot najdaljše preživetje brez hrane),seveda brez vode in ostalih stvari......samo ne spomnem se več, zakaj so že štrajkali?....sigurno je bilo zelo pomembno, kajti jaz se spomnem samo obritih in shiranih rudarjev, razloga pa ne več.....

HOTELI SO REPUBLIKO zdaj,ko jim Srbi dajejo popolno Avtonomijo bi radi Državo nazadnje (če bi dobili Srbsko zemljo) bi se priključili Albaniji in želja po veliki Albaniji bi se jim uresničila,samo mi tega nebomo dočakali,ker bojo prej šli Srbi Kosovo osvobodit-seveda mogoče v skrajnosti z Rusko pomočjo, seveda če bo Albancem pomagala Amerika,tega si neželmo,smo preblizu.Nepozabit v vse svetovne vojne je bil vklučen Balkan in star pregovor pravi NEMA TANCA BREZ BALKANCA!!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jap,spomin je še živ na uboge rudarje, ki so gladovno stavkali fenomenalno dolgo (verjetno je tudi v medicinskih analih zapisano kot najdaljše preživetje brez hrane),seveda brez vode in ostalih stvari......samo ne spomnem se več, zakaj so že štrajkali?....sigurno je bilo zelo pomembno, kajti jaz se spomnem samo obritih in shiranih rudarjev, razloga pa ne več.....

A tebi je tudi padlo v oko, da so bili po parih dneh v jami lepo gladko obriti.... Ja, šipci so zviti, samo včasih pa pozabijo na kakšno malenkost...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!