Skoči na vsebino

Hard disk...... resevanje!!


Priporočene objave

Evo najprej vsem en prav lep pozdrav. Komaj sem se vrnil z dopusta ze gre vse narobe. Pridem domov in hocem eno veliko dozo motosvet-a in ko hocem zagnati "carovnalnik" se mu iz riti zaiskri :shock: , pokadi :shock: in posteno :shock: zasmrdi!?!?!? :roll: :evil: :shock: :shock:

Kaj zdaj?Nesem zadevo do najblizjega PC-guruja in ugotovimo da: je pocrkalo vse zivo. Glavni problem je trdi disk, rad bi resil vsaj podatke. Predvidevamo, da bi se podatke dalo resit, ce bi kje dobil kontroler (ona zadeva z vsemi moznimi cipi-"mama plata od diska") model: Seagate ST 36422A :shocked!:

Tako da VAS lepo lepo prosim ce mi kdorkoli lahko pomaga - kakorkoli.

PS: nisem glih pc strucko, tak da sem ga mogoce kje malo mimo :2gunfire:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa si probal, disk dati v drug računalnik?? A ga na drugem računalniku zazna??

Načeloma se da rešit podatke tudi iz čist crknjenih diskov, samo kolikor jaz vem je to ZELO drago. Pa še v Sloveniji je vprašanje če ti lahko to kdo naredi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lindau, najprej probaj disk v drugem računalniku, če ga prepozna ... (seveda ga je potrebno pravilno priklopiti -master, slave ...).

Če ga spozna si na konju in disk ni crknu, vseeno pa takoj še arhiviraj pomembne vsebine z njega ...

Če ga tudi na drugem računalniku ne spozna, pa je še možnost, da dobiš popolnoma enak disk, zamenjaš elektroniko in upaš, da bo tako štartal ...

Vprašaj tam kjer si kupil disk ali pa še na kakšnem drugem servisu ali firmi. Če ti naredijo uslugo in elektroniko začasno zamenjajo + arhivirajo vsebino je OK, sicer ga kupi in to naredi sam ... nov disk boš takoalitako potreboval.

DOKLER GA NE "REŠIŠ" GA ČIMMANJ PRIŽIGAJ !!!

V tujini obstajajo firme, ki rešujejo podatke iz crknjenih diskov vendar pa samo ocena, ali ga je mnogoče rešiti lahko stane cca. 1000EUR, samo reševanje pa še nadaljnih ... ULALA...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Phu... Če napajalnik crkne na grd način, lahko uniči popolnoma vse komponente računalnika, vključno z miško in tipkovnico (od kolegovega PC-ja je bil uporaben le še "pleh" ohišja :( ). "Na grd način" pomeni, da odpove regulacija izhodnih napetosti, tako da npr. +5V zraste precej nad to vrednost. Popravljal (in popravil) sem že nekaj AT in ATX napajalnikov in lahko trdim, da z nižanjem cene njihova kvaliteta obupno pada. 250W ATX napajalnik stane v maloprodaji le kakih 5 tisoč tolarjev. Spajkanje je v teh napajalnikih zelo nekvalitetno, ceneni elektrolitski kondenzatorji pa s časom hitro propadejo (večanje ESR), kar je za stikalne (switching) napajalnike hitro pogubno...

Disk (kot sta svetovala že Aleš in Hotschko) vsekakor preizkusi v kakem drugem računalniku, pa ne prastarem, sicer se lahko zgodi, da BIOS sploh ne bo podpiral tvojega 6,4GB diska. Za diskovo elektroniko lahko pobaraš tudi na "Slo-tech" forumu, kjer se zbirajo slovenski računalniški zanesenjaki: http://www.slo-tech.com

Upam, da ti bo uspelo rešiti podatke...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm .... ce ti je ker del diska crknil, sem ze slisal za "partizanske" resitve, ki so bolj ali manj neverjetne ... od samo menjavanje elektronike pa do prestavljanja magnetnih plosc v enako delujoce ohisje ... in baje je celo delalo, ceprav ... to je bolj malo verjetno.

Najbolje je ce ti je sla samo maticna plosca oz. krmilnik na njej - preizkusi disk na drugem racunalu. Obilo srece ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.... ce ti je ker del diska crknil, sem ze slisal za "partizanske" resitve, ki so bolj ali manj neverjetne ... od samo menjavanje elektronike pa do prestavljanja magnetnih plosc v enako delujoce ohisje ...

Cyc, saj ni tako neverjetno... Predvsem menjava kompletnega tiskanega vezja, o čemer smo se zgoraj pogovarjali, vzame le nekaj minut. Postopek ni nič kaj partizanski. Če dobiš nazaj svoje podatke, je pa veselje ob zmagi precej bolj partizansko... :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Postopek ni nič kaj partizanski. Če dobiš nazaj svoje podatke, je pa veselje ob zmagi precej bolj partizansko... :lol:

Mislil sem na odpiranje ohisja in prestavljanje magnetnih plosc :wink: Pride noter prah ... dvomim da zdrzi eno branje :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Postopek ni nič kaj partizanski. Če dobiš nazaj svoje podatke, je pa veselje ob zmagi precej bolj partizansko... :lol:

Mislil sem na odpiranje ohisja in prestavljanje magnetnih plosc :wink: Pride noter prah ... dvomim da zdrzi eno branje :D

Na to varjanto kar pozabi, tega še Mirku in Slavku ni uspelo. Prvo, zadeva deluje v brezzračnem prostoru in drugo, kot si že sam ugotovil, prah. Tko, da na to varjanto kar pozabi!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na to varjanto kar pozabi, tega še Mirku in Slavku ni uspelo. Prvo, zadeva deluje v brezzračnem prostoru in drugo, kot si že sam ugotovil, prah. Tko, da na to varjanto kar pozabi!

Ce pozorno preberes, sem to moznost oznacil kot "precej neverjetno", ceprav sem slisal da naj bi vsaj delno uspelo nekomu ... Drugace pa - v trdem disku magnetne plosce sploh niso v vakumu .... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Postopek ni nič kaj partizanski. Če dobiš nazaj svoje podatke, je pa veselje ob zmagi precej bolj partizansko... :lol:

Mislil sem na odpiranje ohisja in prestavljanje magnetnih plosc :wink: Pride noter prah ... dvomim da zdrzi eno branje :D

Na to varjanto kar pozabi, tega še Mirku in Slavku ni uspelo. Prvo, zadeva deluje v brezzračnem prostoru in drugo, kot si že sam ugotovil, prah. Tko, da na to varjanto kar pozabi!

Ej fantje! Najprej probajte, pa boste vidli da dela in ni potrebna NASA in pohod na luno!! :idea:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prvo, zadeva deluje v brezzračnem prostoru in drugo, kot si že sam ugotovil, prah. Tko, da na to varjanto kar pozabi!

Plošče diska niso v brezzračnem, ampak razmeroma brezprašnem prostoru. Vsak disk "diha" (segrevanje in ohlajanje - raztezanje in krčenje zraka v notranjosti). Na ohišju je zato luknjica, ki je ne smeš zapreti s kako nalepko ali podobnim (ponavadi piše zraven luknje), pod njo pa filter. V notranjosti diska, ponavadi v kotu, je še en filter, ki pobira drobne delce iz notranjosti, zračni tok preko tega filtra pa ustvarja vrtenje plošč.

Tudi ohišje plošč sem že odprl - v znanstvene namene (firbčnost) sem odprl star disk. Z malce previdnosti (ni zdravo npr. brenkati na nosilce glav :lol: ) disk po zapiranju še vedno deluje, vprašanje pa je, kako dolgo, saj ob odpiranju zanesljivo pride noter nekaj prahu. Don't try this at home... :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekaj pomembnih podatkov sem pa pozabil pripisati....in sicer: crknil je čip na kontrolni plošči diska zato se ne zažene..... Mi je pa naš Motosvetovec že ponudil pomoč, jutri nesem kompiča k njemu na podroben pregled....

Še javim, kaj se je uredilo!!!

zanekrat pa vsem hvala za hitre odgovore....Lp!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jah... velik sreče. Drugič kupi IBM al pa WD :D

LP

Glede IBM-a se nekako ne strinjam. Mi je sel 75G IBM par mesecev nazaj, potem 30GB.

LP,

klemen

No ja... ti imaš očitno itaq take tendence da vse zjebeš kar se da. :D

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jah... velik sreče. Drugič kupi IBM al pa WD :D

LP

Glede IBM-a se nekako ne strinjam. Mi je sel 75G IBM par mesecev nazaj, potem 30GB.

LP,

klemen

No ja... ti imaš očitno itaq take tendence da vse zjebeš kar se da. :D

LP

Še dobr da si :) narisal :evil:

Aja da ne bom odpiral nove teme, a kdo pozna kakšnega dobrega mehanika za Peugeot :) :) :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi ohišje plošč sem že odprl - v znanstvene namene (firbčnost) sem odprl star disk. Z malce previdnosti (ni zdravo npr. brenkati na nosilce glav :lol: ) disk po zapiranju še vedno deluje, vprašanje pa je, kako dolgo, saj ob odpiranju zanesljivo pride noter nekaj prahu. Don't try this at home...   :wink:

JAO, ce koga zanima disk in njegova vsebina prikljucena na PC ga imam jst v prozornem ohisju.

To je bolj prakticno od odpiranja. Vse vidis pa se odpirat ga ni treba. 8)

Sicer ne vem natancno vec tip diska ker ga ze nekaj casa nisem pogledal je pa od WDja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Max, odpiral sem star disk majhne kapacitete, pa še s slabimi sektorji, ki ga itak noben več ni rabil. Potem je bil soglasno žrtvovan v znanstvene namene... 8)

Sicer sem pa zadnjič na enem od satelitskih programov ujel dokumentarni prispevek o podjetju "Ontrack", ki se ukvarja z reševanjem podatkov s crknjenih diskov. Njihovi posegi so bili razmeroma preprosti in pravzaprav zelo podobni mojemu eksperimentu. :D Vse skupaj so delali na mizi v čistejšem laboratoriju s kirurškimi (lateks) rokavicami na rokah. Med drugim so prikazali preprosto ročno čiščenje prahu z magnetnih plošč in glav, kar zelo pogosto spet omogoči branje diska.

Sicer pa - že kakih dvajset let se za hobi ukvarjam s popravili, pa tudi konstruiranjem elektronskih naprav. Popravil sem že na stotine naprav - največ s področja avdio-video tehnike. Večinoma sem se ukvarjal z napravami, ki so jih na servisih proglasili za nepopravljive, kar pogosto niti približno ni bilo res. Nekaj (v ta namen podarjenih) brezupno pokvarjenih/razbitih/sežganih/nekompletnih itd. stvari je šlo zlasti v prvih letih tudi za "znanost". Tudi bodoči dohtarji se učijo na truplih, a ne? :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jah... velik sreče. Drugič kupi IBM al pa WD :D

LP

Glede IBM-a se nekako ne strinjam. Mi je sel 75G IBM par mesecev nazaj, potem 30GB.

LP,

klemen

IBM-a ne kupim nikoli več v življenju. Niti ga nikoli več ne bom nikomur priporočil. V zadnjih dveh letih sem imel sranje s petimi diski IBM (od petih, kolikor sem jih kupil).

Kar na lepem se začenjajo pojavljati slabi sektorji. Čim jih z e2fschk (ali ScanDiskom) izlocis iz uporabe, se spet pojavijo novi. Da pa jih odpraviš (bolj izoliraš pomoje), moraš pa skozi IBM-ov Drive Fitness Test (DFT), ki ti čisto slučajno še sformatira ves disk.

Ker so diski še v garanciji, sem jih nesel na servis. Tam pa, namesto da bi mi dali druge, so opravili DFT in mi vrnili iste (zapisal serijske številke). Potem je bilo pol leta mir in nato se je zgodba zopet ponovila. Z vsemi petimi diski enako.

Pokličem še enkrat na servis, kaj za božjo voljo je narobe s temi diski, pa začne serviser:

"Pregrevajo se.".

"Gospod, ne pregrevajo se, saj imam nameščene le v vsako drugo režo, s konca pa ventilatorje, tako da to ni problem", mu odgovorim.

"Možno je, da je prešibak napajalnik" se izmika.

"Ne gospod, imam serversko ohišje z 400W napajalnikom, če se ne motim", se branim dalje.

"Ali se vam kdaj med delom ugasne računalnik; kot recimo ob izpadu elektrike... Če zmanjka elektrike disku med zapisovanjem, se sektor ne zaključi s pravilo kodo CRC in disk misli, da je tisti sektor potem zanič" je bil spet pameten serviser.

"Gospod, računalnik imam prikljopljen na UPS in verjemite mi - ni zmanjkalo elektrike, sploh pa zakaj bi se potem število slabih sektorjev vsak dan samo od sebe povečevalo?" mu razlagam. No skratka, na bi mi v zameno dali nove diske ni hotel niti slišati, da pa bi jih, dokler so še v garanciji vsake pol leta k njim vozil formatirat z DFT mi pa tudi ne diši. To lahko delam sam doma.

IBM-a nikar. Tistim srečnežem pa, ki jim nekako disk IBM še deluje pa svetujem čimprejšen razmislek o smiselnosti dnevnih varnostnih kopij.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 mesecev pozneje...

Epilog k prejšnji zgodbi:

Končno so mi uspeli na IBM zamenjati enega izmed diskov. Dali so mi enakega z nalepko "SERVICABLE USED PART". Disk je deloval par mesecev, nato pa v sekundi crknil dokončno. Nobenih slabih sektorjev in nikakršne predhodne indikacije, da bi bilo z diskom kaj narobe.

Torej, če vam bodo na IBM-u le zamenjali disk, najprej opravite temeljit DFT, nato pa začnite disk uporabljati za resne podatke šele po kakšnem enoletnem uvajanju.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Torej, če vam bodo na IBM-u le zamenjali disk,

Kolikor sem se menil, pri IBM najbolj komplicirajo glede zamenjave diskov, tudi če je splošno znano, da je itak serija zanič.

Drugače pa: dva diska do sedaj uničil zaradi udarca, enega zaradi kratkega stika (vijak padel na vezje), wide SCSI Conner crknil brez moje pomoči po 1,5 leta (ko Conner ni več obstajal), WD crknil po enem letu (ravno v času inventur ob uvedbi DDV), drugi WD (zamenjava) trenutno še vedno crkuje (vsak dan novi bad sectorji), še vedno delujeta 120 MB Conner in 250 MB WD. Edini IBM, ki ga imam je 20 GB (7200 obratov) in še vedno deluje BP, se pa naslednji teden seli v drugo mašino, kjer bo backup disk (bo nadomestil crkajočega WD-ja). Maxtorja in Fujitsuja sam še nisem imel, kaj vse je pocrkalo do sedaj v drugih računalnikih, ki sem jih popravljal, se pa tudi ne spomnim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

O veselju :evil: :evil: z IBM diski (mislim, da še posebej s serijo GXP) so na netu kar veliko pisali. Najbolj hecna je bila razlaga enega IBM-ovih predstavnikov, da diski crkujejo, ker niso narejeni tako, da bi kar stalno delali ampak neko določeno število ur na teden. Da te raztrga od smeha. A naj potem eDonkey na diskete piše :lol:

Osebno sem dal skoz tri IBM diske. Dva sta se vedno v moji masini in za zdaj delata brez tezav. IBM-a pa sigurno več ne bom kupil brez poizvedovanja po netu, kako se določen model obnese.

Pa transalpa poslušajte, malo boljši napajalnik je zlata vreden (skurjena mamaplata press).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Model: Seagate ST 36422A :shocked!:

Mislim, uau,ne? Men se zdi (morm preverit), da mam isti disk. Tega + IBM DTLA-45Gb. Naj vas spomnim, da je cela serija DTLA diskov pri IBM šla v maloro, skratka, kvarijo se. No matter what you do, popravljaš, servisiraš, defragmentiraš, po 1 letu (+-6 mescev) bo na boot particiji dobilo bad sectorje in podatki bodo šli papa. Točno to se mi je zgodilo 5 dni nazaj (ja, za novo leto :evil: ) in sm reku zdej pa konc. Dam sistemske reči na Seagateovega, ki je sicer res počasn (5400rpm) ampak je vsaj zanesljiv. Yeah right!

V škatli mam 2 diska, oba kritična. :roll:

Lindau: kaj disk ti je v bistvu dobesedno pregorel? Oziroma kratek stik, neki podobnega? A je bil ker preveč segret? Kake so ble okoliščine?

LP duhec

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Lindau: kaj disk ti je v bistvu dobesedno pregorel? Oziroma kratek stik, neki podobnega? A je bil ker preveč segret? Kake so ble okoliščine?

LP duhec

No da ti koncno odgovorim. Oprosti prej nisem utegnil :oops: :cry: . Okoliscine so bile taksne: pridem z dopusta pritisnem POWER "knof" pa kista nekaj zajamra poci in se pokadi iz nje.

En "posusen" kondezator al nekaj takega, je spustil prevec stroma skoz in je disk vzelo :evil: :x :?

Skratka zaradi delcka ki je vreden 200 sit sem izgubil kar nekaj dragocenih podatkov (diplomska, slike ......)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!