Skoči na vsebino

Vlada (parlament in politika)


volk

Priporočene objave

Maus a je Korel pa Bratuškova dobila dosti glasov, da sedita zdaj v parlamentu, celo, kot ministrA?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, Kmet2 pravi:

Maus a je Korel pa Bratuškova dobila dosti glasov, da sedita zdaj v parlamentu, celo, kot ministrA?

ne .. ampak za ministra so drugačni pogoji .. sploh ni treba kandidirat za poslanca, pa se te lahko delegira na mesto ministra ...

nisem vedu, da sta poslanca :? 

pa ne zdj name tult, ker sem dejstvo napisu :P 

Popravljeno . Popravil maus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

S tabo Maus debatirat tu je isto , kot z policajem nekje drugje.

@Skalar nimam več kaj dodat:worship:

Maus, pust me na mir, kolena so še cela in lohk te še ulovim:naughty:

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 minutami, Kmet2 pravi:

Maus a je Korel pa Bratuškova dobila dosti glasov, da sedita zdaj v parlamentu, celo, kot ministrA?

Rec,da zajebavas...kako bi blo to mozno,ce volja ljudstva,da gre javni laznivec vsaj za 4 leta pocivat.. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, skalar36 pravi:

MAUS z vsem dolžnim spoštovanjem, ampak, AMPAK. TA VLADA NI BILA IZVOLJENA. Ta vlada je na volitvah doživela poraz. Ampak bodo vseeno sestavili eno koalicijo primerno serpentinšku za na radio gaga. Satira je, da ga bodo srali za naš denar in v svojem interesu. Vsaka naslednja vlada je slabša od prejšne. Se ne spomnim vlade, ki bi delala v interes ljudi.

Da malo potehničarim okoli tega... ker sem nekoč mlad in neumen, celo študiral take zadeve. Mandatarja in nato vlado pri nas volijo/potrjujejo poslanci. Volitev za vlado v neposrednem smislu ni. So volitve v državni zbor oz parlament. Na teh volitvah se po proporcionalnem sistemu delijo poslanska mesta med stranke, ki dosežejo minimalno 4% glasov na volitvah (t.i. volilni oz parlamentarni prag).

Od (samo)potrditve parlamenta naprej je vse skupa stvar predvsem matematike in ideologije. Matematika - za mandatarja in potrditev Vlade potrebuješ določeno število glasov poslancev. Pri nas je to 46, kar znese polovico plus en glas v 90 sedeženem parlamentu. S tako podporo postaneš mandatar v prvih dveh krogih iskanja mandatarja in s tem lahko postaviš Vlado. Ideologija - ker imamo na računa proporcionalnega volilnega sistema vedno v parlamentu več strank, morajo le-te med seboj poiskati vsaj za silo podobne stranke s katerimi lahko sodelujejo in se strinjajo okoli konkretnih zakonodajnih rešitev. To sodelovanje je v Sloveniji med desnico in levico postalo skorajda nemogoče, delno zaradi ideoloških razlik, delno zaradi tega, ker so si z obmetavanjem preko medijev pokvarili medsebojne odnose do skrajnosti.

V konkretnem primeru sta desnico v probleme spravili obe postavki. Matematika - kakorkoli obračaš, SDS zgolj z NSi in pogojno SNS nima dovolj poslancev za podporo Vladi. Se pravi da bi potrebovali vsaj še kak LMŠ/SMC/SAB poleg. No, v SMC so pogruntali da je njihova volilna baza nekaj na temo vse, sam Janše ne in v tako koalicijo ne bi šli, ker bi s tem sami sebe uničili. LMŠ - amatersko kot to je, so že pred volitvami tulili isto kot vsi ostali levaki - vse, sam Janše ne. SAB - brez še koga premalo, pa levica jim je bližje kot desnica. Tako na približno po spominu.

Pod črto - levica je zaenkrat nekak prišla okoli lastne razdrobljenosti in sestavila solidno pozicijo (57 glasov po spominu). Kako bo to sicer lavfalo, sploh ob izpadih kao opozicijske Levice... bomo vidli. Pomoje ne bo, navili bojo davke (okoli tega se vsi strinjajo), si podelili pozicije in službice, osnovne dejavnosti države kot so zdravstvo, policija, vojska, sociala, ipd bojo pa še naprej propadale. In to sredi konkretne gospodarske rasti. Naslednja kriza bo brutalna za Slovenijo, to je jasno. (Kot zanimivost lahko navržem dejstvo, da ko sem bil 2015 cel mesec v ZDA, se tam o krizi ni govorilo že nekaj let. V Sloveniji se je 'uradno' zaključila v 2016, sedem let po globalnem krahu. Za to smo skurili vse rezerve... tako da naslednjič bo grdo, grdo.)

Sam po drugi strani pa velja ugotovitev izpred nekaj let, da Janša vlade vodil ne bo več, nikoli. Dokler je aktiven v SDS, je na voljo za strategijo vse, sam Janše ne. In ta strategija očitno deluje. Janša pa se kr noče umakniti. Jebiga. Levica se med tem naokoli hvali kako da so preprečili strahovlado Janše, Orbana in še koga v Sloveniji.

Obenem je treba tudi povedati da je Janša s svojimi pribočniki sam veliko prispeval k požiganju mostov z vsemi ostalimi in posledično se nihče v politiki izven SDS-a in mogoče NSi-ja z njim ni pripravljen niti pogovarjati. Sama desnica pa ima premalo dosega, da bi brez t.i. sredinskih strank kadarkoli kmalu prišla do večine, potrebne za vlado.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 minutami, Kmet2 pravi:

S tabo Maus debatirat tu je isto , kot z policajem nekje drugje.

ampak js mam prau :huh:

p.s.

moja debata je povsem na nivoju in nobenega ne žalim ker drugače misli

razen tebe, k mi groziš, da me boš zlomu do zloma :P 

  • Všeč mi je 2
  • Haha 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, jskrablin pravi:

Da malo potehničarim okoli tega...

ni neposredno s tvojim pisanjema ampak ... v zahodni demokraciji .. recimo Italiji, je po vseh teorijah zarote CIA poknla Alda Mora, ki je bil bolj desno usmerjen, ker je hotel sestaviti koalicijsko vlado z levico, da bi imeli večino v parlamentu ...

ajmo debata :jezik: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 minutami, Kmet2 pravi:

Maus a je Korel pa Bratuškova dobila dosti glasov, da sedita zdaj v parlamentu, celo, kot ministrA?

Sam kratko pojasnilo - poslanec ne more biti istočasno minister in obratno. Poslanec je del zakonodajne veje oblasti, minister izvršilne. Če damo to skup, dobimo diktaturo. Te dve funkciji sta nezdružljivi. 

Minister lahko nastopi pozicijo iz poslanske klopi - v tem primeru ga na mestu poslanca nasledi naslednji glede na število glasov iz volitev. Lahko je pa minister izbran na pozicijo izven parlamenta - ponavadi so to kaki domenski strokovnjaki (ali 'strokovnjaki') iz akademije (pri nas zelo pogosto) ali gospodarstva (pri nas zelo redko). Kahl in Bratuškova bosta ministra (v kolikor tako nabor ministrov potrdi parlament) predvsem zato, ker sta predsednika strank, ki so v vladi. Se pravi - nagrada za sodelovanje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 minutami, jskrablin pravi:

. Se pravi - nagrada za sodelovanje.

Ali delanje norca iz volilcev...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tisti Kahrl ze 30 let dokazuje da je nesposoben in ima mentaliteto 5 letnega fantka ki bi se rad igral vojaka. Kako bi takim ljudem preprečili da opravljajo odgovorne funkcije ?

  • Všeč mi je 2
  • Haha 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moti me to, da so eni in isti ksihti, žlahtniki, prjatli...za ministre, poslance, direktorje itd...itd. Država gre pa u PM. Vedno bolj smo zadolženi, na plečih navadnih ljudi. Marine pa polne do fundamenta. Pa sej ni težko ugotovit keri so lastiki... 1\3 ljudi-vernikov pa na polno srečnih, če je JJ po TV. Ostala 2\3 slovenceljev je pa srečnih ker ni sestavil vlade.

Če bom mel smolo\srečo bom mogu po pričakovanjih živet še vsaj 25 let... (pa še ne bom v penzionu po starosti)NE da se mi tok časa delat za lenuhe, ter za nižji standard...

Sploh me pa tale davek na neprimičnine dela zelo :angryrant1:... 

Nič se ne bi čudil, če se v sloveniji po naslednji krizi ponovi zgodba iz obdobja po ww2.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, maus pravi:

z vsem dolžnim spoštovanjem TA VLADA JE BILA IZVOLJENA pa kakorkoli ti to obrneš ;)

zakonita in legitimna je in lahko opravlja vse funkcije, ki jo opravlja vlada ... TO JE DEJSTVO ;)

če uzakonimo da je sranje po glavi Mausu legitimno, potem bo legitimno. Tale vlada ni bila izvoljena, ampak so stranke, ki so dobile manj glasov (manjšina) sestavile vlado. Potrebna je sprememba volilnega sistema, manjšina nima kaj vladat. Je Nearrein že zdavnaj zapisal kako je potrebno izvest volitve in se strinjam z njim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, skalar36 said:

Moti me to, da so eni in isti ksihti, žlahtniki, prjatli...za ministre, poslance, direktorje itd...itd. Država gre pa u PM. Vedno bolj smo zadolženi, na plečih navadnih ljudi. Marine pa polne do fundamenta. Pa sej ni težko ugotovit keri so lastiki... 1\3 ljudi-vernikov pa na polno srečnih, če je JJ po TV. Ostala 2\3 slovenceljev je pa srečnih ker ni sestavil vlade.

Če bom mel smolo\srečo bom mogu po pričakovanjih živet še vsaj 25 let... (pa še ne bom v penzionu po starosti)NE da se mi tok časa delat za lenuhe, ter za nižji standard...

Sploh me pa tale davek na neprimičnine dela zelo :angryrant1:... 

Nič se ne bi čudil, če se v sloveniji po naslednji krizi ponovi zgodba iz obdobja po ww2.

pizda, pejt volt alternativo, da se de se generacije menjajo. 

 

Problem je v volilcih. polovica jih ima štokholmski sindrom. Stranke to vedo in izkoriščajo. Računajo na blesave množice. In če so množice blesave, pa naj plačujejo. 

  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Kugelschreiber pravi:

pizda, pejt volt alternativo, da se de se generacije menjajo. 

 

Problem je v volilcih. polovica jih ima štokholmski sindrom. Stranke to vedo in izkoriščajo. Računajo na blesave množice. In če so množice blesave, pa naj plačujejo. 

sej so volil druge, a vlada bo spet izžrebana...karkol voliš to ne izvoliš :P

 

  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 minutami, DAMI34 pravi:

če uzakonimo da je sranje po glavi Mausu legitimno, potem bo legitimno. Tale vlada ni bila izvoljena, ampak so stranke, ki so dobile manj glasov (manjšina) sestavile vlado. Potrebna je sprememba volilnega sistema, manjšina nima kaj vladat. Je Nearrein že zdavnaj zapisal kako je potrebno izvest volitve in se strinjam z njim.

stranke sestavljajo vlado in vlada JE IZVOLJENA :P

sem že prilimal link, ko se je hotelo spremeniti volilni sistem, pa več kot 50 % volicev ni šlo na referendum ...

a razumeš zdaj poanto vsega tega :P 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, maus pravi:

stranke sestavljajo vlado in vlada JE IZVOLJENA :P

sem že prilimal link, ko se je hotelo spremeniti volilni sistem, pa več kot 50 % volicev ni šlo na referendum ...

a razumeš zdaj poanto vsega tega :P 

razumem, a še vedno jih ne maram :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, DAMI34 pravi:

razumem, a še vedno jih ne maram :P

 

a vlado .. al volilni sistem al volilcev, ki niso šli volt na volitve, al obćanov, ki niso šli na referendum, da bi meli drugačen volilni sistem :huh:

naljažje je rećt ... nubenga ne maram :lol1: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, maus pravi:

a vlado .. al volilni sistem al volilcev, ki niso šli volt na volitve, al obćanov, ki niso šli na referendum, da bi meli drugačen volilni sistem :huh:

naljažje je rećt ... nubenga ne maram :lol1: 

Nubenga u vladi, še v parlamentu bolj mal. Sama banda :fyou:

pa nehi me zasliševat :(

 

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Just now, DAMI34 said:

sej so volil druge, a vlada bo spet izžrebana...karkol voliš to ne izvoliš :P

 

Jaz se res ne spomnim takega nerganja, ko je z drugega mesta postal mandatar Janša.  Pa v enih volitvah se ne da vsega rešit. Golobiča se je naganjalo 2 al 3×.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Kugelschreiber pravi:

Jaz se res ne spomnim takega nerganja, ko je z drugega mesta postal mandatar Janša.  Pa v enih volitvah se ne da vsega rešit. Golobiča se je naganjalo 2 al 3×.

jaooo Golobič je pa prava cvetka..huj ko Bavčar.

Dejstvo je, da bi morali dvigniti prag za vstop v parlament, in dejstvo ječ e zmagovalec ni sposoben sestaviti vlade ponovno volitve. Potem bo res odločala večina volivcev, tako pa ni nihče skoraj nič odločal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 21. 8. 2018 ob 19:57, maus pravi:

Leta 1996 je takratni opozicijski SDS predlagal uvedbo večinskega volilnega sistema, kar pa za pozicijo ni bila primerna rešitev. SDS je nato zbral potrebnih 40.000 podpisov za referendum.

Spreminjanje volilnega sistema v Sloveniji je povzročilo huda trenja med opozicijo in pozicijo.Referenduma se je udeležilo dobrih 37 odstotkov volilnih upravičencev, ki so se s 44 odstotki opredelili za predlog opozicije, dobrih 26 odstotkov pa je glasovalo za proporcionalni sistem. Mešani sistem je dobil 14-odstotno podporo.

Čeprav noben predlog ni dobil večinske podpore (več kot 50 odstotkov), je ustavno sodišče leta 1998 odločilo, da je bil sprejet predlog za večinski sistem. Predlog za spremembo volilnega sistema v DZ-ju ni dobil zadostne dvetretjinske podpore, sprejeli pa so popravljeni proporcionalni sistem. Glavne spremembe se nanašajo na višji volilni prag in spremembo delitve glasov. Prvič so slovenski volilni upravičenci po popravljenem volilnem sistemu volili leta 2000.

vir: https://www.rtvslo.si/strani/volilni-sistemi/307

evo prijatu @DAMI34

še enkrat sem linkou ... treba je še enkrat dati pobudo za popravljanje volilnega sistema ... spet se jih bo dobrih 60 % odločilo, da v tej svinjariji ne bodo sodelovali :P 

  • Všeč mi je 1
  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, maus pravi:

evo prijatu @DAMI34

še enkrat sem linkou ... treba je še enkrat dati pobudo za popravljanje volilnega sistema ... spet se jih bo dobrih 60 % odločilo, da v tej svinjariji ne bodo sodelovali :P 

no, saj da bom pošten, tudi pošten sistem večinskega izbora ne rešuje problema dokler bomo volili eno in isto bando (mogoče tudi zato nekateri štrajkamo pri volitvah)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, DAMI34 pravi:

no, saj da bom pošten, tudi pošten sistem večinskega izbora ne rešuje problema dokler bomo volili eno in isto bando (mogoče tudi zato nekateri štrajkamo pri volitvah)

ampak se je vseeno dobi ... tudi če štrajka 80 ali 90 % volilcev ;)

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, maus pravi:

ampak se je vseeno dobi ... tudi če štrajka 80 ali 90 % volilcev ;)

 

zato pa pravim, če se gremo zares, bi moral obstajati tudi neki prag minimalne udeležbe za veljavnost volitev.

Sicer pa JAR pred Mandello je tut mel vlado, pa Kuba tudi... :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma dajte že nehat nabijat z "zmagovalcem" volitev. Če hočeš zmagati rabiš 51%.  Torej "zmagovalec" je nekje okoli polovice tega.

In večinski sistem bi spremenil kaj? Iz enega sranja bi padli v enoumje (edini namen je, da se znebi nadležnih malih strank (da ne bi kdaj slučajno postale velike)) .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!