Skoči na vsebino

Termo elektrarna Šoštanj


sayo

Priporočene objave

Vsi se ozirajo za alternativnim možnostim pridobivanja el. energije, pri nas v SLO gremo pa v gradnjo novega bloka TEŠ.

Ali se vam to zdi OK ? :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

odvisno komu verjameš glede na to da nimamo sami vpogleda v vse.

eni pravijo, da druge alternative zaenkrat še ni ker si edino to lahko privoščimo in da bo obremenitev okolja manjša zaradi novih tehnologij.

drugi pravijo da bo okolje še bolj trpelo in da gre za politično foro ker hoče nekdo zaslužit.

zdaj pa je vse odvisno od tega komu v politiki verjameš ker nekih konkretnih argumentov Za ali Proti še nisem videl.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

JA jst sem ZAAAAAAAA elektrarno !!!!

SDS pa naj bo kr tih - seronje.

Nič ni naredil prejšnji minister za gospodarjenje, sedaj pa samo na TV-jih nastopa headbang.gif

V rit se naj zaleti. Mi gre na kozlanje ta Vizjak ( samo sprenevedanje).

Ne rečem, da prejšnja vlada NI nič naredila, sam tile

1.Vizjak

2.Černe

3.Grims

mi pa gredo že na ........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po moje bodo to nekateri posredniki, ki so po zelo zavitih ovinkih povezani s politiko spet fino zaslužili :BUA:

Stari, zaslužki so vedno in povsod - tudi, ko greš avto kupit, ti ga nihče ne proda brez zaslužka, kajne? Pa ti - a ti ne delaš za zaslužek?

Glede TEŠ6 pa tole - kolikor sledim zadevi (zadnji mesec intenzivno, ker pripravljam nek zbirni material na to temo), je situacija taka, da naj bi TEŠ6 potrebovali zato, ker bo treba bloke 1, 2 in 3 (če sene motim) izklopiti, prav tako 4, in s TEŠ6 bi nadomestili vse te skupaj in nekaj malega še dodatno več energije dobili. Vse to ob dovolj strogih okoljskih ukrepih (filtri in podobno - ki jih ni možno/smiselno, tako pravijo, namestiti na stare, neučinkovite bloke).

JEK2 bi naj dobili najprej 2023, prej enostavno ni možno - kot vemo, je JEK2 v preteklosti menda že bil referendumsko zavrnjen/odjeban. Ampak - to enostavno potrebujemo, pri takem načinu življenja, potratnem, kot ga imamo. Seveda je tu še opcija ukinitve aluminijske industrije pri nas, ki porabi ogromno energije, baje kar 20% vsega v državi, ampak ...

Skratka - na vetrnice in sončne celice žal ne moremo laufat, so preslabi izkupički in previsoke cene (za recimo povprečno bajto stane baje, tako pravijo, od 20 do 40 k€, kar pa ni mala investicija, in če človek pomisli , da plačujemo 50-100 € mesečno elektrike se to ne povrne tako hitro; je pa vprašanje, kako se bo gibala cena elektrike ...).

Skratka - TEŠ6 pravijo danes v Dnevniku, da ima nenavadno pogodbo, tudi če odkrijejo korupcijo, pogodbe ni mogoče razveljaviti (pri tem so baje zaslužni SDS), .... kar je na nek način smiselno, saj mi ta TEŠ6 (tako pravijo) rabimo brezpogojno ...

Skratka - v naslednjih tednih bodo debate o tem še zanimive, prav tako podatki in strokovna mnenja. Se že veselim, da si končno izoblikujem mnenje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

res je ukinli bojo prve 4 bloke,samo bo skupna moč useeno večja kot sedaj.

jek1 naj bi mela do 2026 obratovalno dobo....po tem jo bojo sigurno podaljšali če ne dobimo prej blok 2....kar se tiče pa vetrnic pa sončnih panelov-pozabte...inštalirana moč za vetrnico je okrog 3€/Watt...NO GO pa ne zarad cene pač pa pogojev.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

BTW, pri panelih baje prvi dve leti porabiš samo za to, da proizvedeš toliko el. energije, kot je je bilo porabljene za izdelavo samih panelov ...je to res?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsi se ozirajo za alternativnim možnostim pridobivanja el. energije, pri nas v SLO gremo pa v gradnjo novega bloka TEŠ.

Ali se vam to zdi OK ? :hmm:

Itak, da ja. Saj imamo višek v ekoloških bonitetah. Jebi ga, energijski resursi so prioriteta..., škoda, da ne bomo gradili še DVEH novih blokov, sej domačga premoga je še za najmanj 30+let...

...

...

Glede TEŠ6 pa tole - kolikor sledim zadevi (zadnji mesec intenzivno, ker pripravljam nek zbirni material na to temo), je situacija taka, da naj bi TEŠ6 potrebovali zato, ker bo treba bloke 1, 2 in 3 (če sene motim) izklopiti, prav tako 4, in s TEŠ6 bi nadomestili vse te skupaj in nekaj malega še dodatno več energije dobili. Vse to ob dovolj strogih okoljskih ukrepih (filtri in podobno - ki jih ni možno/smiselno, tako pravijo, namestiti na stare, neučinkovite bloke).

JEK2 bi naj dobili najprej 2023, prej enostavno ni možno - kot vemo, je JEK2 v preteklosti menda že bil referendumsko zavrnjen/odjeban. Ampak - to enostavno potrebujemo, pri takem načinu življenja, potratnem, kot ga imamo. Seveda je tu še opcija ukinitve aluminijske industrije pri nas, ki porabi ogromno energije, baje kar 20% vsega v državi, ampak ...

Skratka - na vetrnice in sončne celice žal ne moremo laufat, so preslabi izkupički in previsoke cene (za recimo povprečno bajto stane baje, tako pravijo, od 20 do 40 k€, kar pa ni mala investicija, in če človek pomisli , da plačujemo 50-100 € mesečno elektrike se to ne povrne tako hitro; je pa vprašanje, kako se bo gibala cena elektrike ...).

Skratka - TEŠ6 pravijo danes v Dnevniku, da ima nenavadno pogodbo, tudi če odkrijejo korupcijo, pogodbe ni mogoče razveljaviti (pri tem so baje zaslužni SDS), .... kar je na nek način smiselno, saj mi ta TEŠ6 (tako pravijo) rabimo brezpogojno ...

Skratka - v naslednjih tednih bodo debate o tem še zanimive, prav tako podatki in strokovna mnenja. Se že veselim, da si končno izoblikujem mnenje.

Kakšna solarna energija za svojo porabo - to je fikcija. Amortizacijska doba zadeve je cca. 15 let (+/-) s tem, da količnik za rvc pada, kar pomeni, da se doba še povečuje. Da boš pa sam kuru ta štrom si pa itak kapituliral. Na kratko: - ekologija je luksuz (in dokler bo to tako, nam ni "spasa").

Vetrna elektrarna pa je pri nas bolj izložbeni eksponat, kot pa praksa.

O "JEK2": - ne se slepit. Dokler nam "EU" diktira kvote, odkupne in transferne cene, cene energentov ne bodo tržne, pa naj piše kjerkoli karkoli. Lahko to velja pri parcialnem pogledu, praksa kaže vselej kaj drugega. Posledično bo blok 2 še predmet velikih pogajanj, saj se z korenčkom in palico vabi v gospodarsko ODVISNOST in nikakor NE samostojnost! Kot sem že nekajkrat povedal - zaspali smo do leta 95, ko nismo v Krškem betonirali, pa bi danes imeli štroma kolikor hočeš, tako se bomo pa še marsičemu morali odpovedati (lahko nas celo doleti gospodarska blokada ali omejitev), da bo v KK kaj zraslo. A v tem primeru res ne vem od kod bomo kupili tehnologijo, saj iz Rusije je ne smemo, iz Nemčije in Francije je ne bomo mogli, iz Amerike pa je najbrže ali ne bomo sposobni ali pa jo nam ne bodo hoteli prodati po arbitraži Britanije. Pa bomo v p....i.

Kaj je v pogodbi ne bom komentiral, saj je vse skupaj ena novinarska raca in pa zbiranje političnih točk. In zdaj se čaka neke politike, da bodo pogodbo, katere vsebino niti oni ne poznajo, niti je ne razumejo, da nam jo (po)komentirajo in uredijo ?! Alo ?? Kdaj je pa politika kakšno stvar sploh UREDILA ??

BTW, pri panelih baje prvi dve leti porabiš samo za to, da proizvedeš toliko el. energije, kot je je bilo porabljene za izdelavo samih panelov ...je to res?

Sej to ni važno. Važno je, da Janez Novak spi z mirno vestjo, ker kuri "ekološki štrom". Kaj bi potem rekli za "naravi prijazne avtomobile" ? A so po aktualnem procesu izdelave ti avteki res tako zelooo "zeleni" ??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej to ni važno. Važno je, da Janez Novak spi z mirno vestjo, ker kuri "ekološki štrom". Kaj bi potem rekli za "naravi prijazne avtomobile" ? A so po aktualnem procesu izdelave ti avteki res tako zelooo "zeleni" ??

Absolutno niso. Ampak vseeno se baje pripravlja, da bo država sponzorirala nakup takih avtomobilov, ker so eko ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj ti pomaga "eko" električni avtomobil, če za proizvajanje dodatne elektrike povečaš kapacitete TE?   wtf? S tem se samo prenese onesnaževanje iz urbanega okolja drugam, ampak globalno onesnaževanje čisto nič manj ne trpi.  Neki maili so krožli, kako so električne avtomobile pred 20 leti umaknili s tržišča...sej neki ima zagotovo prste vmes naftna industrija, ampak se je za vprašat kako bi bilo, če bi se tej avtomobili takrat res razmnožili...od kod bi dobili ogromen pomankljaj el. energije?  Problem je, ker se ljudje ne zavedajo od kod elektrika "pride" v njihove vtičnice, to da se nekje drugje ta energija proizvaja, ki prav tako onesnažuje okolje. Najprej je potrebno zagotoviti dovolj "eko" pridelane el. energije, da se jo potem lahko tudi "eko" potroši... Naši politiki gledajo le na zaslužek in kratkotrajno rešitev, da bodo volilci veseli.

OK, zaenkrat je po moje še delno sprejemljivo, da povečajo kapaciteto TE, ker smo v taki k.... situaciji, in ker je od TE odvisna usoda rudnika, ampak vzporedno s tem naj  pripravijo plan za alternativo...Če bomo vsakokrat le krpali luknje ne bomo nikoli prišli na čisto.  :wacko:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najprej je potrebno zagotoviti dovolj "eko" pridelane el. energije, da se jo potem lahko tudi "eko" potroši...

pejt v eno drugo temo gledat kalkulacijo 'eko pridelane energije'... nekej let nazaj je bla 'eko' nafta, nato zemeljski plin... danes bodo obdavčili (ok, prispevek za ekologijo) oboje z namenom subvencionirati 'eko'... ja pa jade... tist, ki imajo bukve u host bodo šli nazaj na 'manj eko od eko', kolm je večji problem, ki se ga da nadzirat... eko? po mestih... v vukojebinah kot je moja... malo morgen (pa ne me zej zmerjat, koko sm swab eko osveščen)...

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmmm v zadnjem Reporterju je zgodba zanimivo prikazana še iz druge strani, kot nam jo servirajo ostala javna občila... Je kdo bral?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1.Vizjak

2.Černe

3.Grims

mi pa gredo že na ........

a to uni ki je zafrknil prodajo... motočerne ? :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To veš zagotovo iz prve roke, ker jih toliko poznaš?

Ni jih potrebno osebno spoznati, da vidiš kake odločitve sprejmejo.  :evilgrin: 

Pomoje bi bilo najbolje vlagat v izgradnjo jedrske elektrarne. Ponuja dovolj velike količine energije z relativno malo onesnaževanja (seveda, če je ne fukne v zrak  :rolleyes: ) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

JA jst sem ZAAAAAAAA elektrarno !!!!

SDS pa naj bo kr tih - seronje.

Nič ni naredil prejšnji minister za gospodarjenje, sedaj pa samo na TV-jih nastopa headbang.gif

V rit se naj zaleti. Mi gre na kozlanje ta Vizjak ( samo sprenevedanje).

Ne rečem, da prejšnja vlada NI nič naredila, sam tile

1.Vizjak

2.Černe

3.Grims

mi pa gredo že na ........

grims nima nobene veze z gopspodarskim ministrstvom

On je pač Gorenc in ...

mislim pa, da se je že v prejšnji vladi kar nekaj naredilo za TE in mogoče bi moral it kdo sedet če je res kar pravi Kopač

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pomoje bi bilo najbolje vlagat v izgradnjo jedrske elektrarne. Ponuja dovolj velike količine energije z relativno malo onesnaževanja (seveda, če je ne fukne v zrak :rolleyes: )

Kaj pa, če nam bo že prej primanjkovalo? Tako namreč trdijo ... Da lahko nuklearko realno pričakujemo 2020+ ... do takrat pa ... well, sveče ?

Aja, še en zanimiv intervju.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola,

če koga čist slučajno zanimajo dejstva (izračuni) o različnih virih pridobivanja električne energije, ne zgolj nakladanje, priporočam tole knjigo:

David MacKay: Sustainable Energy - without the hot air

tule jo lahko naročite, berete (html verzija) ali DLate (brezplačen PDF)

Popravljeno . Popravil suzuki
  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede TEŠ6 pa tole - kolikor sledim zadevi (zadnji mesec intenzivno, ker pripravljam nek zbirni material na to temo), je situacija taka, da naj bi TEŠ6 potrebovali zato, ker bo treba bloke 1, 2 in 3 (če sene motim) izklopiti, prav tako 4, in s TEŠ6 bi nadomestili vse te skupaj in nekaj malega še dodatno več energije dobili. Vse to ob dovolj strogih okoljskih ukrepih (filtri in podobno - ki jih ni možno/smiselno, tako pravijo, namestiti na stare, neučinkovite bloke).

Zgleda da bo v obratovanju stalno samo novi blok 6, kajti blok 5 ne bo obratoval, ampak bo v hladni rezervi.

Tako da s povečnjem energije ne bo nič.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

odvisno komu verjameš glede na to da nimamo sami vpogleda v vse.

......ker nekih konkretnih argumentov Za ali Proti še nisem videl.

mi anarhisti s pomočjo financ zvemo vse ! :naughty:

ZA

brez šestega bloka TEŠ 6 bomo odvisni od uvoza energije

PROTI

če bo potrjena gradnja NEK 2 in če TEŠ5 ne neha delovati, odvisno od tujine, razen delne ob veliki porabi, ne bo. vendar pa uvoz ki bi trajalnekaj let ne zbuja pretiranih skrbi, saj lahko po konkurenčnih cenah kupujemo od Avstrijcev

ZA

ohranitev 3500 delovnih mest TEŠ in premogovnika Velenje, podaljša se izkop lignita do 2054

PROTI

če bi ohranili in prenovili peti blok TEŠ bi delo ohranili v premogovniku in TEš oziroma bi bila morebitna odpuščanja manjša od teh ki jih našteva Rotovnik

ZA

če bo šesti blok nadomestil vseh pet blokov TEŠ bo manj izpustov CO2 in sicer namesto 4,5 miiljona ton "le" 3 milijone

PROTI

peti blok sam ne proizvede toliko izpustov na leto ki so tudi načrtovane, okolje obremenjujemo precej manj od termoelektrarn

ZA

lastna cena megavatne ure elektrike iz TEŠ 6 bo 58 eur, iz TEŠ 5 pa je 90 eur

PROTI

elektrika iz petega bloka je res dražja, vendar bi ta obratoval le od odprtja drugega bloka nuklearke, če bo potrjena gradnaj NEK 2. cena megavatne ure iz NEK je menda okoli 30,35 eur. v tem času pa izgubljeni dobički zaradi neizgradnje šestega bloka oziroma kopičena izguba TEŠ niti približno ne bi dosegla zahtevane naložbe v šesti blok, ki je 1,1 miljarde eur. obnova petega bloka bi po nekaterih ocenah stala 150 milijonov eur, Rotnik trfdi da med 200 in 250 milijoni eur

ZA

tudi če imamo nuklearko, ki proizvaja pasovno elektriko(ves čas enako) potrebujemo TEŠ 6 ki proizvaja trapezno elektriko

PROTI

tako termoelktrarne tudi jedrske elektrarne lahko proizvajajo trapezno elektriko, a je naložba v to res previsoka, se ne splača. bo pa načrtovtovani drugi blok NEK imel tudi brez te dodatne naložbetrapezno elektriko, ko bo zgrajena že načrtovana črpalna hidroelektrarna Kozjek ki bi ponoči dejansko odvzemala podnevi pa dodajala energijo NEK

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Navdušen sem nad čistimi srci, ki želijo svetu dobro. Vendar med nami in svetom stoji državni proračun in pesek namesto solza v očeh.

Sedaj razumem, kaj so mi pred 25 leti poskušali razložiti z "Money talks, bullshit walks".

We walk.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Dobro jim je RADIĆEVA povedala, da je vlaganje denarja v TEŠ nerentabilna investicija, vsaka ji čast :worship: :worship: :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!