Skoči na vsebino

priklop optičnega modema in napeljava kabla


Priporočene objave

Živijo!

Jaz imam pa eno vprašanje ... če mi lahko prosim kdo svetuje glede cene napeljave optičnega kabla do priklopa za optični modem in potem naprej še UTP kabla.

V okolici Vipave so pred kratkim napeljali optični kabel, sicer še nobeden od internetnih ponudnikov ne omogoča priklopa na omenjeni lokaciji, ker se še ne vem kaj dogovarjajo. Prišli pa so predstavniki nekega podjetja, ki izvaja napeljave in ponujajo svoje storitve tamkajšnjim gospodinstvom.

Torej, predračun za potegnit optični kabel v hišo (29 m) in montažo optične doze ter potem še razpeljat UTP kabel (36m), stisnit par konektorjev ... znaša 250€.

Meni se zdi to konkretno preveč. Kaj lahko kdo poda svoje mnenje koliko je ta storitev resnično vredna? Prilagam tudi seznam opravil s cenami.

post-1010-126919037153_thumb.gif

Sicer vem, da tisti UTP kabel razpeljati in stistinit konektorje ni problem, pri nas sva to z bratom naredila sama po hiši, ki ima 4 nadstropja. Ne vem pa kako gre pri optičnem kablu, ker s tem nimam nobenih izkušenj.

A pride optična doza montirana znotraj ali na zunanji strani hiše? Kdo običajno zagotovi montažo optične doze in modema, ponudnik internetnih storitev ali uporabnik?

Če je doza/modem v hiši, potem ostala napeljava ni več problem ...

Hvala vsem, ki mi lahko date kakšen nasvet.

Lp, burgy

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najbolje je, če ti napeljavo zagotovi ponudnik storitev (SiOL, T2 itn.), kjer je ponavadi cena minimalna ali pa je sploh brezplačna ob podpisu pogodbe za 12/24 mesecev.

Če pa to ne gre se lahko poskusiš zmeniti, da bi večji del posega opravil sam (vrtanje, postavljanje kanalov itn). Kolikor je meni znano je edina kompleksnejša stvar pri tem štukanje optičnih kablov pri optični dozi, za kar potrebuješ posebno opremo. Pri meni (ponudnik SiOL) gre od tam optika do modem/routerja in to je to.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najbolje je, če ti napeljavo zagotovi ponudnik storitev (SiOL, T2 itn.), kjer je ponavadi cena minimalna ali pa je sploh brezplačna ob podpisu pogodbe za 12/24 mesecev.

Če pa to ne gre se lahko poskusiš zmeniti, da bi večji del posega opravil sam (vrtanje, postavljanje kanalov itn). Kolikor je meni znano je edina kompleksnejša stvar pri tem štukanje optičnih kablov pri optični dozi, za kar potrebuješ posebno opremo. Pri meni (ponudnik SiOL) gre od tam optika do modem/routerja in to je to.

Za T2 je zastonj priključitev optičnega modema (kar pomeni uvleči optični kabel v hišo in montaža optičnega modema na steno ter priklop). Zastonj je tudi priklop in konfiguracija naprav (terminalske opreme) , ni pa zastonj izvedba notranje instalacije (polaganje UTP kabla in kanalov,izvedba prebojev,itd...). Monterji imajo s sabo 5 in 10 metrske priključne kable in to je vse....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Živijo!

Jaz imam pa eno vprašanje ... če mi lahko prosim kdo svetuje glede cene napeljave optičnega kabla do priklopa za optični modem in potem naprej še UTP kabla.

V okolici Vipave so pred kratkim napeljali optični kabel, sicer še nobeden od internetnih ponudnikov ne omogoča priklopa na omenjeni lokaciji, ker se še ne vem kaj dogovarjajo. Prišli pa so predstavniki nekega podjetja, ki izvaja napeljave in ponujajo svoje storitve tamkajšnjim gospodinstvom.

Torej, predračun za potegnit optični kabel v hišo (29 m) in montažo optične doze ter potem še razpeljat UTP kabel (36m), stisnit par konektorjev ... znaša 250€.

Meni se zdi to konkretno preveč. Kaj lahko kdo poda svoje mnenje koliko je ta storitev resnično vredna? Prilagam tudi seznam opravil s cenami.

post-1010-126919037153_thumb.gif

Sicer vem, da tisti UTP kabel razpeljati in stistinit konektorje ni problem, pri nas sva to z bratom naredila sama po hiši, ki ima 4 nadstropja. Ne vem pa kako gre pri optičnem kablu, ker s tem nimam nobenih izkušenj.

A pride optična doza montirana znotraj ali na zunanji strani hiše? Kdo običajno zagotovi montažo optične doze in modema, ponudnik internetnih storitev ali uporabnik?

Če je doza/modem v hiši, potem ostala napeljava ni več problem ...

Hvala vsem, ki mi lahko date kakšen nasvet.

Lp, burgy

Sila nehvaležno je podajat ocene, koliko je ta storitev vredna, saj je vsak objekt specifika za sebe...lahko samo kometiram cene in povem , da so nekatere cene hudo navite (cena polaganja UTP kabla, varjenje optike s priključno dozo, konektorji in stiskanje le teh,....)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sila nehvaležno je podajat ocene, koliko je ta storitev vredna, saj je vsak objekt specifika za sebe...lahko samo kometiram cene in povem , da so nekatere cene hudo navite (cena polaganja UTP kabla, varjenje optike s priključno dozo, konektorji in stiskanje le teh,....)

Ja saj cene so se tudi meni zdele navite, zato pa sem rekel, da še malo povprašam. Pa tudi pri nas v Cerknici je siol v stanovanje na njihov stroške montiral ADSL modem in se mi je delo da bi moralo biti z optiko isto.

Tam (občina Komen) kjer so pa delali tale predračun pa sploh še ni znano kdo bo ponudnik dostopa do interneta. Neke nejasnosti so menda zato, ker naj bi občina financirala ali sofinancirala izgradnjo omrežja in bo koncesijo dobil menda samo en ponudnik.

Morda bo ponudnik tudi napeljeval na lastne stroške, nekdo pa bi jih rad prehitel in na ta račun fino zaslužil!?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

težko rečt ali je to drago ali ne, ker ne vemo niti ali to sploh rabiš ali ne- ponudniki ti vsekakor povlečejo zadeve tako da imaš modem _V_ hiši. 90% ljudi ga potem pripopa na en wifi router in so s tem končali...in iz tega stališča nimaš kaj rabit tega dela.

Po drugi strani pa (če bi to res rabil!!!) ne moremo govorit da so cene drage- ko to delaš enkrat zares moraš imet opremo, plačat prevoz, delavca ki ti dela, material ki ga porabi in material ki ga zjaha (kak slabo stisnjen konektor), na koncu pa moraš še kaj zaslužit, saj nisi karitas....

Kakorkoli, moj nasvet je da ne naročiš ničesar, dokler ne boš imel priklopljenega interneta- takrat boš videl da v bistvu ne rabiš tega (razen če ne boš šel delat napeljave po hiši).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni pa se zdi cena čisto primerna.

Mogoče kakšen evro manj nebi škodilo, ampak...

Če hočeš, da je vredu/lično narejeno ti vzame čas...

Je le 30m optike do stanovanja in 36m utpja po stanovanju + prebijanje sten...

Pa tudi krimpanje konektorja za slabe 2€ se mi ne zdi pretirano še posebej ker so samo 4...

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Večino zadev lahko pripraviš sam (luknje v stenah, kanali, UTP). Oni ti naj samo pripeljejo optiko v stanovanje in zvarijo v dozi na steni. Od doze do modema pride "patch" optični kabel.

79€ za polaganje 36m UTPja je too much.

@Tboxer: po izkušnjah sodeč, ti monterji zadevo lih ne naredijo ne vem kak lično, ampak se dela po liniji najmanjšega odpora ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Večino zadev lahko pripraviš sam (luknje v stenah, kanali, UTP). Oni ti naj samo pripeljejo optiko v stanovanje in zvarijo v dozi na steni. Od doze do modema pride "patch" optični kabel.

še nekaj pozabljamo. ponudnik internetnih storitev (s tistim, s katerim podpišeš pogodbo ) ti je dolžan zagotoviti priklop na njegove storitve (se pravi da je strošek priklopa terminalskih naprav njegov...tu je mišljeno polaganje in varjenje optike ter montaža optičnega modema). polaganje kanalov za optiko ni ravno enostavno, saj moraš upoštevati nekaj tehnoloških zahtev pri polaganju (vsaj kar se tiče radijev optičnega kabla)

79€ za polaganje 36m UTPja je too much.

se strinjam, da je cena previsoka....trenutno se cene gibljejo med 1,1-1,3 eur-a za meter položenega UTP-ja

@Tboxer: po izkušnjah sodeč, ti monterji zadevo lih ne naredijo ne vem kak lično, ampak se dela po liniji najmanjšega odpora ;)

ne tlači vse monterje v isti koš prosim....nekateri zadevo obvladamo. Je pa res, da smo malenkost dražji.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@bmw....Se strinjam z vsem kar si napisal. Kar se pa monterjev tiče, bi moral dopisati "večina"....vsaka čast izjemam (se posipam s pepelom). Sem že marsikaj videl, kar se tega tiče. Je pa tudi res......da so po večini šalabajzersko delali "mladci" :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@bmw....Se strinjam z vsem kar si napisal. Kar se pa monterjev tiče, bi moral dopisati "večina"....vsaka čast izjemam (se posipam s pepelom). Sem že marsikaj videl, kar se tega tiče. Je pa tudi res......da so po večini šalabajzersko delali "mladci" biggrin.gif

Tudi stari strici so šalabajzerji, ponavadi ravno tam kjer jih je največ sploh ne vedo kaj delajo biggrin.gif .

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni pa se zdi cena čisto primerna.

Mogoče kakšen evro manj nebi škodilo, ampak...

Če hočeš, da je vredu/lično narejeno ti vzame čas...

Je le 30m optike do stanovanja in 36m utpja po stanovanju + prebijanje sten...

Pa tudi krimpanje konektorja za slabe 2€ se mi ne zdi pretirano še posebej ker so samo 4...

lp

Ma meni se zdi najdražja cena za vrtanje 4. lukenj skozi steno 4x13,45= 53,8€ Ma za ta denar že skoraj kupiš sveder in mašino, ki jo pa itak ima skoraj vsak.

Glede tega kako lično monterji naredijo napeljavo ... mogoče bi tile super zmontirali, to res ne vem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!