Skoči na vsebino

Gradnja garaže


gusti

Priporočene objave

Lep pozdrav vsem.

Vem da to ni gradbeni forum ampak motoristi smo znani kot praktični ljudje zato mislim, da bom tudi tukaj dobil kakšen dober nasvet.

Prišel sem na idejo, da bi si doma zraven hiše postavil garažo za dva avtomobila + motor, kot nekakšen prizidek. Malo sem pobrskal po netu in sem našel tale članek GRADNJA GARAŽE. To kar me veseli je, da očitno za to niti ne potrebujem gradbenega dovoljenja ampak samo lokacijsko informacijo (kaj to je pojma nimam, bi bil vesel, če mi kdo razloži). Po tem sklepam, da bo en strošek manj in da za gradnjo garaže ne komplicirajo preveč. Zanima me ali je iz vaših izkušenj 30m2 dovolj za 2 avta + moped in mogoče še kakšna mizica z orodjem, ali je bolje naredit malo večjo in probat pridobit dovoljenje za to? Če računam, da mora biti garaža dolga najmanj 5m in za en avto široka nekje najmajn 2,5m ... torej je to že samo za avta 25m2 in mi ostane za motor samo še 5mx1m prostora, kar se mi zdi bolj skromno :unsure: Zanima me tudi, koliko okvirno pride material za tako garažo? Z tem mislim all-inclusive (zidaki, rušt, streha, vrata, kakšno okno, beton bi mešal sam cement + pesek). Cena me zanima brez dela, ker bi delal praktično vse sam (v žlahti je dovolj delovne sile, z izkušnjami od gradnje hiš, ki so mi dolžni usluge). Pač samo okvirno me zanima za občutek da malo vem a je to 5 ali 10 oz. 15 tisoč € al koliko? Zadeve se bom lotil verjetno šele čez kakšno leto ali dve ampak tako za firbec me malo zanima kaj me čaka.

Če ima kdo kakšen predlog, nasvet v zvezi z garažo, kar na plano z njim.

Lp.

Urban

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1. 2.5 metra je premalo za en avto-vrat ne boš mogel normalno odpreti

2. 5 m dolžine je tudi skromno (računaj da so avti srednjega razreda dolžine 4.5 m in ti zmanjka prostora za delovni ponk.

za plato računaj debelino 12-15 cm en kubik betona je pa cca 70€

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1. lokacijska informacija ne obstaja več ... sedaj dobiš potrdilo o namenski rabi zemljišča

2.30m2 je premalo za mini delavnico 2 avtomobila in motor, mogoče si lahko omisliš za drug avto nadstrešek pred ali ob tem objektu. objekt ne sme imeti nosilnih elementov daljših od 3m kar pomeni, da bodo v sredini garaže nekakšni stebri za leseno streho.

3. lahko objekt povečaš in pridobiš tudi gradbeno dovoljenje kar pomeni nekaj stroškov več ampak si pustiš odprte možnosti za kasnejše nadgradnje v nadstropje.. stanovanjski del... po potrebi pač. za to potrebuješ projekt na nivoju idejne zasnove, (poenostavljena verzija PGD) umeščen v katasterski izris parcel, tloris, profil, fasada, streha, samo osnovne informacije.

4. paziti moraš na odmike od parcelnih mej, ki jih predvideva vaš prostorski načrt

5.stroški so na pamet ne predvidljivi!

a. naredi si vsaj skico in popis vseh količin materiala ki ga boš potreboval

b. nariši si kje boš dobil vodo in elektriko, kam boš speljal meteorno kanalizacijo, kje boš okna postavil... sproti med gradnjo se ne izmišljuj nič ker to pomeni samo podražitev in napake.!!

c.najprej potrebuješ kakšen izkop, pripravo terena, temelje... to je tudi nek strošek...

ob vseh delavcih ki ne dobijo plač lahko dobiš kakšnega pomočnika z izkušnjami pri zidarstvu ;)

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa lesena varianta? Tesar ti postavi konstrukcijo s streho, potem pa sam zapiraš s kakršnim materialom pač hočeš.

Bo pa 6x5 malo majhna zadeva, če hočeš met kaj placa, glej nasvet Rebela, pametna varianta.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

6x5 (dxš)ni tako majhna, mi imamo tako. Brez problema parkiraš 2 avtomobila (edino "obrnjena" morata biti, eden naprej drugi vzratno), za avtomobiloma pa tudi ostane dovolj prostora za motor in mizo (in pri nas še kup navlake), res pa je da noben avto ni kaj dosti čez 4m. "Izvedba" pri nas je železna konstrukcija (okrogle cevi)in obzidana s siporeksom ("zgleda kot taprava")

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kot je nekdo prej povedal, si naredi neko skico z vsemi podatkami (oblika, mere, okna, vrata...)

najbolje je začet pri temeljih :whistle:

recimo da za temelje skopaš sam, se da :) nekdo ti je dal ceno za kubik betona, izračunaš za temelje + tla v garaži (pred betoniranjem vstaviš morebitne odteke, tudi kak umivalnil v garaži je u nulo)

nadaljuješ s stenami

zavij v najbližjo trgovino z gradbenim materialom , prodajalci na gradbeneih oddelkih ponavadi vedo, koliko zidakov + malte gre v kvadratni meter zida, napiši in zračunaj. poglej ceno oken in vrat predvidenih dimenzij, tudi police so lepe, zunanje, mogoče tudi notranje, preklade nad vrati in oknami, in ko si že v gradbeni trgovini pogledaš ceno za kvadrat želene strehe.

kar se tiče rušta, je vseeno bolje da ti kak tišler pomaga :) bo lažje in hitreje (no odvisno od izvedbe) tak da se za to ceno pozanimaš pri nekem tišlerju...

verjetno bo tudi kak elektrika not...

mislim da ti nobeden nebo mogo podat nekega približnegga zneska, razen če je keri gradbenik pa ti da predračun, brez dela :)

če pa si vzameš kak dopoldan cajta, pa komot sam povprašaš za približno ceno...

čuje se res veliko, ampak verjemi, da ko bosta oba 2 avta not boš moral pazit, da kaj ne popraskaš, ko boš motor spravljal not ali ven

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 11 mesecev pozneje...
Guest Ajdemi Popuši

Garaža za dva avta + delavnica + prostor za motor .. hm ... gradbeni podvig !

Potebuješ torej objekt, dimenzi vsaj 6 x 7 metrov, če seveda želiš vsaj malo komoditete... Komplicirano: potrebuješ malo morje papirjev in veliko morje denarja.

Lahko se pa cele stvari lotiš malo drugače, in sicer v smislu dveh objektov, katere lahko na kocu tudi povežeš s kako kvazi nadstrešnico. Ko sem sam, pred cca. 5 leti, delal nadstrešek na svoji parceli za dva avta, sem od vseh dokumentov potreboval samo nek občinski papir, ki se je imenoval 'prijava o gradnji objekta' ali tako nekako...

Omejitve: objekt je lahko samo 'točkovno' temeljen, max. velikost je tudi predpisana in od sosedov mora biti oddaljen X metrov. To je v bistvu nadstrešnica za avto.

Nadstrešnico postaviš za dva avta in poleg nje še eno 'drvarnico' za motor. Nato objekta povežeš z dodatno nadstrešnico.

Zapiraš pa na način, (jasno mora biti vidno, da sta to dva ločena objekta) z sendvičem: les-izolacija-les..

Vodo in elektriko pa itak potegneš podtalno in to je to.

Če pa denar ni problem, pa si le pridobi pravo dovoljenje in postavi zidan objekt.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Letos moram v garaži "zamenjati" tla, kajti beton, ki je spodaj je ponekod že napokal, pa tudi za čiščenje je zakomliciran. S čim naj torej naredim tla, da boš v bistvu lahko tla kar pobrisal kot ploščice?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

Letos moram v garaži "zamenjati" tla, kajti beton, ki je spodaj je ponekod že napokal, pa tudi za čiščenje je zakomliciran. S čim naj torej naredim tla, da boš v bistvu lahko tla kar pobrisal kot ploščice?

Epoksi premaz (vtipkaj v google, da ne bom delal reklame ...)

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

glede dimenzij garaže: jaz imam 5x6 m nadstrešek pa gresta dva avta noter (toliko narazen da lahko solidno odpreš vrata) in ni nič kaj dosti placa več. torej 6x7 garaža je mala če hočeš še motor in delovno mizo pa kako omaro za orodje noter imet.

glede papirjev: za pravo garažo rabiš papirje enako kot za bajto praktično. gradbeno, načtr + vsi predpisi glede oddaljenosti od mene itd.

za nadstrešek rabiš samo "gradbeno dovoljenje za nezahtevne gradnje" in to je per min na UE z eno priloženo skico. jaz sem nadstrešek postavljal sam pa me je prišel cca 1000€ (4 kovinski stebri, 2 trama, les, kovinska kritina - valmetal). če bi vse kupil (nekaj materiala sem dobil) in dal delat ti 2-3 jurje ne gine.

tla v garaži: ploščice so tudi lahko poceni. npr. v tovarni gorenje keramika lahko kupiš 2 ali 3 klaso. bauhausi in podobni imajo včasih akcije ploščic ali poiščeš kak salon ki se zapira in razprodajajo robo, tako da bi pomoje z nekaj iskanja našel ploščice za 5 €/m2 ali manj, položiš pa jih sam - jasno. morejo pa bit talne in hrapave da nimaš drsališča če so mokre.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tla v garaži: ploščice so tudi lahko poceni. npr. v tovarni gorenje keramika lahko kupiš 2 ali 3 klaso. bauhausi in podobni imajo včasih akcije ploščic ali poiščeš kak salon ki se zapira in razprodajajo robo, tako da bi pomoje z nekaj iskanja našel ploščice za 5 €/m2 ali manj, položiš pa jih sam - jasno. morejo pa bit talne in hrapave da nimaš drsališča če so mokre.

Ploščic ne bo, saj v garaži hitro kaj pade na tla, pa imaš počeno ploščico. Pa tudi med fugami se nabere svinjarija. Bo kar epoksi premaz prava stvar ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ploščic ne bo, saj v garaži hitro kaj pade na tla, pa imaš počeno ploščico. Pa tudi med fugami se nabere svinjarija. Bo kar epoksi premaz prava stvar ;)

če imaš prave talne ploščice je ne boš zlomil sploh pa ne če ti kaj dol pade pa magari je težje. verjetno imaš v spominu garaže naših atejev/dedkov ki so imeli navadne ploščice po tleh. je pa epoksi bolj simpl verjetno. pa ne pozabi na talni odtok da enostavno z vodo vse umiješ.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Letos moram v garaži "zamenjati" tla, kajti beton, ki je spodaj je ponekod že napokal, pa tudi za čiščenje je zakomliciran. S čim naj torej naredim tla, da boš v bistvu lahko tla kar pobrisal kot ploščice?

Yp, epoksi premaci so najboljši za te zadeve .... Sika, C-guard ....

Marsikaj, pred pričetkom pa se le posvetuj s strokovnjakom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lep pozdrav vsem.

Vem da to ni gradbeni forum ampak motoristi smo znani kot praktični ljudje zato mislim, da bom tudi tukaj dobil kakšen dober nasvet.

Prišel sem na idejo, da bi si doma zraven hiše postavil garažo za dva avtomobila + motor, kot nekakšen prizidek. Malo sem pobrskal po netu in sem našel tale članek GRADNJA GARAŽE. To kar me veseli je, da očitno za to niti ne potrebujem gradbenega dovoljenja ampak samo lokacijsko informacijo (kaj to je pojma nimam, bi bil vesel, če mi kdo razloži). Po tem sklepam, da bo en strošek manj in da za gradnjo garaže ne komplicirajo preveč. Zanima me ali je iz vaših izkušenj 30m2 dovolj za 2 avta + moped in mogoče še kakšna mizica z orodjem, ali je bolje naredit malo večjo in probat pridobit dovoljenje za to? Če računam, da mora biti garaža dolga najmanj 5m in za en avto široka nekje najmajn 2,5m ... torej je to že samo za avta 25m2 in mi ostane za motor samo še 5mx1m prostora, kar se mi zdi bolj skromno :unsure: Zanima me tudi, koliko okvirno pride material za tako garažo? Z tem mislim all-inclusive (zidaki, rušt, streha, vrata, kakšno okno, beton bi mešal sam cement + pesek). Cena me zanima brez dela, ker bi delal praktično vse sam (v žlahti je dovolj delovne sile, z izkušnjami od gradnje hiš, ki so mi dolžni usluge). Pač samo okvirno me zanima za občutek da malo vem a je to 5 ali 10 oz. 15 tisoč € al koliko? Zadeve se bom lotil verjetno šele čez kakšno leto ali dve ampak tako za firbec me malo zanima kaj me čaka.

Če ima kdo kakšen predlog, nasvet v zvezi z garažo, kar na plano z njim.

Lp.

Urban

Če vprašaš mene je 30 m2 premalo za dva avtomobila in motor ....

Drugače pa si prečitaj Uredbo o vrstah objektov glede na zahtevnost ter zakon o Graditvi Objektov.

Beton za 70 € je utopija .... To je trdnost nekje 15, ti pa za ploščo potrebuješ vsaj 30, cena je nekje 90 € na betonarni...

Seveda lahko mešaš tudi sam, vendar pazi na recepturo, pred tem naj ti nekdo naredi armaturni načrt za zgradbo oziroma ploščo ....

Možna je tudi skeletna gradnja ... Postaviš stebre ter vmesne prostore pozidaš s siporexom ( Ytong plošče ), ki so tudi toplotno zelo izolativne in privarčuješ pri kasnejši izdelavi fasade ... Temelji so seveda lahko pasovni ali pa narediš temeljno ploščo ( kjer je zopet pomembna armatura ), zopet odvisno od terena kjer se nahajaš ( tampon, politlak, mogoče celo Tenax mreža )... Lahko tudi pozidaš vse z Ytong ploščami, ki ima tudi vse detajle ter elemente za protipotresne stebre ... poglej si njihovo spletno stran.

Osebno bi naredil objekt z gradbenim dovoljenjem. Vse ostalo je bolj fuš.

Ne vem, res je premalo podatkov za nek pameten odgovor....

Varijant je malo morje, pomembno pa je tudi iz kakšne stroke si sam, koliko imaš prakse s tem ....

Lahko pošlješ tudi ZS, ni panike, pa bova malo bolj poklepetala.

Srečno pri gradnji !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jaz sem nadstrešek postavljal sam pa me je prišel cca 1000€

A pa si si pol izdal račun, da ne bi bil slučajno v davčnem prekršku? :O)

LP, Sym. :-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

A pa si si pol izdal račun, da ne bi bil slučajno v davčnem prekršku? :O)

LP, Sym. :-)

Spoštovan Justin Bieber, tukaj smo zato, da si pomagamo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A pa si si pol izdal račun, da ne bi bil slučajno v davčnem prekršku? :O)

LP, Sym. :-)

ne račun bom samo tebi dal če boš htel parkirat spodaj ko prideš na obisk. lahko plačaš tudi v pivu pa bo brez računa in ddv ;)

kot sem že napisal, moj 5x6 (30m2) nadstrešek je komaj dovolj za 2 avtomobila pa še sten ni tako da vstopaš "izven objekta" in prostora za motor in kako mizo ni pri taj velikosti če nimaš glih 2 smartov.

premeri avtomobile z odprtimi vrati pa motor in ostalo, da nebo naredil garaže ki ne bo uporabna!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Garaža mora biti po moje toliko široka, da lahko odpreš vsa vrata na avtu , če imaš seveda možnost tako zgradit :whistle:

no pa še upoštevati je treba velikost vrat. jaz in oče imava na hiši neuporabne garaže ker so bile hiše grajene v časih yugecov in danes čez vrata ne spraviva noter nobenega enoprostorca. tako da premislit o dimenzijah ker avtomobili postajajo vedno večji :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Guest Ajdemi Popuši

no pa še upoštevati je treba velikost vrat. jaz in oče imava na hiši neuporabne garaže ker so bile hiše grajene v časih yugecov in danes čez vrata ne spraviva noter nobenega enoprostorca. tako da premislit o dimenzijah ker avtomobili postajajo vedno večji :whistle:

Ja, to je pa namig, ki ga ne smeš spregledati ! Tudi jaz sem postavljal zunanjo nadstrešnico zaradi tega, ker v kletno garažo s premajnimi vrati, nismo spravili več nobenega avta. Je pa kletna garaža sedaj pač namenjena biciklom in motorinom ... (kar tudi ni tako slabo .. )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Se opravicujem za nadaljevanje stare teme, vendar je prirocna :blush:

Tudi jaz imam v mislih "predelavo" obstojece garaze, ki je stara ze ohohohoh let, na nekaj v kar bi lahko brez tezav spravil motor na "varno". Seveda je denar tukaj kar pomemben faktor, max tam nekje 700 Eur. Ne zelim super duper garaze z delovnim pultom in in in in..samo da bo lahko motor notri na suhem. Kakor sem zacel malo gledati oz preracunavati sem prisel do zanimive ugotovitve..zelezna konstrukcija je mocno cenejsa od lesene. Sedaj se pa sprasujem kaksen profil bi potreboval oz kaksne kvadratne cevi bi potreboval...

Mere garaze so cca 4,5 * 2 * 2

Najlepsa hvala za odgovor :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!