Skoči na vsebino

Brezzicno omrezje


king4ever

Priporočene objave

Hello!

Zanima me, ali ima kdo izkusnje z bilo kakim brezzicnim omrezjem pri nas? (ne mislim na satelitski internet).

S kolegom se nameravama v naslednjih mesecih brezzicno povezati.Zracna razdalja je cca 100m.Ciljava predvsem na to, da bi tako imela preko enega adsl prikljucka oba pristop na net. Dobro bi bilo, ce bi imela mreza tudi moznost razsiritve, tako da bi se z nakupom brezzicne kartice na mrezo lahko priklopil tudi kdo drug.

Opremo katere firme priporocate?Gledal sem predvsem opremo firme Orinocco, ki pa se pri nas ne prodaja.

Vsakrsna informacija je vec kot dobrodosla!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da je v decemberskem izvodu Monitor revije test raznih usmerjevalnikov (tudi takih z ADSL priključkom), poglej tam kaj pravijo o tistih, ki imajo tudo Wireless Acess point.

Sam imam podobno zadevo (ADSL priključek in škatlo, ki je 4 portni 10/100 switch, print server in hkrati brezžična vstopna točka. Sicer je ne uporabljam, da bi se šel ISP, služi mi le kot wireless priključek za moj prenosnik. Lepo dela z PCMCIA modemom (IEEE802 11b), lahko celo vključiš WAP ključe za kodiranje prometa in zakleneš dostop (le uporabniki z definirano MAC številko kartice se lahko prijavijo, vedeti pa morajo tudi WAP key - skratka varno).

Število dodatnih uporabnikov ni omejeno (le z naborom internih IP naslovov :lol: , problem je seveda v prepustnosti na DSL delu in tudi brezžičnem, saj zadeva ni full duplex - ko oddaja ne more hkrati sprejemati, pa tudi ob kodiranju prometa zgubiš 30-40% od max 11 Mbps

Ker navzven dela tudi translacijo IPjev s tem tudi dodatno zaščitiš notranje omrežje za vsaj najosnovnejše napade. Koliko daleč nese ne bi vedel, po radiju 10 m ni problema kljub dobrim stenam, 100m v naselju pa je verjetno vprašljivo, če se točki vsaj približno ne vidita (oziroma je vmes kakšna železobetonska gmota). Koliko stane ne bi vedel (okoli 50-60kSIT, prodaja jo neka firma iz MB)..

http://www.sceptre.com/Products/Motherboar...rd/ins-241w.htm

Lp,

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za začetek http://80211b.weblogger.com/

Glede na tvoj opis "problema" potrebuješ 802.11b access-point (wi-fi), in dve wireless mrežni karti. Problem pa nastane pri razdalji. 100m razdalje je namreč za brezžični prenos podatkov kar precejšen zalogaj. Ne pozabi da jakost signala pada na četrto potenco, pri taki razdalji je to lahko problem. Obstaja možnost Bridge povezovanja, za kar pa potrebuješ na obeh straneh bridge access-point in na obeh straneh usmerjeni anteni. Priporočam z ojačevalnikom do 6dbi, vse kar je več je potrata denarja. Fleksibilnost wireless omrežja je velika, saj ima uporablja access pointov DHCP oz. dinamično dodeljevanje naslovov (254 uporabnikov), ter za komunikacijo preko ADSL-ja NAT in vgrajen PPtP. Prav tako je z 128 bitnim WEP (Wireless encryption protocol) za varnost dobro poskrbljeno.

Za dodatne informacije oz. podrobnejše ti svetujem da me kontaktiraš na PM ali mail.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cene so take, da je hudo vprasljivo, ce se vama to splaca, sploh glede na cene ADSL prikljuckov in narocnino ... argument bi bil da kdo od vaju ADSLja sploh ne more imeti (ni prostih paric itd ...) ampak to je pri omenjeni razdalji 100m malo verjetno ... :wink:

Kaj zelis doseci? :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cene so take, da je hudo vprasljivo, ce se vama to splaca, sploh glede na cene ADSL prikljuckov in narocnino ... argument bi bil da kdo od vaju ADSLja sploh ne more imeti (ni prostih paric itd ...) ampak to je pri omenjeni razdalji 100m malo verjetno ... :wink:

Kaj zelis doseci? :)

ADSL+ISDN te košta cca 50K sit... gre celo na obroke.

Wierless povezave...hja mirno lahko dodaš še kakšno nulo. Posebej pri usmerjenih antenah. Tako da se popolnoma strinjam z CYC-om glede smiselnosti povezave v razmerju z ceno. To je rešitev predvsem za podjetja in še to ne za mala. :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3com Wireless DSL Gateway ... kliči 01-5112727 za ceno.

Je pa lahko razdalja 100m že kar problem, sploh če so vmes zidovi. Dokler ne bosta probala, ne bosta vedela.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolikor je meni znano, 80211.b deluje samo v vidnem območjo, torej zidovi SO problem!

Morda zraven dobis se popust za stemarco :D :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sten vmes ni, okno od kolega se vidi iz moje sobe. Vlozek se splaca predvsem na dolgi rok. Res da je osnovna investicija cca 150 jurjov (vsteti kartici, acess point in priklop na ADSL), a pol bo vsak placeval le polovico cene od sudentskega ADSL paketa. Hm, klko sem sem jaz gledal, nekateri proizvajalci obljubljajo povezavo tudi do 250m.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a pol bo vsak placeval le polovico cene od sudentskega ADSL  paketa. Hm, klko sem sem jaz gledal, nekateri proizvajalci obljubljajo povezavo tudi do 250m.

Kaj pa če pride do kakšnih konfliktov? Saj veš kako je pri slovencih...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa še link http://www.oreillynet.com/pub/a/wireless/2.../06/recipe.html

ki je bil meni v pomoč pri vzpostavitvi Wi-Fi povezave na Linux mašinah.

Glede varnosti omrežja samo še tole, naj te ne zavede 128 bitna enkripcija pri WEP protokolu. Uporablja namreč RC4 enkripcijski algoritem poznan tudi kot "stream chiper". Po domače povedano vrine kratek poprej izbrani WEP ključ v končni generirani string. Nato ga preko XOR vrat pošlje uporabniku na drugi strani...bla...bla...bla...

Skratka to ni niti približno tako zahteven algoritem kot so DES,3DES in AES. Če boš to uporabljal za srfat..potem ni panike...za izmenjavo podatkov "kočljive vsebine" pa ne priporočam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolikor je meni znano, 80211.b deluje samo v vidnem območjo, torej zidovi SO problem!

Dela tudi skozi steno, le da potem precej pade domet.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če se vidita med sabo v direktu in je res samo 100 m, potem rabi vsak:

PCI WLAN karto (27.744 sitnih)

Če je vmes dosti motenj (kar na 2.4 GHz zna bit), pripomore bistveno že antena na eni strani (menda okoli 20 jurjev), če še ne dela, pa še na drugi strani. (da strokovnjaki ne bojo mislili, da so tu yagi ant, noter, navadni 8ki v stacku)

Pa še moj nasvet: potegnita si utp kabel. 100m = šala mala

LP, El Barto

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jah, najboljsa resitev bi bil LAN kabel,samo je problem cesta ki gre vmes, da pa bi ga samo tak nekje gor obesil na telefonski drog, pa tudi ne vem ce bi elektro to dovolil. Klko sem nekje bral, bi naj obstajali neki laserski merilci razdalje, a mogoce ima kdo kaj takega??Tako bi lahko priblizno razdaljo zmeril, kar bi mi zlo olajsalo izbiro pri nakupu opreme. Aja, pa se ta ideja mi je se porodila.Nekje na sredini med obema je gasilski dom z zelooo velikim stolpom, na katerega bi se npr lahko montiral Broadband Gateway in pol bi se lahko v mrezo povezal se kdo drug, ce bi si kupil kartico, a ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Klko sem nekje bral, bi naj obstajali neki laserski merilci razdalje, a mogoce ima kdo kaj takega??Tako bi lahko priblizno razdaljo zmeril, kar bi mi zlo olajsalo izbiro pri nakupu opreme.

:lol: Z laserskim merilcem lahko to razdaljo izmeris zelo tocno, v tvojem primeru je dovolj tocno, ce se sprehodis cez cesto in stejes korake :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Si mislu acces point, za 75 prešernov + kusur( antena, kabel)

Si še vedno za to?

Acces point je tako drag samo pri nas, drugje (npr. v Avstirji) se cene razlicnih proizvajalcev gibljejo tam med 150-200 EU, kar je se znosno. Seveda sem se vedno za, novosti je treba podpirat! :)

Zanima me tudi, kako je kaj s kompatibilnostjo teh komponent razlicnih proizvajalcev-a lahko npr wireless mrezno kartico kombiniras z acess pointom drugega proizvajalca?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda lahko....pri IT je pretty much vse po standardih delan....

nč se bat...mam tolk praktičnih izkušenj z različnimi proizvajalci, pa še nikol ni bilo večjij problemov.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Spoštovani uporabnik omrežja ADSL,

v SiOL-ovem nakupovalnem središču vam predstavljamo se bogatejšo ponudbo strojne opreme za izgradnjo enostavnih in zahtevnih lokalnih omrežij ter za brezžicna internetna omrežja. Ta vam bo pomagala, da boste imeli kar največ koristi od vašega priključka ADSL.

Cene strojne opreme vključujejo tudi dostavo na dom, konfiguracijo opreme z vašim omrežjem in montažo! Vabimo vas, da si celotno ponudbo strojne opreme in njene tehnične lastnosti ogledate na spletni strani http://nakupi.siol.net/ADSL.

Lep pozdrav,

SiOL, d.o.o.

www.siol.net

Dodatne informacije:

tel. številka: 080 1000 ali e-pošta: adsl@siol.net.

( to sm dubu na mail...)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanima me če ima kdo izkušnje z vzpostavljanjem brezžične povezave na srednje razdalje (do cca 500m), če so vmes drevesa oz. manjši gozdič. Bom zelo vesel vsake pomoči.

Nameravam vzpostaviti povezavo med dvema računalnikoma z usmerjeno anteno. Čim ceneje tem bolje :-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V vsakem primero potrebuješ "vidno" razdaljo, kar pomeni, da ti linka ne sme nič blokirati. Pri usmerjenih antenah je snop zelo ozek zato dobro preveri da ne boš denarja stran metal...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm, ja to je problem, ce bi imel cisto linijo potem sploh ne bi toliko kompliciral ampak bi povezavo brez tezav realiziral.

Med točkama je manjši gozdič, listavci. Zanima me če ima kdo podobne težave in jih je premostil.

Kako vplivajo vremenski pogoji na povezavo?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Med točkama je manjši gozdič, listavci.

Timmmmbeeeer! :wink:

Najbolje da povprasas pri kakemu monterju, WLAN je prevec eksoticna rec se da bi bila v splosni uporabi :wink:

Na moj.net www.moj.net se s tem recimo ukvarjajo, kje vse se, pa bo pa verjetno kdo drug tu vedel.

P.S.: je gozdicek vas? Da bi imel zeljeni opticni stik bi morda moral samo par dreves posekati, z nekaj srece samo nekaj vej?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Skozi gozdiček pozabi...z 400 mW kolikor jih lahko imaš v najboljšem primeru,(če najdeš sploh tako karto) po možnosti še zadaj 10 m kabla, tak da jih ravno 50 pride do antene....no way...sicer je potem na anteni lepo dB število, ampak gozd je gozd...še dosti nižje frekvence ne grejo vredu skozi, (144, 432 MHz) kaj šele 2.4 GHz. Zato raje poišči kaj, od koder se lahko radijski valovi odbijajo - pasivni repetitor (http://www.trivalantene.si/trivalantene/INFO/Dhaulagiri%20SLO.htm)

LP, El B.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!