Skoči na vsebino

Slovar štajerskega knjižnega jezika


Priporočene objave

No, veliko jih tudi ne drži (verjemite meni, ker tu živim). Recimo za "Ahčanje" prvič slišim, za Ahtanje pa sem že slišal v LJ. Ravnotako v A skupini je nekaj precej dolenjskih izrazov, npr.: Arati :) Naslednja stvar je Bremza, ki nikakor ni Bremza, ampak Premza! Veliko izrazov na črko V spada v skupino F :)

Popravljeno . Popravil Tomozuki
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, veliko jih tudi ne drži (verjemite meni, ker tu živim).

Malo bolj dolgo živim tu, kot ti, pa ti garantiram, da je "arati" na štajreskem zelo pogost izraz... da ga slišiš, pa moraš večkrat izstopiti na kateri izmed lokalnih postaj med (vključno) Orehovo Vasjo in Pragerskim...

Mestjaneri pa smo vedno bremzali, pa tudi glede prve opombe ti ne morem dat povsem prav, ker se reče oboje, ahtaj in ahči, tak da oboje štima, ker so tudi mene ahtali, ko sem bil mali (pa našeškali pa na kolnkišto vsedli, kjer sem se žnuril, dokler ni prišla mama in me pocartala...)

LP

Windsurf

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, zgleda, da bi potemtakem mogli štajerski slovar razdelit tudi na narečja :) Vsaj, če v MB rečeš "ahtati" ali "arati" pojma nebojo meli zakaj gre :) Se pa proti Šentilju začne stopnjevanje besed, ki se končujejo na "ti". Primer: Akati (po Mariborsko: kakat, srat). Primer uporabim v stavku. Fejst me akati tiši!.....Ja te pa idi :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Slovarju sem tudi dodal posamezne besede, ki sem jih opazil takoj, ko sem listal. Bom jih v prihodnje dodal še več.

ČOHNITI - udariti po glavi

BAKA, BAKICA - babica

OMAMA, OMA - babica

OTATA, DEDA - dedek

ČVEKATI - govoriti

DAHPAPA - pena pri izolacijskem materialu

RINGLATI - zvoniti na hišni zvonec

ŠMAJSER - udarec izza glave s plosko dlanjo (zidar)

ŽLAUH - cev za zalivanje vrta

TEGL - korito

FOKSNE POKAT - pačiti se

ŠTANCATI - delati nekaj na hitro

Naslednjič bom jih probal še več poiskat :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kak je te to tu že od decembra jaz pa še nisn vidla? :hmm:

Moram povejat da sn nad določenimi izrazi razočarana ker jih mi na ptuji malo drugačik izgovarjamo al pa mamo čist drugo besedo za to, zaj pa bo spošno znan samo toti mariborski izraz ki je tam v onem slovari! :angry:

Pa že tak nijamo mariborčanof radi! :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ŽLAUH - cev za zalivanje vrta

AMVZETI Spomniti se

ka pa cjele pa okolica?? amvzet se rece zrajtat se al pa spomnt se, žlauh rečemo šlauf, premzat pr nas rečemo bremzat al pa žlajfat, in na sploh je v tistem slovarju dost besed, k jih prvič slišim, čeprav sm (sicer bol južni južni) štajerc. :)

ja puokl pa grejmo damou! :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kak je te to tu že od decembra jaz pa še nisn vidla? :hmm:

Od decembra 2002 !!!!

Če hočeš še več takih in podobnih ocvirkov, se moraš zakopati v motorsvetove arhive.

Smo imeli v prvem obdobju mnoge debate in to nikakor ne tako politikantske, kot dandanes.

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1. stigmata: ptuj ni štajerska :devil: tak de nena moreš razumet tega ker je vaša špraha tam neki vun iz prlekije, pohorsko nea razumeš.

2. zok: celje ni štajerska :devil: mogoče so kake besede iste al pa podobne samo vi itak že bol lublansko govorite .) :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še enega sn se spomno :)

LAJTUNGA - ne znam prevest, lahko pa dam primer: Mater maš dugo lajtungo! Torej: A še zmeraj ne veš kaj mislim?

ZAJLA - železna pletena vrv

To je za danes dovolj ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa že tak nijamo mariborčanof radi! :angry:

Zake te ne? :) Ke te misliš, da jas fse vem? Ene par sn jih prvič ču ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Štajerščina ni nič drugega, kot popačena Nemščina. Zato lajtunga ne pomeni nič drugega kot Leitung = napeljava.

In če imaš dolgo lajtungo, imaš dolgo napeljavo in signal ti po napeljavi zelo dolgo potuje, da ti na koncu kapne. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

LAJTUNGA - ne znam prevest, lahko pa dam primer: Mater maš dugo lajtungo! Torej: A še zmeraj ne veš kaj mislim?

lajtunga = napeljava, bodisi za tekocine ali elektriko. :)

pervy, cjele je śtayärska!! B) lublana menda ni :? ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Štajerščina ni nič drugega, kot popačena Nemščina. Zato lajtunga ne pomeni nič drugega kot Leitung = napeljava.

In če imaš dolgo lajtungo, imaš dolgo napeljavo in signal ti po napeljavi zelo dolgo potuje, da ti na koncu kapne. :P

:angry: :angry: :angry:

Pojma nimaš! Nemščina je le popačena Štaješčina! :P

Urbi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

opažam veliko podobnosti z našim dialektom...čeprav smo tu dol bolj po italijanih je veliko besed istih le malenkostno spremenjenih.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa tud niso vse besede izključno štajerske-jih na Gorenjskem tud kr dostkrat slišiš(ajmr,aufbiks,lajtunga,špura,beštek,dihtunga... )

Sam najbl se mi pa dopade FERŠTANDKASL... :lol1: :OK:

Lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede na to, da je velik besed na aaaaaa, bi vas lahk povezal z Žirovci :) :lol1:

AHTAJ DA SE NAUŠ Z GLAVA AB TRAM HABNA :lol1: :lol1: :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

špura

...hehe, najbl hecn se mi je zdel, k sm punci (sicer primorki) mogu razlozit ka pomen spura... :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Veš ke PERVY neje se zaj****i ker se ti itak finega delaš ki niti z maribora nisi!!! Plus tega neje se zaj neke proti nam obrači namesto sa bi štajerci fkup držali, to pa da cele ni štajerska to pa itak spljošno znano!!!! (svašta)

Ne briga me če mamo pu nemških besed,pu hrvaških meni je lepo tak kak je in nič drgačik! To pa da ma vsako selo sovje različice, svoje besede in naglaševanja in ne vem kaj vse ne pa je*** ga saj to pa itak ni samo pr nas ampak vsepovsod samo da gorenjci pa oni pa toti čudni ke so tega neja skužijo ker vsi kvakajo! pa mislijo ki je vse isto .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še enega sn se spomno :)

LAJTUNGA - ne znam prevest, lahko pa dam primer: Mater maš dugo lajtungo! Torej: A še zmeraj ne veš kaj mislim?

ZAJLA - železna pletena vrv

To je za danes dovolj ;)

Lajtunga (izg.: lajtnga) pa zajla je tud pr nas na dolenjskem.

Še ne štajerska

Toti frdamani campek :D

LP

Leteči

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

to pa da cele ni štajerska to pa itak spljošno znano!!!! (svašta)

ja ka pa je pol?? :rolleyes:

pi es: js nism s cjela!! :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja ka pa je pol?? :rolleyes:

pi es: js nism s cjela!! :D

Ke te mene briga od kod si :D

Cele je samo na zemljevidu in v glavi kakega geografa štajerska po vsem drugem pa ni! Get real! B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Veš ke PERVY neje se zaj****i ker se ti itak finega delaš ki niti z maribora nisi!!! Plus tega neje se zaj neke proti nam obrači namesto sa bi štajerci fkup držali, to pa da cele ni štajerska to pa itak spljošno znano!!!! (svašta)

KAJ!!!!!!!!!! jasno da nisem iz maribora, jaz sem iz bajsterce in sem ponosen na to, pa fin tudi nisem ker to tak pri nas ne znamo bit! AUFBIX!!!!!!!

saj jaz nimam nič proti ptujčankam, prav fajn ste in jaz rad hodim k vam :devil: , samo špraho pa mate drugo in to kar je v slovarju je mariborsko-ruški pohorski dialekt, že mi v bajsterci malo drugače govorimo.

nea se sekiraj, boma kako "po naše" na pfs rekla itak sma baje cimra .) :devil: :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ke te mene briga od kod si :D

a me nis daaaavnega leta 2003 enkrat celo vprasala... ...a je bil tisto PM?? :P

noch einmal: KA PA JE POL CJELE??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!