Skoči na vsebino

Kamp oprema: bencinski gorilnik, plinski, ....


Noise

Priporočene objave

najboljše bi bilo, če se malo spremeni naslov teme v Kamp oprema: gorilniki (bencinski, plinski...)

ker se itak celo zadnjo stran piše samo še o plinskih

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz uporablam tole

2900w

post-5996-1137584347.jpg

post-5996-1137584354.gif

:OK: :OK: jaz uporabljam istega zakon.Prej smo imeli bencinskega se ne spomnim znamke in je po dveh dneh letel v smeti.Iz njega je teklo,posoda bila črna itd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

po vasih objavah sodec bi rekel da se dosti bolje obnese plinski gorilnik saj je dosti bolj spraven in funkcionalen! :)

jst prav sedaj kupujem neki podobnega in sm bil prav zadovoljen z napisanim,tako da ste s povedanim resnicno dosegli cilj teme! :OK:

padel pa bo plinski sam ne vem se cist kater :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz že 4 leta uporabljam Primus-ov gorilnik.

Je res mini izvedba, gorilnik se z navojev pršraufa na bombico, ki ima ventil in jih lahko po vsaki uporabi razdreš. S tem da se potem gorilnik še dodatno zloži, in vzame zložen manj prostora kot je velika povprečna pest :glare: , ja.

Gorilnik ima tudi sistem za vžig na iskro, pa neke fine mrežice, ki obogatijo plin z zrakom, za večji izkoristek, da je manjša poraba...

Bombice dobiš marsikje po evropi, v različnih volumnih, glede na potrebe.

Res supr zadeva, priporočam vsakemu ki ni totaln profesionalc. Če se prou spomnem (po navodilih in tud sprobal smo) ta gorilnik zavre 1 liter vode v 2 minutah. Seveda ne ravno v litoželezni posodi, pa tudi v zatišju mora biti(veter..)

Ko sem ga kupoval jaz je stal 14 jurjev.

Ni mi žal tistega denarja.

Ok OK stara tema, vem zajebu...

Tudi jaz uporabljam ta gorilnik in sem zelo zadovoljen, predvsem zaradi tega ker se tako lepo razdre. Edini problem je bil lansko leto, ker sem preveč zaupal prodajalcem, da se te kartuše na navoj dobi povsod. Sredi Francije sem namreč tri dni iskal to kartušo, pa je nisem našel, pa nisem bil nekje bogu za hrbtom. Tako sem mogel kupit nov gorilnik, na katerega si kartušo nabodel. Od zdaj naprej bom zmeraj vzel rezervo, čeprav mala bombica zdrži le kakšen teden, če redno kuhaš. Se ra odlično obnese.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz uporabljam ta gorilnik in sem zelo zadovoljen, predvsem zaradi tega ker se tako lepo razdre. Edini problem je bil lansko leto, ker sem preveč zaupal prodajalcem, da se te kartuše na navoj dobi povsod. Sredi Francije sem namreč tri dni iskal to kartušo, pa je nisem našel, pa nisem bil nekje bogu za hrbtom. Tako sem mogel kupit nov gorilnik, na katerega si kartušo nabodel. Od zdaj naprej bom zmeraj vzel rezervo, čeprav mala bombica zdrži le kakšen teden, če redno kuhaš. Se ra odlično obnese.

Lej,

tale tvoj problem sem sam rešil tako, da sem pri istem prodajalcu kupil še tako "malo večjo kartušo", v katero enostavno vložiš 190 gramsko in zapreš dol. Na vrhu je ventil in lahko uporabljas po potrebi.

Super zadeva, pa se veliko prisparam, ker so tamale ful poceni, tuste malo vecje pa ne vec.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lej,

tale tvoj problem sem sam rešil tako, da sem pri istem prodajalcu kupil še tako "malo večjo kartušo", v katero enostavno vložiš 190 gramsko in zapreš dol. Na vrhu je ventil in lahko uporabljas po potrebi.

Super zadeva, pa se veliko prisparam, ker so tamale ful poceni, tuste malo vecje pa ne vec.

Ideja na mestu, bom tud sam poskusil podobno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz že 4 leta uporabljam Primus-ov gorilnik.

Je res mini izvedba, gorilnik se z navojev pršraufa na bombico, ki ima ventil in jih lahko po vsaki uporabi razdreš. S tem da se potem gorilnik še dodatno zloži, in vzame zložen manj prostora kot je velika povprečna pest :glare: , ja.

Gorilnik ima tudi sistem za vžig na iskro, pa neke fine mrežice, ki obogatijo plin z zrakom, za večji izkoristek, da je manjša poraba...

Bombice dobiš marsikje po evropi, v različnih volumnih, glede na potrebe.

Res supr zadeva, priporočam vsakemu ki ni totaln profesionalc. Če se prou spomnem (po navodilih in tud sprobal smo) ta gorilnik zavre 1 liter vode v 2 minutah. Seveda ne ravno v litoželezni posodi, pa tudi v zatišju mora biti(veter. .)

Ko sem ga kupoval jaz je stal 14 jurjev.

Ni mi žal tistega denarja.

Ok OK stara tema, vem zajebu...

Evo prilagam še sliko omenjene zadeve....

102594d.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...

Mogoče komu pride prav.

Kuhanje pri zelo nizkih temperaturah

1.Uporaba plina pri zelo nizkih temperaturah

Če je zelo mrzlo, plin ne izhlapeva (pri nadmorski višini 0m začne propan izhlapevati pri -42°C, izobutan pri -12°C, butan pa šele pri 0°C). Verjetno mislite, da je 100 % propan najboljši plin za nizke temperature. Žal je 100 % propan v kartuši prepovedan zaradi visokega pritiska. Potrebno ga je mešati z butanom in izobutanom. Propan se ne meša dobro z butanom. Če prižgete kuhalnik pri nizki temperaturi, bo samo propan iztekel iz kartuše, butan pa bo ostal na dnu kartuše. Bolj, ko se količina plina v kartuši manjša, težje bo prižgati kuhalnik (zaradi večjega odstotka butana v plinski mešanici). Primusove POWER GAS kartuše vsebujejo optimalno mešanico teh treh plinov (25% propan, 15% izobutan, 60% butan).

Kaj lahko storimo, da bo plin izhlapeval tudi pri zelo nizkih temperaturah?

Pri temperaturah pod -15°C morate kartušo segreti na enega od naslednjih načinov:

* Pred kuhanjem jo dajte za 10 minut pod vetrovko.

* Ogrejte jo s toplo vodo, ki je ostala v termovki.

* Ponoči jo položite v svojo spalno vrečo (brrr!).

* Polulajte se nanjo (nekoliko nenavaden, ampak učinkovit način).

* Uporabite grelno vrečko. Gre za 90g ploščato vrečko, ki se jo položi pod kartušo. Tam bo delovala približno 15 minut in proizvedla temperaturo približno 50°C. Da jo obnovite, jo je potrebno prevreti za dobrih 5 minut. Lahko jo položite tudi v juho.

* Zaprite ventil, kolikor se da. Sedaj primite kartušo in jo počasi in zelo previdno obrnite na glavo. Pri tem ne smete nikoli kartuše dvigniti višje od kuhalnika, saj lahko pride do nenadnega izbruha plamena.

2.Uporaba tekočih goriv pri zelo nizkih temperaturah

* Pri temperaturah pod -20°C vosek in ostale snovi, ki se nahajajo v večini tekočih goriv, postane gost ali celo trden. Tudi usnjeno tesnilo v črpalki postane togo. Zatlačite si čutarico z gorivom pod oblačila ali v (partnerjevo) spalno vrečo preden poskušate prižgati kuhalnik.

* Pazite, da gorivo ne pride na kožo. Nevarnost povzročitve omrzlin ob izhlapevanju!

* Če gorilec (kuhalnik) ni dovolj vroč, bo namesto majhnega modrega plamena, kar je pravilno, gorel z rumenim plamenom in občasno tudi z visokim plamenom. Razlog: gorivo se še ni uparilo, ampak pride do gorilca v tekoči obliki. Dejansko gori tako kot odprt ogenj (les). Najbolj logično se zdi, da zaprete kontrolni ventil. Pri gorilnem / avtomobilskem bencinu je to OK. Nato enostavno počakate, da postanejo plameni dovolj majhni, nakar ponovno bolj odprete kontrolni ventil. Prav nasprotno pa če uporabljate kerozin / parafin ali diesel, boste s tem zelo verjetno imeli težave, saj ta goriva proizvajajo saje, ki bodo zamašile šobo in pogosto tudi generator, kar pomeni veliko čiščenja. Naš nasvet za kerozin / parafin ali diesel je: kontrolnega ventila ne zaprite popolnoma, ampak ga pustite čisto malo odprtega. Zaprite ga toliko, da ne vzdržujete velikih rumenih plamenov, vendar toliko, da nekaj goriva teče skozi – s tem boste preprečili nastajanje usedlin v generatorju in šobi.

Kuhanje na višini

1.Uporaba plina pri kuhanju na veliki višini

Večina odprav uporablja plin na zelo veliki višini. Zakaj?

* Je najbolj varno gorivo.

* Plin ima največjo energetsko vrednost.

* Ne potrebuje predogrevanja.

* Ne pušča skoraj nič usedlin.

* Ne izpušča strupenih substanc in neprijetnih vonjav (slabost)

2.Uporaba tekočih goriv na veliki višini

Tekoča goriva niso tako dobra na zelo veliki višini kot plin v kartušah, čeprav delujejo čisto dobro v baznih taborih. Ker se tam kuhalniki precej uporabljajo je najbolje izbrati kerozin / parafin. Gorilni bencin / avtomobilski bencin ima sicer višjo energetsko vrednost, toda zaradi varnosti je boljši kerozin / parafin.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 let pozneje...

Primus MultiFuel gorilnik bi si omislil.

Meni se zdi malce drago kupovati Primusovo Power Fuel 2,5l kantico za 9 EUR, zato me zanima kakšne vrste bencina točite.

95, 98, 100-oktanski?

Kako je s sajami?

Ali pa je vseeno boljše kupovati in točiti Primusov Power Fuel ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jst mam gorilnik na špirit in morm rečt da glede funkcionalnosti se mi dost bol dopade kot plin. Dobi se ga v Louisu. Maš par posodic ter mini ponvico za 4 jajca na oko narest :D Prej sm meu plin in morm rečt da ga ne uporablam večker je ta zadeva dost bolša. Je pa res da je gorilnik na bencin dost bol uporaben ker se špirita ne dobi povsod zato ga morš met s sabo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jst mam gorilnik na špirit in morm rečt da glede funkcionalnosti se mi dost bol dopade kot plin. Dobi se ga v Louisu. Maš par posodic ter mini ponvico za 4 jajca na oko narest :D Prej sm meu plin in morm rečt da ga ne uporablam večker je ta zadeva dost bolša. Je pa res da je gorilnik na bencin dost bol uporaben ker se špirita ne dobi povsod zato ga morš met s sabo.

Hvala za odgovor!

Mene vseeno zanima le in izključno Multifuel in rad bi vedel kakšna vrsta bencina je najboljša za to stvar.

Da ne bom po neumnem točil nekaj, za kar sem prepričan, da je v redu, potem pa se bom tolkel po glavi, češ kaj mi je bilo treba toliko čiščenja, ali bognedaj, tveganja, da zadevo celo uničim.

Konec koncev 135 EUR za tole zadevco ni malo denarja...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala za odgovor!

Mene vseeno zanima le in izključno Multifuel in rad bi vedel kakšna vrsta bencina je najboljša za to stvar.

Da ne bom po neumnem točil nekaj, za kar sem prepričan, da je v redu, potem pa se bom tolkel po glavi, češ kaj mi je bilo treba toliko čiščenja, ali bognedaj, tveganja, da zadevo celo uničim.

Konec koncev 135 EUR za tole zadevco ni malo denarja...

v louis-u ga maš za 79,95 eur. Pomoje lahko točiš not 95 in 98 ker pomoje je za to narjeno. Če znaš nemško ti tle neki piše :) jst nimam pojma. 188.gif

Benzinkocher Coleman Peak 1......ein Leichtgewicht unter den Bezinkochern mit nur 685 g. Robuster Benzinkocher im handlichen Format 12 x 15 cm und einer Heizleistung von 2.200 Watt. Mit integriertem 0,5 Liter Tank und ausklappbaren Füßen für sicheren Stand, auch auf unebenen Böden. Brennstoff: Benzin bleifrei. GS-geprüft.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 11 mesecev pozneje...

Trenutno imajo v Merkurju neke akcije na kamping sceni in sem gorilnik dobil tretjino ceneje kot bi ga v Hervisu. samo povem, če koga slučajno zanima...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Beljaku malo naprej od Luisa je perfektna trgovina z kamp opremo.Od Luisa proti AC in pred prvim mostom(nadvoz) desno in nato levo pod mostom šenkrat levo proti Luisu in si pred trgovino.Od Luisa zračne razdalje samo ca 500m. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dober star bencinski gorilnik. Kupljen leta 1982 v Ljubljani v Slovenijašportu, če se še dobro spomnim. Mislim, da takrat edina pametna štrcuna s popotno opremo pri nas. Liter vode ravno ne zavrel v treh minutah, nisem bil pa nikoli lačen zraven njega. Smo bili še mladi :naughty: in smo imeli dosti časa, da smo počakal na dobro malco. Odlične juhe, mineštrice ali klobase, pečena jajca ali male palačinke od kvarnerskih otokov pa do Triglava. Še vedno deluje odlično. Ne dolgo tega je na enem srečanju med raznimi oltajmerji prav ''zažigal''.

Ali se ga še kdo spomne.

post-24251-1247998761_thumb.jpg

post-24251-1247998794_thumb.jpg

post-24251-1247998824_thumb.jpg

post-24251-1247998863_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hudo tole, Js imam od Primusa, zložljivega, velik za pest. Ima gumb za vžig, in varnostno stikalo. Bombice so na navoj, tko da je za večkaratno uporabo. Pa tudi kupiti se jih da marsikje po EU. Bombica je dovolj za dva za 10 dni, če bosta 1-2 krat na dan kuhala kako kavo, juho, pašto, klobase, spekla kako jajce ali sataraš... Odlično služi in hitro zavre. Kupil pred 4 letio v Hervisu za 14 000 SIT. Danes je to verjetno dražje.

post-9811-1248019471_thumb.jpg

post-9811-1248019475_thumb.jpg

post-9811-1248019479_thumb.jpg

post-9811-1248019483_thumb.jpg

post-9811-1248019486_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil Ni3ous
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tudi sam uporabljam tega primusa, res porabi izredno malo, 1 bombica meni zadostuje za več kot 10dni ker tudi na dopustu vsak dan ne kuhaš ne vem kakšnih stvari. Je pa zelo majhen, bombice so pa po 6-8eur. Prodaja ga pa Iglu Šport.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dober star bencinski gorilnik. Kupljen leta 1982 v Ljubljani v Slovenijašportu, če se še dobro spomnim. Mislim, da takrat edina pametna štrcuna s popotno opremo pri nas. Liter vode ravno ne zavrel v treh minutah, nisem bil pa nikoli lačen zraven njega. Smo bili še mladi :naughty: in smo imeli dosti časa, da smo počakal na dobro malco. Odlične juhe, mineštrice ali klobase, pečena jajca ali male palačinke od kvarnerskih otokov pa do Triglava. Še vedno deluje odlično. Ne dolgo tega je na enem srečanju med raznimi oltajmerji prav ''zažigal''.

Ali se ga še kdo spomne.

Imam ga doma, samo ne vem točno kje, ker sem se selil. Ga moram locirati :hmm: in si zapomniti kje je :slap: , da bom vedel kje iskati, ko ga bom potreboval.

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dober star bencinski gorilnik. Kupljen leta 1982 v Ljubljani v Slovenijašportu, če se še dobro spomnim. Mislim, da takrat edina pametna štrcuna s popotno opremo pri nas. Liter vode ravno ne zavrel v treh minutah, nisem bil pa nikoli lačen zraven njega. Smo bili še mladi :naughty: in smo imeli dosti časa, da smo počakal na dobro malco. Odlične juhe, mineštrice ali klobase, pečena jajca ali male palačinke od kvarnerskih otokov pa do Triglava. Še vedno deluje odlično. Ne dolgo tega je na enem srečanju med raznimi oltajmerji prav ''zažigal''.

Ali se ga še kdo spomne.

Kakšn bencin pa tankaš :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšn bencin pa tankaš :?

Če počasi kuhaš :yawn: , 95 oktanskega, če hočeš, da čimprej zavre pa 100 oktanskega :naughty: .

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hudo tole, Js imam od Primusa, zložljivega, velik za pest. Ima gumb za vžig, in varnostno stikalo. Bombice so na navoj, tko da je za večkaratno uporabo. Pa tudi kupiti se jih da marsikje po EU. Bombica je dovolj za dva za 10 dni, če bosta 1-2 krat na dan kuhala kako kavo, juho, pašto, klobase, spekla kako jajce ali sataraš... Odlično služi in hitro zavre. Kupil pred 4 letio v Hervisu za 14 000 SIT. Danes je to verjetno dražje.

tudi jaz ga uporabljam... zakon stvarca... paše v vsak žep, porabi malo, konec koncev ne rabiš nikoli skrbet, da maš s sabo vžigalnik :)

mogoče nasvet za vse, ki imate namen to kupit... dajte kak eur več pa kupte tist model, pri katerem je plamen mal zaščiten (zna bit priročno za momente, ko nisi pri volji za improvizacijo) ;)

cene... http://www.iglusport.si/katalog/kuhalniki/kuhalniki.html

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

ko se odpravlate v Francijo, Španijo in Portugalsko pozabte na Primusove gorilnike na bombice z navojem, al pa vzamte s sabo rezervo!!! kupil Campingaza na polovici poti, pa še naprej na vsaki pumpi pogledal, pa ni blo bombic na navoje. za campingaz se pa dobi tudi bombice na klik sistem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Midva sva imela po franciji 8 dni dovolj polovico bombice od Primusa. Pa sva vsak dan kuhala na njem najmanj juho ali pašto, ali kako jajce. Sva pa imela s sabo ta velko bombico cca 7-8 dcl. ne vem iz glave koliko g plina je not sicer.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ko se odpravlate v Francijo, Španijo in Portugalsko pozabte na Primusove gorilnike na bombice z navojem, al pa vzamte s sabo rezervo!!! kupil Campingaza na polovici poti, pa še naprej na vsaki pumpi pogledal, pa ni blo bombic na navoje. za campingaz se pa dobi tudi bombice na klik sistem.

Se popolnoma strinjam, tudi mi smo iskali po italiji (toskani) primus bombice in vse zaman. Imajo samo campingaz brez ventila, ponekod tudi une z ventilom...ampak vse brez navoja! Tako da sem kr nov gorilnik za 15€ mogu kupit, da sem male bombice lahko uporabljal... :surrender:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!