Skoči na vsebino

Kamp oprema: bencinski gorilnik, plinski, ....


Noise

Priporočene objave

kaj sem vse počel, da bi plinsko kartušo vsaj malo ogrel, pa nič.

Fajni so uni gorilniki, ki imajo predogrevanje plina. Sam imam Primusa na plin (ne vem modela, vendar je ta "pajek" model, ki je zelo podoben unemu za bencin) in pri nižjih temperaturah dela občutno boljše kot recimo Camping gaz ipd.

Medtem ko pa poleti, na toplem ni bistvene razlike.

LP, M.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 mesecev pozneje...

Kupil gorilnik Coleman 2200W(80EUR-Louis).V Toskani sem ga poskusil uporabiti bolj iz radovednosti kot potrebe,rezultat: iz njega je teklo po tleh,po mojih rokah...

Po večkratnem poskušanju je danes zagorel.Ponovno sem prebral navodila zelo podrobno (potem ko sem ga pomotoma pravilno vžgal) in vžiga brez težav, pa tudi teče ne iz njega.Skratka deluje odlično ipd.

1L vode zavre cca 3,5 minut.Zoran

P.s.Rezervoar je 0,5L približno za 7 ur (tako pravijo v navodilih).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz imam bencinski gorilnik ki sem ga kupil pred približno 25 leti na trgu od Poljakov hehehe.Dela kot švicaeska urca.Sploh ga ne pumpam,ampak vlijem na lovilec bencina(to je tisto kjer se zadrži mimo politi bencin) nekaj bencina in prižgem ter pustim da se rezervoar z bencinom segreje pa že ima pritisk.Nato samo na pipici odprem bencin in že veselo kuham.Goriva nikoli ne zmanjka hehehe. Ima edino pomanjklivost pred plinskim,da se zamaže z sajami.Posoda pa niti ni zamazana z sajami.

Popravljeno . Popravil MAČKON
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...
Po večkratnem poskušanju je danes zagorel.Ponovno sem prebral navodila zelo podrobno (potem ko sem ga pomotoma pravilno vžgal) in vžiga brez težav, pa tudi teče ne iz njega.Skratka deluje odlično ipd.

Tako je ja... ko enkrat obvladaš zadevo je super. Začetni poskusi pa so malo umazani... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 mesecev pozneje...

Sem nabavil spodnjega bencinerja - gorilnik, ki gre na plin kartuše, white špirit, bencin 91-95-98, parafin, potencialno tudi na diesel)...

Kaj pa kerozin?!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa kerozin?!

Tudi, a ni kerozin ROZ100 ? Bolj je shit, če je benz SLAB, ker se zabije šoba.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi, a ni kerozin ROZ100 ?  Bolj je shit, če je benz SLAB, ker se zabije šoba.

Ne, kerozin je podoben kot dizelsko gorivo (namenjen reakcijskim motorjem), avio bencin (namenjen batnim motorjem) je pa bencin z nekaj več oktani.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... Bolj je shit, če je benz SLAB, ker se zabije šoba.

Potem si pa lačen! Sranje.

In kaj če ti zmanjka plina? A potem nisi lačen? Pa če ti zmanjka bencina, si še bolj v riti, saj to pomeni, da si obstal na cesti. Če ti zmanjka bencina v gorilniku, ga pa malo pretočiš iz motorja. (Pa nisem še slišal, da bi kdo tankal kerozin v svojega dvokolesnika)... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

:topic: Tudi plinske gorilnike lahko uporabljate pri minusu brez problemov samo vedeti je treba

da obstajajo dve različici plina butan in propan. Kartuša z butanom (tekoča faza izhlapeva v plinasto le do 0 stopinj celzija) medtem ko propan deluje do -45 stopinj Celzija z razliko, da ima propan manj Kcal kot Butan, zato tudi pomeni kasnejše vretje vode...

gornja ogrevna vrednost: Butan 24000 kcal/Kg tekočega plina

Propan 30700 kcal/kg tekočega plina

lp Grega

P.S. Upam da bo komu tudi to v pomoč ( nekoč) :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

in kje dobiš te kartuše z ločenim polnjenjem butana oziroma propana?? po navadi so že polnjene in na njih je samo deklaracija o vsebini "butan-propan" mešanica pač, v neznanem razmerju... :/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

in kje dobiš te kartuše z ločenim polnjenjem butana oziroma propana?? po navadi so že polnjene in na njih je samo deklaracija o vsebini "butan-propan" mešanica pač, v neznanem razmerju... :/

Dobiš jih v Bauhausu, plinarna mogoče Obi drugače videl za campingaz kartušo 70/30

butan/propan ma pa drugače moj oče 100% propan, kje je dobil pa ne vem.

lp Grega

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

Ojla motoristi!V novem Louisovem katalogu sem nasel zanimiv komplet z gorilnikom na spirit.Zanima me ce ima ze gdo kaksne izkusnje z istim ali podobnim predvsem pa me zanima koliko casa pretece da zavre 1lvode in kako dolgo gori z enim polnjenjem-priblizno 1 dl .V naprej hvala.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kar se tiče gorilnikov in podobne opreme zame osebno obstajajo samo alpinistične trgovine, ker razni Louisi itd. imajo sigurno bolj škart robo, alpinistične trgovine pa si ne morejo privoščiti da bi njihovim strankam nekje v hribih nekaj NEdelalo, cene pa danes tudi niso več tako visoke.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kar se tiče gorilnikov in podobne opreme zame osebno obstajajo samo alpinistične trgovine, ker razni Louisi itd. imajo sigurno bolj škart robo, alpinistične trgovine pa si ne morejo privoščiti da bi njihovim strankam nekje v hribih nekaj NEdelalo, cene pa danes tudi niso več tako visoke.

Indeed! Zame obstaja samo Primus.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisem hotel delat reklame, ampak če je že Noise omenil Primusa bom pa še jaz pokazal mojega (gorilnik mislim :devil: ):

21pr3429n.jpg

In še opis:

Primus – CLASSIC TRAIL

Najenostavnejši Primusov plinski kuhalnik z močjo 2800 W. Liter vode zavre v 3 minutah. Čas gorenja ( kartuša 215 g): 2,8 – 5,6 h. Kot dodatek je na voljo tudi piezo vžigalnik.

Masa: 240 g

Cena: 5.990 SIT

Majhen, lahek, enostaven, kartušo lahko večkrat snameš/natakneš tako da ga lažje pospraviš, "švasa" pa tudi zadovoljivo :OK: .

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisem hotel delat reklame, ampak če je že Noise omenil Primusa bom pa še jaz pokazal mojega (gorilnik mislim  :devil: ):

21pr3429n.jpg

In še opis:

Primus – CLASSIC TRAIL

Najenostavnejši Primusov plinski kuhalnik z močjo 2800 W. Liter vode zavre v 3 minutah. Čas gorenja ( kartuša 215 g): 2,8 – 5,6 h. Kot dodatek je na voljo tudi piezo vžigalnik.

Masa: 240 g

Cena: 5.990 SIT

Majhen, lahek, enostaven, kartušo lahko večkrat snameš/natakneš tako da ga lažje pospraviš, "švasa" pa tudi zadovoljivo :OK: .

LP

No, tale zgornji ni bencinski...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj nisem rekel da je (ja vem tema je o bencinskih :whistle: ), ampak dvomim da vas je tu na MS-ju veliko takih ki bencinskega dejansko rabite, so plinski veliko enostavnejši, pa tut kartuše kar dolgo zdržijo, tko da izgovori da bencin je na vsaki bencinski, kartuš pa ni, ne pade na plodna tla (sploh pa v civilizaciji že skoraj povsod dobiš kartuše, če le nimaš nekega nestandardnega gorilnika). Ena kartuša brez problema zdrži 1 teden kuhanja za 2 osebi po 2x dnevno hrana + čaj po potrebi (vsaj 1x dnevno) - govorim iz izkušenj. Tisti ki pa greste "bogu iza leđa" za 10 ali več dni pa tako ali tako veste kje in kaj kupit in sigurno ne sprašujete tule kako se obnese gorilnik iz Louisa :)

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 mesecev pozneje...

Živ!

Se mi zdi, da bom imel en majhen problemček glede nabave Primusovih kartuš z navojem v Španiji, pa me zanima, če obstaja še kaka firma, ki izdeluje kartuše, da je kompatibilna s Primus sistemom. Se mi glih ne da nabavljat še gorilca od "kamping gasa", al pa ja. :blush:

bobo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Živ!

Se mi zdi, da bom imel en majhen problemček glede nabave Primusovih kartuš z navojem v Španiji, pa me zanima, če obstaja še kaka firma, ki izdeluje kartuše, da je kompatibilna s Primus sistemom. Se mi glih ne da nabavljat še gorilca od "kamping gasa", al pa ja. :blush:

bobo

Poišči v kakšni malo večji trgovini s kamp opremo ali v kakšnem kampu.

Drugače pa sem jaz reši ta problem tako, da sem nabavil tak adapter, dajo lahko na Primusov navoj prišraufat, notri pa dam navadne 190 g bombice. So tudi cenejše in še pod vsako hruško se jih da kupit.

Ta adapter je stal ~4000 SIT, kupil pa sem ga v IgluSportu (se mi zdi).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poišči v kakšni malo večji trgovini s kamp opremo ali v kakšnem kampu.

Drugače pa sem jaz reši ta problem tako, da sem nabavil tak adapter, dajo lahko na Primusov navoj prišraufat, notri pa dam navadne 190 g bombice. So tudi cenejše in še pod vsako hruško se jih da kupit.

Ta adapter je stal ~4000 SIT, kupil pa sem ga v IgluSportu (se mi zdi).

Pa lahko potem ločiš bombico od gorilca??

bobo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja, mas prav. nisem dobro napisal.

torej.

mala bombica gre v "plasticno kartuso". ta "kartusa" je ravno toliko velika, da gre noter mala bombica. kartuso odpres, das bombico noter in kartuso zapres nazaj-je na navoj, tak da gre fajn.

na gorilnik pa se zadeva prikljuci tako, da enostavno navoj od gorilnika (primus) prisraufas na "kartuso".

ko rabis, das skupaj, ko pa ne, pa das narazen.

bombica, ki pa je sicer za enkratno uporabo pa je z ventilom na "kartusi" pripravljena na veckratno uporabo.

sej vem, da sem zakompliciral, sam trenutno sem v tujini in ne morem prilepit slikce.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jo!

Že vidim tako, da ni treba limat.

Hvala za informacijo, bom malo pregledal po štacunah.

bobo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 6 mesecev pozneje...

Jaz že 4 leta uporabljam Primus-ov gorilnik.

Je res mini izvedba, gorilnik se z navojev pršraufa na bombico, ki ima ventil in jih lahko po vsaki uporabi razdreš. S tem da se potem gorilnik še dodatno zloži, in vzame zložen manj prostora kot je velika povprečna pest :glare: , ja.

Gorilnik ima tudi sistem za vžig na iskro, pa neke fine mrežice, ki obogatijo plin z zrakom, za večji izkoristek, da je manjša poraba...

Bombice dobiš marsikje po evropi, v različnih volumnih, glede na potrebe.

Res supr zadeva, priporočam vsakemu ki ni totaln profesionalc. Če se prou spomnem (po navodilih in tud sprobal smo) ta gorilnik zavre 1 liter vode v 2 minutah. Seveda ne ravno v litoželezni posodi, pa tudi v zatišju mora biti(veter..)

Ko sem ga kupoval jaz je stal 14 jurjev.

Ni mi žal tistega denarja.

Ok OK stara tema, vem zajebu...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ok OK stara tema, vem zajebu...

Nič nisi zajebal. Samo si dodal še eno koristno izkušnjo, ki zna nekoč nekomu prit prav.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!