Skoči na vsebino

davčne utaje, missing traderji, država kot bankomat (vračilo DDV)


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Tole ni nič kaj spodbudno. Morda le signal, da se moramo potruditi še bolj - za totalno transparenco!

Mimogrede, avtor teksta dr. Rok Snežič, doktoriral iz davčnih utaj (resno - preverite ta link, in morda še tega, pa kako ima manj kot jurja prihodkov, troši pa kot milijonar) ...

Skratka ... kaj pa če bi kar cel svet postal en off-shore? :-)

http://www.finance.si/blog/10/1261

Odstop direktorice Dursa je verjetno posledica dveh sodb Evropskega sodišča

, 30.07.12 12:44:24

Kot je že bil v Financah objavljen članek Evropskega sodišča: pravica do odbitka DDV ostaja, goljufije dokazuje davčni organ;

Slovenski davčni zavezanci se zadnja leta srečujejo z davčnimi postopki pri katerih davčni organ preverja utemeljenost odbitka DDV v primeru poslovanj zavezanca s t.i. neplačujočimi gospodarskimi subjekti (»missing traderji«). Od leta 2008 ko je ga. Šircelj (prej Centa Debeljak) prevzela vodenje davčne uprave RS je bila in je še glavna dejavnost davčne uprave pobiranje in izdajanje odločb podjetjem, ki so sodelovali oz. poslovali s t.i. »missing traderji«. Ga. Šircelj je bila velika zagovornica preganjanja in oglobljanja zavezancev pri katerih so davčni organi odkrili kakršen koli račun prejet od neplačujočega gospodarskega subjekta. V zadnjih parih letih direktovanja ga. Šircelj je bilo izdanih več 100 odločb za plačilo davka na dodano vrednost zavezancem, ki so ta isti davek že poravnali po izstavljenem računu svojim poslovnim partnerjem (»missing traderjem«). Govorimo o več 10 MIO zneskih, ki jih je davčna uprava na podlagi diskrecijske pravice obračunala zavezancem in s pomočjo določbe »pritožba ne zadrži izvršbe« prisilno izterjala od zavezancev. S tem dejanjem je marsikdaj povzročila prepad oz. stečaj podjetja.

Dne 21. junija 2012 pa je bila sprejeta sodba EU (sodišče EU) v združenih zadevah: C-80/11 in C-142/11, ki v celoti spreminja prakso slovenskega davčnega organa. Sodišče je v sodbi poudarilo, da je pravica do odbitka DDV sestavni del sistema DDV in načeloma ne sme biti omejena. Direktivo sveta Evropske Skupnosti 2006/112, z dne 28. nov. 2006 o sistemu davka na dodano vrednost si je treba razlagat tako, da zavezanec za DDV, od DDV, ki bi ga moral plačati odbija znesek davka, ki ga je plačal za storitve, ki so bile zanj opravljene.

Pravico do odbitka vstopnega DDV zavezancu ni mogoče odreči samo zato, ker ta ni preveril dobavitelja (sposobnost opraviti dobavo blaga oz. storitev, število zaposlenih, plačevanje DDV, ali je imel blago na voljo in ali je izpolnil obveznost glede napovedi in plačilo DDV). Večina odločb DURS od leta 2008 pa se v izreku glasijo: »dobavitelj ni imel zaposlenih oseb, ni imel poslovnih prostorov, ni imel nobene opreme oz. sredstev, ni imel znanja za izvedbo opravljanja storitev, ni oddajal DDV obračunov niti ni plačeval DDV, o opravljenem plačilu s strani kupca je dobavitelj še isti dan dvignil denar iz računa« .. ipd.

Izrek sodb EU: » Zgolj zato, ker se davčni zavezanec ni prepričal ali je dobavitelj lahko opravil dobavo blaga in ali je to blago sploh imel na voljo ter ali je redno predlagal obračune ddv in plačeval DDV, davčni organ ne sme zavezancu vzeti pravice do odbitka vstopnega DDV, če so izpolnjeni zakonski pogoji za uveljavljanje pravice do odbitka vstopnega DDV in če davčni zaveznace nima indicev, ki bi upravičeno kazali goljufijo s katero je le ta povezan«. Torej Evropsko sodišče v celoti spreminja prakso naših davčnih organov in negira njihovo početje. DURS oz. inšpektorji pod vodstvom ga. Šircelj so do izdaje te sodbe nalagali zavezancem, da so morali opravljati njihovo delo (preverjati št. zaposlenih po pogodbenem partnerju, preverjati oddane obračune DDV pri pogodbenem partnerju, preverjati plačila DDV pri pogodbenih partnerjih), kar že sam zdrav razum pove, da je to nemogoče in nesmiselno, kajti to je delo davčnih organov in ne zavezancev. Prav tako običajnega kupca v supermarketu, ki kupi kilogram kruha in zanj plača DDV ne zanima če bo ta DDV supermarket plačal in ga prav tako ne more zanimati ali bodo oddali DDV obrazce za nakup štruce kruha.

V obeh sodbah je sodišče EU zapisalo, da je davčni organ tisti, ki je dolžan dokazati goljufijo če želi zavezancu pravico do odbitka DDV po vstopnih računih zaračunati še enkrat. Praksa davčne uprave RS od leta 2008 pa je bila takšna, da davčni organ ni dokazoval goljufij davčnim zavezancem temveč jim je naložil svoje delo in če ga niso pravilno opravili jih je obdavčil. Obe sodbi sta korenito spremenili nešteto odločb izdanih od leta 2008 in ker je Slovenija del Evrope in je Evropsko sodišče po hirarhiji najvišji organ je davčna uprava dolžna upoštevati sodbe sodišča EU in navedbe v teh sodbah. V kolikor tega ne bo storila bo evropska komisija primorana Slovenijo ponovno kaznovati in oglobiti, kar pa je po mojem mnenju sramota za pravno državo, ki s svojim početjem uničuje slovensko gospodarstvo in slovenske podjetnike ter svoje napake prenaša na podjetnike.

Sam odstop ga. Šircelj je po našem mnenju posledica obeh sodb sodišča Evropske skupnosti kajti sodbi sta podlaga za spremembo več 100 davčnih odločb, vrnitev neupravičeno odvzetega premoženja z zamudnimi obrestmi ter množica odškodninskih tožb, zaradi uničenja uspešnih podjetij, ki so blago oz. storitve dobivali od t.i »missing traderjev« ne vedoč, da le ti davka ne plačujejo. Ker davčni organ ni opravljal svojega dela in onemogočil poslovanja neplačujočim gospodarskim subjektom in ubral lažjo pot - sankcioniranje zdravih poštenih podjetij brez pravne podlage. Torej diskrecijska pravica DURSa je najprej uničila mnogo uspešnih slovenskih podjetij in posameznikov, povzročila veliko število brezposelnih ljudi, sedaj po dveh izdanih sodbah hirarhično najvišjega sodišča Evropske skupnosti pa bomo ponovno davkoplačevalci tisti, ki bomo dolžni plačevati velike odškodnine opeharjenim podjetnikom s strani DURSa in ponovno odgovorni na davčni upravi RS za svoja dejanja ne bodo odgovarjali. Po mojem mišljenju je potrebno uvesti odškodninsko odgovornost vodilnih na DURSu, kajti če so se dolžni zavezanci držati zakonov in direktiv Evropske skupnosti so se bržkone dolžni direktiv Evropske skupnosti držati tudi odgovorni na davčni upravi, na čelu z direktorico v odhodu.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tole ni nič kaj spodbudno. Morda le signal, da se moramo potruditi še bolj - za totalno transparenco!

No, pa o čem že nekaj časa govorim? Slovenska in evropska zakonodaja sta pisane na kožo takšnim tičem in seveda org. kriminalu, ki skozi netransparentne denarne tokove pere umazan denar. Denarja ki izgene v davčnih oazah pa je, po skromnih ocenah, za obseg celotnega ameriškega in japonskega gospodarstva skupaj (povezava).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, pa o čem že nekaj časa govorim? Slovenska in evropska zakonodaja sta pisane na kožo takšnim tičem in seveda org. kriminalu ...

O tem tudi jaz pišem že več kot 7 let.

Morda boste nekoč v daljni bodočnosti celo prišli na višjo stopnjo dojemanja.

Odcepitev Butal od SRFJ je bila organizirano mafijsko delo z namenom popolnega izropanja področja. Iz prve dame na vasi narediti zadnjo beračico v mestu in si napolniti žepe.

NAČRTNO!!

Kaj preprosto je v novi državi narediti tako zakonodajo, ki omogoča lagodno življenje mafiji in zakonit gusarski odnos te mafije do prebivalstva. Prva stopnica razumevanja tega pa je, da ne gre za različne politične frakcije/stranke ampak enostavno za isto bando, ki s parlamentarnim cirkusom prdi črno meglo, da skrije svoje resnične cilje.

Volitve?

:grrr :SS

Popravljeno . Popravil brojedan
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

O tem tudi jaz pišem že več kot 7 let.

Morda boste nekoč v daljni bodočnosti celo prišli na višjo stopnjo dojemanja.

Odcepitev Butal od SRFJ je bila organizirano mafijsko delo z namenom popolnega izropanja področja. Iz prve dame na vasi narediti zadnjo beračico v mestu in si napolniti žepe.

NAČRTNO!!

Kaj preprosto je v novi državi narediti tako zakonodajo, ki omogoča lagodno življenje mafiji in zakonit gusarski odnos te mafije do prebivalstva. Prva stopnica razumevanja tega pa je, da ne gre za različne politične frakcije/stranke ampak enostavno za isto bando, ki s parlamentarnim cirkusom prdi črno meglo, da skrije svoje resnične cilje.

Volitve?

:grrr :SS

Za vse so krivi Amerikanci

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, pa o čem že nekaj časa govorim? Slovenska in evropska zakonodaja sta pisane na kožo takšnim tičem in seveda org. kriminalu, ki skozi netransparentne denarne tokove pere umazan denar. Denarja ki izgene v davčnih oazah pa je, po skromnih ocenah, za obseg celotnega ameriškega in japonskega gospodarstva skupaj (povezava).

Saj vemo že nekaj časa.

Kar je mene vrglo s stola, je to, da najvišje Evropsko sodišče razsodi tem qrcem v prid. :-(

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj vemo že nekaj časa.

Kar je mene vrglo s stola, je to, da najvišje Evropsko sodišče razsodi tem qrcem v prid. :-(

Evropsko sodišče sledi zakonodaji in zakonodaja je nastavljena tako, da so notri namenoma luknje, ki jih princi in mafiozoti spretno izkoriščajo. To, kar jaz že nekaj časa vpijem je, da so te luknje dokaz tega, da so zakoni spisani v prid interesnim skupinam to pa pomeni razkroj pravne države in naše družbe kot takšne.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Itaq. Če bi imeli T. Rex in njegova žlahta količkaj sposobne odvetnike, bi bili zdaj oni nosilci globalizacije.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj vemo že nekaj časa.

Kar je mene vrglo s stola, je to, da najvišje Evropsko sodišče razsodi tem qrcem v prid. :-(

Ohoho đastin ... da bni mogoč kaka zarota?? :kva1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ohoho đastin ... da bni mogoč kaka zarota?? :kva1:

Včasih je bolje biti tiho in ljudi pustiti v dvomu, če si morda omejen. Ko se oglasiš, dvoma več ni.

  • Všeč mi je 4
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Poved tedna:

Zaradi namere o spremembi himne nam je bonitetna hiša Dumb & Dumber dvignila oceno z WTF na WTF+.

  • Všeč mi je 5
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poved tedna:

Zaradi namere o spremembi himne nam je bonitetna hiša Dumb & Dumber dvignila oceno z WTF na WTF+.

:lol1:

Hvala - polepšal si mi dan.

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja ko sem jaz napisal da je EU totalno mafijska, nedemokratična tvorba ste eni butalci z đastinom na čelu menili da to ni to, da gre le za fobijo zarote!!?

Danes pa sami pišete o skorumpirani EU se vam pa zdi da ste pametni al kaj?? !!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Edini k ma tuki res pošlihtan je No1, pačeprav vam mogoče zgleda da ma fobije in preganjavice vseh sort. U bistvu je stanje še hujše kot on misli!!

To pa u glavnem zarad takih in podobnih telet kt se tuki ukvarjate s politko!! :BUA:

Ane!!?? Cela jeba je k ni več minusov!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ah ja, čari in čudesa kapitalizma in globalizacije.

Sam morš pa priznat da so vedno in povsod v vseh različnih sistemih tepli konja ki najbolj vleče. Običajno nekoga produktivnega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja ko sem jaz napisal da je EU totalno mafijska, nedemokratična tvorba ste eni butalci z đastinom na čelu menili da to ni to, da gre le za fobijo zarote!!?

Danes pa sami pišete o skorumpirani EU se vam pa zdi da ste pametni al kaj?? !!

Zato ker ni čisto tako in ker tako ni bila zasnovana. Da pa leze v isto gnojnico, kjer so že ZDA pa je dejstvo. Ampak te zadeve je le treba malce argumentirati, če se o njih pogovarjamo, brez gostilniškega jamranja tipa 'Saj je vse v k....'

Da pa je stanje kakšno je:

a ) Smo si krivi predvsem sami, ker vedno volimo isto politično brezperspektivno sranje, katerega nam ponujajo;

b ) Smo si krivi sami, zato ker nismo bolj politično ozaveščeni in aktivni;

c ) Ker še vedno v velikem odstotku volimo konzervativce, neoliberalce in podobno desno svojat, ki navija za interese bogate manjšine (res pa je, da dandanes to počno tudi prodani socialdemokrati in da prave levice ni).

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolega je uvozil avto od takega tička. In ga je lepi DURS opilil za še en DDV in kazen in bla bla bla. Zato ker zakaj ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolega je uvozil avto od takega tička. In ga je lepi DURS opilil za še en DDV in kazen in bla bla bla. Zato ker zakaj ?

Naj se pritoži oz. gre na sodišče...po tistem kar je Justin prilepil, je to pravno dopustna praksa, dokler jo izvajaš na 'pameten način' (beri tako, da ti država ne more dokazati povezave z missing traderjem).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... bodo sami Ajnštajni privekali na svet.

Kaj Ajnštajni ...

Privekali bodo sami JustinBiebri v primeri s katerimi so Ajnštajni pravi idioti ...

:yes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Brejking njuz!!

Bine Kordež bo delal registrske tablice.

:lol1:

Skespati padu?

Z Marsa?

Tole je šele prvih 10% poti ... kje je še EU sodišče za kajtijazvemkaj - preganjane tajkune - recimo.

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Brejking njuz!!

Bine Kordež bo delal registrske tablice.

Jaz bi jih tudi, če bi par miljonov € spizdu, jebem ti gnilo državo, takim lopovom bi morali kitajci ki še ne poznajo "demokratičnih človeških pravic"sodit, tam gre malo po hitrejšem postopku

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bi jih tudi, če bi par miljonov € spizdu, jebem ti gnilo državo, takim lopovom bi morali kitajci ki še ne poznajo "demokratičnih človeških pravic"sodit, tam gre malo po hitrejšem postopku

Saj milijone mora vrniti, in plačati še dodatno kazen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!