Skoči na vsebino

Tečaj varne vožnje - izkušnje, predlogi...


KeC

Priporočene objave

:eek: Saj ne misliš resno, da te z motorjem pošljejo na tisto zadevo!? Verjetno ni človeka na svetu, ki se na tistem ne bi ulegu s katerimkoli motorjem... :lol1:

Ne vem kaj točno počneš tam. Sem hotel spomladi na BMW-jev trening v Salzburg, ampak delo tega ni dopuščalo. Žal. Na MAXI-jevih "tečajih" sem bil nekajkrat. Pohvalno, ampak ne dovolj za višji nivo (vsekakor pa zelo pozitivno in poučno, le da bi si sedaj želel višji nivo storitve).

Če oz. ko bo to obvezno, bodo takšni poligoni začeli rasti kot gobe po dežju, ker se bo splačalo. V Avstriji jih imajo 10 - pa zadeva menda (še) niti ni obvezna.

Če očeš narediti obvezno, potem rabiš najprej poligone, šele potem lahko zadevo narediš obvezno. Če bi danes uzakonili obvezno udelžbo, potem bo pomladi morje kandidatov ostalo brez izpitov. Enostavno ne bodo prišli na vrsto. To je tisto, kar me pri uzakonjanju moti, poleg nevarnosti da bi se nivo kakovosti drastični znižal, cena pa dvignila.

Kar prijavi - tukaj imaš več info o cenah in o tem, kje in kako se prijaviš. Sicer je tečaj namenjen temu, da se naučiš obvladovati svoje vozilo, ampak če tega res nočeš, ti za 500€ dam svoj moped v najem... :naughty:

Ti kar obdrži svoj moped. Če so vaje "varne", potem vsekakor z mojo kravco, če vaje niso "varne", potem pa nujno rabijo prirejene mopede, ki bodo zaščitili voznika in se ne bodo poškodovali (a'la bumper cars). Če tja ne grem "na izpit" temveč po znanje, potem lahko kako vajo tudi izpustim (če se je bojim npr.).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdrav

Glede visoke cene..

>>Člani AMZS imajo 15% popusta, dijaki, študenti in upokojenci pa 10% popusta!<<

Ena ideja. Dajmo se organizirat, pa gremo tja v skupini kot motosvetovci. Verjetno se da dogovorit za kak dan med tednom in obenem uredit tudi kak skupinski popust? Koliko bi pa blo sploh na samem motosvetu interesa?

Sem frišen motorist. Nisem nikol vozil na nobenem dirkališču. Pa vem par stvari. Na dirkališču se ti nihče ne vključi z desne na tvoj pas, nihče te ne izsiljuje, nihče te ne spregleda s soncem za tvojim hrbtom in ti prehiteva v škarje. Na dirkališču ni na ovinkih peska ali oljnih madežev. Ko prehitevaš, ti nihče ne bo šel zavijat v levo ali pa prehitevat vzporedno s tabo. Na dirkališču za nepreglednim ovinkom nikjer ne stoji šleper s prazno gumo. Na dirkališču ti ne leži po neurju na sred proge debela veja ali pa kamenje. Bi lahko še kar našteval..

Na cesti ni najpomembnejše, da z najbolj idealno linijo pa kolenom na tleh odpelješ ovinek, važno je, da pravilno odreagiraš na nepredvidljive situacije.

In če ti razložijo to v teoriji, zadevo vsaj deloma preizkusiš v praksi in dobiš info od inštruktorja, kaj lahko še izboljšaš, potem je to za mene vredno 150€.

Itaq, če pa spoznanj ne preneseš v vsakodnevno prakso in po malem treniraš na vsaki vožnji, je pa vse bob ob steno.

Skratka, definitivno zadeva, ki se je je vredno udeležit.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom po slovensko, sicer se pa poserem na slovenijo. Ko bo meja na Črnem Kalu bo boljše.

Dragi Christian Ćhreschner

Če ti slovenija ni všeč, pa lahk kam drugam greš živet pa metat folk prek rame pa srat tud navsezadnje. Kamot. Pa nehaš postat take izjave, ker s tem žališ marsikoga, ki je ponosen na dejstvo, da živi v tako lepi državi, kot je slovenija. Kot recimo mene.

Sicer pa, a bi sral na ippon al morote način?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem frišen motorist. Nisem nikol vozil na nobenem dirkališču. Pa vem par stvari. Na dirkališču se ti nihče ne vključi z desne na tvoj pas, nihče te ne izsiljuje, nihče te ne spregleda s soncem za tvojim hrbtom in ti prehiteva v škarje. Na dirkališču ni na ovinkih peska ali oljnih madežev. Ko prehitevaš, ti nihče ne bo šel zavijat v levo ali pa prehitevat vzporedno s tabo. Na dirkališču za nepreglednim ovinkom nikjer ne stoji šleper s prazno gumo. Na dirkališču ti ne leži po neurju na sred proge debela veja ali pa kamenje. Bi lahko še kar našteval..

Nič od tega ti tudi na poligonu ne bo grozilo :)

In prednost takega okolja, je ravno v tem, da se skoncentriraš na svojo vožnjo, tehniko in reakcije. Zato tudi vožnja po diirkališču da ogromno znanja, ki ga lahko uporabiš za varnejšo vožnjo na cesti.

Na cesti ni najpomembnejše, da z najbolj idealno linijo pa kolenom na tleh odpelješ ovinek, važno je, da pravilno odreagiraš na nepredvidljive situacije.

In če ti razložijo to v teoriji, zadevo vsaj deloma preizkusiš v praksi in dobiš info od inštruktorja, kaj lahko še izboljšaš, potem je to za mene vredno 150€.

Itaq, če pa spoznanj ne preneseš v vsakodnevno prakso in po malem treniraš na vsaki vožnji, je pa vse bob ob steno.

Skratka, definitivno zadeva, ki se je je vredno udeležit.

Se povsem strinjam...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma dej fantje dio porko zresnite, kaj se boš navadu tam, kako moraš bremzat na mokri ploskvi ?

Saj to traja samo par ur. Čez par dni boš že vse pozabu. Dej rajše meni 150 €

Mati moja neki tečaji levo desno in potem prebiram kako se vozi 150 čez planino in dvor in.....ma dej ala ne meni trosit bale

Rajše doma drsat tehniko, če nimaš kje pridi bomo zrihtali kako...

Tukaj ni point v temu kako ti voziš po cesti ampak o nekem minimalnem tehničnem znanju, ki bi ga vsak motorist (pa tudi avtomobilist) moral imeti. Tega te ne naučimo na avtošoli in te ne bodo v večini primerov niti izkušnje. Kako odreagirati ko ti avto izsili prednost, ko ti otrok skoči na cesto, srna al karkoli že... tega se ne naučiš ne iz knjige ne iz divjanja po ridah. To se boš naučil ko boš res doživel. A žal je ponavadi prepozno, nekaterih takrat ni več. Zgolj kot primer...

Drugače pa verjamem, da velika večina najbolj glasnih zagovornikov "tega pa jaz ne rabim, js pa znam boljše...al kaj te lahko tam naučijo..." ne naredi malo prirejenega šolskega poligona, ki ga pilijo ob opravljanju izpita. Tudi ti seoi-nage, če ne verjameš pridi pa ti bom dokazal.

Glede vožnje po cesti je pa problem v kulturi voznikov in ne o znanju, te pa žal primanjkuje. Glede tega na kaj se posereš pa raje nebi. Tisti ki ima kej čez slovenijo nevem kaj išče v njej. Pa brez zamere.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bil na treningu varne vožnje v Izoli .... vse lepo in prav vendar je to bolj ali manj en kup nasvetov ki jih že cel lajf uporabljam ko vozim motor (25 let) ... morda je tak trening primeren za mlade voznike ki so "včeraj" dobili izpit in niso še nikoli bili v situacijah da se moraš naglo izogniti nepričakovani oviri, da moraš zavirati na polno, na mokrem ali suhem, če vsega tega ne znaš in ne veš kako reagira motor nimaš kaj iskati na cesti...

poligon je vsekakor pridobitev, mnenja pa sem da bi takšne poligone v manjših oblikah MORALA imeti vsaka občina, njegovo izgradnjo pa bi morala sofinancirati vsaka od številnih avtošol po občinah ki ponujajo izpite za motorna kolesa to je pa že druga zgodba....

Vransko je od Kopra oddaljeno cca 200 km. Predaleč... Bom pa šel enkrat na izlet, pogledat in se bom zapeljal po njem, če mi bojo dovolili, plačal pa sigurno ne bom... Bilo bi pa super, če bi bil tak poligon sestavni del dirkališča, tam pa bi z veseljem dal 150 € za se zdivjat

Kdaj si bil na varni vožnji v Izoli? A par mescev nazaj ko je bil organizator MzM? Ker kolkr je meni znano se razen 2 pogumnih prostovoljcev razen inštruktorjev in policajev noben po poligonu ni odpeljal niti tistih osnovnih vaj ki se jih pelje na Avto šoli, kaj šele zaviranja na polno PO MOKREM (ker je blo kot nalašč mokro tisti dan) in izogibanja oviri V MOKREM! Pa je blo zastonj, celo Avtošola (ne bom omenjal imena, tisti ki so bli prisotni pa vejo o kateri govorim) je ponujala njihove motorje za vožnjo. Žalostno, pa so pol na cesti vsi tko pogumni...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaja, tak bi mogl bit ko dirkališče, najrej en hud ovink, da bi ga z 200 odpeljal po kolenu, potem pa ko bi se zravnal pa bi mel takoj bremzanje na polno :whistle: Po mokrem magari :krneki:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je skoraj :topic: , vendar prilagam primer, kako v "zaostalih in od EU oddaljenih deželah" zrihtajo takšne stvari :

Prostornim planom gradske opštine Surčin u naselju Bečmen definisana je zona "planiranog sportsko-rekreativnog kompleksa" i ona se upravo aktivira za izgradnju velikog kompleksa za auto i moto trke. Gradska opština Surčin upravo bira partnera ovog projekta, koji će licitacijom dobiti kompleks površine 85.4ha u zapadnom delu naselja Bečmen, po poznatom aranžmanu u Srbiji - zakupu na 99 godina.

Investitor će za 3 godine na ovom prostoru, pored trkačkih i trening staza za auto i moto trke, izgraditi i objekte za brojne prateće sadržaje, koji su vezani za ugostiteljstvo, rekreaciju, trgovinu, zabavu..., a Beograd će dobiti prostor koji će biti namenjen samo ovoj, u svetu, izuzetno primaljivoj ponudi.

Prevajal nisem, saj nekateri se še spomnite. Spet bomo imeli kam hoditi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je skoraj :topic: , vendar prilagam primer, kako v "zaostalih in od EU oddaljenih deželah" zrihtajo takšne stvari :

Prostornim planom gradske opštine Surčin u naselju Bečmen definisana je zona "planiranog sportsko-rekreativnog kompleksa" i ona se upravo aktivira za izgradnju velikog kompleksa za auto i moto trke. Gradska opština Surčin upravo bira partnera ovog projekta, koji će licitacijom dobiti kompleks površine 85.4ha u zapadnom delu naselja Bečmen, po poznatom aranžmanu u Srbiji - zakupu na 99 godina.

Investitor će za 3 godine na ovom prostoru, pored trkačkih i trening staza za auto i moto trke, izgraditi i objekte za brojne prateće sadržaje, koji su vezani za ugostiteljstvo, rekreaciju, trgovinu, zabavu..., a Beograd će dobiti prostor koji će biti namenjen samo ovoj, u svetu, izuzetno primaljivoj ponudi.

Prevajal nisem, saj nekateri se še spomnite. Spet bomo imeli kam hoditi.

Magic word

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je skoraj :topic: , vendar prilagam primer, kako v "zaostalih in od EU oddaljenih deželah" zrihtajo takšne stvari :

Prostornim planom gradske opštine Surčin u naselju Bečmen definisana je zona "planiranog sportsko-rekreativnog kompleksa" i ona se upravo aktivira za izgradnju velikog kompleksa za auto i moto trke. Gradska opština Surčin upravo bira partnera ovog projekta, koji će licitacijom dobiti kompleks površine 85.4ha u zapadnom delu naselja Bečmen, po poznatom aranžmanu u Srbiji - zakupu na 99 godina.

Investitor će za 3 godine na ovom prostoru, pored trkačkih i trening staza za auto i moto trke, izgraditi i objekte za brojne prateće sadržaje, koji su vezani za ugostiteljstvo, rekreaciju, trgovinu, zabavu..., a Beograd će dobiti prostor koji će biti namenjen samo ovoj, u svetu, izuzetno primaljivoj ponudi.

Prevajal nisem, saj nekateri se še spomnite. Spet bomo imeli kam hoditi.

....ah, pa to so balkanci..... :alien1: .....valjda se ne bomo po njih zgledoval,a ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 do 8 DRKALIŠČ rabimo v SLO. Na vsakem tudi poligon varne vožnje. Primer Beograda je ta pravi. Motoristi lahko zahtevamo da je pogoj za ustanovitev pokrajine eno dobro dirkališče z centrom varne vožnje. Če nas je dosti, pa nas bo tud kakšen politik slišu. Se vsi grebejo za glasove. Anke jest!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 do 8 DRKALIŠČ rabimo v SLO. Na vsakem tudi poligon varne vožnje. Primer Beograda je ta pravi. Motoristi lahko zahtevamo da je pogoj za ustanovitev pokrajine eno dobro dirkališče z centrom varne vožnje. Če nas je dosti, pa nas bo tud kakšen politik slišu. Se vsi grebejo za glasove. Anke jest!

in ti bo neki oblubu - kaj pa pol? Boš težil še 100 let, pa nč ne bo ... ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Magic word

Investitor ..... Mestna občina Surčin, ki se verjetno financira podobno kot naše. Iščejo le partnerja, ki bo to "najel" in upravljal-tržil.

Popravljeno . Popravil lasagna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kdaj si bil na varni vožnji v Izoli? A par mescev nazaj ko je bil organizator MzM? Ker kolkr je meni znano se razen 2 pogumnih prostovoljcev razen inštruktorjev in policajev noben po poligonu ni odpeljal niti tistih osnovnih vaj ki se jih pelje na Avto šoli, kaj šele zaviranja na polno PO MOKREM (ker je blo kot nalašč mokro tisti dan) in izogibanja oviri V MOKREM! Pa je blo zastonj, celo Avtošola (ne bom omenjal imena, tisti ki so bli prisotni pa vejo o kateri govorim) je ponujala njihove motorje za vožnjo. Žalostno, pa so pol na cesti vsi tko pogumni...

v Izoli, drži ja, da pa je avtošola ponujala motorje pa nič ne vem, da bi se pa zadaj z nekom vozil na motorju me pa ne zanima....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Investitor ..... Mestna občina Surčin, ki se verjetno financira podobno kot naše. Iščejo le partnerja, ki bo to "najel" in upravljal-tržil.

:grrr

Občina daje zemljišče v dolgoročni zakup in s prostorskim planom dovoljuje izgradnjo takšnega objekta. Iščejo partnerja, ki bo to zemljišče najel, na njem ZGRADIL kompleks, ga upravljal in tržil.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:grrr

Občina daje zemljišče v dolgoročni zakup in s prostorskim planom dovoljuje izgradnjo takšnega objekta. Iščejo partnerja, ki bo to zemljišče najel, na njem ZGRADIL kompleks, ga upravljal in tržil.

Pri nas to tudi funkcionira, vendar izključno za fuzbal. Grem v soboto tja povprašat.

Popravljeno . Popravil lasagna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri nas to tudi funkcionira, vendar izključno za fuzbal. Grem v soboto tja povprašat.

Seveda, da funkcionira a ključno vprašanje ostaja: "Kdo bo investiral velik denar v izgradnjo takšnega dirkališča?"

Magic word ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

v Izoli, drži ja, da pa je avtošola ponujala motorje pa nič ne vem, da bi se pa zadaj z nekom vozil na motorju me pa ne zanima....

Prvo smo pokazali kako naj bi zgledale vaje pri opravljanju izpita (jaz s futuro), pol so policaji posnemali in hotli pokazat da oni to znajo boljše (verjamem, tudi js bi lahko vse hitreje in bolj ekstremno pa to ni biu point). Pol smo iskali prostovoljce ki bi probali pa se razen Nikota s šoperjem in enga pogumneža z GSX-Rjem ni javil noben. Pol je komentator po mikrofonu povedal, da avtošola ta in ta ponuja avoje motorje za tiste ki hočejo provat, pa se še vedno noben ni javu. Pol pa berem kako so vsi pogumni na cesti...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prvo smo pokazali kako naj bi zgledale vaje pri opravljanju izpita (jaz s futuro), pol so policaji posnemali in hotli pokazat da oni to znajo boljše (verjamem, tudi js bi lahko vse hitreje in bolj ekstremno pa to ni biu point). Pol smo iskali prostovoljce ki bi probali pa se razen Nikota s šoperjem in enga pogumneža z GSX-Rjem ni javil noben. Pol je komentator po mikrofonu povedal, da avtošola ta in ta ponuja avoje motorje za tiste ki hočejo provat, pa se še vedno noben ni javu. Pol pa berem kako so vsi pogumni na cesti...

oprosti, morda tega nisem slišal, ker sem šel stran po tistem ko sta Niko in uni dečko z GSXom odpeljala svoje. Ma ni to bistvo, itak sem po mokri cesti prišel do tja in nazaj v Ankaran po dežju, moj point v postu je bil da smo "starejši" motoristi že neštetokrat bili v takih situacijah in da piu o meno znamo reagirat pravilno ker če ne bi tega zdaj ne bi pisal.... da pa namesto parkirišč vsaka občina ali bolje regija rabi opremljen pravi poligon to sem zapisal; in pa da mi je bala dat 150€ za kao teste varne vožje na Vranskem, ker mi ne morejo nič novega pokazat...pa še to ena vaja ki je ful dobra mi je manjkala že če smo pri tem, 50% motoristov ne zna manevrirati z motorjem ko ga poriva peš, naprej-nazaj okoli stebričkov, vsak drugi ga položi...

jaz imam doma rampo, pa na roke ga obračam za 180° vsakič ko grem na furco, tudi to ma precej veze..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

oprosti, morda tega nisem slišal, ker sem šel stran po tistem ko sta Niko in uni dečko z GSXom odpeljala svoje. Ma ni to bistvo, itak sem po mokri cesti prišel do tja in nazaj v Ankaran po dežju, moj point v postu je bil da smo "starejši" motoristi že neštetokrat bili v takih situacijah in da piu o meno znamo reagirat pravilno ker če ne bi tega zdaj ne bi pisal.... da pa namesto parkirišč vsaka občina ali bolje regija rabi opremljen pravi poligon to sem zapisal; in pa da mi je bala dat 150€ za kao teste varne vožje na Vranskem, ker mi ne morejo nič novega pokazat...pa še to ena vaja ki je ful dobra mi je manjkala že če smo pri tem, 50% motoristov ne zna manevrirati z motorjem ko ga poriva peš, naprej-nazaj okoli stebričkov, vsak drugi ga položi...

jaz imam doma rampo, pa na roke ga obračam za 180° vsakič ko grem na furco, tudi to ma precej veze..

No sej se v večini strinjam. Definitivno izkušnje dosti pripomorejo h sami varnosti motorista. Izkušnje si pa pridobivamo v raznih nepričakovanih in nevarnih situacijah. In če takrat ne odreagiramo prav si izkušenj niti ne bomo uspeli nabrat. Zato mislim, da vseeno ni odveč. Jaz se bom definitivno udeležil varne vožnje z avtom, če bi pa za teh 150 ali 160€ dobu motor tako kot dobiš avto, bi se tudi z motorjem udeležil. Mojega pa po tleh ne grem polagat.

Glede manevriranja pa... ja, sej imamo vaje, tudi na vožnjah učimo obračanja v klancu tako kot na poligonu potiskanja motorja. Se mi pa res v tistem dežju ni dalo še tega kazat sploh pa, ker noben ni probal niti ostalih vaj pa verjamem, da noben nebi niti motorja potiskal ob sebi .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

in pa da mi je bala dat 150€ za kao teste varne vožje na Vranskem, ker mi ne morejo nič novega pokazat...

:slap: :lol1: Ti nujno, ampak res NUJNO rabiš en tak tečaj - če druga ne, da vidiš, koliko novega ti še lahko pokažejo...

pa še to ena vaja ki je ful dobra mi je manjkala že če smo pri tem, 50% motoristov ne zna manevrirati z motorjem ko ga poriva peš, naprej-nazaj okoli stebričkov, vsak drugi ga položi...

In kaj bi to naj imelo z varno vožnjo?

No sej se v večini strinjam. Definitivno izkušnje dosti pripomorejo h sami varnosti motorista. Izkušnje si pa pridobivamo v raznih nepričakovanih in nevarnih situacijah. In če takrat ne odreagiramo prav si izkušenj niti ne bomo uspeli nabrat. Zato mislim, da vseeno ni odveč. Jaz se bom definitivno udeležil varne vožnje z avtom, če bi pa za teh 150 ali 160€ dobu motor tako kot dobiš avto, bi se tudi z motorjem udeležil. Mojega pa po tleh ne grem polagat.

Saj avta tudi ne 'dobiš' - po poligonu voziš s svojim avtom.

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj avta tudi ne 'dobiš' - po poligonu voziš s svojim avtom.

D.

Seveda dobiš, avto ti oni posodijo. Pa tudi če ti ga ne, avta neboš razbil, če te obrne. Na streho se pa tudi nimam namena zapeljat. :grrr

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda dobiš, avto ti oni posodijo. Pa tudi če ti ga ne, avta neboš razbil, če te obrne. Na streho se pa tudi nimam namena zapeljat. :grrr

Delno imaš prav, ampak avta ne 'dobiš' - moraš ga najeti:

Po teoriji sledi praktični del, ki poteka na poligonu, in se ga udeleženci tečaja udeležijo z lastnimi vozili. Po predhodnem dogovoru je možen tudi najem naših vozil.

Koliko stane najem njihovih vozil, pa žal ne piše.

Verjetno je tudi tečaj za motorje zasnovan tako, da motorja ne boš razbil (razen, če si totalen antitalent - pa tudi to je bolje spoznati na takšnem poligonu kot pa pod kakšnim tovornjakom).

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 do 8 DRKALIŠČ rabimo v SLO. Na vsakem tudi poligon varne vožnje. Primer Beograda je ta pravi. Motoristi lahko zahtevamo da je pogoj za ustanovitev pokrajine eno dobro dirkališče z centrom varne vožnje. Če nas je dosti, pa nas bo tud kakšen politik slišu. Se vsi grebejo za glasove. Anke jest!

Pa še mal si reku. RAbmo jih ene 100, ker kdo se bo pa vozil več kot 20 kilometrov do drkališča! Si ti nor?! To more bit takoj izven vasi!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!