Skoči na vsebino

Statika


Priporočene objave

Zdravo.JE tukej kakšen majstr za statiko?

Potreboval bi dimenzije lesene konstrukcije npr....

 

nadstresek-1.jpg

 

tukej me zanima dimenzije preseka nosilcev, najbolj pa spodnja lega na katerega so pritrjeni kovinske nogice, da bi bila čim krajša. Ker nočem da stebri ovirajo dvorišče.

 

Sem razumljivo napisal? :)

 

Hvala za pomoč-nasvet...

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če imaš kakšno skico geometrije glavnega okvirja, lahko preračunam na hitro, pošlji na PM. Pripiši še lokacijo objekta in predviden material / kvaliteto lesa...

 

Mogoče v razmislek, če se hočeš znebiti stebrov, razmisli o kakšnem "konzolnem" nadstrešku, zahteva pa nekoliko boljše temeljenje...

 

LP

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če imaš kakšno skico geometrije glavnega okvirja, lahko preračunam na hitro, pošlji na PM. Pripiši še lokacijo objekta in predviden material / kvaliteto lesa...

 

Mogoče v razmislek, če se hočeš znebiti stebrov, razmisli o kakšnem "konzolnem" nadstrešku, zahteva pa nekoliko boljše temeljenje...

 

LP

 

Zdravo.

nimam nič, edino kar lahko da sam zrišem pa potem preračunaš. Konzolni so dražji ter kot si rekel temelji morajo biti orng. to bi lahko sam naredil samo ne vem kolikšna je lahko najmanjša spodnja lega da bi držalo streho ob obremenitvi snega npr.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na obremenitev te spodnje lege bo najbolj vplival zamik podpore od stika stebra s to lego... Izriši in pošlji neko skico pa bova pogledala :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

spodna lega je bv. razen ce mislis stvar prenasat okol.

ce bos tako zadevo prekril z lexanom, sajbo itd. bo treba predvsem zavetrovat, se tko jo zma ksn severozahodnik polozit....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bolj ali manj so ti večino že povedali predhodniki, tole na sliki je krneki, neustrezno zavetrovanje, povezava s temelji je za takšno konstrukcijo napačna, spodnja "lega" je tam bolj ali manj samo zaradi lepšega.

 

Prva odločitev bo ali boš delal klasično konstrukcijo, ki je poceni ali bi želel kakšno konzolno (zaradi neoviranja dostopa), ki pa bo precej dražja, za večkratnik klasične. Ko boš imel to razčiščeno in pa definirane same dimenzije prostora, ki ga želiš pokriti pa lahko na hitro kakšno rečemo o konstrukciji. Pa seveda potrebna bo še lokacija zaradi obremenitve snega. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

spodna lega je bv. razen ce mislis stvar prenasat okol.

ce bos tako zadevo prekril z lexanom, sajbo itd. bo treba predvsem zavetrovat, se tko jo zma ksn severozahodnik polozit....

Kaj pa to pomeni "zavetrovanje"?

Jaz imam pred bajto en senčnik, nosilna konstrukcija so 4 kovinske noge 4x4cm, streha je padajoča, prekrita s platnom. Na eni strani je naslonjena na fasado. Platno spomladi dam gor, jeseni pa snamem. Zdaj pa razmišljam (da bi se temu ognil) da bi namesto platna dal gor neko zadevo (kaj predlagate, če sploh) pa da bi to ostalo gor celo leto. Lokacija: okolica Lj.

Aja, tu spodaj imamo mizo in stole, in ne pakrplac za avto.

Hvala za kakšno koristno informacijo.

Popravljeno . Popravil izibajker
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kako tocno bi ti fixiral je stvar danih moznosti na lokaciji.

takle osamel objekt bi bil povezan z dvemi zajlami al pa se bols stangami da ga bocni veter, neenakomeren sneg,... ne prevrne levo desno....

bolj narazen ko sta vpetji bl drzi :)

post-47423-0-85384300-1431954905_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne vem če smo se razumeli, rad bi en bl moderen nadstrešek ne tist naveden na štiri stebre kot jih ima večina, poleg tega mi stebri zaradi prostora ne odgovarjajo, konzolni so pa tu mač predragi za mojo denarnico.

Za ta nadstrešek je cena na netu 5500eur, če ga grem sam delat tud polovico ne bi zapravil, v to sem prepričan. Matra me samo dimenzije da bo to statično zdržalo, zanima me kolikšen je lahko previsa in dimenzija preseka lesa

zdej nadstrešek bo za dva avtomobila cca 5500x5500. za podstavke bi zabetoniral temelje potem vse skupaj prišraufal.

 

Povrhu bi dal leksan al pa kej podobnega. Nadstrešek bo bil v okolici ivančne gorice.

 

brez-naslova111111.jpg

 

inoks-nosilec-za-stebre-.jpg

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

5,5 razpona pokrite zadeve pomen orng visino precnih. 200/80 leplenc npr. ce razdelis na 2 polja, pomen da dodas se enga vzdolznega se hudo razbremeni. Za lexan al pa osb+lepenka bi jih osno vsaj na 500 dal.

Sploh bo pa visina stranskih zanimiva. Podporo je fajn dat cimbol naprej oz. nekje do 2/3= 160 cm+- .

za tko mejhno kolicino lahko tud 600eur/m3 racunas + orng cinkane vezi simpson strong tie, ksna zajla, pete so pa pocen...

za konzolnega mas pa temelj recmo 250/70/100, kar je za 2 3,5m3 + ene 180kg za zelezje ,skupi cca 500 za temelje, konzole ti pa nardi lokaln zelezokrivc za 2-2,5eur/kg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glej v tej obliki ni šanse. To kar rišeš je ista varianta kot kateri koli drug konzolni nadstrešek z mogoče malenkost manjšimi momenti v prednji podpori. Če hočeš priti cenovno skozi relativno normalno se boš moral sprijazniti s klasiko to je stebre postaviti pravokotno jih postaviti na prava mesta in pa izvesti zavetrovanje. Nadstrešek na prvi sliki stoji ker ne piha veter in ker nima kritne in osebno po njega ne bi postavil niti francoza. To kar rišeš brez konkretnih lepljencev, izvedbe vpetega temeljenja in konkretnih jeklenih povezav za zavetrovanje ne bo šlo. 

 

Še dodatek k UJ, tele pete pri takšni zvedbi ne bodo šle, bo potrebno vpeto temeljenje. 

Popravljeno . Popravil KeC
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...jaz bi naredil okrogle betonske stebre (tube) z oreng temelji in "močno" armaturo v stebru ...pa potem na to lahko daš leseno strešno konstrukcijo.

Taki stebri so razmeroma stabilni , če nočeš dat zavetrovanja....

...pa še z avtom ga lahko rukneš, pa ga ne boš premaknil....   ;)

 

Shibby

...tisto, kar si narisal, se zloži skupaj ko hiša iz kart. Kot sta že napisala, UJ in Kec... tako konstrukcijo držijo skupaj samo zajle zavetrovanja....

Popravljeno . Popravil Zivnorc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)

čist sm presenečen :) ..... k jest bi reku da bo to stalo :)

kaj je zavetrovanje? po domače.....?

povezovanje z zajlami ali kaj?

ma kokr sm vidu že teh nadstreškov klasičnih ne vem če sem vidu kje kakšne zajle za povezavo...

 

ali ne služijo prečni tramovi za stabilnost, noge(stebri)so pa itaq prišraufani v tla!

Popravljeno . Popravil shibby
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

čist sm presenečen :) ..... k jest bi reku da bo to stalo :)

kaj je zavetrovanje? po domače.....?

povezovanje z zajlami ali kaj?

ma kokr sm vidu že teh nadstreškov klasičnih ne vem če sem vidu kje kakšne zajle za povezavo...

 

ali ne služijo prečni tramovi za stabilnost, noge(stebri)so pa itaq prišraufani v tla!

 

Glej stalo bo že stalo, do prvega snega ali pa prvega malo močnejšega vetra. Statika ni pač ni nekaj tako malo čez palec ampak sledi točno določenim pravilom in izračunom (ko imaš izkušnje pa lahko kakšno zadevo tudi dovolj ustrezno oceniš).

 

Zavetrovanje je preprečevanje horizontalnega pomika, izvede se lahko na malo morje načinov ali z zajlami ali prečkami oz. ročicami (najpogosteje) ali konzolnim vpetjem v temelje in še kaj. V primeru, da gre za klasično obliko in so stebri pravokotno na podlago in imaš še izvedeno zavetrovanje je dovolj stebre prišravfati v "šalčke". V drugačnih primerih, ko pa mora stik s temelji upoštevati še kakšne dodatne momente pa ta način odpade.

 

Če je cena bistvena je moj nasvet klasična konstrukcija z recimo metrsko konzolo, da pomakneš stebre malo nazaj ter enokapnica naklona med 7-12°. Če pa še vedno razmišljaš o opciji v prvi objavi pa je bolje izvesti v celoti konzolne, ne bo bistvene razlike v ceni napram temu, kar je na slikah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nadstrešek iz prve slike je stal dosti preveč denarja, pa še neustrezen je.

Šolski primer, zakaj se raje obrni na strokovnjaka. Statik ti bo za hiter izračun pobral simbolično ceno in ti prišparal ogromno denarja za material.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!