Skoči na vsebino

Imel prometno nesrečo z motorjem (poškodbe, rehabilitacija)...kako naprej?


FatAndFurious

Priporočene objave

Pomagajo te tehnike, kot si napisala Nja, pomagajo. Vidiš, ta tvoja tesnoba je iz nezavednega uma in tukaj je težava. Človek kot tak je nezavedno bitje. Človeški um je kot ledena gora, tista v morju...zavedni del je le špička nad gladino, spodaj pa je ostalo,   90 / 10 .

Seveda se da to razmerje izboljšat. A na začetku je težko, ker samo teh 10% dela zate.   

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

Tudi meni se zdi najbolj pametno podati kakšno svojo misel samo ob tvojem drugem vprašanju FatAndFurious, ker odgovora na to, kaj je šlo tako zelo narobe in zakaj se ti je moralo to pripetiti nima nihče. Strinjam se z razmišljanjem Nje in Marka300, ko slednji pravi »človeški um je kot ledena gora« in da konkretno tesnoba Nje izhaja iz podzavestnega uma. Poznam ljudi, ki se izogibajo vožnji zaradi kakšne slabe izkušnje s ceste, moj oče na primer ni sposoben vožnje po strminah ob prepadih. Da še enkrat ponovim, kar pravi Mark300, da razlog tiči v podzavesti. S tem se popolnoma strinjam.

Sama sem strastna voznica in si ne predstavljam, kako je, če te spremlja strah ali pa kako je, če se ti naredi kaj hudega in te je strah ponovno zapeljati na cesto. Moj skromen doprinos tebi in vsem tistim, ki imajo podobne težave je sledeči članek https://www.vlastakuster.si/Strah_pred_vožnjo.php v upanju, da komu koristi. Podpiram pa razmišljanje Nje, ko pravi, da ni odnehala, da je imela toliko volje in poguma, da je svoj strah tako dobro predelala. Pravi na primer »in sem začela kratke relacije, ob urah ko ni veliko prometa, na manj prometnih cestah« in »z vsako pozitivno izkušnjo se strah manjša«. Začni z majhnimi koraki in počasi boš ponovno dobil zaupanje vase in v cesto! Če boš, tako kot ti svetujejo nekateri, vožnjo z motorjem samo opustil, dvomim, da boš predelal slabo izkušnjo, ki se je zarezala vate. Lahko, da jo boš pozabil, ampak mislim, da bo še velikokrat prišla na dan.   

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se mojih pet par:  Pridruzujem se tistim in tebi, da si verjetno pozabil na sklopko in/ali bil v previsoki prestavi, in ko je motor zacel tresti, si malo prevec reagiral. Dobro pri vsem skupaj je to, da ves kaj se je dogajalo, da vec al manj tudi ves zakaj si padel. To zelo pomaga pri premagovanju strahu. In bos v prihodnje bolj previden, se malo potreniral, itd...   Na splosno vsaka neprijetnost ki se mi (nam) zgodi, recimo zdrs zadnje gume pri preverc odprtem plinu, celo zdrs prednje zaradi povozene crte,  padec ali ne,  ni tako grozna kadar ves zakaj se je nekaj zgodilo.. Se  precej hitro pozabi, ali malo spremeni stil voznje. Padci ali neprijetnosti, prk katerih pa ne ves kaj je bilo, so precej bolj zoprni, ker isces vzroke v sebi, motorju, gumi, polozaju planetov ipd, pa ne najdes nic... Po takem padcu  sem se vozil kot po jajcih se dolgo casa...   Ker pogumno na nazaj na motor!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 4. 5. 2020 ob 20:28, FatAndFurious pravi:

Pozdravljeni vsi skupaj..

Hvala

Ko enkrat pobliže spoznaš asfalt, je največji problem ob vrnitvi glava, ne telo. Za zdravit telo približno vemo, kako in kaj.

Ko pa gre za glavo, za strahove, itd., pa se ne bat poiskat strokovnjaka. Ciljam na hipnozo, lingvistično programiranje, ... take zadeve. Če malo pomisliš, ima skoraj vsak vrhunski športnik ob sebi KVALIFICIRANEGA terapevta, ki ga lahko v danem trenutku pripravi, da od sebe da 110%. Ni priporočljivo, da je to sosedova teta, ki je rahlo čudna. Fino je, da ima terapevt določena priporočila, strokovna znanja itd.

eničken reklame: https://www.ambulanta-za-scitnico.si/medicinska-hipnoza konec reklame.
 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  Vsak je svojega telesa vladar, da o umu ne govorim. Je pa težko, ker človek kot tak si uredi svoj "vrt, cvetlice, zeleno travo, kamin, ciprese, ...", a gozd je naokrog, divjina!  Dokler sam ne stopiš v ta "gozd", so vsi ti terapevti, doktorji, programiranja, hipnoze itd. zaman. Mogoče te lahko kdo nekoliko "porine".............., a stopiti moraš sam. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 45 minutami, Mark3000 pravi:

  Vsak je svojega telesa vladar, da o umu ne govorim. 

...naj bi bil, samo je vrag, ko se telesu zahoče hrana, pijača, seks...menda samo s postom in molitvijo lahko krotiš te telesne nagone? :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 56 minutami, Mark3000 pravi:

  Vsak je svojega telesa vladar, da o umu ne govorim. Je pa težko, ker človek kot tak si uredi svoj "vrt, cvetlice, zeleno travo, kamin, ciprese, ...", a gozd je naokrog, divjina!  Dokler sam ne stopiš v ta "gozd", so vsi ti terapevti, doktorji, programiranja, hipnoze itd. zaman. Mogoče te lahko kdo nekoliko "porine".............., a stopiti moraš sam. 

Ugotavljat o uspešnosti soočanja s duševno platjo nesreče sredi ovinka je precej slaba ideja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, vandrovec pravi:

...naj bi bil, samo je vrag, ko se telesu zahoče hrana, pijača, seks...menda samo s postom in molitvijo lahko krotiš te telesne nagone? :hmm:

to ne bi vedel, nekaj pa nam je dano in to je:

life force (življenska sila, življenska energija)

eni smo mopede naročal že v gipsu, brez da bi vedel a bomo sploh še kdaj hodili, drugi mopeda še pogledat nočejo. Ne vem zakaj bi se sploh kdo, ki ga je motorja strah hotel spet spravit nanj?

Saj je velik drugih športov in veliko drugačne zabave.

Edin kar je in kar polagam takim, ki "padejo ob takih in podobnih dogodkih" (nesreča padec) dol, lajfa ni konec, človeško telo se porihta, um dajte pa mal prisilit. Ampak v to kar vas veseli, ne si lagat.

 

Pravkar, Dr_Jakob pravi:

Ugotavljat o uspešnosti soočanja s duševno platjo nesreče sredi ovinka je precej slaba ideja.

zna bit, da je bolj tehnična plat, kot duševna. Le ta je na koncu, dokler pa ne veš tehnično zakaj, se boš vedno spraševal, zakaj hudiča..kaj je bilo narobe. In na to nima terapevt odgovora.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, DAMI34 pravi:

eni smo mopede naročal že v gipsu, brez da bi vedel a bomo sploh še kdaj hodili, drugi mopeda še pogledat nočejo. Ne vem zakaj bi se sploh kdo, ki ga je motorja strah hotel spet spravit nanj?

Saj je velik drugih športov in veliko drugačne zabave.

Edin kar je in kar polagam takim, ki "padejo ob takih in podobnih dogodkih" (nesreča padec) dol, lajfa ni konec, človeško telo se porihta, um dajte pa mal prisilit. Ampak v to kar vas veseli, ne si lagat.

Z motorji je kot z ženskami, vsake tolko moraš zajahat tako, ki te je je vsaj malo strah :P 

Ampak samo vsake tolko, drugače se pa podpišem pod objavo :D 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 36 minutami, DAMI34 pravi:

to ne bi vedel, nekaj pa nam je dano in to je:

life force (življenska sila, življenska energija)

eni smo mopede naročal že v gipsu, brez da bi vedel a bomo sploh še kdaj hodili, drugi mopeda še pogledat nočejo. Ne vem zakaj bi se sploh kdo, ki ga je motorja strah hotel spet spravit nanj?

Saj je velik drugih športov in veliko drugačne zabave.

Edin kar je in kar polagam takim, ki "padejo ob takih in podobnih dogodkih" (nesreča padec) dol, lajfa ni konec, človeško telo se porihta, um dajte pa mal prisilit. Ampak v to kar vas veseli, ne si lagat

Meni se zdi pomembna zavest, da moped ni glavno v življenju....kot tudi partnerka ali oseba za telesne potrebe ni vse na tem svetu. Je pa moped zelo nezahtevno razvedrilo...ko ga rabiš si ga vzameš, nič ne teži, tudi psihičnih udarcev ti ne zadaja...zelo nevtralna ljubezen. :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 44 minutami, DAMI34 pravi:

to ne bi vedel, nekaj pa nam je dano in to je:

life force (življenska sila, življenska energija)

eni smo mopede naročal že v gipsu, brez da bi vedel a bomo sploh še kdaj hodili, drugi mopeda še pogledat nočejo. Ne vem zakaj bi se sploh kdo, ki ga je motorja strah hotel spet spravit nanj?

Saj je velik drugih športov in veliko drugačne zabave.

Edin kar je in kar polagam takim, ki "padejo ob takih in podobnih dogodkih" (nesreča padec) dol, lajfa ni konec, človeško telo se porihta, um dajte pa mal prisilit. Ampak v to kar vas veseli, ne si lagat.

 

zna bit, da je bolj tehnična plat, kot duševna. Le ta je na koncu, dokler pa ne veš tehnično zakaj, se boš vedno spraševal, zakaj hudiča..kaj je bilo narobe. In na to nima terapevt odgovora.

Ima pa terapevt odgovor na nenadni freeze sredi ovinka, ko se moraš zanest nase, na svoj motor, gume itd. 

Pa pridemo spet do večnega vprašanja: Zakaj lahko nekdo skozi isti ovinek na identičnem motorju z isto hitrostjo nagne na polno z levo roko, medtem ko nekdo drug skorajda leti s ceste.

Znanje
Občutek
Suverenost

Pri tehničnem znanju lahko terapevt naredi bore malo, pri ostalih dveh pa presenetljivo veliko. (v praksi to zgleda nekako tako: Če lahko on, lahko tudi jaz)

pred 1 minuto, vandrovec pravi:

Meni se zdi pomembna zavest, da moped ni glavno v življenju....kot tudi partnerka ali oseba za telesne potrebe ni vse na tem svetu. Je pa moped zelo nezahtevno razvedrilo...ko ga rabiš si ga vzameš, nič ne teži, tudi psihičnih udarcev ti ne zadaja...zelo nevtralna ljubezen. :naughty:

Kakor komu. Če meni vzameš moped IN VSE KAR SPADA ZRAVEN, .. bi mi manjkalo recimo 1/3 celotnega življenja, družbe, pogovorov, ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Dr_Jakob pravi:

Ima pa terapevt odgovor na nenadni freeze sredi ovinka, ko se moraš zanest nase, na svoj motor, gume itd. 

Pa pridemo spet do večnega vprašanja: Zakaj lahko nekdo skozi isti ovinek na identičnem motorju z isto hitrostjo nagne na polno z levo roko, medtem ko nekdo drug skorajda leti s ceste.

Znanje
Občutek
Suverenost

Pri tehničnem znanju lahko terapevt naredi bore malo, pri ostalih dveh pa presenetljivo veliko. (v praksi to zgleda nekako tako: Če lahko on, lahko tudi jaz)

Kakor komu. Če meni vzameš moped IN VSE KAR SPADA ZRAVEN, .. bi mi manjkalo recimo 1/3 celotnega življenja, družbe, pogovorov, ...

terapevt (en od opcij reševanja problema) pride lahko na vrsto šele, ko si tehnikalije ugotovil, ko je ugotovljeno, kje, zakaj in kako je nastala napaka. Brez tehničnega znanja, občutka in filinga, se tut strahov v glavi ne da pošlihtat, oziroma, kaj ti pomaga, če jih pošlihtaš in potem brezskrbno spet frizneš :P al pa oddrajsaš v maline, ker tehnično ne izvedeš prav manevra.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, DAMI34 pravi:

terapevt (en od opcij reševanja problema) pride lahko na vrsto šele, ko si tehnikalije ugotovil, ko je ugotovljeno, kje, zakaj in kako je nastala napaka. Brez tehničnega znanja, občutka in filinga, se tut strahov v glavi ne da pošlihtat, oziroma, kaj ti pomaga, če jih pošlihtaš in potem brezskrbno spet frizneš :P al pa oddrajsaš v maline, ker tehnično ne izvedeš prav manevra.

Seveda, tu sploh ni dvoma. So pa strahovi prisotni tudi, ko ti je nekaj v teoriji jasno. Poglej recimo pogled v ovinku. Vsem je TEORETIČNO jasno, da moraš gledat v smer vožnje. Kaj pa to pomeni, ko se pred teboj naenkrat znajde oljna luža? Začetnik/povratnik bo imel hude probleme odtrgat pogled od strašne stvari, ki mu preti. V tem (in podobnih) primeru je dober terapevt sposoben motorista nezavedno usmerit, da tudi nezavedno gleda v smer umika. Kar je tudi najbolj navoženim včasih hudo težko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, Dr_Jakob pravi:

Seveda, tu sploh ni dvoma. So pa strahovi prisotni tudi, ko ti je nekaj v teoriji jasno. Poglej recimo pogled v ovinku. Vsem je TEORETIČNO jasno, da moraš gledat v smer vožnje. Kaj pa to pomeni, ko se pred teboj naenkrat znajde oljna luža? Začetnik/povratnik bo imel hude probleme odtrgat pogled od strašne stvari, ki mu preti. V tem (in podobnih) primeru je dober terapevt sposoben motorista nezavedno usmerit, da tudi nezavedno gleda v smer umika. Kar je tudi najbolj navoženim včasih hudo težko.

Tudi terapevt ti bo pomagal samo teoretično ;) Moja teorija, katere se tudi sam držim - ko padeš, ko fizično okrevanje dopušča - parkirplac pa vežbaj :)  po ogromno urah piljenja pa seveda na soočanje z lokacijo, prvič gemetlih, potem pa dinamično. Jaz osebno sem po urah drillanja ponavadi ugotovil, da če bi te ure na parkiriščih oddelal pred nesrečo, bi se skoraj zagotovo lahko situaciji izognil. Kar se pa strahu pa psihe tiče, malo ti je že tesno ko se pelješ mimo lokacije, ampak to samo prvih 50x :D 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 26 minutami, Dr_Jakob pravi:

Seveda, tu sploh ni dvoma. So pa strahovi prisotni tudi, ko ti je nekaj v teoriji jasno. Poglej recimo pogled v ovinku. Vsem je TEORETIČNO jasno, da moraš gledat v smer vožnje. Kaj pa to pomeni, ko se pred teboj naenkrat znajde oljna luža? Začetnik/povratnik bo imel hude probleme odtrgat pogled od strašne stvari, ki mu preti. V tem (in podobnih) primeru je dober terapevt sposoben motorista nezavedno usmerit, da tudi nezavedno gleda v smer umika. Kar je tudi najbolj navoženim včasih hudo težko.

zdrav strah, ok

nezdrav strah, terapevt, pa tudi vprašanje ali je ta šport sploh zate.

Najbolj navoženi so sposobni gledat in odpeljat mimo, to prinesejo kilometri, začetnik pa, jah..spet dril, jaz ne vidim, da bi terapevt lahko reševal tehnično neznanje, ki ga prinese rutina.

Ampak to je moje mnenje, druga je pa strah se usest v avto, po kaki hudi nesreči, tam ni ravnotežja, avto je tudi nuja, verjamem, da lahko s terapevtom marsikaj rešiš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 urami, DAMI34 pravi:

zdrav strah, ok

nezdrav strah, terapevt, pa tudi vprašanje ali je ta šport sploh zate.

Najbolj navoženi so sposobni gledat in odpeljat mimo, to prinesejo kilometri, začetnik pa, jah..spet dril, jaz ne vidim, da bi terapevt lahko reševal tehnično neznanje, ki ga prinese rutina.

Ampak to je moje mnenje, druga je pa strah se usest v avto, po kaki hudi nesreči, tam ni ravnotežja, avto je tudi nuja, verjamem, da lahko s terapevtom marsikaj rešiš.

Strah je prisoten vedno. Četudi si ga nočeš priznat. Ja, okej, ti k si THE Dami34, ki ne poznaš strahu, in si iz drugega planeta, k si taprau desc... Ja, tudi tebe kdaj sredi ovinka prešine a boš al ne boš uspel zvozit / kaj če je za ovinkom kaj / mogoče si mal prehiter. S kilometrino se ta strah zmanjša na razumljivo stopnjo, ga nadomesti navdušenje, adrenalin... Ali pa v danem trenutku tudi ne.

Po nesreči je rahlo drugače. Ne boš me prepričal, da te ob pogledu na kako xsaro še vedno ne spreleti neprijeten občutek. Iracionalen, a vseeno. Podobna scena je, ko nekdo zleti ven iz ovinka. Kogar je pičila kača, se boji zvite vrvi. No, tu pride strokovnjak in ta iracionalen strah zmanjša s pomočjo okrepitve ega, samozavesti, s tabo predela iracionalen vidik določenega strahu in ga v idealnem primeru skorajda izniči.

Pri začetnikih je zadeva še bolj smotana; začetnik nima pod ritjo dovolj kilometrov, da bi bil sposoben to sam predelat. Njegov strah lahko ostane, se zmanjša, se poveča ali pa se lahko prenese drugam. Kot rečeno, določena doza strahu je vedno prisotna. Začetnik nima dovolj samozavesti in znanja, da bi to sam predelal.

Poglej to kot izpit. Dva dni prej lahko znaš vse, kar se znat da, ampak če tik pred izpitom zmrzneš, je povsem vseeno kaj si ti znal 5 minut prej. In to "zmrzal" lahko strokovnjak zmanjša/racionalizira/izniči. Ja, se splača

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Človek je psiho-soma, ne smeš zanemariti ničesar.  In ni ga "strokovnjaka", ki bi spremenil tvoj lasten nezavedni del uma. Tam lahko "pospraviš" le sam . 

 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Dr_Jakob pravi:

Strah je prisoten vedno. Četudi si ga nočeš priznat. Ja, okej, ti k si THE Dami34, ki ne poznaš strahu, in si iz drugega planeta, k si taprau desc... Ja, tudi tebe kdaj sredi ovinka prešine a boš al ne boš uspel zvozit / kaj če je za ovinkom kaj / mogoče si mal prehiter. S kilometrino se ta strah zmanjša na razumljivo stopnjo, ga nadomesti navdušenje, adrenalin... Ali pa v danem trenutku tudi ne.

Po nesreči je rahlo drugače. Ne boš me prepričal, da te ob pogledu na kako xsaro še vedno ne spreleti neprijeten občutek. Iracionalen, a vseeno. Podobna scena je, ko nekdo zleti ven iz ovinka. Kogar je pičila kača, se boji zvite vrvi. No, tu pride strokovnjak in ta iracionalen strah zmanjša s pomočjo okrepitve ega, samozavesti, s tabo predela iracionalen vidik določenega strahu in ga v idealnem primeru skorajda izniči.

Pri začetnikih je zadeva še bolj smotana; začetnik nima pod ritjo dovolj kilometrov, da bi bil sposoben to sam predelat. Njegov strah lahko ostane, se zmanjša, se poveča ali pa se lahko prenese drugam. Kot rečeno, določena doza strahu je vedno prisotna. Začetnik nima dovolj samozavesti in znanja, da bi to sam predelal.

Poglej to kot izpit. Dva dni prej lahko znaš vse, kar se znat da, ampak če tik pred izpitom zmrzneš, je povsem vseeno kaj si ti znal 5 minut prej. In to "zmrzal" lahko strokovnjak zmanjša/racionalizira/izniči. Ja, se splača

brez veze, tis Dr.Jakob še vedno v strahu v kleti...pojdi do terapevta. :P

Jaz točno vem, kaj pomeni cel polomljen sesti na moped, ga začeti voziti, s kakimi strahovi se je potrebno spopadati, kaj se je potrebno naučiti. Pa ti veš, ker si mi zgoraj zapisal pravljico kaj sem? 

Verjetno maš velik iskušenj, da tak pišeš, al sam reklamo za terapevta delaš?

1. nimajo vsi ljudje enakih strahov, jaz sem ob xsari čisto miren, ob izsiljevalcih pa zlo jezen, ker jih bolj kot prej vidim, pa že prej jih nisem prebavljal. Poznam kar nekaj ljudi, ki nimajo po doživeti nesreči nikakršnega strahu in nekaj ljudi, ki se v avto več ne usedejo, saj se začno tresti, že ob sami misli, da se bodo peljali.

Začetnik se mora naučiti voziti, nato pa naj gre k terapevtu, terapevt ga ne bo naučil voziti. Lahko bo pa pomagal pri odstranitvi strahu. Še vedno pa bo potrebno poiskati vzrok padca, ker v nasprotnem bo kmal spet v gipsu in pri terapevtu.

 

 

 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...jaz grem na cesto le v sredini tedna - torek, sreda. Pa vsaj 2 tedna prej brez dežja, alsfalt mora bit "ogret". Tu turistične "špice" itak odpadejo, pa prazniki, pa neke "fore", ko veš, da bo polna cesta. Meni je na cesti puna kapa teh kao "voznikov".

Cesta je odgovornost, ni heca. Pista je za "maltretiranje" ? .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo tak zgleda del kolegove zbirke. Nekaj železja ima še v sebi, tisto bo romalo v novi okvir. V garaži ima tri motorje, tak da ni videti, da bi ga kaj prestrašilo. 

IMG_20200619_113555.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem svojo zbirko obdržal kar v sebi. Ga ni čez ojačan beton :P

izgovor: nečeš ti mene više da seckaš, pa sva se s kirurgom krohotala oba. Je reku: prou :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, RobiRoberto pravi:

Meni niso nič odstranili, le dodali so mi še malo ...   :blush:

13.jpg.67af6d0527e6c18f9548b356b0f355ca.jpg

24.thumb.jpg.f084892cb093ad36b832d85ae8304fdf.jpg

Temu se reče kvaliteten upgrade :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

BOLEČ, toda vseeno precej kvaliteten upgrade, ker drugače bi bilo tudi kolo zame samo še želja, kakor je ostala želja hoja ...   :blush:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!