Skoči na vsebino

Sam svoj mehanik - vse mogoče okoli šraufanja


HHV

Priporočene objave

Jaz sem še vedno vžigal z vžganim avtom, pa je tudi bilo OK... Pa tudi akumulatorje polnim priključene.

Jaz tud... pe še veliko jih poznam, ki so vžigal motorje s prižganim avtom ... NIKOL se ni nič slabega zgodilo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ok, ok-sej ne mislim nikomur pridigat, vsak nej dela tko kot se mu zdi prav :).

Kolikor pa jst razumem to zadevo naj bi se šlo za to, da polnilni sistem avta, ko je prižgan in priklopljen na motor zaznava padec napetosti (ki jo regulira regler motorja) in zato le to poveča. Skratka, motorski regler se trudi nižat napetost, avto pa jo povišuje. To pač obremenjuje regler in po nekaj časa pač crkne-sploh tisti, ki nimajo hladilnih reber. Kak akumulator je gor nima veze, majo vsi 12 V no mal več, polnijo se pa višje tam od 13,8, do 14,2.

Tko si jst to zadevo predstavljam...

P.S.-lahko pa nadrdimo poskus. Nej en priklopi motor na vžgan avto za kakih 10-20 minut al pa ga poskus polnit z 5A polnilcem čez noč ...bomo empirično ugotovil zadevo :)trance_41_w00t2.gif

Popravljeno . Popravil trojan69
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ok, ok-sej ne mislim nikomur pridigat, vsak nej dela tko kot se mu zdi prav :).

Kolikor pa jst razumem to zadevo naj bi se šlo za to, da polnilni sistem avta, ko je prižgan in priklopljen na motor zaznava padec napetosti (ki jo regulira regler motorja) in zato le to poveča. Skratka, motorski regler se trudi nižat napetost, avto pa jo povišuje. To pač obremenjuje regler in po nekaj časa pač crkne-sploh tisti, ki nimajo hladilnih reber. Kak akumulator je gor nima veze, majo vsi 12 V no mal več, polnijo se pa višje tam od 13,8, do 14,2.

Tko si jst to zadevo predstavljam...

Moped-regler.jpg

Zdaj pa mi razloži, kako naj bi ta regler reguliral napetost na avtu?

P.S.-lahko pa nadrdimo poskus. Nej en priklopi motor na vžgan avto za kakih 10-20 minut al pa ga poskus polnit z 5A polnilcem čez noč ...bomo empirično ugotovil zadevo :)trance_41_w00t2.gif

Jaz se javim za priklop motorja na vžgan avto... Ti pa poskusi s polnilcem. ;)

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej nisem reku da avtomobilsko napetost regulira motorski regler.... Skratka dej razlož z besedami, kje moja logika ni pravilnaKot sem rekel sem čisti laik in se iz tele sheme nč ne znajdem.

P.S. ne tega jemat kot kako podjebavanje, dejansko me zanima kje moja logika ne gre skupaj. Za kritike pa popravke sem namreč vedno odprt :)

Popravljeno . Popravil trojan69
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej nisem reku da avtomobilsko napetost regulira motorski regler.... Skratka dej razlož z besedami, kje moja logika ni pravilnaKot sem rekel sem čisti laik in se iz tele sheme nč ne znajdem.

P.S. ne tega jemat kot kako podjebavanje, dejansko me zanima kje moja logika ne gre skupaj. Za kritike pa popravke sem namreč vedno odprt :)

OK... Tvoja logika pade zato, ker tok, ki pride iz avta, ne gre preko regulatorja od motorja. Preko njega gre izključno tok, ki ga proizvaja generator od motora (generator je na shemi čisto na levi). Generator proizvaja izmenično napetost, zato je v regulatorju vgrajen še usmernik, a je napetost še vedno valovita in v amplitudi presega 14-15V (neobremenjen in nereguliran generator generira izmenično napetost do 70V).

Ko nadzorno vezje (IC na shemi) zazna, da je napetost na generatorju presegla nastavljeno vrednost (14-15V), sproži tiristorje (SCR na shemi), ki odvečno energijo odvedejo direkt proti masi in jo spremenijo v toploto (zato so regulatorji na motorjih precej bikasti in imajo velika hladilna rebra).

Če na akumulator prikopiš zunanji vir (avto, polnilec, ... ), se bo akumulator začel polnit - ampak nič bolj, kot sicer, saj bo napetost enaka kot sicer. Ko boš na motorju dal kontakt, bo tok iz avta stekel še v ostale porabnike (luči, ECU, črpalka za gorivo, ...), še vedno pa ne bo šlo nič preko regulatorja (usmernika, tiristorjev).

Ko bo motor vžgal, bo začel delovati generator na motorju. Regulator bo delal tako kot normalno, le da bo tokrat odvečne energije nekoliko več in bo zato delal 'malo bolj'. Ampak to je enako stanje, kot če bi motor laufal s čisto polnim akumulatorjem in brez velikih porabnikov, kar na kratek rok ne sem bit problem.

Se pa strinjam, da bi lahko prišlo do pregretja regulatorja, če bi avto bil še dolgo priključen na motor in bi laufala oba (hlajenje regulatorja ob stoječem motorju je pač slabo).

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To misliš na enega od teh nosilcev?

post-2208-0-86874200-1291582996_thumb.jpg

D.

...ja prav ta. Zgornji levi nosilec ( glede na motor )

Zgleda, da je originalno prilotan in zakovičen. Pa sprašujem, če je to že kdo lotal ( tehnologija alu lota mi je poznana), da ne bi še kaj drugega zraven razlotal...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak avto NE sme lavfat.

Jaz se strinjam s tabo in se tega tudi držim.

Ampak ne iz razloga, da avtomobilski alternator preveč fila in skuri regler pa to, ampak zato, ker avtomobilski alternator lahko oddaja kake motnje ali podobno in da nebi poškodoval motorjeve elektronike, ki se mi ne zdi preveč robustna. Torej iz čiste previdnosti in ne nekih dokazanih posledic.

Itak ima pa vsak, še skoraj napol mrtev avtomobilski akku več kot dovolj moči za zagon moto štarterja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aha zdej mi je zadeva jasna. Hvala Danci pa Simonisi.

LP

Neverjamem, da ti je tole jasno saj sploh ni pravilno razloženo!!! Namreč vsi pišete o napetosti v Voltih kar SPLOH neuniči usmernika DIJOD. Dijode uničijo AMPERI (jakost) in tu nastane problem.Zato je VEDNO pri polnenju akumulatorja potrebno vsaj eno klemo odklopit in to vedno minus,če polniš z švohnejšim polnilcem ali z vzdrževalcem akumulatorja to ni potrebno.Če je polnilec močnejši ali celo hitri polnilec obvezno odklopi minus klemo sicer poškoduje dijode(dijodno ploščo)pri motorju pa regler ker so v njemu tudi dijode.Če motor vžigaš z avtomobilskim akumulatorjem naj avto nelaufa ni potrebe saj je vsak akumulator dovolj močan.Lahko pa npr.če priključiš avtomobilski akumulator na akumulator v motorju (minus na motorju odključiš) že v 10-tih minutah napolniš seveda,če ni akumulator predolgo stal prazen in je sulfatiziral ali zmrznil in počil med celicami!!Kajti avtomobilski akumulator, če držiš ca 2K o/min polni že s polno močjo in to je pri večini avtov danes že 100 A++ kar pa bi 100%ziher poškodovali dijode v reglerju motorja.Ne mešat hrušk in jabolk saj danes ima veliko motorjev identične alternatorje kot avtomobili npr:Yamaha Diverzione 900 BMW-eji R-i in K-aji itd.itd.

Nevem, če sem ti dovolj razumljivo opisal, sicer pa me kar vprašaj in ti z veseljem odgovorim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kar precej hrušk in jabolk je tule pa še kakšne buče ki jih Bremzer AKA Maco47 večkrat omenja.

Avto pa tudi moto alternator je navaden 3fazni generator, ki proizvaja izmenično napetost regulirano z regulatorjem in usmerjeno z DIODAMI.

Če koga bolj podrobno zanima kako in kaj naj raje malo "poGoogla", ker bo našel več kot hruške, jabolke in še kakšno bučo.

Primer na sliki je za generator, ki ima za vzbujanje stalni magnet in je danči lepo opisal kako deluje (slika pove največ)

Pri avto regulatorjih pa je to malo drugače. bo pa Bremzer opisal :worship: če še slučajno ni :whistle:.

ps, V vozilu, ki "pomaga pri zagonu na kable", lahko brez skrbi motor teče, če le ni napak v komponentah, ki generirajo el. tok.....

post-7865-0-57453000-1291665462_thumb.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekaj vas moram vprašati in sicer zadeva je takšna.. Moj KTM nima ključavnice za vžig motorja, mislim vžge ga lahko kdorkoli ker nima nobene zaščite. Jaz bi pa rad naredil na ključ. Ampak danes sem šel vprašat za te klučavnice in so vse tako narejene da ko je ključ veni ni stika, ko pa je ključ obrnjen in ne gre ven pa je stik.. In to meni nekako ne koristi ker bi rabil ravno obratno, ko je ključ veni bi moral biti stik... Ima kdo kakšno idejo kako rešiti problem?whistle.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekaj vas moram vprašati in sicer zadeva je takšna.. Moj KTM nima ključavnice za vžig motorja, mislim vžge ga lahko kdorkoli ker nima nobene zaščite. Jaz bi pa rad naredil na ključ. Ampak danes sem šel vprašat za te klučavnice in so vse tako narejene da ko je ključ veni ni stika, ko pa je ključ obrnjen in ne gre ven pa je stik.. In to meni nekako ne koristi ker bi rabil ravno obratno, ko je ključ veni bi moral biti stik... Ima kdo kakšno idejo kako rešiti problem?whistle.gif

S preklopnim relejem. Preklopni rele ima 5 kontaktov. rele1.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

S preklopnim relejem. Preklopni rele ima 5 kontaktov. rele1.jpg

Kako pa deluje ta preklopni rele? Če lahko kaj več napišete ali če je kje kakšna shema kako to priklopiti. Kje pa se dobi to za kupit? Pa naj omenim da motor nima akumulatorja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lahko pa montiraš alarm in imaš odklep/zaklep na upravljaču.

pa bo deloval glede na to da motor nima akumulatorja biggrin.gif no saj sem že našel rešitev hvala vam

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa bo deloval glede na to da motor nima akumulatorja biggrin.gif no saj sem že našel rešitev hvala vam

A tega pa nisem vedu-pol ta opcija odpade :) .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Obstaja tudi taka kljucavnica, sicer jo moras sam sestaviti... Normalna el kljucavnica, zadaj pa stikalo z zaprtim kontaktom...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Obstaja tudi taka kljucavnica, sicer jo moras sam sestaviti... Normalna el kljucavnica, zadaj pa stikalo z zaprtim kontaktom...

Ne razumem najbolj. Imate kakšno sliko? pa kje se da to dobit. Sicer pa sem našel navadno stikalo na ključ ampak se lahko ključ izvleče v obeh primerih tako da to je ena od možnosti tongue.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom jutri na sihtu malo poslikal, upam da imamo kako na zalogi.. Sicer pa je stvar podobna stop tipki, oz. rdeci gobici na kjuc..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom jutri na sihtu malo poslikal, upam da imamo kako na zalogi.. Sicer pa je stvar podobna stop tipki, oz. rdeci gobici na kjuc..

super hvala. in kako bi naj potem to delovalo na ključ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

najlažje je kot so ti že povedali, nekam montirat na skrito mesto

neko tako stikalo pa boš že našel

saj tako stikalo je že tak zdaj gor biggrin.gif samo ključ je le ključ, si nekak bol siguren če ga ki pustiš tongue.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

lopov bo imel cca. 30 sekund več dela če daš na ključ, zadaj lepo potrga žice, jih olupi in zveže skupaj :)

proti polovom je še najlažje zaklenit balanco

ali to ta motor nima ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!