Skoči na vsebino

Nazaj na motor po daljšem premoru


fasttrack

Priporočene objave

Hello, po cca 5 letih neprostovoljnega premora od resne moto vožnje, v glavnem od izgorelosti in depresije, prihajajo nazaj majhne iskrice ki kličejo po paljenju bencina. Motor (cbr600rr l.08)je pridno čakal v garaži, vmes je bil en reden servis narjen, da ne stojijo odslužene tekočine, vzmetenje sem pred kratkim peljal obnovit k Čarmanu...  Me pa zanima, če ima kdo kakšen koristen nasvet, na kaj še je smiselno bit pozoren po tako daljšem premoru brez konkretne vožnje. Gume so stare 5 let, profil je skoraj nov... je to za zamenjat? 

Thnx za kakšen nasvet, srečno!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, fasttrack pravi:

Hello, po cca 5 letih neprostovoljnega premora od resne moto vožnje, v glavnem od izgorelosti in depresije, prihajajo nazaj majhne iskrice ki kličejo po paljenju bencina. Motor (cbr600rr l.08)je pridno čakal v garaži, vmes je bil en reden servis narjen, da ne stojijo odslužene tekočine, vzmetenje sem pred kratkim peljal obnovit k Čarmanu...  Me pa zanima, če ima kdo kakšen koristen nasvet, na kaj še je smiselno bit pozoren po tako daljšem premoru brez konkretne vožnje. Gume so stare 5 let, profil je skoraj nov... je to za zamenjat? 

Thnx za kakšen nasvet, srečno!

Pojdi se peljat, če je občutek ok, so ok, če občutek ni ok, niso ok in menjaj. :P

 

Motor si pa porihtal kot berem.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, fasttrack said:

Hello, po cca 5 letih neprostovoljnega premora od resne moto vožnje, v glavnem od izgorelosti in depresije, prihajajo nazaj majhne iskrice ki kličejo po paljenju bencina. Motor (cbr600rr l.08)je pridno čakal v garaži, vmes je bil en reden servis narjen, da ne stojijo odslužene tekočine, vzmetenje sem pred kratkim peljal obnovit k Čarmanu...  Me pa zanima, če ima kdo kakšen koristen nasvet, na kaj še je smiselno bit pozoren po tako daljšem premoru brez konkretne vožnje. Gume so stare 5 let, profil je skoraj nov... je to za zamenjat? 

Thnx za kakšen nasvet, srečno!

začni počasi in previdno, potem pa itaq naprej po zmožnostih. to je to...

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, fasttrack pravi:

Hello, po cca 5 letih neprostovoljnega premora od resne moto vožnje, v glavnem od izgorelosti in depresije, prihajajo nazaj majhne iskrice ki kličejo po paljenju bencina. Motor (cbr600rr l.08)je pridno čakal v garaži, vmes je bil en reden servis narjen, da ne stojijo odslužene tekočine, vzmetenje sem pred kratkim peljal obnovit k Čarmanu...  Me pa zanima, če ima kdo kakšen koristen nasvet, na kaj še je smiselno bit pozoren po tako daljšem premoru brez konkretne vožnje. Gume so stare 5 let, profil je skoraj nov... je to za zamenjat? 

Thnx za kakšen nasvet, srečno!

Glede na to od kje si, se lahko zapelješ do Racelanda, se zmeniš z Damjanom, da se vpeljuješ nazaj, ni hudič, da te ne bo spustil malo na poligon, tam itak ni za neko divjanje.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

5 hours ago, DAMI34 said:

Pojdi se peljat, če je občutek ok, so ok, če občutek ni ok, niso ok in menjaj. :P

 

Motor si pa porihtal kot berem.

Ja, tko nekako to zdej pelem počas nazaj... Sej je kr zanimivo, pridem s prvega rajda, mi odpade peta na škornju, potem se s čelade drobi obloga... tko da tudi opremo novo nabavljam... :) motor mislim da sem kr ok porihtal, sam za te gume ne vem, svetuje se da je 5 let nekje življenjska doba, čeprav mi je mal hecno dol vržt čist super gume na videz, hkrati pa si jih ne upam kej preveč pritisnt, ne vem kolk kej upade performance.. čeprav.. verjetno bo zdej moj "performance" en cajt problem, mi je zaenkrat fajn bolj turistično vozit, ampak bolje to kot nič :) Hvala za comment...

4 hours ago, Shillien said:

začni počasi in previdno, potem pa itaq naprej po zmožnostih. to je to...

Ja, to je to, step by step :)  Sej je fajn, kot bi na novo stopu v motorizem sam tko.. full confidence. Super.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

22 minutes ago, MARE 65 said:

Glede na to od kje si, se lahko zapelješ do Racelanda, se zmeniš z Damjanom, da se vpeljuješ nazaj, ni hudič, da te ne bo spustil malo na poligon, tam itak ni za neko divjanje.

Ja, na racelandu ubistvu sploh še nisem bil :) Samo na Marofu, ampak to je res dobra ideja, da grem mal dobivat občutek...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Itak bo treba počakat do pomladi... zdaj je samo tako malo za zapeljat ... mal šaltanja gor dol .. u izi ... ;)

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

51 minutes ago, maus said:

Itak bo treba počakat do pomladi... zdaj je samo tako malo za zapeljat ... mal šaltanja gor dol .. u izi ... ;)

 

Tako... sej tole je fajn, zdej gledam kaj vse sem zamudu, zadnje sezone WSBK, motor v piko očistim čez zimo, kakšne kozmetične malenkosti na novo... nov ledr, nova čelada, itd...

20220810_165440.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, fasttrack pravi:

Ja, tko nekako to zdej pelem počas nazaj... Sej je kr zanimivo, pridem s prvega rajda, mi odpade peta na škornju, potem se s čelade drobi obloga... tko da tudi opremo novo nabavljam... :) motor mislim da sem kr ok porihtal, sam za te gume ne vem, svetuje se da je 5 let nekje življenjska doba, čeprav mi je mal hecno dol vržt čist super gume na videz, hkrati pa si jih ne upam kej preveč pritisnt, ne vem kolk kej upade performance.. čeprav.. verjetno bo zdej moj "performance" en cajt problem, mi je zaenkrat fajn bolj turistično vozit, ampak bolje to kot nič :) Hvala za comment...

Ja, to je to, step by step :)  Sej je fajn, kot bi na novo stopu v motorizem sam tko.. full confidence. Super.

haha točno, prej bo oprema razpadla :D (preverjeno)

Ne se sekirat okrog gum. Več kot spušat skoraj ne more :D

Če ni razpokana, če ne vzbuja filinga da drsi, je čisto ok guma. sem vozil tudi 5 let stare. Ni blo nobene razlike. Za normalno cestno vožnjo govorim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 23 urami, fasttrack pravi:

Hello, po cca 5 letih neprostovoljnega premora od resne moto vožnje, v glavnem od izgorelosti in depresije, prihajajo nazaj majhne iskrice ki kličejo po paljenju bencina. Motor (cbr600rr l.08)je pridno čakal v garaži, vmes je bil en reden servis narjen, da ne stojijo odslužene tekočine, vzmetenje sem pred kratkim peljal obnovit k Čarmanu...  Me pa zanima, če ima kdo kakšen koristen nasvet, na kaj še je smiselno bit pozoren po tako daljšem premoru brez konkretne vožnje. Gume so stare 5 let, profil je skoraj nov... je to za zamenjat? 

Thnx za kakšen nasvet, srečno!

.

... tud sam sem bil pred enimi 15 leti na taki točki kot si ti sedaj 

kupil sem namreč štiri leta star motor s prevoženimi 2.800 kilometri ... profil kot iz štacune   

in takrat sem enmu mojmu dobremu kolegu in res pravemu motoristu zastavil identično vprašanje, na katerega mi je pa on dal zanimiv odgovor 

rekel mi je, da naj res nikar ne menjam gum in naj ne mečem denarja stran ... ker ... mi zna to kdaj še koristit

rekel mi je namreč, da ko se bom prvič "ulegel" z njim po cesti, vsaj ne bo prav dost dileme, zakaj se mi je to zgodilo 😀  

 

 

ps.

... mislim, da če bi dal zadnje štir evrčke na moped, bi jih namenil najbrž ravno za gume in zavore ... pol pa naprej  👍 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@pik1, good point :)  Na gumah nikoli nebi šparal, ampak me je zanimalo, kaj je fora, je to bolj marketing, da je na 5 let za zamenjat, al je dejansko upad zmogljivosti gume....

Popravljeno . Popravil fasttrack
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 minutami, fasttrack pravi:

@pik1, good point :)  Na gumah nikoli nebi šparal, ampak me je zanimalo, kaj je fora, je to bolj marketing, da je na 5 let za zamenjat, al je dejansko upad zmogljivosti gume....

.

... ja, najbrž stvar pogleda in filozofije posameznika na te reči ... najbrž nemalokrat tudi stvar tošlna 😮

kar se pa mene tiče, je pa to predvsem stvar "ZAUPANJA" v nekaj ... torej, v tem primeru v gumo 👍

... mogoče je lahko celo res enako dobra pet let stara ali eno leto stara ... ampak, sam vseeno rajši na polno preizkušam svojo "srečo" ostati na cesti in ne v malinah z novimi gumami, kot pa da ležim v malinah s starejšimi gumami in prihrankom štirih evrov 😁

 

ps.

... sicer pa ... ko se enkrat uležeš, ti je pa najbrž tazadnja misel, kolk evrčkov imaš še v tošlnu 😀

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam povem, ko se člouk uleže niso krive gume :P

Včasih smo se z barumkami vozili, pa tigarcami :D

 

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem na svojih 5 let starih opazil, da so stare, ko sem se peljal v bolj hladnem vremenu, po hladnem asfaltu. V dežju sem bolj iz previdnosti šel kot po jajcih. V toplem in suhem so bile čisto ok. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

s 5 let starimi gumami ni nič narobe, če so nove... če so bile pa že vožene in nekajkrat pregrete, so pa za moje pojme zanič. 

 

;) 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 hours ago, pik1 said:

.

... tud sam sem bil pred enimi 15 leti na taki točki kot si ti sedaj 

kupil sem namreč štiri leta star motor s prevoženimi 2.800 kilometri ... profil kot iz štacune   

in takrat sem enmu mojmu dobremu kolegu in res pravemu motoristu zastavil identično vprašanje, na katerega mi je pa on dal zanimiv odgovor 

rekel mi je, da naj res nikar ne menjam gum in naj ne mečem denarja stran ... ker ... mi zna to kdaj še koristit

rekel mi je namreč, da ko se bom prvič "ulegel" z njim po cesti, vsaj ne bo prav dost dileme, zakaj se mi je to zgodilo 😀  

 

 

ps.

... mislim, da če bi dal zadnje štir evrčke na moped, bi jih namenil najbrž ravno za gume in zavore ... pol pa naprej  👍 

Ampak, leta 2000 so ble gume o ho ho drugačne kot 2017. Top guma Dulop 207 je bla mal slabš kot fejst shojena sportforce, tisto čudno leto, ko so ble mitaske nekam trde, pa zdržale 7000km :D

 

2 hours ago, fasttrack said:

@pik1, good point :)  Na gumah nikoli nebi šparal, ampak me je zanimalo, kaj je fora, je to bolj marketing, da je na 5 let za zamenjat, al je dejansko upad zmogljivosti gume....

 Ne vem. Nikoli nisem mel gum celo leto, ka li 5. Črv dvoma? Zamenjaj. Bi rekel da si dost prestal, ne rabiš te dileme.  

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... če imaš športne (ala hypersport) gume, se ne sekiraj. ....in vozi.

...če imaš kake touring gume (kar dvomim, da jih imaš na SS raketi)...menjaj...ker te drsijo že ko so nove...

Verjetno si imel motor v garaži, kjer ni sonce direktno svetilo nanje, zato se po parih letih nima kaj zgoditi z gumami.

Zapelji se malo previdneje po cesti...pošlataj gumo, kolko je topla...zapiči noht v profil...in boš videl, da je še vedno mehka...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zadnjih 10-15 let je šla tehnologija gum mnogo naprej. Uporaba silike, polimerov in kajjazvemkajše, je zmanjšalo občutljivost pnevmatik na staranje, prav tako so manj občutljive na stanje podlage oziroma delajo tudi hladne (vsaj večina) 

Torej 5 let stara barumka al pa dunlopka narejena pred 20imi leti , je bila mogoče bolj nevarna od kake 5 let stare hypersport pnevmatike

Zato pa, če se počutiš ok, če ma grip, če dobiš povratne info, vozi. Če se ne počutiš ok, če ti nekaj manjka,in bla bla...menjaj, tut če je nova.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 29 minutami, Zivnorc pravi:

... če imaš športne (ala hypersport) gume, se ne sekiraj. ....in vozi.

prijatu .. pred nekaj leti, sem dal dol pnevmatike, ki so imele še pol profila, saj sem šel na pot in sem hotel z novimi na pot. Te gume sem dal po dveh letih gor in se skor ferderbu, ker so bile trde in se niso več držale ;) 

Še nekaj takih primerov poznam... torej, če je bila pnevmatika vožena vsaj pol sezone in potem pet let nič, pnevmatika ni več dobra... če je pnevmatika nova in stara pet let, ni nobenega problema ... tako se moje izkušnje ... vozim pa skoz ContiSportAttack ...

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, maus pravi:

prijatu .. pred nekaj leti, sem dal dol pnevmatike, ki so imele še pol profila, saj sem šel na pot in sem hotel z novimi na pot. Te gume sem dal po dveh letih gor in se skor ferderbu, ker so bile trde in se niso več držale ;) 

Še nekaj takih primerov poznam... torej, če je bila pnevmatika vožena vsaj pol sezone in potem pet let nič, pnevmatika ni več dobra... če je pnevmatika nova in stara pet let, ni nobenega problema ... tako se moje izkušnje ... vozim pa skoz ContiSportAttack ...

...ja pa kup kdaj še kej druzga.. :huh:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, Zivnorc pravi:

...ja pa kup kdaj še kej druzga.. :huh:

enako je mel prijatu problem s Supercorso SP , pa še nekaj se jih je uleglo, k je dal staro zvoženo pnevmatiko po parih letih gor.

ko je enkrat pnevmatika pregreta in stoji nekaj let in zopet v pogon, ne drži nič.

drugače je z dirkalnimi pnevmatikam, ker gredo na grelce, preden se zapelje po pisti

itak je meni vseeno, samo moje mnenje sem povedal ...

 

Popravljeno . Popravil maus
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, maus pravi:

 

 .... drugače je z dirkalnimi pnevmatikam, ker gredo na grelce, preden se zapelje po pisti

 

 

.

... men se tud itak čist jebe .. 😯

... zmer dam gor prej grelce, preden se spustim do Vikija 🤣🤣🤣

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To so vse super informacije in mi bodo v pomoč! Fajn je s prve roke slišat kakšno izkušnjo je imel kdo, in maš pol res mal občutka kaj se dogaja. Hvala vam, sem vesel da ste tu, motosvetovci.💯

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, fasttrack pravi:

To so vse super informacije in mi bodo v pomoč! Fajn je s prve roke slišat kakšno izkušnjo je imel kdo, in maš pol res mal občutka kaj se dogaja. Hvala vam, sem vesel da ste tu, motosvetovci.💯

Zvedu si 100 informacij...vsaka drugačna.... 🤪

...tko da kupi nove gume, da nam jest pol kej kriu... 😜

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!