Skoči na vsebino

Izbirate poklic? Dobro premislite!


premza

Priporočene objave

Naša izobrazba ni prava za razvoj

Vsaka moderna država gradi strategijo razvoja na ljudeh. Ko smo bili še pionirji, so nas prepričevali o bogati Jugoslaviji, pa se je vse skupaj končalo na ulicah Sarajeva in končno v Haagu. Zdaj je že marsikomu jasno, da so v državi največje bogastvo ljudje. Pa ne tisti s srpom in kladivom. Nasprotno. Ljudje z znanjem in voljo do dela. Taki ljudje pa morajo biti seveda tudi primerno izobraženi. Glede na podatke o stanju izobraženih in študirajočih državljanov Slovenije pa lahko trdim: ta država ne potrebuje razvoja, ampak postaja sama sebi zadostna. Treba je samo še tisti industriji, ki izvaža, dodati dva odstotka višji DDV, pa bodo domači mački in z njimi gospodarski sistem preživeli. Nato pa moramo še povečati državno in lokalno upravo, pa bo problem brezposelnosti rešen! Tako se je obstoječa politika zavestno odločila in nič drugače! Če ne verjamete tej trditvi, se zamislite ob podatkih v nadaljevanju.

...

V modernih ali resnično razvojno naprednih državah Evrope je razmerje pri izobraženem prebivalstvu med tehničnimi vedami ter ekonomskimi in družbenimi okoli ena proti ena. Oba izobrazbena stebra pa pomenita med 42 do 48 odstotkov v celotni izobrazbeni pahljači. Kako je pri nas?

Namesto da bi se nesorazmerje pri sedanjem aktivnem prebivalstvu med tehničnim in ekonomsko-družboslovnim stebrom odpravljalo, se skokoma povečuje. Če vidimo še povečano uspešnost študija v stebru ekonomsko in družboslovno izobraženih, lahko sklenemo celo to, da je prepoznan še efekt zniževanje kriterijev pri študiju. Nastaja torej neki presežek diplomantov. Koliko odstotkov od teh diplomantov bo dobilo službo v tujini? Recimo okoli deset odstotkov. To pa je okoli 1.300 ekonomistov in diplomantov iz družboslovnih ved vsako leto. Vprašajmo se, ali je naše evropsko okolje v prihodnjih desetih letih sploh sposobno sprejeti okoli 13 tisoč tako izobraženih iz Slovenije. Če sem malce zloben: seveda, saj oni sploh ne vedo, kako vrhunsko znanje imamo na naših ekonomskih in predvsem družboslovnih fakultetah.

Če še povzamem trditve prof. Svetlika in prof. Svetličiča o tem, kako morajo tudi naši univerzitetni profesorji oditi v prakso, da bodo razumeli, kakšno znanje je potrebno, potem lahko v celoti potrdim, da bodo prav diplomanti FDV prvi polno zaposljivi v državah EU, če namig kolegov ironiziramo. Zato, kolegi profesorji s FDV, kar lepo v industrijo. Pa ne v takšno, kot so monopolna podjetja (Petrol, Istrabenz in podobno). V takih podjetjih je bistven problem samo v tem, kako z zakonsko določenimi stroški navzven ne razkazovati prevelikega zapravljanja.

Oprostite, podatki kažejo, da nas je nekdo ali njegova velika skupina somišljenikov v svojem pozitivnem razmišljanju pošteno potegnil za nos! Če pa ne, naj to dokaže z razvojnimi vizijami visokega šolstva izpred nekaj let v primerjavi s stanjem. To so rezultati dela. Zdaj res ne potrebujemo več novih razvojnih vizij istih strategov, ali ne?

graf_duhovnik_002.gif

(Vir: Finance) ...Naša izobrazba ni prava za razvoj

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...nic novega...o tem strokovnjaki opozarjajo ze 10 let ( Kos, Sočan)...ampak seveda se jih poskuša utišati...ker gremo v Evropo...he he he...pa je potrebno statistiko malo prilagodit...in utišati 'kritike'....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ok, FDV sem jaz že enkrat odpikal... tko da, kaj mi predlagate da grem študirat? star sem 28 zato DIFF odpade ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

enostavno...... tisto kjer jih najmanj. :)

tehnične vede... odpade.

pomorstvo, promet, ...? ;) tuuuu tuuu :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pomorstvo, promet, ...? ;) tuuuu tuuu :P

:lol1: :lol1: :lol1: zato jih je tolko brez službe, ko končajo promet :lol1: :lol1: :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Men manjkata še 2 izpita do diplome iz Računalništva.

Potem pa v Evropo. Sigurno. Definitvno. Najbližje Graz, malo dlje Berlin... še malo dlje ZDA ali Avstralija. Se še odločam, glede na ekonomske razmere.

Mene tle noben ne bo jebal :nono:

Ne ceni se znanje, ne ceni se delo, važno je samo da ti delodajalec da čim manj denarja, pa čim manj davka plača.... :angry: :nono:

Če me že kdo mora tko jebat, pol me naj raje v tujini, za (veliko) več denarja.

Sodelavec ima končano osnovno šolo, ob delu končuje 4 letno zdravsteno, dela malo v Photoshopu, malo v HTML-ju...., Jaz mam 2 izpita do diplome, programiram v čemerkoli, pa imava isto plačo :? :? 750 SIT/h.

Jaz sem se že spijaznil z jebanjem v SLO, zato pa se pospešeno učim, da čimprej spizdim :wacko:

BTW: V tisti raziskavi sem tudi jaz vštet :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mene tle noben ne bo jebal :nono:

Če me že kdo mora tko jebat, pol me naj raje v tujini, za (veliko) več denarja.......

Jaz sem se že spijaznil z jebanjem v SLO.....

Kaj zdej? A si se sprjaznu, al ne? :blink:

Kdo te bo, če te bo, kje in za kolk dnara ... :o

:D :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Problem je v tem, da je pri nas študij ekonomije še vendo zelo teoretično usmerjen in zato zelo piflarski, kar pomeni, da ga lahko naredi vsak, ki ma dovolj lederzica (predvsem so to pridne študentke, ki o ekonomiji seveda nimajo pojma, ampak ker se tako lepo vse naučijo zelo hitro diplomirajo). Profesorji ekonomije so ponavadi taisti pridni študentje, ki so vse izpite naredili z 10 in tako postali nato asistenti. Pri tem nimajo nobenih praktičnih izkušenj, ampak samo kup strokovnih člankov in objav. Nato te na izpitu jebejo z banalnostmi kot so znanje kontnega plana na pamet ali pa npr. znanje LOMP programa (ki ga nobeden več ne uporablja) in še kup podobni kozlarij se bi našlo. Seveda ti ful koristi, če znaš npr. na pamet cel kontni plan, pri tem pa ne veš zakaj in čemu služi in kam v bilanco uvrstit posamezne konte oz. kako jih uporabit. Seveda je to le eden od banalnih primerov. V tujini cenijo profesorje po tem koliko so dosegli v praksi in ne samo po številu objav in citatov, kot je to pri nas. Seveda ni vsa krivda na strani profesorjev, saj jim naša zakonadaj ravno ne omogoča izkoriščanja njihovega znanja v praktične namene. V glavnem začaran krog ... enkrat sem se o tem že razpisala v drugi temi ... dokler bo naša vlada spodbujala takšen način izobraževanja se lahko brcamo v kolena, ko ne bo nič drugače. Hvala bogu se še najdejo redke izjeme, ki potrjujejo pravilo ...

zicledra valcek, zicledra...... lederzici so v kaksnem avteku ali na motorceku. ice

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Men manjkata še 2 izpita do diplome iz Računalništva.

Potem pa v Evropo. Sigurno. Definitvno. Najbližje Graz, malo dlje Berlin... še malo dlje ZDA ali Avstralija. Se še odločam, glede na ekonomske razmere.

Mene tle noben ne bo jebal :nono:

dečko, ne vem, če veš ... v ZDA je v IT bražni frka. .. večina kadrov gre počasi nacesto ... ameri pa najemajo indijce ... in to kr v Indiji... ne vem, od kod ti ideja, da rabijo kakega slovenčka :)

obljubljeni deželi pa se že nekaj časa reče - Kanaada.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj zdej? A si se sprjaznu, al ne? :blink:

Kdo te bo, če te bo, kje in za kolk dnara ... :o

:D :P

a nisi brala -njegova tarifa je 750 na uro :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dokler bodo kitajci delali za 1$ na uro bomo tolko vredni tudi mi! :(

Še se bomo drli: "proletarci vseh dežel združite se!" :yea2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz pa mislim, da izobrazba res ni vse, vsaj pri nas v zasebnem sektorju ne. Če si v nameščen v kakšnem zasebnem podjetju, ki izkoriščajo delavce, pa naj recimo programirajo v VSEH MOGOČIH JEZIKIH (jaz tudi osebno), potem te bodo izkoristili ne glede na to ali imaš izobrazbo ai ne.

Zgoraj nekdo omenja, da programira vse mogoče za 750 SIT/uro. Njegova stvar, to pomeni, da se pač ne znajde, ker za tak denar res nemoreš biti ustvarjalen.

Jaz hvalabogu s tem nimam problemov, samo, če hočeš zaslužiti, se moraš znajti in ni treba leteti v tujino, ker, če se tukaj ne znajdeš, te tudi v tujini ne bodo v celofan zavijal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Problem je v tem, da je pri nas študij ekonomije še vendo zelo teoretično usmerjen in zato zelo piflarski, kar pomeni, da ga lahko naredi vsak, ki ma dovolj lederzica (predvsem so to pridne študentke, ki o ekonomiji seveda nimajo pojma, ampak ker se tako lepo vse naučijo zelo hitro diplomirajo). Profesorji ekonomije so ponavadi taisti pridni študentje, ki so vse izpite naredili z 10 in tako postali nato asistenti. Pri tem nimajo nobenih praktičnih izkušenj, ampak samo kup strokovnih člankov in objav........................

vale, se absolutno strinjam z tabo, ampak tako pač to je. meni je sicer kar krepko žal, da sem na ekonomiji ampak če pa je to edino kar me zanima. škoda le, da me zanima in mi je všeč ekonomija (marketing, da ne bo pomote - finance in računovodstvo sta nujno zlo). čeprav je pa med ekonomijo, ki jo vidiš v praksi in ki me zanima in ekonomijo na faksu OOOOGROMNAAAAAAAA razlika.

torej praksa - OK

ekon. fax - BLJAK

ah bo treba še malo zobe stisnit pa še teh par piflarskih nepotrebnih predmetov in diplomo spocat, da bo končno mir :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz hvalabogu s tem nimam problemov, samo, če hočeš zaslužiti, se moraš znajti in ni treba leteti v tujino, ker, če se tukaj ne znajdeš, te tudi v tujini ne bodo v celofan zavijal.

V moji širi okolici ni resne privat IT firme, tako da sem zadovoljen s tem kar mam. V kakšno korporacijo me tudi ne vleče, ker nič ne delaš... tam bomo šli pri 50-ih.

Če je zate to da se znajdem, da pridem v LJ delat, mi ni do tega. (Kdo bo pa gledal žabarje non-stop :devil: ). Grem že rajši v Graz delat za boljši denar. Ljubljana je pa itak največje selo v Sloveniji. :devil:

V tujini je vse bolj profesionalno in to bi mi tudi ustrezalo. Vsaj veš na čem si.

Se opravičujem, ker sem zašel s teme. Ne bo več :xx:

Popravljeno . Popravil motomanijak
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko sem se vpisala na podiplomski študij ekonomije sem to storila zgolj iz lastne želje po večjem praktičnem znanju in obvladovanju svoje stroke. Seveda sem bila že po prvih predavanjih močno razočarana. Isti predmeti, isti profesorji in ko sem hotela rešit konkreten primer iz podjetja sem enkrat celo dobila odgovor naj ne težim. Edino zadoščenje so mi bile seminarske naloge, pri katerih sem sama izhajala iz praktičnih primerov in se tako z lastno voljo še kaj dodatnega naučila. Tisti, ki so hoteli skozi izpite z linijo najmanjšega odpora so seveda seminarsko prepisali, se mal še zravn nadudlali in prav tako prišli do super ocene. Isto je z magistrsko nalogo. Tema, ki jo preučujem je nova in slovenske literature ni, ampak glej ga zlomka, že pri oddaji teoretičnega dela mi je bilo jasno povedano, da tako pa ne bo šlo, ker nimam nobene slovenske literature in to pač ni "zaželjeno" (beri dovoljeno), zato naj takoj najdem vsaj podobno literaturo in jo uvrstim v raziskavo. Mislim svašta ... po moji logiki je magistrsko delo raziskovalna naloga iz zadanega problema, torej kaj jih potem tolko muči, če nimam slovenske literature. Prav mi bodi, mar bi prepisala kakšno drugo nalogo in bi že končala, tako jih pa maltretiram in utrujam s stvarmi, ki še niso opče znane. Prav tako sem zelo butasta, če mislim, da bodo upoštevali pdf file iz interneta, ker tudi to ne gre oz. jih je lahko samo 1/3 vse izbrane literature. Seveda na koncu pa je še najbolj pomembno kakšen je levi in desni rob, kako citiraš avtorje in kako sestaviš kazalo, ker če se pa tega ne držiš, pa sploh ne moreš na zagovor. V glavnem naši šolniki imajo očitno preveč časa, da bi se ukvarjali z nekom, ki jim plača cca 1mio SIT, zato da bi od njih nekaj odnesel in se raje posvečajo birokraciji in temu, da jih čim več citiraš, pa če tudi ne spadajo v kontekst.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V moji širi okolici ni resne privat IT firme, tako da sem zadovoljen s tem kar mam. V kakšno korporacijo me tudi ne vleče, ker nič ne delaš... tam bomo šli pri 50-ih.

Če je zate to da se znajdem, da pridem v LJ delat, mi ni do tega. (Kdo bo pa gledal žabarje non-stop :devil: ). Grem že rajši v Graz delat za boljši denar. Ljubljana je pa itak največje selo v Sloveniji. :devil:

V tujini je vse bolj profesionalno in to bi mi tudi ustrezalo. Vsaj veš na čem si.

Se opravičujem, ker sem zašel s teme. Ne bo več :xx:

S takim pristopom do dela (v Ljubljani ne boš gledal žabarjev, ipd...) ne boš nikjer dobil ustreznega dela, ker brezpogojno zavračaš geografsko pogojeno delo. Verjetno ji res velik "jack" in si z žabarji že ne boš blatil rok, zato kar pod pod noge v Graz ipd.

Upam, da ti boš uspel, bo vsaj za slovenske fante več kruha, pa makar v "žabariji".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1) če je zate to da se znajdem, da pridem v LJ delat, mi ni do tega. (Kdo bo pa gledal žabarje non-stop :devil: ). Grem že rajši v Graz delat za boljši denar. Ljubljana je pa itak največje selo v Sloveniji. :devil:

2) V tujini je vse bolj profesionalno in to bi mi tudi ustrezalo. Vsaj veš na čem si.

1) hahaha. zaplankanost... pol pa jamraš.

2) hahaha... seved, v tujini je vedno vse bolje, kot doma. hahaha.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ker brezpogojno zavračaš geografsko pogojeno delo.

No takih je pri nas mnogo ... jokajo kako ne dobijo dobre službe, čez planke si pa ne "upajo" pogledat ... seveda, ko pa imajo doma topel dom, družino, vse po regelcih in standardih urejeno ... da bi se pa zaradi službe selili al pa malo dlje vozli ... ma kje pa, to pa ne ...

Mal grdo sem tole zdej napisala, ampak je pa res.

P.S. Še neki me zanima ... kolko ekonomistov, ki se čutijo blazno sposobne se je prijavilo na spomladne razpise EU??? Zraven razpisov so bili objavljeni tudi testi iz ekonomije, ki so jih potencialni kandidati reševali prejšnji mesec, dvomim, da jih zna 10% naših diplomantov rešit, ker izhajajo samo in le iz praktičnih primerov.

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vale !

Se strinjam s teboj. Škoda je samo to, da so taki časi, ko v slovenski literaturi res bolj malo najdeš. Pa kaj hočemo, tudi v našem poslu (beri razvijalci) imamo samo angleško literaturo, od začetka nastopa službe, pa verjetno do penzjona.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V moji širi okolici ni resne privat IT firme, tako da sem zadovoljen s tem kar mam. V kakšno korporacijo me tudi ne vleče, ker nič ne delaš... tam bomo šli pri 50-ih.

Če je zate to da se znajdem, da pridem v LJ delat, mi ni do tega. (Kdo bo pa gledal žabarje non-stop :devil: ). Grem že rajši v Graz delat za boljši denar. Ljubljana je pa itak največje selo v Sloveniji. :devil:

V tujini je vse bolj profesionalno in to bi mi tudi ustrezalo. Vsaj veš na čem si.

Se opravičujem, ker sem zašel s teme. Ne bo več :xx:

PS: a v Grazu ti bodo pa rekli Gospod Slovenec? :D :D :D :D :D :D :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!