Skoči na vsebino

Mac vs. PC


Špilferderber

Priporočene objave

V čem so glavne prednosti in slabosti računalnikov Apple v primerjavi z računalniki, na katerih se gradi Windows okolje?

Kolega oblikovalec je povedal, da so Maci veliko bolj stabilni in zmogljivi na tem področju. So pa tudi veliko dražji. Ali je toliko višja cena upravičena?

Torej, pro et contra. :unsure:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V čem so glavne prednosti in slabosti računalnikov Apple v primerjavi z računalniki, na katerih se gradi Windows okolje?

Kolega oblikovalec je povedal, da so Maci veliko bolj stabilni in zmogljivi na tem področju. So pa tudi veliko dražji. Ali je toliko višja cena upravičena?

Torej, pro et contra. :unsure:

A to kr tko al te kaj konkretno zanima?

Maci (krajše za Macintosh) so lepi strojčki ki jih dela firma Apple, vgrajene imajo procesorje PowerPC, ki imajo nižje frekvence, a zaradi velikih medpomnilnikov in računske enote Velocity Engine včasih tudi večje procesorske zmogljivosti od bistveno "hitrejših" Pentiumov ali Athlonov. Imajo enake grafične kartice oz. procesorje, diske, vmesnike (FireWire, (giga) Ethernet, USB, ...). Včasih so bili arhitekturno bistveno bolj drugačni.

Operacijski sistem je MacOS X ali 9 ali starejši... Verzija X, ki je na voljo že kot 1.3 (če se ne motim) temelji na UNIX-u, čez katero furajo Applove grafično-vmesniške rešitve...

Zelo uporabni, simpatični, bistveno bolj šminkerski od PC-jev in Windowsa. Žal dražji in zaradi vse manjšega tržnega deleža na svetu vse bolj zapostavljeni. V ZDA je nekaj časa celoten šolski sistem uporabljal računalnike Mac, zato je firma tudi postala dost močna.

So pa zagnal revolucijo pred nekaj leti s simpatičnim iMacom ... Aja, pa direktorja imajo, ki ima plačo 1 dolar letno :) kljub temu mu ne gre slabo, saj je tudi lastnik firme... je pa dost hecn tale Steve Jobs. ... ima namreč 500 enakih črnih pulijev, da mu ni treba vsakdan gruntat, kaj bi si oblekel ... pa leviske 501 seveda :D :D :D

Aja, v zvezi z Maci so zanimivi še računalniki NeXT... ;)

Maca od PC-ja ločiš predvsem po tem, da ima miška samo eno tipko :) Namesto desne tipke pa tisto edino tipko enostavno zadržiš za sekundo... :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

PS: PRO et CONTRA ne bo šlo ... nekater stvari so bolj emocionalne. Mac je ena od takih stvari.

(na pro et contra bi marsikdo reku daje predrag za to, kar ponuja... ampak ne jih poslušat. Tud Ducati je zlo drag, pa Bayeriše Motoren Werkstatt ;)) .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

povpraševanje kar tako..

iz kar nekaj virov sem slišal, da so Maci kao profesionalni mlinčki in da če hočeš nekaj resno delat, se splača investirat.. Mac OS X mi izgleda hudo simpl, čeprav pravijo, da je kljub enostavnemu izgledu hudo dober in stabilen..

je pa res, da vsi hvalijo zgolj grafične zmogljivosti, nobeden pa ne da poudarka tistim klasičnim pisarniškim delom (obdelava teksta) ali drugim zadevam (glasbena produkcija, ipd)..

pa še to: a mu lahko v drobovje filaš vse kartice, ki pašejo na "klasični" PC ali obstajajo razlike?

:hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

PS : tole je najbolj seksi Apple iMac... z 20-colskim LCD-jem ... kino format.

index_head102803.jpg

pa še v ritko :) specs_callouts090903.jpg

specifikacija, kaj dobiš za cirka 2200 dolarjev:

Configurations

Order number 15-inch 1GHz

Combo Drive

M9285LL/A 17-inch 1.25GHz

SuperDrive

M9168LL/A 20-inch 1.25GHz

SuperDrive

M9290LL/A

Display 15-inch (viewable) TFT active-matrix LCD, 1024 by 768 pixels, millions of colors 17-inch (viewable) widescreen TFT active-matrix LCD, 1440 by 900 pixels, millions of colors 20-inch (viewable) widescreen TFT active-matrix LCD, 1680 by 1050 pixels, millions of colors

Processor 1GHz PowerPC G4 1.25GHz PowerPC G4 1.25GHz PowerPC G4

System bus 167MHz

Memory 256MB of PC2700 (333MHz) DDR SDRAM; supports up to 1GB

Hard drive (1) 80GB Ultra ATA/100; 7200 rpm

Optical drive 32x Combo (DVD-ROM/CD-RW) drive 4x SuperDrive (DVD-R/CD-RW)

Graphics support NVIDIA GeForce4 MX with 32MB of DDR SDRAM NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra with 64MB of DDR SDRAM

Ports Two FireWire 400 ports, three USB 2.0 ports on computer, two USB 1.1 ports on keyboard, VGA output port (2), S-video and composite video output (2), headphone jack, Apple speaker minijack, audio line-in jack

VGA video mirroring Yes. Requires Apple VGA Display Adapter, sold separately.

S-video and composite video output Yes. Requires Apple Video Adapter, sold separately.

Networking Built-in 10/100BASE-T Ethernet and 56K V.92 modem (3)

Wireless AirPort Extreme ready(4); internal Bluetooth module available as a build-to-order option

System software Mac OS X version 10.3 “Panther”

Software Mail, iChat, Safari, Sherlock, Address Book, QuickTime, iLife (includes iTunes, iPhoto, iMovie and iDVD), iSync, iCal, DVD Player, AppleWorks, Mac OS X Chess and Classic environment; Microsoft Internet Explorer, EarthLink (includes 30 days of free service), Quicken 2003 Deluxe, World Book 2003 Edition, Microsoft Office v.X Test Drive, Tony Hawk’s Pro Skater 4, Deimos Rising and Sound Studio; Apple Hardware Test

Hardware accessories Apple Keyboard, Apple Mouse, Apple Pro Speakers, modem cable

Limited Warranty and Service Your iMac comes with 90 days of telephone support and a one-year limited warranty. Purchase the AppleCare Protection Plan and get three years of service and support. Only the AppleCare Protection Plan provides you with direct telephone support from Apple technical experts and the assurance that repairs will be handled by Apple-certified technicians using genuine Apple parts. For more information, visit Apple support or call 800-823-2775.

Internet access All models also include 30 days of free Internet service through EarthLink. Internet access requires a compatible Internet service provider; fees may apply.

aja, profičem je namenjen PowerMac...

indextop06232003.jpg

indexopensideanim06232003.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

povpraševanje kar tako..

iz kar nekaj virov sem slišal, da so Maci kao profesionalni mlinčki in da če hočeš nekaj resno delat, se splača investirat.. Mac OS X mi izgleda hudo simpl, čeprav pravijo, da je kljub enostavnemu izgledu hudo dober in stabilen..

je pa res, da vsi hvalijo zgolj grafične zmogljivosti, nobeden pa ne da poudarka tistim klasičnim pisarniškim delom (obdelava teksta) ali drugim zadevam (glasbena produkcija, ipd)..

pa še to: a mu lahko v drobovje filaš vse kartice, ki pašejo na "klasični" PC ali obstajajo razlike?

:hmm:

ej, pisarniška opravila so pa povsod izjemno enostavna ...

Mac je multimedia machine ... velik glasbenih studiev in tega laufa na macih ... je pa res, da so sistemi Intel+Windows v zadnjih letih postali zmogljivejši in imajo ful boljšo podporo za vse, kar si zmisliš.

Kartice - večina jih paše tud v Maca, samo mora imeti gonilnike za to ... itak se veliko stvari danes rešuje kar preko vmesnika FireWire (dodatni diski, multimedija, ...). Tako da klasičnih razširitvenih kartic je vse manj ...

Macintosh je pač lep in tako naprej. Za karkol iveč ti priporočam, da si kakšnega pogledaš od bliže... takole prek foruma je brezveze...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm... se mojih par centov. :devil:

Mislim, da kot je SymRu napisal gleda na Mac-e zelo emocionalno. Ker ce vsaj malo pobrskas po netu in si ogledas samo enega izmed mnozice primerjalnih testov vidis, da je po zmogljivostih Mac kar precej uzadi. Samo zaradi lepega izgleda pa se ne bi kupoval drazje in manj zmogljive masine.

Glede podpore, je tudi zeloooo velika razlika. Kot je SymRu rekel za PC dobis vse za Mac-a (vsaj pri nas ... bore malo - ce se motim me popravite) in se to je drazje.

Tretjic je se tukaj OS katerega nisi vajen (sklepam, da si do sedaj delal na Windowsih) in se moras vse na "novo" privaditi.

Glede stabilnosti ... kaj si s tem mislil. Mislim, da so PC-ji 100% stabilni, razen ce se ne igras z overclockanjem.

Hvalijo grafične zmogljivosti??? Tega najbolj ne razumem, prosim za razlago. Grafika je itak odvisna od graficne kartice, torej ... 9200 bljak 9800 hura.

Glede klasicnih kartic ne pasejo vse notr. Sem ravno par dni nazaj bral na enmu forumu kako je en delal mod za ATI 9600 da jo je usposobil za Mac-a. Torej graficne kartice niso iste za ostalo pa ne vem, samo zagotovo je kar nekaj nekompatibilnosti.

Za vse morebitne zmotne informacije se opravicujem :doze: (me bo za vsako SymRu napadel :xx: )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmm... se mojih par centov. :devil:

Mislim, da kot je SymRu napisal gleda na Mac-e zelo emocionalno. Ker ce vsaj malo pobrskas po netu in si ogledas samo enega izmed mnozice primerjalnih testov vidis, da je po zmogljivostih Mac kar precej uzadi. Samo zaradi lepega izgleda pa se ne bi kupoval drazje in manj zmogljive masine.

saj sem rekel - it's like a Ducati ... ;)

pa tud testi nisso vse ... ;) nekaj je tudi blagovna znamka, pa tko naprje .. .da o estetiki ne govorimo :)

jaz bi si ga prvoščil, če bi imel 600 jurjev za desktop kupit :D

pri 200 jurjih za mašino pa res o macu nimaš kaj razmišljat ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

saj sem rekel - it's like a Ducati ... ;)

jaz bi si ga privoščil, če bi imel 600 jurjev za desktop kupit :D

Huh ... prezivel sem ... :OK:

V vsakem primeru pa je pri Mac-ih poudarek na privoščil.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. pa še eno vprašanje: ali lahko iMaca interno (ne preko USB in podobnih komunikacij) razširiš s kakšnimi zvočnimi karticami (glede na obliko malce dvomim, da je to mogoče)?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom jaz pograjal malo Maca.

Slišal sem... :) , da imajo Maci svoje formate in za grafiko in za besedilo in ostalo. In da je te formate (skoraj) nemogoče uvozit v M$ Office.

Ve kdo več kaj o tem? Sym?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. pa še eno vprašanje: ali lahko iMaca interno (ne preko USB in podobnih komunikacij) razširiš s kakšnimi zvočnimi karticami (glede na obliko malce dvomim, da je to mogoče)?

firma Apple, ki Mace dela, ima na spletni strani www.apple.com tudi eno postavko Made4Mac, kjer imaš napisanih cirka 4000 hardverskih dodatkov za to mašinco ... tam najdeš tudi številne Hi-Fi audio interface variante ... tudi studijsko opremo.

ti pa povem, da ima Mac že v osnovi vgrajen zelo dober zvočni izhod ... in tisti tamali priloženi zvočniki ga peglajo, da gate trga... pa en luštkan subwoofer prodajajo s satelitoma (na slikci) :)

post-21-1074245013.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom jaz pograjal malo Maca.

Slišal sem... :) , da imajo Maci svoje formate in za grafiko in za besedilo in ostalo. In da je te formate (skoraj) nemogoče uvozit v M$ Office.

Ve kdo več kaj o tem? Sym?

Ni nemogoče. Kajti tudi za Applove Mace imaš na voljo Microsoft Office ... ki je tam še bolj spedinan in šminkerski od tistega na Windowsu. In ja - Microsoft je zagotovil združljivost formatov dokumentov .... še vedno pa imaš lahko odprte standarde - RTF in podobno. Tudi s šumniki ni problemov :)

Načeloma se lahko morda pojavijo manjše težavice, a sam jih v svojih 7 letih uoprabe Macov nisem imel veliko ...

Kar se slik tiče - kaj misliš, na kateri platformi je nastal Adobe Photoshop in kateri računalniki so imeli prvi grafični uporabniški vmesnik, prvo miško, prvi so bili namenjeni DTP-ju (za tisk revij in cajtengov), so imeli prvi PostScript ki je še danes totalen standard in zakon za kakršnokoli tiskanje ...

Mac ima res nekaj lastnih grafičnih formatov, ampak - a misliš, da bi ljudje kupovali mace, če se osnovnih zadev ne bi dal osem in tja lifrat in odpirat? :lol1:

Maci so bili včasih svet zase, danes to niso več. Je pa res, da si jih sleherniki težko privoščimo, ker se cene za dobro opremljene stroje začnejo šele pri 400 jurčkih ... Žal pri meni zato zgolj ostaja tablica "Oh yes, he will be mine, oh yes, he will be!" ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

he or she? men je tak luškana, da bi jo kar med ž-je uvrstil :wub:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ru: 7 let uporabe Macov? Področje?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ru: 7 let uporabe Macov? Področje?

Ljubljana z okolico :D

drgač pa - hja, vse živo... Včasih DTP, obdelava slikovnega in video gradiva, neki malga zvočnih obdelav, ... dokumenti in internet pa itak ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

satan :devil:

si lastnik ali uporabnik (ne znam si čisto točno razložit stavka ši vil bi majn) :hmm:

Popravljeno . Popravil spilferderber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mislil sem, da je ljubljana z okolico celi odgovor, pa sem izzival nazaj :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

satan :devil:

si lastnik ali uporabnik (ne znam si čisto točno razložit stavka ši vil bi majn) :hmm:

zgolj uporabnik Macov vseh vrst, ki niso nikoli bili moji ... delam v eni firmi, kjer te zadeve izdatno preizkušamo ... pa imamo skor vsak mesec novga ;) pa še prjatu jih prodaja in servisira, tko da se da zmer kaj sposodt ...

Ši vil bi majn pa takrat, ko bo dovolj $$$ za tak podvig.

No, sem pa prečekiral cenik po dolgem času - cene so kr radikalno znižal zadnje leto ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi dodal samo, da stabilnost na Mac-ih ni ravno pojem in ohinsploh ... se pravtako ali pa še bolj sesuvajo kot i386-tke z Windowsi ...

Popravljeno . Popravil hotschko
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi dodal samo, da stabilnost na Mac-ih ni ravno pojem in ohinsploh ... se pravtako ali pa še bolj sesuvajo kot i386-tke z Windowsi ...

s stabilnostjo je žal povsod enako ... preveč dejavnikov vpliva nanjo, da bi bla dobra ... :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...
  • 2 tedne pozneje...

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!