Skoči na vsebino

13 let od osamosvojitve


Jure007

Priporočene objave

Danes, 25.06.2004 mineva 13 let, ko smo se Slovenci osamosvojili. 26.06.1991 se je začela vojna.... Zanima me kje in kako ste vi preživeli tiste trenutke, jaz vojne v niti nisem doživel tako, saj smo bili ves tisti čas- 14 dni na morju in smo novice spremljali preko časopisev in radia. In ravno pri nas v Trzinu, se je bila baje največja bitka v Sloveniji - le 100 metrou od naše hiše so teritorialci v zrak pognali tank in en helikopter JLA....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po Glavnem zboru ZVVS je veteranska delegacija v sestavi Janko Blagšič,

predsednik OZVVS Kamnik, Dominik Grmek, predsednik OZVVS Domžale

in Darko Erhart, sekrear OZVVS Domžale, v Kamniku

položila cvetje na grob padlega vojaka Edija Peperka,

pripadnika kamniškega diverzantskega voda TO iz

sestave 55. ObmŠTO Domžale,

ki je smrtno ranjen padel v bojnem spapadu

v Trzinski biti 27. junija 1991.

post-16-1088170113.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem bil takrat se mi zdi konec sestega razreda osemletke. Tiste dni smo bili v Ljubljani. Pretresljivega se hvala bogu v zivo ni videlo nic, smo pa takrat stalno gledali porocila.

Tistih dni se samo v utrinkih spomnem ... Kacinove novinarske konference, hoja v zaklonisce, ko so pozvali ljudi k temu, letala ki so preletavala Ljubljano ...

Hvala bogu s tistimi tam doli vsaj nismo vec skupaj v isti drzavi :D Vse skupaj je bil itak navaden pisker pod tlakom, cela federacija ... <_<

Dobro da se je izteklo kot se je, ce ne bi bila JNA presenecena kot je bila in ce ne bi bilo pravih ljudi na pravih mestih (ze tako ali tako so obstajali osebki ki so vse skupaj hoteli prepreciti - vsaj dokler se ni izkazalo, da bi politicno pogoreli, ce bi vstrajali pri svoji politiki) + splet srecnih okoliscin, bi se vse skupaj lahko razvilo v kak Vukovar ipd. Nam je bilo prihranjeno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala bogu s tistimi tam doli vsaj nismo vec skupaj v isti drzavi :D Vse skupaj je bil itak navaden pisker pod tlakom, cela federacija ... <_<

Cyc :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem se zjutraj 26. peljal z mopedom v službo (sem delal še preko študenta) in sem mislil da naši avtobusarji štrajkajo, ker so bili avtobusi na vseh križiščih ... in me vprašajo v službi "a si slišal, da je vojna", jaz pa " :o :? ... hja nč ... sem še naprej hodil v službo, enkrat v tistih 10 dneh "vojne" pa smo imeli v cankarju tudi podelitev maturitetnih spričeval in razglabljali kako se naredi molotovko pa tko, če bo treba zares v akcijo ... B)

Kmalu za tem pa smo skoraj sami kraljevali v portorožu in spali pri sošolcu na vikendu ... :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1.dan vojne sem imel glih popravca.Fotr me je zjutraj zbudil in dejal,da me bo on peljal v šolo.Nič mi ni bilo jasno,ko sva se peljala po raznih stranpoteh,dokler mi ni razložil,da smo v vojni :? .

Popravci so valjda odpadli,jaz pa peš mimo barikad iz Litostroja do Kozarij.Itaq pa nisem bil najbolje pripravljen na popravce,tko da mi je blo kar ql,da so odpadli.

Hvala bogu je bilo čez 10 dni vsega konec in obrnili smo novo poglavje v slovenski zgodovini.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem bil takrat se mi zdi konec sestega razreda osemletke. Tiste dni smo bili v Ljubljani. Pretresljivega se hvala bogu v zivo ni videlo nic, smo pa takrat stalno gledali porocila.

Tistih dni se samo v utrinkih spomnem ... Kacinove novinarske konference, hoja v zaklonisce, ko so pozvali ljudi k temu, letala ki so preletavala Ljubljano ...

Hvala bogu s tistimi tam doli vsaj nismo vec skupaj v isti drzavi :D Vse skupaj je bil itak navaden pisker pod tlakom, cela federacija ... <_<

Dobro da se je izteklo kot se je, ce ne bi bila JNA presenecena kot je bila in ce ne bi bilo pravih ljudi na pravih mestih (ze tako ali tako so obstajali osebki ki so vse skupaj hoteli prepreciti - vsaj dokler se ni izkazalo, da bi politicno pogoreli, ce bi vstrajali pri svoji politiki) + splet srecnih okoliscin, bi se vse skupaj lahko razvilo v kak Vukovar ipd. Nam je bilo prihranjeno.

Yeah.....wright!!...you wish... :lol:

Sem bil 24.6.1991 v Austriji...pa sm pobral enga Irskega stoparja...je hotu jit do Dubrovnika....pa sm reku da dans pa ne....da mamo zur....smo bli itaq cist nabasani...pol me je pa mami zbucila...ces...vojna je...pa mi moj obcutek pravicnosti ni dal miru...pa sm Irca hotu nazaj cez mejo spraut...pa ni slo.....Sm se vozu z hroscem okol Brnika...pa z tankom so name strelal....pa .....blo je hudo....(ha...vidm da morm knigo spominou napisat...k tkole nazaj pogledam)Naslednje dni pa okol skupscine bunkwerje iz peska gradil....sm biu po hitrem postopku vpoklican...tko da imam do danes celih 3 dni sluzenja vojaskega roka :lol:

LP

Gugo B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Yeah.....wright!!...you wish... :lol:

I wish ... kaj ze :?

Mislim - marsikaj :grim, ampak kaj si ti s tem mislil? :D

Mimogrede - se ena cvetka o novinarjih (ne Sym, ne leti nate, ni treba v boj za novinarje :grrr ): svedski kralj "nas" je menda pohvalil, ces da smo bili pogumni, da smo se odcepili. Lepo od njega.

Zdaj kaj je na tem cudnega? Recimo to, da se tega v medijih nekako ni dalo zaslediti :? Ja, seveda, to je nakljucje, jaz sem pa papez. Me veseli. :ph34r:

Je ze tako, da se tezi k temu, da se o osamosvojitvi cim manj govori, ce pa ze, se zasluge za le-to pripisujejo ljudem, ki so bili tedaj v bistvu proti in so prikrito delovali proti njej, pa se kasneje jih je vleklo v objem k juznim bratom in so iskali moznosti za nove povezave <_< :xx:

Seveda pa se mi lahko vse skupaj samo zdi. :ph34r:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jest sem pa bil ena prvih žrtev osamosvojitvene vojne na naši strani.Zjutri ko so se začele širit novice o pohodu naše ljudske vojske na Slovenijo,zajaham svojga takratnega Kawasakija in pičim k svoji punci na fruštek.Ohrabren od nočnega osamosvojitvenega vzdušja ,podprtega z dobro kapljico,se pelem čez "prazne " ulice,in se zafršalam v avto ki me izsili.Po elegantnem pristanku na drugi strani avta,grem nazaj pobrat svojo kravo,ter skurcam babo ki sedi v avtu pa debelo gleda kaj je to počlo pa zakaj se je avto ustavu,skratka neč ji ni blo jasn. :fight2: Sigurn je mislna da sem kak terorist,ker sploh ni upala iz avta pridet.Pol sem pa še uro pa pol čaku miličarje ker so se že poskril od straha,pa da ne pravm kuk sem hodu okol dohtarju v tistem norem cajti.V glavnem mam pa lepe spomine na našo osamosvojitev;zdej mam lepo in udobno državno službo,stanovanje v najemu in kup položnc,pesa pa drug motor in žvim iz dneva v dan slabš. :lol1:Eni tipi so rdečo zvezdo,katero so prej ponosno nosil , zamenjal za druge "naše "simbole in so velki dasoti eni pa nismo bli pr koritu pa ... ;to je vsa simbolika naše mlade in uspešne državice.Mal sem zabluzu,ampak je pa res! :yea2:

Ja pa Punk je mrtev tud. :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@hotschko: zakaj so tam narekovaji pri vojni? Je bila vse skupaj le nedolzna igrica, je bilo prekratko da bi si zasluzilo omembo brez narekovajev, ali pa je bilo smrtnih zrtev premalo? :?

Da je bila vojna kratka, se imamo zahvalit skupini sposobnih ljudi in pa spletu srecnih okoliscin. Prav lahko bi se zadeva imenitno zavlekla ... spomni se, grozili so nam z "vsemi sredstvi". Ni slo torej za paintball, pac pa za resen spopad.

Ce imas pa obcutek, da je bilo zrtev premalo, da bi se ti zdelo vredno vojno omenjati brez narekovajev pa ... kaj naj recem - pojdi povedat kakemu od svojcev tistih, ki so padli, da je bilo vse skupaj "pickin dim". <_<

Nenavadno pogosto se to vojno daje v nic, ravno tako pogosto kot se skusa cim manj omenjati tiste, ki so nas osamosvajali. Seveda - v tem kontekstu. Ljudje so pa vedno isti :ph34r:

:xx:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se to pozabil napisat: stavim, da ima vsaj 70% ljudi, ki tole bere, avtorja teme za "malo cez les". Osamosvojitev, pa "Slovenija, moja domovina" - a ne, ma ta ni normalen :grrr

Smo zaplankani tisti, ki se za to sploh zmenimo, pa jebes onih 10 dni, a ne :grim

Itak patriotizem ni moderen, se bolj fino pa je, ce nacionalne zavesti sploh ni. Ce dosezes ta stadij si ze blizu nirvane in si sploh car :lol1: Veliko bolj "in" si, ce si über-strpen z vsemi (ce le niso lih pred tvojo bajto, v tem primeru je biti strpen dosti tezje). :xx:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, pod "Jozkotovo" vladavino mi ni blo slabo <_< , no nekaterim ocitno ni bilo tako, zato smo zdaj tukaj kjer smo. Tudi sam sem bil tudi udelezenec, vendar veteran nisem, nocem, niti ne rabim biti :zzz:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ah...CIC...ti si premlad...pa ne stekas...to je bil "Holliwood", ne pa vojna...ce bi JNA hotla...bi blo tko k u Bosni...al pa na Hrvaskem...mi smo mel samo bolse pogajalce kot pa oni...(pa vec denarja, ki ga pa itaq se danes odplacujemo)..Tko da ne bluzi...nima veze...

Pa brez zamere..

LP

Gugo B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

He he :) Ja, precej je bilo v pogajanjih, ampak situacija je bila pa zelo resna. Tudi se ne bi samo s pogajanji spravili iz dreka ... Spomnim se, da so na slovenski strani obstajali kreteni (med njimi neke zenske), ki so hoteli razoroziti TO in so nasploh imeli pacifisticne izpade.

Ce bi jim uspelo nam nobeno pogajanje ne bi pomagalo ... v bistvu pogajanj sploh ne bi bilo.

Je bilo pa pri vsem tem dobro to, da so se juzni bratje pokazali v pravi luci, tako da je dokazano, da je vsako povezovanje z njimi popolnoma posiljeno in nesmiselno. Nismo za skupaj pac. To da se bodo oni slej ko prej uspeli prikljuciti EU je drugace kot ce se mi posebej z njimi nekaj bratimo. :)

Saj poznate ono Diarejo - general JNA rece: "mi čemo vas uvjek braniti i štititi, hteli vi to ili ne" <_< :kva2: (dopuscam moznost, da je narobe napisano, ne obvladam ravno onih jezikov ... )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, res gre veliko zaslug našim takratnim izrednim pogajalcem na Brijonih, res pa je tudi, da smo imeli vso močno podporo tako Italijanov, kot tudi Avstrijcev in Madžarov. In mislm, da so takrat na JLA oz. njihove pogajalce močno pritisnile tudi te države. Navsezadnje je bil Helmut Kohl eden prvih, ki nas je priznal kot samostojno demokratično državo.

Imam tudi dokumentarec o dogajanju takrat in na trenutke je res zgledalo zelo zaostreno....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ah...CIC...ti si premlad...pa ne stekas...to je bil "Holliwood", ne pa vojna...ce bi JNA hotla...bi blo tko k u Bosni...al pa na Hrvaskem...mi smo mel samo bolse pogajalce kot pa oni...(pa vec denarja, ki ga pa itaq se danes odplacujemo)..Tko da ne bluzi...nima veze...

Pa brez zamere..

LP

Gugo B)

wrong. JNA je ze hotela, samo ni znala, ker ni vedela in poznala pravih pogojev. klasika "podcenjevanje nasprotnika". kajne gugo? .)

BTW bi raje danes bral v casopisu "kako nas je hrabra JNA-vojska oslobodila represivnih i kapitalistickih stranih elemenata i njihovih domacih kolaboratera"?! :wacko:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tako smesno mi je brat petelinjenje o tej "vojni", ki je hočeš nočeš v primerjavi z dogodki na hrvaškem in v BIH resnično bila martinčkanje, s tem nočem rečt da akcija ni bla dobro usklajena ... <_<

baje da je takrat janša vztrajal da se morajo pogajanja prekinit in da mora pridt do totalne vojne, na srečo blazneža nobeden ni resno jemal :lol1:

vsekakor se mi zdi da smo glede na politike ki so takrat (in na žalost še vedno) krojili našo usodo imeli veliko več sreče kot pameti oz. če nebi še hrvati in bosanci začel brcat da hočjo it stran bi se verjetno malo drugače izteklo, tako pa se je jna samo na njih osredotočila :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

baje da je takrat janša vztrajal da se morajo pogajanja prekinit in da mora pridt do totalne vojne, na srečo blazneža nobeden ni resno jemal :lol1:

Vir? Slovenske Novice, Lady ali kaj podobnega? Morda baba-rekla ...?

Po mojem to zadnje, ker sem preprican da ce bi kaj takega bilo res, bi se o tem na dolgo in siroko debatiralo po TV, tako pa stalno samo tisto Depalo vas na plano vlecejo in kako jo je ubog "civilist" izkupil. Osamosvojitev je ena od tem, kjer mu ne morejo/znajo nic ocitat, edino kar lahko naredijo je, da poskusijo stvar predstavit kot nepomembno, bezno dejanje. Skratka "vojna" in ne vojna. :)

Druga varjanta je da je "citat" modificiran in vzet iz konteksta ...

V glavnem, ce bi kaj takega bilo, sem preprican da bi ze zdavnaj bilo na tapeti. Ne pa da to na forumu preberem, cisto mimogrede ... :lol1: :naughty: Sploh pa, se ti ne zdi miloreceno smesno, da o enem glavnih akterjev osamosvajanja reces, da ga nihce ni resno jemal? Kot da gre za eno obskurno osebo, dvornega norcka ali kaj podobnega :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

baje kucan sploh ni bil za vojno; je hotel kar v jugi ostati.

baje peterle ni bil za vojno. se je zavzemal za klerikalno drzavo, dependanso vatikana.

baje je jansa paktiral z beogradom.

baje markovic ni hotel vojne, samo so slovenci prenehali placevati "njegove" racune.

baje JNA ni hotela vojne, je samo svobodne slovenske drzavljane hotela obvarovati nepravicne politike tujih agresorjev.

baje je hrvaska hotela pomagati srbiji.

baje slovenski narod sploh ni imel teznje po osamosvojitvi.

baje.........

@ kura: insinuiras, da bi bilo bolje, da je tudi 3/4 slovenije v rusevinah? saj potem bi tudi slovenija imela Vojno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

wrong. JNA je ze hotela, samo ni znala, ker ni vedela in poznala pravih pogojev. klasika "podcenjevanje nasprotnika". kajne gugo? .)

dovoli da tu ugovarjam...kaj je bila jna zmožna in pripravljena narediti smo videli v nadaljnih letih vojne, ki pa na vso srečo ni prizadela naše domovine....po moje je izraz vojna kaj več kot 8 ljudi mrtvih na naši strani...dejmo si priznat toliko mrtvih je motoristov v mesecu maju....kaj šele v vojni....tolikšne smrtne žrtve so v prometnih nesrečah, ki se zgodijo ob vikendih....torej vse spoštovanje do tistih ki so branili z orožjem našo domovino oz. tistih, ki so v 5 dneh sploh izstrelili kateri naboj.....vendar...

torej kaj je jna zmožna smo videli v letih vojne, ki se je nadaljevala pri naših sosedih....po moje je bila vsa odločitev ali se bo ista stvar predhodno zgodila pri nas le v rokah tistih, ki so tudi drugod odločali o tem.....ker poznam par "veteranov" iz naših krajev in njihovih zgodbic kako so jih pošiljali pred kasarne naj tam marširajo in ustrahujejo jna vendar so se vsi sistematično upirali takemu načinu, ker jih je bilo strah, da bo kaj iz kasarne priletelo....pa tudi zgodbe o municiji, ki je bila razdeljena-po pest patronov na vojaka(na Kaliču se jezbralo par To-jevcev ki so imeli nalogo ustaviti napredovanje jna-pri tem so dobili pest patronov za puške in to je bilo vse).....

prava vojna se je zgodila v južnih državah...rezultat pa je še danes viden....

zakaj ni jna v sloveniji reagirala bolj ofenzivno, agresivno in silovito je znano.....o tem nimamo kaj debatirat....

da pa je peščica To-jevcev, ki je bila pripravljena z orožjem branit slovenijo ustavila mogočno jna pa po moje ni smiselno govorit...v slovenskih kasarnah je bilo več srbskih vojakov kot pa pripadnikov TO pod orožjem....če bi dobili ukaz da naredijo veliko škifo bi se ta tudi zgodila....

vzemimo v obzir da slovenija ni imela v zraku niti eno letalo....TO ni imela težkih topov ali tankov....oboroženi so bili z lahkim pehotnim orožjem in pa peščico protitankovskih in še manj proti-letalskih kosov orožja...kdo misli da bi se če bi prišlo do tega uspešno borili proti polno oboroženi sovražni vojski.....ne vem če....

prišlo je do krajših iskrenj s sovražno vojsko in to je pomoje tudi vse.....ne vem kaj bi se zgodilo če bi sovražna vojska reagirala maksimalno sovražno z vsemi sredstvi proti nam....lahko da bi jih kljub majhnim možnostim premagali ampak to je zgolj ugibanje...ker do tega ni prišlo....lahko pa sklepamo da bi bilo veliko več žrtev na naši strani kot jih je bilo po zgodovinskem scenariju.....primer za to je jug...

ne gre za govorit zgolj v vojaškem smislu žrtev ampak tudi civilne žrtve ki bi bile v spopadih na naših tleh velike....

torej v vojaškem smislu je bila sovražna vojska opremljena na visokem nivoju...ne mislim samo o orožju ampak tudi o izkušenosti vojakov...oficirji jna so bili kariersko v vojski desetletja...to je bilo njihovo delo...njihovo življenje....vojaki jna pa so bili tudi s strani svojih nadrejenih učinkovito dresirani...

še enkrat povdarjam da spoštujem vse, ki so se borili v To v času tako imenovane vojne na slovenskem, ki pa po mojem mnenju zasluži poseben razmislek v klasifikaciji vojne oz. nasilja sovražne vojske....vsak metek, ki se istreli še ne upravičuje naziva vojne......in vsak pripadnik TO v času vojne ne zasluži naziva veteran.....

na Fdv-ju je veliko seminarskih nalog, ki preučujejo našo "vojno" in marsikatero sem prebral....iz tega gradiva tudi črpam izražene dvome.....in dejstva....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!