Skoči na vsebino

13 let od osamosvojitve


Jure007

Priporočene objave

....pa tudi zgodbe o municiji, ki je bila razdeljena-po pest patronov na vojaka...

To je bilo res, lahko potrdim za Jezersko...

@PEPE...a potlej ti misliš, da se mi, ki smo bili takrat stari celih 10 let ne smemo mešat v take pogovore :? <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vseeno pogresam dezurne svetovljane Motosveta, le kje se skrivajo? :hmm:

Doma tiho ždimo in perverzno uživamo, ko beremo tvoje historiade ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ gebre:

Samo kot zanimivost velja omeniti, da je bila večina sodelujočih v tej razpravi ob dogodku stara okoli 10 let.

A je zdaj dovolj dobro vidno?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No,ja...Pepe....eni smo bli ze celo polnoletni.... .)

wrong. JNA je ze hotela, samo ni znala, ker ni vedela in poznala pravih pogojev. klasika "podcenjevanje nasprotnika". kajne gugo? 

Sej ti je ze TC lepo razlozu...ane Ice? .)

LP

Gugo B)

Popravljeno . Popravil Gugo
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

JNA je definitivno HOTELA, samo ji ni ratalo.

Prosim, če se do teh dogodkov spoštljivo obnašate, če ne zaradi neposrednih udeležencev, pa vsaj zaradi tistih, ki so v času osamosvojitve Slovenije padli. Hvala.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hehehe, na FDV so ocitno naredili kar studijo, kako argumentirano prikazat vojno kot paintball za otroke :D - kar me niti ne cudi, saj FDV ni katera koli ustanova in na njej ni kdorkoli ... <_< (Luksic in kompanija press - toliko o "neodvisnosti" (kar sicer ne pomeni da ni kje obratnega primera, je pa tam koncentrat koncentrata)).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, ja, vsaka vojna za nazaj se zdi operetna zadeva.

Cezarjev Veni, Vidi, Vici, hec za zabavanje mladine pri pouku zgodovine v šolah, Hanibal s sloni preko Alp kot nekakšno "biološko" orožje,

razrušitev in preoranje Kartagine kmetijska melioracija,

Križarske vojne masovni turizem,

Napoleonov izlet v Rusijo hec, ker jer pozabil, da je tam pozimi mrzlo,

Marna, Soma in Verdun nekakšen Rok Otočec v blatu in plinu,

in tako naprej in tako nazaj.

Tisto pri nas, je res trajalo le nekaj dni, a tiste dni nihče ni točno vedel koliko bo trajalo in kako se bo obrnilo. Lahko bi bil to uvod v resno zadevo. Saj v bistvu je bil, a na srečo ne na našem ozemlju.

Nisem bil vpoklican, nisem se javil, sem bil skozi v službi, ker vojno se dobi tako na bojnem polju, kot na gospodarskem področju. V firmi pa južnjakov, kolikor hočeš. Prebrisani so se pobrali in jih ni bilo ves čas na spregled, naivni so upali, da zmagajo njihovi, tretji niso vedeli, kaj bi, mi smo jih gledali izpod čela in končevali dokaj pomembna investicijska dela in spravljali tuje serviserje iz države.

Doma pa prepričevali otroke in sami upali, da ne bo nič hudega.

Tisti, ki misli, da je bil to hec, je imel pač srečo, da ga ni oplazilo.

Jaz zgolj upam, da je bila to edina vojna, ki se je dogajala tako blizu mene in mojih. Zato vsa čast in slava in zahvala tistim, ki so nas na bojiščih in pogajališčih zastopali, da niso bili potrebni splošni vpoklici in masovni odhodi v hosto. :notworthy:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisem brala vseh postov, ker moram takoj neki zalajat.

1. Vse časti tistim, ki so se borili in nas obranili. Nikoli jih ne podcenjujte sploh pa ne na vižo ,,mah 8 mrtvih-to ni nič. Nekomu, ki mu je padel oče,mož,otrok je to več kot če jih pade 100 drugih.

Ok. po svetovnih teorijah definicije vojna (kjer je določeno št. mrtvih, trajanje itd) mogoče res ne spada naša vojna med VOJNE ampak med oborožen spopad. Zame je bila to vojna in torej si bom vzela tisto definicijo, ki nas kvalificira med ,,vojna,,. Teh definicij je malo morje in vse so zapisali priznani strokovnjaki torej zakaj bi spet zatajili nekaj na kar bi morali biti ponosni???--uporabiš tisto, ki ti je v korist in jo zagovarjaš z vsemi sredstvi in nasprotnik zagovarja svojo. Me pa zanima ali so razprave o temu osamosvojitvenemu dogodku že končane saj je od tega odvisna tudi vojna odškodnina---a smo imeli taprave odvetnike al spet neke mone, da se bomo morali na koncu celo kaj opravičevati?

Poleg tega pa 8 mrtvih za 2 mio ljudi je več kot 100 mrtvih (v eni definicije je pogoj za ,,vojna,, ta številka) na Kitajskem---Za nas je to velika izguba in sram me je, ko vidim/slišim Slovenca, ki zamaha z roko ,,mah to ni bilo nič,,.

2. Hvala bogu, da smo imeli takrat prave ljudi na pravem mestu, ki so blesteli v pogajanjih, ki niso pustili razorožitve TO-ja, ki so zavlačevali, metali pesek v oči JNA z takimi bedarijami kot ,,oddaja (vrnitev) gas mask za konje (to je resnica),,---medtem so se pa pripravljali na ,,vojno,,.

3. Res je da s Srbi nismo imeli nekih ozemeljskih sporov, nimamo Krajin in podobnega in z njihove strani ni bilo takega interesa kot na Hrvaškem ali v BIH. Poleg tega pa ,,Janez nima jajc,, je naredilo svoje in res so podcenjevali našo voljo in odločnost.

4. Ja pomagala nam je Avstrija in Nemčija---brez njihove (politične, moralne in konc koncev tudi mižanje pri ,,švercanju,, orožja (imeli smo embargo--če se spomnite?)) podpore ne verjamem, da bi nam uspelo tako gladko. Ja in takrat niso imeli liberalcev na vladi--če vam to prižge kakšno diodo v glavi.

5. Jaz sem končala drugi letnik srednje šole--spomnim se dobro, vsega preletavanja helihopterjev, migov, konferenc (svaka čast Kacinu, takrat je bil fenomenalen, čeprav mi danes njegova stranka ni všeč, še vedno trdim, da boljšega takrat ne bi mogli izbrati),posnetkov iz naših bojišč Medvejek, Trzin, Brnik.... carinarnic, menjav tabel, snemanje yu zastav, raznih Rašet, Aksentijevićev in ostale drhali, ki so nam žugali iz tv ekranov, poročil iz kje in kam gre JNA, spomim se raznoraznih mitingov iz BG in tistih prestrašenih srbskih mam, ki so podlegle srbskim medijem (takrat sem dostikrat prebirala ,,politika ekspres,,). Spomnim se kresov in tiste osamosvojitvene proslave in takratnega vzdušja. Spomnim se sestrelitve helikopterja na Igu---sem slučajno gledala kam hudiča letita (bila sta dva) in pol je počilo in se mal pokadilo in je padu. Vsedla sem se na vespo in šla pogledat, kako izgleda sestreljeno letalo---barje ga je dobesedno požrlo. Spomnim se TO postojank, nosili smo jim pijačo, pa hrano, pa tuširali so se pri nas, pa zvečer smo tam posedali in jim krajšali čas v bistvu smo skrbeli, da jim ni nič manjkalo in takrat je bila v ozračju neka taka neverjetna sloga---vsi smo bili ZA ENO STVAR in tok ene prijaznosti in odprtosti med vsemi ljudmi ni bilo nikoli več in po moje je tudi ne bo in takrat sploh ni bilo vprašanja ali bi šla v hosto?....Ja. Če bi bilo potrebno, TAKRAT brez dvoma, vedno.

V glavnem: Spomnim se in tudi zavedam se, da to ni bil mačji kašelj.

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jao TC, za studenta psihologije (si al nisi?) ali podobnega nimas ravno pojma o nekaj elementarnih termini.

vojna je oborozen spopad med drzavama/i. da ali ne?

psihologija ves kaj je?

"the fog of war" ti je znan izraz?

kaj se obesas na "par patronov" ne vem. kako je bila takratna TO opremljena in zakaj ne bolje ti je, upam, znano. o tem debatirati nima smisla, ker drugace bi moralo 70% danasnjih vodilnih in ex-politikov biti v zaporih.

lahko pa ti podam razloge zakaj JNA ni udarila z vso mocjo po sloveniji. so namrec relativno enostavni. denar. pozabi vse okoli neprizadetja civilnega prebivalstva, branjenja pred tujim agresorjem ipd. JNA se je slo samo za ohranitev gospodarske baze in infrastrukture v sloveniji. zato niso sli "na polno" in poteptali slovenije. stranski razlogi so, da JNA ni imela toliko podpore med civilnim prebivalstvom, kolikor so ji natvezile tajne sluzbe vojske in ex-YU. velika sreca za slovenijo je bila, da je tista pescica ljudi, ki so sodelovali v bojih zdrzala, da so politiki takrat zdrzali in niso potegnili repa med noge in da je evropa priznala slovenijo za suvereno drzavo.

enostavno receno JNA ni imela srca v podvigu napada na slovenijo, ker so se ze preusmerili na konsolidacijo teritorija hravske in BiH. da jim je tudi tam spodletelo je ze druga zgodba.

vsa cast aktivnim udelezim, na kateremkoli polozaju osamosvojitve slovenije.

vsa cast padlim te vojne.

in ni vazno traja vojna 10 min, 10 dni ali 10 let. zahvalite se raje z.o. razlogom, da ni slovenija v razsulu, kot juzne ex-yu republike.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No pa še neki: Slučajno mew je pot zanesla v bolnico: sestre (ogromno južnjakinj vse od bih, do srbije--držali so skupaj) so v klubskih prostori gledale tv in ploskale, ko je kazalo tanke na naših cestah. Pol so šle, danes so pa večinoma vse spet tukaj, razen tisti seveda, ki so imele kredite in marsikera je tudi poroka (zavarovanje kredita s porokom) iznevirla.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

http://24ur.com/naslovnica/slovenija/20040...94.php?Arf=2i19

Da zaslužni možje kot so še Milan Kučan, Janez Drnovšek, Alojz Peterle, ne potonejo v pozabo, redno skrbijo mediji. Najbolj zanimiva sta sicer tedanji obrambni minister Janez Janša, ki se s svojo Slovensko demokratsko stranko že vrsto let muči v opoziciji in osamosvojitveni zunanji minister Dimitrij Rupel, ki po letih nagajanja doživlja izgon iz vlade. Kljub njihovim nezrelim spopadom smo 13 let potem smo večino državniških pričakovanj menda izpolnili.

No, toliko o medijih ... :lol1: :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

JNA je definitivno HOTELA, samo ji ni ratalo.

Prosim, če se do teh dogodkov spoštljivo obnašate, če ne zaradi neposrednih udeležencev, pa vsaj zaradi tistih, ki so v času osamosvojitve Slovenije padli. Hvala.

kako vrhunske so bile šele pijanske žurke slovenskih "vojakov" v hostah. .. nekako to vem iz lastnih izkušenj, čeprav sem bil takrat šele gimnazijec... StriciSoMiPovedaliPRESS

da ne govorim o tem, kako so se potem fantje med seboj vezali na drevesa, ko se je kateremu strgalo in je v pijanosti hotel kar jurišati oborožen na sovraga ali pa kar na tovariše, ki mu niso bili pogodu ...

skratka - raje sploh ne debatirajmo o tem... Vojne za Slovenijo je davno konec in pustimo ji, da počiva v miru ... Ne drezajmo v to smrdljivo truplo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hehehe, na FDV so ocitno naredili kar studijo, kako argumentirano prikazat vojno kot paintball za otroke :D - kar me niti ne cudi, saj FDV ni katera koli ustanova in na njej ni kdorkoli ... <_< (Luksic in kompanija press - toliko o "neodvisnosti" (kar sicer ne pomeni da ni kje obratnega primera, je pa tam koncentrat koncentrata)).

ti kot gradbenik ali računalniški sistemski administrator pa sploh nisi poklican, da sodiš o FDV...

PejtZidatPRESS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja, svojemu predprejšnjemu postu o vojni in pijanskih žurkah bi dodal samo še to - da ni moj namen kogarkoli žaliti... rad bi le pvoedal, da vojna je grda reč in da jo dajmo čimprej nehati dbatirati... kogar ni bilo zraven (večine od nas "mlajših") se pač dejansko skorajda ne tiče... tisti, ki so bili, so svoje travme ali ohranili ali pospravili bolj ali manj uspešno ...

za božjo voljo pa nam ni treba zdaj secirati zadev do onemoglosti... gremo naprej, zahvaljujoč pač razpletu tedanjih dogodkov. in to je to.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ravno toliko kot ti o vsem ostalem. V zgornjem postu recimo o "smrdljivem truplu", kar je samo po sebi dovolj zgovorno. :lol1:

Imas pa kar prav glede siciranja, po eni strani. No, mene je motilo pri vsej stvari predvsem to, da se skusa predstavit samo en del ljudi kot akterje tistega dogajanja, kar moj citat s 24ur.com vec kot lepo prikaze. O enem znajo povedati samo to da se "muci v opoziciji", o drugem pa da "leta in leta nagaja". Pri takem porocanju in komentiranju je bolje da so kar tiho ... <_<

To je to. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Brrrrm,:notworthy: moj podpis pod tvoj post. Sedanja oblast se seveda trudi zmanjševati pomen osamosvojitvene vojne iz preprostega razloga ker ni vodila osamosvojitve ampak je igrala na drugo karto.

Off topic: FDV je znana kot "Dolančeva fakulteta".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

90% ćlanov tuki in verjetno tudi 90% slovenskih državljanov nima sploh pojma o čem se je šlo in kaj bi lahko bilo. Tistim, ki jim danes lahko rečemo hvala so danes obsojeni tegainonega, maskote so medalje pobrale .......

Lahko rečemo samo hvala vsem, da se je tako lepo končalo. Hvala vsem, da so se tako ali drugače borili. :notworthy:

Lahko smo veseli da imamo še svoje najbližje poleg sebe, da družine še vedno osbtajajo in da mi dvajset in tok letni smrkci imamo še vedno starše.

@TC ... zate pa ipak brez komentarja.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

SymRu

Ne vem, kaj so počeli "strici", ki so žurirali v hosti ...... vem pa, kakšen je smrad zažganih .... ...... .....

Ah, saj ni pomembno, živite v svojem prepričanju.

Popravljeno . Popravil Gallus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

SymRu

Ne vem, kaj so počeli "strici", ki so žurirali v hosti ...... vem pa, kakšen je smrad zažganih .... ...... .....

Ah, saj ni pomembno, živite v svojem prepričanju.

....gallus.....pusti prepričane.........saj sva že debatirala o tem lani na motozboru....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!