Skoči na vsebino

Olje za pomfri - bio dizel?


Osama

Priporočene objave

Zadnjič mi je nekdo razlagal, da pozna enega, ki vozi svojega dizla izključno na bio dizel. Kje pa dobi bio dizel? - to je pa staro olje iz fritez, dobro sfiltrirano, pa direkt v tank. Zadeva baje laufa brez problema, iz auspuha diši po pomfriju...

Ker se mi je od pomfrija že nabralo nekaj litrov, ki jih je neekološko stočiti v mušel, močno razmišljam, da bi jih natočil v tank (in naredil nekaj džabe kilometrov).

Ima kdo že izkušnje s tem?

Za informacijo samo, da se staro olje iz cvrtnikov na veliko zbira in dejansko predeluje v biodizel.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jep, to je sicer popolnoma res, samo ne vem, če je samo filtracija dovolj....ali je zadaj še kakšen tehnološki postopek....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jep, to je sicer popolnoma res, samo ne vem, če je samo filtracija dovolj....ali je zadaj še kakšen tehnološki postopek....

Točno zato sprašujem, prepričan sem, da v primeru 100% olja za cvretje samo filtracija nebi zadostovala. Špekuliram pa, da nekaj litrov olja na tank nebi škodilo (nimam pa jajc, da sprobam).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..pred časom sem zasledil v dnevnih novicah da se je neka familija iz ? odpravila na dopust in uporabljala le odpadno olje iz fritez - resda je bil motor od legendarnega hrošča malenkostno predelan - menda so po restavracijah fehtali odpadno olje? - nekje na internetu je verjetno to popisano :yes: ....sicer pa če že uporabiš uporabi arašidovo olje - ti ne bo tolk smrdelo če se ti zapali O:-) .......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tud jaz sem enkrat gledal na RTLu, ko je en tip hodil od mcdonaldsa do mcdonaldsa in iskal olje. Ti gostilničarji so bili prav veseli, drugače bi morali plačati za odstranitev olja. Olje je doma potem sfiltriral in še enkrat segrev in v avto pa gasa. Seveda je moral na mašini tud neki malga spremenit, a zdaj se vozi zastonj

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zadeva je sledeča:

motor je treba predelat, da prvih par km dela na dizel, potem preklopi pumpa na "olje". to je baje zaradi mislim da gostote ali vžigalne temperature olja, ki ni ista kot pri avtu. torej imaš dva rezervarja ločena in pa neke krmilne ventile. zadeva ne more bit preveč komplicirana ker sem gledal to po Tv in si je en nemški taksist vse sam naredil. očitno tudi funkcionira ker ga nemški TUV nič ne zajebava.

potem pa hodi po McDonaldsih in podobno in zbira olje, ga filtrira pa še nekaj zraven (ni samo čisto filtriranje) in tanka.

je pa tip imel tistega klasičnega "taxi" mercedesa, vprašanje kako bi to delovalo na novih Cdi, Tdi, itd. motorjih. Pomoje nebi šlo tako lahko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred parimi leti je imel nekdo diplomsko na FS v Mariboru.

na golfa 2 ki je predelan kuri Mc`donalds dizel (odpadno olje) ki pa je bilo samo filtrirano, nič predelano. to smo zvedl na informativnem letos.

lp, boris

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zaenkrat mate narobno mišljenje oz informacije, bom povedal do sedaj najbolj pravilen postopek

odpadno olje zbiraš in ko misliš da ga imaš dovolj, te šele čaka mučen postopek priprave boidizla, kar pomeni čiščenje in dodajanje različnih zmesi v primernih količinah in pa čakanje določeno obdobje, da se izloči biodizel od neuporabnega.

zadeva gre potem direktno v rezerevar brez strahu

problem je, ker biodizel deluje zelo čistilno na gorivni sistem, tako da nastaja precej smeti, ki lahko škodujejo pumpi, zato je v prvih dneh uporabe potrebno par-x zamenjati gorivni filter, ki te smeti lovi

nafta se z biodizlom naknadno lahko meša

pri nas je nekaj oseb, ki zadevo pridelujejo/uvažajo, govori se, da ni dobre kvalitete in da crkujejo pumpe

tuki sam sklepam, da zarad nezadovoljive informiranosti uporabnikov glede pogoste začetne menjave filtrov goriva

kokr vem, deluje v večini dizlov, tudi tanovih

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In zdaj glede na vse povedano - bi bilo natočiti v poln tank ene 2 litra prefiltriranega olja ali ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nevem kaj bi dosegel z dvema litroma na kestl. Pri taki količini je že vseeno kaj noter vliješ.

Če bi bilo po moje bi tankal pol dizla, pol cvička.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nevem kaj bi dosegel z dvema litroma na kestl. Pri taki količini je že vseeno kaj noter vliješ.

Če bi bilo po moje bi tankal pol dizla, pol cvička.

2 dl kurilnega obarva 200 l dizla, ni smisla

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z ekonomskega stališča gledano se splača, dokler te ne dobijo :)

Enkrat tankaš cviček pa se ga zlepa ne rešiš, to je pa res, ja

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z ekonomskega stališča gledano se splača, dokler te ne dobijo :)

Enkrat tankaš cviček pa se ga zlepa ne rešiš, to je pa res, ja

kdor ne raskira, ne profitira :yes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z ekonomskega stališča gledano se splača, dokler te ne dobijo :)

Enkrat tankaš cviček pa se ga zlepa ne rešiš, to je pa res, ja

sem hotu rečt da brez veze 50:50 mešat, vse ali nič :yes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdajle ko je mrzlo, ga ne serji z jedilnim oljem. Sej še nafta komej teče.

Poleti pa... odvisno od tega, kak avto imaš.

Moj 30let star mercedes gre na samo olje, le vžgat ga ne morem. če je 20-30%nafte, ni problema.

smrdi kot bi pekel na žaru, ne po pomfriju.

Golf2 mora baje imeti bošpumpo od golf1, da gre dolgoročno. Baje.

V kake druge avte pa nebi jaz tega vlival.

Posledice pri meni so, da mi je požrlo enih par gumjastih lajtng za nafto. so postale porozne in so začele spuščat po celi površini. Zamenjane s plastičnimi šlaufi.

Pametno je, kot je že pervy povedal, da imaš dva rezervoarja in filtra, vžgeš in nekaj km voziš na (bio)dizl, ko ti voda iz mašine segreje olje v filtru in lajtngi, ter rezervoarju, preklopiš na olje. Glavni problem je, ker Bošpumpa ni navdušena nad gostoto mrzlega olja.

Ugasneš spet na nafto. Za preklop se uporabijo elektromagnetni ventili.

Mene to še čaka, ker ni časa.

Kupim večjo količino odpadnega jedilnega olja!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi po dunajskih zadiši...Sodelavec vozi BX-a že par let izključno na biodizel.

Je pa pridelava mučna, delo je umazano, razen če si pripravljen investirat plačo ali dve...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam še to nam manjka, da celo mesto / podeželje smrdi po zažganem pomfriju... :SS :SS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 6 mesecev pozneje...
zdravo

sem nov na vašem forumu in me zanima po koliko odkupujete (če ga) uporabljeno kuhinjsko olje.

tx .)

Bi rad malo postrani zaslžil? .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na to temo je imel enkrat Reporter Milan eno svojo resnico, ko je intervjuval enega iniciatorja, zavzemajočega se za zbiranje odpadnih olj. Ker od tega ne vem imena, mu bom rekel kar I, tretja oseba pa naj bo J (recimo Jože).

RM: "Danes smo se zbrali, da izvemo še eno resnico več. Tukaj smo na terenu pri gospodu I-ju, ki nas je poklical, da nam predstavi zbiranje odpadnih olj za biodizel. Lep pozdrav..."

I: "Pozdrav tudi vam. Mi smo se odločili, da se zavzemamo za boljši jutri, zmanjšamo onesanževanje okolja, zato smo po mestu razvozili te zabojnike, kamor bodo ljudje lahko odpadno olje metali in mi bomo kasneje iz njega izdelali biodizel."

Vmeša se tretja oseba J: "Alo! Hej vidva, kaj mata toti keson tu, kaj bo koncert?

RM: "Ne gospod, zbiramo biodizel. Morda veste kaj o tem?"

J: "Kaj delate?! Pa vidva sta malo nora! Kake bedarije ste si še zdaj spomnili? Biodizl..."

I: "Ja, iz odpadnih olj bomo predelali..."

J: "Pa daj nea mi flancajte tu, kaka odpadna olja. Pa sej to ni izveljivo. Kaj te mislite, da se bom zjutraj pred službo fstal, pa neso od večerje olje v keson? Moja žena itak samo na svinjski masti peče, pol pa ga ni lepšega, kot da si to zjutraj na kurh namažem... Kak bote pa preverjali, kaj bo keri not vrgo v keson, kaj bote meli enega noter zaprtega pa bo reko: "Joj, Jože je že spet majonezo prneso..." Nea ga serite. Pa ko bom k mehaniku šou, kaj mi bo ocvirke iz fergazera pobiral?! Se bom po cesti vozo, zadi mi bo pa šiptarovem pomfriju ven smrdelo..."

Vsega se sicer ne spomnim, ampak bila je prava komedija na ta račun. Drugače pa se mi zdi to dobra ideja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdravo

sem nov na vašem forumu in me zanima po koliko odkupujete (če ga) uporabljeno kuhinjsko olje.

tx .)

Čist odvisno od kvalitete, količine, lokacije. od 0 do 20-30. V LJ je baje cena par tolarjev večja.

Če bi rad olje prodal, javi zasebno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čist odvisno od kvalitete, količine, lokacije.  od 0 do 20-30. V LJ je baje cena par tolarjev večja.

Če bi rad olje prodal, javi zasebno.

Hvala za podatek. :naughty:

Kako daleč bi pa hodil po olje? Stvar je v tem da smo se spravil delat biodizl, in imamo za začetek malo preveč surovine. Napiši mail :grupni:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je bilo lansko leto napisano v nekem časopisu....družina prepotovala J Ameriko izkjučno z odpadnim oljem, ki so ga ,,nafektali,, iz gostiln na poti.

Nisem čist ziher vendar sem mi zdi, da sem stala za kamjonom od GEA-OLJA :? , iz avspuha je dišalo po ocvrtem krompirčku...

Kot pa se mi zdi (zadeva me ne zanima do te mere, da bi zbrano poslušala informacije o temu), pa morajo gostilne Mc Donaldsi, menze itd. zbirati odpadno olje in poskrbeti za odvoz-ga ne smejo ga kar talati naokoli oz. en malo bolj frekventen fast food bi za moje potrebe pridel dovolj olja...in država me pravgotovo ne bi podpirala okoli tega.

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!