Skoči na vsebino

Olje za pomfri - bio dizel?


Osama

Priporočene objave

No da delim prve občutke in vprašanja z vami. Danes nisem imel veliko časa zato sem prišel le do filtriranja. Filtriral sem skozi brisačo (recimo temu fino) in pa staro naogavico (grobo filtriranje). Čez brisačo je postopek skoraj ubijalski. Medtem ko se skozi nogavico olje prefiltrira malo hitreje. Je pa razlika velika. Olje skozi brisačo nima nobenih delcev več. Medtem ko pri drugem pride skozi tudi nekaj trdih delcev.Prav tako je olje skozi grobo filtriranje veliko bolj motno (gosto). Pri obeh postopkih na vrhu ostane ne le umazanija ampak tudi "gosto" olje.

Vprašanja:

Kaj naj storim z gostim oljem?

Kako fino sami prečiščujete olje?

S čim prefiltrujete?

Se večstopenjsko fitliranje obnese?

Bi rahlo segreto olje lažje filtriral kot olje pri zunanji temperaturi (cca 20C)?

Nadaljevanje sledi...:bounce:

TX

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz ga pustim nekaj časa(14 dni, 1 mesec) da se usede, potem pa ga z vrha poberem in precedim s finim cedilnikom(tak kot ga imajo ličarji za barvo cedit), da izločim tisto, kar plava na vrhu(drobtine)

Na podnu ti ostane gostejše olje(če pečejo s kako mešanico olj) ali živalska maščoba, ki gre iz zrezkov v olje. Ali pa neko palmovo al nevemkako olje, ki je skoraj gosto pri sobni temp.

Meni je to neuporabno, ker rabim tekoče olje.

Za pridelavo biodizla pa je vredu.

Čisto na podnu imaš pa smeti in morebitno vodo.

Segreto olje je lažje filtrirati, to sigurno.

Za filtriranje so baje zelo uporabne filtrirne vrečke, imajo jih tule: http://www.monopoel.de/stammseiten/altpoel.html

Malo razmišljam, da bi jih naročil.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

za filtracijo bi se dalo dosti uporabnih zadev najt pri mikro-polo ... podjetje dobavlja laboratorijsko opremo itd....

sam razmišlam o neki centrifugi ...

LP

-matej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam razmišlam o neki centrifugi ...

nekaj takega kot imajo čebelarji, za domačo proizvodnjo bi že bilo dovolj, pa potrebno bi bilo malo preureditev...

post-5241-1127992828_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolk pa ta reč stane in kako fino filtrira?

Jaz bom verjetno kar tiste vrečke naročil, so dokaj poceni, pa filtracija je na 1 mikron.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Imam surovino za biodizel. Dobrih 200l starega, uporabljenega kuhinjskega olja. Če se kdo ukvarja s pripravo naj me kontaktira, ga bomo napraskal še kaj več.

Contact... :blink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

za filtracijo bi se dalo dosti uporabnih zadev najt pri mikro-polo ... podjetje dobavlja laboratorijsko opremo itd....

sam razmišlam o neki centrifugi ...

LP

-matej

Za filtriranje bi lahko uporabil tudi filtre ki se uporabljajo za filtriranje vina, preden se ga flašira (ustekleniči).

Edini problem je, da potem tega ne moreš več uporabiljati za vino....

A je kdo sploh že peljal avto z odpadnim oljem??

Jaz imam nekaj receptov, vendar je tam malo več postopkov, kot samo filtriranje.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za filtriranje bi lahko uporabil tudi filtre ki se uporabljajo za filtriranje vina, preden se ga flašira (ustekleniči).

Edini problem je, da potem tega ne moreš več uporabiljati za vino....

Kako pa je narejen ta filter? Vino ima biistveno nižjo viskoznost.

Ve kdo, kako fino filtrira?

A je kdo sploh že peljal avto z odpadnim oljem??

ja. vsak dan ga vozim. razen pozimi in če zmanjka olja.

Včasih se še en motosvetovc pelje zraven na malco.

Jaz imam nekaj receptov, vendar je tam malo več postopkov, kot samo filtriranje.....

Pogovarjamo se o dveh stvareh, o biodizlu, dost je napisanga tule: http://journeytoforever.org/biodiesel_make.html

in o nepredelanem rastlinskem olju. v tujini imenujejo to SVO(Straight Vegetable Oil) in WVO(waste vegetable oil) oziroma v nemščini PÖL (Pflanzen Öl) in Alt-PÖL.

Pri tem je treba ločit dve stvari: novo rastlinsko olje in staro olje od pečenja.

Glavni problem filtriranja starega olja imam jaz v tem, ker ima hladno olje visoko viskoznost in zelo počasi teče že čez cedilnik. Bolj gosti del olja(verjetno ker je zraven živalska maščoba ki gre ven iz zrezkov-pri olju od krofov teh problemov ni) ti pa čist zabije cedilnik. Če olje pogrejem, mi nič ne koristi, ker bom gosto olje dobil v tank. Po ceveh ga bo sicer še vleklo, ne pa čez filter goriva. Rešitev je ogrevanje olja in filtra z vodo od hlajenja motorja, ampak to pa traja preden se motor segreje. :wacko:

Vsekakor pa to ni za nepredelane avte(izjema je star mercedes, ko ni premrzlo). Lahk madness potrdi, da imam eno čarovnijo pri mašini.

:topic: zdrawc, kdaj prideš na :beer2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Pozdrav vsem!

Sem nov na forumu, pritegnila me je debata o teh oljih...

Na jedilno olje sem preizkusu golfow diesel motor in stvar deluje, zdaj pa bi potreboval vec tega odpadnega olja, a mi lahko kdo od vas pomaga, ker vidim da ste tu nekateri ze precej doma v tej stvari?!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozdrav vsem!

Sem nov na forumu, pritegnila me je debata o teh oljih...

Na jedilno olje sem preizkusu golfow diesel motor in stvar deluje, zdaj pa bi potreboval vec tega odpadnega olja, a mi lahko kdo od vas pomaga, ker vidim da ste tu nekateri ze precej doma v tej stvari?!

Jst bom dons pomfri cvrl ... Prodam liter odpadnega za 200 SIt... ;-)

Drgač pa - verjetn se lahk z mkdonalcom zmeniš?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne na zalost ma mc donalds za vse soje ''lokale'' ze podpisano pogodbo z eno firmo iz Avstrije ka jim to odvaza...

Sej nekaj casa nazaj se je par ljudi tu o tem kje dobit olje pogovarjalo, a so se aktivni?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z ekonomskega stališča gledano se splača, dokler te ne dobijo :)

Enkrat tankaš cviček pa se ga zlepa ne rešiš, to je pa res, ja

kolko jaz vem biodiesel (olje od fritez) še ni prepovedano navedeno je samo da se nesme kuriti kurilnega olja ker onesnažuje okolje.cela stvar je v tem če se nebi tolko kadilo od kurilnega olja bi se lahko vozli ...

samo so pa fukjeni glih tak ti kupič 10.000 litrov doma za cantralno ga boš glih tak v luft spusto pa isto onesnažiš okolje

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne gre za onesnaževanje, ampak za to, da je kurilno olje manj obdavčeno od goriva, ker država smatra, da je bolj važno, da te ne zebe kot to, da se pelješ z avtom na morje (ali v službo). Zato se šteje, da kradeš, če se voziš s poceni kurilcem in ne z dizlom, čeprav sta oba +/- enaka (razen v barvi), kolko je meni znano. Mater, tosempahitronapisal :blink:

Urbi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gulf 2:

olje boš danes težko dobil kje zastonj.

Lahko bi vsaj napisal pri prijavi na motosvet, od kod si.

Odsvetujem ti tankanje v nepredelan motor, dolgoročno baje(ne vem iz lastnih izkušenj, sem bral nekje na netu) bošpumpa ne zdrži.

Nekaj malega o moji predelavi sem že napisal tule-klik, bo pa še upgradano v kratkem, sam poslikat še moram.

Drugače pa TUKAJ poglej kaj pravijo glede golfov.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za olje sem normalno pripravljen tudi nekaj placati, vem danes ni nic zastonj.

Sem iz NG, po olje pa sem pripravljen vsaj zaenkrat hodit tudi do Lj ce treba, samo da ga dobim.

Kar pa se tice tehnicnih zadev okoli motorja, pa vem da je potrebna dolocena dodatna oprema za voznjo na olje, saj sem po izobrazbi avtomehanik.

stenere hvala ti za linke!

se vedno pa zbiram info okoli dobave jedilnega olja!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne vem kako je v goriškem koncu, pri nas na celjskem zbiralci olja trenutno le-tega še ne plačujejo.

po zakonu o ravnanju z odpadnimi olji mora imet vsaka gostilna ko dnevno proizvede x obrokov hrane(mislim da 20, morda se motim) , urejen odvoz olja z enim od zibrateljev s koncesijo.

V LJ vem da nekaj plačujejo.

Pozanimaj se koliko(če) plačujejo olje uradni zbiralci, potem pa na pot do večjih gostiln in ponudi primeren znesek.

Seveda ponavadi ne moreš dobit vsega olja, ker ga vseeno morajo nekaj oddat, da imajo potrdila o odvozu.

Z odpadnim oljem se v xantiji najbrž ne bom zafrkaval, ker se trenutno da dobit novo olje dost ugodno (po 130-140 sit)

Popravljeno . Popravil stenere
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Novo olje po 130 140 sit za liter?! Kje se to lahko kupi? Je zelo ugodno, ker sem preiskal vse vecje centre (TUS, Mercator, Interspar,Eurospin...) pa pod 160 sit za liter nisem nic dobu!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Novo olje po 130 140 sit za liter?! Kje se to lahko kupi? Je zelo ugodno, ker sem preiskal vse vecje centre (TUS, Mercator, Interspar,Eurospin...) pa pod 160 sit za liter nisem nic dobu!!

Koto Ljubljana.

Pred ca 14 dnevi sem dobil ponudbo 555€ za tono(ca 1100 litrov) novega sojinega olja. aja ta cena je brez ddv.

Rabiš 1000l cisterno in ustrezno avtoprikolico :)

Nisem pa še nič kupil od njih. Imam namen v kratkem.

Če te zanima, ti lahko na pm pošljem točno s kom sem se pogovarjal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

OK fantje, govora je o predelavah in starejših modelih avtov, ki jedilno olje prebavijo - vsaj toplo; in predelave grejo v smer, da ga dobijo toplega. In vozilo naj bi se izključno na olje.

AMPAK

Jaz imam GOLF IV 1.9 SDI, 98, s klasično boš pumpo - torej ni sistem pumpa/diza.

Avta nebi predeloval, bi pa zato rajši mešal rastlinsko olje/dizel v razmerju največ pol/pol ali pač 1/3 olja / 2/3 dizla. To bi moralo rešiti tudi vse težave z gostejšimi komponentami (živalske maščobe, kakavovo maslo itd.), saj bi se vse stopilo v dizlu. Zadeva bi morala biti samo dobro prefiltrirana in rešena vode.

Kaj menite?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Novo olje po 130 140 sit za liter?! Kje se to lahko kupi? Je zelo ugodno, ker sem preiskal vse vecje centre (TUS, Mercator, Interspar,Eurospin...) pa pod 160 sit za liter nisem nic dobu!!

Pri nas na štajerskem koncu se da dobiti malo cenejše olje v kaki manjši privatni oljarni, kjer pridelujejo bučno in sončnično olje......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri nas na štajerskem koncu se da dobiti malo cenejše olje v kaki manjši privatni oljarni, kjer pridelujejo bučno in sončnično olje......

Lepo prosim, če veš za kakšno konkretno informacijo, da je cena okoli 140 ali nižja, mi javi. (lahk tud privatni message)

Štajerska me zanima, ker mi je enako daleč kot LJ, s tem da Koto ima tak delovni čas, da nujno rabim dopust vzet.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!