Skoči na vsebino

Kaj se zgodi če nimaš izpita?


Unikat

Priporočene objave

Sam sem mel zelo podoben primer!

2 leti sem se vozil z neregistriranim motorjem apn-4 in brez izpita (v šolo in nazaj pa še mal po mestu...vse skup cca 1 - 2km proč od doma). Nekega lepega dne sm pršu iz šole, dobre volje in sm reku da se grem še malo peljat. Vozim po nekem makadamu (po istem sm hodu že 10 let v šolo) in v križišču (z eno slepo ulico, kjer nevem če sm vidu v 10 letih dva auta) je prpeljala z leve (prednostne) gospa z popolnoma novim (!!!) Renault Senicom. Jaz hitro po žlajfu, blokiralo zadnje kolo in diretiva v prednje desna vrata. Takoj me je zgrabla panika, ko sm pobiral motor sm opazu močn udarc na vratih avta. Pomislu sm da motor ni registriran, ni zavarovan, jaz brez izpita.... hitro sm se usedu na motor (meni in blo nič, motor je meu zvite vilce, a sem naravnal balanco) vrgu u prvo in (JAZ BUDALOO) gas proč od tam, še predn je teta pršla vn iz auta. :ninja:

Doma sem motor skriu, staršem nič povedal, kot da se ni nič zgodilo.

Čez dva dni so potrkali na vrata možje v modrem. Pogledal so motor in čelado in jasno....dobili krivca.

Kazni:

- nova vrata od senica 260.000 SIT

- sodnik za prekrške, kjer sm dobil ukor, brez kakršne koli denarne kazni (sem mladoleten)

Na koncu se je izkazalo, da je bil tist auto u katerga sm prletel v lasti znancou od fotra.... torej v primeru če ne bi ušel iz kraja nesreče, bi se še kako dalo dogovorit...ALI PA NE!

Vse skup se je zgodilo 1 tedn preden sm opravil glavno vožnjo in pridobil izpit za motor!!

Bil je lep dan, 1 teden pred pridobljenim izpitom in en dan po opravljenih republiških testih...pa se je zgodilo...nikol neveš kdaj te doleti.

Loh bi blo pa tud še dost huje (lastnik bi me lah tožu in pokasiral še pa še)!

Upam da boš od te moje izkušnje, ki se jo še zdaj kesam in se jo tud bom, pobral kaj koristnega!

Jaz ti priporočam, da čim prej nardiš izpit, ker nesreča se bo zgodila ko boš najmanj prčakoval!

:mellow:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fant bi se rad vozil do Ljubljane. Pa do Cerknice tudi. Mladost je norost. Vsak nasvet, ki mu ga tu damo, je kot bob ob steno.

Raje se vseeno zadrži. Saj vem, da imaš mravlje v riti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdaj, ko veš, da te čaka 120.000,00 Sit kazni in dve letna prepoved delanja izpita, če te ustavi policijska kontrola, boš verjetno ugotovil, da se ustavit nikakor ne splača. :( Kaj pa sedaj :? Pustit moped v garaži, počakat da boš star 16 let in naredit izpit pa pol gasa ali pa bežat :nono: in polnit črno kroniko :slap:

BTW če že fotr nima pameti jo imej vsaj ti... Pa še enkrat ti predlagam, da daš celo temo prebrat fotru. Mislim, da se ne zaveda čisto kaj vas lahko doleti. :wacko:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Unikat, unikat.. Ne se hecat s takimi stvarmi. Ok, vsi smo se verjetno kdaj vozili, oz vsaj peljali brez izpita, registracije, ipd.. Tudi jaz sem se kot 12 letni mulc vozil brez izpita, vendar zgolj po njivah, gmajni, pa po naši ulici gor in dol, nikoli po cesti. Pa še tam bi lahko prišlo do kakšne prizdarije. S tem kar imaš v mislih ti, pa kar iščeš probleme. Vožnja po Ljubljani, Cerknici? Premisli malo no! Veliko je bilo že povedanega v tej temi in na žalost je vse res. Policaji so tvoj najmanjši problem. Pomisli kaj bi bilo v primeru nesreče.

In kljub temu, da v 6 letih še nisi imel problemov s policijo oz prometne nezgode, to ne pomeni, da bo tako tudi vnaprej. Sicer ti iskreno želim, da si ti nič od naštetega ne bi zgodilo, vendar nesreča nikoli ne počiva.. :(

Pa še to , Husqvarna s 30+ KM ni tomos.. Imej to v mislih! .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eh, bo že...

:OK: Vsec mi je tvoj pristop.

Tukaj so bili do sedaj opisani tisti bolj mili scenariji, imas tudi se varianto:

Npr. Vozis se po cesti, ob njej stopa nek mozak, spotakne se, pade pod tvoj motor. Brez izpita si, kriv si, ceprav je bil gospod konkretno nadelan. Recimo, da gospod umre zaradi notranjih krvavitev.

Najprej te bo tozila drzava, oziroma tvojega pravnega zatopnika, ki je, v primeru, da si mlajsi od 14 tvoj oce (ce si starejsi, bos odgovarjal kar sam). Zgodilo se bo tole:

Najprej nasplosno kazenski zakonik

KAZNIVA DEJANJA ZOPER VARNOST JAVNEGA PROMETA

Povzrocitev prometne nesrece iz malomarnosti

325. clen

(1) Udeleženec v prometu, ki s kršitvijo predpisov o varnosti cestnega prometa iz malomarnosti povzroci prometno nesreco, v kateri je bila kakšna oseba hudo telesno poškodovana, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do treh let.

(2) Ce ima dejanje iz prejšnjega odstavka za posledico smrt ene ali vec oseb, se storilec kaznuje z zaporom do osmih let.

Torej, v primeru da si se mocno mladoleten, bo tvoj ata zaprt tam nekje do osem let.

V primeru, da si starejsi od 14 let, bos verjetno dobil enega od naslednjih ukrepov:

Oddaja v vzgojni zavod

79. clen

(1) Sodišce izrece oddajo v vzgojni zavod mladoletniku, glede katerega je treba poskrbeti za njegovo vzgojo in prevzgojo pod stalnim vodstvom in nadzorstvom strokovnih vzgojiteljev.

(2) V vzgojnem zavodu ostane mladoletnik najmanj šest mesecev in najvec tri leta. Ko izrece sodišce ta ukrep, ne doloci, koliko casa naj traja, temvec odloci o njegovem prenehanju pozneje.

(3) Vzgojni ukrep oddaje v vzgojni zavod se lahko izvaja tudi v stanovanjskih skupinah, ki jih organizirajo vzgojni zavodi, ali z dnevnim bivanjem mladoletnikov v vzgojnem zavodu.

Torej, cudovita lastnost vzgojnih zavodov in kot bos v naslednjem clenu spoznal, tudi prevzgojnih domov, je, da dejansko ne ves koliko casa bos ostal tam, ker o tem odloca osebje zavoda. Ne morem ti dovolj mocno odsvetovat bivanja v taki ustanovi. Ce nic drugega je povratnistvo v Zavod ali zapor tam nekje 95%. To pomeni, da si konkretno zakolicis pot do konca zivljenja. Tudi gojencev si ne zelis spoznat, verjemi mi.

Oddaja v prevzgojni dom

80. clen

(1) Ce so mladoletniku potrebni ucinkovitejši prevzgojni ukrepi, izrece sodišce oddajo v prevzgojni dom.

(2) Pri odlocanju o tem, ali naj izrece ta ukrep, upošteva sodišce zlasti naravo in težo storjenega kaznivega dejanja ter okolišcino, ali so bili mladoletniku že prej izreceni vzgojni ukrepi ali kazni.

(3) V prevzgojnem domu ostane mladoletnik najmanj eno leto in najvec tri leta. Ko izrece sodišce ta ukrep, ne doloci, koliko casa naj traja, temvec odloci o njegovem prenehanju pozneje.

Poleg vseh bonusov vzgojnih zavodov ima prevzgojni dom se uniformirane strazarje, ki zelo dobro znajo uporabljati pendreke. Obstaja tudi tako imenovana streznilnica kamor znas obcasno zajadrat, kjer smrdi po svicu in strahu. Stene so oblazinjene. Da ne bos mislu, da te hecam. Relativno dobro poznam delo v teh institucijah. Sem tudi bil na obisku, cist profesionalno.

Ce si starejsi kot 16 potem se ti pa poti se bolj odprejo:

3. Kaznovanje starejših mladoletnikov

Izrekanje denarne kazni mladoletnikom

88. clen

(1) Starejšemu mladoletniku sme sodišce, upoštevajoc tudi namen vzgojnih ukrepov, za kazniva dejanja, za katera je predpisana kazen zapora do petih let ali denarna kazen, izreci denarno kazen, ce jo je po svojih dohodkih zmožen sam placati.

(2) Ce se denarna kazen mladoletniku izrece v dnevnih zneskih, njena najnižja mera znaša dva dnevna zneska, najvišja pa stoosemdeset dnevnih zneskov; ce se mu denarna kazen izrece v dolocenem znesku, je njena najnižja mera 10.000 tolarjev, najvišja pa 1,500.000 tolarjev. Glede drugih pravil o odmeri denarne kazni uporabi sodišce dolocbe 38. clena tega zakonika.

(3) Ce se denarna kazen ne da niti prisilno izterjati, sodišce namesto nje izrece enega izmed vzgojnih ukrepov iz 1. do 3. tocke prvega odstavka 74. clena tega zakonika.

(4) Ce stori mladoletnik vec kaznivih dejanj v steku in sodišce spozna, da je treba za vsa dejanja izreci mladoletniku denarno kazen, izrece eno kazen v skladu z dolocbo drugega odstavka tega clena.

(5) Ce pa sodišce spozna, da bi bilo treba starejšega mladoletnika za kakšno kaznivo dejanje kaznovati z denarno kaznijo, za drugo pa izreci vzgojni ukrep, izrece za vsa kazniva dejanja v steku denarno kazen ali vzgojni ukrep.

Dobr, v tvojem primeru itaq nima veze, ker je za uboj iz malomarnosti predvidena kazen do osem let. Npr. ce bi cloveka samo grdo pohabil, potem bi ti izrekli kazen 1.5 MIO SIT in ko bi se izkazalo, da je ne mores placat, bi te dali v Zavod ali Prevzgojni dom. Wait, it gets better:

Mladoletniški zapor

89. clen

(1) Starejšemu mladoletniku sme sodišce izreci mladoletniški zapor za kaznivo dejanje, za katero je z zakonom predpisana kazen zapora petih ali vec let, ce zaradi narave in teže dejanja in zaradi visoke stopnje kazenske odgovornosti ne bi bilo upraviceno izreci vzgojnega ukrepa.

(2) Mladoletniški zapor ne sme biti krajši od šestih mesecev in ne daljši od petih let. Za kazniva dejanja, za katera je mogoce izreci kazen zapora tridesetih let, se sme izreci mladoletniški zapor do desetih let. Mladoletniški zapor se izreka na leta in cele mesece.

(3) Pri odmeri mladoletniškega zapora sodišce ni vezano na najmanjšo mero kazni zapora, predpisano za storjeno dejanje.

Torej v tem primeru te dokaj arbitrarno zaprejo v Celju v mladoletniski zapor.

To, kar se tice drzave. Seveda te lahko druzina ubitega civilno tozi, kar pomeni, da poleg vsega zgoraj opisanega dobis se vec-milijonsko kazen.

Bo ze, ja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdej ste me pa tok prestrašl, da te teme ne bom več bral. Drugače pa si me ne predstavljat enga norca ki podi po ovinkih kot zmešan in prehiteva vse povprek. V življenju nisem prehitel 10 vozil. Prjatli se mi smejijo ker vozim baje kot en ata. Sam bolš to kot da se razsujem. Vem, da se mi lohka vseeno kaj nepričakovanega zgodi, sam ne si me predstavlat kot enga divjaka! Sej samo še 1 sezona, pol pa izpit.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Motorja ti nihče ne bo vzel, tudi ti ne boš kaznovan...bojo vse plačali tvoji starši, ker so opustili skrb nad mladoletnikom (no nekaj podobnega so naprtili moji mami, ker sem prečkala cesto na zebri za kolesarje ker se mi ni ljubilo čez podhod).

Sicer pa takole...očitno veš, da so take stvari lahko kritične in da cvikaš posledic, ker konckoncev nekdo bo plačal in težje je naprtiti posledice nekomu drugemu (staršem), kot če bi jih nosil sam.

Tole moraliziranje je brezveze, ker ko imaš 16 let itak misliš, da boš zjebal cel sistem....mnogi se zmažejo...eni pač ne. Včasih je bilo itak drugače...nobenih civilnih tožb z denarnimi odškodninami, obiskov polcajev na domu se ni taka reč znebit...sam obresti tečejo (in to zelo ) in ko boš prvič odpru račun na banki...bojo prileteli krokarji in vzeli kar je cesarjevega- zavarovalnic se ne boš rešil nikoli in njih tudi ne zanima dejanska krivda; ali imaš ali nimaš denarja; da res nisi ti kriv in tudi če ne boš ti kriv....obesili se bodo na to, da nimaš izpita...in drugega dela itak nimajo,kot da študirajo, kako bi se rešili plačila in ga natrpili tebi.

Tko da...zdej veš....odločil se boš pa sam...kdaj in kako in do kam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

enga bi rad vidu da je šel delat izpit za motor ne da bi se prej vozil "na črno" okrog. če je šel samo en krog s prijateljevim motorjem je bil takoj v prekršku kolikor jst vem. taki pa mislim da smo vsi tukaj.

.)

no ja, mogoce ne vsi, ampak glede na to kolko ljudi poznam in za kolko takih situacij vem, mislim da jih (nas) :oops: je kar dosti takih...

sicer se strinjam z vsem povedanim, ampak mislim da bi lahko bla predstavljena samo dejstva - posledice - brez tko mocnega frontalnega moralnega napada, ker se mi je fant prow zasmilu... :friend1: (no, to sm hotla rect, da bi blo lahko mogoce malo manj moraliziranja ker marsikdo od vas (nas) vozi neregistriran motor "2 dni pred registracijo", al pa motor z vecjo kubaturo "tik preden bo mozen prepis na vse kategorije", marsikdo je ze avto vozu brez izpita itd itd... glede na to, da jih je malo k se lahko pohvaljo s popolnim upostevanjem zakona)

res je, da gre lahko zadeva brez posledic, res je da pride lahko "samo" do financnih posledic (manjsih ali vecjih), res pa je da lahko pride tudi do ogromnega kaosa zarad enga prekrska... kot je nekdo ze reku, kdaj nas doleti, se ne ve - udari ko najmanj treba...

torej Unikat, kar se mene tice, moras sam premislit kake posledice so mozne in kolko si se prpravljen soocit z njimi, ker mogoce se bo izteklo vse srecno, lahko pa tudi ne... marsikdo se je igral, eni s happy endingom, drugi z malo manj srečnim koncem.. ce ze se odlocis, da tvoj motor ne bo stal to sezono v garazi, pa si mogoce zberi malo manj prometno cesto in pamet v glavo se tolko bolj in oci dej tudi na hrbet, da ne bo prslo do kake vecje katastrofe... malo preventive...

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Retorično vprašanje!

Koliko se pa dejansko zveča varnost v cestnem prometu, ko človek naredi izpit za motor???

Sej pa ne gre za varnost, ampak za posledice. Ko nekdo nardi izpit za kakrsnokoli vozilo, ma lahko se vedno iste moznosti da se mu kej zgodi na cesti, sam posledice (financne) bojo pa dosti manjse... ker ce si brez izpita si ob nesreci kriv tko al tko (in gre dnar ne glede na to kdo je zakrivil nesreco), z izpitom si kriv pa sam ce se je nesreca zgodila zarad tebe in takrat je financno mislim da kazen malo bolj omiljena...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pol pa obcutek da "mas vsaj izpit" - vsaj to, k ce se tega ne bi blo, bi znala bit se vecja yeba..

a kazenske tocke sledijo v obeh primerih?

ker jst ko sm prasala enkrat frenda policaja kaj bo ce grem vozit z izpitom do 2kw oz. 16kw/kg 600ccm motor, mi je reku (po starem zakonu v primeru da me samo ustavjo policaji), da sledi sodnik za prekrske, 90k financne kazni in 1 - 3 kazenske tocke... kaj pa ce slucajno pride do nesrece z ali brez izpita, kako je pol s kazenskimi? kaka je razlika?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam neki bi ti reku...ne se furat brez izpita...sj sm jz tud mislu ah kaj mi pa bo sj se ne bom zaletu ce se nism do zdj niti 1x ...pol sm pa prletu v cist nouga citroena c3 k ga je gospa za volanom peljala novega direkt iz trgovine.. no naredu sm par prask pa je pokaserala 270.000.-sit zavarovalnca pa ni nic krila ker nisem imel izpita ...dobr da nism prletu v kaksnega bemfla pol bi biu ojoj ...raj pjd izpit delat da ne bos na koncu tok placu kt jz al pa se vec...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Upam,da tega nikoli ne izvem,kako je s kazenskimi v primeru povzrocitve nesrece in z veljavnim izpitom :whistle: :whistle: Drugace pa pride do nesrece zaradi nekega prekrska,torej se kazen in tocke dolocijo glede na to.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer je že 3 strani pametovanja pa opozarjan pa bom še jaz mal dodav.

Lani kupil 125ko in se celo sezono prešvercov, motor je bil registreran. Nisem pa imel ispita ker sem ves keš za motor zagonu, pol mi je pa zmankal, ispit le ni poceni. Niso me niti enkrat ustavel, sam sem mel počas že poven kur*c tega da sem skos na plavo barvo pozoren, pa da mi je vsak avto k pele za mano sumljiv.

Občutek ko imaš vse papirje urejene, in motor kot se spodobi, je neverjeten. Se počuteš bol svobodenga. Tko da če si premlad, kupi skuterja da začasno zadovoliš moto potrebe ;). Ko boš pa dost star pa le nared ispit.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

enga bi rad vidu da je šel delat izpit za motor ne da bi se prej vozil "na črno" okrog. če je šel samo en krog s prijateljevim motorjem je bil takoj v prekršku kolikor jst vem. taki pa mislim da smo vsi tukaj.

.)

Ne boš verjel,amak tudi taki obstajamo O:-)

Pa da se ne bom nekaj ven metal.....ni blo prilke :) sicer bi verjetno tudi pri meni "priložnot naredila tatu",kot pravi pregovor :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj se sekiraš, če nimaš izpita ti ga vsaj vzeti ne morejo :OK:

BTW moj frend se je skucnu v avto in kljub temu da je bila voznica delno kriva, je lepo colal škodo na avtu, ker je bil brez izpita. ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Upam,da tega nikoli ne izvem,kako je s kazenskimi v primeru povzrocitve nesrece in z veljavnim izpitom :whistle:  :whistle:    Drugace pa pride do nesrece zaradi nekega prekrska,torej se kazen in tocke dolocijo glede na to.

Preberi moj post.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Imam 125ccm motor in izpit za 50ccm. Pa me zanima kakšna kazen mi sledi, če me ustavijo policaji?

Kazen, ki ti sledi, si poglej v zvcpju. Kaj se pa zgodi, če povzročiš nezgodo, je pa najbolje, da vprašaš Hanzija. Zbila ga je punca, ki je bila stara 20let in NI IMELA VOZNIŠKEGA DOVOLJENJA! Hanzi ti bo razložil s prve roke. Mislim, da jo to ne bo koštalo več kot 30.000.000sit.

Toliko, da ne bomo samo moralizirali, kaj bi blo, če bi blo. To je resničnost. Hanzi je skoraj 1 leto ležal v bolnici.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No po starem zakonu je blo 90.000 SIT (kot je že omenjeneo), sedaj je sigurno več + kakšne 2 leti prepovedi delanja izpita lahko dopiš. Nevem pa kako je z zaplembo motorja.

Kolegu so pred leti, ko smo se še vozikali z mopedi in so ga 2 ali 3krat ustavili brez izpita, so mu ga zaplenili za 6 mesecev (ATX-a). Kar takoj so ga v marico naložili in z njim na postajo. Pri sodniku kazni ni plačal, ker je mladoleten in mu je sodnik rekel, da če bo v naslednjem letu imel še kakšen prekršek mu bodo kazen prišteli in terjali od staršev. Bilo pa bi 125.000 SIT, pa je to sigurno že kakih 8-9 let nazaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede zaplembe motorja: lahk ti ga zaplenjo, če je tehnično neispraven.

Smo bli včeri na parkirišču pa so se nam naslikali policaji tam pa so takoj poudarili, da tut če ti žarnica crkne ti ga lahko zaplenijo. :angry2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!