Skoči na vsebino

Evtanazija


Jurij

Priporočene objave

Kaj menite?

Mislim, da ima človek pravico o svojem življenju odločati sam. sebe si težko predstavljam 15 let zavedati se vsega brez možnosti motorike, da strmim v eno točko. ravno tako si ne predstavljam, da bi moralo 5 ljudi skrbeti zame 24/7, ker si sam ne morem več pomagati (starost+bolezen).

težke misli, toda sem ZA in bi šel narest oporoko in v njej izraziti svojo voljo. boste rekli egoist.. samo-a niso bližnji, ki te ne pustijo v miru oditi tapravi egoisti?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ena od tem, pri katerih se ne morem odločiti. Preveč je dvomov, preveč različnih možnosti, vse preveč neznano...

Seveda bi si človek morda včasih želel imeti za vsak slučaj vgrajen poseben programček v možganih, ki bi v primeru zaciklanja ali, kadar fizična motorika ne bi bila več možna, omogočal enostavno pomisliti na samomor, si v mislih to tudi potrditi in enostavno umreti.

A žal je pri evtanaziji glavna ovira to, da umreti pomagajo drugi ljudje. In ker smo ljudje kot vrsta takšni, kot smo, z ogromno napakami, prevladuje na tem področju zakonodaje in prakse predvsem paranoja pred zlorabami.

Primere je torej treba obravnavati temeljito, spontano, individualno; težko je vnaprej to generalno uzakoniti ali generalno prepovedati - v vsakem od teh dveh primerov lahko namreč pride do zlorab ali vsaj neoptimalnosti.

PS: pozabil si dodati možnost "ne vem ali se ne morem odločiti, nimam mnenja, dol mi visi, BMK, I don't know, I don't care and it doesn't make a difference"...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz se ne morem odločiti.

Težko je za človeka, ki se matra oz. je neozdravljivo bolan, težko je za svojce... Vedno pa obstaja neko upanje, kaj pa, če le....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:?

to je ena taka zadeva, da res ne veš, kaj bi nardil, dokler sam ne izkusiš tega na lastni koži....

Potrpljenje je božja mast ! :cry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

odgovor "Da (le v primeru neozdravljive bolezni, ko izrazi željo bolnik sam)" je mal sporen ... ;)

hočem rečt - vnaprje malokdo to reče, potem pa so pogosto v takem stanju,da ne morjo nič več izrazit...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nizozemski zakon je natancno tak - Da (le v primeru neozdravljive bolezni, ko izrazi željo bolnik sam). In sicer veckrat mora izrazit zeljo sam. Pol leta mora izrazati zeljo. + Dva zdravnika potrditi, da je neozdravljivo bolan.

Mogoce jim moramo sporocit, da je zakon sporen, ker imamo precej boljso resitev?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da bolnik, najožji sorodniki in medicinska stroka. Pol mislim, da bi šlo! :cry: drugače je pa to f*k, jaz še psa nisem mogel peljati po inekcijo :cry: kaj šele človeka. :xx:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Res se je zelo težko odločiti za bližnjega naj umre! Vendar mislim, da je Nizozemski zakon dober. Mogoče se lahko prej sam odločil kaj želiš v tem primeru, če pa se ne moreš pa se nekaj časa poizkuša zdraviti, vendar če na koncu npr. trije zdravniki potrdijo, da ni možnosti ozdravitve mislim da je evtanazija najboljša varijanta in najbolj humana. Seveda lahko bolnik v naprej tudi reče, da nikakor ne želi da ga evtanazirajo!

Jurij čestitam na opazki, da je sebično želeti, da bi ob sebi imel nekoga, ki vegetira samo zato da bi nam bilo lažje :worship: .

S tem primerom v Ameriki se popolnoma strinjam! 15 let se je mantrala, ker sta starša sebična!

Samo moje skromno mnenje!

lp

Popravljeno . Popravil kukecb
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nizozemski zakon je natancno tak - Da (le v primeru neozdravljive bolezni, ko izrazi željo bolnik sam). In sicer veckrat mora izrazit zeljo sam. Pol leta mora izrazati zeljo. + Dva zdravnika potrditi, da je neozdravljivo bolan.

Mogoce jim moramo sporocit, da je zakon sporen, ker imamo precej boljso resitev?

ne, samo te varovalke (pol leta itd...) nisem poznal. In govoril sem o primeru, ko bi nekdo enkrat v trenutku šibkosti rekel, da bil bi rad evtanaziran, pa bi ga drugi kot mrhovinarji takoj uspavali ...

PS: Tanatron, heh?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz kar takoj povem, da se v takem, ali v podobnih primerih , raje poslovim od tustranstva, ter se raje sprehajam po večnih loviščih, kot bi rekel Winetou.

Tudi, če bi bil 100 % invalid, ne bi hotel trpeti tako naprej, sploh pa s svojo nebogljenostjo obremenjevati drugih.

Živeti je lepo, če lahko nudiš ljubezen, pozornost, kaj lepega, hkrati pa vse to tudi sprejemaš.

Če tega ne moreš več, potem zame življenje izgublje svoj smisel.

Jaz sem do sedaj v življenju doživel toliko prelepih stvari, da takoj podpišem evtanzijo zase, seveda v primeru , o katerih se pogovarjamo.

Za svojo odrešitev ter v izogib mučenja meni dragih.......

Popravljeno . Popravil Damian
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A žal je pri evtanaziji glavna ovira to, da umreti pomagajo drugi ljudje.

Sym, vem da je ta citat vzet iz konteksta, torej ni bistvo tega, kar si hotel napisati - se mi je pa zdel primeren kot osnova za tisto, kar imam namen napisati.

Tudi veeeliki večini teh, katerih se evtanazija neposredno tiče, pomagajo živeti drugi ljudje, višek sprenevedanja se mi pa zdi papeževa izjava izpred leta ali dveh (ko so nekateri v klerohirarhiji podvomili v njegovo kredibilnost), da bo že Bog odločil, kdaj bo konec njegovega papeževanja.

Kot ateist si dovolim podvomiti v njegove besede, če zraven izkorišča vsa (priviligirana) znanja sodobne medicine, ki ga ohranjajo pri življenju.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Roman, tudi zdravnike in medicino nasploh je naredil Bog ;)

PS: a boš sedaj pričakoval, da bo papež živel tudi brez hrane? ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

da, ko se za to odločijo sorodniki ali še boljše oseba sama (če je sposobna) in to potrdijo zdravniki (nekakšen zdravniški zbor - komisija).

NE samo na željo sorodstva, ki bi čim prej rado prišlo do dediščine.

krščanske pomisleke o svetosti življenja zavračam ker so bullshit - na vegetiranju in trpljenju ni nič svetega ali dostojanstvenega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1. Verjetno ste temo odprli ob dogajanjih v USA....

Jaz se z evtanazijo načeloma strinjam...ja, če sam tako želiš (si na smrt bolan in veš kakšna je pot bolezni, bi lahko rekel, ko bo stvar taka in taka želim umreti kot človek z vsemm svojim dostojanstvom......sam in nihče drug. Če ne moreš povedati (nesreča oz. nenadno stanje vegetiranja)oz. nakazati svoje želje...potem naj te imajo na cevkah...dokler ne boš umru...konc koncev če vegetiraš in se ne zavedaš je to sto kot bi bil mrtev in tebe rastlino BK..

Na Nizozemskem prihaja do zlorab...bil je članek na to temo nekaj kot ,,A bi se dalo malo pohiteti, ker imamo rezerviran let na Bahame,, in ljudje smo izredno pokvarjeni in grozno je, da umre samo en človek zaradi tega, ker nek sorodnik tako misli.

2. Ta ameriški primer je meni sporen...NE gre za evtanazijo...gre za nehranjenje oz. izstradanje do smrti...to pa ni uredu.

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

da, vendar z veliko opombami in mehanizmi preverjanja smiselnosti le te...slišal sem za primer ko so se odločili za evtanazijo človeka zaradi raka, ob obdukciji pa ugotovili, da je imel tip tuberkulozo(malo čudno ob današnji stopnji razvoja medicine, vendar primer naj ne bi bil star)....slišal sem tudi da naj bi se nek mladenič odločil za evtanazijo, ker ga naj bi punca pustila...take primere je nesmiselno obravnavat kot evtanazija...

seveda je potrebno omenit, da poznamo aktivno in pasivno evtanazijo...aktivna, ko ti vbrizgajo "snov" zaradi katere umreš in pasivna, ko se odpoveš oživljanju ali priklopljenosti na aparate zaradi bolezenskih in drugih stanj....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Piz.., ampak še vedno je to do neke mere umor. Načrtno se neka skupina ljudi odloči, da nekdo nima več pravice do življenja, in ga umori. :hmm:

Dokler nisem malo bolj razmislil o zadevi, sem jo podpiral. Pač, če je nekdo bolan, če se ne zaveda več sebe, le trpi in muči sebe in druge, naj se mu dovoli rešiti teh muk. Ampak potem pomislim, da bi bi bil jaz v funkciji, ko bi moral odločati o kom svojem najbližjem, npr. o materi, ženi, otrocih. Ni šans da bi podpisal, če ne zaradi drugega, pa zaradi svojega egoizma, ker si ne bi nikoli odpustil. :(

Tako da je najbolje, da sem v povezavi z evtanazijo le na temle forumu, lahko mal razmišljam, tud mal nabijam, v realnem življenju pa se ne bi rad ukvarjal s to dilemo.

Toomuchpressureformepress :krneki:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekoč me je dedek, ki je bil huuudoooo bolan (zdravniki rekli, da ima še nekaj ur ali kvečjemu dni življenja, neozdravljivo, vse je pešalo - srce, pljuča, jetra, ledvica, grozljivo je trpel)... na samem večkrat prosil, če ga lahko udušim...

... potem je, kot po čudežu, živel še dve leti, z babico sta doživela 50-letnico poroke, lepo sta se imela. Vsi smo bili zadovoljni. Samo jaz in dedek pa sva vedela, kakšne pogovore sva imela v tistem času in kako daleč je šla najina debata.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dokler zmoreš, se lahko evtanaziraš sam! Orodje, vozilo, orožje po želji... In to nikogar drugega ne zadeva niti briga!

Ko si samo še rožca ali plevelčk, je pa prav, da po določenem času uveneš. Saj vsaka rožca uvene... Dokler se zavedaš, itak verjetno ni sploh vprašanje o drugačni evtanaziji kot po lastni volji. Ko se ne zavedaš več, ko je šel ta glavni procesor by,by, je pa ena velika neumnost vzdrževati lupino. Takrat evtanazija obvezno! Oz. odklop aparatur.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Težka stvar odločiti se v imenu drugega. Drugi nebi smeli imeti pravice odločati o tujem življenju in smrti. Ta pravica bi morala biti osebna in dovoljena. Je pa res, vegetiranje te lahko doleti iznenada in potem nimaš več moči odločat. Ne o tem, a se boš podelal v pidžamo ali ne, ne o tem, da bi rad prosil nekoga, naj te fenta.

Če se pa človek sam odloči za odhod v "večna lovišča", se je pa verjetno res zato, ker vidi da življenje v bolečinah in nezmožnosti življenja zaradi bolezni nima smisla. Evtanazija pa je najbolj "nežna" oblika smrti (umora). Vsi ostali načini so pa neprimerno bolj nehumani.

Sevedaje pri tem izvzeto vse, kar je samomor. Če se nekdo ubije samo zato, ker mi ni več za živet. Čeprav sem pa slišal in tudi poznam take primere iz okolice, kjer se je nekdo v zadnjem stadiju bolezni sam fental. Bolečine nevzdržne, s tem pa obremenjuješ še vse osebe, ki te imajo rade/ jih imaš rad. In samo čakajo neizbežno. Pa trpijo samo zato, da na koncu resnično dočakajo olajšanje (lastne izkušnje). Zdravniki pa ne smejo drugega, kot da te pustijo čakat, in nato, še bolj na koncu, vegetirat.... in čakat...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Piz.., ampak še vedno je to do neke mere umor. Načrtno se neka skupina ljudi odloči, da nekdo nima več pravice do življenja, in ga umori.  :hmm:

Sklepam.....da v lajfu nisi nikoli prosil ali boga ali kogarkoli drugega,da odreši tebi najljubšega človeka vseh muk in trplanja,kiga lahko povzroči bolezen. Lepo zate........samo kar pa se mene tiče,pa vseh teh prizorov ne privoščim nikomur....tudi najhujšemu sovražniku ne.

Vsi moji bližnji imajo nalogo,da me takoj,ko mi ni več pomoči.....in tega nimam sam možnost(sposobnost) storiti....odklopijo od vseh naprav,mi nabijejo 30x-tno dozo inzulina in s tem preprečijo nesluteno trplenje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vsi dušebrižniki verjetno uživajo v trplenju soljudi....drugače si njihovega nasprotovanja ne znam razlagat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vem samo to, da kot korencek (ali kaksno drugo sadje & zelenjava) ne mislim in nocem vegetirati.

sem videl prevec primerov vegetiranja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi izvedel da imam neozdravljivo bolezen ali pa da postanem 100% invalid takoj zahtevam evtanazijo s tem rešim sebe in moje bližnje ki bi trpeli z mano.

lp

Popravljeno . Popravil v-strom 650
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V primeru vegetiranja, v primeru 100% invalidnosti in neozdravljive bolezni HOČEM, da se me izklopi..........

Tudi moji bližnji vejo, da nikakor nočem tako živeti in jim je bilo pred leti že povedano, da majo, da me peljejo na Nizozemsko in me tam odklopijo, a sem se potem pozanimala, da so vseeno pod slovenskimi zakoni odgovorni za to dejanje in jim zdaj tega ni treba narediti.

In ja, sem za evtanazijo iz preprostega razloga: ker sem SEBIČNA in ker si želim biti sebi in družbi uporabna in dokler sem uporabna sem "upravičena" do življenja, ko pa (predvsem sebi) ne bom več uprabna in bom napor za družbo (predvsem mislim na svoje bližnje) pa nočem več eksistirati.........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!