Skoči na vsebino

Tek


kat

Priporočene objave

birdy87, nabavi si še bluetooth merilec srčnega utripa, pa boš še več imela od mobilne aplikacije. Takega recimo: https://www.vitalabo.si/polar/merilnik_srcnega_utripa_bluetooth_20?&utm_source=cenje&utm_medium=cpc&utm_campaign=Preisvergleich

Drugače pa je ura dosti bolj praktična. Za 200€ dobiš že zelo solidno uro, recimo Polar RC3. GPS je izredno natančen, če tečeš po strnjenem mestu z visokimi stavbami ali po parkih (gozdovih), pa si lahko omisliš tudi senzor za tek.

Taki pripomočki, kot so aplikacije na pametnih telefonih in ure pripomorejo k kvalitetnejšim treningom. Z optimalnimi treningi pa lahko pričakuješ optimalne rezultate. Za začetnike je dovolj, da si izračunajo razdaljo na zemljevidu in si merijo čas z navadno uro ali pa si nič ne merijo. Če želiš kaj več, pa pride prav vsak pripomoček, ki ti pripomore dosegati cilje. Meni osebno je ura za tek v veliko korist. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eni mate pa res težave v življenju... Resno, kak hobi za sprostit odvečno negativno energijo bi se vam prilegel :

... Nikol ne ves kdaj za tabo vozi kak debil tipa I30, Al kak ma že nick...

Ja, prow si uganla. I30, se ti bo približal iz odzad in te nabil, če ti tekaški program ne bo povedal, da umakni rit s ceste! :jezik:

 

Matr, kako nek smo včas lavfal brez pameti u škatlcah?  :?

Zihr sm kdej preveč pokuru, zato pa sm zaripu u ksiht.  :devil:

Popravljeno . Popravil I30
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... Če želiš kaj več, pa pride prav vsak pripomoček, ki ti pripomore dosegati cilje.

Ki so?
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@I30, ne spuščam se v debato z ljudmi ki mislijo da vse vedo, pa nič ne vedo oz. zelo malo. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@I30, ne spuščam se v debato z ljudmi ki mislijo da vse vedo, pa nič ne vedo oz. zelo malo. :whistle:

:cry:  :blink:  :(  :angry:  :ras: (suze mi na oku mom)

Jest sm se pa mislu kej nouga naučit! 

Prow, bom pa še naprej brez mobitela laufu.

Zakwa že? :?

Popravljeno . Popravil I30
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj če ti baterija crkne, da nauš predelč tekla :P

 

Hihihi, jst že tko čist prehiter zaidem na gorenjsko... Kaj če se tam zgubim pa da sem žejna... Kdo mi bo dal kozarec vode a  :eek:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MP3500, sej vem da bi rabila merilec srčnega utripa ampak se mi res ne da še s tem ukvarjat  :blush:  sem mela eno tako uro pa je kr naprej neki piskal pa vriskal in sem sam dol vzela... Uro bi pa rada mela ja... Sam se vedno najde neki pomembnejšega za kupit... Zdej sem končno, po štirih letih kolikor toliko rednega teka kupila prve tekaške hlače :OK:  in superge ki niso iz lidla ali hoferja :blush:  Je hudič če si škrte narave :blush: 

 

Bo pa treba zdej mal več ker sem se odločila da hočem it na ljubljanski maraton (polmaraton če prov vem, 21km). Sem nehala kadit (yes, danes je 14. dan) in so se pričakovanja mal zvišala. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

puf, puf, puf, puf, ufff, še mau, še mau, puf, puf puf,puf, puf pufpuf, puf pufv puf, puf puf,puf, puf puf 

 

.

.

.

.

.

puf, puf, puf, pufufff, še mau, še mau, puf, puf puf, puf, puf, puf puf,puf pufv puf, puf puf,puf, puf puf 

.

.

.

 

Eno do Lblane prosim

jebemti, spet je baba pozabva vekarca navit za na šiht.  :sleep2:

Popravljeno . Popravil I30
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hihihi, jst že tko čist prehiter zaidem na gorenjsko... Kaj če se tam zgubim pa da sem žejna... Kdo mi bo dal kozarec vode a  :eek:

jest sm tm nek na meji..pa dobiš špricer če boš žejna:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jest sm tm nek na meji..pa dobiš špricer če boš žejna:)

Pa gorensk šnopc. gwž vode pa s porajklom čez hrbet, de zapeče. :ninja:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mobitel rabim ker imam gor program za tek, da vem koliko približno preteče in s približno kakšno hitrostjo. Eni smo žal izgubljeni in nimamo občutka za kilometrino sploh.

Plus tega prav pride kot ura, glede na to da je nimam.

Za začetek si lahko pomagaš tako, da greš s kolesom, ki ima števec, svojo tekaško traso in si zapomniš točke kjer je 500m, 1k ali kaj takega. Npr. 3km v eno smer, tam obrneš in greš nazaj. Lahko si izbereš tudi krožno, samo pri teh je težava, da jo moraš vso preteči, pri poti tja in nazaj jo lahko skrajšaš ali podaljšaš odvisno od počutja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za začetek si lahko pomagaš tako, da greš s kolesom, ki ima števec, svojo tekaško traso in si zapomniš točke kjer je 500m, 1k ali kaj takega. Npr. 3km v eno smer, tam obrneš in greš nazaj. Lahko si izbereš tudi krožno, samo pri teh je težava, da jo moraš vso preteči, pri poti tja in nazaj jo lahko skrajšaš ali podaljšaš odvisno od počutja.

running.gif:cry:  :hmm: Ko bi to včasih vedu, kok  bi bil dons fit pa lep. :blush: 

Tko sm pa bk kar u tri krasne pa u hrib gonu. :glare: 

Ja, laufat ni kar tako kot bi dete prdec spustilo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@I30, pri tebi je problem, ko te je čas povozil. Bodi v koraku s časom, pa ti bo dosti lažje. .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@I30, pri tebi je problem, ko te je čas povozil. Bodi v koraku s časom, pa ti bo dosti lažje. .)

 

Ko je mene čas povozu, mu je gumo raznesl pa akso potrgal. :grim

Je ta kratko potegnu...

Popravljeno . Popravil I30
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

Evo, spet jaz, več tečem v glavi kot v resnici. Presnet dopust kjer se mi itak ni dal zjutraj vstat (sem peljala tekaške superge na morje  :blush: ), zdej me pa hvata... Grlo, glava, presneti sinusi   :angryrant1:  ni fer, res ne... No, mam pa zato več časa za študiranje teka v...  :whistle:  :slap: teoriji  :oops:

In me neki zanima. Za cilj sem si dala ljubljanski polmaraton prelaufat, časa mam še dost, mam pa problem. Ga bo kar mal težko razložit :hmm:  Kako se prisilt do tega da bi delala kilometrino? Vem da lahko tečem, sam problem je ker je samo tečt, hmmmm, dolgočasno :?  Kako nej drugač povem, psihično ne morem več, po pol ure mam jst teka vrh glave, ne zdržim več, koncentracija pade. Vredu, res imam tud drugač mal probleme z tem da ne zdržim dolgo časa pri eni stvari, ampak tuki se gre za to da seb dokažem da lahko. In hočem, pa se ne znam prisilt. 

Mislm, če sem nehala kadit po (o moj bog, a je res že tolk minil) 15ih letih, pa menda zmorem tud laufat več kot eno uro skup.

 

Kak nasvet?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jest sm tm nek na meji..pa dobiš špricer če boš žejna:)

 

Hehehe, še dobr da ne vem kje točno če ne bi ti res lohk na vrata potrkala  :smoke:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@birdy87, teči zato, ker lahko. Če ti je 1/2h dovolj, zakaj bi potem tekla polmaraton ali maraton? Zato ker je moderno ali zato ker bi se lahko pohvalila drugemu kako razdaljo si pretekla? Neumnost! Teči toliko kolikor ti ugaja in toliko kolikor zmoreš. Če boš kdaj začutila, da si sposobna več in se boš ob tem dobro počutila, pa teči več. Bosta ti tvoje telo in glava povedala svoje mnenje, saj ni univerzalnega recepta za tek, ki bi veljal za vse. Ker smo si ljudje različni, iz različnih razlogov tečemo, si tek različno razlagamo in si postavljamo različne cilje.

To si preberi: http://www.polet.si/na-kisiku/dober-na-pet-kilometrov-dober-na-42

Torej je celo pozitiven tvoj pristop, saj je najbolje gaditi najprej na krajših razdaljah, kot pravi Klemen Laurenčak, saj je lažje preteči maraton v treh urah, kot v štirih.

Bodi raje dobra na 5km, kot slaba na 21km! ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Od teka mi najbl tekne kšn dobr pršut pa domač sir, pa olivce.. njamiii .... :grim

im_9574845411337879361.jpg

Popravljeno . Popravil I30
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mp3500, se je fajn pokazal tvoj karakter. Pa nič slabega ne mislim s tem. Predvidevam da maš ti kr močno voljo in da ko se neki odločiš spelat tudi speles. Eni pa žal nismo taki, vztrajnost ni ravno moja vrlina. In če hočem dosezt neke cilje... Moram preko sebe, ni druge. Če ne bi šla ne bi nič nikoli dosegla.

Telo zmore, glava pa ne. Oziroma, drugače rečeno, kaj bi rekel svojim otrokom v tem primeru? Misliš da isto kot meni, Al bi jih vzpodbujal k napredku?

Aja, pa da ne bom izpadla kot res totalno amater... Že četrto leto tecem, med 5-10km. Mislim da je počasi res čas da tole malo nadgradim, že predolgo capljam na istem mestu.

Zakaj maraton? Zaradi modne muhe ziher ne, zaradi hvaljenja pred drugimi tudi ne. Nisem ena tistih ki vsak svoj tek objavlja na fb. Mislim da nisem še nobenega objavila. Maraton zato da sebi dokažem da lahko. Ker lahko ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eh, sem vedla da sem nekaj pozabila... Še ne strinjam a tabo, bolje dobra na pet kot slaba na deset...

Jst se držim unga reka, boljš zadnji v mestu kot prvi na vasi ;) ti pa očitno bolj obratno ;) pa ne zamerit :)

Mi ni važen čas, zgolj ti da končam, važno je sodelovati ne zmagati scena :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsak ki teče ali karkoli trenira dobro ve, da so prijetni in neprijetni treningi. Včasih je to zaradi obremenitve (zahtevnost treninga), včasih je pa kriv slab dan, tako da vsi moramo občasno preko sebe in poiskati voljo za naprej. Je pa tako, bolj si natreniran, manj je tega, saj ti tudi naporen trening postane čedalje bolj prijetna izkušnja. Tak da nisi edina, ki se občasno boriš s svojo glavo, boš pa definitivno morala spremeniti svoj pristop, ker polmaraton ali maraton je proti koncu ali še prej predvsem borba z glavo. ;) Pa ne gre se zato kolika boš v mestu ali v vasi, gre se zato da telo na krajših razdaljah postopoma pripraviš na daljšo razdaljo s tekaško hitrostjo. Ti jaz iz prve roke povem, da mi je dosti lažje polmaraton preteči v 1h in 1/2, kot v 2h.

Drugače pa si treninge pravilno načrtuj, nakar bo ti tek postal tudi bolj zanimiv, saj boš tekla različne hitrosti na različne razdalje, s tem boš pa pridobivala in doživljala nove izkušnje, telo se pa ti bo temu primerno razvijalo v atletski tip postave. Tako boš tudi postala hitrejša in bolj vzdržljiva, to ti bo dvignilo samozavest in voljo do teka. Preberi si kakšno tekaško knjigo (toplo priporočam), da boš bolje razumela tek, ki je kar obširna zadeva. Pa zapomni si pravilo, ki je na mojem seznamu št. 1: Teči z glavo, NE z nogami!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Od teka mi najbl tekne kšn dobr pršut pa domač sir, pa olivce.. njamiii .... :grim

im_9574845411337879361.jpg

 

No ja, tole pa tud men tekne... :OK:  Sam a je tole zih pršut? Preveč na debel je narezan :P

Men bolj jači na slanino, res pa je da nisem poznavalec mesa. Jem kar je dobro 

Popravljeno . Popravil birdy87
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, mp3, vem da bo treba pristop spremenit. In da bo treba kako knjigo prebrat. Veš, mam kolegico, ki obvlada teorijo v teku. Vse ve... Sam hudič k v praksi laufa glih mogoče enkrat na mesec, pa še to z hitrostjo vesoljnega polža (in to celo v primerjavi z mano).

jah, na žalost je tko da sem tud jst upala na neke rezultate, brez nekih teoretičnih pristopov. Je tud mene tko k I30 cajt povozu... Sam da jst sem ful mlaj pa me je prov sram lahko. Tale I30, je enkat napisu, da on bk je pa kr tko laufu... no, tuki sva si pa ista  :blush:  jst sem tud kr tko tekla, brez neke teoretične podlage. Sej se je vidu napredek vsako leto (pozimi ne tečem), ampak malo, cca. 1 minuto na kilometer. 

Nč, grem zdej še mal šnofat po netu, itak je lauf odlaufu vsaj ke do pondelka.

 

Aja, drugač te jst rada berem, sicer so tvoje hitrosti :kva1:  meni nikoli dosegljive, ma te je zanimiv brat. Sploh to kako rad maš tehniko, no, vsaj zgleda tako  :)  Me sam zanima, a maš ti vedno vnaprej splaniran tek? Mislim, koliko pa v kaki hitrosti al se sprot zmišljuješ? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja, drugač te jst rada berem, sicer so tvoje hitrosti :kva1:  meni nikoli dosegljive, ma te je zanimiv brat. Sploh to kako rad maš tehniko, no, vsaj zgleda tako  :)  Me sam zanima, a maš ti vedno vnaprej splaniran tek? Mislim, koliko pa v kaki hitrosti al se sprot zmišljuješ? 

Trenutno tečem po 18. tedenskem programu, s katerim se pripravljam na polmaraton v LJ. Plan je preteči 21km v 1h in 27 minut. Če bo kaj hitreje, toliko bolje.

Sem pa letos pretekel že 1100km, nekje toliko me še čaka. ;)

Bodi pa te dni pozorna na poletne temperature. Bom ti kar citiral:

Kaj se zgodi v vročini? Telo se ohlaja s potenjem - s hlapenjem tekočine na koži. Na hlajenje pa vpliva tudi vlaga, saj v bolj nasičenem zraku z vodo, le ta slabše hlapi in se posledično telo slabše ohlaja. Ker je koža naš "hladilnik", se med potenjem poveča prekrvavitev kože/podkožja in tako drastično pade krvni volumen, kar pomeni deficit za vse aerobne procese med tekom. Sprva se pokaže ta deficit, kot povišan srčni utrip in večja frekvenca dihanja od predvidene v normalnih pogojih. (srce z manjšim volumnom krvi ne zmore preskrbeti telesa). Pri daljši izpostavljenosti aerobni trening, kar hitro postane anaerobni in se tako k prej naštetima simptomoma pridružijo še drugi (še bolj povečana frekvenca utripa srca in dihanja, utrujenost, bolečine v mišicah, .. ). Tako na kratko.

V vročini en čisto navaden trening lahko hitro postane enako naporen, kot tekma v idealnih pogojih, vsi pa vemo da po tekmi telo rabi več počitka, kot sicer. To nam posledično lahko pokvari planiran načrt treningov, nas utrudi, botruje kakšno poškodbo ali še kaj hujšega. Zato je ključno, da v takih pogojih zastavljene tekaške cilje zastavimo nižje (počasnejši tempo in/ali krajša razdalja od planirane). Vedno pa moramo poskrbeti za primerno hidricijo (voda + elektroliti!)

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

glede na to kaj tukaj pišeš, bo verjetno kar hitreje od 1ure in 27minut  ;)

 

Vem, velik pit, malo težko sicer, ampak bom  :grim  Pred ponedeljkom se še ne premikam kej preveč, da se do konca pozdravim. No ja :blush: , seveda se danes po dveh dneh ležanja res nisem mogla upret našmu lokalnemu kuclčku :blush:  pa še pesjanar me je tako milo gledal :inlove:

 

Sem pa počas naštudirala kako se bom vsega skup lotila. Malo po svoje, malo pa tud po nekih bolj strokovnih tekaških nasvetih. če bi samo te zadnje upoštevala verjetno ne bi dolgo več tekla, ne maram ravno da mi nekdo narekuje kaj naj delam... pa tudi nočem tistega čara teka izgubit, ko grem, v svoji varni coni, coni največjega udobja in samo tečem  :wub:  z možgani na off in čivavo na straži :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!