Skoči na vsebino

Brezplačna tehnična pomoč


Priporočene objave

Ponavadi na tablici od motorja piše moč, poraba toka, ponavadi na fazo in kot fi. Za velike motorje se ponavadi doda kašen feekvenčnik (znajo bit svinsko dragi) za soft start. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, smasher pravi:

Ponavadi na tablici od motorja piše moč, poraba toka, ponavadi na fazo in kot fi. Za velike motorje se ponavadi doda kašen feekvenčnik (znajo bit svinsko dragi) za soft start. 

Ja, to mi je jasno, da so na motorju označeni vsi ti podatki. Gre pa za to, da je hotel (predno gre v nabavo)preverit, če mu bo hišni priklop 3x25A dovolj močan, da gor obesi 11kW motor... Očitno bo bolj smotrna nabava 7,5kW motorja čisto dovolj za to kar ga misli uporabljat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

11kW motor je malo premočan za gospodinjski priklop. Moraš še upoštevat faktor sočasnosti, torej takrat ne bi mogel uporabljat nobene druge naprave... Bi moral povečat glavne varovalke, samo potem si že na industrijskem priklopu. Ampak kot si rekel, važno je, za kaj ga bo uporabljal in če res potrebuje tako močnega...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Ve kdo kaj o inverterjih 12V -220V, razlika med visoko frekvenčnimi in nizkofrekvenčnimi, "pure sin" ali "kvadratni val".

Torej zanima me kaj zmede elektromotorje, torej nekaj sem na netu videl da če ni čisti sinus, ampak to velja za nizkofrekvenčne, ker po mojem mnenju na visokofrekvenčnih elektromotor nebi delal ker potrebuje 50Hz in bi ga 20kHz skurlo al se motim? In velja to samo za sinhronske motorje? 

Zaanima me če je recimo za gnat črpalko od centralne dovolj en poceni inverter (ki so ponavadi visokofrekvenčni) al je bolje če je 50Hz ? Ker je dejanska moč manj kot 70W, torej sem mislil imet nekje v vogalu pospravljen en inverterček če kdaj slučajno zmanjka štroma (sicer zelo malo verjetno ampak če zmanjka štroma ko je polna peč je pol malo bedno to reševat)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čisto vsi agregati proizvajajo 50 Hz. Razlika 

modified%20sine%20wave%20vs%20pure%20sine%20wave.jpg 

slabši agregati sestavijo sinus bolj redko.Zato je sinus kockast.

59_1340643410.jpg

 inverter agregati sinus sestavijo iz ogromno majhnih kosov inje veliko bolj podoben sinusni krivulji.

Oba imata 50 Hz. Kaj lahko napajaš s slabšim agregatom. Navadno črpalko za peč brez elektronike, bormašino brez elektronike, kotna brusilka, itd

Inverter agregat z njim lahko napajaš vse od računalnikov, črpalk z elektronsko regulacijo itd in ni bojazni , da kaj crkne.

Pri priklopu agregata je potrebno upoštevati (NIKOLI ne vključuj agregata v vtičnico, da dobiš napetost po vsej hiši). Ali priklop ene črpalke direktno prek vtikača v agregat, ali je pa potrebno narediti v napeljavi hiše stikalo z možnostjo popolnega odklopa vseh faz in nule. Če ni priklop po predpisih lahko v omrežje spustiš napetost , kar pa je izredno nevarno.

Drugo možnost imam sam doma izvedeno po predpisih in lahko napajam celotno hišo. Agregat je Honda EU 30 is inverter.

Nisem štromar ampak strojnik. Sem pa ziheraš, zato vse po predpisih in brez šalabajzerstva pri štromu. Saj veš, da je elektrika edina p**ka, ki se ne da šlatat.

Tukaj si lahko več prebereš   https://www.alter.si/tema/priklop-agregata.1947959/page-4

 

Popravljeno . Popravil Quest
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ok moja napaka napisal sem inverter, po slovensko je RAZSMERNIK.

@Quest torej, ne ni govora o agregatu! 

Mene zanima smao ena stvar, razsmerniki so visokofrekvenčni (torej kot stikalni napajalniki v računalnikih) da so lahko jedra transformatorjev manjša in takšni ki so 50hz, ampak so dostikrat težji in dražji. 

To me je zanimalo samo zato, ker če kupiš "no name" razsmernik se zna zgodit da je visokofrekvenčni, ker pomeni da karkoli ima napajalnike transformatorje.. TV, PC, ... dela čisto OK, za elektromotorje pa nisem zihr ?

Ma sej v končni fatzi, sem sedaj videl da ima tut interdiskont 50HZ razsmernik, tako da ni panike, sampak vseeno me zanima če kdo ve kaj bi se zgodilo.

Ker recimo na taki stvari piše da je 50hz in pjur in in nevem kaj.. 

LINK

ampak kaj če ima notri samo tako vezje:

images?q=tbn:ANd9GcQa1ifMajva9ruAPH630Yd  kjer je očinto da nima nobenega filtra na koncu ?

Govora je samo o tem, kaj če, torej ni namena da bi bilo karkoli stalno priključeno v omrežje, če slučajno zmanjka štroma letim v garažo po en aku, izštekam pumpo iz zida in dam na inverter, ker če centralna glih fajn gori in nočeš da raznese kej, je treba glih goreča polena vn vršt. 

Stricu sem kupil že en tak kitajski inverterček kot je na linku zgoraj in je rekel da mu je delovalo OK, ampak me vseeno zanima kaj več.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Vprašanje za nekoga, ki to področje obvlada. A je med 80L in 120L grelnikom vode res taka razlika v porabi?

120LEnLabel.ashx?ident=492478&jezik=sl

80L EnLabel.ashx?ident=492474&jezik=sl

Podrobno za 80L: https://www.gorenje.si/izdelki/ogrevanje-hlajenje-in-ventilacija/grelniki-vode/modeli/srednjelitrazni/gbk80orrn/492474#spec

Podrobno za 120L: https://www.gorenje.si/izdelki/ogrevanje-hlajenje-in-ventilacija/grelniki-vode/modeli/srednjelitrazni/gbk120orrn/492478#spec

Trenutno imam 120L grelec, ki je star nekje 10 let, v hiši smo pa trije člani. A se splača preiti na 80L, glede na izračune v razliki porabe, bi v manj, kot dveh letih stroške novega pokril. Kaj pravite, a drži ta razlika v porabi?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

80 l porabi malo več, kot nič. Dejansko se ga na računu niti ne opazi. 

Če ga imaš vedno prižganega, se boste lahko vsi tri tuširali, eden za drugim, ampak moraš ti biti prvi :whistle::eek:.

Če si bo ta druga punca dala duška, bo ta tretji letel ven iz tuš kabine :lol1:.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, KARMEN1 pravi:

80 l porabi malo več, kot nič. Dejansko se ga na računu niti ne opazi. 

Če ga imaš vedno prižganega, se boste lahko vsi tri tuširali, eden za drugim, ampak moraš ti biti prvi :whistle::eek:.

Če si bo ta druga punca dala duška, bo ta tretji letel ven iz tuš kabine :lol1:.

Imaš možnost izmeriti porabo. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, KARMEN1 pravi:

Če ga imaš vedno prižganega,

Bojler se izplača ugasniti če greš od doma za 10 dni ali več. Izgube preko izolacije so minimalne.

pred 15 urami, Andrejcer pravi:

A se splača preiti na 80L, glede na izračune

Za segrevanje en liter vode iz 10°C na 50°C je porabljena energija vedno enaka v 80 ali 120 l bojlerju. Mogoče imajo grelci slabši izkoristek, ampak dvomim.

Razlika je samo, ali porabiš 80l vode za tuširanje ali 120l.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem pogledal oba bojlerja. Razlika je resnično v izgubah.

80l

Toplotne izgube (kWh/24)-vertikalna montaža: 1,2 kWh/24

120l

Toplotne izgube (kWh/24)-vertikalna montaža: 1,55 kWh/24

Razlike v izgubah je 0,35 kWh/24 x 0,1€/kWh= 0,035€/dan x 365dni= 12,775€ porabiš več na leto zaradi izgub pri 120 l bojlerju.

Ostalo je pa odvisno od porabe vode.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 urami, Quest pravi:

Sem pogledal oba bojlerja. Razlika je resnično v izgubah.

80l

Toplotne izgube (kWh/24)-vertikalna montaža: 1,2 kWh/24

120l

Toplotne izgube (kWh/24)-vertikalna montaža: 1,55 kWh/24

Razlike v izgubah je 0,35 kWh/24 x 0,1€/kWh= 0,035€/dan x 365dni= 12,775€ porabiš več na leto zaradi izgub pri 120 l bojlerju.

Ostalo je pa odvisno od porabe vode.

To pomeni, da v 24h bojler porabi 1,55kWh električne energije samo za vzdrževanje temperature? A mogoče veš izračunati koliko je toplotne izgube oz. koliko se temperatura vode zniža, če bojler ni prižgan 24h. 

Sicer sem pa izračunal, kot si ti navedel, da če dnevno porabimo 80L vode za tuširanje, bo 80L bojler porabil enako energije, kot 120L bojler: 

- 80L bojler rabi 140 minut pri 2kW grelcu, da segreje vodo iz 10°C na 60°C,

- 120L bojler pa bo rabil 138,5 minut pri 2kW grelcu, da segreje vodo iz cca 27°C (po padcu temp. pri uporabi 80L vode) na 60°C.

 

Popravljeno . Popravil Andrejcer
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

prns mamo istega kot si nalimu 80l.... eno leto v uporabi in je ok...  przgan je bil poleti maj-september  in se 4je kopamo in še vse drugo pa nikol ne zmanka tople vode, pride pa dobre 20€ vec elektrike mislem de....uglavnm ne splaca se drva kurt poleti k je prevec dela , zato ga imamo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Andrejcer pravi:

Sem izračunal, da temperatura vode pade nekje za 11°C. Drži?

Potreboval bi vedeti toplotno prevodnost bojlerja-izolacije ter površino. Po občutku je 11stopinj veliko. Je pa vse tudi odvisno od temperature okolice. Sicer pa imaš bojler doma. Ko greš spat izklop zjutraj pa izmeri. Deli z urami in imaš podatek. Novemu bo manj padla temperatura. Ne bo pa ogromne razlike ker to je odvisno od izolacije, ki na 10let starem sigurno ni zanič.?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je tule gor kakšen stručko za Win 10. Rabil bi naslednjo pomoč.

Ne dela mi, ko npr. v PowerPointu vstavim link od kakšne internetne strani ali recimo Youtuba. Tisti link potem v PowerPointu  pride regularno podčrtan, ampak ko se s kurzorjem približam nanj ga ne odpre.

Kje bi bila kakšna nastavitev, finta...?

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, smasher pravi:

dej insert link, drugače pa to sigurno ne delaš v Win 10 ampak v nekem offisu, morda microsoft office 10?

Win 10 je, samo Office nimamo od microsofta. Problem je rešen oz. link dela, če dam PP čez cel ekran.

Popravljeno . Popravil izibajker
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Ali kdo ve, kako naj konfiguriram router Asus, če doma nimam pc, zato ga ne morem povezat s kablom.

Imam samo tablico in telefon.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej če štelaš preko croma je vseeno, se povežeš in greš po navodilih če lahko preko wi fi štelaš. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 16 urami, smasher pravi:

Sej če štelaš preko croma je vseeno, se povežeš in greš po navodilih če lahko preko wi fi štelaš. 

Tako je - na tablici oz. telefonu idi na IP naslov od routerja, se prijavi, potem pa spreminjaj po želji. ? 

 

Lp,

Bg

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala, vse sem naredila, ampak mi nenehno javlja, da imam napako na internetu, tako da do tega niti ne pridem.

Če pa se povežem samo z modemom, vse dela brezhibno. 

V bostvu sem samo s kablom povezala modem in router, šla na ip, in tam se je začela cela štala.

Niti operater na A1 me ni rešil. Tako, da ne vem, v čem je štos, da mi javlja to napako.

Povezava med routerjem in modemom je ok, sam modem je ok, router je ok, vse skupaj pa ne gre skozi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Torej v meni od modema prideš? V meni od modema prideš tudi če modem nima interneta, tam moraš pazit da je vse ok naštimano, jaz sem imel težave ker sem samo neki na hitro poklikal in je bil modem samo kot dostopna točka ne modem in so mi 1x potem obiski skurli IP naslove. 

Torej če je modem prau skonfifuriran ko ftakneš not kabel mora delat. 

Teorerično če daš modem na "reset" torej tovarniške nastavitve sam začne oddajat nako odprto imrežje ki bi moralo delat

Pokliči tehnično pomoč T2 :D oni so edini ki so mi znali kaj povedat pamernega, Telekom in telemah tehnična pomoč so bolj bogi, za A1 ne vem. ( to zadnje je seveda ni izvedljivo ker ti T2 operater ne more nič oomagat na drugem omrežju) 

Srečno

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, KARMEN1 pravi:

Hvala, vse sem naredila, ampak mi nenehno javlja, da imam napako na internetu, tako da do tega niti ne pridem.

Če pa se povežem samo z modemom, vse dela brezhibno. 

V bostvu sem samo s kablom povezala modem in router, šla na ip, in tam se je začela cela štala.

Niti operater na A1 me ni rešil. Tako, da ne vem, v čem je štos, da mi javlja to napako.

Povezava med routerjem in modemom je ok, sam modem je ok, router je ok, vse skupaj pa ne gre skozi.

1.

Ja, včasih se dogajajo zelo čudne zadeve. Tudi sam sem imel podobno, nič mi ni bilo jasno.

Nato sem prestavil wifi kanal na ruterju in zadeva je začela brezhibno delovati. Očitno je bilo na istem kanalu preveč "prometa" in je nagajalo.

Na telefon si namesti aplikacijo wifi analyizer, ki ti bo pokazal, kateri kanali so obremenjeni (routerji od sosedov itd.), in nato spremeniš kanal pa bo špilalo.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=sl

Če je seveda to vzrok, če pa živiš na samoti in ni okoliškega wifi prometa pa bo treba iskati problem drugje.

Očitno je v routerju feler.

Poleg tega pa še en nasvet.

2.

Če si menjala samo router, je potrebno modem izklopiti iz elektrike in ponovno vklopiti, ker ima še v spominu stari router insicer  ne bo delovalo...

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!