Skoči na vsebino

Sončne celice, fotovoltaica, obnovljivi viri energije


Priporočene objave

pred 3 urami, Kugelschreiber pravi:

Baje je usekalo po 35% drzave, torej je nasankalo bistveno vec kot 0,01% folka.
 

Jaz ne pridobim nic, guspa pridobi dan dopusta…folk na prizadetih obmocjih pa

dobi fraj dan, za delat doma, brez vprasanj

izognejo se sanacijam delovnih mest, namest pospravlajnju doma

vsi PGDjevci so na voljo brez slabe volje delodajalcev

Tudi precej mehanizacije dobi dela prost dan

javne ustanove pridobijo dan za razmislek in ukrepanje…

 

odpade miljarda birokracije. Nekateri so/smo to pac dobili bezveze, precej naroda to krvavo rabi. Ne racunaj na dobrohotno razumevanje delodajalcev. 
 

Ps: ta tragedija je idealna priloznost za pojačanje elektro omrežij. Naseldnjih 20 let na tistih podrocnjih ne bi smeli zavrnit niti ene soncne elektrarne in cist vse novogradnje bi morale imet moznost polnjenja e avtov. Bomo vidli. 

Kaj pa je pogoj, da dobiš soglasje za sončno elektrarno in s tem povezano zakaj jih zavrnemo...?

Ker vidim, da teoretik si velik, kot vsi na vladi...

Praksa, no praksa pa je nekaj čisto drugega kot lapanje politikov o zeleni energiji...

Klimatske razmere in s tem povezano natolcevanje je novi Covid teror...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

13 minutes ago, Kmet2 said:

Kaj pa je pogoj, da dobiš soglasje za sončno elektrarno in s tem povezano zakaj jih zavrnemo...?

Ker vidim, da teoretik si velik, kot vsi na vladi...

Praksa, no praksa pa je nekaj čisto drugega kot lapanje politikov o zeleni energiji...

Klimatske razmere in s tem povezano natolcevanje je novi Covid teror...

Meni so jo zavrnili zarad preslabe napeljave med hiso in trafotom. Isti razlog so navedli kolegu v Landolu. Isti razlog so navedli sosedu v ulici mojih starsev, k sreci je nasa hisa ze dobila soglasje. In panele. 
 

Ce lazejo meni, lazem naprej.  
 

Mimgrede, nasa ulica je bla lani prekopana do prafaktorjev.  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kot sm po mojem laicnem in teoreticnem mnenju ze napisal, v zdaj opustosenih krajih naslednjih 20 let takega odgovora ne bi smel dobit nihce. 

IMG_4202.jpeg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, Kugelschreiber pravi:

Kot sm po mojem laicnem in teoreticnem mnenju ze napisal, v zdaj opustosenih krajih naslednjih 20 let takega odgovora ne bi smel dobit nihce. 

IMG_4202.jpeg

torej nekaj ljudi že ima v okolici sončne elektrarne? Kako se v model vključi nova naprava če še ni zgrajena? Kaj vžgejo en generator take moči in pogledajo kaj se zgodi z napetostjo?

Morda si za začetek omisliš en ali dva taka seta (ni reklama samo se mi zdi zanimivo da je sedaj že cena z baterijami cca 1€/W

https://www.ledakcija.si/5kw-super-mono-solarni-komplet-12x-410w-mono-solarni-panel-pretvornik-baterija/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 hours ago, smasher said:

torej nekaj ljudi že ima v okolici sončne elektrarne? Kako se v model vključi nova naprava če še ni zgrajena? Kaj vžgejo en generator take moči in pogledajo kaj se zgodi z napetostjo?

Morda si za začetek omisliš en ali dva taka seta (ni reklama samo se mi zdi zanimivo da je sedaj že cena z baterijami cca 1€/W

https://www.ledakcija.si/5kw-super-mono-solarni-komplet-12x-410w-mono-solarni-panel-pretvornik-baterija/

Pri moji trenutni porabi sončne sploh ne rabim. Hotel sem jo letos, zaradi ugodne pogodbe z elektro distributerji. Trenutno se ne plačuje omrežnine in obračunski cikel je eno leto. Običajno so hiše v kurilni sezoni porabnice iz omrežja, pa kompenzirajo z elektriko narejeno poleti. V prihodnje boš ob porabi iz omrežja palčeval omrežnino, obračunavalo se bo vsak mesec posebej. Zdaj drva za toplotno napraviš avgusta…

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Kugelschreiber pravi:

Pri moji trenutni porabi sončne sploh ne rabim. Hotel sem jo letos, zaradi ugodne pogodbe z elektro distributerji. Trenutno se ne plačuje omrežnine in obračunski cikel je eno leto. Običajno so hiše v kurilni sezoni porabnice iz omrežja, pa kompenzirajo z elektriko narejeno poleti. V prihodnje boš ob porabi iz omrežja palčeval omrežnino, obračunavalo se bo vsak mesec posebej. Zdaj drva za toplotno napraviš avgusta…

https://www.bauhaus.si/ogrevanje-in-hlajenje/solarni-paneli

to pa lahko nabavis in montiras sam ter direkt v vtičnico

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Snečer pravi:

https://www.bauhaus.si/ogrevanje-in-hlajenje/solarni-paneli

to pa lahko nabavis in montiras sam ter direkt v vtičnico

NE KUPOVAT TE IZ BAUHAUSA, predraga 

jaz imam že emo leto to iz veloga https://www.akumulator.si/izdelek/S2 03 0750/soncna-elektrarna-za-balkon-800w

sicer sem plačal več ker je bil še stari zakon in se moral dodat DTU, pa števec ker je bila takrat po zakonu še prepoved oddajanja v omrežje.

Ampak sedaj vsaka trgovina prodaja te sete in obirajo ljudi, jaz sem dal cca. 900€, s tem da je krmilna enota za inverter okoli 250€ in števec s komunikacijo še enih 80€

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne gledat samo preseke kablov, za priključitev sončne, ampak je potrebo pogledat tudi moč transformatorja. Če je polen priključne moči je potrebno postaviti nov močnejši transformator.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 36 minutami, smasher pravi:

NE KUPOVAT TE IZ BAUHAUSA, predraga 

jaz imam že emo leto to iz veloga https://www.akumulator.si/izdelek/S2 03 0750/soncna-elektrarna-za-balkon-800w

sicer sem plačal več ker je bil še stari zakon in se moral dodat DTU, pa števec ker je bila takrat po zakonu še prepoved oddajanja v omrežje.

Ampak sedaj vsaka trgovina prodaja te sete in obirajo ljudi, jaz sem dal cca. 900€, s tem da je krmilna enota za inverter okoli 250€ in števec s komunikacijo še enih 80€

Dal sem primer, a hvala za opozorilo :)

In kako si zadovoljen?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Snečerju sem napisal malo daljši odgovor, ma če še koga tukaj zanima. Za balkonske je pomembno kolko se porabi štroma čez dan, tisto ki dajo zraven števec za na vtičnico da vidiš kolko štroma je naredilo sonce bolj malo pomaga. Če ni doma nikogar ki bi kaj delal, lahko sončna balkonska proizvaja 400W, 500W...600W... v hiši pa je samo hladilnik ki se 2x na uro vžge in pokuri 150W. Torej bo števec kazal 4kWh proizvedene energije, dejansko prišparane energije bo 0.6kWh, vse ostalo se šenka omrežnemu operaterju.

Moj letni izkupiček je 450kWh, to je dejansko prišparana energija, povprečno na sončni dan okoli 20% prišparam. Kdaj bi se povprečnemu gospodinjsku splačal tak drag paket iz bauhausa ali bigbanga.... ma verjetno kakšni 16 do 20 let. Zadeva bi bila bolj zanimiva če bi obstajale baterije ki se lahko s tem povežejo, da lahko izkoristiš štrom, ko prideš iz službe. Večina energije se proizvede med 10h in 16h.. večina ljudi je takrat v službi.

Jaz sem kupil sistem pri VELOG, ki so dejansko prodajalci solarnih sistemo in imajo nižje cene od slošnih trgovin + bojo znali kaj svetovat, pol so še Eurodiskont in Helios (al nekaj takega), bauhaus, obi, biugbang.. ne vem kdo to prodaja  še baje tudi Lidl... ne vem če znajo kaj svetovat in se mi zdi da poskušajo zaslužit na nevednosti ljudi.

Še dve slike iz mojega sistema za primerjavo in razlago:

 

stanje 2.jpg

trenutna situacija.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 10. 8. 2023 ob 17:42, Kugelschreiber pravi:

Meni so jo zavrnili zarad preslabe napeljave med hiso in trafotom. Isti razlog so navedli kolegu v Landolu. Isti razlog so navedli sosedu v ulici mojih starsev, k sreci je nasa hisa ze dobila soglasje. In panele. 
 

Ce lazejo meni, lazem naprej.  
 

Mimgrede, nasa ulica je bla lani prekopana do prafaktorjev.  

Točno to in mi se bi šli zeleno energijo itd

Več ti napišem ko se vrnem iz Anglije, da boš razumel problem Holobovega klobasanja o sončni energiji...

  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

18 hours ago, smasher said:

Zadeva bi bila bolj zanimiva če bi obstajale baterije ki se lahko s tem povežejo, da lahko izkoristiš štrom, ko prideš iz službe. Večina energije se proizvede med 10h in 16h.. večina ljudi je takrat v službi.

To je razlog da še letos podpises pogodbo.  Ko si prikljucen v sistem, imas "baterijo" pri njih.  Avgusta pridelas strom za december, in TČ greje celo zimo na poletne viške.  Avto filaš čez noč, saj je guspa čez dan v šihtu... al kurac, ker so nama zavrnili. 
 

te elektrarne sem si želel iz čist sebičnih razlogov.  Ne verjamem da je njen "upliv na svetovmo ekologijo" neto pozitiven.  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 minutami, Kugelschreiber pravi:

To je razlog da še letos podpises pogodbo.  Ko si prikljucen v sistem, imas "baterijo" pri njih.  Avgusta pridelas strom za december, in TČ greje celo zimo na poletne viške.  Avto filaš čez noč, saj je guspa čez dan v šihtu... al kurac, ker so nama zavrnili. 
 

te elektrarne sem si želel iz čist sebičnih razlogov.  Ne verjamem da je njen "upliv na svetovmo ekologijo" neto pozitiven.  

Ja to lahko še letos, potem pride mesečni net metering... Po 2024 pa bo treba met baterije ker ti bojo zaračunali omrežnino tudi za oddan štrom. 

Jaz sem si dal tudi sončno ki sem rekel da več kot 50eur štroma na mesec nočem plačevat, sej če bi imel streho, bi dal takoj otočno vsaj 5kw. Samo edino streho ki jo imam je box za kolesa in motor kjer je placa za max 4 panele... Za 1.5kW pa se ne splača jebat z net meteringom. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa možnost shranjevanja energije na drugačen način? Recimo gorivne celice, ali reverzibilna elektrarna? Karkoli, kar bi lahko potem spet uporabil za proizvodnjo elektrike. Vprašanje je, koliko energije se lahko shrani na tak način. Za popolno neodvisnost bi potreboval rezervo za vsaj nekaj mesecev zime ali celo pol leta.

Baterije so zaenkrat še preslabe in predrage.

Razumem pa tudi elektro, saj morajo potem oni skrbeti za viške in prilagajati proizvodnjo.

Pri trenutnih cca 30 € poleti, ne vem če se splača kupovati "balkonske elektrarne".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, Darko3g pravi:

Kaj pa možnost shranjevanja energije na drugačen način? Recimo gorivne celice, ali reverzibilna elektrarna? Karkoli, kar bi lahko potem spet uporabil za proizvodnjo elektrike. Vprašanje je, koliko energije se lahko shrani na tak način. Za popolno neodvisnost bi potreboval rezervo za vsaj nekaj mesecev zime ali celo pol leta.

Baterije so zaenkrat še preslabe in predrage.

Razumem pa tudi elektro, saj morajo potem oni skrbeti za viške in prilagajati proizvodnjo.

Pri trenutnih cca 30 € poleti, ne vem če se splača kupovati "balkonske elektrarne".

Odvisno kako gledaš... Kot vse take stvari tam vsaj nekje 10let da prideš na nulo. Je bol projekt za osebno veselje. 

Kar se tiče baterij, cene počasi padajo, morda bomo kmalu kakšne odrabljene elektro avte uporabljali za to, tam bi se pol dalo met okoli 50kWh kar je že kar nekaj štroma. 

Ostali sistemi pol precej zgubijo oziroma so težki, še posebaj recimo "gracitacijske" baterije rabiš ogromno teže, in ko preračunaš koliko kompleksen mehanizem rabiš za shranit 100W...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

kukrkol ga prodajajo je drag u p.m na /h :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 33 minutami, DAMI34 pravi:

kukrkol ga prodajajo je drag u p.m na /h :P

 

Ne bi vedu, mam solarno na strehi 😉

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 16 minutami, Frenk 67 pravi:

Ne bi vedu, mam solarno na strehi 😉

js mam pa solarni powerbank za tulifon :P

 

ps. vse bodo obesili na elektriko...pol se bomo pa čudili, kok vse nekam raste. Od avtov, do vibratorjev :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, DAMI34 pravi:

ps. vse bodo obesili na elektriko...pol se bomo pa čudili, kok vse nekam raste. Od avtov, do vibratorjev :P

 

Tudi staramo se, vse gre na slabše...še teh par let na tem svetu je treba izkoristit, prihranke porabit, zakaj bi puščali zanamcem svojo nesnago 🙂

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, vandrovec pravi:

Tudi staramo se, vse gre na slabše...še teh par let na tem svetu je treba izkoristit, prihranke porabit, zakaj bi puščali zanamcem svojo nesnago 🙂

vprašanje je zakaj bi poknil 10 do 15 kek na streho za sončno? da se mi izplača v 10ih letih?

Če mam pa ful dnara, da se mi ta investicija ne pozna, ja pol pa je itak ne rabim. Sami naj si sončno nekam nabijejo :P

ps. kok gre hitro vse u (bivšega avstrijskega kanclerja) se tut staramo prepočasi :D

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

4 minutes ago, DAMI34 said:

10 do 15 kek na streho za sončno? da se mi izplača v 10ih letih?

eee, zdej sm preleltel ponudbo. Za moje strojčke in stanovanje plačujem okrog 450KWHh na mesec to je okrog 100€ Nimam še klime nimam hladilne skrinije. Če bi lahko priklopil, bi mi solarno prodal Gen-I, na obroke, cca 135€/mesec. Fiksno, 7 let. Če se s spremembo obračuna štrom podraži samo za 20%, je obrok za solarno tam-tam s položnico za štrom. plus, paneli bi nardili precej viška, gospa za transfer za šiht kupi BEV, odpade 300€ nafte na mesec. 

Ker je bila vloga zavrnjena, je vse to postalo hipotetično. Kdor je imel možnosti in je letos ni izkoristil, je zelo verjetno naredil napako.  

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

šššššššššš ne okol govor...ko mam 15 kek viška gre u motor :D

nov po možnosti :D

 

 

ps. bev tudi nekaj stane..pa traja da se izplača. Moj prjatu je pa reku, da ma sam še 2 petka do konca...recmo da mam jaz 3...

pss. absolutno se strinjam, da so investicije v nove tehnologije in samooskrbo smiselne. bolj kot si mlad, bolj so smiselne. Al pa visoka plača...no neki od tega je zihr smiselno :D

Ampak sedaj se že oddaljujemo od vlade, ki bo zihr poskrbela, dea jo bomo čimbolj financirali. baje so vehementno pogruntali višje trošarine na tobak in alkohol.

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, Kugelschreiber pravi:

eee, zdej sm preleltel ponudbo. Za moje strojčke in stanovanje plačujem okrog 450KWHh na mesec to je okrog 100€ Nimam še klime nimam hladilne skrinije. Če bi lahko priklopil, bi mi solarno prodal Gen-I, na obroke, cca 135€/mesec. Fiksno, 7 let. Če se s spremembo obračuna štrom podraži samo za 20%, je obrok za solarno tam-tam s položnico za štrom. plus, paneli bi nardili precej viška, gospa za transfer za šiht kupi BEV, odpade 300€ nafte na mesec. 

Ker je bila vloga zavrnjena, je vse to postalo hipotetično. Kdor je imel možnosti in je letos ni izkoristil, je zelo verjetno naredil napako.  

.

... ja, elekrarne so "ponujali" na cca 7 let odplačevanja ... in obrok je bil res le "malo več" kot običajni mesečni strošek položnice za elektriko ... tko da ... to res ni bilo slabo ... seveda pa, s izpolnjenim pozitivnim odgovorom Elektra, da si na področju, kjer omrežje dovoljuje sploh tvoj priklop ... ponavadi je bil vedno problem, ker infrastruktura ni zmogla sprejemat tistih viškov proizvedene elektrike, ki naj bi jo pošiljal iz domače elektrarne nazaj v omrežje ... AMPAK ... kakorkoli že ... vsekakor sama elektrarna ni dovolj ... obvezno je potrebna tudi toplotna črpalka ... in to je šele "dobitna kombinacija"

...  tle se mi pa spet pojavi en AMPAK ... ki je pa meni bistvenega pomena ... ta pa je, koliko petkov misliš bit še na svet :eek: ... 

torej, če si starejsi od 40 let, je vse to sploh brez veze preračunavat ... in je vsak višek cekina boljš utaknt u kakšn moped :kva2:

 

 

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

6 minutes ago, pik1 said:

.

... ja, elekrarne so "ponujali" na cca 7 let odplačevanja ... in obrok je bil res le "malo več" kot običajni mesečni strošek položnice za elektriko ... tko da ... to res ni bilo slabo ... seveda pa, s izpolnjenim pozitivnim odgovorom Elektra, da si na področju, kjer omrežje dovoljuje sploh tvoj priklop ... ponavadi je bil vedno problem, ker infrastruktura ni zmogla sprejemat tistih viškov proizvedene elektrike, ki naj bi jo pošiljal iz domače elektrarne nazaj v omrežje ... AMPAK ... kakorkoli že ... vsekakor sama elektrarna ni dovolj ... obvezno je potrebna tudi toplotna črpalka ... in to je šele "dobitna kombinacija"

...  tle se mi pa spet pojavi en AMPAK ... ki je pa meni bistvenega pomena ... ta pa je, koliko petkov misliš bit še na svet :eek: ... 

torej, če si starejsi od 40 let, je vse to sploh brez veze preračunavat ... in je vsak višek cekina boljš utaknt u kakšn moped :kva2:

 

 

 

EMŠO trdi da sem starejsi od 40.  Obnasanje nit ne.  Za eno bajto,sestra s familijo in starsi, je slo skozi, pri nama pa ne.  Ni placa na trafotu.  Ja, tud v toplotno so investirali, pa so meli "sreco" da je sovpadlo tudi z zadnjim lesom iz nasega gozda in 15 sezonami peci na polena. Je sla ena kepica, po drugi strani pa tud oni niso vsak dan mlajsi, s poleni pa je obilo dela.  Poprecna zima je skurila 25-30m3. Ce to placujes je bankrot.  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!