Skoči na vsebino

Digitalni fotoaparat


Dream_er

Priporočene objave

a je že kdo slučajno kupil digitalca v kaki nemški net štacuni, namreč določeni modeli so občutno cenejši kot pri nas, recimo canon EOS 30D je cenejši za 80 prešernov..... kako je z uveljavljanjem garancije pri nas, v primeru nakupa v tujini :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a je že kdo slučajno kupil digitalca v kaki nemški net štacuni, namreč določeni modeli so občutno cenejši kot pri nas, recimo canon EOS 30D je cenejši za 80 prešernov..... kako je z uveljavljanjem garancije pri nas, v primeru nakupa v tujini :hmm:

Ys

sem Sony f828 kupiw v A in dobil EU garancijo .. sicer ni bilo treba uveljavljati na servisu, ampak pozanimal sem se in (zgolj teoretično) so mi zagotovili, da ni nobenih težav, ker tako ali tako stroške popravila nosi proizvajalec. Najbolj natančne podatke o tem boš pa seveda dobil na zastopstvu. Mirno jim napiši mail in reci, da ti misli sorodnik, ki živi v D za novo leto podariti digitalca - ter kako je s tem eventuelnim uveljavljanjem garancije.

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a je že kdo slučajno kupil digitalca v kaki nemški net štacuni, namreč določeni modeli so občutno cenejši kot pri nas, recimo canon EOS 30D je cenejši za 80 prešernov..... kako je z uveljavljanjem garancije pri nas, v primeru nakupa v tujini :hmm:

v Nemciji sem prek neta kupo:

- digitalno video kamero (takrat 80k cenejs kot pr nas)

- fotoaparat (takrat 80k cenejs kot pr nas)

- flash (hmm ... pac cenejs :) )

v trgovini v Nemciji pa objektiv ... tud cenejs kot pr nas

Video kamero sem kupo pr Redcoonu. Pa je sla teta na posto po paket, pa je bil mal obutan paket, pa ga je nazaj poslala pa so novga poslali in je blo vse ok.

Garancije mi pa (še) ni bilo potrebno uveljavljat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem svojo Minolto kupil v Belgiji in dobil UE garancijo. Je pa tako, da mi ta garancija v Sloveniji ne velja, ker še ni sporazuma. Najbližji servis, kjer lahko uveljavljam garancijo, imam v IT ali A oziroma moram poslat fotoaparat v Belgijo v štacuno .) Kako je z drugimi znamkami ne vem, se moraš pozanimat.

Je pa kar nekaj uporabnikov (štiri ali pet komadov) e-fotografije imelo določene probleme pri 30D, če se ne motim z AF, sicer so odnesli na servis in problem uspešno rešili, tako, da sedaj veselo fotkajo naprej.-) Zato preden kupiš v tujini vprašaj na pooblaščen Canonovem servisu, če lahko pri njih uveljavljaš evrospko garancijo. Za 80k razlike, tudi če jo enkrat ali dvakrat pošlješ nazaj, problem bi bil, da bi naletel na slab primerek in to moral večkrat naredit .)

Jaz sem pri Minolti prišparal celih 100.000 SIT in se zato odločil da reskiram :blush:

Pozdrav od Roberta

Popravljeno . Popravil Robert
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

laično vprašanje :)

kake so tiste bistvene razlike med objektivi (pa ka pomenijo te številke)

18-55 (standard eos)

55-200

17-85

:?

hvala lepa :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

laično vprašanje :)

kake so tiste bistvene razlike med objektivi (pa ka pomenijo te številke)

18-55 (standard eos)

55-200

17-85

:?

hvala lepa :)

Ta "številka" pri objektivu pomeni goriščno razdaljo objektiva v mm. Manjka ti še bistven podatek označen z "f" (blenda). Razlike med objektivi? Če prav razumem vprašanje je to nekako takole: objektiv z večjo goriščnico (npr. zgoraj 55-200) ti bolj približa objekt, kot objektiv z krajšo (npr. 18-55). Prva vrednost je minimalna goriščna razdalja objektiva in druga vrednost maksimalna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta "številka" pri objektivu pomeni goriščno razdaljo objektiva v mm. Manjka ti še bistven podatek označen z "f" (blenda). Razlike med objektivi? Če prav razumem vprašanje je to nekako takole: objektiv z večjo goriščnico (npr. zgoraj 55-200) ti bolj približa objekt, kot objektiv z krajšo (npr. 18-55). Prva vrednost je minimalna goriščna razdalja objektiva in druga vrednost maksimalna.

dodatek:

- ko je objektiv na najnižji vrednosti recimo 55 imaš na sliki najmanjše objekte in zajeto največje področje slikanja / okolico

- ko približaš recimo na 200mm - je objekt največji s tem, da je zajeto področje slikanja / okolica veliko manjše

tu je treba upoštevati, da vsi objektivi širokih kotov (pod 40mm) zajamejo sicer veliko površino (objekt slikanja je kot rečeno majhen) vendar zaradi napake leč pride do sodčkaste oblike fotografije, kar lahko vidiš, če slikaš stolpnice, stebre, ki so ob robu fotografije nagnjene navznoter, kot da bodo padle proti središču. Ta isti efekt ima pri nižjih vrednostih goriščnice seveda tudi vsak teleobjektiv, ki dreza v nižje goriščne razdalje od 50mm - recimo 18-200mm ... 55-200 ali 70-300 pa tega "sodček efekta" (barrel efekt) skoraj nimata t.j. efekt je za laika neopazen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bi kdo, ki ve, še praktično opisal s katerim objektivom se slika kaj...primeri in mogoče še zakaj je tako?.....tko da se ne bi pogovarjali samo o goriščni razdalji....ki je meni samo beseda, ki si jo ne predstavljam, ker nimam praktične podlage, da bi si zapominla ali celo razumela v čem je fora. :mellow:

Mogoče tudi kakšno foro...če slikaš nekaj z objektivom s katerim se slika kaj druga in potem dobiš ven efekt, ki sicer ni zaželjen razen če želiš ravno to...pa seveda fotke zraven...isti objekt slikan z različnimi objektivi. :blush:...sej ne zahtevam preveč?

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ta je bla močna :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: .

Sicer pa je namen tega članka, kakor ga jaz razumem da najdražji DSLR še vedno ne pomeni garantirano dobrega posnetka :doze:

v bistvu najdražji DSLR garantira odličen posnetek - samo fotograf je pa tudi pomemben. In ja - pri DSLR-jih je pač treba za res odlično fotko vložiti še nekaj truda.

To je kot pri kulinariki - palačinke al pa makarone zna skoraj vsak skuhat oz. spečt in če je s tem zadovoljen, nima potrebe po francoski kuhinji (al pa kaki drugi)... če pa bo hotel izlast francoz, pa bo oač moral tudi prave sestavine vzet - moka, jajca, mleko, sol ne bodo zadosti ...

in ja - tiste primerjave v tistem tekstu so bolane. Kot bi primerjal hyosunga in ducatija 1098. No, glavno, da mu ni blo douhcajt, ko je tist pisal in slikce dajal gor.

Mene recimo pri JPG-jih in podobnih fajlih ful motijo tiste kockice in vse, kar je posledica kompresije, pa naj bo ta še tako "nežna". Motijo me tudi gigantske ločljivosti slik, saj gre za "fake" ločljivosti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...sej ne zahtevam preveč?

Linčy - tole je pa težko vprašanje, ki ima toliko odgovorov kot je fotografov, saj vsakdo tole splošno vprašanje razume po svoje. Gl. PM

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

za koliko se splača kupiti soliden fotoaparat :?

:OK:

tispakapsl ..

cene solidnih se gibljejo namreč med 500 in 10.000 €

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bi kdo, ki ve, še praktično opisal s katerim objektivom se slika kaj...primeri in mogoče še zakaj je tako?.....tko da se ne bi pogovarjali samo o goriščni razdalji....ki je meni samo beseda, ki si jo ne predstavljam, ker nimam praktične podlage, da bi si zapominla ali celo razumela v čem je fora. :mellow:

Mogoče tudi kakšno foro...če slikaš nekaj z objektivom s katerim se slika kaj druga in potem dobiš ven efekt, ki sicer ni zaželjen razen če želiš ravno to...pa seveda fotke zraven...isti objekt slikan z različnimi objektivi. :blush:...sej ne zahtevam preveč?

huh, zelo na kratko!

kit objektiv recimo 18-55 bo primeren za vse vrste klasičnih posnetkov, ima dovolj širok kot da lahko slikaš skupinsko sliko in ne rabiš hodit 50 metrov nazaj. pogrešala pa boš zoom, ki ga praktično ni, se pravi če slikaš recimo ob cesti motor, dobiš gor lepo cesto ampak bo motor mali če ne bo na najmanj 15 metrih (od oka).

če recimo si na dopustu lahko slikaš okolico, če pa boš hotela namesto cele zgradbe slikati približano samo en del ne bo šlo.

drugi rang so objektivi recimo 50-200, ki po domače povedano začne z zoom-om tam kjer se prejšnji konča, torej približa na najmanjši stopnji objekt enako kot prejšnji objektiv na največjem zoomu. tak objektiv bo več kot dovolj za večino slikanja zunaj, le v kakšnih prostorih kjer ni dosti možnosti se nazaj odmakniti od objekta slikanja bo težava. torej lahko slikaš motorje, zunaj, dopust itd. boš pa imela probleme slikat zabavo in ljudi ker bodo že v osnovi preveč približani.

objektivi recimo 70-300 ali še več kot 300 so imajo izjemno močen zoom in moreš biti od človeka ki ga slikaš oddaljen vsaj 20 metrov da bo sploh cel na sliki, so pa super za šport, motorje, grobnik,....

skratka povprečen uporabnik bo zadovoljen z dvema objektivoma, recimo 18-55 in npr. 55-250 ker to pomeni da z dvema pokriješ vse, od panorame in slikanja na blizu do solidnega zooma.

potem pa so jasno tu še drugi detaili, blenda, hitrost avtofokusa, kakovost leč-optike itd. kar naredi razlike in zato en objektiv z "isto" cifro 18-55 stane 20, drugi pa 200.000 sit.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a je že kdo slučajno kupil digitalca v kaki nemški net štacuni, namreč določeni modeli so občutno cenejši kot pri nas, recimo canon EOS 30D je cenejši za 80 prešernov..... kako je z uveljavljanjem garancije pri nas, v primeru nakupa v tujini :hmm:

Jest sem si ga dal prejšnji teden pripeljati iz DE po še nekoliko ugodnejši ceni. Ker, v DE je do konca januarja 2007 akcija, kjer ti povrnejo 150€direktno na račun. No, ta denar še čakam, pa vendar, če zadaj stoji nek Canon EU, ne bi smel biti problem. Enako, kot z garancijo pri nas.

laično vprašanje :)

kake so tiste bistvene razlike med objektivi (pa ka pomenijo te številke)

18-55 (standard eos)

55-200

17-85

:?

hvala lepa :)

Vem, da te mede tudi razlika v ceni med temi objektivi, vendar se moraš zavedati, da je prvi entry level objektiv, tako, kot so ti napisali fantje, ne samo za način slikanja, pač pa tudi po performansah. Relativno počasen AF, šibko lečje ipd. Tu je nekaj poponoma drugega 17-85 IS USM, ki je že polprofesionalni, da ne rečem profesionalni objektiv (do slednjega mu manjka pač nekaj korakov nižja svetlobna stopnja). Ima pa Image Stabilizator, USM motor in, seveda, mnogo boljše lećje. Zato je tudi razlika med prvim in drugim 6 do 7 x, v ceni namreč Če bi pa gledali še na objektive s svetlobno močjo pod 1:2,8 in nižje, potem tele cenovne razlike....gredo v nebo. Skratka, nekaj je realna potreba, nekaj šminka, nekaj pa....zdravljenje ega....saj je zgodba popolnoma enaka tisti pri motorjih...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo da se v debato vmeša en laik.

Kupujem digitalca in sicer Canon serije A.

Izbiram med A630, A640 in A710IS

Sem človek ki mu je v 90% funkcija AUTO zakon in se ne trudi preveč z raznimi nastavitvami ker večina slik potem izpade meglenih, spacanih, neprepoznavnih in še kaj :P

Rabil ga bom predvsem med blodenjem po svetu in tudi za slikanje z motorja med vožnjo.

Slike večinoma dajem v izdelavo in včasih si tudi zaželim sliko malce večjega formata recimo 30x40.

Torej kaj experti svetujete oziroma odsvetujete.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Izbiram med A630, A640 in A710IS

Če bi se kot laik odločal med temi tremi,

bi se odločil za A 710 IS

zaradi stabilizatorja slike,

ki je v slabših svetlobnih pogojih

zlata vreden ..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Super hvala vse za povsem jasne odgovore (tudi tiste z goriščno razdaljo razumem vse...smo pač v tem :) ) na lep enostaven način povedane :OK:

Ma kupujem canona eos 350d, pa zravn je itak 18-55, pol mam pa še nek super trooper mega bonus, da si lahko zberem en izmed podanih objektivov (nevem keri točno)zravn (spada v paket kao) poleg 1GB kartice, torbice in še ene baterije :P

Pol se pravi, da za šport bo najbolš 55-200. CH, supermoto, motocross, gimnastika, BMX, snowboard ipd :OK:

Hvala, ob prvih SLR slikah se bom javu pa boste pokomentirali in me kej več naučili :D

sicer pa ena slika ki mi jo je uspelo nardit z navadno trotlco od olympus C-310 :photo: oddaljenost motorja in motorista približno 1,5m :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še mojih pet centov. Če s (D)SLR fotoaparati ne znaš delati oz. ne veš kaj so blende, časi, goriščna razdalja, in podobno (ali pa se vsaj ne misliš naučiti), se po moje dosti bolj splača vzeti NE-SLR fotoaparat ala IS3 ali kaj takega, ker bodo dosti dobri končni rezultati hitreje in lažje doseženi. Skratka, SLR je fino orodje, ki omogoča super fotografije, ampak moraš to orodje znati tudi uporabljati... In če se ti s tem ne da ukvarjati, je ne-slr boljša izbira...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma kupujem canona eos 350d, ..

Zelo premisli prden se odločiš ... za šport in rafalno fotografijo je dober AF nenadomestljiva zadeva

in tu je Nikon nenadkriljiv .. od 100 fotk bo definitivno 100 v redu ..

:OK:

Popravljeno . Popravil Broj Jedan
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zelo premisli prden se odločiš ... za šport in rafalno fotografijo je dober AF nenadomestljiva zadeva

in tu je Nikon nenadkriljiv .. od 100 fotk bo definitivno 100 v redu ..

:OK:

Imam proizvoda obeh proizvajalcev (resda precej različnih razredov; eden amaterski, drugi profi), pa vseeno bi upal trditi da je hiter in dober AF zeloooo odvisen od samega objektiva.

v bistvu najdražji DSLR garantira odličen posnetek - samo fotograf je pa tudi pomemben. In ja - pri DSLR-jih je pač treba za res odlično fotko vložiti še nekaj truda.

Oprosti, ampak tole je pa veeeeeeeeeeeelika buča :headbang: .

Popolnemu laiku dam lahko v roke Canona 5D, pa bi rad videl kaj garantira drag DSLR.

Pravzaprav bi se upal tako na oko reči, da ima najdražji kompakt boljšo avtomatiko (ki je za laika najbolj pomembna) od dragega :whistle: DSLRja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Oprosti, ampak tole je pa veeeeeeeeeeeelika buča :headbang: .

Popolnemu laiku dam lahko v roke Canona 5D, pa bi rad videl kaj garantira drag DSLR.

Pravzaprav bi se upal tako na oko reči, da ima najdražji kompakt boljšo avtomatiko (ki je za laika najbolj pomembna) od dragega :whistle: DSLRja.

Pazi - rekel sem posnetek in mislil posnetek v tehničnem smislu. Motiv in druge zadeve so pa itak že filozofski nivo.

kompaktni digitalci so uporabni za škljocanje za po mailu pošiljat, za na spletne strani dajat slikice - tu se pa potem že malce konča vse skupaj... meni pač niso všeč zmazki, ki nastanejo zaradi JPG, pa tudi surovi formati zapisa v najcenejših različicah niso bogvekaj. Je pa res, da so pri kompaktih barve malo našpanane, da so slikce bolj kičase.

avtomatika pa - well, ne vem, no, kako lahko kaj takega trdiš. algoritmi za povprečenje barv, svetlobe itd, so pri tavelikih digitalcih bistveno bolj napredni in avtomatika tam deluje boljše... je pa res, da so po defaultu fotke v štartu na zaslonu bolj "ubite" - je treba pač še barve naštelat, seveda željam in potrebam izhodnega formata primerno.

Zame je dobra fotka tista, ki jo lahko na velik format papirja razpalim, pa bo užitna tudi pri pregledovanju detajlov. Konzum-fotkanje me ne zanima. :-)

Ok, 100 ljudi, 300 objektivov ;-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma kupujem canona eos 350d, pa zravn je itak 18-55, pol mam pa še nek super trooper mega bonus, da si lahko zberem en izmed podanih objektivov (nevem keri točno)zravn (spada v paket kao) poleg 1GB kartice, torbice in še ene baterije :P

Pol se pravi, da za šport bo najbolš 55-200. CH, supermoto, motocross, gimnastika, BMX, snowboard ipd :OK:

ni nujno, nevem kaj so ti dali na izbiro. če imaš 18-55 kit objektiv je za motorje in podobno boljše imeti čim večji zoom, torej če lahko dobiš kako 250-ko ali 300-ko vzami večjega ker predvidevam do bodo po kakovosti vsi nekje enako. meni na 350D recimo kombinacija 18-55 in 70-300 služi več kot dovolj v realnosti, seveda pa so želje ampak.......... razlika med 200-ko in 300-ko je ogromna, meni je bil 200 premalo, 300 pa čisto OK.

noise - pri kompaktnih si zelo omejen z zoomom in ker smo tu motoristi, ki bi radi tudi na marofu in grobniku ali privat kako dobro fotko naredili se bojim da bo zoom in menjava objektivov glavni plus v prid DSLR.

zraven pa je treba še računat da te prej ali slej potegne da bi se mogoče malo izobrazil in vseeno začel fotografijo malo študirat ne pa samo avtomatsko pritiskat in potem ni dileme.

vsaj jaz bi vsakemu ki ima vsaj malo interesa fotografirat svetoval DSLR če ima denar. boljše objektive že dokupuješ pozneje, za kar nekaj časa pa so kit objektivi čisto OK.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ni nujno, nevem kaj so ti dali na izbiro. če imaš 18-55 kit objektiv je za motorje in podobno boljše imeti čim večji zoom, torej če lahko dobiš kako 250-ko ali 300-ko vzami večjega ker predvidevam do bodo po kakovosti vsi nekje enako. meni na 350D recimo kombinacija 18-55 in 70-300 služi več kot dovolj v realnosti, seveda pa so želje ampak.......... razlika med 200-ko in 300-ko je ogromna, meni je bil 200 premalo, 300 pa čisto OK.

noise - pri kompaktnih si zelo omejen z zoomom in ker smo tu motoristi, ki bi radi tudi na marofu in grobniku ali privat kako dobro fotko naredili se bojim da bo zoom in menjava objektivov glavni plus v prid DSLR.

zraven pa je treba še računat da te prej ali slej potegne da bi se mogoče malo izobrazil in vseeno začel fotografijo malo študirat ne pa samo avtomatsko pritiskat in potem ni dileme.

vsaj jaz bi vsakemu ki ima vsaj malo interesa fotografirat svetoval DSLR če ima denar. boljše objektive že dokupuješ pozneje, za kar nekaj časa pa so kit objektivi čisto OK.

no tale post me je malo potolažu glede na noisove besede :blink: sm že mislu d je tak hud možic :D

Js že vem kaj so objektivi pa kaj je gorišče in kako točno deluje optika (fizik .) ) pa raje prašam in izpadem "KMET" kot pa da se delam pametnga pa v bistvu nimam pojma kaj govorim...

In ja, DSLR sem že imel v roki... ampak žal samo par 10slik akcijskih (motocross). In lastnik je ob razvijanju reku d že v prvo nisem tako mimo ustrelu... :blush:

Izobrazu se itak bom na tem področju, ker se na vsakem, ki se ga lotim. Se mi pa zdi lažja izobrazba na primerih/poizkusih, kot pa na papirju. In ja, eos-a si lahko privoščim, zato se bom pač lotu na nižjem rangu DSLR in ne na d10 ali d30. Je tudi objektiv 77-300 (z nekim malim doplačilom) in pa 55-200. Torej v tej smeri bom gledu!

AutoFocus... ja to je super pogruntavščina. Samo dokler jo imaš si lenuh opirajoč na pogruntavščine ostalih kolegov. Če pa primeš v roke kaj "pametnega" pol se tudi navadiš :D

Hvala za komentarje, pa čimveč prosim.

Zelo premisli prden se odločiš ... za šport in rafalno fotografijo je dober AF nenadomestljiva zadeva

in tu je Nikon nenadkriljiv .. od 100 fotk bo definitivno 100 v redu ..

:OK:

huh, spregledav post....

D50, D70 ? to je nekje u tem rangu kukr 350

torej svetuješ nikon?

Popravljeno . Popravil gizmOkak
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Canon je Nikona malce nažgal zadnja leta pri DSLR-jih... Canon je načeloma hitrejši ... Nikon pa bolj prestižn :D

Gizmo - vzem karkol, z obema boš zadovoln.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!