Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

1 hour ago, SAR-Solo Adventure rider said:

Ogrevam bajto 160 m2 z lončeno krušno pečjo. Sezonska poraba je 6m bukovih drv. Centralna na olje dogreva samo v primeru, da smo odsotni dlje časa ter talno ogrevanje kopalnice ter WC prostora. Čez zimsko sezono porabim cca 100 do 200l olja. Sanitarno vodo ogrevam z TC preko celega leta in jo obremenjujejo tri odrasle osebe. 
Stroški ogrevanja hiše sezidane z siporexom 25cm (zunanje stene) obložene z 5cm izolacije znesejo na letni ravni max:

Bukova drva=400€
el. TC.          =100€
k. olje           =200€

Peč in gorilnik sta stara 21 let. Do sedaj samo redni servisi. TC Orca 230l stara dve leti 1500€ z montažo. (Z njo lahko ogrevam vodo tudi z el grelcem ali solarnim sistemom) Lončena peč izdelave obrtnika 1800€ ter letos menjava inox dimnika 1200€.

Sami si izračunajte stroške investicije ter letnih stroškov. Mislim, da imam, kar dobro izpeljano ogrevanje.Potrebno je tudi povedati, da se skoraj vse peče v lončeni peči in ne v kohinjski pečici.

Res, da je potrebno tri krat dnevno naložit drva v peč, vsake tri tedne odstraniti pepel iz kurišča, enkrat letno zložit drva pod streho in vsak drug dan na teraso pripeljat z vozičkom drva na teraso. Nekaj dela je, a toplota, katero oddaja lončena peč je neprimerljiva z drugimi viri ogrevanja. 
Vsaj v mojem primeru je nesmiselna vsaka druga investicija ter menjava ogrevalnega sistema.

Vse je odvistno od situacije kje si se znasel. Dokler ni problemov, jih ni. Mi smo meli centralno na drva, veliko drvarnirco, svoj gozd in starga fotra doma, v penziji. Relativno toplo. Malo stroškov. Nič amortizacije. Nič skrbi. Leta so vzela starga oceta, in ni blo nikogar da bi med sihtom 2x nalozil staro stadlerco. Se obnovi kurilnica, pec na pirolizo, velik zalogovnik za toplo vodo, problem solved. Pride žledolom in listnata gozdova spremeni v golosek. Drva se zdaj kupujejo. 30m3/sezona!!, Kr z lepa, kuup težav in stroškov. 
vmes sem se odselil. Vrstna hiša nima parcele niti za eno korito z rožami. Polena niso več nobena opcija. Zdej so drva v 15kg žaklih. Ker je bla prioriteta vselitev, cekinov za centralno ni blo, prostora za talno tudi ne. “Zacasna” resitev za 1000€ zdej ze 7 let ogreva cca 120 neizoliranih kvadratov v dveh stukih. Sezonski strosk cca 3-3,5t peletov. Ce bi zmaknil rit in nabavil tajmerja za oba toplozracna kamina, bi verjetno prisparal kakih 20%. 


 

 

 

8 hours ago, smasher said:

Al začnemo še eno temo o pečeh? Da se gremo pol, al klasične, al uplinjevalne z sondo al brez, peletne toplozračne, peletne za centralno....

 

? isto k z motorji. Vskemu svoje, le tist k res ima, si kupi bmw, sori, najnovejšo TČ. 
 

Popravljeno . Popravil Kugelschreiber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Res je. V dani situaciji se pač odločaš, kakšen sistem izbrati po finančnih zmožnostih.

Tudi sami imamo dva kar velika gozda v katerih pa žal ni lesa primernega za kurjavo v moji peči. Zato kupujem. V gozdovih okrog mene pa je še danes polno ležečega, suhega polomljenega lesa od žledoloma. ???

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 28. 12. 2021 ob 22:52, jvalant pravi:

  Ehm... mi usta lezejo narazen... a olje pa ni strosek centralne. Ni panike, ce se vsako leto pokuri 3x tolko za olje kot bi se za strom. Sam da je vsake tolko nova soba, pa filter, pa je to to :P .  Dobra TC ne rab tud novih filtrov in diz ;)

Rabi pa letne preglede ki niso zaston, ko ti bo pa crknila kaka elektronika (čipov in uporov več ne menjajo) menjajo samo cele plošče ki so zeloooo velik strošek, bog ne daj da ti ne crkne kompresor (srce TČ) po navadi ko je najbolj mrzlo ... življenska doba TČ pa je okoli 8 let, ko pišeš zgleda tako kot da TČ ne rabi elektrike, aja pa še to, vsi ki imate TČ malo pretiravate koliko malo el. porabijo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 hours ago, sayo said:

Rabi pa letne preglede ki niso zaston, ko ti bo pa crknila kaka elektronika (čipov in uporov več ne menjajo) menjajo samo cele plošče ki so zeloooo velik strošek, bog ne daj da ti ne crkne kompresor (srce TČ) po navadi ko je najbolj mrzlo ... življenska doba TČ pa je okoli 8 let, ko pišeš zgleda tako kot da TČ ne rabi elektrike, aja pa še to, vsi ki imate TČ malo pretiravate koliko malo el. porabijo

  Sam povem: Nibe je monoblok, vse v eni enoti. Ni plinskih povezav in tudi ne letnih pregledov...  Ampak lej, ti ze ves, ne bom te prepriceval. Se manj bom sploh kaj razlaga o ploscah in cipih, ki ocitno crkujejo kot po tekocem traku. Niti ena stvar ki si jo povedal nima osnove. O tem da TC ne rabi elektrike/porabi:  nisem jaz kriv, ce ne razumes kako TC pridela toploto. In VSI ki imajo TC, seveda pretiravajo. Bo ze drzalo, ker si ti tako rekel...   Kaj pa lastniki sami vedo kolk so prej in potem zapravili...    Se tole: zivljenska doba sodobnih TC je okoli 15 let, s tem, da se za novejse zaradi novih nacinov kontrole, omejevanja zagonov, ipd, ta doba podaljsa na 20-25 let.  Dej VSAJ malo preveri kak nov podatek, ne oni iz gostilne spred 15 let...

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@jvalant mora biti TC res visokotemperaturna, da bi jo lahko normalno uporabljali v hisi z obstojeco centralno instalacijo z radiatorji (konkretno stanovanjska hisa 3 nadstropja, dokaj izolirana - 15 cm stiropor, 5 do 10 let stara okna)? Monoblok za to obstaja? Kaksni so cisto okvirni stroski nakupa takega monobloka (+/- nekaj sto evrov recimo)? Da je monoblok postavljen na severni strani v stalni senci verjetno ni najbolj optimalno?

Zdaj imamo pec na pelete in pec na olje, poraba nekje 5 ton letno s sanitarno vodo vred, poraba olja neznana - bomo letos videli...

Popravljeno . Popravil Zok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No sedaj se grejem s "TČ", zrak- zrak (klima po domače), tudi meni TČ za radiatorje nikoli niso ble tako pri srcu, bolj za zrak ogrevat ali pa talno. Čeprav recimo klima kar vroč zrak piha tako da neko temperaturo tudi doseže.

No mene pa zanima, če sem prav prebral uplinjevalni kotli lahko prebavijo vse, tudi iglavci ki so za navadne peči preveč smolnati. To drži? Bi šli tudi borovci in ciprese v uplinjevalno peč brez povzročanja težav?

 

PS: pa pozabil sem tisto rečt glede Kosova, nislil sem samo zakaj bi poraba elektrike za eno Ljubljano spravila v EU omrežje v škripce? (če kdo kaj plača me nič ne zanima, mislil sem samo tehnično glede proizvodnje elektrike)

Popravljeno . Popravil smasher
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, smasher said:

No mene pa zanima, če sem prav prebral uplinjevalni kotli lahko prebavijo vse, tudi iglavci ki so za navadne peči preveč smolnati. To drži? Bi šli tudi borovci in ciprese v uplinjevalno peč brez povzročanja težav?

Well….je manj tezav.  Bolje zgori. Pec ni zasvinjana do nezavesti. V primerjavi z listavci je vseeno bolj, ampak drugace umazana. Ni bistvenga prirastka v toploti vode. Pri sebi doma, vec kot 2:8 za listavce ne bi kuril. Pazi. Mesal bi sproti. Ne 2 tedna samo ciprese, pol pa na gaber presaltat…..

 

3 hours ago, smasher said:

zakaj bi poraba elektrike za eno Ljubljano spravila v EU omrežje v škripce?

Strom ni en “oblak” s katerga se vsi napajamo enakomerno. Pred ene 15 leti je stikalisce v Divaci nabavlo “prečno prekinjalo”. Ne vem tocno kako se zadevi rece. Graviral sem oznacevalne table. Vem, da je Škratljevo domačijo falilo za cca 25cm. Zadeva v primeru prevelike porabe odklapljala italjane. FVG je bila pogosto podhranjena z elektriko, in so jo taljani preprosto spustili v omrezje iz divaskega stikalisca.  Ce ELES ne bi nabavile twga prekinjala, je bil primorski sistem pred hudo preizkusnjo. Ta “ Circuit braker” je itqljanske apetite zelo enostavno zmanjsala. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne vem kaj dostibi lesu pa me to čudi da iglavci v kotlu ne pomagajo kaj dosti briketi smreke pa so uporabni,še vedno so iglavci. 

Drugače pa je dražanje elektrike v Sloveniji po mojem mnenju nateg, nas na faxu so tako lepo učili kako smo v Sloveniji kul ker imamo energijo slabo 1/3 nuklearko, 1/3 teš in 1/3 hidro+obnovljivo. Torej tudi če se plin podraža, se hidro in nuklearka nebi smela... Zakaj se je potem v Slo dvignilo skoraj največ v Eu? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

10 hours ago, Zok said:

@jvalant mora biti TC res visokotemperaturna, da bi jo lahko normalno uporabljali v hisi z obstojeco centralno instalacijo z radiatorji (konkretno stanovanjska hisa 3 nadstropja, dokaj izolirana - 15 cm stiropor, 5 do 10 let stara okna)? Monoblok za to obstaja? Kaksni so cisto okvirni stroski nakupa takega monobloka (+/- nekaj sto evrov recimo)? Da je monoblok postavljen na severni strani v stalni senci verjetno ni najbolj optimalno?

Zdaj imamo pec na pelete in pec na olje, poraba nekje 5 ton letno s sanitarno vodo vred, poraba olja neznana - bomo letos videli...

Nibe F2120 je monoblok. Ogreje vodo do 63 stopinj do zunanje temperature -20 stopinj.  Je direktna zamenjava za oljno pec ali pec na drva in se dobi v 12, 16 in 20kw izvedbi, torej dovolj :)   Dej me dregni na privat prosm.

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

9 hours ago, smasher said:

 

 

 

PS: pa pozabil sem tisto rečt glede Kosova, nislil sem samo zakaj bi poraba elektrike za eno Ljubljano spravila v EU omrežje v škripce? (če kdo kaj plača me nič ne zanima, mislil sem samo tehnično glede proizvodnje elektrike)

 

   Ne vem podrobnosti, je pa moj kompanjon v voznji zaposlen v elektro, na takem delovnem mestu da se ukvarja ravno z temi recmi... Je razlagal, da ce se sesuje sistem (in parkrat so ze imeli paniko) je to VELIKO sranje. Ni, da bi samo preklopil stikalo, pa se vse ok... Lahk traja dneve, da se vse skup nekako sestavi nazaj...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 urami, sayo pravi:

Rabi pa letne preglede ki niso zaston, ko ti bo pa crknila kaka elektronika (čipov in uporov več ne menjajo) menjajo samo cele plošče ki so zeloooo velik strošek, bog ne daj da ti ne crkne kompresor (srce TČ) po navadi ko je najbolj mrzlo ... življenska doba TČ pa je okoli 8 let, ko pišeš zgleda tako kot da TČ ne rabi elektrike, aja pa še to, vsi ki imate TČ malo pretiravate koliko malo el. porabijo

Dovolj nestrokovno in počez je tole napisano... Vsak hvali svojega konja... Stalno si beležim porabo električne energije, podatki so pa sledeči : Pred postavitvijo TČ smo letno porabili cca. 7 - 8000 kWh, s tem da smo imeli toplo vodo na elktriko... Po postavitvi TČ pa je letna poraba naslednja : 2018: 12022, 2019 : 11996, 2020 : 12485, letos 11632 do konca novembra.  Strošek elektrike pred TČ: 2018 = 1418,59 €, 2019 = 1329,13 €, 2020 = 1403,35 € in letos do konca novembra 1394,83 €, Pred tem je bila cena elektrike na letni ravni 850 - 900 €. Lahko zaključiš, da za gretje porabimo sedaj okoli 600 - 700 €, pred tem pa smo porabili cca. 2500 l kurilnega olja pa si izračunaj sam. To je vse po računih - plačana elektrika in sama poraba.

Popravljeno . Popravil Bmflar
  • Všeč mi je 2
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, smasher pravi:

Ne vem kaj dostibi lesu pa me to čudi da iglavci v kotlu ne pomagajo kaj dosti briketi smreke pa so uporabni,še vedno so iglavci. 

Drugače pa je dražanje elektrike v Sloveniji po mojem mnenju nateg, nas na faxu so tako lepo učili kako smo v Sloveniji kul ker imamo energijo slabo 1/3 nuklearko, 1/3 teš in 1/3 hidro+obnovljivo. Torej tudi če se plin podraža, se hidro in nuklearka nebi smela... Zakaj se je potem v Slo dvignilo skoraj največ v Eu? 

Tale tvoj tretinski miks je neko dolgoletno povprečje, ni pa vedno tako.

Tele sem potegnu s Statističnega urada:

Proizvodnja električne energije v oktobru 2021 manjša, uvoz večji kot v oktobru 2020

Neto proizvodnja električne energije je oktobra 2021 znašala 1.153 GWh in se je glede na september 2021 povečala za 10 %, glede na oktober 2020 pa zmanjšala za 33 %.

V primerjavi z oktobrom 2020 je bila proizvodnja v hidroelektrarnah oktobra 2021 za 61 % manjša, v termoelektrarnah za 31 % manjša in v jedrski elektrarni za 2 % manjša.

Poraba električne energije se je v oktobru 2021 v primerjavi s prejšnjim mesecem povečala za 9 % in je znašala 1.186 GWh. V primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta je bila poraba električne energije v oktobru 2021 za 1 % večja.

Vsaj pri nas je bila proizvodnja poceni energije iz hidro nizka, glede na malo padavin predvidevam da tudi v ostanku leta ni blo dosti boljše in to po več ali manj vsej Evropi. Enegija iz Teša je cenovno katastrofa zaradi kuponov. 

Če je proizvodnja iz hidro slaba se cena energije povišuje.

Povprečna cena za MWh na Lepzigški borzi po kvartalih.

Quarter Average Price (EUR/MWh)
Q3 2021 97,14
Q2 2021 60,27
Q1 2021 49,57
Q4 2020 38,77
Q3 2020 36,12
Q2 2020 20,26
Q1 2020  26,57

Kot vidiš je kriza po vsej Evropi in ne le v Sloveniji. Sem že skoraj 30 let v hidro biznisu in me res razpizdi, ker se povsod najdejo nasprotniki izgradnje hidroelektrarn. Vedno je neka žaba ali kačji pastir ogrožen, samo pol se ne smemo čudit, če gre cena energije v nebo. Pri nas ne moremo dokončati verige na spodnji Savi, elektrarne na srednji Savi pa sanjamo že 20 let.  Tudi iz tega razloga sem si postavil sončno elektrarno na streho in me sedaj mal BK za ceno elektrike.

Popravljeno . Popravil Frenk 67
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, KARMEN1 pravi:

Mojster mi je še nastavil 2 ventila, ki jih po potrebi odpiram in zapiram, če želim zakuriti štedilnik, ki je zdaj samo za romantiko, pa še drva, ki so mi ostala, moram pokuriti. To počnem, če sem doma in nimam nič bolj pametnega za delat.

V prvi sezoni je bila na računu razlika od 15 do 50 eur. Letos ne preverjam več.

Udobje - neprecenljivo. Jeseni jo prižgem, spomladi ugasnem, vmes pozabim na njo.

... lohk tebi, ko imaš integtitano trajnožarečo pečko.... ko zazebe, naložiš polenček.... pa ti je toplo...  :P 

  • Haha 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, Zok pravi:

@jvalant 

pred 13 urami, Zok pravi:

mora biti TC res visokotemperaturna, da bi jo lahko normalno uporabljali v hisi z obstojeco centralno instalacijo z radiatorji (konkretno stanovanjska hisa 3 nadstropja,

 

Približno enak objekt smo mi ogrevali - brez fasade. Nikoli, pri največjem mrazu ni bilo v sistemu na povratnem vodu več kot 47 stopinj.  Torej bi teoretično zadostovala TČ, ki proizvede vodo nad 50 stopinjami.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Frenk 67 ja ti podatki so sicer točni. Je pa težko primerjat vse skupaj. Lani se je zaradi korone ugašala industrija. Letos pa dela. Ampak ja... v globalu se poraba povečuje. Tudi sam imam stik z hidro... Mogoče sva pa sodelavca. No ja... Še par tednov, ker sem ravno dal odpoved. Tudi meni je všeč hidro. Žal nekega hudega potenciala v Slo nimamo. Mura in srednja Sava. Hidrologija je bila letos super v prvi polovici leta. Narave ne moreš prinest naokoli. Na leto pade v povprečju 2000mm padavin. Zdej je pa samo kako so te padavine razporejene skozi neko obdobje. Zadnja leta opažam, da ta matematika še vedno drži. Padavin ni nič manj. Težava je, da so zaradi podnebnih sprememb te razporejene čudno. Včasih si imel sneg v hribih, ki je potem do konca maja, začetka junija filal reke in si lahko delal elektriko. Sedaj pa so nevihte... Veliko vode v kratkem času, potem pa spet sušna obdobja. Snega po hribih je manj, pozimi pada dež. Padavine prihajajo v vse bolj ekstremnih oblikah. Primer nevihta v Lj letos, ko je v enem večeru zapadlo za več tednov skupaj. Padavine poleti so postale tudi zelo lokalne. Tako da... Podnebne spremembe so dejstvo in nekaj bo treba naredit. Nič pa ne bo poceni. Včasih si imeli več jajc. Recimo Seng. Nekatere so že pravi mali muzeji. Pa da so naredili tako, da ima še naša generacija nekaj od tega.. Danes se pa razmišlja za par let v naprej. Oziroma do prvih volitev. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, ciciban pravi:

Frenk 67 ja ti podatki so sicer točni. Je pa težko primerjat vse skupaj. Lani se je zaradi korone ugašala industrija. Letos pa dela. 

V primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta je bila poraba električne energije v oktobru 2021 za 1 % večja.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja lani v 2020 je bila poraba manjša in letos je večja. Bi se še lepše vidlo vpliv korone, če bi bilo vzeto daljše obdobje... Kakorkoli počasi ampak vztrajno raste. Čaki še električne avte. Sodelavec je v el. avtu septembra v enem tednu  pokuril toliko kot cela naša hiša v enem mesecu. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V principu se električni avti filajo ponoči, ko je običajno višek energije. Se pa ta presežek zmanjšuje z uvajanjem fotovoltajike. Ampak vseeno tudi jaz mislim, da te električne avte preveč forsirajo glede na razpoložljivo električno energijo. Bomo uvajal električne avte, pol pa podajševali delovanje termoeletrarn, da bomo imeli dovolj štroma. ??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 minutami, Frenk 67 pravi:

V principu se električni avti filajo ponoči, ko je običajno višek energije. Se pa ta presežek zmanjšuje z uvajanjem fotovoltajike. Ampak vseeno tudi jaz mislim, da te električne avte preveč forsirajo glede na razpoložljivo električno energijo. Bomo uvajal električne avte, pol pa podajševali delovanje termoeletrarn, da bomo imeli dovolj štroma. ??

delali bodo edino kompresorji v avtomobilih, ki bodo na podlagi diesel goriva proizvajali elektriko, ki bo poganjala avto ... fajn a ne .. zelo zeleno :P

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, maus pravi:

delali bodo edino kompresorji v avtomobilih, ki bodo na podlagi diesel goriva proizvajali elektriko, ki bo poganjala avto ... fajn a ne .. zelo zeleno :P

Električni avto dolgega dosega ???

3475A5FA-C3FF-470C-A85A-D2DFD9478F51.jpeg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, Bmflar pravi:

Dovolj nestrokovno in počez je tole napisano... Vsak hvali svojega konja... Stalno si beležim porabo električne energije, podatki so pa sledeči : Pred postavitvijo TČ smo letno porabili cca. 7 - 8000 kWh, s tem da smo imeli toplo vodo na elktriko... Po postavitvi TČ pa je letna poraba naslednja : 2018: 12022, 2019 : 11996, 2020 : 12485, letos 11632 do konca novembra.  Strošek elektrike pred TČ: 2018 = 1418,59 €, 2019 = 1329,13 €, 2020 = 1403,35 € in letos do konca novembra 1394,83 €, Pred tem je bila cena elektrike na letni ravni 850 - 900 €. Lahko zaključiš, da za gretje porabimo sedaj okoli 600 - 700 €, pred tem pa smo porabili cca. 2500 l kurilnega olja pa si izračunaj sam. To je vse po računih - plačana elektrika in sama poraba.

BRAVO. To sem čakal, da nekdo napiše dejanski strosek. ???

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, hajamoto said:

BRAVO. To sem čakal, da nekdo napiše dejanski strosek. ???

 Saj je bila ze prej veckrat. Pribliznol ena tretjina... No in 2500l kurilca proti 700, je, lej ga zlomka, tam nekje....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!