Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

pred 11 urami, franc pravi:

@Zivnorc koliko je investicija v TČ?

lp

ps. to imaš dobre izkoristke, pri nas je šlo na sezono 1700-1800 L kurilca, smo pa bolj na 24 stopinj

... raje ne povem, koliko me je prišla, razen, če obljubite, da mi ne boste težili in zajebavali, da sem nabavil za en Q..c TČ..  :P

Prišlo me je okrogle 4k€ skupaj z bojlerjem in nekaj materiala (cevi, fitingi...itd) ... nekaj sem pa imel že doma. Vse sem zmontiral sam, priklop mi je naredil prijatelj, ker ima orodje, jaz sem mu samo pomagal, en mojster pa mi je prišel povezat zunanjo in notranjo enoto z bakreno cevjo, jo zvakuumiral, spustil plin in pregledal tesnost z vohalnikom plina.

Torej je investicija za ta denar nekako smiselna... če mi bo vse delovalo b.p. in da mi TČ ne crkne, pa da ne podražijo elektrike v nebo, bi se mi morala investicija povrniti v približno šestih letih. Če bi plačal povprečno "redno" ceno TČ v SLO, se mi investicija verjetno nikoli ne bi povrnila, bi najbrž prej potekla življenska doba TČ...

Hja... stopinje. Z vsako stopinjo se poveča poraba za cca 5% (odvisno od izolacije hiše)

pred 10 urami, Kaldu pravi:

Kmalu sledi še elektrarna na streho.........🤪

...no, tu se mi pa investicija verjetno nikoli ne povrne... tko, da črtaj to s seznama..  :P

pred 10 urami, hajamoto pravi:

Živnorc, ali lahko zaupaš, koliko kWh si prej kuru in koliko sedaj s toplotno? 🤔

Pojma nimam, bom moral pogledat na kak račun (še nikoli nisem videl računa za elektriko, ker ga plačuje žena  :P )

..kot pravim, ta mesec smo porabili za cca 60€ več elektrike, kot po navadi, s tem, da ni bil priklopljen bojler na elektriko.

 

Ravnokar sem govoril s svakom in tastom, ko sem pisal o njihovem ogrevanju v enem izmed prejšnjih postov, pa pravita, da so prej pokurili cca 2000l kurilca .... kasneje so šli na pelete, pokurili cca 4000kg+ ... pa so imeli vedno mrzlo v hiši, sedaj pa pokurijo za cca 1300€/leto za ogrevanje in toplo vodo s TČ, pa imajo sedaj končno toplo v hiši.  ... zdej si pa izračunajte, koliko je to ceneje in kdaj se povrne investicija  :P .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 urami, Zivnorc pravi:

... raje ne povem, koliko me je prišla, razen, če obljubite, da mi ne boste težili in zajebavali, da sem nabavil za en Q..c TČ..  :P

Prišlo me je okrogle 4k€ skupaj z bojlerjem in nekaj materiala (cevi, fitingi...itd) ... nekaj sem pa imel že doma. Vse sem zmontiral sam, priklop mi je naredil prijatelj, ker ima orodje, jaz sem mu samo pomagal, en mojster pa mi je prišel povezat zunanjo in notranjo enoto z bakreno cevjo, jo zvakuumiral, spustil plin in pregledal tesnost z vohalnikom plina.

Torej je investicija za ta denar nekako smiselna... če mi bo vse delovalo b.p. in da mi TČ ne crkne, pa da ne podražijo elektrike v nebo, bi se mi morala investicija povrniti v približno šestih letih. Če bi plačal povprečno "redno" ceno TČ v SLO, se mi investicija verjetno nikoli ne bi povrnila, bi najbrž prej potekla življenska doba TČ...

Hja... stopinje. Z vsako stopinjo se poveča poraba za cca 5% (odvisno od izolacije hiše)

...no, tu se mi pa investicija verjetno nikoli ne povrne... tko, da črtaj to s seznama..  :P

Pojma nimam, bom moral pogledat na kak račun (še nikoli nisem videl računa za elektriko, ker ga plačuje žena  :P )

..kot pravim, ta mesec smo porabili za cca 60€ več elektrike, kot po navadi, s tem, da ni bil priklopljen bojler na elektriko.

 

Ravnokar sem govoril s svakom in tastom, ko sem pisal o njihovem ogrevanju v enem izmed prejšnjih postov, pa pravita, da so prej pokurili cca 2000l kurilca .... kasneje so šli na pelete, pokurili cca 4000kg+ ... pa so imeli vedno mrzlo v hiši, sedaj pa pokurijo za cca 1300€/leto za ogrevanje in toplo vodo s TČ, pa imajo sedaj končno toplo v hiši.  ... zdej si pa izračunajte, koliko je to ceneje in kdaj se povrne investicija  :P .

Jaz sem dala za 8 kw TČ okoli 4500eur, nekaj manj, kot 1000, pa sem dobila povrnjeno od eko sklada. V ceni je vštet ves montažni material, montaža in zagon.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, KARMEN1 pravi:

Jaz sem dala za 8 kw TČ okoli 4500eur, nekaj manj, kot 1000, pa sem dobila povrnjeno od eko sklada. V ceni je vštet ves montažni material, montaža in zagon.

... ne štekam najbolj.... a to je 4500 z že vrnjenimmi 1000€ ...al je bilo  4500-1000=3500€. ... ker to je pa res zeelooo poceni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

15 hours ago, Zivnorc said:

en mojster pa mi je prišel povezat zunanjo in notranjo enoto z bakreno cevjo, jo zvakuumiral, spustil plin in pregledal tesnost z vohalnikom plina.

Zunanjo in notranjo? Torej split, nimas vode vn s hise? Res ugodna cena za split sistem. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, Zivnorc pravi:

... ne štekam najbolj.... a to je 4500 z že vrnjenimmi 1000€ ...al je bilo  4500-1000=3500€. ... ker to je pa res zeelooo poceni.

Ja, tako, ca.3500. Priklopila sem jo direkt na zalogovnik, ki sem ga imela že prej, in sem ga obdržala. Bojler sem tudi že imela, kombinirani, ampak ga imam vedno na elektriko.

Toplovodni štedilnik na drva sem kar obdržala, saj je v hiši, naredili so mi samo 2 ventila, s katerima lahko preklopim sisteme. 

Ljubav grije, ali drva su drva 😂😂😂.

Glede na to, da živim ob gozdu, se nikoli ne ve, če ga bom še kdaj potrebovala. Trenutno je v uporabi le, ko imam res čas in voljo zakuriti.

Mislim, da je v teh časih kar dobro imet en rezervni sistem kurjave, in ne vsepovprek metat ven.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz sem obdržal vse stare stvari. Obdržal sem staro centralno peč, ki je še kot nova po 20 letih, ven sem vrgel samo cisterno in namesto nje naredil manjšo 200l cisterno, ki ni v napoto (na steni pod stropom), ki bi morala v primeru, da crkne TČ, zadostovati za cel mesec, imam kamin na drva, klimo in dodatne kaloriferje v kopalnicah. ...če pa drv slučajno zmanjka imam pa doma cel kup čarovnic za zakurit..  :P

..če zmanjka štroma, zakurblam generator, kresnem staro peč in mi ogreje hišo v parih urah, če bo slučajno potrebno.

Skratka, če se bo hotela katera pogreti pri meni ... je tu skoraj neomejeno število grelnih elementov... če pa še to crkne, pa kak "polenček" naložimo v "trajnožarečo pečko"..   :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tebi samo še bunker manjka. 

NNNP - nič nas ne sme presenetiti ..

Popravljeno . Popravil Tedybear
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Tedybear pravi:

Tebi samo še bunker manjka. 

NNNP - nič nas ne sme presenetiti ..

...  NNNP ... sej...    Noge Narazen Nekaj Prihaja ....   takrat se naloži "polenček" v "trajno žarečo pečko"  :D pa je vsaj dvema toplo..  :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, Tedybear pravi:

Tebi samo še bunker manjka. 

NNNP - nič nas ne sme presenetiti ..

Spomni se obdobja, ko je bil bunker obvezni del projekta vsake novogradnje, tako da nekateri ga celo imajo....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, raza pravi:

Spomni se obdobja, ko je bil bunker obvezni del projekta vsake novogradnje, tako da nekateri ga celo imajo....

Naše podjetje ima ogromnega, ampak pojma nimam, kaj je sedaj notri.

Nazadnje smo ga uporabljali za pakiranje novoletnih daril, za otroke zaposlenih, iz cele Juge.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, raza pravi:

Spomni se obdobja, ko je bil bunker obvezni del projekta vsake novogradnje, tako da nekateri ga celo imajo....

Sem premlad...🤪

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo dojčland ima že btiljantne ideje omejevanja elektrike na 4kW.

https://avto-magazin.metropolitan.si/zanimivosti/v-nemciji-nacrtovane-omejitve-porabe-elektrike-tudi-za-polnjenje-elektricnih-avtomobilov/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echo-Avtomagazin&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1702707604

Sicer članek začne z elekteičnimi avtomobili ampak je potem napisano da bo imel omrežni operater možnlst izklopit TČ... 

Ta EU politika je res fenomenalna, vsi na TČ vsi na električne avte pol pa omejit porabo čez dan... 

  • Všeč mi je 2
  • Haha 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, Kugelschreiber pravi:

Ma nisem, nimam olja viška. Zdej še vedno razmišljam o peletirki. 

Jaz imam na razpolago trda goriva.. 🤣 🤣 

Ma verjetno če pravilno inštaliraš ni panike. 

Ma meni sami malo težijo EU posranci ko nimajo pojma in verjamejo nekim lobistom... 

Mnogo let nazaj je bil glabni cilj zmanjšat co2, s tem da bi šli iz nemarnih bencinarjev na varčne dizle.... Sedaj vemo kako se je obnesejo dizli za mestne vožnje... 

Potem šibat vsi na elektro avte , sej ne da nekateri že nekaj časa govorijo da omrežje tega ne bo preneslo.

Podobno je s TČ, dosti manjših hiš ima enofazni štrom. Dalnovodi do raznih vasi so kar so... Zdej bi pa kar vsak imel najmanj 3 fazni priklop 11kW. 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

52 minutes ago, smasher said:

Ma nisem, nimam olja viška. Zdej še vedno razmišljam o peletirki. 

Jaz imam na razpolago trda goriva.. 🤣 🤣 

Ma verjetno če pravilno inštaliraš ni panike. 

Ma meni sami malo težijo EU posranci ko nimajo pojma in verjamejo nekim lobistom... 

Mnogo let nazaj je bil glabni cilj zmanjšat co2, s tem da bi šli iz nemarnih bencinarjev na varčne dizle.... Sedaj vemo kako se je obnesejo dizli za mestne vožnje... 

Potem šibat vsi na elektro avte , sej ne da nekateri že nekaj časa govorijo da omrežje tega ne bo preneslo.

Podobno je s TČ, dosti manjših hiš ima enofazni štrom. Dalnovodi do raznih vasi so kar so... Zdej bi pa kar vsak imel najmanj 3 fazni priklop 11kW. 

 

vsak mesec damo cca 40% položnice distributerjem, in ti edini jamrajo o omrežju. Trafo konc ulice je bil zadnjič posodobljen 1990. Bojim se, da so novo ulično inštalacijo prilagodili zmoglivosti trafota. Presenetlo pa me ne bi. Lažje je dajat 2000€ božičnic kot narest nov trafo, ne glede na potrebe

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 41 minutami, Kugelschreiber pravi:

vsak mesec damo cca 40% položnice distributerjem, in ti edini jamrajo o omrežju. Trafo konc ulice je bil zadnjič posodobljen 1990. Bojim se, da so novo ulično inštalacijo prilagodili zmoglivosti trafota. Presenetlo pa me ne bi. Lažje je dajat 2000€ božičnic kot narest nov trafo, ne glede na potrebe

 

Seveda, vsakih tolko let menjajo vodsvto, kaj te briga kaj bo čez 10 ali 20 let, pobereš v žep tolko dnarja kot lahkp čim hitreje. 

Sicer OT, kaj niso ravnokar pisali da je imela skupina Sij lep dobiček, a livarne letos niso mogli rešit... 

Kaj vemo mi "plebejci" kako se dela biznis, (verjetno je tudi tle na forumu iz meneđerske klase, ki se reži in si misli da kako ne zasopimo da je treba samo dnar z žepe basat). 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...
Ob 8. 12. 2023 ob 10:51, hajamoto pravi:

Živnorc, ali lahko zaupaš, koliko kWh si prej kuru in koliko sedaj s toplotno? 🤔

...ekola... drugi mesec obračuna elektrike s toplotno črpalko.

Za mesec november smo porabili skupaj 851kWh (cca 60€ več, kot pred TČ), v decembru pa 1.326kWh (cca 140€več, kot pred TČ), s tem, da je praktično skoraj cel december laufala pečica s piškoti, poticami...itd (kar je kar precej velika potrata elektrike). December ni bil mrzel, so bili pa pogoji za TČ slabši, ker je bilo kar nekaj časa okoli ničle in zelo vlažno, za kar TČ porabi precej več energije za samoodtaljevanje, kot če bi bilo recimo malo hladneje in bolj suh zrak.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, dejstvo je, da je okoli 0 stopinj v kombinaciji z meglo veliko slabse, kot pa - 5 stopinj in brezmegle.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!