Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Bmflar

Priporočene objave

pred eno uro, jvalant pravi:

  Samo se okoli tega: TC uporabljajo verjetno dalec najdrazji energent za ogrevanje: elektriko. Kdor je kdaj imel panterm, ve kako drago je to. Ce bi nekdo ogreval hiso z pantermom, bi placal astronomske vsote za elektriko. Panterm je v bistvu samo elektrogrelec potopljen v vodo, torej direktno ogreva vodo, kot oljni gorilec. Panterm nima izgub, kot jih ima gorilec skozi dimnik, pa je vseeno ogrevanje na tak nacin astronomsko drago, ker je elektrika draga!

TC je dalec najbolj efikasna metoda ogrevanja in skoraj nima izgub. V tem je bistvo toplotnih crpalk, ne pa uporaba najcenejsega energenta, ki elektrika pac ni, je verjetno dalec najdrazji energent in TV kljub temu porabijo samo 1/3 cene za elektriko, kot bi jo za olje, za isto kolicino proizvedene energije...  Ob tem je tudi dalec najbolj ekoloska. Sama nima emisij, kolicina porabljene elektrike (ki je vseeno pridobljena cisteje, kot pa domaca pec na karkoli) in porabi samo za 1/3 olja elektrike. Torej ZELO malo...

 

pred 1 uro, jvalant pravi:

 Moj zadnji post na temo: poznam kakih 160+ strank... Zadovoljnih. Ampak ok. Se o energentu: TC proizvede enako kolicino energije z dalec najmanj energenta (ki je tu elektrika in ne olje ki je fosilno, in ne drva, ki si pac les in gre vecina energije ven skozi dimnik. Seveda je treba elekriko proizvesti, ampak TC porabi na oko 1/3 (verjetno se manj) elektrike, kot bi jo kot elektrogelrec ali "pokuri 1/3 olja - to je pe ekoloski vidik) ker vecino potegne iz okolja - ali zraka, ali kolektorja/geosonde ali vode. Kar poskusi se direktno ogrevati z elektriko na enakem principu kot pec: z grelcem vode, pa bos videl koliko energenta bo slo! Ta zrak in/ali voda bi pa tam tekla tako ali tako....  mimogrede, tudi doloceno stevilo zdravnikov je nasprotnikov cepljenja... In pri teh "argumentih" pac nimam vec pametne obrambe in zagovora.    Ima ludih i posle rata. Monterji pac, kot navadno, vemo najmanj. ;) Pravim monterji, ne prodajalci.  Priznam pa, tudi povemo zmeraj, edini resen argument: ce se pokuri malo olja/lesa, je iz financnega vidika nekje meja, kjer se se izplaca, ali povrne v dovolj kratkem cas. Vse ostalo, okoli energentov in monterjev ki pa sami necejo na TC, ipd je pa nazalost, topla voda...

...očitno se ne razumeva dobro...

Sej pravim, da je TČ trenutno najučinkovitejši sistem ogrevanja...ABSOLUTNO! ...

...hočem povedati, da četudi uporabljamo TČ, ki je daleč najekonomičnejša rešitev ogrevanja, je ( po mojem mišljenju) vseeno škoda metati energijo stran skozi stene.... ker ko bodo enkrat "vsi " šli na elektriko, bo hudič..... potem bo šla cena elektrike v nebesa, da bo folk najprej prisiljen znižati temperaturo doma v hišah....  in na koncu bo morala imeti vsaka hiša izolacijsko fasado in podstrešje....   tako jaz razmišljam.... lahko da se motim... čisto možno pa je, da bo tako...

in to, ko sem napisal, da mi je lastnik trgovine in prodajalec rekel, da bo šel na TČ, ko bo "vredna svojega denarja" pomeni, da ko bo TČ prišla zmontirana ene 3-4 jurje, takrat bo računica pozitivna....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, Buschi pravi:

Berem tole, sami znalci. Resno vprašanje:

menjati bom moral bojler za toplo vodo, 80 literski, samo na štrom, star 22  let, nikoli spucan. 

Kaj se sedaj bolj splača:

-TČ, kobinirana, Kronoterm 280 litersko dobim preko vez za 1500€

-kombiniran 120 literski bojler, ki ga dobim za 200€

 

Hvala.

... dihtunga za 3 evre.... 13 kjuč.... šravfciger, dratpiršna... zavihati rokave....     .....?...malo svinjarije... malo mokrote po tleh....

....ene dve uri :angryrant1: ... pa je stvar ocvrta...   :D

... hitreje, kot če greš v Bauhaus po nov bojler, pa da se še na piru vmes ustaviš....   :P 

 

Popravljeno . Popravil Zivnorc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisi zastopu: trenutni je samo na štrom, glede na to, da se grejem na drva, bi imel kombiniranega. Računica in izkušnje.

Hvala.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 54 minutami, izibajker pravi:

Plin iz plinohramske cisterne poleg bajte ali plin iz napeljave do bajte?

Zemeljski plin, napeljava. Prej sem pokuru cca 2 do 2300 kurilca. Investicija 4800 € že 10 let nazaj. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

23 minutes ago, Zivnorc said:

pomeni, da ko bo TČ prišla zmontirana ene 3-4 jurje, takrat bo računica pozitivna....

 Hja, kot pravim: ODVISNO. Od trenutnerga stroska ogrevanja in od tega kaj je pozitivna racunica: za nekoga, ki hoce carovnijo, da bo TC jurja, in bo pozitiven cez dva tedna. Za koga drugega, znizanje letnega stroska iz 3500e na 3000 (skupaj z pufom). Ta bo imel ze prvo leto profit, in ZELO hitro odplacanih tistih 8 jurjev. In potem samo se 700/800 na leto. In bo ostalo za karkoli, mogoce puf za izolacijo, al pa nov motor. Nekdo drug se bo zadovoljil z dobo 6,7,8 let za amortizacijo, itd...    In med cakanjem na to, da bo TC prisla zmontirana 3-4 jurje (ne kitajska, ker JIH mecejo ven zelo hitro) se bo metalo denar skoz raufnk... Seveda je nacinov za sparanje vec, izolacija, okna, itd... Nobeden ni poceni. TC je vsaj hiter postopek: za vecino his rabimo 2 dni, redko tri. Topla sanitarna voda ze prvi dan, zagon tretji ali cetrti dan.

Popravljeno . Popravil jvalant
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 53 minutami, Frenk 67 pravi:

Mogoče si mal spregledu sončno elektrarno na strehi. Ta, če maš srečo, dela elektriko. ?

Če imaš srečo. K porabi elektrike dodaj še amortizacijo, potem se boš pa za glavo prijel. Če si dal za vse 20 k€, potem bi se na moj plin grel cca 25 let zastonj kot ti praviš. ??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 55 minutami, izibajker pravi:

Zakaj zadnji post? Taki nasveti "iz prve roke" so še kako dobrodošli v tej temi...

Naša peč na kurilno olje je sedaj stara 13 let. Če mi jutri crkne dejansko ne vem, kaj bi dal instalirat kot zamenjavo:

1. Novejši tip oljne peči 

2. Plinsko peč (do bajte imamo speljano plinsko napeljavo)

3. TČ

4. Peč na pelete

Bajta je dobro izolirana (fasada 12cm stiropor, podstreha 20cm steklena volna), povprečna letna poraba cca. 1000 litrov olja.

@jvalant, da mi prosim na zs pošlji kontakt (tvoj ali od firme) da imam za vsak slučaj...

Plin bo najboljši. Kupi peč ki ima še manjši bojler zraven, da se ne vklapla za vsak drek in hitreje priteče topla voda. Jest mam 200l ker sem mislil nastimat se solarno pa ni bilo računice.  Investicija je 1/3 tc kaj bo z elektriko, ko bo kmalu vse na elektriko je pa vprašanje za 1 milijon. ?

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

6 minutes ago, hajamoto said:

Plin bo najboljši. Kupi peč ki ima še manjši bojler zraven, da se ne vklapla za vsak drek in hitreje priteče topla voda. Jest mam 200l ker sem mislil nastimat se solarno pa ni bilo računice.  Investicija je 1/3 tc kaj bo z elektriko, ko bo kmalu vse na elektriko je pa vprašanje za 1 milijon. ?

 Mam tudi odgovor za miljon: plin/olje se NE bosta pocenila.... ;)

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, jvalant pravi:

 Mam tudi odgovor za miljon: plin/olje se NE bosta pocenila.... ;)

...elektrika tudi ne...   :P 

:lol1:

 

... mal te moram hecat...  ;) :P 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Buschi said:

Nisi zastopu: trenutni je samo na štrom, glede na to, da se grejem na drva, bi imel kombiniranega. Računica in izkušnje.

Hvala.

  Racunica je predvsem tvoja stvar... razlika je jurja in vec, amortizirala se ne bo zelo hitro, po kakih 10 letih... Se pa da TC ogrevati tudi z oljem/drvmi ipd... Tako da ce zakuris, se ogreje tudi bojler. Ampak, ogrevanje z TC je cenejse od vsega. Ni vazno na kaj kuris, ce gre se za ogrevanje bojlerja/TC, je to odvod energije. "Odpadno" imas samo v auspuhu.... Pa u zraku, ce imas TC poleg peci na drva, in je tudi pozimi tam toplo. Se toliko bolje za TC

 

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, jvalant pravi:

...  Lahko pac povem kar nam sporocijo stranke nazaj, kako priblizno TC deluje in koliko nam sporocijo o prihrankih itd. Tocne podake, izarcune itd niti ni mogoce tkole na adhoc podati, pa se vec al manj se ne ukvarjam z tem...

Jasno mi je, da se tule prek foruma ne morejo neki konkretni projekti/izračuni delat. 

Kolikor sem informiran do sedaj, imajo TČ najboljši "učinek" v dobroizoliranih novogradnjah s talnim gretjem.

Kako se pa obnesejo v starejših gradnjah, kjer imajo radiatorje. Vemo, da radiatorji potrebujejo višji temperaturni režim kot pa talno gretje... Imate kakšne konkretne izkušnje (feedback) od takšnih strank. Hvala.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, izibajker pravi:

Jasno mi je, da se tule prek foruma ne morejo neki konkretni projekti/izračuni delat. 

Kolikor sem informiran do sedaj, imajo TČ najboljši "učinek" v dobroizoliranih novogradnjah s talnim gretjem.

Kako se pa obnesejo v starejših gradnjah, kjer imajo radiatorje. Vemo, da radiatorji potrebujejo višji temperaturni režim kot pa talno gretje... Imate kakšne konkretne izkušnje (feedback) od takšnih strank. Hvala.

Sem stranka, ki je vestno vodila porabo. :) Blok, 6 stanovanj, brez fasade, radiatorsko ogrevanje, visokotemperaturna peč.

Na olje smo imeli porabo od 4800 litrov do 5400 litrov. Toplotna je bila izplačana v 4 sezonah. Odvisno od cen. Več porabiš prej se izplača. :)

Mi smo zadevo izplačali v 4 sezonah, kolegica pa ima manjši objekt je bil izračun 7 - 8 sezon.

Naša poraba v letih, lahko dam tudi v mesecih. :) Brez sanitarne vode. Temperatura v stanovanju okoli 23 stopinj.

 

začetno stanje

končno stanje

poraba

Sezona 2011/12

0

17060 k/wh.

17060 k/wh.

Sezona 2012/13

17060 k/wh.

34.330k/wh.

17270 k/wh.

Sezona 2013/14

34.330 k/wh.

49335 k/wh.

15005 k/wh.

Sezona 2014/15

49.370 k/wh.

65483 k/wh

16113 k/wh

Sezona 2015/16

65483 k/wh

83200 k/wh

17580 k/wh

Sezona 2016/17

83215 k/wh

98950 k/wh

15760 k/wh

Sezona 2017/18

 

 

 

  • Všeč mi je 1
  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Buschi pravi:

Nisi zastopu: trenutni je samo na štrom, glede na to, da se grejem na drva, bi imel kombiniranega. Računica in izkušnje.

Hvala.

Mi imamo kombiniran bojler.

+ da kadar se kuri ne porablja elektrike

- da je izguba, kadar dela na elektriko večja (še malo cevi greješ in se "igraš" z ventili) .

- da moraš kar dobro kurit, če hočeš dovolj toplo vodo

Dela pa brez okvare in nekega vzdrževanja že 40+ let.

Verjetno novejše zadeve na bolj sodobni napeljavi delujejo drugače (pa verjetno manj časa) .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 19 minutami, Scarabeo 500 pravi:

Sem stranka, ki je vestno vodila porabo. :) Blok, 6 stanovanj, brez fasade, radiatorsko ogrevanje, visokotemperaturna peč.

Na olje smo imeli porabo od 4800 litrov do 5400 litrov. 

Predvidevam, da veljajo te cifre za cel blok 6 stanovanj.

A imate tu sedaj še vedno neizolirano fasado?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, izibajker pravi:

Predvidevam, da veljajo te cifre za cel blok 6 stanovanj.

A imate tu sedaj še vedno neizolirano fasado?

Ja za cel blok, ogrevali smo okoli 320 kvadratov.

Sedaj imamo fasado, a mene ni več tam. Ogrevamo se na olje še na prvo oljno peč. Na grobo rečeno se z izolirano fasado sedaj pokuri okoli 2600 litrov, za prej pa povprečno okoli 5000 litrov. Režim je vseskozi enak kot s TČ. Avtomatika dela svoje.

Nakup TČ v več stanovanjski hiši je prava mala šala. Ko pa gre za individualno ogrevanje, pa je kar zalogaj.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, jvalant pravi:

 Mam tudi odgovor za miljon: plin/olje se NE bosta pocenila.... ;)

Plin se je letos podražil za 80% pri Domplanu in bo ziher tud cenejši. Ti dej men odgovor za milijon in mi povej cene za 5 in 10 let naprej. Ha. ??

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

16 minutes ago, hajamoto said:

Plin se je letos podražil za 80% pri Domplanu in bo ziher tud cenejši. Ti dej men odgovor za milijon in mi povej cene za 5 in 10 let naprej. Ha. ??

 Ne morem. Ampak ce hoces kost za glodanje: TC porabi dalec najmanj energenta za doloceno proizvedeno energijo. To je dejstvo: TC porabi PRECEJ manj elektrike kot panterm za enako kolicino toplote (isti energent - elektrika, na istem objektu).  TC porabi za precej manj elektrike kot kotel na olje za enako kolicino toplote. Razmerje je priblizno 1:3 pri olju, pri pantermu se vec. In sedaj: CE se VSI energenti podrazijo za uporabnika 100% (racun cez palec za isto, ne prevec varcno hiso):

 

  TC iz 800 na 1600e

  Panterm iz 4-5000e na 8-10000e

  Olje iz 3000e na 6000e

 

  TC je dalec najmanj oblcutljiva na podrazitev energentov, zato ker vecino toplote pridela iz zraka/ali  vode, katera se pa ne drazita. Zaenkrat. Za TC se lahko elektrika podrazi za 300%, da pride na nivo olja sedaj...  To ni neka kvantna metematika.   Seveda tule govorimo o samem energrentu in ceni. Zato sem ze prej omenil, da objekti ker se pokuri malo, potrebujejo resen razmislek in kalkulacijo. 

 

   Torej da ti odgovorim: kakrsne koli bodo cene,  ogrevanje z TC bo najmanj obcutljivo na to. Precej manj kot ogrevanje na olje in / ali plin. Zaradi principa pridobivanja toplote. Ti in se kdo, ki imate majhen racun se pac ne boste sekirali, vsi ki imajo vecjega, se pa bodo. In procenti in zgornja dejstva bodo ostala.

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

38 minutes ago, Scarabeo 500 said:

Ja za cel blok, ogrevali smo okoli 320 kvadratov.

Sedaj imamo fasado, a mene ni več tam. Ogrevamo se na olje še na prvo oljno peč. Na grobo rečeno se z izolirano fasado sedaj pokuri okoli 2600 litrov, za prej pa povprečno okoli 5000 litrov. Režim je vseskozi enak kot s TČ. Avtomatika dela svoje.

Nakup TČ v več stanovanjski hiši je prava mala šala. Ko pa gre za individualno ogrevanje, pa je kar zalogaj.

  Kot sm ze povedal, odvisno od tega, koliko olja se pokuri. Pod 1000 je res treba resno razmisliti ali sploh, se posebej ce je edini argument cena. Tam okoli 2000, pa ze resno o menjavi na TC. Okoli 3000 in vec, je pa zalogaj ze manjsi (z posojilom), ker je cena elektrike za TC in posojila enaka ali manjsa od letnega stroska za olje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, hajamoto pravi:

Če imaš srečo. K porabi elektrike dodaj še amortizacijo, potem se boš pa za glavo prijel. Če si dal za vse 20 k€, potem bi se na moj plin grel cca 25 let zastonj kot ti praviš. ??

Jebi ga stari, če bi ti prej ponudu tvoj plin, pol bi bil jst še zmer na plinu. ??

  • Haha 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 urami, Frenk 67 pravi:

Jebi ga stari, če bi ti prej ponudu tvoj plin, pol bi bil jst še zmer na plinu. ??

Lej kokr kakšnemu paše. Men se zmer dvakrat na teden, sam s kandidatkami imam problem. ????

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, Buschi pravi:

Nisi zastopu: trenutni je samo na štrom, glede na to, da se grejem na drva, bi imel kombiniranega. Računica in izkušnje.

Hvala.

Jaz imam TČ 300 litrsko brez e?. Originalno Lenterm, ker pa ni več firme, posledično niti servisa, sem letos zamenjal  kompresor, dal Kronoterm. Mesecni račun za eletriko večji za cca 6 do 8 €, napram Lenthermu tiha, res tiha. Za 1500 jaz nebi razmišljal niti minute. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Veste kaj tako ste me navdušili, da sem danes zvečer kar klimo upalil, se je ponoči poceni štrom in dal tajmer da 6ur greje bom zjutraj zakuril ko bo štrom spet drag :D

Pa dejte se še malo kregat, da bo vsaj tle kaj za brat, čene bojo aktivne samo koronske teme.

Al začnemo še eno temo o pečeh? Da se gremo pol, al klasične, al uplinjevalne z sondo al brez, peletne toplozračne, peletne za centralno....

 

ps: sicer morda ne spada čisto v to temo... https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/elektria-na-kosovu.html

Resno... velika evropa Kosovo rabi 30% več elektrike iz uvoza in je kriza v EU, kakšn švoh sistem je to da ne more kosovu dodat malo štroma? To spet delajo krizo na umetni načins amo zato ker je treba upravičit dvig cen, ali so se meneđerji energetskih podjetji odpovedali bonusom in povišicam?

Popravljeno . Popravil smasher
  • Všeč mi je 1
  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ogrevam bajto 160 m2 z lončeno krušno pečjo. Sezonska poraba je 6m bukovih drv. Centralna na olje dogreva samo v primeru, da smo odsotni dlje časa ter talno ogrevanje kopalnice ter WC prostora. Čez zimsko sezono porabim cca 100 do 200l olja. Sanitarno vodo ogrevam z TC preko celega leta in jo obremenjujejo tri odrasle osebe. 
Stroški ogrevanja hiše sezidane z siporexom 25cm (zunanje stene) obložene z 5cm izolacije znesejo na letni ravni max:

Bukova drva=400€
el. TC.          =100€
k. olje           =200€

Peč in gorilnik sta stara 21 let. Do sedaj samo redni servisi. TC Orca 230l stara dve leti 1500€ z montažo. (Z njo lahko ogrevam vodo tudi z el grelcem ali solarnim sistemom) Lončena peč izdelave obrtnika 1800€ ter letos menjava inox dimnika 1200€.

Sami si izračunajte stroške investicije ter letnih stroškov. Mislim, da imam, kar dobro izpeljano ogrevanje.Potrebno je tudi povedati, da se skoraj vse peče v lončeni peči in ne v kohinjski pečici.

Res, da je potrebno tri krat dnevno naložit drva v peč, vsake tri tedne odstraniti pepel iz kurišča, enkrat letno zložit drva pod streho in vsak drug dan na teraso pripeljat z vozičkom drva na teraso. Nekaj dela je, a toplota, katero oddaja lončena peč je neprimerljiva z drugimi viri ogrevanja. 
Vsaj v mojem primeru je nesmiselna vsaka druga investicija ter menjava ogrevalnega sistema.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, smasher pravi:

ps: sicer morda ne spada čisto v to temo... https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/elektria-na-kosovu.html

Resno... velika evropa Kosovo rabi 30% več elektrike iz uvoza in je kriza v EU, kakšn švoh sistem je to da ne more kosovu dodat malo štroma? To spet delajo krizo na umetni načins amo zato ker je treba upravičit dvig cen, ali so se meneđerji energetskih podjetji odpovedali bonusom in povišicam?

Če bi Kosovo elektriko tudi plačal, ne bi bilo nobenega problema. Zastonj jim je pa nihče noče dat. Kosovo je "kao" samostojno ampak se jim po drugi strani zdi samoumevno, da jim mora Srbija dati (zastonj, tako kot v časih YU) elektriko.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, smasher pravi:

Resno... velika evropa Kosovo rabi 30% več elektrike iz uvoza in je kriza v EU, kakšn švoh sistem je to da ne more kosovu dodat malo štroma? To spet delajo krizo na umetni načins amo zato ker je treba upravičit dvig cen, ali so se meneđerji energetskih podjetji odpovedali bonusom in povišicam?

... lej... če se še malo delam pametnega...oz. da še malo pametujem tule gor:

.... ti tudi ne moreš kar tako nafilat bazena s polcolskim šlauhom za vrt zalivat.... ...pa da ti še malo pušča za vsak slučaj.....   :P  .... pa verjetno ti tudi sosed ne bi pustil kar tako, da tankaš v bazen iz njegove pipe.. :P 

1. verjetno je poddimenzionirano, zastarelo in nevzdrževano omrežje ..

2. proizvajalci električne energije se borijo z ekologijo, plačujejo razne emisijske kupone.... ekologi se borijo za zmanjšanje plinov, ne pustijo posegati v vodotoke, nuklearke so "preklete in najbolj svinjske"... skratka lavfajo na minimumu, da zadovoljijo potrebe po energiji... in ni več dobička, kot včasih...

...in potem nekdo hoče, da se dodatno energijo pošlje v eno tretjo deželo (ki je seveda ful zanesljiv plačnik...in imajo vse urejeno, od energetskega sistema... politike...)  ...po moje je to one-way ticket za elektriko na Kosovo, brez povratnih informacij ( $$$ )

pred 21 minutami, franc pravi:

Če bi Kosovo elektriko tudi plačal, ne bi bilo nobenega problema. Zastonj jim je pa nihče noče dat. Kosovo je "kao" samostojno ampak se jim po drugi strani zdi samoumevno, da jim mora Srbija dati (zastonj, tako kot v časih YU) elektriko.

lp

...uff sori... si me prehitel med tipkanjem.... 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!