Skoči na vsebino

Pišimo in govorimo "po naše" oziroma kaj vse me moti...


Priporočene objave

pred 4 minutami, Borutt pravi:

Tebi res ne gre med ušesa. Hlapec je, kdor se balkancu v Sloveniji prilagaja. Ker on se drugje prilagaja, razen pri slovenskih hlapcih se mu ni treba. 

Napisal sem; za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni. In potem ste začeli nabijati. Torej, čigav odnos?

sem ti vse povedal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

še neki bom povedau, čeprav res nima veze s povojnimi poboji, ampak se nanaša na hlapčevstvo.

z mano so se trudili govoriti slovensko na slovaškem, v Romuniji, Italiji, Srbiji, na Hrvaškem, Črni Gori, Albaniji, Avstriji, Makedoniji pa še kje in večinoma se jim je fajn zdelo, če sem ga sploh kaj razumel ... čeprav bi se lahko vse zmenili najmanj v angleščini, so se bolj iz heca pogovarjali v Slovenščini ... in seveda ... tudi veliko smeha je bilo vmes ;)

tok o tem

kar se tiče pa povojnih pobojev ... niso v redu vsi poboji ... takrat je še bila smrtna kazen (Američani jo še imajo) za določene zločine in se strinjam, da so bili s smrtno kaznijo kaznovani tudi nedolžni.

PIKA

 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, maus pravi:

z mano so se trudili govoriti slovensko na slovaškem, v Romuniji, Italiji, Srbiji, na Hrvaškem, Črni Gori, Albaniji, Avstriji, Makedoniji pa še kje in večinoma se jim je fajn zdelo, če sem ga sploh kaj razumel ...

To je pa že protekcija, katere nismo vsi deležni...:P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še enkrat pavšaliziraj s hlapci @Borutt pa bojo začeli ukrepi letet. Dosti mam tega tvojega povprek žaljenja vseh, ki se ne strinjajo s tvojim pogledom na zadevo. Stvar je preprosta - ponavljaš se ko stara plošča. Ali dodaj kako vsebinsko nadgradnjo, al pa daj mir.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, jskrablin pravi:

Še enkrat pavšaliziraj s hlapci @Borutt pa bojo začeli ukrepi letet. Dosti mam tega tvojega povprek žaljenja vseh, ki se ne strinjajo s tvojim pogledom na zadevo. Stvar je preprosta - ponavljaš se ko stara plošča. Ali dodaj kako vsebinsko nadgradnjo, al pa daj mir.

Slovenščina v Sloveniji je žaljenje? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na hrvaškem ne govorijo z vami slovensko,ker ne znajo.Slovenci govorijo z Hrvati hrvaško,ker milijo,da znajo hrvaško.Ko slišim kako nekateri lomijo neko spakedranščino od katere se samo razume (šta) mi res dvigne pritisk do vrha.Zato smo narod hlapcev,ker se obnašamo kot hlapci.

  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 urami, Borutt pravi:

Slovenščina v Sloveniji je žaljenje? 

Ni.

Žaljenje je obkladanje s hlapčevstvom. Vsaj jaz mislim tako.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 53 minutami, Snecer pravi:

če poslušaš župana glavnega mesta, hm, ja :) 

res je .. ampak, s kakšnim prekmurcem bi bilo bolje se pogovarjat "srbo-hrvaško" al pa angleško ..... bi se prej sporazumel :P 

pred 14 urami, vandrovec pravi:

To je pa že protekcija, katere nismo vsi deležni...:P

zgleda, da sem tko naletu .. in skor vsi majo kakšne sorodnike v Kranju al pa na Jesenicama :P

 

  • Všeč mi je 1
  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, gretzky pravi:

Ni.

Žaljenje je obkladanje s hlapčevstvom. Vsaj jaz mislim tako.

Točno tako. Sam enim to ne gre v glavo.

 

@gusar - kdo te sili da vlečeš na ušesa in s tem obenem še ogrožaš lastno zdravje (pritisk in tako)? Drugič se obrni stran pa pusti ljudem da se lomijo. Pritisk bo ostal nizek, ti boš pa precej bolj zadovoljen.

Zase se brigat ja, zna biti kr umetnost.

 

Kot je že nekdo napisal, je stvar problem generacij. Let, dve mlajši od mene niso imeli več srbohrvaščine v šoli. In se na Hrvaškem s Hrvati pogovarjajo predvsem angleško. Frustracije okoli tega gojijo predvsem nekoliko starejše generacije... praviloma tiste, ki se jim sicer na veliko kolca po starih, dobrih časih bratstva in enotnosti. Kdor je razumen naj razume, ker jaz ne. Očitno bratstvo in enotnost v praksi nista lih dobro delovala :doze:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, jskrablin pravi:

 

@gusar - kdo te sili da vlečeš na ušesa in s tem obenem še ogrožaš lastno zdravje (pritisk in tako)? Drugič se obrni stran pa pusti ljudem da se lomijo. Pritisk bo ostal nizek, ti boš pa precej bolj zadovoljen.

Zase se brigat ja, zna biti kr umetnost.

Ne zapenjaj za vsako mišljenje, ki ni enako tvojemu. Saj smo razumeli, da razmišljaš drugače :P...

Ajd!

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, gusar pravi:

Na hrvaškem ne govorijo z vami slovensko,ker ne znajo.Slovenci govorijo z Hrvati hrvaško,ker milijo,da znajo hrvaško.Ko slišim kako nekateri lomijo neko spakedranščino od katere se samo razume (šta) mi res dvigne pritisk do vrha.Zato smo narod hlapcev,ker se obnašamo kot hlapci.

Oprosti, pred Eno uro je hrvaški policist z mano govoril slovensko, ko sem šel čez mejni prehod. Sem ga zamenjal za našega pa z njim par besed spregovoril o vremenu. Šele potem sem videl, da ni naš. Naš se je grel v kabini. Hlapec ti rečem, ker je z mano slovensko govoril. Če pa hočeš pošteno mnenje, všeč mi je bilo, pa še dobro je govoril, tako, da nisem niti uganil, da je od Dole. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 11/29/2017 ob 16:14, GoBobi pravi:

Razumem tudi Slovenca hrvaških korenin, ki bi želel s kakšnim kratkim komentarjem v hrvaščini to povedat protectorju in se "malce pohvalit", da imata nekaj skupnega. Lepo in nič nadležno.

@DAMI34, po mojem je bilo kaj takega, samo v drugo smer :P...

Ajd!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, jskrablin pravi:

Točno tako. Sam enim to ne gre v glavo.

 

@gusar - kdo te sili da vlečeš na ušesa in s tem obenem še ogrožaš lastno zdravje (pritisk in tako)? Drugič se obrni stran pa pusti ljudem da se lomijo. Pritisk bo ostal nizek, ti boš pa precej bolj zadovoljen.

Zase se brigat ja, zna biti kr umetnost.

 

 

IN zakaj se ti brigaš zame???

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, GoBobi pravi:

@DAMI34, po mojem je bilo kaj takega, samo v drugo smer :P...

Ajd!

jah, tudi je, ampak danes je bilo tako kot sem zapisal. Pa fouš sem mu bil, ker je bolje govoril Slovensko kot jaz Hrvaško. :ras:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 urami, Borutt pravi:

Slovenščina v Sloveniji je žaljenje? 

a se delaš neumnega al je vse res? Resno vprašam, a res ne zastopiš, ti je potrebno povedati kot učencu v 3 razredu? Mogoče @jskrablinnerazumljivo piše?

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 30. 11. 2017 ob 13:12, maus pravi:

še neki bom povedau, čeprav res nima veze s povojnimi poboji, ampak se nanaša na hlapčevstvo.

z mano so se trudili govoriti slovensko na slovaškem, v Romuniji, Italiji, Srbiji, na Hrvaškem, Črni Gori, Albaniji, Avstriji, Makedoniji pa še kje in večinoma se jim je fajn zdelo, če sem ga sploh kaj razumel ... čeprav bi se lahko vse zmenili najmanj v angleščini, so se bolj iz heca pogovarjali v Slovenščini ... in seveda ... tudi veliko smeha je bilo vmes ;)

tok o tem

kar se tiče pa povojnih pobojev ... niso v redu vsi poboji ... takrat je še bila smrtna kazen (Američani jo še imajo) za določene zločine in se strinjam, da so bili s smrtno kaznijo kaznovani tudi nedolžni.

PIKA

 

 

potem si pa ti ekstremni primer,da polovica juge hoče govoriti slovensko s tabo...še tisti,ki tu prebivajo po 30-40 let redko kdo govori slovensko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, gusar pravi:

IN zakaj se ti brigaš zame???

ker nabijaš o hlapcih spet. Če se ti tako počutiš je to tvoj problem, ampak kot opažam nekateri ne pomolijo nosa ven iz Slovenije, zato jih pa takoj hitro kaj moti in bognedaj da kdo spregovori v "južnem" jeziku. Ampak če bi si malo plašnice sneli z oči bi hitro ugotovili, da se tuji jeziki ne ločijo na:

1. balkanske torej nezaželjene jezike

2. evropske ali svetovne, torej zaželjene jezike, full kul a ne.

In tvoje trditve, o tem, kako na Hrvaškem ali kje drugje ne znajo slovensko so čista izmišljotina in ti bom tudi navedel nekaj primerov:

1. nekaj mojih prijateljic (tudi moja žena) večkrat naročajo hrano in pijačo, kar v Slovenščini.

2. o tem da govorijo z mano marsikje Slovensko (eni dobro, drugi polomljeno) sem ti že napisal

3. celo en italijanski šofer, ki mi občasno pripelje blago zna 6 slovenskih besed in mi jih z veseljem vedno pove, aja se oproščam Italijanščina spada med zaželjene jezike a ne (naj ti povem, da so jo primorci zaradi potujčevanja sovražili, isto kot nekateri sedaj sovražijo tako imenovane "balkanske" jezike.)

4. ko gredo Dami, Kmet in Pik po jugi, velikokrat klobasajo močno vinjeni in močno na glas v Slovenščini po vseh barih, pa jih tut omejenci gledajo in zmajujejo z glavo rekoč "vidi ove Slovence, došli su da nam serejo ovde po Bosni/Srbiji...itd) ampak pare su pare, torej kjer denar pustimo potem ni panike.

pred 2 minutami, maiden pravi:

potem si pa ti ekstremni primer,da polovica juge hoče govoriti slovensko s tabo...še tisti,ki tu prebivajo po 30-40 let redko kdo govori slovensko.

Sem napisal en post pod tvojega, jaz sem tudi extremni primer..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, DAMI34 pravi:

ker nabijaš o hlapcih spet. Če se ti tako počutiš je to tvoj problem, ampak kot opažam nekateri ne pomolijo nosa ven iz Slovenije, zato jih pa takoj hitro kaj moti in bognedaj da kdo spregovori v "južnem" jeziku. Ampak če bi si malo plašnice sneli z oči bi hitro ugotovili, da se tuji jeziki ne ločijo na:

1. balkanske torej nezaželjene jezike

2. evropske ali svetovne, torej zaželjene jezike, full kul a ne.

In tvoje trditve, o tem, kako na Hrvaškem ali kje drugje ne znajo slovensko so čista izmišljotina in ti bom tudi navedel nekaj primerov:

1. nekaj mojih prijateljic (tudi moja žena) večkrat naročajo hrano in pijačo, kar v Slovenščini.

2. o tem da govorijo z mano marsikje Slovensko (eni dobro, drugi polomljeno) sem ti že napisal

3. celo en italijanski šofer, ki mi občasno pripelje blago zna 6 slovenskih besed in mi jih z veseljem vedno pove, aja se oproščam Italijanščina spada med zaželjene jezike a ne (naj ti povem, da so jo primorci zaradi potujčevanja sovražili, isto kot nekateri sedaj sovražijo tako imenovane "balkanske" jezike.)

4. ko gredo Dami, Kmet in Pik po jugi, velikokrat klobasajo močno vinjeni in močno na glas v Slovenščini po vseh barih, pa jih tut omejenci gledajo in zmajujejo z glavo rekoč "vidi ove Slovence, došli su da nam serejo ovde po Bosni/Srbiji...itd) ampak pare su pare, torej kjer denar pustimo potem ni panike.

Sem napisal en post pod tvojega, jaz sem tudi extremni primer..

sem ga prebral,ja...lej Dami...star sem čez 50 let,kr neki sm dau v življenju čez,in kar neki prepotoval zazo tud lahko iz svojih izkušenj povem,da to kar zdela nekateri tu pišejo,pišete ne drži,...ja mogoče res en policaj na carini,,da je nekaj rekel v slovenščini...kar se pa tiče morja,obale itd...ne mi srat prosim,da natakarji in domačini govorijo z vami slovensko...samo poglej opozorilne table na plaži,jedilnike itd....so napisani v italijanščini,nemščini,francoščini,angleščini...NE PA V SLOVENŠČINI....pa dejte no...komu tu lažete...in še neki....kar se tiče hlapčevstva..to je znano za slovence že od Elizabete Bavarske,avstrijske cesarice dalje...zakaj..si pa preberi..in še to..ti greš v španijo na dopust,a boš v slovenščini spraševal domačine za informacije???mislim,da ne....tud vsi športni trenerji,ki grejo služit v tujino se naučijo njihovega jezika,je tako...tako je...pri nas pa igralci morjo hrvašk govort..sramota,hlapčevstvo....

  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...najhuje je, če te v življenju vodijo principi....

Meni osebno je čisto vseeno v kakšnem jeziku kdo govori z menoj ali jaz z njim. Meni je pomembno, da dosežem svoje...hitro in učinkovito... Itak sem po defoultu nedružaben, zato se mi zdi uveljavljanje nekih principov (še posebaj na jezikovnem področju), bolj kot ne slaboumna izguba eneregije in časa.

...me pa zanima koliko bi bi vas ostalo slovensko zavednih, če ti recimo pristopi en balkanec in reče...."daj bre, recimi mi gde mogu da nađem hotel...dat ču ti 100 eura"....kolikor poznam na tipkovnici zavedne slovenčke, bi hitro vse razumeli in odmeketali odgovor v čisti balkanščini....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, maiden pravi:

sem ga prebral,ja...lej Dami...star sem čez 50 let,kr neki sm dau v življenju čez,in kar neki prepotoval zazo tud lahko iz svojih izkušenj povem,da to kar zdela nekateri tu pišejo,pišete ne drži,...ja mogoče res en policaj na carini,,da je nekaj rekel v slovenščini...kar se pa tiče morja,obale itd...ne mi srat prosim,da natakarji in domačini govorijo z vami slovensko...samo poglej opozorilne table na plaži,jedilnike itd....so napisani v italijanščini,nemščini,francoščini,angleščini...NE PA V SLOVENŠČINI....pa dejte no...komu tu lažete...in še neki....kar se tiče hlapčevstva..to je znano za slovence že od Elizabete Bavarske,avstrijske cesarice dalje...zakaj..si pa preberi..in še to..ti greš v španijo na dopust,a boš v slovenščini spraševal domačine za informacije???mislim,da ne....tud vsi športni trenerji,ki grejo služit v tujino se naučijo njihovega jezika,je tako...tako je...pri nas pa igralci morjo hrvašk govort..sramota,hlapčevstvo....

uf, kdo se počuti hlapec, tisti, ki ne zna menija prebrat?

Greva najprej na tehnično vprašanje o jedilnem  meniju:

Slovensko, Angleško, Nemško, italijansko...potrebuje gost še kaj? Tudi če je iz Srbije ali Črne gore se bo znašel in sedaj ti meni jokaš, ker na hrvaškem ni meni v Slovenščini :P hahaha, bi te vprašal koliko si star, pa si napisal.

ps. vsi jadrančko ti lahko potrdijo da lastnik Baške bure v Karlobagu rad govori Slovensko

 

pred 3 minutami, BIF pravi:

...najhuje je, če te v življenju vodijo principi....

Meni osebno je čisto vseeno v kakšnem jeziku kdo govori z menoj ali jaz z njim. Meni je pomembno, da dosežem svoje...hitro in učinkovito... Itak sem po defoultu nedružaben, zato se mi zdi uveljavljanje nekih principov (še posebaj na jezikovnem področju), bolj kot ne slaboumna izguba eneregije in časa.

...me pa zanima koliko bi bi vas ostalo slovensko zavednih, če ti recimo pristopi en balkanec in reče...."daj bre, recimi mi gde mogu da nađem hotel...dat ču ti 100 eura"....kolikor poznam na tipkovnici zavedne slovenčke, bi hitro vse razumeli in odmeketali odgovor v čisti balkanščini....

To je to, kateri jezik bo "pameten" človek uporabil je predvsem njegova izbira, ter želja in težnja koliko hoče, da se ga razume in da njegove besede prevladajo. Drugo je pa denar....za pare vsi govorijo tut Slovensko če je treba.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, DAMI34 pravi:

uf, kdo se počuti hlapec, tisti, ki ne zna menija prebrat?

Greva najprej na tehnično vprašanje meni:

Slovensko, Angleško, Nemško, italijansko...potrebuje gost še kaj? Tudi če je iz Srbije ali Črne gore se bo znašel in sedaj ti meni jokaš, ker na hrvaškem ni meni v Slovenščini :P hahaha, bi te vprašal koliko si star, pa si napisal.

 

ne prjatu,kla se ne gre za menu...kla se gre za princip...a smo mi slovenci kej manj vredni kot avstrijci,nemci,italijani...mislim,da ne...in ja..žalostno,da se ne znamo postaviti zase,za svoje interese in za svoje ozemlje,svoje artikle,svoje nacionalno poreklo...greva lahko še dlje...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, maiden pravi:

ne prjatu,kla se ne gre za menu...kla se gre za princip...a smo mi slovenci kej manj vredni kot avstrijci,nemci,italijani...mislim,da ne...in ja..žalostno,da se ne znamo postaviti zase,za svoje interese in za svoje ozemlje,svoje artikle,svoje nacionalno poreklo...greva lahko še dlje...

lej, ne vem zakaj se ti moraš zaradi tega počutiti užaljenega, predvsem pa manj vrednega? Res ne razumem, jaz tudi ne dam Romunščine na deklaracijo od blaga, ki ga proizvajam. 

Pa sem ti zgoraj že napisal kako izgleda Slovenski meni, a misliš da se balkanci žalijo, da so manj vredni?

To kar počneš sedaj je tipično obešanja na neko zadevo, ki je popolnoma nepomembna in povsod izvedena z uporabo:

1. domačega jezika

2 in dveh ali treh glavnih svetovnih jezikov

Simpl. Zakaj bi bil zaradi tega manj vreden? 

ps. pa še nekaj moraš ločiti, eno je uporaba tujega jezika pri nas, drugo pa zahtevanje uporabe Slovenščine v tujini. Nelogično mar ne.

 

 

 

 

Pa da ne bo dvomov: v Sloveniji je uradni jezik Slovenščina in nič drugega, razen kjer je uvedena dvojezičnost.

Ampak zganjati paniko zaradi 2 čefurjev ki čvekata ali dveh Albancev ki gunđata po svoje v primerjavi, da se nekateri takoj stopite od sreče, ko opazite v baru dve Angležinji ali Italijanki ali Nizozemki, ki nabijata po svoje in jim seveda takoj ponudite pomoč (v Angleščini ali pa celo samo s kriljenjem z rokami, ker v sili vrag še muhe žre), je vsaj po mojem mnenju malce hinavsko.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

7 minutes ago, maiden said:

ne prjatu,kla se ne gre za menu...kla se gre za princip...a smo mi slovenci kej manj vredni kot avstrijci,nemci,italijani...mislim,da ne...in ja..žalostno,da se ne znamo postaviti zase,za svoje interese in za svoje ozemlje,svoje artikle,svoje nacionalno poreklo...greva lahko še dlje...

Če ti kaj ni prav, pa greš drugam. Čisto enostavno.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gost
Ta tema zaprta in dodajanje odgovorov ni več mogoče.
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!