Skoči na vsebino

Elektronski pripomočki: potuha ali ne? (abs, tc, in vse ostale kratice)


ligenjček
DAMI34
Sporočilo dodal DAMI34

1. Ali elektronska pomagala omogočajo potuho pri vožnji, ali so pomemben dodatek?

2. Ali se brez teh pomagal da voziti motor in ali je res da je zaradi njih lahko že vsak motorist?

3. tehnikalije, razprava o določenih pomagalih, delovanju, prednostih, slabostih itd...

Priporočene objave

pred 11 urami, Borutt pravi:

Za opice, da vozijo naravnost. Vprašaj ga, koliko kratic ima njegov motor. 

več, kot si jih ti lahko zapomniš :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

še nekaj malega o kraticah.

MSC, cornering ABS, IMU....ter prikaz razlik

https://www.motorcyclenews.com/news/new-tech/motorbike-abs-tc-technology/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 27 minutami, DAMI34 pravi:

še nekaj malega o kraticah.

MSC, cornering ABS, IMU....ter prikaz razlik

https://www.motorcyclenews.com/news/new-tech/motorbike-abs-tc-technology/

js to vse imam ... pa še nekaj kratic.. a se zdj lahko do nezavesti afnam po ovinkastih ovinkih :huh: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, maus pravi:

js to vse imam ... pa še nekaj kratic.. a se zdj lahko do nezavesti afnam po ovinkastih ovinkih :huh: 

dvomim, da si upaš, tako kot jaz ne.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, DAMI34 pravi:

dvomim, da si upaš, tako kot jaz ne.

 

itak da ne .. hotel sem mal sprovocirat .. elektronika ni vsemogočna in je samo pomagalo 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, maus pravi:

itak da ne .. hotel sem mal sprovocirat .. elektronika ni vsemogočna in je samo pomagalo 

nehi me provocirat :P

Zgornji video je itak prikaz zaviranja "na muč", česar marsikdo od nas nikoli ne počne. Smo pa zavirali skozi ovinke tudi brez ABSa, potem z ABS in sedaj MSC ali Cornering ABS, razlike ni nobene, ker še vedno počnem na isti način, kot ne bi imel tega.

Je pa zanimivo za pogledati, da se dejansko vidi razlika pri sistemih oziroma nadgradnji.

Bolj kot video (kateri je že zelo star) je zanimiv opis tehnologije:

 

A technological revolution is transforming biking as cornering ABS and lean-sensitive traction control, powered by inertial measurement units (IMUs), become the norm even on mundane models, all thanks to tiny electronic components called Micro-Electro-Mechanical Systems, or MEMS.

These miniscule devices, which look much like a computer chip, are essential for the gyroscopes and accelerometers that the on-board computers on modern bikes’ safety systems rely on. They can detect lean angle, acceleration, and whether your bike is pitching (tilting forwards or back) or yawing (turning in relation to the direction of travel).

With that information, the bike’s on-board computers can tell the ABS and traction control systems exactly when they need to intervene. While computer chips have their origins back in the 1950s, MEMS weren’t mooted until the late 1980s, and have only become widely available in this century.

Motorcycles use two distinct types: accelerometers and gyroscopes. MEMS accelerometers use weights (called 'seismic masses') sealed in a vacuum and supported by silicone springs. When the MEMS unit is moved, inertia means the weights try to stay put, so by measuring their position in relation to the rest of the unit, the system can detect the direction and level of acceleration.

The seismic masses feature intricate shapes that interlace with corresponding fixed- position sensors with an electric current flowing through them. As the distances between the masses and the elements change, their electrical capacitance alters, revealing their position.

Gyroscopes are based on the same tech but add an extra element. A spinning gyroscope will keep the same orientation even when it’s moved. That’s not practical on small MEMS, so they use a rapidly vibrating mass – which will also try to keep its orientation – instead.

It looks much the same as an accelerometer’s seismic mass, but measuring the vibrating mass’s position in relation to the sensing elements on the MEMS shows how the unit is turning rather than accelerating.

A six-axis IMU features multiple MEMS units and measures acceleration in three planes – left-right, up-down and forwards-backwards – and rotation in three directions; pitch, roll and yaw. A five-axis IMU misses out the yaw readings as they’re not essential for cornering ABS or TC.

All this technology is squeezed into a tiny, relatively inexpensive unit. Ducati are already fitting cornering ABS to all their bikes, and it’s easy to see that in few years’ time MEMS tech will be used on every bike right down to the cheapest scooters.

 


Technology explored

A MEMS system compared with a human hair

  • How small? That big brown thing is a human hair, so it’s easy to see how you can fit several MEMS into an IMU that will fit in your bike
  • Vacuum packed In a complete MEMS all this is sealed in a vacuum so air resistance can’t affect the mass’s movement
  • Interlaced combs The comb-shaped structures are the seismic masses, mounted on microscopic springs
  • Tiny package A Bosch MM5.10 IMU is packed with MEMS tech yet measures 80mm x 56mm x 21mm and weighs just 35g
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne vem, če je že kdo prilepil tole, ampak ... bmflarji fon the gees so daleč pred vsemi .. tko da ... gre na morje z avtom, ko je dež, ga pokliče in moped pride sam za njim ...  pri taki vožnji je težko, da ti kaj spodnese, razen, da ti pade telefon iz roke, med žvečenjem sendviča :P 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 20 urami, maus pravi:

ne vem, če je že kdo prilepil tole, ampak ... bmflarji fon the gees so daleč pred vsemi .. tko da ... gre na morje z avtom, ko je dež, ga pokliče in moped pride sam za njim ...  pri taki vožnji je težko, da ti kaj spodnese, razen, da ti pade telefon iz roke, med žvečenjem sendviča :P 

 

zamujajo :P

Kje je radarski tempomat?

KTM in Ducati se že hvalita z njim :ras:

https://www.avto-magazin.si/moto/novice/dirka-za-prestiz-ducati-proti-ktm-u/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 20 minutami, DAMI34 pravi:

zamujajo :P

Kje je radarski tempomat?

KTM in Ducati se že hvalita z njim :ras:

https://www.avto-magazin.si/moto/novice/dirka-za-prestiz-ducati-proti-ktm-u/

jaz ne rabim. itak vedno in povsod kršim. 50/90 se pa ne mislim jajcat okol. pa da me na jadranki pred ovinkom na 30 ustavi in me eden fajn pošupka :BUA:

/s

za po mestu/naseljih čist fajn, drugje pa OFF

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 urami, maus pravi:

ne vem, če je že kdo prilepil tole, ampak ... bmflarji fon the gees so daleč pred vsemi .. tko da ... gre na morje z avtom, ko je dež, ga pokliče in moped pride sam za njim ...  pri taki vožnji je težko, da ti kaj spodnese, razen, da ti pade telefon iz roke, med žvečenjem sendviča :P 

 

To je pa res krasna stvar. Sediš na kavču, gledaš TV, motor pa se vozi po Jadranki, po Ridah , snema vožnjo, riše grafe, ti pa potem to lepo objavljaš na Motosvetu. Morda dodajo še funkcijo, da pije kavico na OMV in pri VikiBUrgerju?

Naslednja generacijo bo še samodejno debatirala na MS (samodejno iskanje najbolj butastih stavkov in tvorjenje nebuloz press)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 24 minutami, Xebec pravi:

jaz ne rabim. itak vedno in povsod kršim. 50/90 se pa ne mislim jajcat okol. pa da me na jadranki pred ovinkom na 30 ustavi in me eden fajn pošupka :BUA:

/s

za po mestu/naseljih čist fajn, drugje pa OFF

Tempomat uporabljam za naselja.(pa včasih na AC) Nastavim tistih 57km/h in me ne briga nič. Če bi bil še radarski bi se pa znal prilagoditi nekomu, ki gre 3km počasneje. Jaz to rabim.

Hill holder tut rabim, oziroma ga imam, vendar bi me odklep softverja prišel cca 200€, tok ga pa spet ne rabim :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, DAMI34 pravi:

Tempomat uporabljam za naselja.(pa včasih na AC) Nastavim tistih 57km/h in me ne briga nič. Če bi bil še radarski bi se pa znal prilagoditi nekomu, ki gre 3km počasneje. Jaz to rabim.

Hill holder tut rabim, oziroma ga imam, vendar bi me odklep softverja prišel cca 200€, tok ga pa spet ne rabim :P

 

neko pomoč pri speljevanju mam tut jst. pač samo sklopko spustiš pa on sam da tolk gasa da ne crkne in spelje. na klancu morš bremzo še zmeri držat, sam usaj tolk neroden ne morš bit da ti crkne :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če debatiramo o motorjih (pri avtih mnogo problemov reši avtomatski menjalnik), bi jaz želel / potreboval sledeče:

ABS, ESP, hillholder za speljevanje v hrib (saj gre z gasom in zavoro, je pa tečno), za po mestu limiter - nastavim na 55 in vem, da ne bom prehiter, tempomata pa ne toliko, ker ne vozim po AC, na navadni pa je menjava ritma dokaj pogosta - pa še malce moteče mi je, ko nimam kontrole nad hitrostjo (ko gre avto sam od sebe hitreje, kot jaz pritiskam na pedal)

Pa samodejni izklop smernikov, čeprav dokaj pogosto preverjam stanje, se mi dogaja, da pri npr. izhodu iz krožišča, smernik še utripa, in če je kmalu zatem kakšno križišče, zna biti težava.

  pred 35 minutami, Borutt pravi:

Hill holder ima čisto vsak motor. Samo je problem, ker te funkcije ne zna uporabljati 99% motoristov. 

To misliš ročno speljevanje? Je malce težavno, ker sta obe nogi običajno na tleh, in moraš sukati ročico in popuščati zavoro. Pri strmem hribu pa zna včasih celo drseti nazaj, ker zavira le sprednje kolo, zlasti ko prestavljaš navzdol.

 
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

od te elektronske navlake je tudi tole na sliki izredno fina zadeva. Sploh v dvoje, sploh med vožnjo.

IMG_20190910_165626.thumb.jpg.129c4807484d2a321349d6ee945b2d54.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

O tehniki vožnje je druga tema, tule bi res rad vsaj malo debate povezane z naslovom.

Hvala

debata premaknjena sem:

https://motosvet.com/tabla/topic/39126-tehnika-vožnje-nagib-v-ovinkih/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, maus pravi:

Tehnika vožnje se, z elektroniko in abecedo,  rahlo spreminja ;) 

absolutno se strinjam. Potem pa naj bo v povezavi z elektroniko-.

primer, izkoriščanje ABSa, TCja, itd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 10 minutami, DAMI34 pravi:

absolutno se strinjam. Potem pa naj bo v povezavi z elektroniko-.

primer, izkoriščanje ABSa, TCja, itd.

pa tudi v nagibu v ovinkih, kajne :P 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, maus pravi:

pa tudi v nagibu v ovinkih, kajne :P 

samo kdor si upa :ras:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 9 mesecev pozneje...
pred 23 urami, BIF pravi:

Za "advečerje"...če bi zaspali med avanturo....

 

Nič slabega. KTM, Ducati tudi o tem nekaj razmišljajo. Res, da je to uporabno samo na avtocesti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

KTM ima kar vem na novih ADV1290 adaptivni tempomat, nič novega ne bodo ne eni ne drugi izzumili.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!