Skoči na vsebino

Sam svoj mehanik - vse mogoče okoli šraufanja


HHV

Priporočene objave

Ko že imate debato o lambda sondi me zanima če kdo ve a ma Honda cbr 1000 rr 2005 letnik lambda sondo :? in kje konkretno je,ker jo konkretno jaz nikjer ne najdem.

Skice za CBR1000RR 2005 sicer ne najdem, ampak Google najde en kup strani, kjer ti ponujajo 'O2 sensor eliminator'... In če imaš 'eliminator', verjetno imaš tudi senzor (O2 senzor = lambda sonda).

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moj komentar je bil predvsem, ker se mi zdi, da puščica kaže tisto cevko med headerjema z luknjo. Tam lambda ne more biti privita, ker zaradi nizkega pretoka plinov nebi delovala. Morda je kak drug senzor... :hmm:

Zakaj mi ne verjameš, da tisto tam je luknja za lambdo? Sam sem jo odšraufal, pa tudi nazaj prišraufal, pa še v servisnih navodilih piše, da je tam.

Morda pa O2 senzor ne rabi ravno nekega velikega pretoka plinov?

Dinamiki ? Kaj misliš s tem ? ( tista "brika" je slepa...) :?

Mislim, da lahko te vmesne povezave (balance pipes) povečajo navor v nizkih oz. srednjih vrtljajih.

Balance pipes are used in many dual exhaust systems to merge sound pulses from left-hand and right-hand sources. This helps reduce harsh exhaust sounds, equalizes muffler and tail pipe life, and can aid in improving mid-range torque output of the engine.

IF YOU HAVE DUAL EXHAUST, AN "H" PIPE, OR BALANCE TUBE, can aid in reducing that resonance, or "drone", which plagues most short wheelbase vehicles. One about 1 1/4" in diameter is suitable for this application, and should be placed as far forward as possible, according to the literature. Within the past six months Hot Rod Magazine and Car Craft Magazine have done articles on exhaust systems, and addressed the issue of balance tubes. The consensus is that they 1) reduce noise and 2) improve low-end torque. Most people don't realize that dual exhaust with no downstream connection actually makes the V-8 function as two separate, slightly unbalanced, four-cylinder engines. A common misconception is that exhaust gases freely pass back and forth between the two exhaust systems if a balance tube is employed. This is not so. In operation, this short pipe serves mainly as a plenum, or type of resonance chamber. This compliments the plenum found in the intake manifold where both cylinder banks are already "connected". The resulting dynamic feedback balances the sound waves which pulse throughout the intake and exhaust tracts when the intake and exhaust valves open and close. This improves scavenging, and results in a smoother running, and quieter engine. The underlying physics and dynamics of the relationships between intake runner length, exhaust tube diameter, and length, are deep, but in a nutshell, it works for you in good ways.

Tu sicer govorijo o avtomobilskih izpuhih z dvema izodoma, a fizikalno je stvar podobna tudi na mopedih.

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Rabm narest par tesnil za motor pa me zanima odkar ni več trgovine Astra v Lj., kje bi nabavu te pole papirja za tesnila? :(

Včasih je bila v Medvodah tovarna (na klancu), kjer so izdelovali material za tesnila (plošče 1x1m) - vprašaj, če še obstajajo in kam prodajo izdelke.

V primeru, da potrebuješ kakšen manjši kos mi piši na PM. Za informacijo - obstajajo različne vrste debelin tesnilnega materiala in tudi za različne namene, ...

lp

Ankh

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa tole, verjetno bolj amaterska stvar.

DIY air/fuel meter

Vse je odvisno od senzorja - če le-ta meri natančno in konsistentno, je pravzaprav vseeno, kakšen imaš prikaz. Lahko z LED diodami, lahko z display-em, lahko tudi s kazalcem...

he trouble is, conventional oxygen sensors give on a rich-lean indication. They can't tell the computer the exact air/fuel ratio. When the air/fuel ratio is perfectly balanced, a convention O2 sensor produces a signal of about 0.45 volts (450 millivolts). When the fuel mixture goes rich, even just a little bit, the O2 sensor's voltage output shoots up quickly to its maximum output of close to 0.9 volts. Conversely, when the fuel mixture goes lean, the sensor's output voltage drops to 0.1 volts.

Every time the oxygen sensor's output jumps or drops, the engine computer responds by decreasing or increasing the amount of fuel that is delivered. This rapid flip-flopping back and forth allows the feedback fuel control system to maintain a more-or-less balanced mixture, on average. But this tried-and-true approach that has worked so well thus far isn't accurate enough to meet the latest emissions requirements.

The newest generation of oxygen sensors are being called "wideband" lambda sensors or "air/fuel ratio sensors" because that's exactly what they do. They provide a precise indication of the exact air/fuel ratio, and over a much broader range of mixtures - all the way from 0.7 lambda (11:1 air/fuel ratio) to straight air!

To get the added precision, the oxygen pump uses a heated cathode and anode to pull some oxygen from the exhaust into a "diffusion" gap between the two components. The Nernst cell and oxygen pump are wired together in such a way that it takes a certain amount of current to maintain a balanced oxygen level in the diffusion gap. And guess what? The amount of current required to maintain this balance is directly proportional to the oxygen level in the exhaust. This gives the engine computer the precise air/fuel measurements it needs to meet the new emission requirements.

The wideband oxygen sensor receives a reference voltage from the engine computer and generates a signal current that varies according to the fuel mixture.

When the air/fuel mixture is perfectly balanced at 14.7:1 (the stoichiometric ratio and lambda equals 2), the sensor produces no output current. When the air/fuel mixture is rich, the sensor produces a "negative" current that goes from zero to about 2.0 milliamps when lambda is 0.7 and the air/fuel ratio is near 11:1.

When the air/fuel mixture is lean, the sensor produces a "positive" current that goes from zero up to 1.5 milliamps as the mixture becomes almost air.

The Bosch LSU 4 wideband oxygen sensor has a response time of less than 100 milliseconds to changes in the air/fuel mixture, and reaches operating temperature of 700 to 800 degree Centigrade (1,400 degree F) within 20 seconds or less using its internal heater. This is nearly twice the operating temperature of a conventional oxygen sensor.

Klik

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Včasih je bila v Medvodah tovarna (na klancu), kjer so izdelovali material za tesnila (plošče 1x1m) - vprašaj, če še obstajajo in kam prodajo izdelke.

V primeru, da potrebuješ kakšen manjši kos mi piši na PM. Za informacijo - obstajajo različne vrste debelin tesnilnega materiala in tudi za različne namene, ...

lp

Ankh

Ankh, hvala. Kok ekonomija včasih zakomplicira življenje čist po nepotrebnem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj mi ne verjameš, da tisto tam je luknja za lambdo? Sam sem jo odšraufal, pa tudi nazaj prišraufal, pa še v servisnih navodilih piše, da je tam.

Morda pa O2 senzor ne rabi ravno nekega velikega pretoka plinov?

Mislim, da lahko te vmesne povezave (balance pipes) povecajo navor v nizkih oz. srednjih vrtljajih.

Tu sicer govorijo o avtomobilskih izpuhih z dvema izodoma, a fizikalno je stvar podobna tudi na mopedih.

D.

Dvom sem izrazil predvsem v to, kakšna sonda je, ce že je tam. Ja OK, ce je res tako, pol verjamem ampak, po definiciji naj bi bla lambda nekje, kjer je cimvecji "prepih", da ima sistem cim krajšo/hitrejšo "povratno zanko" z vbrizgom,... Zanimivo, vsak dan nekaj novga! :hmm:

Kar se pa brike tice, sem na razbitem biciklu par let nazaj to "briko" gledal, ker je bla odtrgana...., in je bila slepa ! Svašta. :krneki:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sorry...me ni bilo par dni :(

v glavnem, bom danes pogledal če ima moj auspuh kakšno žico, ampak bi skoraj dal glavo v cviček da je nima .) (z750). Če jo ma, pa toliko boljše :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanimivo kaj piše pri našemu liderju o t.i. "briki"... (beri pod "REINFORCEMENT") :P

Kje tam (v cca. fi-15 cevčico) zašraufat lambdo ?! (so sistemi z in brez... :hmm: )

(včasihjedobrodaneskočišnaprvožogopress!)

post-10184-1169817661_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil Piksna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ponavadi je vedno lamda sonda montirana neposredno pred katalizatorjam,ali vsaj tam kjer se vse cevi izpušnega kolektorja združijo v eno cev.Danes imajo vsi motorji lamda sondo (seveda v različnih izvedbah).Kolikor je meni poznano se razlikujejo samo po tem ali ima sonda pret gretje ali ga nima.To pa ugotovite po številu kablov na sondi.Postojijo sonde z enim,dvema,tremi in štirimi kabli.

1.)En kabel ponavadi (siv),da podatek v m/V.

2:)dva kablla,siv podatek v mili/V,črn masa.

3.)trije kabli ,siv podatek v m/V,črn masa,beli gretje sonde(zaradi hitrejšega delovanja sonde).

4.)štirje kabli,siv podatek v m/V.črm masa.beli gretje +,beli gretje- (tedva kabla se lahko med seboj zamenja).

Ps: namreč sonde lahko montiraš univerzalne so 50%cenejše vedno glej,da se ujemajo barve in število kablov.Vtič se zamenja tako,da se kable par cm stran od vtiča odščipne ponivno spajka in izolira s toplotno bužirko,navoj je vedno enak.

  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

EUREKA.... ratal mi je..

Malo prej sem se neki razjezu pa sem sel do motorja, obrnil ključ in ob prvem kašljanju nabil gas. Cca 3-5 min sm ga naviju (kolk tocn ne vem k sm biu tolk jezn, pa se drzu sm se cez usta, da se ne bi zadusu)

In ko nisem več zmogel dihat v kurilnici sem spustil gas in pobegnil ven... Pridem ven, zadiham in na mojem obrazu nasmeh od ušesa pa do ušesa- motor DELA :OK: :OK: :OK: :OK: :OK: :OK:

Pa še feadback: ko sem menjal cev je bilo v vbrizgu preveč zraka in zato ni notel normalno vžgat. In ko sem omenjal, da mi po nekem času mirovanja prižiga:- zrak se je pomaknil in ben je prišel do cly.

Kolk sm neumn. Kera banalna fora..... no.... na napakah se učimo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Postojijo sonde z enim,dvema,tremi in štirimi kabli.

1.)En kabel ponavadi (siv),da podatek v m/V.

2:)dva kablla,siv podatek v mili/V,crn masa.

...

.

:slap: :nono: :alien1:

"Mono-pol" /b] elektronika in/ali One-wire komunikacija iz lambde ?? My ass!!!

If ...- then bi mogla imet lambda notri še dsp (al pa nekaj podobnga), da bi input povzorcla, pa poslala diskretno naprej po dratu... pri ("zanemarljivih" :wacko: ) pogojih kot:

- da je masa na roru BP,

- da vanj vgrajena elektronika deluje pri 300+°C,

- da ne govorim sploh, kako naj bo elektronika notr lambde "zvarjena", saj se spajka pricne taliti pri 240°C,

- da je izhod lambde analogen,

- da...

Potemtakem, bi morala bit sonda najmanj (diskreten) dvopol ampak to je pa spet druga zgodba...

Razen, ce si mislil, 1 kabel (noter pa vec žic) - pa tudi to nima smisla znoter tega kar si napisal.. :nono:

Plus še eno fizikalno vprašanje: Kaj meriš v m/V oz. mili/v ? Lahko mal pojasniš, ker... , ne razumem. :P

OEM menjavo pa barve pa sploh ne bom komentiral.

Iz te moke ..., ne bo lambde. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:slap: :nono: :alien1:

"Mono-pol" /b] elektronika in/ali One-wire komunikacija iz lambde ?? My ass!!!

If ...- then bi mogla imet lambda notri še dsp (al pa nekaj podobnga), da bi input povzorcla, pa poslala diskretno naprej po dratu... pri ("zanemarljivih" :wacko: ) pogojih kot:

- da je masa na roru BP,

- da vanj vgrajena elektronika deluje pri 300+°C,

- da ne govorim sploh, kako naj bo elektronika notr lambde "zvarjena", saj se spajka pricne taliti pri 240°C,

- da je izhod lambde analogen.

Iz te moke ..., ne bo lambde.

Piksna,če bi rad z mano diskutiral,pol prosim v slovenščini,nemščini ali v srbohrvaščini.Kar pa se lambde tiče si preberi v kakšnji knjigi,namreč napisal sem odreže se šteker in se spajka kable blizu štekerja to je daleč stran od sonde zmiraj vsaj 20 cm,tam je temperatura enaka zunanji OK.Sonda z 1 kablom je logično, da ima maso na izpušni cevi kar pa ni vedno najbolje zaradi raznih azbestnih konusov obes iz gume itd.kar lahko poslabša ali celo prekine maso,zato imajo danes sonde več kablov kot sem že napisal.V sami sondi ni nikakršne elektronike namreč sonda deluje tako da porcelanska zmes zazna slabo izgorevanje povečan CO in takrat da računalniku določeno napetost v mili voltih,računalnik to zazna in spremeni vžig in količino goriva. :OK:

post-9445-1169936289_thumb.jpg

  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A on to o milivoltih? Jest pa mozga, ma meter na volt verjetno ni, ane? :D

Haha, ta je pa dobra :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Brumer:

1. Kaj počne lambda, mi ni treba razlagat - ce to počneš komu drugmu pol pa OK.

2. Za spajkanje sem napisal (citiram) "...bo elektronika notr lambde "zvarjena", saj se spajka..." (bodi pozoren na besedo z mastnim tiskom!!!) in zato NE MORE biti one-wire in pika.

Tukaj ni debate. Ko pogruntaš tako izvedbo (bo čudež!), pojdi do Mercedesa, Audija,..in jim zadevo ponudi komercialno, potem pa samo še štej $. Dokler tega ni t.j. obstaja le "pri tebi", o tej zadevi ne bom naprej diskutiral, vsaj s tabo ne, ker nima smisla, povrhu pa zavajaš tiste bralce foruma, ki o tej zadevi ne vejo toliko, da bi sami presodili...

3. Praviš, da: "Sonda z 1 kablom je logicno, da ima maso na izpušni cevi ...":

Daj malo razmisli, predn napišeš: -kako in po kateri žici (ce izkljucimo brezžicno! :blink: ) naj "potuje" odčitana vrednost, če rabiš minimalno dve žici SAMO za napajanje (oz. po tvoje eno žico in izpušno cev za maso), izhodni signal pa je ANALOGEN ?! Kje tukaj pol tebi sonda s samo po ENO žico ??????? :?

4. Ti kar dodajaj priponke na forum, samo lepo bi pa blo, da tudi veš o čemu govoriš, če že napišeš post. :glare:

5. Priporočam, da narišeš shemo (kje se zakljucijo prevodne poti, skico inštalacije, cesarkoli), da bomo vsi videli, kaj misliš s svojo "razlago", ker meni vsekakor ne uspe pogruntat... :hmm:

6. Pouk:-če hoceš napisati "mili-volt" se napiše "mV" in ne m/V (meter na volt :blink: ) ali mili/volt... Tukaj sem se lepo glasno nasmejal in spoznal v katerem grmu tici zajec (dvosmiselno). :lol1:

7. Se opravičujem za lingvisticno bariero (čeprav se mi nebi bilo treba). :worship:

8. "One-wire" = "ena-žica"

9. Lambda NE meri "CO" ampak le "O" (kisik) zato tudi njena alternativna imena:

-"oxygen sensor", also known as an "O2 sensor", "lambda probe", "lambda sensor", "lambda sond" or "EGO" (E-xhaust G-as O-xygen) sensor.

10. Če že soliš o branju literature, sem pri slednjih postih spoznal nekaj: TI KAR LEPO NAPREJ ČITAJ.

Popravljeno . Popravil Piksna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

(bodi pozoren na besedo z mastnim tiskom!!!) in zato NE MORE biti one-wire in pika.

Lambda sonde z eno žico obstajajo.

Daj malo razmisli, predn napišeš: -kako in po kateri žici (ce izkljucimo brezžicno! :blink: ) naj "potuje" odčitana vrednost, če rabiš minimalno dve žici SAMO za napajanje (oz. po tvoje eno žico in izpušno cev za maso), izhodni signal pa je ANALOGEN ?! Kje tukaj pol tebi sonda s samo po ENO žico ??????? :?

Sam senzor ne potrebuje napajanja - zadeva generira napetost s kemično reakcijo. Verjetno se strinjaš, da je za meritev napetosti take sonde dovolj ena žica (in masa).

Napajanje pa potrebuje grelec, ki pripomore k hitremu gretju senzorja na delovno temperaturo, vendar tega nimajo vsi -predvsem starejši- senzorji.

In glede na to, da je g. Brumer že malce v letih, mu prav rad verjamem, da se je v njegovi delavnici kdaj znašel tudi kak O2 senzor z eno samo žico.

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a se nebi vidva lepo prosim najprej kako drugače zmenila kakšne lambde so pravilne in njihovo delovanje. zato ker tisti ki ne vejo kakšne so in kako... berejo poste z nepravilnimi trditvami oz vsak drugače napiše... pol bo pa kdo vedu kdo ma prav :glare:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lambda sonde z eno žico obstajajo.

Sam senzor ne potrebuje napajanja - zadeva generira napetost s kemično reakcijo. Verjetno se strinjaš, da je za meritev napetosti take sonde dovolj ena žica (in masa).

Napajanje pa potrebuje grelec, ki pripomore k hitremu gretju senzorja na delovno temperaturo, vendar tega nimajo vsi -predvsem starejši- senzorji.

In glede na to, da je g. Brumer že malce v letih, mu prav rad verjamem, da se je v njegovi delavnici kdaj znašel tudi kak O2 senzor z eno samo žico.

Hvala ti ,ker si PIKSNI lepo odgovoril,res je da se včasih malo nerodno izrazim ali kakšno kratico narobe napišem vendar eno morate vedeti jaz sem šolanje končal 1965 takrat noben mehanik ni potreboval izvajat meritve v mV niti noben perfoks ni vedel,da bo kdaj lambda sonda.Imam pa ogromno praktičnih izkušenj in mislim,da je to to kar večina vas na forumu potrebuje, razne kratice in delovanje raznih elektronskih elementov je bolje se učiti iz luterature kot ,da se tu na forumu- PREPIRAMO.

PS: še par slabih slikk za piksno,da vidi kako lambda (še danes) deluje sam z eno žico ostale so za gretje sonde -kot sem že prej napisal.

post-9445-1169983531_thumb.jpg

post-9445-1169983571_thumb.jpg

post-9445-1169983604_thumb.jpg

post-9445-1169983639_thumb.jpg

  • Všeč mi je 2
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

piksna...ne vem zakaj ne bi obstajale sonde z eno žico? Kakšno napajanje? :eek: madona, sej je samo sonda, ne pa skupek elektronike... :headbang: to ti je podobno kot recimo upor, al pa senzor za merjenje temperature -->beri termistor, ki ma eno žico na masi, drugo pelješ v elektroniko. Al pa termo člen pri plinskih gorilnikih-->on ti tudi da par mV ven --->po eni žici :huh: ker je druga masa. :naughty:

razen če se widwa ne razumeta...piksna lahko misli ena žica in pika, brumer pa ena žica + dwe za gretje ???

Popravljeno . Popravil sleeperman
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

neki me zanima

spredne luci pr motorjih:

u louisu gledam lucke pa ne znam lih nemsk pa stroma tut ne :>

http://www.louis.de/_30c9800af1ad10b6404e5...tnr_gr=10033727

tole je ce se ne motm spredna navadna in ta dolga ?

seprav abblend je navadna, fernlicht je pa ta dolga ane

tale je navadna ?

http://www.louis.de/_30c9800af1ad10b6404e5...tnr_gr=10033666

tuki sta pa dolga pa meglenka ?

http://www.louis.de/_30c9800af1ad10b6404e5...tnr_gr=10033984

to bi se dau povezat na motor ane ?

hvala :>

Popravljeno . Popravil mitofreak
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

neki me zanima

spredne luci pr motorjih:

u louisu gledam lucke pa ne znam lih nemsk pa stroma tut ne :>

http://www.louis.de/_30c9800af1ad10b6404e5...tnr_gr=10033727

tole je ce se ne motm spredna navadna in ta dolga ?

seprav abblend je navadna, fernlicht je pa ta dolga ane

tale je navadna ?

http://www.louis.de/_30c9800af1ad10b6404e5...tnr_gr=10033666

tuki sta pa dolga pa meglenka ?

http://www.louis.de/_30c9800af1ad10b6404e5...tnr_gr=10033984

to bi se dau povezat na motor ane ?

hvala :>

KLIK

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!