Skoči na vsebino

Povojni poboji-dokumentarc


cyc

Priporočene objave

ti si res en velik retorik ... šlogaš iz usedline na retorti? :)

Jap, kofe pretakam pa potem gledam usedlino ... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa kaj če smo jih par zmetali v jame po vojni? :angry: njihov problem kaj pa so se odločili za napačno stran, lezli italijanom in nemcem v rit, pa so pač dobli svoje. največji krivec pa je itak slovenska cerkev ker če nebi bilo nje nebi bilo belogardistov. ob tem pa so (kot vedno v zgodovini) prav spretno manipulirali z ljudmi in novačili ljudi za belogardiste in sodelovali (bolj ali manj očitno) z okupatorjem.

tisti, ki danes govorijo, da so šli v partizane zaradi nestrinjanja z komunizmom lažejo, saj je komunizem prišel v osprednje šele ob koncu vojne. večina partizanskih čet je imela tudi duhovnike, tako da o preganjanju vernih sploh ni debate, bili so ljudje različnih pogledov ampak borili so se skupaj proti okupatorju.

ali kot bi rekla moja babica, ki je na pohorju preživela vojno in imela kar nekaj stika z partizani (so hodili k njim po hrano in ostalo pomoč):

"Na štajerskem ni bilo belogardistov ker so tudi duhovniki šli v partizane in ker se je vedlo kdo je okupator in proti komu se je treba borit. O spravi naj se kar oni beli tam v Ljubljani in na Dolenjskem kregajo, mi jih nismo meli." :OK:

aja, naša širrrrršaaaaaa družina je zgubila 1 člana v partizanih in enega neznano kje (verjetno turjak ali kočevski rog) v belogardistih. uganite koga se nikoli ne omenja in še vedno so partizani zakon!

včasih se moreš odločit med starimi krpami in mrzlimi gozdovi ali lepo uniforno in toplo vojašnico v LJ. Jebi ga včasih tista opcija ki zgleda najboljše ni najboljša tudi na koncu :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa kaj če smo jih par zmetali v jame po vojni? :angry:  njihov problem kaj pa so se odločili za napačno stran, lezli italijanom in nemcem v rit, pa so pač dobli svoje. največji krivec pa je itak slovenska cerkev ker če nebi bilo nje nebi bilo belogardistov. ob tem pa so (kot vedno v zgodovini) prav spretno manipulirali z ljudmi in novačili ljudi za belogardiste in sodelovali (bolj ali manj očitno) z okupatorjem.

Ene par = 15000?

Cepec.

Ni bilo treba nikomur nikamor lezt pa si imel probleme ... aja cakaj, imel si jih, ce nisi lezel v rit - komunistom.

Malo se nacitaj, morda ne bos potem imel tako ignorantskega mnenja ... :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ene par = 15000?

Cepec.

Malo se nacitaj, morda ne bos potem imel tako ignorantskega mnenja ... :angry:

uf, kdaj si jih pa preštel?

Kar se mene tiče - ne bi si želel, da bi se moji potomci ali zanamci ali karkoli že leta 2100 ukvarjali s tem, kakšne politične frke se danes dogajajo ... Naj raje poskrbijo za to, da se njim ne bodo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pervy: lahko da je bilo na stajerskem kaj drugace, ampak posplosevati to na celo Slovenijo ... sploh pa ob tem da zrtve se zdalec niso bile samo med domobranci - morda bi koristilo da bi pogledal kar na zacetek teme ....

Zgornja izjava ti ni posebno v cast ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ene par = 15000?

Cepec.

Ni bilo treba nikomur nikamor lezt pa si imel probleme ... aja cakaj, imel si jih, ce nisi lezel v rit - komunistom.

Malo se nacitaj, morda ne bos potem imel tako ignorantskega mnenja ... :angry:

Eh, ce se mene prasa....se premal....ce bi use, se danes sploh nebi kregal okol vsega tega....ja, NBO...pa ja...Komunisti so se vedno zakon zame, pa ceprav jih moji "predniki" niso mel cist u cistlih...ker niso bli sami komunisti, pa so bli na slabsem....nima veze....

....spet bo revolucija, pa spet bomo zmagal.....pa pazte se....spet bomo u jame metal....pa stevilka bo velik vecja kot pa 15K....

LP

Ta Rdec Gugo :yea2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ene par = 15000?

Cepec.

Ni bilo treba nikomur nikamor lezt pa si imel probleme ... aja cakaj, imel si jih, ce nisi lezel v rit - komunistom.

Malo se nacitaj, morda ne bos potem imel tako ignorantskega mnenja ...  :angry:

Bravo Cyc! Bravo!

Kdor ne misli isto kot ti, je pa cepec.

Pa ignorant... Kaj točno pomeni: Ignorirati??

S tem so tudi tvoje prejšnje izjave dobile še večjo "težo".

Kar se pa načitanosti tiče.... Mogoče bi lahko še kakšno knjigo z "nasprotne strani" prebral, ne pa, da jim že apriori odrekaš verodostojnost.

Popravljeno . Popravil Damian
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Damian - ne gre za drugacno mnenje, ce se nisi opazil.

Debate kdo je katerih premalo pobil in pa pa kaj ce so jih ... to ni potem vec mnenje do katerega bi lahko bili ravnodusni.

Ne cutis razlike?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

cyc:

1. ne berem, ker je večina knjig na to temo izkrivljenih ker jih pišejo taki ali drugačni preganjanci komunističnega sistema, bivši belogardisti in podobni. Seveda je v teh knjigah kar nekaj do zdaj zamolčane resnice, a tudi dosti pretiravanja in predvsem iskanja izgovorov za ravnanje teh ljudi.

Vse moje poznavanje te tematike izhaja iz pripovedovanj ljudi, ki so živeli v tistih časih in poznajo temo "iz prve roke". Kot sem ti že napisal so bili v moji družini med borci en partizan (RIP - 1945 v zadnjih bojih nekaj dni pred koncem), en belogardist (RIP - 1945, turjak ali kočevski rog) in en borec nemške vojske, ki je bil konec 1943 ali v začetku 1944 prisilno mobiliziran z 18 leti in poslan na rusko fronto kjer je bil zajet in se je komaj rešil iz ruskega ujetništva (samo zato ker je bil slovan in ker je bil jugoslovan, torej "brat komunist". V naši družini ni bilo nikoli zagretih komunistov, prav tako kot nismo bili nikoli pretirano verni (niti pred 2. vojno).

2. mislim, da malo zamenjuješ dogodke med vojno in takoj po njej (NOB, belogardisti, kolaboranti,...) in poznejši komunistični režim ter njegov teror in zločine. Prav to bi sedaj radi prikazali tudi razni bivši belogardisti in njihovi simpatizerji. Vojna je vojna, pozneje je nastopila politika.

3. Ne da se mi tu na dolgo in široko razpravljat, lahko pa ob prvi priliki kako rečema u miru na to temo in primerjama stališča. Jaz sem vedno odprt za te stvari in nikomur ne zamerim če ne deli mojega mnenja. Povedal ti bom zgodbe iz prve roke, tudi o razlogih za odhod v belogardiste našega sorodnika in mnogih njemu podobnih, ki niso imeli nobene veze z komunizmon, saj ti preprosti kmečki fantje takrat sploh niso vedli kaj je komunizem. So pa bili belogardisti večji frajerji, dobro sprejeti tudi med ženskami v LJ, on je celo vozil vojaški motor in se hodil frajerja delat domov. No eno je poziranje v LJ, drugo pa je kruta realnost vojne kjer ni bilo več tako frajersko in kjer je pač končal kakor je končal.

4. Kot sem rekel se lahko v miru pogovorima, verjetno imaš tudi ti kakšne meni neznane podatke, jasno če bo pogovor ostal na prijateljski ravni, ker se zaradi skoraj 60 let starih pizdarij ne mislim kregat, ta tema že itak preveč obremenjuje in moti potek današnjega življenja.

5. PEACE B) AND LOG OUT

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma no saj, malo prehitro in precej pregrobo odreagiral, ko sem videl ono "pa kaj" in "nekaj v jame" ... :) Whatever, grem najprej caj si skuhat :D Ce bom imel potem kaj prevec casa .... ;)

B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Itaq cyc...usakmu svoje .)

Sej ves, ti mas svoje misljenje, jaz pa svoje! Pa zarad tega te nimam cist nic manj rad :P ....Pa kdaj bos ze prsu po tiste kataloge....bos se ene lepe slike od Tite vidu :P

pa brez zamer

LP

Gugo B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Itaq cyc...usakmu svoje .)

Upam da to ni bilo misljeno v onem nazi slogu - ti so imeli tak citat za zide :cry:

Sej ves, ti mas svoje misljenje, jaz pa svoje! Pa zarad tega te nimam cist nic manj rad :P

:D :friend2: .)

....Pa kdaj bos ze prsu po tiste kataloge....

U! Tocno ... hm. Naslednjic ko bom na Jamovi parkiral in bom hodil v center - te poklicem :)

bos se ene lepe slike od Tite vidu :P

Opa, a z Jovanko al' z Gadafijem? :naughty:

pa brez zamer

Ja ... gremo raje na :beer2: :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zalostno, da ljudje se vedno ne vedo kako in zakaj je bela garda sploh nastala.

vaske straze so bile ustanovljene kot obramba tako proti okupatorju kot proti partizanom, saj so oboji zelo radi nasilno "zbirali" nabornike. iz tega je nastala bela garda (ne vem tocno kdaj) kot protiutez (na napacni strani) partizanom, ko je bilo vedno bolj znano kaj in kako se bo (partizani) postopalo po koncu vojne z ljudmi, kateri so imeli kakrsnokoli premozenje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sej....moj stari oče je bil v Mathauznu od 42-45 zato ker je šival za partizane...pa ko ga vprašam zakaj je to delal mi odgovori da zato ker je moral...če nisi hotu je bil cel hudič...bil si proti njim in so te eliminirali...kot je pokazalo v dotičnem dokumentarcu....

izdal ga je pa sosed....italjanom...zato ker so italijani sumili da pač nekdo iz vasi dela za partizane, ker so videli večkrat nespretne partizane ko se ponoči plazijo po okolici....potem so šli v hišo v vasi ki je imela največjo družino in zagrozili s pobojem in gazda je zapel....žal je bil to sosed od starega očeta in ostalo je zgodovina....

in kdo je zdaj bil na napačni strani....kdo je izdajalec....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zalostno, da ljudje se vedno ne vedo kako in zakaj je bela garda sploh nastala.

res je ... po drugi strani pa so bili domobranci vojaki pod direktnim poveljstvom Nemške vojske in so podpisali vojaško prisego Hitlerju direktno ... zato pozor ...

...Domobranec <ni enako> Belogardist ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

res je ... po drugi strani pa so bili domobranci vojaki pod direktnim poveljstvom Nemške vojske in so podpisali vojaško prisego Hitlerju direktno ... zato pozor ...

...Domobranec <ni enako> Belogardist ...

Ne eni ne drugi se nikoli niso opredelili ne tako ne drugače za borbo proti okupatorju.

Obstajale so zgolj kalkulacije tik pred razsulom, kako bi se povezali z zavezniki ter skočili v hrbet Nemcem.

Zavezniki o tem tud slišat niso hoteli in je bilo za kaj takega že vse prepozno.

Kaj so si zavezniki o domobrancih mislili so pa z povojno izročitvijo nedvomno pokazali.

Krivda za povojne poboje delno leži tudi na zavezniški strani.

Se pa z njo ne mislijo trapit. Nekaj je poskušal grof Tolstoj (prapravnuk unega Tolstoja)v tej smeri narediti, pa je čisto bankrotiral, ko je moral odškodnino nekemu Angležu plačat zaradi klevetanja.

B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj so si zavezniki o domobrancih mislili so pa z povojno izročitvijo nedvomno pokazali.

Seveda, ... skoraj preprican sem, da so tiste domobrance vrnili v zameno za Trst. Ice, ves ti kaj vec o tem?

Komunistom niso hoteli dati Trsta v roke. Sicer pa - v zgodovini je kar nekaj primerov kako so anglezi izpadli svinje <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kar nekaj primerov kako so anglezi izpadli svinje <_<

no fair war in this history, eh?

wake up and smell the coffee...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda, ... skoraj preprican sem, da so tiste domobrance vrnili v zameno za Trst. Ice, ves ti kaj vec o tem?

Komunistom niso hoteli dati Trsta v roke. Sicer pa - v zgodovini je kar nekaj primerov kako so anglezi izpadli svinje <_<

Koga naj damo komu da dobimo piranski zaliv ?

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

realpolitik. in preden se debata preobrne na geopoliticno raven....

tema tece o sloveniji in povojnih pobojih/pomorih takrat vladajoce hirarhije. ne recem, da bi v obratnem primeru (beri: ne-komunisti zmagali) ne bi prislo do podobnih norij, vendar se rdeci s taksnim ravnanjem niso ravno izkazali. marxisticno-stalinisticna ideologija je naredila svoje; tako v opranih glavah rdecih funcionarjev in njihovih privrzencev kot tudi pri njihovih zrtvah.

in naenkrat ni nihce nic naredil, videl, slisal, zavohal; vsi so bili samo teoretiki in clani debatirnega krozka. vrnjeni domobranci in zrtve terorja prvega povojnega desetletja v sloveniji so kar sami poskakali v jame, si z bodeco zico vezali roke in odsli "protestno" v zapore gladovati.

yeah right....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Koga naj damo komu da dobimo piranski zaliv ?

:D

Jih jaz v škatle stlačim, ti jim pa mašnce trikolorke namontiraš?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no fair war in this history, eh?

wake up and smell the coffee...

Seveda, no fair war. Kar sem mislil reci je da potem tudi pomislek "kaj so si zavezniki o domobrancih mislili" nima nobene teze, kaj pa naj bi si mislili - (ce ono glede Trsta drzi, kot receno sploh nisem preprican) - ce so hoteli Trst so ga pac dobili, boli jih kurac. ... :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda, no fair war. Kar sem mislil reci je da potem tudi pomislek "kaj so si zavezniki o domobrancih mislili" nima nobene teze, kaj pa naj bi si mislili - (ce ono glede Trsta drzi, kot receno sploh nisem preprican) - ce so hoteli Trst so ga pac dobili, boli jih kurac. ... :)

mogoče so si mislili - glej te pizde domobranske ki lastno državo izdajajo

no daj, prepričaj se enkrat glede Trsta pa nam povej kako in kaj ... Mogoče ti bo tovariš RAN lahko kaj pomagal v zvezi s tem ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!