Skoči na vsebino

Lap Timer


Terminator

Priporočene objave

Zakaj že bi blo treba tako komplicirat? Ponavadi imajo lap timer-ji nastavljivo zakasnitev med katero ne lovijo ir signala. Žarek prvega transmiterja ga prekine, ostale pa enostavno ne zazna.

ampak se še vseeno zna zgodit da ti nekdo 5sec pred tvojim prihodom prek sprejemnika ukrade signal in ga prekine, sploh če je pista bolj polna, potem pa gledaš čase in rečeš: mater sem dober :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Program napisat je tamanjša.

To misliš, dokler se res ne lotiš... Potem pa ugotoviš, da stvari sploh niso tako preproste.

Problem pri takih stvareh je vedno komunikacija med dvemi "deli" in pa motnje drugih oddajnikov/sprejemnikov, sploh če ne veš njihovih frekvenc oz. sistema.

Če stvari preveč poenostaviš, so motnje seveda problem. Če bi se na primer zadovoljil s tem, da zaznaš kakršen koli IR signal, bi ti lap timer zaznal vsak drug oddajnik, pa tudi sonce bi ga verjetno prožilo.

Če pa si narediš oddajnik, ki IR signal modulira z neko določeno frekvenco in pri tem oddaja še neko (razmeroma enostavno) kodo, pa je možnost motenj že skoraj nič.

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ampak se še vseeno zna zgodit da ti nekdo 5sec pred tvojim prihodom prek sprejemnika ukrade signal in ga prekine, sploh če je pista bolj polna, potem pa gledaš čase in rečeš: mater sem dober :whistle:

:eek: Ukrade signal!? Prekine signal? Tebi se očitno ne sanja, kako lap timerji delajo, a?

Oddajnik nonstop oddaja kodiran IR signal v smeri piste. Domet tega signala je relativno majhen, tako da je možnost, da bo segel do drugega konca dirkališča majhna (se pa dogaja na N. Marofu). In to je tudi vse, kar oddajnik dela. Oddajniki različnih proizvajalcev oddajajo različno kodirane signale, nekateri so tudi nastavljivi.

Sprejemnik 'čaka' na ta signal in ko se pelješ mimo oddajnika, ga tudi dobi, zato začne štet čas za nov krog - kakšnih 10 ali 20 sekund (ponavadi je to nastavljivo) za tem pa sprejemnik ignorira vse nadaljnje signale, ki bi jih sicer lahko sprejel od drugih oddajnikov. Čisto vseeno je, če se je nekdo peljal mimo tvojega oddajnika 5, 10 ali 15 sekund pred teboj.

Edina pomota, do katere lahko pride, je, če nekdo postavi enak oddajnik začetek ciljne ravnine, tvoj pa je na koncu - s tem ti izboljša čas za celo ravnino. In seveda obratno.

No, možno je tudi, da se nekdo drug postavi med tvoj oddajnik in tvoj sprejemnik - v tem primeru ti ne bo začelo štet novega kroga ali pa boš dobil signal od katerega drugega oddajnika, ki je postavljen bolj proti koncu ciljne in bo tvoj čas tako slabši.

D.

Popravljeno . Popravil danci1973
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tisto o začetku in koncu ciljne sem mislil ja, nisem pa vedel da so signali kodirani, hvala :worship:.......samo v tem primeru če nekdo postavi enak oddajnik prej, potem ti timer zlaže samo oz. če začne šteti na tvojem in konča na njegovem, potem pa tako ali tako pobira signal pri tistem oddajniku ki je prej, in dokler je tam ali ne :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da, ampak moraš imet nastavljen lag (zamik), da potem pri tvojem oddajniku ne zaključi in začne ponovno šteti nov krog. Če nimaš zamika, v katerem lap timer ne reagira na signale, se sproži pri tistem na začetku ravnine, pri tvojem na koncu zaključi in spet šteje do tistega na začetku, ipd.. In imaš v enem krogu 2 časa :) To se dogaja tudi na kakšnem Racelandu, kjer pa niti ni potreben še en oddajnik, ampak je dovolj da svojega postaviš na ciljno in ti šteje takrat in še enkrat, ko si na približno polovici kroga v delu, kjer se pista približa ciljni ravnini in ti spet zazna signal. Če je tako pač naštimaš zamik, npr vse kar je pod minuto lap timer ne beleži in je rešeno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..kar sem napisal sem mislil resno.. če ima kdo potrebno znanje in voljo bi z veseljem pomagal

ustvarit "home made" laptimer..

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fantje...zakaj bi se matru ce za mejhen dnar lohka to tudi kupim =)

in sicer najcenejsa zadeva je pri Conradu! pejte na www.conrad.si potem pa na levi poiscite Elektronika->Moduli->Zatemnilniki

in tm je tale infrardeca stoparica skupaj z oddajnikom! Stane 29,65 EUR rabis pa se skatlico ki jo ravno tako kupis tm za 6,30 EUR!

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj pa neuporabno? V opisu piše, da je mogoč začetek in konec merjenja s signalom iste fotocelice. Sama štoparic pa tudi ima verjetno možnost večih zaporednih meritev, oziroma več krogov.. Če stvar res deluje tako kot je opisano, potem je to ena zelo ugodna varianta. Pomankljivost je le, da nimaš verjetno nikakršnih dodatnih funkcij in spomina, ki bi ti shranjeval sešne. Pa tudi vprašanje je kako je močan signal, če bi to sploh delovalo na pisti..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ko sem prvič prabral opis sem mislil da je možen vklop ali z tipko in stop z fotocelico ali vklop z fotocelico in stop z gumbom..

ko sem drugič prebral več nisem siguren.. "start z infrardečo svetlobo, preklop ure in stop z isto fotocelico"

preklop ure?? nevem, čuden opis.. za kaj več bi mogli sprobat zadevo.

vprašanje tudi dometa in zanesljivosti, motenj..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..kar sem napisal sem mislil resno.. če ima kdo potrebno znanje in voljo bi z veseljem pomagal

ustvarit "home made" laptimer..

lp

Če imaš kje kak načrt, ga narednim z veseljem, da ga pa izdelal iz "nule", pa nism glih pr volji  :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no saj vem da je norveščina težek jezik, zato bom prilepil link direkt od laptimerja na katerem je tudi načrt.

upam da boš v kratkem poročal kako deluje..

laptimer mk1

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no saj vem da je norveščina težek jezik, zato bom prilepil link direkt od laptimerja na katerem je tudi načrt.

upam da boš v kratkem poročal kako deluje..

laptimer mk1

Datasheet je v Norveščini ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj ti pomaga vezje če ga ne znaš uporabljati?

Pri takih stvareh je ponavadi ogromno dokumentacije premalo dokumentacije.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ti bi mi rad povedal da ne moreš naredit tega vezja če ne znaš norveško? :krneki:

Na žalost brez datasheeta nekako ne gre, poizkusi dobiti mail tega tipa, morda ma kako angleško verzijo  :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo v pomoč, če ne bo šlo drugače:

The sender placed to point across the path, and the exact height of the receiver, which is located in one of the car's side routes. The receiver's "eye" is a little nedsenket to curb strølys, and therefore has a somewhat limited view field. If there is bad weather, the sender should be protected against the elements.

The receiver angle can be adjusted slightly, to compensate for the typical car window is something Almost. The stopwatch and the receiver is connected with the supplied cable, and the stopwatch is in stopwatch mode. Referring to separate manual for the stopwatch.

The receiver has a set of switches, which violates the number 8 is power. The switches 1-7 determines the so-called "blanking-time" that is the time where the receiver can not re-trigger of the sender. The purpose of this is that if there are more transmitters along the pitlane, and feiltrigginger be avoided.

Blanking time for the various switches are:

Violates 1: 0.5 sec

Switch 2: 1 sec

Switch 3: 2 sec

Violates 4: 4 sec

Switch 5: 16 sec

Violate 6: 32 sec

Switch 7: 64 sec

This is not to count as 100% accurate, and can change something with external conditions such as temperature. It means nothing for the accuracy of lap times, just how long blanking is active.

It should only be one and a switch, but if more are set to have the lowest priority.

The receiver's function is to "press" on the split button on the stopwatch. Each time the sender to the receiver, passing a new lap recorded at the time. Total time has room for 30 laps.

For this to work you must manually, the clock starts output at the scene and the first time that the record will be time from the clock was started (typically by output) to the first crossing of the sender. Then the exact lap times recorded at each crossing. By the end of execution stopped the clock manually, and can be read by every single lap in the sequence of "Recall" button. Fastest and slowest lap and average is also shown. See Stopwatch manual for more info.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo v pomoč, če ne bo šlo drugače:

Sem tudi sam ugotovil da spletni prevajalniki znajo norveško  :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem tudi sam ugotovil da spletni prevajalniki znajo norveško  :naughty:

O kakšnih spletnih prevajalnikih ti to? :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj ti pomaga vezje če ga ne znaš uporabljati?

Pri takih stvareh je ponavadi ogromno dokumentacije premalo dokumentacije.

:? Če ti to ni jasno, potem bolje, da ne razmišljaš o samogradnji laptimera...

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sem kontaktiral avtorja te zadeve, upam da bo pomagal naprej..

manjka namreč še en del..

-ali bi bila varijanta z npr. rs232 konektorjem za priklop na laptop in brez prikazovalnika

(v tem primeru bi bil oddajnik na motorju in sprejemnik ob pisti)

-ali pa varijanta z lcd-jem ..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:? Če ti to ni jasno, potem bolje, da ne razmišljaš o samogradnji laptimera...

D.

Samo pravim, da je dobro imeti vso potrebno dokumentacijo, je pa res, da nisem niti bral na tisti strani, tako da nevem kaj sploh piše ;) Sem le na hitro preletel....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no... odgovora žal (še) nisem dobil..

upam da se me usmili in pošlje preostanek,

bi pa vseeno apeliral na kakega inženerja da se

malo poglobi v zadevo..

lahko štartamo tud iz nule saj je vseeno..

no, je pa tud varianta z kakim malim plc-jem to naredit.

kakim siemensovim logotom npr.

ima nekaj funkcij z timerji komparatorji, sr moduli... pomojem bi blo to

izvedljivo.. uporabil bi ga pač kot prejemnik da nebi tega zraven vozo :D

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!