Skoči na vsebino

Cestno črno sivo nabijanje in moraliziranje


Vanga

Priporočene objave

http://24ur.com/novi...ta-ta-umrl.html

Spet podoben "jurko case", žal tokrat tragično... vendar je bil pubec mlad (nepremišljen) in očitno ne tako izkušen, glede na "impresivne" jurkotove tehnične podatke iz garaže.

Nesreča se je zgodila, ko je 47-letna voznica osebnega vozila iz Ljubljane v križišču izsilila prednost 20-letnemu vozniku motornega kolesa. Motorist, ki pri vožnji ni uporabljal varnostne čelade, je padel po vozišču in trčil v parkirani avtomobil.

Popravljeno . Popravil Snecer
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

http://24ur.com/novi...ta-ta-umrl.html

Spet podoben "jurko case", žal tokrat tragično... vendar je bil pubec mlad (nepremišljen) in očitno ne tako izkušen, glede na "impresivne" jurkotove tehnične podatke iz garaže.

Talent je zelo verjetno plačal z življenjem po neumnosti, ker si ni dal na bučo čelade, ni pa nujno, lahko bi preminil zaradi drugih poškodb. Ampak vse to ne spremeni dejstva, da ga je ženska spregledala. Če ti to nekdo naredi pri 50-60, kot je v naseljih dovoljeno, ti ni spasa... on je brez čelade ogrožal sebe, tistia, ki pa je jemala prednost pa druge. Ne rečem, da se ne more to zgodit vsakemu, je pa res, da se pri nas dogaja zelo pogosto. Vprašanje je zdaj tu, če bi bili vsi motoristi vzorni vozniki, ali bi se takšne stvari prenehale dogajati.

Za sebe lahko rečem, da sem defenziven šofer. Po kakšnem dobrem miljonu km v lokalnem prometu lahko rečem, da sem se naučil "brati" soudeležence in predvidevati. Vendar sem se pred leti ravno tako znašel v situaciji, ko mi tip v črnem BMW vzel prednost. Srečo sem imel, da sem odreagiral "narobe" in stisnil zadnjo in da se tip ni posral in je stisnil gas, ko sem jaz počez drsel proti njemu..... nisem imel not več kot 50-60

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Danes ponovno čredni nagon pri vključevanju na cesto...vozim po glavni v smeri Kozine , nakar se iz odcepa Klanec vkključi prvi avtomobil, aha si pravim in že zaviram, nakar drugi, še bolj zaviram, pa to ni res, še tretji je hitro potegnil na cesto...takrat se mi strže in preneham zavirati, se pripeljem z njim vštric...in glej sivolasa glava gleda popoplnoma naravnost in se dela da me ni...še potrobim in poblendam in me ni več...nima smisla...folk kronan ne jebe žive sile...in potem bo čez par dni pisalo, zaradi neprilagojene hitrosti trčil v vozilo, ki mu je vzelo prednost...ja neprilagojena, ker sem šel verjetno 110, no tam okrog je bilo..ne bulim na števec.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdaj pa tako ; dobil sem denarno kazen v vrednosti 1200eur (kar bi morala biti samo ena kazen zaradi neizpravnosti vozila ) , zavarovalnica mi je najprej očitala 70%krivdo, dal sem pritožbo in ravno danes sem dobil pošto da sem po zavarovalniškem razmišljanju kriv samo se 20% (po policijskem zapisniku nič ) !!! sploh pa se ne sekiram kaj dosti, itaq sem zavarovan kot kočevski medved, zato vaša natolcevanja, da bo trpela denarnica ne drzijo !! PROSIM, da se drugič malo zamislite, kako bi bili pametni če bi bili na mojem mestu vi, vas brat, sestra, sin (Bog ne daj ) !! glede vožnje z dirkalno R1-ko vam povem, da se nisem vozil, izjema je le tisti usodni dan ko sem sel po cigarete, ker v zx10-ki nisem imel bencina!! vem da to ne opravicuje mojega početja, ampak vendar jaz nisem bil pod nobenimi substancami, imel sem veljavni izpit, ko ga povzrocitelj ni imel !!! drugič prosim da se zadrzite z taksnimi in drugacnimi komentarji (pa najprej me spoznajte, ne pa da vse veste o meni, pa ceprav me niste nikoli videli v zivo ) !!!!!!!!!! ne pa kot zadnjič, ko pridem na ride, se usedem za mizo, pa se pri mizi pogovarjajo "a poznaš ti jurkota, on je cisto usekan in oh in sploh, jaz pa sedim za isto mizo !! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: PROSIM, spoznajte me, potem pa govorite po mili volji , PREJ NE !!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :naughty: :naughty: :naughty:

ehmm. jst bi vzel kantico pa ne bi hodil z neregistriranim ( pa tudi če je , registracija ko imaš poliestre na cesti ne velja ) motorjem po cigarete ampak z avtom ... saj ga imaš kajne pa izpit zanj ? to da imaš prazen tank na legalnem motorju in greš z nelegalnim - itak da izjemoma - po čike ni noben tehten izgovor ki bi držal vodo... to ti samo malo slepiš samega sebe ...

priznam da sem ga tudi sam že kdaj usral ...pa nisem bil nič boljši pri opravičevanju samega sebe ... se mi pa počasi te prigode lepo redčijo..

Nevem kdaj si delal izopit ampak ko sem ga jaz se žmigavci niso uporabljali ampak samo roke

izopit ? kaj je to kak izpit iz pitja ? :P

z rokami ? itak ..to jaz delam še danes ... moram ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Talent je zelo verjetno plačal z življenjem po neumnosti, ker si ni dal na bučo čelade, ni pa nujno, lahko bi preminil zaradi drugih poškodb. Ampak vse to ne spremeni dejstva, da ga je ženska spregledala. Če ti to nekdo naredi pri 50-60, kot je v naseljih dovoljeno, ti ni spasa... on je brez čelade ogrožal sebe, tistia, ki pa je jemala prednost pa druge. Ne rečem, da se ne more to zgodit vsakemu, je pa res, da se pri nas dogaja zelo pogosto. Vprašanje je zdaj tu, če bi bili vsi motoristi vzorni vozniki, ali bi se takšne stvari prenehale dogajati.

Za sebe lahko rečem, da sem defenziven šofer. Po kakšnem dobrem miljonu km v lokalnem prometu lahko rečem, da sem se naučil "brati" soudeležence in predvidevati. Vendar sem se pred leti ravno tako znašel v situaciji, ko mi tip v črnem BMW vzel prednost. Srečo sem imel, da sem odreagiral "narobe" in stisnil zadnjo in da se tip ni posral in je stisnil gas, ko sem jaz počez drsel proti njemu..... nisem imel not več kot 50-60

edini , ki se v teh zadnjih časih ( odkar je čelada obvezna ) peljejo brez čelade počasneje od teh 50/60 so tisti z omejitvijo 25km/h ... vsi ostali se brez čelade vozijo po naselju veliko hitreje - ker če bi se peljali po omejitvi itak ne bi izpadli "frajerji" ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

edini , ki se v teh zadnjih časih ( odkar je čelada obvezna ) peljejo brez čelade počasneje od teh 50/60 so tisti z omejitvijo 25km/h ... vsi ostali se brez čelade vozijo po naselju veliko hitreje - ker če bi se peljali po omejitvi itak ne bi izpadli "frajerji" ...

Če greš po ljubljanskih ulicah s skuterčkom ki lahko gre max 45km/h si na cesti samo ovira!! In ta omejitev je čisti idiotizem ker te ostali udeleženci hočejo na vsak način preghiteti. zadevice ki grejo 25 pa itak niso na cesti. Vsaj ne po mestu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na prizorišče sem prišel nekaj minut po nesreči.

To je na našem koncu - dolga, ravna cesta mimo šole (omejitev 30km/h !!) Tu imamo nekaj drznih modelov, ki brez vse opreme vozijo po zadnjem kolesu, divjajo in ga lomijo, da je kaj. V bistvu je bilo le vprašanje časa, da se eden od njih ubije ...

Me pa zanima, kateri od novinarjev je to definiral kot izsiljevanje. Zadeva je bolj zapletena.

Ženska je namreč izpeljala iz parkirnega mesta cca. 30m za prometnim znakom konec omejitve 30 km/h, fanta je pa potem vrglo zelo daleč - nekaj deset metrov, skoraj do obračališča avtobusa št. 22. Torej je pripeljal precej več kot 100km/h.

Situacija: ženska s kotičkom očesa vidi motorista, ki bi MORAL peljati 30 km/h .. spelje v prepričanju, da ima dovolj časa za to, da se normalno vključi v promet. In - bum.

Je to izsiljevanje ali ni izsiljevanje?

Je kriva ali ni kriva?

:glare:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ženska je namreč izpeljala iz parkirnega mesta cca. 30m za prometnim znakom konec omejitve 30 km/h, fanta je pa potem vrglo zelo daleč - nekaj deset metrov, skoraj do obračališča avtobusa št. 22. Torej je pripeljal precej več kot 100km/h.

Take 'od oka' ocene so nadvse priročne za obsojanje ljudi, ki ne morejo povedati svoje plati zgodbe, mar ne?

Situacija: ženska s kotičkom očesa vidi motorista, ki bi MORAL peljati 30 km/h .. spelje v prepričanju, da ima dovolj časa za to, da se normalno vključi v promet. In - bum.

Je to izsiljevanje ali ni izsiljevanje?

Je kriva ali ni kriva?

Seveda je izsiljevanje in je kriva.

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda je izsiljevanje in je kriva.

D.

S tem se strinjam, ne glede na njegove prekrške, če je na prednostni cesti ima prednost. Tako kot če bi prehiteval čez polno črto na prednostni cesti, drugi pa bi se uključil nanjo, ima prednost vozilo na prednostni cesti. Zato... nažalost je kriva izsiljevanja.

Je pa res, da ko je nekdo v prekršku, mora včasih predvidevat, da se mu kaj takega lahko zgodi. Nisem bil tam in nevem, je pa situacij podobnih ogormno in včasih nemoraš opaziti nekoga, podobno je s kolesarji, sploh če je v mrtvem kotu.

Sožalje družini.

Pls da tole admin prestavi v primerno temo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Niti ni tako kot "ugotavljata".

Voznica avtomobila pogleda na levo = prazno, pogleda na desno = prazno in zavije na levo, nakar prileti raketa.

Storila je vse, kar od nje zahtevajo pravila, nesreče nikakor ne bi mogla preprečiti. Na videz sicer odvzem prednosti, ki pa to ob pravilno ugotovljenem dejanskem stanju ni.

Ni vsak odvzem prednosti "odvzem".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Niti ni tako kot "ugotavljata".

Voznica avtomobila pogleda na levo = prazno, pogleda na desno = prazno in zavije na levo, nakar prileti raketa.

Storila je vse, kar od nje zahtevajo pravila, nesreče nikakor ne bi mogla preprečiti. Na videz sicer odvzem prednosti, ki pa to ob pravilno ugotovljenem dejanskem stanju ni.

Ni vsak odvzem prednosti "odvzem".

Se podpišem pod tole...

In ja, omejitev 30... ne 130 al kolk se je pač pripelju! Sicer pa tako ni važno, človeka ni več in pustmo ga naj počiva v miru!

Usoda nam je vsem zapisana, razlikuje se samo v tem, da eni jo izzivajo/mo drugi pač ne...

LP

snoopek

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Niti ni tako kot "ugotavljata".

Voznica avtomobila pogleda na levo = prazno, pogleda na desno = prazno in zavije na levo, nakar prileti raketa.

Kot prvo - ne vemo, da je šlo za 'raketo'.

Kot drugo 'raketa' ne prileti iz 'nič'.

Kot tretje - 'voznica avtomobila' lahko pogleda 2x. Vsaj jaz vedno pogledam večkrat...

Storila je vse, kar od nje zahtevajo pravila, nesreče nikakor ne bi mogla preprečiti.

Kakorkoli obračaš, je ona nesrečo povzročila.

Motorist pa je tisti, ki je ni mogel/uspel preprečiti. Ali je zato kriv sam, ker je bil prehiter, ker je imel mušice v očeh, ker je ...., pa je druga zgodba.

Se podpišem pod tole...

In ja, omejitev 30... ne 130 al kolk se je pač pripelju! Sicer pa tako ni važno, človeka ni več in pustmo ga naj počiva v miru!

A 130 se je pripelal? Kako pa to veš?

D.

Popravljeno . Popravil danci1973
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dal sem le teoretičen primer, jaz ne vem koliko je vozil motorist in kako je vozila voznica.

Izrazoslovje je pač različno.

Zagotovo je vzrok za nesrečo voznica, vendar pa ta ni odgovorna za nastalo posledico...

Motorist pa je tisti, ki je odgovoren za prometno nezgodo.

Mimogrede: voznica je na levo pogledala 2x :) in sicer prvič, ko je pogledala v obe smeri in drugič ko je speljala na levo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kot prvo - ne vemo, da je šlo za 'raketo'.

Kot drugo 'raketa' ne prileti iz 'nič'.

Kot tretje - 'voznica avtomobila' lahko pogleda 2x. Vsaj jaz vedno pogledam večkrat...

Kakorkoli obračaš, je ona nesrečo povzročila.

Motorist pa je tisti, ki je ni mogel/uspel preprečiti. Ali je zato kriv sam, ker je bil prehiter, ker je imel mušice v očeh, ker je ...., pa je druga zgodba.

A 130 se je pripelal? Kako pa to veš?

D.

Ne vem... to je zgoglj predvidevanje sodeč po postu, ki ga je spisal Bjoredan...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A 130 se je pripelal? Kako pa to veš?

Dvomim, da kdo to zagotovo ve, zato nima smisla o tem pisati na tak način. Vse kar je bilo za povedati je že povedal biker77. Na drugo stran pa drži tudi, da skladno z zakonom, ki pravi, da vsak voznik lahko opravičeno pričakuje, da se bodo drugi držali predpisov, ne moremo govoriti o odvzemu prednosti v primerih, ko nekdo pripelje tako hitro in se pojavi tako nenadoma, da ga voznik ni uspel opaziti med tem, ko je pogledal v tisto smer (in ni bilo nikogar) in začel manever z vozilom.

Če mi bo kdo dokazal, da je zaradi odvzema prednosti bila obtožena gospa, ki je zavijala levo in v katero sta se prejšnjo sezono zaletela dva 'tekmovalca' na gorenjskem (in pri tem oba izgubila življenje), potem se bom posipal s pepelom in priznal, da je vsak voznik, ki preseka pot vozilu na prednostni cesti, ne glede na hitrost vozila na prednostni, kriv za odvzem prednosti oz. za trk.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zagotovo je vzrok za nesrečo voznica, vendar pa ta ni odgovorna za nastalo posledico...

Motorist pa je tisti, ki je odgovoren za prometno nezgodo.

Se ne strinjam... Voznica je odgovorna za prometno nezgodo.

Motorist pa, ker ni nosih čelade, je 'sam kriv' za tako hude posledice. ČE je bil prehiter, pa seveda tudi.

Ne vem... to je zgoglj predvidevanje sodeč po postu, ki ga je spisal Bjoredan...

Se mi je zdelo, ja... :rolleyes:

Še malo, pa bomo prišli da 'vsaj 200', kmalu za tem pa bo že 'najmanj 250'. :slap:

D.

Popravljeno . Popravil danci1973
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dvomim, da kdo to zagotovo ve, zato nima smisla o tem pisati na tak način. Vse kar je bilo za povedati je že povedal biker77. Na drugo stran pa drži tudi, da skladno z zakonom, ki pravi, da vsak voznik lahko opravičeno pričakuje, da se bodo drugi držali predpisov, ne moremo govoriti o odvzemu prednosti v primerih, ko nekdo pripelje tako hitro in se pojavi tako nenadoma, da ga voznik ni uspel opaziti med tem, ko je pogledal v tisto smer (in ni bilo nikogar) in začel manever z vozilom.

To je en tak dvorezen meč...

Na drugo stran pa drži tudi, da skladno z zakonom, ki pravi, da vsak voznik lahko opravičeno pričakuje, da se bodo drugi držali predpisov, ne moremo govoriti o tem, da je do nezgode prišlo zaradi prehitre vožnje v primeru, ko nekdo brez da bi se prepričal, da lahko to varno stori, zavije na prednostno cesto....

:slap:

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se ne strinjam... Voznica je odgovorna za prometno nezgodo.

Motorist pa, ker ni nosih čelade, je 'sam kriv' za tako hude posledice. ČE je bil prehiter, pa seveda tudi.

Se mi je zdelo, ja... :rolleyes:

Še malo, pa bomo prišli da 'vsaj 200', kmalu za tem pa bo že 'najmanj 250'. :slap:

D.

Se ni treba strinjati, tako določajo predpisi :) voznica se v takšnem primeru ekskulpira, ker je za nesrečo odgovoren motorist (znatno prehiter).

Njej pa nikakor ni mogoče očitati malomarnosti, ker je ravnala v skladu s pravili in bi se to zgodilo "vsakemu" na njenem mestu. Raketa je raketa.

Pri "nas" namreč poznamo kaznivo dejanje Povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti = oblika krivde, ki je potrebna, da je ugotovljena v takšnem primeru.

Ti pa si zadevo razlagaš kot = ne glede na krivdo, dovolj je že vzrok in to celo iz tehničnega vidika. Razlog za trk je res, da je vozilo presekalo pot drugemu vozilu, ampak to ne zadostuje za kaznivo dejanje, potrebno je ugotavljati krivdo.

V tem primeru pa je bil malomaren SS=sneta sekira.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To je en tak dvorezen meč...

Na drugo stran pa drži tudi, da skladno z zakonom, ki pravi, da vsak voznik lahko opravičeno pričakuje, da se bodo drugi držali predpisov, ne moremo govoriti o tem, da je do nezgode prišlo zaradi prehitre vožnje v primeru, ko nekdo brez da bi se prepričal, da lahko to varno stori, zavije na prednostno cesto....

:slap:

D.

Ni dvorezen meč..to kar si ti napisal implicira šesti čut za voznike in če bi ti na vseh križiščih domnevali, da lahko zdaj zdaj prileti nizkoleteči izstrelek, čeprav ga ni nikjer videti, potem ne bi smeli nikoli speljati. Kot, da so krivi zato, ker sploh so na cesti in ovirajo tiste, ki cesto uporabljajo kot športni poligon?

Ne moreš videti nečesa, česar ni bilo tam, ko si po vseh predpisih pogledal v tisto smer. Če vzameš prednost jo vzameš, ker nisi pogledal, ker si spregledal ipd. Pri vseh urejenih križiščih je omejitev hitrosti bodisi posebej določena ali pa je določena za tisto območje, nikjer pa ni v območju križišča dovoljena zelo hitra vožnja. Če imaš vidljivost toliko in toliko metrov in po pravilih pogledaš levo in desno in ne vidiš nikogar (bi pa zagotovo videl vsako vozilo, ki se ti približuje z zapovedano ali normalno hitrostjo) ter začneš manever nakar nenadoma prileti izstrelek, potem ne moreš biti kriv...razen če imaš šesti čut in si ga namenoma preslišal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se ni treba strinjati, tako določajo predpisi :) voznica se v takšnem primeru ekskulpira, ker je za nesrečo odgovoren motorist (znatno prehiter).

Njej pa nikakor ni mogoče očitati malomarnosti, ker je ravnala v skladu s pravili in bi se to zgodilo "vsakemu" na njenem mestu. Raketa je raketa.

Pri "nas" namreč poznamo kaznivo dejanje Povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti = oblika krivde, ki je potrebna, da je ugotovljena v takšnem primeru.

Ti pa si zadevo razlagaš kot = ne glede na krivdo, dovolj je že vzrok in to celo iz tehničnega vidika. Razlog za trk je res, da je vozilo presekalo pot drugemu vozilu, ampak to ne zadostuje za kaznivo dejanje, potrebno je ugotavljati krivdo.

V tem primeru pa je bil malomaren SS=sneta sekira.

Takele razprave so čist brezpredmetne. Skoraj nemogoče je biti pravičen sodnik, ko pa ima vsak svojo resnico!! Kakšne možnosti imaš če si pred "sodiščem" pošten ko pa oni drugi laže da je joj?? Pa smo spet pr polcajih he he! Kar oni rečejo to drži trance_04_baaa.gif

Za večino upokojencev in kar lep delež otalih je raketa tud kolesar ali pač karkoli se že premika po cestah. Še garažna vrata ratujejo zlobna in preozka... pa so tam že 30 let trance_21_laughing1.gif

Motoristi smo pač neprimerno bolj gibljivi v prometu in treba se je zavedat da precej voznikov niti ne dojema kaj se dogaja okrog njih slap.gif Če smo pa zaradi tega "vedno" krivi pa tud ni prav. Lahko te ubije človek ki se še sebe ne zaveda kaj šele okolice in si pač sam kriv ker si motorist.trance_39_thumbdown.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsem vam želim, da vam pri vključevanju na cesto, ne bi priletel iztrelek (v avtu ali pa na motorju .. vseeno) ... meni je že in občutek je zajeban, verjemte mi .. na njegovo srečo je bil tok prehiter, da ga na na svojo srečo nisem zapel ... sem bil pa z avtom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ni dvorezen meč..........., ki cesto uporabljajo kot športni poligon?

Ne moreš videti nečesa, česar ni bilo tam, ............ Če imaš vidljivost toliko in toliko metrov in po pravilih pogledaš levo in desno in ne vidiš nikogar (bi pa zagotovo videl vsako vozilo, ki se ti približuje z zapovedano ali normalno hitrostjo) ter začneš manever nakar nenadoma prileti izstrelek, potem ne moreš biti kriv...razen če imaš šesti čut in si ga namenoma preslišal.

Fritz!

Ne obremenjuj se s komerkoli, ker določenim ne boš nikoli dotajčil meje med življenjem in med smrtjo!

.

Popravljeno . Popravil moto rider
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fritz!

Ne obremenjuj se s komerkoli, ker določenim ne boš nikoli dotajčil meje med življenjem in med smrtjo!

Pozdravljen Miran,

Saj je Danci1973 fejst možakar, le zdi se mi, da ima občutek, da preveč pljuvamo po motoristih oz. sami po sebi, čeprav so/smo motoristi pogosto tudi žrtve nepazljivih voznikov drugih vozil. Rad bi povedal, da se tega dejstva tisti, ki tako pišejo, popolnoma zavedajo (sam sem to pred dvema mesecema tudi dejansko občutil), se pa poleg tega zavedamo tudi, da drugih ne moreš spreminjati in da je predvsem nam v interesu, da zaradi naše ranljivosti, do nesreče sploh ne pride. Zatorej lahko največ sami naredimo s tem, da vožnjo prilagodimo razmeram in vozimo defenzivno ter predvidevamo nevarnosti kolikor je to mogoče. Tudi odvzeme prednosti.

BTW, prebral sem obe tvoji knjigi, kateri si lastim in ti lahko le čestitam na volji in res pravem odnosu do življenja. Kapo dol.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!