Skoči na vsebino

Svetovna finančna/gospodarska kriza - nove vrednote pa so?


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

ponedeljek prehaja azijo z zelenimi številkami ! japonci državno praznujejo !

pri nas pa so ponavadi ponedeljki dooooolgi ! :grim

Ok, si oddahnem. Pol smo rešeni? :P

Ne bo vojne?

za male pare prodam luger z dvema emparjema municije in 200 kil riža.

:)

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moje skromno in poudarjam zlo amatersko mnenje: borze zapret, špekulanstke kravatarje pa na gradbišča delat ...

Tudi ti so le lutkice na špagah. Do sedaj se je le Mashina enkrat dotaknil bistva. :grim

Kar se pa tiče narave in dobrin. Malo veliko nas je. In ne mislit, da vas bom v miru gledal, ko boste regrat po travnikih kradli. Boste za malco psom, ti pa bodo naprej regrat in krompir ahtal. :evilgrin: Za kostanj in žir bo pa itak smrtna presuda. Na licu mesta!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, vsaj enkrat sem vesel, da nimam prihrankov in delnic :whistle:

Imaš pa svoje življenje, morda ženo in otroke, starše ... Če bo res počilo, bo situacija za take še kako jebena.

No, upajmo, da ne bo. Dnes je Azijske borze preveval kao optimizem. A to so le triki ... namreč, banke in finančne institucije morajo sedaj nekako vzbuditi zaupanje ljudi, da se bodo še zadolževali ,varčevali, ... Da bo lahk oorjaški finančni stroj, v katerega smo vpreženi (ja, vpreženi kot konji, kot sužnji), še naprej mlel ... in bo nekdo tam na vrhu, kjer je sedež in volan, lahko veselo poslušal, kako melje ... in kako dela 'ka-čing' ...

Optimalne bi bile korenite spremembe.

So korenite spremembe realno izvedljive? Verjetno ne.

Preveč je 'zasidrana' mentaliteta, ki so jo učinkovito proizvajali, formirali, vzgajali zadnj 2 tisočletji.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moje skromno in poudarjam zlo amatersko mnenje: borze zapret, špekulanstke kravatarje pa na gradbišča delat poslat bodo vsaj enkrat vedeli kaj je delo, ne pa prekladanje papirjev in bogatenje na tuj račun (ne glede na to kolk je kdo ubog ko tvega kapital v investicijo).

Itak je borza igra velikih, zmagujejo pa tisti, ki dobijo informacije pred drugimi - ponavadi na ilegalen način.

Torej zakaj mora bit neka recimo 3 nadstropna hiša ki je vredna recimo 5 mio € (pa naj na njej piše recimo Krka, da bo bolj razumljivo), potem ko nekaj kravatarjev obrne nekaj papirjev vredna samo še 1 mio € ? So slučajno kam odpeljali 3 štuke in je ostal samo še pritlični del? Niso. Torej je to samo en larifari, seveda spet uvožen in diktiran od Amerov. Rusi so že jasno napovedali da bodo zaprli borzo in delali lepo naprej.

Verjamem, da si morda stvari razlagam napak in sploh kak poznavalec se zna smejat, ampak jaz osebnosem mnenja, da se borze ne rabi - koristi od nje itak nima noben, razen nekaj najvišjih dobičkarjev za katere sem že prej povedal kako dobijo svoje dobičke. Drugače pa delat - ne pa špekulirat. Vsak ki dobi se bi moral zavedati da je na njegov račun nekdo izgubil.

Z vsem napisanim se v celoti strinjam! :yes:

Posebej pa še z boldanim stavkom! :worship:

To velja tudi za vse ostale obresti, dobičke, ..., ne samo za tiste dosežene na borzi ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

KPÖ je pogorela na zadnjih volitvah. :whistle:

Hja, nič ne veš kaj je v ilegali. :evilgrin: Samo čakamo pravi trenutek, ko bodo razmere dozorele. :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To velja tudi za vse ostale obresti, dobičke, ..., ne samo za tiste dosežene na borzi ...

Za borzo bi se lahko reklo, da kar drži napisano, za tole dvoje pa prav gotovo ne.

BTW: A se zavedamo, da imamo pri nas obresti na vezane vloge nižje od inflacije ?!?

Pa če bi bile banke vsaj približno sposobne bi morale na vpogledne vsaj ohranjat vrednost denarja,

ne pa da je vsak ki poskuša šparat avtomatsko v minusu. Tudi tako delo bank spodbuja pogoje, ki

pripeljejo do trenutnih kriz.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsak ki dobi se bi moral zavedati da je na njegov račun nekdo izgubil.

SO WHAT???

Po drugi strani pa tudi za tvojo plačo nekdo plača izdelek ali uslugo.

Pri eni drugi zadevi, ki sicer nima nobene zveze z borzo, a se tudi vrti okrog denarja, pa sem navadil, da se mi ne smili nihče, ki izgubi svoj denar, pa tudi če je izgubil zadnjih 10€, ki jih je nameraval porabiti naslednji dan za malico in cigarete, kajti v končni fazi vsak sam tišči denar na sredo mize.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stari, zdaj je še najmanjši problem 'izgube v delnicah' - večji je to, da se lahk zarad tega sesujejo nacionalni bančni sistemi in gre po domače povedano VSE V KURAC. :-)

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nacionalni sistemi se po moje ne morejo zrušiti, ker niso vpleteni v prodajanje megle, kot so se ga šle investicijske banke.

Ne bi pa me čudilo, če bi se nekoč izkazalo, da je bilo panično prodajanje delnic s strani investitirjev samo izsiljevanje za pomoč.

In sedaj, ko je denar prišel, ga bomo veselo investirali. Dobičkov seveda ne bo dobila država, ampak investitorji, ki so povzročili celo sranje.

Največji paradoks pri vsemskupaj pa je, da se zagovorniki Friedmanove gospodarske teorije zavzemajo za to, da se država umakne iz vseh sfer gospodarstva. Natančneje, Friedman pravi celo, da "mora država zagotoviti samo red in zagotoviti, da se pogodbene stranke držijo pogodb". Ali drugače povedano, državna je samo policija in sodstvo. Vse ostalo, tudi šolstvo, zdravstvena oskrba, pokojnine, celo vojska ( najlepši primer so privatne varnostne službe v Iraku, ki jih najema država in stanejo več, kot regularna vojska) bi morala biti privatizirana.

Ko so s svojo popolno svobodo, brez kontrol, brez pravil zadevo zafurali do konca, pa naenkrat zahtevajo, da država s svojimi milijardami priskoči na pomoč.

Kot sem danes prebral, država v RBC (Royal Bank of Scotland), katero je rešila pred usodo Lehman Brothers, ne bo imela glasovalnih pravic, saj je slab gospodar.

In kaj lahko se zgodi, da bodo države kupile deleže v praktično propadlih bankah in jih sanirale, nato pa se bodo spet oglasili študenti Čikaške univerze, ki bodo na ves glas kričali, da se mora država umakniti iz gospodarstva, saj ga samo zavira. In spet bo nekdo poceni kupil državne deleže in začel z njimi žonglirati......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za borzo bi se lahko reklo, da kar drži napisano, za tole dvoje pa prav gotovo ne.

BTW: A se zavedamo, da imamo pri nas obresti na vezane vloge nižje od inflacije ?!?

Pa če bi bile banke vsaj približno sposobne bi morale na vpogledne vsaj ohranjat vrednost denarja,

ne pa da je vsak ki poskuša šparat avtomatsko v minusu. Tudi tako delo bank spodbuja pogoje, ki

pripeljejo do trenutnih kriz.

Na ta način banke pod vodstvom nad-banke (centralne banka) prelivajo denar iz enega žepa v drugega. Ja najlažje je vzeti tam, kjer je - pri varčevalcih. Koristi od tega imajo seveda banke same, pa razne firme in posamezniki - skratka vsi tisti "pri koritu". O "botrih" takih akcij pa se lahko samo ugiba. Priporočam ogled Zeitgeist: Addendum!

Po drugi strani pa tudi za tvojo plačo nekdo plača izdelek ali uslugo.

Plačo (oz. bolje mezdo), še posebej kako za 400 evrov, je presneto težko umestit v kategorijo "dobiček" in "obresti", se ti ne zdi?

Nacionalni sistemi se po moje ne morejo zrušiti, ker niso vpleteni v prodajanje megle, kot so se ga šle investicijske banke.

Ne bi pa me čudilo, če bi se nekoč izkazalo, da je bilo panično prodajanje delnic s strani investitirjev samo izsiljevanje za pomoč.

In sedaj, ko je denar prišel, ga bomo veselo investirali. Dobičkov seveda ne bo dobila država, ampak investitorji, ki so povzročili celo sranje.

Največji paradoks pri vsemskupaj pa je, da se zagovorniki Friedmanove gospodarske teorije zavzemajo za to, da se država umakne iz vseh sfer gospodarstva. Natančneje, Friedman pravi celo, da "mora država zagotoviti samo red in zagotoviti, da se pogodbene stranke držijo pogodb". Ali drugače povedano, državna je samo policija in sodstvo. Vse ostalo, tudi šolstvo, zdravstvena oskrba, pokojnine, celo vojska ( najlepši primer so privatne varnostne službe v Iraku, ki jih najema država in stanejo več, kot regularna vojska) bi morala biti privatizirana.

Ko so s svojo popolno svobodo, brez kontrol, brez pravil zadevo zafurali do konca, pa naenkrat zahtevajo, da država s svojimi milijardami priskoči na pomoč.

Kot sem danes prebral, država v RBC (Royal Bank of Scotland), katero je rešila pred usodo Lehman Brothers, ne bo imela glasovalnih pravic, saj je slab gospodar.

In kaj lahko se zgodi, da bodo države kupile deleže v praktično propadlih bankah in jih sanirale, nato pa se bodo spet oglasili študenti Čikaške univerze, ki bodo na ves glas kričali, da se mora država umakniti iz gospodarstva, saj ga samo zavira. In spet bo nekdo poceni kupil državne deleže in začel z njimi žonglirati......

Nacionalni sistemi se lahko še kako hitro zrušijo. Koliko je nacionalnih gospodarstev, ki ne dosegajo niti polovice letnih prihodkov kake (morda niti ne najmočnejše) multinacionalke? In kaj misliš, da bo takšna multinacionalka naredila, da prevzame nadzor nad n.pr. območjem bogatim z nafto v eni takšni malo manj bogati državi? Državo bo spravila v nezavidljivo gospodarsko situacijo in ji nato ponudila "pomoč". Kako bo to naredila? Načinov je dosti, odvisni pa so od "dovzetnosti" države ...

Sicer pa bi tudi tebi priporočala ogled Zeitgeist: Addendum. Kot je že nekdo tu zapisal (se mi ne da zdaj iskati nazaj, kdo je to bil - sorry): če je samo deset procentov tega res, kar so v filmu navedli, je že to dovolj hudo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nacionalni sistemi se po moje ne morejo zrušiti, ker niso vpleteni v prodajanje megle, kot so se ga šle investicijske banke.

...

In kaj lahko se zgodi, da bodo države kupile deleže v praktično propadlih bankah in jih sanirale, nato pa se bodo spet oglasili študenti Čikaške univerze, ki bodo na ves glas kričali, da se mora država umakniti iz gospodarstva, saj ga samo zavira. In spet bo nekdo poceni kupil državne deleže in začel z njimi žonglirati......

se strinjam, treba jim je to preprečiti :-)

MImogrede- kako Rusi reagirajo ;-) http://delo.si/clanek/69043

in pa dober intervju z Gantarjulijem ...http://delo.si/clanek/69050

Se kr izogibam temu, da bi reku, da je vse ok

Skratka - zakaj misliš, da se nacionalni sistemi ne morejo zrušiti? Ravno to je največja bojazen ... poglej Islandijo (ki je bila sicer res nekoliko ekstremna). Nadalje - kje pa se nacionalni sistemi zadolžujejo in kako nastaja denar? Vsak si od nekoga sposoja, na nekem nivoju ... in ta posojila se nenadoma dražijo po eni strani, po drugi pa izgubljajo vrednost.

ok, upam da se motim in da sem kot stara baba, ki zganja paniko :)

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer pa bi tudi tebi priporočala ogled Zeitgeist: Addendum. Kot je že nekdo tu zapisal (se mi ne da zdaj iskati nazaj, kdo je to bil - sorry): če je samo deset procentov tega res, kar so v filmu navedli, je že to dovolj hudo.

Jap, dobra stvar za pogledat. ŠE men ise zdi na nekaaterih mestih pretirana, ampak ... nujen ogled. Vsaj za premislek.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No malo teorije ekonomike, ker smo jo malo zaobšli v vsej debati. Kaj je osnova zdrave ekonomije? Dodana vrednost!Kaj je dodana vrednost? Da nekaj z znanjem, delom, materijalom v proizvodnji oplemenitiš. Kaj proizvajamo? Malo nič. Če pa še tržišče določa t.i. tržne cene kam pridemo? Tukaj kjer smo. Ker ta isti izdelek v EU "stane" parkrat več kot v Aziji zaradi cene dela. Rezultat=špekulacije, da z nečim drugim ustvariš dodano vrednost, ker jo v proizvodnji ne moreš...

Nekaj časa laufa, pol pa crash....

Zdrave ekonomije že dolgo časa nimamo več. Samo če realno pogledamo preskok iz tolarskega ne euro "plačilni sistem", kje je razlog t.i. splošnih dražitev vseh storitev, artiklov itd... Zakaj je pivo zdaj 2€ prej pa 200 SIT (zelo na grobo).... Kaj je dodana vrednost v proizvodnji piva poskočila za 100%.... Ne me basat!!

Odgovorov na vse skupja je pa zelo malo. Prvo vprašanje; kam je poniknil denar od t.i. zgrešenih naložb? Govorimo na svetovni ravni!! No way da ga ni nekdo pokasiral.... Samo to so take mega cifre da nam normalnim smrtnikom slabo rata in ne razumemo en kurc nič.... Edina logika je da so lep čas pod "državnim" žegnom kupovali en kup brezvrednih papirjev in sij jih med seboj preprodajali, ko pa so prišli nazaj na izvor t.j. da bi jih država morala odkupiti pa frka pa joj in oh in ah.... To je zelo poenostavljeno sranje ki se imenje svetovna finančna kriza....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

to je isto kot debata "nogometnih poznavalcev" ob šanku zakaj med tekmo selektor ni naredil tega in tega.

delnice, špekulacije, borze - vse bo ostalo! nekaj bogatih bo manj bogatih, nekaj srednjega sloja bo najebalo ker so se šli posle prevelikega formata, nekaj jih bo izgubilo službe, nekateri prihranke, to in tam pa bo kdo konkretno popušil ker je mislil "da je pogruntal sistem!" isto kot pred leti na poker avtomatih.

kaj ti bo vlaganje v zlato če operiraš z drobižem kjer procent gor ali dol ne pomeni nič. pri zlatu ni profitov 20%+.

kaj potem če banke propadejo, meni bi bilo fajn itak mi lahko samo minus zbrišejo :)

če se zavedate ali pa ne, skoraj vsi mi smo že celo življenje v finančni krizi ker delamo da preživimo in karkoli naredimo z malo preostalega denarja popušimo. itak gre za motorje, avte, dopuste, elektroniko, skratka vse kar realno zgublja na vrednosti. če nepremičnino ne skeširaš si tudi popušil ker imaš veliko srečo če vrednost toliko naraste da pokriješ stroške (obresti) kredita+inflacija.

brezveze, se razburjat, itak se vse odvija brez našega vpliva. :whistle:

gremo rajši na pivo :beer2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Odličen film za pogledat - In Debt We Trust.

@Pervy - mene boli za to, kdo bo bolj bogat al ireven na nivoju osebnih zaslužkov.

Jeba je ,ker se bo to krizo sedaj reševal oz nacionalnim premoženjem. to pa vsi vemo, kaj pomeni ... Davki?

Ju hu ...

PS: kdaj na pivo :-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj ti bo vlaganje v zlato če operiraš z drobižem kjer procent gor ali dol ne pomeni nič. pri zlatu ni profitov 20%+.

morm te mal koregirat, k vidm da nimaš pojma o zlatu, razen tega da je to naložba za daljše obdobje, vendar tudi tega nisi omenil......

zlato je bilo v začetku leta 2005 vredno (govorim za eno unčo) 420 $, danes pa je cca 850 $,.....to je 100 % doprinos.....Ne vem, ne razumem vas, kaj bi vi radi da obogatite čez noč????

pa lep dan

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

zlato je bilo v začetku leta 2005 vredno (govorim za eno unčo) 420 $, danes pa je cca 850 $,.....to je 100 % doprinos...

In zakaj nisi tega leta 2005 prjavu? :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!