Skoči na vsebino

Svetovna finančna/gospodarska kriza - nove vrednote pa so?


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Dobro jutro.

Drugarice i drugovi,

Evo što je Karl Marks napisao prije stotinjak godina ...

*"Vlasnici kapitala i biznisa če kod radnika podsticati i stimulirati potrebu da kupuju njihovu skupu robu: stanove, kuče i tehnologiju, obvezujuči ih pritom da ulaze u skupe hipotekarne kredite do nivoa neizdrživosti. I na kraju ti neplačeni dugovi če izazvati bankrot banaka, koje če morati biti nacionalizirane, pa če država onda krenuti putem koji vodi u komunizam..." (Karl Marx, Das Kapital).*

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dobro jutro.

Drugarice i drugovi,

Evo što je Karl Marks napisao prije stotinjak godina ...

*"Vlasnici kapitala i biznisa če kod radnika podsticati i stimulirati potrebu da kupuju njihovu skupu robu: stanove, kuče i tehnologiju, obvezujuči ih pritom da ulaze u skupe hipotekarne kredite do nivoa neizdrživosti. I na kraju ti neplačeni dugovi če izazvati bankrot banaka, koje če morati biti nacionalizirane, pa če država onda krenuti putem koji vodi u komunizam..." (Karl Marx, Das Kapital).*

Ja, ja, stari dobri Marx - zakon! :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Ameriki, kjer se je ta kriza rodila, bi morali problem resevati na drugacen nacin. Namesto da zdaj s financnimi injekcijami dajejo denar bankam, bi morali vrniti ljudem preko hipotek zaplenjene hise (s katerimi tako nimajo kaj poceti), jim reprogramirati kredite, da bi jih lahko spet odplacevali, hkrati pa tudi na novo ovrednotiti delovna mesta. Zdaj je prislo do gromozanskega razkoraka med delavci na eni in vodilnimi ter javnimi usluzbenci na drugi strani. Ce masa ljudi ne bo imela denarja za normalno potrosnjo, bo situacija brezizhodna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kriza, kje kdaj, jaz ne vidim nobene krize.

..tudi Stevie Wonder je ne vidi.. :krneki:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V Ameriki, kjer se je ta kriza rodila, bi morali problem resevati na drugacen nacin. Namesto da zdaj s financnimi injekcijami dajejo denar bankam, bi morali vrniti ljudem preko hipotek zaplenjene hise (s katerimi tako nimajo kaj poceti), jim reprogramirati kredite, da bi jih lahko spet odplacevali, hkrati pa tudi na novo ovrednotiti delovna mesta. Zdaj je prislo do gromozanskega razkoraka med delavci na eni in vodilnimi ter javnimi usluzbenci na drugi strani. Ce masa ljudi ne bo imela denarja za normalno potrosnjo, bo situacija brezizhodna.

Breizhodna? Situacija nikoli ni brezihodna. Za vsak problem obstaja rešitev. Vprašanje pa je, če so glavni akterji v tem šlamaslu pripravljeni za to narediti kaj drastičnega, resnično "revolucionarnega". Za začetek recimo: razpustitev mednarodnih finančnih institucij, centralnih bank, večine borz, ukinitev obresti in konkretna redefinicija denarja kot menjalnega sredstva... :evilgrin: Če pa se nebo nekaj resnično konkretno spremenilo, pa bo tudi prišlo do revolucije - o posledicah pa tu raje nebi ....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Breizhodna? Situacija nikoli ni brezihodna. Za vsak problem obstaja rešitev. Vprašanje pa je, če so glavni akterji v tem šlamaslu pripravljeni za to narediti kaj drastičnega, resnično "revolucionarnega". Za začetek recimo: razpustitev mednarodnih finančnih institucij, centralnih bank, večine borz, ukinitev obresti in konkretna redefinicija denarja kot menjalnega sredstva... :evilgrin: Če pa se nebo nekaj resnično konkretno spremenilo, pa bo tudi prišlo do revolucije - o posledicah pa tu raje nebi ....

Situacija je vedno brezizhodna. Na koncu je vsak mrtev.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Situacija je vedno brezizhodna. Na koncu je vsak mrtev.

To je izhod. :trance_33_sleep:

Popravljeno . Popravil MATjuska
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Breizhodna? Situacija nikoli ni brezihodna. Za vsak problem obstaja rešitev. Vprašanje pa je, če so glavni akterji v tem šlamaslu pripravljeni za to narediti kaj drastičnega, resnično "revolucionarnega". Za začetek recimo: razpustitev mednarodnih finančnih institucij, centralnih bank, večine borz, ukinitev obresti in konkretna redefinicija denarja kot menjalnega sredstva... :evilgrin: Če pa se nebo nekaj resnično konkretno spremenilo, pa bo tudi prišlo do revolucije - o posledicah pa tu raje nebi ....

Ne, ne, ni treba razpustiti nobene institucije ali banke..., treba je enostavno pravicnejso razdelitev razpolozljivega denarja (tukaj je nekdo napisal, da je recimo direktor DB dobil leta 2007 13 mio eur- pri nas mora delavec za eno njegovo mesecno placo delati 180 let!!!). Pa ne mi spet nakladati o sposobnostih, izobrazbi,bla, bla,bla...Kar je prevec, je prevec. Kot si ze sama ugotovila, ce ne bodo to storili sami od sebe ljudje, ki so zdaj na oblasti (torej bogati), se bo to zgodilo nasilno. Se pa zna zgoditi, da bodo kje tale razredni boj spretno obrnili v mednacionalnega, medverskega. In zgodovina se bo lepo spet ponovila (III).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kriza, kje kdaj, jaz ne vidim nobene krize.

Si na socialni podpori ali direktor?

Mene pa je tale kriza ze kar konkretno prizadela. Ker prodajam hiso in mi je v pol leta ni uspelo prodati, sem ceno spustil s 300 000 na 220 000 evrov, pa se vedno ni nikogar s soldi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne, ne, ni treba razpustiti nobene institucije ali banke..., treba je enostavno pravicnejso razdelitev razpolozljivega denarja (tukaj je nekdo napisal, da je recimo direktor DB dobil leta 2007 13 mio eur- pri nas mora delavec za eno njegovo mesecno placo delati 180 let!!!). Pa ne mi spet nakladati o sposobnostih, izobrazbi,bla, bla,bla...Kar je prevec, je prevec. Kot si ze sama ugotovila, ce ne bodo to storili sami od sebe ljudje, ki so zdaj na oblasti (torej bogati), se bo to zgodilo nasilno. Se pa zna zgoditi, da bodo kje tale razredni boj spretno obrnili v mednacionalnega, medverskega. In zgodovina se bo lepo spet ponovila (III).

Ja, to se nam zna kar hitro zgoditi. Pravzaprav je to velika verjetnost - dokler bo o tem "odločal" orožarsko-finančno-naftni lobi (vrstni red je naključno izbran), tako kot pri vseh večjih vojnih spopadih do sedaj.

Samo pravičnejša razdelitev denarja pa nebi rešila enega bistvenega problema - denar bi bil še vedno ločen od realnih dobrin -dejansko odtujen. Z drugimi besedami - luft. Denar je bil v osnovi mišljen kot menjalno sredstvo, 100% krit z realnimi dobrinami.

K temu bi bilo potrebno težiti. To pa bi po najbolj drastični varianti pomenilo dobesedno "zresetirati" ves svetovni monetarni sistem na "0", ukiniti vse institucije, banke, borze, ... ki so s pomočjo odtujenega denarja in obresti prelivale resurse neprivilegiranih v svoje žepe, redefinirati funkcijo denarja, seveda ukiniti pozitivne obresti, celo uvesti negativne obresti (oz. neke vrste ležarino) ... ter začeti z nule s čisto novim, "čistim" denarjem. To je v tem trenutku še utopija - vsaj za veliko večino prebivalcev te naše kugle. Nosimo plašnice (ki so nam jih nadeli) in enostavno ne vidimo rešitve - vidimo samo sebe in svoje male probleme namesto celotne slike. Ampak - razmišljajmo pozitivno. Več, ko bo razprav o teh stvareh, večja je možnost, da se nekega dne svet res začel vrtet v pravo smer. V takšnem svetu bo recimo 1 ena enota prostega časa portirja ali kmeta vredna natanko toliko, kot 1 enota prostega časa generalnega direktorja multimacionalke, nuklearnega fizika ali predsednika neke države. In ker bodo vsi trošili svoj čas, telesno in umsko sposobnost za skupno dobro, ter za to prejemali vse, kar potrebujejo za zadovoljevanje vseh svojih potreb, ne bodo čutili ne želje in ne potrebe po čem več (n.pr. kopičenju dobrin - kopičenje dobrin bo namreč podvrženo negativnemu obrestovanju )...

Ah ja, lepi novi svet .... :winkiss:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Matjuška, bravo. Samo dve stvari še manjkata.

1. Prepričat vse tiste, ki denar imajo, da je to brezvreden papir in naj ga sežgejo. Ostane pa problem, kaj z elektronskim denarjem. Si predstavljaš, kako ekološko katastrofo bi povzročili, če bi denar zažgali na prostem? Zaradi količine denarja in ker je osnova barv za tiskanje denarja svinec?

2. Prepričat vse tiste, ki denarja nimajo, naj ne skačejo v ogenj in vlečejo vreč z denarjem domov. In naj si na svojih računih ne dopisujejo ničel v času ko denarniki svoja stanja brišejo.

Predlagam, da tudi ti ostaneš doma, ko bodo zažigali denar, osebna prepričanja so danes naprodaj zelo poceni...

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

točno tako buzdovan...reveže bodo spet pahnili v morijo, ko bo stopnja ogroženosti elit dovolj visoka. milijoni umirajo po svetu zaradi tako bednih razlogov, da je skoraj nemogoče razumet, a časopisne strani polnijo zlomljeni nohti in pijančevanja nekih "znanih" oseb...ta umetno sproducirana kriza samo še potrjuje, da bi že zdavnaj lahko sistemi delovali v prid ljudi, a je nekim perverzen užitek trpljenje milijonov...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predlagam, da tudi ti ostaneš doma, ko bodo zažigali denar, osebna prepričanja so danes naprodaj zelo poceni...

Nič bat - moja osebna prepričanja so čisto zastonj - še celo količinski rabat lahko dobiš :evilgrin:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

točno tako buzdovan...reveže bodo spet pahnili v morijo, ko bo stopnja ogroženosti elit dovolj visoka. milijoni umirajo po svetu zaradi tako bednih razlogov, da je skoraj nemogoče razumet, a časopisne strani polnijo zlomljeni nohti in pijančevanja nekih "znanih" oseb...ta umetno sproducirana kriza samo še potrjuje, da bi že zdavnaj lahko sistemi delovali v prid ljudi, a je nekim perverzen užitek trpljenje milijonov...

Svet obrača glavo stran ... večina ljudi tega trpljenja niti ne vidi oz. vidi na TV kak prispevek, nato pa ob izjavi "kako grozno" preklopi na drugi kanal in si odpre naslednje pivo ...

Ko zaradi teh grozot ne bomo več imeli miru - ne podnevi in ne ponoči, ko ne bomo mogli več brez totalno slabega občutka pojesti kosila v restavraciji, spiti koktajl na zabavi, iti na križarjenje na Karibe, kupiti si še ene hlače (čeprav imamo doma vsaj 10 takih, ki jih ne nosimo več, ker niso "in"), ... takrat se bodo začele stvari spreminjati na bolje. Mi jih bomo začeli spreminjati na bolje - s tem, da se bomo odrekli vsemu nepotrebnemu luksuzu, prenehali najemati kredite za ta nepotreben luksuz, prenehali financirati že tako preveč bogate, ter te presežke raje namenili tistim, ki nimajo zagotovljene niti osnovne eksisrence. Pa te ljudi niti ni potrebno iti daleč iskat - samo okoli sebe se moramo ozreti ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Svet obrača glavo stran ... večina ljudi tega trpljenja niti ne vidi oz. vidi na TV kak prispevek, nato pa ob izjavi "kako grozno" preklopi na drugi kanal in si odpre naslednje pivo ...

Ko zaradi teh grozot ne bomo več imeli miru - ne podnevi in ne ponoči, ko ne bomo mogli več brez totalno slabega občutka pojesti kosila v restavraciji, spiti koktajl na zabavi, iti na križarjenje na Karibe, kupiti si še ene hlače (čeprav imamo doma vsaj 10 takih, ki jih ne nosimo več, ker niso "in"), ... takrat se bodo začele stvari spreminjati na bolje. Mi jih bomo začeli spreminjati na bolje - s tem, da se bomo odrekli vsemu nepotrebnemu luksuzu, prenehali najemati kredite za ta nepotreben luksuz, prenehali financirati že tako preveč bogate, ter te presežke raje namenili tistim, ki nimajo zagotovljene niti osnovne eksisrence. Pa te ljudi niti ni potrebno iti daleč iskat - samo okoli sebe se moramo ozreti ...

Hm, naročil sem spremembo tvojega osebnega prepričanja. Malo prej, se spominjaš? To ni v skladu z mojimi navodili...

Prosim, spremeni ga..

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Svet obrača glavo stran ... večina ljudi tega trpljenja niti ne vidi oz. vidi na TV kak prispevek, nato pa ob izjavi "kako grozno" preklopi na drugi kanal in si odpre naslednje pivo ...

Ko zaradi teh grozot ne bomo več imeli miru - ne podnevi in ne ponoči, ko ne bomo mogli več brez totalno slabega občutka pojesti kosila v restavraciji, spiti koktajl na zabavi, iti na križarjenje na Karibe, kupiti si še ene hlače (čeprav imamo doma vsaj 10 takih, ki jih ne nosimo več, ker niso "in"), ... takrat se bodo začele stvari spreminjati na bolje. Mi jih bomo začeli spreminjati na bolje - s tem, da se bomo odrekli vsemu nepotrebnemu luksuzu, prenehali najemati kredite za ta nepotreben luksuz, prenehali financirati že tako preveč bogate, ter te presežke raje namenili tistim, ki nimajo zagotovljene niti osnovne eksisrence. Pa te ljudi niti ni potrebno iti daleč iskat - samo okoli sebe se moramo ozreti ...

To ne bo nikoli in nikdar.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Breizhodna? Situacija nikoli ni brezihodna. Za vsak problem obstaja rešitev. Vprašanje pa je, če so glavni akterji v tem šlamaslu pripravljeni za to narediti kaj drastičnega, resnično "revolucionarnega". Za začetek recimo: razpustitev mednarodnih finančnih institucij, centralnih bank, večine borz, ukinitev obresti in konkretna redefinicija denarja kot menjalnega sredstva... :evilgrin: Če pa se nebo nekaj resnično konkretno spremenilo, pa bo tudi prišlo do revolucije - o posledicah pa tu raje nebi ....

Revolucije ne bo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...ta umetno sproducirana kriza samo še potrjuje, da bi že zdavnaj lahko sistemi delovali v prid ljudi, a je nekim perverzen užitek trpljenje milijonov...

Jaz nisem ravno preprican, da je kriza umetno sproducirana. Enostavno jim je uslo z vajeti. Kje so zdaj tisti famozni neoliberalci iz Jansevega strateskega sveta, ki so nam nedolgotega ponujali ta sedaj razpadajoci model kapitalizma? Vsi so se poskrili.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz nisem ravno preprican, da je kriza umetno sproducirana. Enostavno jim je uslo z vajeti. Kje so zdaj tisti famozni neoliberalci iz Jansevega strateskega sveta, ki so nam nedolgotega ponujali ta sedaj razpadajoci model kapitalizma? Vsi so se poskrili.

Jaz sem pa 100 % prepričan, da kriza ni umetna. Samo da je bila vnaprej skrbno načrtovana. In da je tretji korak, divje padanje tečaja USD dokaz, da se kriza končuje. Samo razplet bo, po mojem mnenju, preesnteljiv. Pa pustimo se presenetiti.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem pa 100 % prepričan, da kriza ni umetna. Samo da je bila vnaprej skrbno načrtovana. In da je tretji korak, divje padanje tečaja USD dokaz, da se kriza končuje. Samo razplet bo, po mojem mnenju, preesnteljiv. Pa pustimo se presenetiti.

No, pa se nas razsvetli, kaksen bo razplet po tvoje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, ja, stari dobri Marx - zakon! :worship:

kot teorija, da.

.......potem pa je prisel kiks-faktor v enacbo............... clovek. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.......potem pa je prisel kiks-faktor v enacbo............... clovek. :whistle:

Glede na vsa razpredanja v tej temi, je to daleč najboljša najboljša izjava. Da je človek kiks faktor. :rolleyes:

Ker se zmeraj se najde nekdo, ki hoče biti najbolj glavni, najbogatejši, najbolj pameten. Imeti boljši avto kot sosed.. In s tem pokvari trud vseh preostalih, ki želijo dosečt neki pravičnega..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!