Skoči na vsebino

Svetovna finančna/gospodarska kriza - nove vrednote pa so?


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Morda kot kost (nekaterim) posameznikom: Za katero dobro bi namenili 1 mio EUR, ki bi ga npr. zadeli na lotu?

Vprašanje temelji na predpostavki, da bi na vprašanje: "Ali bi vzel 1 mio EUR?" večina odgovorila z: "Itak!"

Zemla, bajta, auto, mopet, 10% kolegom raztalal, kako četrtino pa 'investiral', ali pa še to ne ... Ker ... očitno se ne more računat na to, da bi se 'od obresti živelo' ... :)

Bolj ko dnar mečkaš, več tvegaš ... no, tudi bajt oti lahko ukradejo, te preženejo med vojno ali kaj podobnega.

Žal je vse skupaj lahko dokaj nestabilno.

@piki - odličen zapis.

@nova70 - Saj počas ibodo hišen jedrske centrale na voljo, pa vodikove ... tisto bo pa za pod 600 nadmorske :-)

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No ja , včasih moram vprašat še nono če se strinja drugače pa drži...

:lol:

Nona pa pogleda ceno na trgu, si zmeri temperaturo v riti in vrže kurje kosti na mizo, pa določi, right? :D

Zemla, bajta, auto, mopet, 10% kolegom raztalal, kako četrtino pa 'investiral', ali pa še to ne ... Ker ... očitno se ne more računat na to, da bi se 'od obresti živelo' ... :)

aja, pa ko smo že v kapitalizmu takem - najprej bi pa dolgove poplačal :-)

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

He he... Ko sem nekoč rekel, da mi 1 mio EUR ne pomeni nič, so m vsi rekli, da sem bedak. Potem pa človek vzame svinčnik v roke in začne... Ob predpostavki ničelne inflacije, mi 1 mio EUR predstavlja 25.000,00 EUR letno (predvidevam doživetje povprečne starosti, torej nekje okoli 70 let). To je 2 evrska tisočaka mesečno. Ker je inflacija ničelna, je možnost obrestovanja enaka, torej je to dejanska vrednost. Ampak - glej ga zlomka. Toliko zaslužim že sedaj...

Še huje pa je ob upoštevanju inflacije. Da bi ohranil vrenost tega denarja ga moram v 40-ih letih podeseteriti (1,06 exp 40 ~ 10). V 40-ih letih bom torej moral, da bi ohranjal enako premoženje kot sedaj, zaslužiti 10x več, kar v praksi lahko pomeni zapraviti mnogo več časa (oz. vsaj toliko, kot ga že sedaj).

Katero dobro bi mi torej ta 1 mio EUR dejansko prinesel? Čakam odgovor...

Popravljeno . Popravil PikiJapok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Katero dobro bi mi torej ta 1 mio EUR dejansko prinesel? Čakam odgovor...

Dolgoročno ti ne morm rečt, lahk ti pa povem, da bi na današnji dan za to lahk kupil kakih :

- 200.000 litrov piva + dostavo na želeno lokacijo

- 30 ton odličnih mesnih izdelkov + dostava na želeno lokacijo

- dal honoarr spodobnemu bendu

- imel še nekaj žepnine par tednov

Lahk bi pa naredu en spodobn izlet okol sveta.

Skratka - nekaj že pomeni, tok razvrednotit ne morš dnarja .. .sam projekcije vrednosti so mal jebene v teh viharnih časih. Če ta dnar dans dobiš, se morš pa pol skos trudit z investicijami, da ne 'izgubi vrednosti' ... kar pomen ,da je boljš lepo delat, kar delaš, zravn pa še tist po malem trošit.

:)

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V preteklosti so naši predniki živeli v naturalnem menjalnem gospodarstvu, kar je takrat predstavljalo pridobivanje življenjskih potrebščin preko blagovne menjave. Kasneje se je sistem družbe spreminjal in blagovna menjava je vse bolj postajala ovira v produktivnosti takratne družbe.

V 4. tisočletju pr. n. št. so egiptovski delavci našli prvo srebro in tudi zlato; to odkritje je odpravilo naturalen menjalni sistem takratnega gospodarstva. Kovali so srebrne in zlate kovance in jih kot neuničljivo žlahtno kovino začeli uporabljati kot takratno valuto. Iz varnostnih razlogov so jih začeli shranjevati pri zlatarjih, ti pa so jim v zameno izdajali hrambna potrdila, ki so bila povratno unovčljiva za srebro in zlato, in ki so kasneje postala papirnat denar s kritjem v srebru in zlatu. Na podlagi tega so se kasneje začele ustanavljati tudi zasebne banke in kaj hitro se je ugotovilo, da je v obtoku več hrambnih potrdil, kot je bilo na razpolago srebra in zlata. Kasneje so se, temelječ na srebru in zlatu, razvile tudi druge valute, ki so ustrezale zalogam teh žlahtnih kovin; bile so stabilne in ne podvržene inflaciji.

Kasneje so za financiranje 1. sv. vojne potrebovali sredstva in da je vojna lahko trajala 4 leta, so prekršili t. i. zlati standard in natiskali še več denarja, kot je bilo zlata in srebra. Nekrit kup denarja se je povečeval, kot posledica pa se je začela kazati inflacija. V 50. letih prejšnjega stoletja so poskušali pridobiti nazaj zlati standard, zato so vse valute vezali na dolar, tega pa na unčo zlata, ki je takrat znašala 35 dolarjev. Danes so zlate zaloge že pri koncu, denarja pa je v obtoku vedno več in temelji samo še na zaupanju njihovih uporabnikov.

ZAKAJ KUPITI ZLATO:

ker zaščiti premoženje pred inflacijo

ker so v zadnjih 10 letih izkopali 25.000t, na novo odkrili pa samo 6.000t

ker ni ddv-ja in davka na dobiček

ker je vključno s srebrom svetovno konvertibilna valuta

ker smo na surovinskem področju trenutno v sedmem megatrendu

ker predstavlja zaščito pred neugodnimi razmerami na finančnih trgih

ker se poraba v proizvodnji povečuje, zaloga pa strmo upada

ker ga je uradno samo še za 16 let

ker je vedno likvidno

ker so tudi državne rezerve delno zaščitene z zlatom

ker je najboljša zaščita pred propadom valut

ker je bil donos v zadnjih 5 letih cca. 128%

ker lahko prav vsak investira v zlato

Takole nekaj malega o zlatu.

dr.looney :alien1:

Popravljeno . Popravil dr.looney
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker imam ravno nekaj časa... Poglejmo zadevo v praksi...

-------- |- Nominalna vsota-|- Realna vrednost-|---------------

0. Leto 1.000.000,00 EUR 1.000.000,00

1. Leto 975.000,00 EUR 920.000,00 (25.000,00 EUR sem zapravil, preostalo je požrla inflacija)

2. Leto 948.500,00 EUR 895.000,00 (~26.500,00 EUR ... )

3. Leto 920.000,00 EUR 868.500,00 (~28.000,00 EUR ...)

4. Leto 892.000,00 EUR 841.500,00 (~30.000,00 EUR ...)

5. Leto 862.000,00 EUR 813.000,00 (~31.800,00 EUR ...)

6. Leto 830.000,00 EUR 783.000,00 (~33.700,00 EUR ...)

7. Leto 796.300,00 EUR 751.200,00 (~35.700,00 EUR ...)

8. Leto 760.600,00 EUR 717.500,00 (~37.850,00 EUR ...)

9. Leto 722.750,00 EUR 681.850,00 (~40.100,00 EUR ...)

10. Leto 682.650,00 EUR 644.000,00 (42.500,00 EUR ...)

Kaj mi pove zgornji primer... Pove mi, da sem v 10-ih letih vrednostno ob cca. 40% začetnega premoženja, čeprav sem ga vrednostno zapravil samo 25%. 15% nominalne vrednosti pa je požrla inflacija. Kaj lahko torej sklenem?

Če mi nekdo podari 1 mio EUR, mi je dejansko (predpostavimo, da ne želim špekulirati na finančnih trgih) naredil uslugo v toliko, da namesto da bi za enako življenje, kot ga živim sedaj, namesto (vrednostnih) 2000 EUR moram zaslužiti (vrednostnih) 1200 EUR na mesec! Presenetljivo, kaj?

Popravljeno . Popravil PikiJapok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Piki, če ga ti ne maraš, se pač jaz žrtvujem. Bom že kaj s tem frdamanim milijonom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Optimalne bi bile korenite spremembe.

So korenite spremembe realno izvedljive? Verjetno ne.

Preveč je 'zasidrana' mentaliteta, ki so jo učinkovito proizvajali, formirali, vzgajali zadnj 2 tisočletji.

Malce vrnitve na začetek a vendar:

- nacionalna država kot suveren na omejenem ozemlju in z monopolom na uporabo nasilja obstaja v današnji obliki šele od 16.-17. stoletja. Pred tem je, v Evropi, veliko besede imela vesoljna cerkev, kar se pozna še danes (in to bi lahko bila tista morebitna 2000-letna kontinuiteta). Ker je ljudem bilo dosti pobijanja za račun nasprotujočih si religij in njihovih ločin, so se domislili takšne organizacije družbe, ki je oblast koncentrirala v obliki suverena, kot predstavnika/impersonifikacijo ljudstva.

- kapitalizem se je razvil v 17. stoletju, v Angliji, z razvojem družbe v smeri ustalitve klase lastnikov sredstev za proizvodnjo in klase razlaščenih mezdnih delavcev, ki so prvim lahko ponudili svojo sposobnost dela proti plačilu. Država pri tem prevzame vlogo zagotavljanja varnosti pred zunanjimi grožnjami in postane garant lastnine in pogodb. Kapitalizem se izkaže kot ekonomsko učinkovit, zato se začne uspešno širiti, tudi zaradi svoje notranje dinamike investiranja sredstev v proizvodne zmogljivosti, povečevanja proizvodnje in potrebe po novih trgih za svoje izdelke.

- kot edina resna alternativa kapitalizmu, do sedaj, se pokaže socializem/komunizem. Revolucija nedvomno je "korenita sprememba", če jo že iščemo. Kako se je zadeva sfižila, delno zaradi zunanjih vplivov in delno zaradi pomanjkljivosti samega sistema in zabitosti njegovih "vernikov", dobro vemo.

- nacionalne države so, v navezi z kapitalizmom, sproducirale dve svetovni vojni. Po teh vojnah in z komunizmom kot konkurentom/grožnjo se kapitalistični zahod organizira (predvsem okrog ZDA) in zapusti pretežno nacionalno organizacijo korporacij, ki lahko povzročijo nacionalne antagonizme. Regulacija zagotavlja sistemu vsaj navidezno stabilnost, močne države pa skrbijo za javne servise.

- socializem/komunizem, tak kot je bil vzpostavljen, propade in kapitalizem se razširi na skorajda celoten planet. Globalizacija za države pomeni izgubo nadzora nad denarnimi tokovi, izgubo prihodkov in upad sredstev za javne servise medtem, ko za igralce v finančnih transakcijah pomeni visoke dobičke. Zaradi nenadzorovanosti celotnega sistema je le ta podvržen špekulacijam in nestabilnosti. Ker so države pod pritiskom zasebnega kapitala regulacijo in omejitve še zmanjševale ("...v nasprotnem selimo denar drugam..."), se je zgodilo kar se je zgodilo.

- ljudje (vsaj v razvitih državah) nikoli prej niso imeli dostopa do takšne količine informacij, takšne možnosti izražanja mnenj in takšne sposobnosti komuniciranja in sodelovanja z drugimi.

Vse napisano je kratko, generalizirano in brez upoštevanja marsikaterega drugega dejavnika...kar sem hotel povedati je to, da smo res produkt nekega zgodovinskega razvoja vendar je ta razvoj na področju družbe, države, tehnologije in ekonomije prinašal precejšnje spremembe vsakih 50-100 let. Sicer dolgo obdobje za posameznika a vendar ne predolgo, da bi izgubil vsako upanje v možnost spremembe.

BTW. denar (dolar) je ločen od vrednosti/rezerv zlata od 1975. leta.

Marsikoga je bilo užitek brati v tej temi.

Kdor se želi poglobiti v tisto o čem je pisal Provokator, mu priporočam "Shock Doctrine" od Naomi Klein.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker je ljudem bilo dosti pobijanja za račun nasprotujočih si religij in njihovih ločin, so se domislili takšne organizacije družbe, ki je oblast koncentrirala v obliki suverena, kot predstavnika/impersonifikacijo ljudstva.

jap, katoliška ima 34.000 ločin ... :)

Sicer pa strinjam. Spremembe bodo. Le - gospodarji bodo verjetno isti ?

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jap, katoliška ima 34.000 ločin ... :)

Sicer pa strinjam. Spremembe bodo. Le - gospodarji bodo verjetno isti ?

Krščanstvo ima res cel kup ločin. V času, ki ga omenjam, so se veselo pobijali katoličani in protestanti (in to big time).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ena redkih tem, ki jo z velikim veseljem prebiram (zahvaljujoč Fritzu, Piki Jakobu in drugim). Glede zlata, zadolževanja in podobnega pa močno priporočam knjigo Generacija zlato by Jorg Muller (mislim da :whistle: )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdaj ko je ta umetno ustvarjena "kriza" je vse poceni. me prav zanima kake kupčije se zdaj dogajajo pod mizami... :whistle: ker kot je že nekdo omenu (Piki se mi zdi) je realna cena nekaj povsem drugega kot tržna, ki je itak napihnjena umetno in ne vzdrži trezne presoje. dokaz za to je velik padec cen nafte potem ko so nekaj časa na mrtvo odirali cel svet...mogoče zato delajo načrte za kilometrski stolp v neki arabski državi...kdo ve kake posle bodo vlekle gradbene firme in od kje so... :mellow:

tak malo za mlet

Popravljeno . Popravil GorazdH
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tak malo za mlet tudi to -

v bistvu se cel svet sedaj trudi 'podpreti tržne cene', da ja ne bi padlo vse skupaj na 'realna tla' ?

Saj ,realnost je pa v bistvu - svet brez posojil, sprotno plačilo vsega, ukinitev trgovanja s 'predvidenim zaslužkom ali stroški' ... Torej - ukinitev špekulacij, takorekoč?

Špekulacije je namreč težko regulirati ...

je pa res ,da 'razvojno' danes zagotovo ne bi bilo na točki, na kateri smo, če ne bi bilo posojil, špekulacij venture kapitala in podobnih reči ...

bi pa malo bolj mirno spali ?

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Krščanstvo vpletati v to krizo je rahlo nevmesno, saj ne more biti neposredno odgovorno za nastalo situacijo. Ravno tako kot ne more biti cerkev ali kaka druga (politično-ideološka) ločina. Pri vsej zadevi gre za interesni oligopol, ki lahko obstaja le, dokler je lahko striktno nadzorovan, to se pa da doseči le znotraj (izredno) majhne skupine.

Moje osebno mnenje je, da je koncetracija moči zbrana v rokah nekaj posameznikov (velikostnega reda 10), ki kot vzvode nadzora seveda uporabljajo različne ločine za vzdrževanje polarizacije in posledično krize, ki omogoča delovanje celotnega sistema.

Zadevo si lahko predstavljamo podobno, kot zajedalstvo v naravi. Če bi bilo zajedalcev preveč, bi enostavno škodovali eden drugemu, oz. samim sebi, saj bi zaradi nenadzorovanega izčrpavanja gostitelja povzročili lastno odmrtje. Nasprotno pa lahko majhno število zajedalcev, ki gostitelja izčrpavajo na različnih mestih povzročijo samozdravljenje gostitelja in na ta način podaljšajo lasten obstoj.

V čem je pravzaprav razlika med zajedalstvom in simbiozo? Zajedalci gostitelja preprosto izčrpavajo, medtem ko simbiotična živa bitja izrabljajo presežke za menjavo (obojestranska korist). Tako je sedanji sistem zajedalski, saj ni regenarativen. Da bi se dosegla sprememba v resnici ni potrebna revolucija, pač pa evolucija.

Strašijo nas, da bi takšno ali drugačno ravnanje povročilo takšne in drugačne gospodarske pretrese in zlom(-e), kar pa preprosto ni res. Resnica je preprosta - prišlo bi do pokanja milnih balončkov na raven vode, ki jo vsebujejo (beri: prerazporeditve kapitala).

Mnogi bodo očitali, da če je tako preprosto, zakaj se potem kopica ekonomistov ukvarja s problemom. Očitek se zdi morda res na mestu, dokler ne pogledamo vsebine. Kaj pa vsi ti znanstveni in drugačni ekonomisti pravzaprav počnejo? Poskušajo rešiti problem gordijskega vozla.

Zelo težko (oz. nemogoče) je namreč sistem, ki temelji na končnosti interpolirati v neskončnost. In verjemite, večina teh ekonomistov opravlja garaško delo, da sistem v taki obliki kot je, popravlja do te mere, da vsaj na zunaj deluje kolikor toliko sprejemljiv.

Seveda bi bilo tudi za njih mnogo lažje, če bi dobili v problemsko polje drugo vsebino - postaviti neskončen sistem (regenerativen, samoobnovljiv). Tak sistem bi tudi (lažje) odpuščal napake (v izračunih).

Če se še enkrat ozrete na zgornjo tabelo, ki sem jo postavil za vzorec... Ali ni banalno, da če mi danes nekdo podari 1 mio EUR, bom v naslednjih 40-ih letih moral za to, da interpoliram njegovo vrednost, zaslužiti prbl. 3,2 mio EUR, da bom lahko zapravljal vrednostno enakomerne deleže? Če mi ne podari ničesar, bom moral zaslužiti prbl. 3,75 mio za isti namen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Igra se je začela. Iskanje krivcev.

Citat stoletja pa se glasi:

Finally, even as problems were becoming apparent, few spoke up. Maybe it was because everyone assumed that someone smarter than them understood how it all worked.

Aj,a na opozorila pred nekaj leti so se požvižgali oziroma jih je politika (desna vlada) ignorirala.

Pa še fotogalerija morebitnih 'krivcev'. :-)

Torej - je to le zamegljevanje situacije oz. instant satisfaction ,da sistem laufa dalje ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer pa bi tudi tebi priporočala ogled Zeitgeist: Addendum. Kot je že nekdo tu zapisal (se mi ne da zdaj iskati nazaj, kdo je to bil - sorry): če je samo deset procentov tega res, kar so v filmu navedli, je že to dovolj hudo.

Zeitgeist sem videl že prej, preden ga je nekdo omenil na Motosvetu. Veliko je resnice, a nekoliko preveč posplošeno je vseskupaj.

Kdor se želi poglobiti v tisto o čem je pisal Provokator, mu priporočam "Shock Doctrine" od Naomi Klein.

Vzame malo več časa in truda, kot gledanje Zeitgeista, ker je precej debela, a človek na marsikaj gleda z drugimi očmi.

In nenadoma ti postane jasno npr., zakaj se je recimo Pinochet lahko prosto sprehajal po svetu, čeprav je bil kruti diktator, pa še kaj bi se našlo......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

KAKO DELUJE BORZNI TRG

in kam nas je pripeljala politika extremne "liberalizacije trga" Mrkaić-evcev ter Bajuka

Na zelo preprost način bom skušal razložiti, kaj se dogaja v svetu in pri nas - da boste lahko VSI brez izjem razumeli. Kdor trdi, da temu ni tako - zlonamerno laže !!!

HUDO SE MOTITE, če mislite, da tole vas ne bo zadelo. V SLO sta morda 2 ali trije tako bogati, da tega ne bodo resno čutili.

Gre za hipotetičen primer, kateremu bodo seveda 'babarabe grde mrkaićevvske smrdljive' spet oporekale, zmerjale .. ne nasedajte jim, ker le zagovarjajo sistem kraje in goljufije s katerim vam kradejo denar.

Poskusil bom na hipotetičnem primeru razložiti kako delujejo borze in banke - da bo vsem enkrat za vselej jasen ta veliki nateg.

Sedaj pa razlaga - lepo po vrsti.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

1 Marko nosi težko prisluženi denar v banko.

2 Marko - kot mali državljan redno in pravilno plačuje davke.

3 Markov je ogromno.

4 Zoranov in Bojanov je malo.

5 Zoran in Bojan, ki imata "jajca" si v banki sposodita denar, da kupita delnice.

6 Banka da posojilo iz denarja, katerega je v banko nanosil Marko - denarja za katerega DAVKE JE PLAČAL MARKO (!!)

7 Zoran in Bojan z "jajci" za posojilo garantirata s kupljenimi delnicami in svojim praznim žepom (!!)

8 To vidijo druge barabe.

9 Druge barabe ponovijo postopek.

10 Banka je navdušena, ker se denar "vrti".

11 Banke so navdušene, ker se denar "vrti".

12 Država je navdušena, ker se denar "vrti" - stalno poroča (LAŽE !!) o gospodarski "rasti".

13 Marko od tega nima NIČ - razen vrtoglavice zaradi prekomernega dela.

14 V določenem trenutku je na tržišču preveč barab.

15 Sistem poči - delnice gredo v maloro.

16 Banka izgubi denar - Markov denar !!

17 Država priskoči banki (ne Marku !!) na pomoč.

18 Dvigne davke.

19 Marko plačuje dvignjene davke.

20 Iz Markovega denarja (davčnega) država da denar banki, da ne crkne (Marko je drugič izgubil denar !!)

21 To država naredi nekajkrat na različnih koncih.

22 VEDNO na Markov račun.

23 Ko to ne pomaga več - ker banke crkujejo ena za drugo, država začne tiskati denar.

24 Začne se inflacija.

25 Barabe z "jajci" svoje imetje prenesejo v švicarske franke in naprej bogatijo.

26 Ker je borza v riti, barabe z "jajci" začno kupovati delnice hrane in prehrambenih artiklov.

27 Cene hrane eksplodirajo.

28 Markoti in njih familije so lačni.

29 Barabe so bogate.

30 Sistem se sesuje - ampak le za Markote .. za barabe pa ne.

31 Vojska je na ulicah in kroti in ubija Markote - .. za barabe, ker je vojska njihova !!

Tko to je - dons ... zaradi Mrkaića, Bajuka in podobnih pra**ev !! Država to omogoča!!!

ŠE ENKRAT: samo tepec misli, da bo ušel posledicam !

USPEŠNA DRŽAVA = SOCIALNA DRŽAVA,

ki se "meša" v gospodarstvo, kontrolira in kaznuje

prepogoltne lopove na borzah, bankah in trgovini!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

KAKO DELUJE BORZNI TRG

in kam nas je pripeljala politika extremne "liberalizacije trga" Mrkaić-evcev ter Bajuka

Dear Mauss,

to o čem ti pišeš jaz vidim kot kapitalizem ala Milton Friedman, delno pa kot akumulacijo kapitala. Slovenija ni skrajno liberalizirana, saj tudi desna vlada ni mogla do konca izpeljati načrtov, ki so jih ponujali Mrkaić, Damjan in drugi. Prevzemi pa so se dogajali tako pod LDS-om kot pod SDS-om. V Sloveniji imamo okrnjeno pravno državo in okrnjen državni aparat, saj bi delujoč sistem onemogočil marsikakšno svinjarijo. Pa jo ne. Dandanes prave socialdemokratske stranke, ki bi socialdemokratske vrednote resno zagovarjala niti ni. Vsi še vedno ponavljajo mantro vsemogočnega trga, tega istega trga, ki se na svetovni ravni seseda sam vase.

In če sem že na globalni ravni, mislim, da ima PikiJapok v teoriji o skupini močnikov kar prav. Sprašujem pa se, če to drži, ali je evolucija v njihovem interesu ali pa je le revolucija tista, ki lahko kaj spremeni.

Nimam v mislih striktno komunistične revolucije, je pa res, da so Marx in ekipa najbolje podali kritiko kapitalizma, kot sistema z vgrajenimi hudimi napakami. Tudi razliko med evolucijo in revolucijo je prejkone v tem, da je evolucija bolj postopna medtem ko je revolucija lahko delna ali popolna, vsekakor pa je zelo hitra.

A je kdo prebral izjave Mencingerja (pustimo zdaj ali vam je všeč ali ne), da ekonomski analitiki, ki so v začetku leta dokaj natančno napovedali izbruh krize septembra/oktobra, napovedujejo, da bodo ZDA junija/julija 2009 razglasile bankrot oz. nezmožnost odplačevanja tujih posojil?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Piki, nisem mislil krščanstva vpletat v to krizo..samo navesti njegovo vlogo v nastanku sodobne nacionalne države. Države, ki je sama po sebi tudi svojevrsten mit.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Fritz......

@Piki......

Vedno mi je v veselje, ko prebiram vajina razmišljanja...... :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A je kdo prebral izjave Mencingerja (pustimo zdaj ali vam je všeč ali ne), da ekonomski analitiki, ki so v začetku leta dokaj natančno napovedali izbruh krize septembra/oktobra, napovedujejo, da bodo ZDA junija/julija 2009 razglasile bankrot oz. nezmožnost odplačevanja tujih posojil?

Žal sem jih, ja ...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Fritz......

@Piki......

Vedno mi je v veselje, ko prebiram vajina razmišljanja...... :worship:

Se pridružujem ... :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!