Skoči na vsebino

Čokolada in variacije na temo


lucif3rka

Priporočene objave

Če si jaz prav razlagam... v povezavi z ostalim vedenjem...

je prava čokolada iz kakavovega masla, in ne iz kakava, 

in zato so vse čokolade, še posebej tiste z veliko procenti kakava samo marketing.

K razlagi...

Vsa kava je dekofeniezirana. Pri dekofenizaciji nastane odpadek, kofein. En avstrijc se je spomnil ta odpadek porabiti, nastal je redbull. Namesto da gre odvečni kofein na odpad, ga pražarna še proda, drug tovarnar (redbullovec) pa v vodo poleg kofeina doda še sladkor in umetna barvila in arome. In ekola, nov nišni izdelek je tu.

Enako je s kokosovo moko. Če vzameš kokos, naribaš belo maso, ga posušiš, je enako močno aromatičen kot med. Tisto kar kupiš v trgovini je suho in brez vsebine kot žagovina. V procesu pridobivanja kokosovega masla ostane kot žagovina suh in prazen odpadek, ki ga lahko kupiš v trgovini kot kokosovo moko.

Energijske tablice, ala frutabela, so prav tako narejene iz odpadka. Pri pridobivanju soka, se jabolka popolnoma ožame, ostane kot žagovina suh in prazen odpadek. Odvoz na deponijo seveda stane. Če pa med dva vafla nasuješ to žagovino, dodaš skadkano vodo z umetnimi aromami in barvili, in seveda zaviješ v lepo embalažo, in podpreš z reklamami (v stilu vložkov, samo da v tem primeru si sit in zdrav, in ne čist in sterilen) pa to prodajaš.

Potem imamo tu paštete, hrenovke, in verjetno še tisoče drugih prehranskih izdelkov, ki so prav tako narejeni iz "odpadkov".

In sedaj še glede kakava. Prava čokolada vsebuje kakavovo maslo, in ne (predvsem) kakava. 

Pri pridobivanju kakavovega masla se kakav ožame do suhega. Ostane odpadek, suh in razmaščen kakav. Potem pa temu praznemu (suhemu in ramaščenemu) kakavu dodaš skadkor in cenene rastlinske maščobe. Dobiš 50, 60, 85+ procentne kakavove čokolade.

Dobre čokolade so drage, in vsebujejo kakavovo maslo, in ne kakava.

Lep pozdrav in dober tek

Popravljeno . Popravil twom
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni kisle čokolade (kar tiste z veliko kakava so) ne sedejo. Meni so všeč "mastne", "oljnate" čokolade, ki se v ustih nežno "oljnato" topijo, ne pa da kisajo in grenijo, in v povezavi s cukrom pečejo. No tiste z veliko kakava vsaj ne pečejo...

Ampak vsak ima svoj okus, in pravico do svojega mnenja kaj je kvaliteta, in kaj je marketing.

Popravljeno . Popravil twom
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 18. 3. 2017 ob 11:14, twom pravi:

Če si jaz prav razlagam... v povezavi z ostalim vedenjem...

je prava čokolada iz kakavovega masla, in ne iz kakava, 

in zato so vse čokolade, še posebej tiste z veliko procenti kakava samo marketing.

K razlagi...

Vsa kava je dekofeniezirana. Pri dekofenizaciji nastane odpadek, kofein. En avstrijc se je spomnil ta odpadek porabiti, nastal je redbull. Namesto da gre odvečni kofein na odpad, ga pražarna še proda, drug tovarnar (redbullovec) pa v vodo poleg kofeina doda še sladkor in umetna barvila in arome. In ekola, nov nišni izdelek je tu.

Enako je s kokosovo moko. Če vzameš kokos, naribaš belo maso, ga posušiš, je enako močno aromatičen kot med. Tisto kar kupiš v trgovini je suho in brez vsebine kot žagovina. V procesu pridobivanja kokosovega masla ostane kot žagovina suh in prazen odpadek, ki ga lahko kupiš v trgovini kot kokosovo moko.

Energijske tablice, ala frutabela, so prav tako narejene iz odpadka. Pri pridobivanju soka, se jabolka popolnoma ožame, ostane kot žagovina suh in prazen odpadek. Odvoz na deponijo seveda stane. Če pa med dva vafla nasuješ to žagovino, dodaš skadkano vodo z umetnimi aromami in barvili, in seveda zaviješ v lepo embalažo, in podpreš z reklamami (v stilu vložkov, samo da v tem primeru si sit in zdrav, in ne čist in sterilen) pa to prodajaš.

Potem imamo tu paštete, hrenovke, in verjetno še tisoče drugih prehranskih izdelkov, ki so prav tako narejeni iz "odpadkov".

In sedaj še glede kakava. Prava čokolada vsebuje kakavovo maslo, in ne (predvsem) kakava. 

Pri pridobivanju kakavovega masla se kakav ožame do suhega. Ostane odpadek, suh in razmaščen kakav. Potem pa temu praznemu (suhemu in ramaščenemu) kakavu dodaš skadkor in cenene rastlinske maščobe. Dobiš 50, 60, 85+ procentne kakavove čokolade.

Dobre čokolade so drage, in vsebujejo kakavovo maslo, in ne kakava.

Lep pozdrav in dober tek

Malo te moram popraviti, stiska se kakavovec (oz kakavova masa) (predhodno pražen in zmlet), ven pa dobiš kakavovo maslo in kakav z različno vsebnostjo maščobe (10-12% ali 20-22 ali 22-24)

potem pa industrija dela kakavove nadomestke, kar sploh ni čokolada, ker je kot si napisal, kakav, sladkor in rastlinske maščobe (palma ponavadi)

ali pa čokolado, ki je narejena iz kakava, kakovovega masla in sladkorja.

 Torej, če se nekaj imenuje čokolada, ne vsebuje rastlinskih maščob, in če je nekaj z oznako 70% cocoa, pomeni da je skupna masa, tako kakavovega masla in kakava 70%. :D

Kar pa vsebuje rastlinske maščobe namesto kakavovega masla se ne sme imenovati čokolada, lahko je sladkorni desert, sladkorni preliv, ali kaj podobnega.

Za poimenovanje čokolada, mora izdelek vsebovati kakavovo maslo.!!!

ps. Bela čokolada vsebuje ponavadi sladkor, kakavovo maslo, mleko v prahu in arome (vanilija) Vrstni red sestavin mora biti po vrsti, tista surovina, ki je je več, mora biti prej napisana.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

On 3/19/2017 at 5:30 PM, DAMI34 said:

Torej, če se nekaj imenuje čokolada, ne vsebuje rastlinskih maščob, in če je nekaj z oznako 70% cocoa, pomeni da je skupna masa, tako kakavovega masla in kakava 70%. :D

Kar pa vsebuje rastlinske maščobe namesto kakavovega masla se ne sme imenovati čokolada, lahko je sladkorni desert, sladkorni preliv, ali kaj podobnega.

Za poimenovanje čokolada, mora izdelek vsebovati kakavovo maslo.!!!

Če te prav zastopim potem v trgovinah na policah ni čokolad? Je polno nečesa kar je podobno čokoladam, in mi mislimo da so to čokolade (sloh tiste 50+ kakava), in mi jim tudi tako rečemo, čokolada? Se pravi lahko na embalaži piše vse, samo čokolada ne?

Pravkar držim in obračam v rokah Ritter Sport Edel-vollmilch 35% "čokolado", ampak napisa čokolada pa res ne najdem, in nikjer v specifikacijah kakavovega masla, samo kakavova masa in žlahtni kakav (karkoli že to je, sam da ni radioaktiven)...

Je kakšen predpis koliko kakavovega masla mora vsebovati čokolada?

Popravljeno . Popravil twom
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim da ste vse skup mal pobrkali.:rolleyes:

Prava cokolada  je iz mletih praženih kakavovih zrn. Ker pa je taka cokolada zelo grenka ji dodajo sladkor in kakavovo maslo. 

Torej merilo za cokolado je koliko je kakavove mase in ne masla.

Bela cokolada sploh ni cokolada , ker ne vsebuje nic kakava ampak samo kakavovo maslo, sladkor ipd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, dr.looney said:

Torej merilo za cokolado je koliko je kakavove mase in ne masla.

Si se kdaj vprašala iz česa je kakavova masa?

Maš prov, iz kakavovca vzameš ven vso kakavovo maslo, in potem tist suh kakav zmešaš s skadkorjem in palmovim maslom (le zakaj bi uporabil kakavovo maslo ki je v kakavu...) in potem to imenuješ "čokolada".

Tako kot 0.5 % mleko, kjer dodajajo še kalcij (svašta majka rodi), smetano ti pa posebej prodajajo... Pa jabolčni sok kupiš posebej, žaganje ki ostane od prešanja pa v obliki čokoladnih tablic, seveda z dodatkom sladkorja in umetnih arom. Le zakaj bi človek še jedel jabolka, ko pa lahko sok pa frutabele...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 18 urami, twom pravi:

Če te prav zastopim potem v trgovinah na policah ni čokolad? Je polno nečesa kar je podobno čokoladam, in mi mislimo da so to čokolade (sloh tiste 50+ kakava), in mi jim tudi tako rečemo, čokolada? Se pravi lahko na embalaži piše vse, samo čokolada ne?

Pravkar držim in obračam v rokah Ritter Sport Edel-vollmilch 35% "čokolado", ampak napisa čokolada pa res ne najdem, in nikjer v specifikacijah kakavovega masla, samo kakavova masa in žlahtni kakav (karkoli že to je, sam da ni radioaktiven)...

Je kakšen predpis koliko kakavovega masla mora vsebovati čokolada?

kakavova masa je sestavljena iz kakavovega masla in kakava. (  https://sl.wikipedia.org/wiki/Kakavova_masa)  

Dvomim, da se veliki proizvajalci šalijo, če piše čokolada vsebuje kakavovo maslo, le v specifikacijah je ponavadi naveden podatek za skupno kakavovo maso.

Če pa izdelek ne vsebuje kakavovega masla, potem nima imena čokolada v poimenovanju, taki izdelki se ponavadi imenujejo, sladkorna tablica, sladkorni obliv, kakavova tablica...

Za predpis ne vem, ker lahko ima izdelek samo 5% kakavovega masla, vendar bo potem pust in trd.

Da bi pa kombinirali druge maščobe z kakavovim maslom, pa ne bi vedel oziroma dvomim, razen pri sestavljenih izdelkih, razne rezine, twixi itd.

Razliko med čokolado in nadomestkom ugotoviš takoj po okusu, če je okus samo masten in po kakavu, ter nima okusa po čokoladi, potem je to surrogat.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 17 urami, dr.looney pravi:

Mislim da ste vse skup mal pobrkali.:rolleyes:

Prava cokolada  je iz mletih praženih kakavovih zrn. Ker pa je taka cokolada zelo grenka ji dodajo sladkor in kakavovo maslo. 

Torej merilo za cokolado je koliko je kakavove mase in ne masla.

Bela cokolada sploh ni cokolada , ker ne vsebuje nic kakava ampak samo kakavovo maslo, sladkor ipd.

 

Fermentirana, mleta in pražena zrna kakavovca so kakavova masa :P 

 

Čokolada pa je potem produkt kot si napisala, kakavova masa, kakavovo maslo, sladkor in vanilija. Bela čokolada pa se lahko imenuje bela čokolada, ker vsebuje kakavovo maslo, mleko vp, sladkor.

Ker pa hiperindustrija stremi k čimnižjim cenam, se proizvajajo razni nadomestki iz sladkorja, rastlinskih maščob in kakava (le ta pa ima ponavadi 10-12% lastne maščobe-kakavovo maslo)

pred 16 urami, twom pravi:

Si se kdaj vprašala iz česa je kakavova masa?

Maš prov, iz kakavovca vzameš ven vso kakavovo maslo, in potem tist suh kakav zmešaš s skadkorjem in palmovim maslom (le zakaj bi uporabil kakavovo maslo ki je v kakavu...) in potem to imenuješ "čokolada".

 

Ne ne smeš, to je kakavov izdelek ali pa sladkorni izdelek z okusom kakava. Ne sme se imenovat čokolada.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, fino. Še temo o šokoladi boste uničili.... :ras:

 

V te temi sem zasledila absolutno preveliko pomanjkanje stvari, ki so zares pomembne.

 


Kot so npr.
Image result for best chocolate cake
 

 


...pa to...
Image result for best chocolate cake


...pa tudi ta je nadvse pomembna za nadaljni razvoj teme...
Image result for best chocolate cake

 

...seveda ne smemo pozabiti tudi na kaj takšnega...

Related image
 
... ter seveda za konec še ena...
Image result for amazing chocolate cake
 
 
 
Povabila na poizkušnjo šokoladno šokoladnih tort, katere so bile spečene s strani motosvetovcev, spremam vnaprej. :whistle:
 
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

5 minutes ago, HD-Dyna said:

@Yoghurt ne rajci, če ne misliš dat :P

Meni takšni komentarji niso niti približno smešni. :dry:
Priporočam, da si zapomniš katera je za takšne zajebancije in katera ne. 





Otroc.... :jezik::rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Yoghurt pravi:

Meni takšni komentarji niso niti približno smešni. :dry:
Priporočam, da si zapomniš katera je za takšne zajebancije in katera ne. 

Otroc.... :jezik::rolleyes:

Sorry :blush: Ampak tut men je všeč čokolada :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...
  • 4 tedne pozneje...
Ob 5. 4. 2017 ob 22:42, MARE 65 pravi:

Na tole tipkovnico ne bi uspel tudi dobro jutro napisat...

Še "Dobro" ti ne bi uspelo :blush:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Imam idejo, da naredim home made rum kokos čokolado. Sam da pridem nazaj v lj. Imam navaden rum, bom pa tudi s tem probala...

 

20170502_113220.jpg

Popravljeno . Popravil NinaBina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ce imas zdaj idejo, verjetno ruma nimas vec...? :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 urami, Zok pravi:

Ce imas zdaj idejo, verjetno ruma nimas vec...? :P

Vse je še nerotaknjeno, ker danes nisem prsla do kuhinje! Bo, sam da si cajt vzamem

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 2. 5. 2017 ob 11:37, NinaBina pravi:

Imam idejo, da naredim home made rum kokos čokolado. Sam da pridem nazaj v lj. Imam navaden rum, bom pa tudi s tem probala...

 

20170502_113220.jpg

Za slaščice probaj s kakšnim zlatim ali aromatiziranim rumom. Zlati načeloma bolj na sladko potegnejo, aromatizirani pa majo bolj oster okus z pookusom dodatkov (vanilija, cimet, janež...).

Ni treba da so to neke premium znamke, samo izogibaj se "rumom" ala fructal, mercator itd., ker tisto je bolj podobno čistilnemu alkoholu z malo barve.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

14 hours ago, Xebec said:

...aromatizirani pa majo bolj oster okus z pookusom dodatkov (vanilija, cimet, janež...).

Kdaj pridem? :blush::wub:









11389970624_c2b19b6be1_o.jpg.e649294bc5a5f1c7da888710335022f2.jpg

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, Yoghurt pravi:

Kdaj pridem? :blush::wub:









11389970624_c2b19b6be1_o.jpg.e649294bc5a5f1c7da888710335022f2.jpg

Sicer sem na šihtu, ampak od cimetovih zadev mam doma trenutno od Bacardija Oakheart z dimljenim cimetom (stopiš eno mal bolj kvalitetno temnejšo čokolado, mal tega not špricneš pa poliješ čez kerokoli sadje ti paše-agrumi ali jagode so sploh top) pa Chila orchata, ki je sicer liker, ampak občasno sede ker meni ni pretirano sladek.

Drugače pa od "spiced" rumov najlaži teče Rumbullion (cimet,vanilija,pomaranča). Je pa bolj za special occasion, ker 1L je mislim da okol 55-60€.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!