Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

pred 8 urami, Zivnorc pravi:

... ena anekdota izpred nekaj let:

 

... pride k meni možakar, ravno delam nekaj na hiši.... in mi ponuja, da kupim TČ...

.... pa se pogovarjava, ko imam v roki njegovo brošuro...kjer piše, da prihraniš na ogrevanju do 3000€/leto.... pa ga sprašujem, kako to zgleda, če pokurim 1000l kurilca...  :hmm:  ....

.... no pa me vseeno prepričuje, da se ful splača...itd...itd... samo da bi mi prodal...

...no..in potem sem rekel, da se greva matematiko četrtega razreda OŠ.... vzamem list papirja, pa pišem na eno stran enačbe centralno na kurilca... na drugo pa TČ....  in prišel do zaključka po zakomplicirani   :P  enačbi, da bi se izenačili stroški po cca 13 letih.....

.... pa ga vprašam, koliko je pa življenska doba TČ?...   :huh:  ...pa kaki so kej stroški vzdrževanja?..  :eek:... 

... žibljenska doba cca 8 let.... pa kak kompresor rad crkne, pa ekeltronika. pa...

... no, pa ga ni bilo več nazaj.

 

...stroški s centralno na kurilca, pa kot praviš... vsake tolko nova šoba, pa filter...in to je to..  :D 

Jaz imam dva znanca ki sta monterja teh novodobnih grelnih naprav, pa se oba grejeta še zmiraj na kurilca, ker je zanesljivo in zaradi malih stroškov vzdrževanja ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 urami, Tedybear pravi:

800€...čakaj, kaj pa ogrevaš....ko smo še kurili na olje, je šlo olja pri nas 2500 do 2700 litrov. To je bilo 10 let nazaj tudi toliko €. Ko sem prešel na pelete, sem takoj zmanjsal stroske na dobrega tisočaka. Bajta pa....v osnovi iz 1827, 1970 adaptirana totalno, 1992 pa še znotraj. Ni izolirana...oziroma spodnji štuk je, zgornji pa....itak bo kmalu prazen....

Ogrevam manjšo družinsko hišo, ogrevam okoli 90m2

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Imam še taščino stanovanje v zadnji etaži. Blok z šestimi stanovanji. Letnik 1965. Brez izolacije. Stene so mrzle tudi če je v stanovanju 24 stopinj. Nekaj časa sem tudi sam tam stanoval in v sobi izoliral strop z 3 cm stiroporjem ter lesno oblogo. 4-5 stopinj razlike. Imel sem namen, da izoliram vse stropove in zunanje stene z 5 cm izolacijo ter mavčnimi ploščami. Sedaj smo dali hčeri stanovanje in je to njen projekt.

Letna poraba kurilca je cca 1200l. Z izolacijo sem prepričan, da bi prišel na 800l. Torej bi se investicija pokrila v 6-8 letih. Toplotne ni mogoče montirat tako, da se izplača investirati v izolacijo saj bi bilo pozimi topleje, oziroma manj porabe kurilca, manj vlage v objektu in poleti hladneje, oziroma bi klimatska naprava imela večji izkoristek. 
 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

9 hours ago, Zivnorc said:

 

...stroški s centralno na kurilca, pa kot praviš... vsake tolko nova šoba, pa filter...in to je to..  :D 

  Ehm... mi usta lezejo narazen... a olje pa ni strosek centralne. Ni panike, ce se vsako leto pokuri 3x tolko za olje kot bi se za strom. Sam da je vsake tolko nova soba, pa filter, pa je to to :P .  Dobra TC ne rab tud novih filtrov in diz ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mi smo do splomladi živeli v podobnem bloku. Letnik 60 nekaj in 6 stanovanj. Kupila sva ga 2013. Blok brez izolacije. Imeli smo vsak svojo centralno. Večina jih je imela na plin. Jaz pa na olje. Ko si potegnil pod črto je vsako stanovanje dalo jurja za ogrevanje. Mi smo porabili 1000l kurilca. Tudi mi smo bili čisto na vrhu. Po menjavi fasade se je lepo poznalo. Čez par mesecev smo izolirali še dile. 30cm kamene volne. Po tem je bilo kot noč in dan. Ne moreš verjet, koliko pobegne čez strop. Tako da... Poraba kurilca je padla na dobro polovico. 450 do 500l smo ponucal. Kot zanimivost... Mi nismo ugašal centralne. Laufalo kontinuirano... Sosedje pa so... Na koncu smo v vsi ponucal enako. Pa še ena... Vsi ki si šli na plin so menjaval plinske peči. Ti so tiste v kopalnici, ki izgledajo kot fancy boljer. Enostavno jih vodni kamen zdela po 10 do 12 letih. 

Bajta pa... Skeletna, en štuk 107 kvadrativ neto. Notri pod 23 stopinj ne pade.  Prejšnji mesec je bila komplet položnica za štrom 75€. Se pravi od oka 25 do 30€ za ogrevanje. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 urami, ciciban pravi:

... Imeli smo vsak svojo centralno. Večina jih je imela na plin. Jaz pa na olje. Ko si potegnil pod črto je vsako stanovanje dalo jurja za ogrevanje. 

...Vsi ki si šli na plin so menjaval plinske peči. Ti so tiste v kopalnici, ki izgledajo kot fancy boljer. Enostavno jih vodni kamen zdela po 10 do 12 letih. 

Če te prav razumem: Strošek porabe plina vs Strošek porabe olja je bil v vašem bloku približno enak? Površine stanovanj podobne, vsa stanovanja v istem objektu, tako da se lahko potegne neka relevantna primerjava...

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 urami, jvalant pravi:

  Ehm... mi usta lezejo narazen... a olje pa ni strosek centralne. Ni panike, ce se vsako leto pokuri 3x tolko za olje kot bi se za strom. Sam da je vsake tolko nova soba, pa filter, pa je to to :P .  Dobra TC ne rab tud novih filtrov in diz ;)

... stroški vzdrževanja..   :D  ... ne obratovanja...  :P 

 

...lej, sej pravim, TČ je trenutno najbolj vrhunsko - ekonomično ogrevanje glede OBRATOVALNIH stroškov.... če pa SLUČAJNO kej crkne, pa ni glih fajn.

... kot so fantje že povedali, je fino imeti še kako alternativo doma, kak kamin, gašprček.... itd, seveda, če so pogoji v stanovanju....  če pa slučajno crkne štrom za nekaj dni, kot je bilo recimo pred leti ob žledolomu, pa če imaš centralno na kurilca, je dovolj, da imaš doma agregat, da požene tiste pumpice, pa gorilnik.... pa si na toplem    :D

 

Jaz nimam nič proti TČ... daleč od tega... tudi sam bi jo imel.... ampak, dokler pokurim 1000l kurilca pa meter do dva drv v kaminu, ne razmišljam o zamenjavi.  ... sem zagovornik ..oz. dam prednost  pri šparanju energije, ne pa uporabe enake količine energije, ki jo mečeš stran s cenejšim energentom. ... no ja... seveda bi bila dobitna kombinacija oboje... čim manjša potrošnja energije pridobljene s čim cenejšim energentom...

Ne pozabiti, da bo kriza s štromom, kot smo že pisali, ko bo toliko in toliko TČ... pa klim... pa električnih grelnikov v kopalnicah... pa indukcijske plošče...., ki pokuri vsaka izmed naštetih stvari po 2kW...... pa še in še... in navsezadnje čedalje več e- avtomobilov .... se bo slej kot prej sesulo omrežje.  Kot sem že napisal, kWh je kWh energije.... pa kakorkoli obrneš... s katerimkoli energentom.... porabo je treba zmanjšat, ne pa metat stran energije, to pa dosežeš samo z izolacijo hiše ( ko se že o tem pogovarjamo), pa da oblečeš trenirko, namesto, da si na kavču v gatah in majici. Vsaka dodatna stopinja v stanovanju pomeni kar velik procent zvišanja porabe energije.

 

 

Tudi jaz poznam možakarja v trgovini s takimi rečmi glede ogrevanja... pa ima tudi on doma še vedno kurilca.... pravi, da še ni bo imel kmalu TČ.... oz. ko bo cenovno vredna svojega denarja, bo šel pa v zamenjavo...

 

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 30 minutami, Zivnorc pravi:

...lej, sej pravim, TČ je trenutno najbolj vrhunsko - ekonomično ogrevanje glede OBRATOVALNIH stroškov.... 

Če nahitro potegnemo neko primerjavo, 4 tipi energentov so nekako najbolj v uporabi:

1. Kurilno olje  2. Plin  3. Elektrika  4. Lesni peleti

Zakaj recimo peleti niso najbolj v uporabi?

Argumenti za: lesa je v Slo dovolj, cena proizvodnje peletov v zadnjih letih je bistveno bolj stabilna v primerjavi z ostalimi tremi...

Argumenti proti: dimni izpusti (ekologija)...

 

Lahko kdo izmed vas še kaj doda v smislu pro et contra glede peletov oz. glede primerjave z drugimi energenti (cene peči, vzdrževanje, posluževanje...)?

Popravljeno . Popravil izibajker
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 34 minutami, izibajker pravi:

Če te prav razumem: Strošek porabe plina vs Strošek porabe olja je bil v vašem bloku približno enak? Površine stanovanj podobne, vsa stanovanja v istem objektu, tako da se lahko potegne neka relevantna primerjava...

 

 

pred 1 minuto, izibajker pravi:

Če nahitro potegnemo neko primerjavo, 4 tipi energentov so nekako najbolj v uporabi:

1. Kurilno olje  2. Plin  3. Elektrika  4. Lesni peleti

Zakaj recimo peleti niso najbolj v uporabi?

Argumenti za: lesa je v Slo dovolj, cena proizvodnje peletov v zadnjih letih je bistveno bolj stabilna v primerjavi z ostalimi tremi...

Argumenti proti: dimni izpusti (ekologija)...

 

Lahko kdo izmed vas še kaj doda v smislu pro et contra glede peletov?

... pa še to.... vsakih nekaj let je modni hit uporaba nekega drugega TRENUTNO cenejšega energenta, ...razpisane subvencije in krediti za zamenjavo tehnologije v hiši... pustijo to tako kako leto ali dve, da imajo dovolj odjemalcev in tehnike in energentov.... nato zasolijo ceno temu energentu.

Tako se je zgodilio recimo za kurjavo z drvmi in pečmi na drva, ...super duper peči s podpihi... pirolizo... itd.... in kaj sedaj?!? .... vsebnost prašnih delcev v zraku (PM10) močno prekomerna. Rezultat: Prepovedano (bo kmalu) kuriti na drva. ...podobno  je ali pa bo s peleti....

.... pri kurilcu  je pa očem viden samo kondenz iz dimnika.... in pa NOx ... ki jih ne vidimo, ampak ravno  tako negativno vplivajo na ozračje....

...in dolker se menjajo tehnologije na tak način, se samo smejem sosedom, prijateljem, znancem, ko menjajo peči kot po tekočem traku.... jaz pa natankam cisterno enkrat na dve leti...   :P 

...pa poudarjam... imam kar dobro izolirano hišo.... sem sicer zajebal kako stvar.... ampak kot pravim, za 200m2 pokurim cca 1000 l kurilca in dober meter drv....

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, izibajker pravi:

Argumenti proti: dimni izpusti (ekologija)...

V času premoga je bila naša mini kotlina na jesen in preko zime bolj kot ne v smogu. Velik premik je naredilo kurilno olje, ni bilo več smoga in precej manj megle.

Ko so začeli propagirati pelete in ostalo bio maso se je v našo kotlinico zopet vrnila trdovratna megla. Razlika je očitna. Najbolje je bilo v času kurilnega olja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 50 minutami, Zivnorc pravi:

 

 

 

Ne pozabiti, da bo kriza s štromom, kot smo že pisali, 

 

 

Tole je glavni stavek :worship: ti ekologi-politiki bi nam v jebeji evropi vse ugasnili:angryrant1: pa je novo al staro pa ničesar novega naredili (nove elektrarne ker to pa ne) razen zelenih sončnih panelov na strehi , očitno še ne vejo kako to sploh dela in od kot pride elektrika pa menda nam bodo v krizi, zima naprimer ,sosednje države pomagale:lol1: 

Popravljeno . Popravil Mavti
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Zivnorc said:

Tudi jaz poznam možakarja v trgovini s takimi rečmi glede ogrevanja... pa ima tudi on doma še vedno kurilca.... pravi, da še ni bo imel kmalu TČ.... oz. ko bo cenovno vredna svojega denarja, bo šel pa v zamenjavo...

 

 

 Moj zadnji post na temo: poznam kakih 160+ strank... Zadovoljnih. Ampak ok. Se o energentu: TC proizvede enako kolicino energije z dalec najmanj energenta (ki je tu elektrika in ne olje ki je fosilno, in ne drva, ki si pac les in gre vecina energije ven skozi dimnik. Seveda je treba elekriko proizvesti, ampak TC porabi na oko 1/3 (verjetno se manj) elektrike, kot bi jo kot elektrogelrec ali "pokuri 1/3 olja - to je pe ekoloski vidik) ker vecino potegne iz okolja - ali zraka, ali kolektorja/geosonde ali vode. Kar poskusi se direktno ogrevati z elektriko na enakem principu kot pec: z grelcem vode, pa bos videl koliko energenta bo slo! Ta zrak in/ali voda bi pa tam tekla tako ali tako....  mimogrede, tudi doloceno stevilo zdravnikov je nasprotnikov cepljenja... In pri teh "argumentih" pac nimam vec pametne obrambe in zagovora.    Ima ludih i posle rata. Monterji pac, kot navadno, vemo najmanj. ;) Pravim monterji, ne prodajalci.  Priznam pa, tudi povemo zmeraj, edini resen argument: ce se pokuri malo olja/lesa, je iz financnega vidika nekje meja, kjer se se izplaca, ali povrne v dovolj kratkem cas. Vse ostalo, okoli energentov in monterjev ki pa sami necejo na TC, ipd je pa nazalost, topla voda...

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No en resen dodatek... Ne poznam direkto ampak samo slišal sem samohvale, kako so pred 4 leti šli iz nafte na pelete in prišparali cca 50%, sedaj bijo pa šli na TČ po 4 letih. Kot sem rekel ne poznam hiše ne nič, ampak najorej prehod na pelete cca 4 do 5k, sedaj na TČ za podobem znesek, ali se to splača ni bolj smiselno vsaj počakat da se peč na pelete zamortizira? 

Se pa strinjam da za dobroizolirane novogradnje je TČ verjetno super, jaz se moram naučit goz vzdrževat, baje ga tast nekaj skriva okoli.. :D

Ps: kak me briga jaz sem na obali... Se bom grel s tisto foro izpred nekaj let, čajna svečka pod teglcom za rože... ? ? Al pa kot včasih drgnt deke celo zimo otrok pa kolkr pač nanese... ? ? ? ? 

Popravljeno . Popravil smasher
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 58 minutami, izibajker pravi:

 

 

Lahko kdo izmed vas še kaj doda v smislu pro et contra glede peletov oz. glede primerjave z drugimi energenti (cene peči, vzdrževanje, posluževanje...)?

tudi peči na pelete se občasno kvarijo. Vžigalne tuljave, polž, pa redni servis. Drgač pa fino dela zadeva. Se je pri nas ogrevanje pocenilo, ko smo s kurilca prešaltali na pelete.

Pa ko sem zidal bajto (prizidek) sva se s fotrom odločila za skupno ogrevanje, torej dve peči za dve bajti. Če ena crkne druga dela. Pelete in drva. Žal mi je samo da nisem dal bolj kakovostne peči na drva. So še vedno cenejša. 

Je pa velika razlika al ogrevaš prostore na 24C in hodiš v kratkih rokavih al na 20C, da celo mal zebe. Sem izključno za drugo varianto. Manj je prehladov, manj smo občutljivi/manjši so teperaturni šoki, ko greš ven pa not, predvsem pa poraba je bistveno nižja lahko samo pri eni stopinji razlike.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Zivnorc said:

 

... pa še to.... vsakih nekaj let je modni hit uporaba nekega drugega TRENUTNO cenejšega energenta

  Samo se okoli tega: TC uporabljajo verjetno dalec najdrazji energent za ogrevanje: elektriko. Kdor je kdaj imel panterm, ve kako drago je to. Ce bi nekdo ogreval hiso z pantermom, bi placal astronomske vsote za elektriko. Panterm je v bistvu samo elektrogrelec potopljen v vodo, torej direktno ogreva vodo, kot oljni gorilec. Panterm nima izgub, kot jih ima gorilec skozi dimnik, pa je vseeno ogrevanje na tak nacin astronomsko drago, ker je elektrika draga!

TC je dalec najbolj efikasna metoda ogrevanja in skoraj nima izgub. V tem je bistvo toplotnih crpalk, ne pa uporaba najcenejsega energenta, ki elektrika pac ni, je verjetno dalec najdrazji energent in TV kljub temu porabijo samo 1/3 cene za elektriko, kot bi jo za olje, za isto kolicino proizvedene energije...  Ob tem je tudi dalec najbolj ekoloska. Sama nima emisij, kolicina porabljene elektrike (ki je vseeno pridobljena cisteje, kot pa domaca pec na karkoli) in porabi samo za 1/3 olja elektrike. Torej ZELO malo...

Popravljeno . Popravil jvalant
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

39 minutes ago, jvalant said:

Kar poskusi se direktno ogrevati z elektriko na enakem principu kot pec: z grelcem vode, pa bos videl koliko energenta bo slo!

Smo probali.  Uuuu ja ja.  Vaillant eloblock je grel vodo za 3 kaliriferje za trgovino.  Se vedno je blo cenej kot plin v jeklenkah.  
 

1 hour ago, izibajker said:

Če nahitro potegnemo neko primerjavo, 4 tipi energentov so nekako najbolj v uporabi:

1. Kurilno olje  2. Plin  3. Elektrika  4. Lesni peleti

Zakaj recimo peleti niso najbolj v uporabi?

Argumenti za: lesa je v Slo dovolj, cena proizvodnje peletov v zadnjih letih je bistveno bolj stabilna v primerjavi z ostalimi tremi...

Argumenti proti: dimni izpusti (ekologija)...

 

Lahko kdo izmed vas še kaj doda v smislu pro et contra glede peletov oz. glede primerjave z drugimi energenti (cene peči, vzdrževanje, posluževanje...)?

peleti so manj popularni ker je vec dela.  Olje in plin samo serviserja pa dostavo poklices. Pri elektriki se dostava odpade.

Pelete je treba nekam zlozit, nasuvat zalogovnik, sesat pepel.....

moji 7 letni vzdrzrvalni stroski dveh peletnih kaminov najnizjega cenovnega razreda: 1x vzigalna svecka 35€, 1x urca vijacenja zaradi zataknjenega polza. Kolega s kaminom za centralno pa se polza ni vijacil nikoli.  1 morda dve sveci v enakih sedmih letih.  
 

plin smo imeli v jeklenkah in doma v plinohramu. Propan. Zelo zelo drago. Postojna nima zemeljskega.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz mam bajto cca 350 m2 in nad dnevno sobo galerija cca 5,5 m višine, tudi ostali prostori so spodaj 2,8 m, zgoraj pa 2,4 m.  Ogrevanje je talno, TČ in proizvodnja elektrike iz sončne elektrarne. Temperatura v bajti okoli 21 C, kar je za talno gretje OK. Imam tudi rekuperator, ki skrbi za prezračevanje pozimi. Strošek obratovanja, skoraj nič, strošek vzdrževanja zaenkrat skoraj nič. Investicija pa ni majhna in nisem prepričan, če bom doživel, da se bo izplačala. Pozimi občasno zakurim kamin, ampak je bolj za estetiko in filing (kozarček konjaka ob kaminu), ogreva skoraj nič.

 

Kot je blo v tistem oglasu: "Ništa ne prodajem, samo se hvalim."  ??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, Frenk 67 pravi:

Jaz mam bajto cca 350 m2 in nad dnevno sobo galerija cca 5,5 m višine, tudi ostali prostori so spodaj 2,8 m, zgoraj pa 2,4 m.  Ogrevanje je talno, TČ in proizvodnja elektrike iz sončne elektrarne. Temperatura v bajti okoli 21 C, kar je za talno gretje OK. Imam tudi rekuperator, ki skrbi za prezračevanje pozimi. Strošek obratovanja, skoraj nič, strošek vzdrževanja zaenkrat skoraj nič. Investicija pa ni majhna in nisem prepričan, če bom doživel, da se bo izplačala. Pozimi občasno zakurim kamin, ampak je bolj za estetiko in filing (kozarček konjaka ob kaminu), ogreva skoraj nič.

 

Kot je blo v tistem oglasu: "Ništa ne prodajem, samo se hvalim."  ??

Jest kurim plin. 140 m2, 23 do 24 stopinj zadnje leto 840 €, lani 720, letos bo več. Ko pišete da skoraj nič ne daste za elektriko, imam občutek da vam jo senkajo, ali pa imate mim števca. Kdo ima sploh konkretne zneske in ne nekaj na pamet. ????

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, hajamoto pravi:

...Jest kurim plin. 140 m2, 23 do 24 stopinj zadnje leto 840 €, lani 720, letos bo več. 

Plin iz plinohramske cisterne poleg bajte ali plin iz napeljave do bajte?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 minutami, hajamoto pravi:

Jest kurim plin. 140 m2, 23 do 24 stopinj zadnje leto 840 €, lani 720, letos bo več. Ko pišete da skoraj nič ne daste za elektriko, imam občutek da vam jo senkajo, ali pa imate mim števca. Kdo ima sploh konkretne zneske in ne nekaj na pamet. ????

Mogoče si mal spregledu sončno elektrarno na strehi. Ta, če maš srečo, dela elektriko. ?

Popravljeno . Popravil Frenk 67
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, jvalant pravi:

... Moj zadnji post na temo: poznam kakih 160+ strank... Zadovoljnih. Ampak ok....

 ...Priznam pa, tudi povemo zmeraj, edini resen argument: ce se pokuri malo olja/lesa, je iz financnega vidika nekje meja, kjer se se izplaca, ali povrne v dovolj kratkem cas. Vse ostalo, okoli energentov in monterjev ki pa sami necejo na TC, ipd je pa nazalost, topla voda...

Zakaj zadnji post? Taki nasveti "iz prve roke" so še kako dobrodošli v tej temi...

Naša peč na kurilno olje je sedaj stara 13 let. Če mi jutri crkne dejansko ne vem, kaj bi dal instalirat kot zamenjavo:

1. Novejši tip oljne peči 

2. Plinsko peč (do bajte imamo speljano plinsko napeljavo)

3. TČ

4. Peč na pelete

Bajta je dobro izolirana (fasada 12cm stiropor, podstreha 20cm steklena volna), povprečna letna poraba cca. 1000 litrov olja.

@jvalant, da mi prosim na zs pošlji kontakt (tvoj ali od firme) da imam za vsak slučaj...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, izibajker pravi:

Zakaj zadnji post? Taki nasveti "iz prve roke" so še kako dobrodošli v tej temi...

Naša peč na kurilno olje je sedaj stara 13 let. Če mi jutri crkne dejansko ne vem, kaj bi dal instalirat kot zamenjavo:

1. Novejši tip oljne peči 

2. Plinsko peč (do bajte imamo speljano plinsko napeljavo)

3. TČ

4. Peč na pelete

Bajta je dobro izolirana (fasada 12cm stiropor, podstreha 20cm steklena volna), povprečna letna poraba cca. 1000 litrov olja.

@jvalant, da mi prosim na zs pošlji kontakt (tvoj ali od firme) da imam za vsak slučaj...

Jaz bi na Bolhi poiskal Viesmanov kotel ali kakšno drugo ustrezne kvalitete za okoli 200€. Svoj čas so jih konkretno ven metali, ker so šli na TČ.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

24 minutes ago, izibajker said:

Zakaj zadnji post? Taki nasveti "iz prve roke" so še kako dobrodošli v tej temi...

 

  S tem sem milsil bolj na vse "monterje ki se kar kurijo olje", spekulacije kaj bo ce bo, "jaz pokurim malo, zato je vse to bedarija" itd.  Na to se pac ne da odgovoriti, se posebej ker je v vecini tak argument ze kar odlocilen zebelj v krsto  kaki drugi teoriji...  Lahko pac povem kar nam sporocijo stranke nazaj, kako priblizno TC deluje in koliko nam sporocijo o prihrankih itd. Tocne podake, izarcune itd niti ni mogoce tkole na adhoc podati, pa se vec al manj se ne ukvarjam z tem, delam z rokami, ne z glavo, da imam kaj pokazati. :)

Popravljeno . Popravil jvalant
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Berem tole, sami znalci. Resno vprašanje:

menjati bom moral bojler za toplo vodo, 80 literski, samo na štrom, star 22  let, nikoli spucan. 

Kaj se sedaj bolj splača:

-TČ, kobinirana, Kronoterm 280 litersko dobim preko vez za 1500€

-kombiniran 120 literski bojler, ki ga dobim za 200€

 

Hvala.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!