Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

nisem tebe komentiral, svoj lastni post sem :)

ker sem dal linke do spletnih prodajalcev ogrevalnih sistemov, pa vsak nekaj prodaja in je sigurno "biased"

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, izibajker pravi:

 

Naša oljna peč je stara 12 let in ko crkne, sem v dilemi glede menjave, kaj bi se odločil. V prostorih imamo radiatorje (in ne talno gretje) tako da ne vem če TČ lahko to z ustrezno visoko temperaturo oskrbi. Po drugi strani imamo do bajte pripeljan plinski priključek....

Ne ga biksati s plinom.

Lej mi ogrevamo že šest sezon z visokotemperaturno TČ in zadeva špila. Staro centralno smo pustlil kot rezervni vir. Mi nimamo izolacije. Če jo imaš ti, boš rezervi vir potreboval nekje pod minus 14 ali pa sploh ne. (ne vem koliko imaš izolacije) mi imamo nastavljeno pomoč na minus 7.

Za TČ je seveda bolje, da imaš večje radiatorje, ker je lahko voda v njih nižje temperature in je zato izkoristek boljši. Če imaš malo male radiatorje, bo zadeva še zmeraj delovala, samo vhodno vodo boš moral imeti toplejšo in je zato izkoristek malo manjši.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Cartman pravi:

stari bom pršu do tebe in ti jih s temi fakin poleni naložu po grbi. Pa to de češ met u bajti 25C je tud kaprica na nivoju predšolskih otrok, no. kuri ti polena in pucej peč če maš cel dan čas...normalni tega luksuza nimamo. 

Tudi sem predšolski...pred 5leti mi zdravniki trdili,da sem se na novo rodil...

In zakaj bi me tepu?Ker sem vložil 2000eu za prereostalih  8000 pa se bom na pas mater grel 10 let oz 11 ker so še obresti...

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, ciciban pravi:

Tu na našem koncu imajo več ali manj vsi Mitsubishi. Razlog je v tem, ker ima lokalni Mojster* osebno preferenco do te znamke. Pravi, da se obnesejo, stranke so zadovoljne... če hočeš lahko vprašam čez kakšen teden eno njegovo stranko, ki ima TČ nekaj let. Sej mi je že enkrat razlagal cifre, pa sem pozabil. prej je imel na olje. Sedaj ima TČ in vgrajen ima posebaj števec porabe na TČ, da lahko  za svoje potrebe spremlja stroške. Gospod je tudi že v penziji, tako da ima ustaljene življenske navade.

Mojster* z veliko zato, ker si to res zasluži

Prosim, če vprašaš ja ... Informacija iz prve roke je vredna največ. Hvala !

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, izibajker pravi:

Imaš kakšne konkretne številke za te položnice, kot tudi neki okvirni gabariti bajte?

in seveda kar je najbolj pomembno ,a hodijo v kratkih rokavih po bajti, to zna vržt tudi 20% višje zneske.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom napisal primer mojega brata, ki ima novogradnjo, se pravi dobra izolacija, super aktivno prezračevanje, bajta od 150m2 etaža, 2 etaži in neogrevana klet, talno gretje.

Ne bi o cifrah, ma pa TČ zrak-zrak in plača manj kot jaz z ogrevanjem na pelete in drva (pri meni so izgube, sploh ko je burja enormne, čeprav imam 10cm stropno / talnoizolacijo in sendvič zidavo, se pravi 2 zidaka in 1,5cm izolacijo vmes.)

Kaj mi je najbolj všeč, pri TČ je zelo prijetno v prostoru, ni občutka nekih grelnlh teles v prostoru, ampak prijetno topla tla. Pri meni so mrzla, pa čeprav je 21C v prostoru.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, KARMEN1 pravi:

Tla so topla zaradi talnega gretja, ne zaradi TČ.

jp, ampak ogrevano s TČ

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, sesir said:

Tudi sem predšolski...pred 5leti mi zdravniki trdili,da sem se na novo rodil...

In zakaj bi me tepu?Ker sem vložil 2000eu za prereostalih  8000 pa se bom na pas mater grel 10 let oz 11 ker so še obresti...

ker težiš s temi poleni. odkril si kamin in zdej so drvaaaaaaaa nova fizika..... Fakof in 25C in drva. nikakor razumet, da nekateri drva vn mečemo/mečejo ker niso niti poceni niti praktična. in niso. peč je cenej, vse ostalo u zvezi s poleni je jeba. 

1 hour ago, DAMI34 said:

Bom napisal primer mojega brata, ki ima novogradnjo, se pravi dobra izolacija, super aktivno prezračevanje, bajta od 150m2 etaža, 2 etaži in neogrevana klet, talno gretje.

Ne bi o cifrah, ma pa TČ zrak-zrak in plača manj kot jaz z ogrevanjem na pelete in drva (pri meni so izgube, sploh ko je burja enormne, čeprav imam 10cm stropno / talnoizolacijo in sendvič zidavo, se pravi 2 zidaka in 1,5cm izolacijo vmes.)

Kaj mi je najbolj všeč, pri TČ je zelo prijetno v prostoru, ni občutka nekih grelnlh teles v prostoru, ampak prijetno topla tla. Pri meni so mrzla, pa čeprav je 21C v prostoru.

 

verjetno zrak voda, ne?

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 minutes ago, Cartman said:

ker težiš s temi poleni. odkril si kamin in zdej so drvaaaaaaaa nova fizika..... Fakof in 25C in drva. nikakor razumet, da nekateri drva vn mečemo/mečejo ker niso niti poceni niti praktična. in niso. peč je cenej, vse ostalo u zvezi s poleni je jeba. 

drva.... če imaš svojo gošo in delaš sam.... kurjo večkratno: pri podiranju, razžagovanju, cepljenju, žaganju, nošenju do kurišča in šele čisto nazadnje pri sežiganju 

(sm gotov kej zgrešu....?) (pršparaš pa.... k ti ni treba v fitnes....)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 33 minutami, Cartman pravi:

 

 

verjetno zrak voda, ne?

jp, ampak drva so tut pocen, če zanemarim delo z njimi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, RSTDRIVER pravi:

 

(sm gotov kej zgrešu....?) (pršparaš pa.... k ti ni treba v fitnes....)

Kolikor jaz gledam v naših koncih je tako, da tam kjer kurijo na drva jih ne šparajo  in zaradi tega so prostori orng ogreti-vroči, ker si jih vsak priskrbi več kot dovojl pa še za rezervo pa šemalo za povrh  , namreč te surovine je v naših koncih še pa še.:whistle:

 

Jepa res da drva vlastni režiji priprave polen večkratno grejejo zelo ,poskrbijo za obilne mišice , odrgnine in žulji niso izključeni ,preznojijo kar nekaj majic in po šihtu sprehod in fitnes odpadeta ker si samo še za v horizontalo in spanje:P

To je cenejša varijanta ,dražja je dostava do vrat ,drvarnice,.... samo še nalagaš v peč.

Kotli na polena z zalogovnikom in ostalim so glede udobja zakon   , je pa tudi cena       uf kar  zakon

Se gradi  in je zgrajenih okoli mene kar precej novih hiš, tukaj je pa trenutno toplotna črpalka zakon in je zelo veliko črpalk zrak zrak ,ker pač povsod ni talne vode za črpalke vodazrak,delovanje ni problem nasplošno stranke zelo zadovoljne samo opazi se, da vsak zelo pozorno spremlja el. števec saj veste vsaka stopinja dodatno je toliko kilovatov dodatno, pa še to polovica vseh črpalk je termotehnika vse ostale skupaj pa so ostale znamke črpalk.

Na Ljubnem ob Savinji se ogreva farna cerkevsv. Elizabete Ogrske z enoto zrakzrak, to je ena enota   druga enota zrak zrak ogreva župnikov dom farovž gromozanska stavba ampak predaleč od cerkve ,da bi lahko ena enota ogrevala oboje.ker zadeva deluje že nekaj let smo malo župnika zasliševali koliko so ga kaj mojstri prinesli na okoli pri izračunih pa je pošteno povedal, da za sto evrov na leto plačaveč kot po izračunih ampak glede na slabo oziroma nič izolirane stavbe se mi to sploh ne zdi veliko ker zadeva odlično greje.Pa je tukaj tudi zelo pod minus  par dni nazaj minus 17 stopinj  še čez dan je zadnje tedne vglavnem okoli -3 stopinje.

Sem se spomnil poizkusa enega možakarja v sosednji vasi, par let nazaj se je odločl da bo šparal in sam naredil toplotno črpalko iz teoretično najbolših komponent različnih proizvajalcev toplotnih črpalk namreč ima možnost in na to se kao dobro spozna, saj se res spozna samo pokazala se je teorija in pa praksa. No je naslednje poletje priznal poraz vrgel vse stran in kupl serijsko toplotno črpalko saj še ene zime nebi več preživeli tako jih je prezeblo ,je bila zelo draga in hladna šola:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, RSTDRIVER pravi:

drva.... če imaš svojo gošo in delaš sam.... kurjo večkratno: pri podiranju, razžagovanju, cepljenju, žaganju, nošenju do kurišča in šele čisto nazadnje pri sežiganju 

(sm gotov kej zgrešu....?) (pršparaš pa.... k ti ni treba v fitnes....)

Če pa nimaš pa daš 300eu in ti na dom dostavijo 6m razrezanih in razkalanih drv.Plus zložijo ti jih!Koristi,če imaš kako pivo v hladilniku....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

14 hours ago, RSTDRIVER said:

drva.... če imaš svojo gošo in delaš sam.... kurjo večkratno: pri podiranju, razžagovanju, cepljenju, žaganju, nošenju do kurišča in šele čisto nazadnje pri sežiganju 

(sm gotov kej zgrešu....?) (pršparaš pa.... k ti ni treba v fitnes....)

Lesa pr bajti ni vec. Gozd je gol. Zled je nacel listavce, lubadar koncal smrecje. Zimo 17/18 bo drva verjetno treba kupit. Plus, folk ne jemle resno dela v gozdu. Strica mi je skor potolkel odlomnjen vrh, fotra klop. Zdi se mi, da bo na pec padel peletni gorilec. 

10 hours ago, sesir said:

Če pa nimaš pa daš 300eu in ti na dom dostavijo 6m razrezanih in razkalanih drv.Plus zložijo ti jih!Koristi,če imaš kako pivo v hladilniku....

U bajti mojih starsev gre u dimnik 30-40m3. Se pravi, tvojih 6m rezanih zmanjka oktobra. 

 

In sodobna kurilnica z zalogovnikom, kot pravi mavti, ni bla 2 jurja. K sr3ci lahko zdej z nekimi zmernimi stroski predelajo v pelete, in ostane dober izkoristek. 

Popravljeno . Popravil Cartman
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 23 urami, Cartman pravi:

 

Kaj pa če kuri samo 4 mesce? Če se ne motim, dličen živi nkje na vpavsko-kraškem. to neki pove. in če imaš urejeno sodobno bajto, tam precej malo pokuriš. Vem,z dveh strani, eno je bratranec, ki skuri manj kot tono pelet, jaz pa mal več kot dve, v manjši vrstni hiši, in ker so "eksperti" s tistih krajev pri starših delali centralno. 25kw zadost še preveč so kričali....pa so naši iz previdnosti uzeli 40kw peč. Te dni, ko je ponoči -10 in piha burja, tud 40kw peč ne dohaja......na 25 bi mi tastari pomrznili? 

 

tile sistemi ogrevanja so na las podobni guma debatam. enim držijo, drugim zdrsavajo, eni pokurjo 400kil drugi 8000l....pršu sm do par zaključkov. Če je možno izoliraj bajto kolkor se da. Če je možno, povsod potegni talno. Če nimaš lastnega gozda, drva niso resna opcija. Tud če imaš lastn gozd, je z njimi dost dela in opravkov. plus zasedajo prostor. Trenutno v enačbi cena/toplota/opavki mi zmagajo peleti pa tč za sanitarno. 

Moja peč ima 25kw in brez problema ogreva vodo do želene temperature. Sem pa doma v bližini Postojne. Torej je mraz in še burja pomaga hladiti. Je potrebno vedeti, da niso vsi peleti dobri (ene takšne bolj uboge imam sedaj, drugače mi jih sosed iz svoje proizvodnje pripelje z viličarjem do peči), kar je lahko problem in seveda je pomembna tudi peč. Če je kakšne čudne kvalitete, bo gretje bolj švoh oziroma poraba peletov večja. Pa še toplotno črpalko za sanitarno vodo imam, katera ogreva vodo oziroma vodo ogreva peč, če je prostor premrzel, saj se pod določeno temperaturo izklopi.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

8 minutes ago, Borutt said:

Moja peč ima 25kw in brez problema ogreva vodo do želene temperature. Sem pa doma v bližini Postojne. Torej je mraz in še burja pomaga hladiti. Je potrebno vedeti, da niso vsi peleti dobri (ene takšne bolj uboge imam sedaj, drugače mi jih sosed iz svoje proizvodnje pripelje z viličarjem do peči), kar je lahko problem in seveda je pomembna tudi peč. Če je kakšne čudne kvalitete, bo gretje bolj švoh oziroma poraba peletov večja. Pa še toplotno črpalko za sanitarno vodo imam, katera ogreva vodo oziroma vodo ogreva peč, če je prostor premrzel, saj se pod določeno temperaturo izklopi.

Saj radiatorje ogreje, le da ne deluje več v območju optimalnega izkoristka. Cela kurilnica je nova. na polena, večinoma bukovo in gaber, podrto in zloženo leto v naprej. bol je problem ne-fasada. Hiša ima 3 štuke po cca 120m2. kup balkonov in teras....pri res hladnih dneh, peč ne proizvede viška, da bi ogrela 1500l zalogovnik, zato po odklopu radiatorjev pade v peč še ena karjola, da je bajta toppla tudi zjutraj, brez kurjenja. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Cartman pravi:

Lesa pr bajti ni vec. Gozd je gol. Zled je nacel listavce, lubadar koncal smrecje. Zimo 17/18 bo drva verjetno treba kupit. Plus, folk ne jemle resno dela v gozdu. Strica mi je skor potolkel odlomnjen vrh, fotra klop. Zdi se mi, da bo na pec padel peletni gorilec. 

U bajti mojih starsev gre u dimnik 30-40m3. Se pravi, tvojih 6m rezanih zmanjka oktobra. 

 

In sodobna kurilnica z zalogovnikom, kot pravi mavti, ni bla 2 jurja. K sr3ci lahko zdej z nekimi zmernimi stroski predelajo v pelete, in ostane dober izkoristek. 

Pod predpostavko,da tvoj oče ne ogreva blokovskega naselja je nujno,da namesto peči,postavi kamin,ki se veže na radiratorje!

In jaz porabim 6m plus 500l kurilnega!Žal pač ne zmorem skrbeti za kamin!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Just now, sesir said:

Pod predpostavko,da tvoj oče ne ogreva blokovskega naselja je nujno,da namesto peči,postavi kamin,ki se veže na radiratorje!

In jaz porabim 6m plus 500l kurilnega!Žal pač ne zmorem skrbeti za kamin!

Se pravi najprej poreže in predela celo centralno inštalacijo, ki je vezana v cirka 300 kvadratih bajte, in polena troga iz kletne kurilnice v drugi štuk? A tako si si zamislu?

 

care, dojami. Tebi drva špilajo. Tebi. Niso odgovor na vse.  Kamin reši majhno in dobro izolirano enodružinsko bajto. Pa tud tega ne, če ponoči ne naložiš. Vse kar je večje rabiš za udobno življenje čist drugačne rešitve. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, Cartman pravi:

Se pravi najprej poreže in predela celo centralno inštalacijo, ki je vezana v cirka 300 kvadratih bajte, in polena troga iz kletne kurilnice v drugi štuk? A tako si si zamislu?

 

care, dojami. Tebi drva špilajo. Tebi. Niso odgovor na vse.  Kamin reši majhno in dobro izolirano enodružinsko bajto. Pa tud tega ne, če ponoči ne naložiš. Vse kar je večje rabiš za udobno življenje čist drugačne rešitve. 

Pri prijatelju...

Stara peč na olje v kleti...kamin pa ima v 1 nadstropju v dnevni sobi!Poklical je mojstra...ta postavil kamin in ga zvezal na cevi..dimnik obstoječ!In ugasnil oljno peč!

Temperatura zdaj v hiši sanjska,ni neprijetne vročine v prostoru,kjer kamin,ogrevani vsi prostori,kjer radiratorji...skupni strošel 2000eu!

Bom ga še enkrat vprašal,da bo točno a mislim med 8 in 10m pokuri akacije čez zimo!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, Cartman pravi:

Se pravi najprej poreže in predela celo centralno inštalacijo, ki je vezana v cirka 300 kvadratih bajte, in polena troga iz kletne kurilnice v drugi štuk? A tako si si zamislu?

 

care, dojami. Tebi drva špilajo. Tebi. Niso odgovor na vse.  Kamin reši majhno in dobro izolirano enodružinsko bajto. Pa tud tega ne, če ponoči ne naložiš. Vse kar je večje rabiš za udobno življenje čist drugačne rešitve. 

To pomeni, da ti peč zadostuje le za radiatorje, tako da ostane zalogovnik vedno hladen?

Na katero temperaturo pa segreješ peč, medtem ko so radiatorji topli?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Januarja greš na pocitnice za en teden, se vrnes  v ledeno bajto, zakuris, cez tri ure se temperatura dvigne nad ledisce, cez sedem ur se odtaja zmznjena vodovodna napeljava. Zacnes pakirati obleke, da se preselis k sorodnikom. Spomladi zacnes z obnovo hise.

Uporaba drv je vezana na romantiko in pa kot sekundarni sistem, predvsem za prehodna, spomladansko jesenska obdobja. Vsekakor obstajo se drugi vzroki za odlocitev, vikend hise, nostalgija po kmecki peci, lasten gozd ipd. Imas tudi resitve, ki izboljsujejo slabosti peci na drva, to je predvsem zalogovnik, ampak racionalne resitve udobje/prostor/cena so na strani avtomatiziranih resitev.

Vsakic ko sem decembra turist v mediteranskih turističnih krajih in kurim klimo na maksimum ali pa se stiskam ob gaspercku si recem da je centralno ogrevanje najpomebnejša pridobitev 20. stoletja.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, nejc74 pravi:

Januarja greš na pocitnice za en teden, se vrnes  v ledeno bajto, zakuris, cez tri ure se temperatura dvigne nad ledisce, cez sedem ur se odtaja zmznjena vodovodna napeljava. Zacnes pakirati obleke, da se preselis k sorodnikom. Spomladi zacnes z obnovo hise.

 

Počitnice?Kaj je to?Ta beseda je mogoče nekoč imela namen...pri pokojnina in plačah med 200eu in 580eu...kak dopust pozimi no lepo te prosim...če pa imaš toliko,da si tudi pozimi privoščiš dopust pač nimaš ogrevanja le na kamin!

Ali za čas ko te ni spet vklopiš peč na olje

 

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, nejc74 pravi:

 

Vsakic ko sem decembra turist v mediteranskih turističnih krajih in kurim klimo na maksimum ali pa se stiskam ob gaspercku si recem da je centralno ogrevanje najpomebnejša pridobitev 20. stoletja.

 

Ja prej so pa vsi pomrl zarad mraza.....mal manj komplicirite pa bo vse lepš pa toplej....

Popravljeno . Popravil VS800
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

16 minutes ago, KARMEN1 said:

To pomeni, da ti peč zadostuje le za radiatorje, tako da ostane zalogovnik vedno hladen?

Na katero temperaturo pa segreješ peč, medtem ko so radiatorji topli?

zdej je tretja zima odkar ne žvim več v tisti bajti, in nisem čist ziher. Če se ne motim, je optimalna temperatura peči  cca 85C, pri mrazu pa se vrti okrog 75. In ja, bajta je velika in slabo izolirana. Zato se v mrazu počaka da krmilje odklopi radiatorje, se še enkat naloži peč, da greje samo zalogovnik. je pa to potrebno res v teh redkih tednih, ko je cele dni fino pod minusom. K sreči tud v Postojni to ni več čist vsakdanje. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!