Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

On 1/24/2017 at 6:20 PM, sesir said:

Če si dličen in ogrevaš kokošijenk ti je...12eu pravi na mesec...HAHA

 

Kaj pa če kuri samo 4 mesce? Če se ne motim, dličen živi nkje na vpavsko-kraškem. to neki pove. in če imaš urejeno sodobno bajto, tam precej malo pokuriš. Vem,z dveh strani, eno je bratranec, ki skuri manj kot tono pelet, jaz pa mal več kot dve, v manjši vrstni hiši, in ker so "eksperti" s tistih krajev pri starših delali centralno. 25kw zadost še preveč so kričali....pa so naši iz previdnosti uzeli 40kw peč. Te dni, ko je ponoči -10 in piha burja, tud 40kw peč ne dohaja......na 25 bi mi tastari pomrznili? 

 

tile sistemi ogrevanja so na las podobni guma debatam. enim držijo, drugim zdrsavajo, eni pokurjo 400kil drugi 8000l....pršu sm do par zaključkov. Če je možno izoliraj bajto kolkor se da. Če je možno, povsod potegni talno. Če nimaš lastnega gozda, drva niso resna opcija. Tud če imaš lastn gozd, je z njimi dost dela in opravkov. plus zasedajo prostor. Trenutno v enačbi cena/toplota/opavki mi zmagajo peleti pa tč za sanitarno. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

17 hours ago, Scarabeo 500 said:

Talno gretje - menda trpijo noge in žile. Meni se zdi boljše stensko, če zadostuje pa ne vem.

Paneli. Imam samo eno informacijo. Zelo navdušeni so bili ob vgradnji v celotno hišo. Po dveh letih so vse panele zamenjali z drugo kurjavo.

Če imaš centralno na olje in kvalitetno avtomatiko Buderus, Viesman.., pa če ti jo strela nese je ravno toliko škode, kot na toplotni.

Kaj bo s TČ po 15 letih, bomo vedeli, ko bodo tako dolgo v uporabi. Je pa res, da veliko posameznikov kupuje kitajske izdelke, ki so cenejši in kvaliteta mogoče ni najboljša. Pri nam dela šesto sezono brez popravila.

Razmišljati, da boš imel kakršno koli ogrevanje preko 20 let, ne vem?

 

tole sm tel enkat nekje prebrat. na začetku so valda vsi nad vsem navdušeni......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, Cartman pravi:

 

tole sm tel enkat nekje prebrat. na začetku so valda vsi nad vsem navdušeni......

Vsak večji družinski nakup sproži navdušenje; avto, centralna, paneli, TČ... Če je v mejah pričakovanega, ga ne morejo prehvaliti (nakup) in obratno, če ni vse v pričakovanem in se kvari je totalno sranje. :)

E, tako pač je. Zato je forum zmeraj vzeti s rezervo. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 34 minutami, Cartman pravi:

 

Kaj pa če kuri samo 4 mesce? Če se ne motim, dličen živi nkje na vpavsko-kraškem. to neki pove. in če imaš urejeno sodobno bajto, tam precej malo pokuriš. Vem,z dveh strani, eno je bratranec, ki skuri manj kot tono pelet, jaz pa mal več kot dve, v manjši vrstni hiši, in ker so "eksperti" s tistih krajev pri starših delali centralno. 25kw zadost še preveč so kričali....pa so naši iz previdnosti uzeli 40kw peč. Te dni, ko je ponoči -10 in piha burja, tud 40kw peč ne dohaja......na 25 bi mi tastari pomrznili? 

 

tile sistemi ogrevanja so na las podobni guma debatam. enim držijo, drugim zdrsavajo, eni pokurjo 400kil drugi 8000l....pršu sm do par zaključkov. Če je možno izoliraj bajto kolkor se da. Če je možno, povsod potegni talno. Če nimaš lastnega gozda, drva niso resna opcija. Tud če imaš lastn gozd, je z njimi dost dela in opravkov. plus zasedajo prostor. Trenutno v enačbi cena/toplota/opavki mi zmagajo peleti pa tč za sanitarno. 

glede drv mas pa prav :D

pr nas mamo nafto za ko ni neke zime, pa drva ko je mraz pa burja. Je pa res da bi bilo nujno vsaj zamenjat okna v pritlicju, samo ni to v nasi domeni, tko da se verjetno en bo zgodilo prav hitro. 

so pa drva fajn ko zmanjka elektrika, dela glih tko. ce bi meli kej bolj sodobnega bi takrat ostalo brez kurjave. 

a pa v kopalnico in v kuhno sva dala elektricno talno. sploh v kopalnici je fajn da niso tla prav mrzla.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 33 minutami, Cartman pravi:

 

tile sistemi ogrevanja so na las podobni guma debatam. enim držijo, drugim zdrsavajo, eni pokurjo 400kil drugi 8000l....pršu sm do par zaključkov. Če je možno izoliraj bajto kolkor se da. 

Se strinjam!

Zato sem,ko smo bili pred odločitvijo za TČ šel k ljudem,ki jo že imajo pozimi! In v začetku pomladi,ko prišel poračun za elektriko.Tako sem videl kako toplo imajo pozimi kot sem videl položnice oz porabo elektrike!

Dejstvo je,da se ljudje z TČ lažejo!Oziroma se njihove "laži" ne ujemajo z računom za elektriko!

Sam sem točno napisal za tri hiše,kjer sem to pregledal...TČ je ceneje kot kurilno olje a dražje kot drva...kombinacija olja in drv pa nekje podoben strošek (letno)a v hiši veliko topleje!Plus dodaten kamin k obstoječem olju je okoli 10% strošek TČ !

Sam imam hišo zelo izolirano...sem pa zmrzljiv!

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 35 minutami, Scarabeo 500 pravi:

 

E, tako pač je. Zato je forum zmeraj vzeti s rezervo. 

Vsi forumu se jemljejo z rezervo...da pa človek sledi Slo1 in imajo dnevno na sporedu laži pa ni normalno!Ker na forumih pač vemo,da so vse le mnenja in izkušnje posameznika....V medijih pa...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 27 minutami, cikadina pravi:

so pa drva fajn ko zmanjka elektrika, dela glih tko. ce bi meli kej bolj sodobnega bi takrat ostalo brez kurjave. 

a pa v kopalnico in v kuhno sva dala elektricno talno. sploh v kopalnici je fajn da niso tla prav mrzla.

...ne vem sicer kolikokrat pri tebi zmanjka elektrike...pri nas je elektrike zmanjkalo samo ob žledu pred leti, pa še takrat samo za kratko...pri starših, ki stanujejo sredi pohorja se to zgodi za zelo kratek čas parkrat na leto...zanemarljivo...

...bistveno je tudi, ali samo obnavljaš objekt/ogrevalni sistem, ali gre za novogradnjo...če že delam talno gretje po hiši, bom valjda dal v kopalnici tudi toplovodno talno gretje in ne električne mreže, ki bi jo namestil v primeru adaptacije samo kopalnice...vsaka situacija je specifična... so pa neka fizikalna dejstva, ki jih lahko slabo projektiranje/izvedba poruši...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tako je, ko se dela primerjavo je treba vedet malo vec o stanju objekta in regiji

recimo razlika neke obicajne letne cene energentov glede na kvaliteto gradnje: pasivna hiša : novogradnja : stara, neizolirana hiša = 500€ : 2.000€ : 4.000€

ali pa glede na regijo: število ogrevalnih ur, primorska* : gorenjska = 1600 : 2000

*obalna regija še manj

in še glede na temperaturo prostorov: cez palec zvisanje temperature za 1°C pomeni 6% višji strošek ogrevanja

Razlike nastajo tudi pri osojni/prisojni legi, z visinsko razliko, ......

 

Popravljeno . Popravil nejc74
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, nejc74 pravi:

tako je, ko se dela primerjavo je treba vedet malo vec o stanju objekta in regiji

recimo razlika neke obicajne letne cene energentov glede na kvaliteto gradnje: pasivna hiša : novogradnja : stara, neizolirana hiša = 500€ : 2.000€ : 4.000€

ali pa glede na regijo: število ogrevalnih ur, primorska* : gorenjska = 1600 : 2000

*obalna regija še manj

in še glede na temperaturo prostorov: cez palec zvisanje temperature za 1°C pomeni 6% višji strošek ogrevanja

Razlike nastajo tudi pri osojni/prisojni legi, z visinsko razliko, ......

 

Se žal ne strinjam!

Pomembno vsem nam je finančno...

Koliko nas je stalo na olje...

Koliko nas stane na drva...

Koli bi nas stala TČ...

Vse tri hiše so v moji bližini...

Dve hiši,ki imata TČ novogradnji,nova izolacija,nove okne,fasada..

In hiši z Tč za 22 stopinj plačujeta 120 oz 150 elektrike!

Seveda to skupna poraba električne energije...

In tu pridemo do zelo podobnega stroška z drvami in oljem le kar imamo v hiši več(jz veliko) temperaturo v prostorih.Plus ni kredita za TČ

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...tudi investicija v peč na pelete nekaj stane, načeloma je cenejša kot TČ, a razlika ni 200%...mislim, da je odločitev najprej v miselnosti (naklonjenosti posameznemu sistemu) posameznika, okoliščinah dotičnega objekta (lega, izoliranost,...), pa tudi v prepričljivosti in znanju mojstra, na katerega naletiš oz. se nanj obrneš...osebno bi se v primeru novogradnje odločil za TČ (zemlja/voda, voda/voda, zrak/voda)...za gušt in primer izpada elektrike pa kamin na drva ali pelete...

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, siks pravi:

...tudi investicija v peč na pelete nekaj stane, načeloma je cenejša kot TČ, a razlika ni 200%...mislim, da je odločitev najprej v miselnosti (naklonjenosti posameznemu sistemu) posameznika, okoliščinah dotičnega objekta (lega, izoliranost,...), pa tudi v prepričljivosti in znanju mojstra, na katerega naletiš oz. se nanj obrneš...osebno bi se v primeru novogradnje odločil za TČ (zemlja/voda, voda/voda, zrak/voda)...za gušt in primer izpada elektrike pa kamin na drva ali pelete...

Odkar ima prijatelj kamin vezan na radiratorje ne vem..res odlično.Meni pa spet....žal ne zmorem,da bi skrbel,da kamin gori....

Res vprašanje je res kako se odločiti pri novogradnji...

Peč na olje plus kamin je le veliko ceneje kot TČ...

Ob višku denarja pa absolutno TČ in kamin in sončne kolektorje za elektriko...

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@sesir ne razumem s čim se ne strinjaš? Praviš da so podatki napačni?

Na osnovi njih si lahko naredis bolj realno primerjavo, oziroma izracun cene.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 41 minutami, nejc74 pravi:

@sesir ne razumem s čim se ne strinjaš? Praviš da so podatki napačni?

Na osnovi njih si lahko naredis bolj realno primerjavo, oziroma izracun cene.

Ne,ne...pač važna je razlika!Mi ko smo gledali TČ smo naredili pol doktorata...kot potrošnika me zanima le razlika v % glede na strošek in ne iz katerega konca si...seveda prednost primorska,ker temperatura glih niso minus 14 a vseeno...

Na k mi gre nabijanje zakaj in kje pa kako tako nizki stroški!

Zanima me razlika na objektu!Istem objektu!

Recimo pri meni prej okoli 2000l kurilca malo manj...zdaj 500l in 6m drv!V podobno veliki hiši pa imajo samo 22 z TČ in račun za elektriko 120...pol pa nabijanje kak kuhajo,perejo,da so pač več bli doma in take bedarije!Sam sem v hiši vsaj 23h na dan...kolikor se le zmore je v hiši več kot 25!Nad 42 še ni bilo!Ja vem fuknjen sem!!!Aja na kurilca bilo ves čas na 25 pred kaminom

Drva in temperature

Smreka 26

Jelša 27

Bukev 32

Gaber 34

Akacija 42

To so nekje maximalne mozne temperature z določeno vrsto lesa!seveda gre manj!

 

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sesir, ne razumem tvoje matematike (ne mislim nič slabega) . 500l kurilca in 6m drv je cca 700€ ? in mesečno elektrika 50€ ? je 1300€?, 120€ x12=1440€, razlika v temperaturi seveda naredi svoje, ampak komoditeta pa ima svojo ceno. Če bi bil račun za elektriko "le" 120€ na mesec, se pri nas ne bi zaj... z drvmi in oljem (kar zdaj ravno tako počnemo) . OK investicija c v TČ ni majhna, ampak tudi kvalitetna peč ni ravno zastonj + cisterna+čiščenje... Edino če je tistih 120€ elektrike na "podlago" ?

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stroški z pečjo zadnjih 19let le vsako leto servis do 30eu....buderus

Izgradnja kamina 2000eu in skupaj strošek "letno" kot si reku med 700 in 800eu za najmanj 24 stopinj

Postavitev TČ okoli 10.000eu strošek letno kokoli 700eu za 22 stopinj

Se pravi za isti strošek sem na bolj mrzlem plus kredit imam...hmm

 

 

 

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, saj to razumem. Smo mi na istem. Samo peč bo prej ali slej spustila dušo. Kombinirane peči se ne splača kupiti, torej rabimo dve (ali pa se strošek kurjave primerno poveča) , potem pa do 10 000€ ni več tako "daleč" (bomo zadevo "reševali" ko bomo "prisiljeni" ) .

lp

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 minutami, franc pravi:

 (bomo zadevo "reševali" ko bomo "prisiljeni" ) .

To je ponavadi najdražje ... Jaz sem se že odločil, kolebam med Thermio ( Dunfoss ) in Daikin...

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, HD-Dyna pravi:

To je ponavadi najdražje ... Jaz sem se že odločil, kolebam med Thermio ( Dunfoss ) in Daikin...

 

Kronoterm ni v ožjem izboru?

pred 17 minutami, franc pravi:

Ja, saj to razumem. Smo mi na istem. Samo peč bo prej ali slej spustila dušo. Kombinirane peči se ne splača kupiti, torej rabimo dve (ali pa se strošek kurjave primerno poveča) , potem pa do 10 000€ ni več tako "daleč" (bomo zadevo "reševali" ko bomo "prisiljeni" ) .

lp

Relativno...dimnik imaš...Sama peč jurja,kamin dva jurja in sva na 3000 kar je 30% stroška TČ

Popravljeno . Popravil sesir
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Drži, samo zaenkrat še ni kritično (pa tudi potem se bo dalo v primeru "nenadne" odpovedi, kaj improvizirati do pomladi) , potem bomo pa videli kakšna je situacija...

 

ps. dimnik že imaš (imamo) samo za nove peči ni ustrezen (če sem si prav zapomnil) .

Popravljeno . Popravil franc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 minutami, sesir pravi:

Kronoterm ni v ožjem izboru?

Ne, Kronoterm me ni prepričal .... :blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Teoretično če škripne moja peč... bi kupil začasno eno na bolhi, kjer prodajajo enake za cca 200 orlov. Potem bi si pa vzel čas za razmislek.

HD-Dyna: Kaj pa Mitsubishi?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, ciciban pravi:

HD-Dyna: Kaj pa Mitsubishi?

Zubadan je bila tudi v igri ... Pričakoval sem, da imajo tukaj prisotni različne TČ in bi podali neke realne rezultate glede porabe in samega dela oziroma okvar. Pričakoval sem tudi kakšno priporočilo kvalitetnega izvajalca, ki dvigne telefon tudi potem, ko je že pokasiral "glavno nagrado"... Težka je res .... Mogoče bom pa res dotočil kurilca novih 2000 litrov, da imam še eno leto mir.

Tako pa sem tam kot na začetku :blush:

Popravljeno . Popravil HD-Dyna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!