Skoči na vsebino

Električni avto? DA / NE


DUSS

Priporočene objave

pred 5 urami, Kugelschreiber pravi:

To je šank debata.  Kdor resno kupuje, hitro nardi racun.  Ce avto kupujes s  slovensko patologijo "bomo sli pa z vsem na morje", pol je pasat turbodizel karavan ena od dveh opcij.  Ce mas pa 100km comuta na siht, viken pa v 250km...

dizl se več ne kupuje...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zato jaz gledam čudna električna jajca, ker električni avti so smiselni za kratke vožnje in ko ni potreba po veliko konjev. Recimo vsi tisti ki se zjutraj gužvajo na relaciji recimo Domžale - LJ, ali pa Kranj - Lj.. bi komot meli enga "počasnega električarja" Tudi za take kot sem jaz ki se na obali s vlečemo Portorož - Koper omejitev hitrosti 100 ali 120km/h ni noben problem ker večinoma se s to hitrostjo ne voziš zato je električar 40 ali 50kW čisto dovolj.

Pol pa ko rabiš na morje peljat celo familjo pa potegneš iz garaže nemškega dizla ki ga mora met vsak tapravi balkanc.. :P in greš na autoban v kolono :D . Realno gledano za izven mestne ljudi sta pri hiši ponavadi vsaj 2 avta, tako da tisti za kratke vožnje v službo al pa v trgovino bi lahko bil na štrom in če so ta švoh varjante ni neke panike jih polnit kar iz navadne enofazne vtičnice. 

ps: raje imam 4 fiate kot pa dojče dizla :jezik:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 17 urami, Snečer pravi:

dizl se več ne kupuje...

Odvisno, za mestne vožnje ravno ni, za vse ostalo še vedno nudi največ. Novejši bencinarji imajo ravno tako turbino in filter trdih delcev v izpuhu. Tudi Toyota še ni opustila razvoja motorjev z notranjim izgorevanjem. V praksi ne bo ravno tako, kot so si zamislili "okoljevarstveniki" Hibrid? ...ni ne tič ne miš, tu bi le Toyoto izbral ampak naslednji bo še dizel. 🙂

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, vandrovec pravi:

Odvisno, za mestne vožnje ravno ni, za vse ostalo še vedno nudi največ. Novejši bencinarji imajo ravno tako turbino in filter trdih delcev v izpuhu. Tudi Toyota še ni opustila razvoja motorjev z notranjim izgorevanjem. V praksi ne bo ravno tako, kot so si zamislili "okoljevarstveniki" Hibrid? ...ni ne tič ne miš, tu bi le Toyoto izbral ampak naslednji bo še dizel. 🙂

kot si rekel, turbo benzinar je nadomestil umazani dizel...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)

 

Popravljeno . Popravil Buschi
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Buschi pravi:

 

sj so ekološki.. nč ne porabljajo elektrike in ne onesnažujejo z kurjemjem gum... eto .. zelo ekološko :P

 

pred eno uro, vandrovec pravi:

Kmalu bo en kup rabljenih električarjev poceni naprodaj...🙂

takrat jaz ne bom imel več izpita zaradi starosti :P 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, maus pravi:

sj so ekološki.. nč ne porabljajo elektrike in ne onesnažujejo z kurjemjem gum... eto .. zelo ekološko :P

 

Preden elektricni prevozijo 90.000 km, kot ugotavljajo Nemci, bolj obremenijo okolje kot bencinarji, tudi če stojijo na miru, so že naredili škodo... 😉

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

14 hours ago, Endlich said:

Preden elektricni prevozijo 90.000 km, kot ugotavljajo Nemci, bolj obremenijo okolje kot bencinarji, tudi če stojijo na miru, so že naredili škodo... 😉

Glede na vse jake zgodbe o rudarjenju in miljonih ton rud in redkih kobin se mi zdi dokaj malo.  Focus je bil odpisan s 300k, mondeo s preko 400k, xsara prodana s 320, se v uporabi, accord jih ima danes 370k, pred odpisom racunam na blizu 500k.  Ne vem.  Ocitno svinjam ku prase, hehe.
 
Za primerjavo.  Boeing 747 za let FRA-JFK-FRA porabi cca 150ton goriva.  Vec kot ga bova z gospo porabila u celem lajfu.  Iz Frankfurta leti 4x na dan. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 42 minutami, Kugelschreiber pravi:


 
Za primerjavo.  Boeing 747 za let FRA-JFK-FRA porabi cca 150ton goriva.  Vec kot ga bova z gospo porabila u celem lajfu.  Iz Frankfurta leti 4x na dan. 

pa še kemistrajle si pozabu dopisat :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 urami, Kugelschreiber pravi:

Glede na vse jake zgodbe o rudarjenju in miljonih ton rud in redkih kobin se mi zdi dokaj malo.  Focus je bil odpisan s 300k, mondeo s preko 400k, xsara prodana s 320, se v uporabi, accord jih ima danes 370k, pred odpisom racunam na blizu 500k.  Ne vem.  Ocitno svinjam ku prase, hehe.
 
Za primerjavo.  Boeing 747 za let FRA-JFK-FRA porabi cca 150ton goriva.  Vec kot ga bova z gospo porabila u celem lajfu.  Iz Frankfurta leti 4x na dan. 

Če imaš K24 motor in ga ne teraš mrzlega bo to delalo še še pa još, prjatu,ki je v us&a ima 613.000 prevoženih....  MILJ (x1.6 :D ) pa pravi ne prodam to dela k šus...tako,da veš kakšna zna bit kilometrina s tvojim avtom 🙂

  • Haha 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Hytech said:

Če imaš K24 motor in ga ne teraš mrzlega bo to delalo še še pa još, prjatu,ki je v us&a ima 613.000 prevoženih....  MILJ (x1.6 :D ) pa pravi ne prodam to dela k šus...tako,da veš kakšna zna bit kilometrina s tvojim avtom 🙂

Ta avto vozi guspa, za dizla dokaj blagodejno dnevno relacijo PO-LJ-PO, in ga ima zelo rada. Skratka, Greto bo kap. 
 

spet “reklama za teslo”, ampak to je dejansko popolnoma uporaben avto, slucajno ima baterijo namest rezervarja.


https://siol.net/avtomoto/novice/zakaj-in-kako-najbolj-mrzlo-noc-sem-prespal-v-avtomobilu-video-625004

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Endlich said:

A jej. Sem se spraseval, a so s foxa prevajali? In glej ga zlomka, ja. S foxa je. Kako je s tem pr nas? Ameriski desnicarji=trumpisti so pro raša and put in je car, big trak end čip oil rulz. janes je kontra, on je za zelenskega. 
 

Ameri so ameri. Pr njih je drugace. Najdejo probleme  kjer jih ni, dam zarad deficita pameti. Kako je s teslami na norveskem? Je kej drame? So jih polna parkirisca? Al gredo filat ob cajtu? 
 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 31 minutami, Kugelschreiber pravi:

Kako je s teslami na norveskem? Je kej drame? So jih polna parkirisca? Al gredo filat ob cajtu? 

Tako kot pri nas z mopedi. čakajo pokriti do toplega vremena.

Šalo na stran. Večina Norvežanov za razliko od amerov živijo v lastni hiši z garažo in s svojo polnilnico, kjer se avto počasi polni pri višji temperaturi. Tudi mreža javnih polnilnic je občutno večja, tako da se kljub daljšemu polnjenju ne delajo vrste.

Pa tudi prevožene razdalje na Norveškem so krajše kot pri amerih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

6 minutes ago, ftp said:

Pa tudi prevožene razdalje na Norveškem so krajše kot pri amerih.

Ja, vse je res, pa si prebral koliko je mraz skrajsal range? 
 

Zivljenje z BEV je gotovo bol komplicirano. Bencinar/naftas je za polnjenje res nepremagljivo enostaven. Gotovo se z BEV lazje zastrikas in obticis. Se pa ne zgodi v pol ure, ti je precej v naprej jasno kaj se dogja. 
 

Again. Ne zagovarjam tehnologije zard kake zelene agende. Strom bomo kad-tad delali doma. Nafilna tesla ima sprejemljivo uporaben doseg. Cena je visoka, pa spet ni vec bistveno visja od primerljivih ICE avtov. Gledam izkljucno nase. Komot bi pazil kdaj in kje lahk brezplacno tankam strom. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Kugelschreiber pravi:

Ja, vse je res, pa si prebral koliko je mraz skrajsal range? 

Ja.

pred 1 uro, Kugelschreiber pravi:

Gledam izkljucno nase. Komot bi pazil kdaj in kje lahk brezplacno tankam strom. 

A veš da pri ceni bencina je največji del od davkov in tošarin. A misliš da se bo država temu odrekla, ko se bo poraba fosilnih goriv zmanjšala in poraba elektrike povečala ????

Prej ali slej ti ne gine trošarina na pogonsko "gorivo - beri elektriko", potem ne bo tako zastonj. 

Tudi za uporabo vode iz rek in vrtin moraš pridobit dovoljenje in plačuješ za to, a misliš da boš elektriko s strehe vedno zastonj pridobival ???? Prej ali slej boš potrebival koncesijo.

Država rabi denar, ker vsi javno uslužbenci hočejo večje plače. Od kod ji denar ???

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... za vsako stvar te najprej namamijo... malo počakajo, da se stvar upelje in pridobi dovolj uporabnikov.... in potem usekajo po žepu..  :D

..in potem enako naredijo za kako drugo stvar...

...in znova in znova...  

  • Všeč mi je 1
  • Haha 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

47 minutes ago, ftp said:

Ja.

A veš da pri ceni bencina je največji del od davkov in tošarin. A misliš da se bo država temu odrekla, ko se bo poraba fosilnih goriv zmanjšala in poraba elektrike povečala ????

Prej ali slej ti ne gine trošarina na pogonsko "gorivo - beri elektriko", potem ne bo tako zastonj. 

Tudi za uporabo vode iz rek in vrtin moraš pridobit dovoljenje in plačuješ za to, a misliš da boš elektriko s strehe vedno zastonj pridobival ???? Prej ali slej boš potrebival koncesijo.

Država rabi denar, ker vsi javno uslužbenci hočejo večje plače. Od kod ji denar ???

 

Se pravi, ce ti doseg pade za 20% je kriv avto in postane normalno de kr serijsko parkirajo po cesti? Po domace, ce dam na streho par biciklov, komot ostanem brez benza in bo avto kriv? Svasta.
 

De me ze 30 let obirajo pr benzu je OK, pac zateceno stanje, ker me utegnejo cez 5-10-15 let zacet obirat pr stromu, pa stromar zdej ni OK? A te prav razumem? Nimam planov preko 5 let. Tist most bomo preckali ko pridemo do njega. Kdor je za baterijca odkartal pred 5-7 leti, verjetno ni naredil nic narobe, ce ga kupis danes, je se manj narobe. 
plus, ce pogledas racun za strom, je poleg energije se vec postavk kot trosarin pri bencinu. Preprican sem, da se trosarine z bencina ne morejo, in se ne bodo 1:1 prestavile na elektriko. 

 

37 minutes ago, Zivnorc said:

... za vsako stvar te najprej namamijo... malo počakajo, da se stvar upelje in pridobi dovolj uporabnikov.... in potem usekajo po žepu..  :D

..in potem enako naredijo za kako drugo stvar...

...in znova in znova...  

ja, namamili so nas na avto.  Marsikomu se BEV ze splaca. Kaj bo ko bo…benz je ze bil cez 2€, pa je padel,  peleti so bli po 700€tona, pa so padli, ce ne bi, bi v bajti menjal ogrevanje. Ko se je guspa preselila v PO, smo nabavli dizla, ker se je splacalo. Zdej bi se splacalo met BEV in panele. Pa nismo dobili dozvole. Nardis/kupis kar se splaca. Sestrina streha naredi vec kot pokuri toplotna in cela bajta. Njej se bo BEV splacal. 
 

Dejstvo, ce imas budget za avto 40k€[meni doslovno ludilo] in nimas slovenske avtopatologije, je tesla povsem konkurencna. Kaj bo cez 10let, bomo videli.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 minutami, Kugelschreiber pravi:

Se pravi, ce ti doseg pade za 20% je kriv avto in postane normalno de kr serijsko parkirajo po cesti? Po domace, ce dam na streho par biciklov, komot ostanem brez benza in bo avto kriv? Svasta.
 

De me ze 30 let obirajo pr benzu je OK, pac zateceno stanje, ker me utegnejo cez 5-10-15 let zacet obirat pr stromu, pa stromar zdej ni OK? A te prav razumem? Nimam planov preko 5 let. Tist most bomo preckali ko pridemo do njega. Kdor je za baterijca odkartal pred 5-7 leti, verjetno ni naredil nic narobe, ce ga kupis danes, je se manj narobe. 
plus, ce pogledas racun za strom, je poleg energije se vec postavk kot trosarin pri bencinu. Preprican sem, da se trosarine z bencina ne morejo, in se ne bodo 1:1 prestavile na elektriko. 

Malo si zašel. Ne vem zakaj se spravljaš name.  :?

Sem ti samo odgovoril zakaj norvežani nimajo težav in o "zastonj" elektriki. Ni pa na meni da komurkoli odrejam kaj in za koliko naj nabavi. To ve vsak zase.

Me pa vsekako zmoti govor o ekološki in poceni vožnji. Električno vozilo ni niti ekološko niti poceni pa tudi elektrika se lepo draži (posledično tudi za gospodinjstva), tako da ni velike razlike s "fosilnimi" vozili.

Kdor govori da se vozi brez onesnaževanja, si zatiska oči pred dejstvom za za njegovo "ekologijo", se na drugi strani sveta valjajo v vsakršni svinjariji. Ne ve pa, da bo ta svinjarija počasi vseeno prišla k nam, samo malo kasneje.

Potem pa so tu še "ekologi", ki jim hidroelektrarne uničujejo ozemlje, termo  - zrak, jedrske so nevarne, vetrnice ogrožajo price, sončni paneli pa itak niso dovolj. Se pa z letali vozijo po svetu od konfrence do konference.

Eno samo veliko sprenevedanje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še ena vsaj zame pomembno dejstvo.

Sedaj imamo les - ogrevanje, benz - transport, plin - transport, ogrevanje, elektrika - vse.

V času krize se lahko sprehajamo med energenti da si lahko malce ublažimo krizo. Ko bomo v vsem prešli na elektriko zgubimo redundanco - rezervo. Bo dovolj padlo drevo na daljnovod, da vse obstane, tudi promet. A bomo imeli s sabo dizel agregate? Že sedaj se zgodi, da so zaradi snega nekateri dneve brez elektrike, kaj bo šele ko bo omrežje še bolj razvejano in obremenjeno???

Nikoli ni in nikoli ne bo dobro se zanašat samo na eno stvar, ker gre hitro kaj narobe a rezerve ni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)
44 minutes ago, ftp said:

Še ena vsaj zame pomembno dejstvo.

Sedaj imamo les - ogrevanje, benz - transport, plin - transport, ogrevanje, elektrika - vse.

V času krize se lahko sprehajamo med energenti da si lahko malce ublažimo krizo. Ko bomo v vsem prešli na elektriko zgubimo redundanco - rezervo. Bo dovolj padlo drevo na daljnovod, da vse obstane, tudi promet. A bomo imeli s sabo dizel agregate? Že sedaj se zgodi, da so zaradi snega nekateri dneve brez elektrike, kaj bo šele ko bo omrežje še bolj razvejano in obremenjeno???

Nikoli ni in nikoli ne bo dobro se zanašat samo na eno stvar, ker gre hitro kaj narobe a rezerve ni.

Nc se ne spravljam na nikogar. Debatiramo. Elektricni avti so se v 10ih letih konkretno spremenili. Iz cistega eksperimenta so postali eksota, iz eksote pa cist konkurencna vozila. Pod dolocenimi pogoji celo pragmaticna izbira. 
Leaf in Quashqai sta cenovno tam-tam. 

Kar se razlicnih opcij tice, me malo cudi kratek spomin. Pr nas smo meli zledolom, in bli ene 4 dni cist brez stroma. 10 let nazaj. Zdaj toplotne crpalke rastejo kot gobe po dezju. tak odklop se ne more ponovit, ker je glavni daljnovod v PO pod zemljo, al ipaq…

 

ps, v vsakem tretjem postu napisem, da moja naklonjenost BEV nima nic z zeleneim prehodom eko agendo bla bla bla. Oportuno in egoisticno gledam na svojo rit. Ker drugi (drzava) ni, in ne bo. 

Popravljeno . Popravil Kugelschreiber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 urami, Kugelschreiber pravi:

 

 

ja, namamili so nas na avto.  Marsikomu se BEV ze splaca. Kaj bo ko bo…benz je ze bil cez 2€, pa je padel,  peleti so bli po 700€tona, pa so padli, ce ne bi, bi v bajti menjal ogrevanje. Ko se je guspa preselila v PO, smo nabavli dizla, ker se je splacalo. Zdej bi se splacalo met BEV in panele. Pa nismo dobili dozvole. Nardis/kupis kar se splaca. Sestrina streha naredi vec kot pokuri toplotna in cela bajta. Njej se bo BEV splacal. 
 

Dejstvo, ce imas budget za avto 40k€[meni doslovno ludilo] in nimas slovenske avtopatologije, je tesla povsem konkurencna. Kaj bo cez 10let, bomo videli.

... lih to je poanta. Namamijo te na nekaj novega/drugega z nekimi ugodnostmi, oh in sploh prednostmi, prihranki...ekonomičnostjo...ekologijo...  da v to investiraš, nato je par let to oh in sploh... ljudje planejo po temu...in ko je dovolj novih naivnih uporabnikov, nato podražijo energent, nabijejo ekološke davke, ker to ni tako ekološko, kot so mislili sprva...itd... skratka, nekaj se že spomnijo.

Jaz se recimo samo smejim nekaterim, ko so pred leti iz ELKO prešli na drva in kupovali razne oh in sploh peči s podpihi, zalogovniki... peči na prirolizo....itd. ... no in potem podražijo drva u PM in zaplet s PM10 in PM2,5 ...da je to zdravju škodljivo u PM...in CO2 ..pa NOx ...itd.

...no.. in potem taisti po nekaj letih prešaltajo na pelete... isto sranje, da se ne ponavljam.

Primer moje tete, ko je iz ELKO prešla na zemeljski plin...  :slap:   .. tut do 500€/mesec plačuje zdele .... so jo namudrili, da je prihodnost v plinu... :fyou:

Lani sem si omislil toplotno črpalko, ker me je prišla zelo ugodno.... seveda sem staro peč na ELKO obdržal, s katero sem se grel 20 let (pa še vedno je kot nova)...in je v pripravljenosti, če gre kaj s TČ ali elektriko narobe...

 

..o.k. vem, da tole nima veze z električnim avtomobilom, ampak tudi tukaj ne more biti kaj drugače. Vsaka stvar za delovanje potrebuje določeno količino energije. Avtomobil za premik 100 km pod enakimi pogoji potroši enako količino energije, pa naj bo to energija shranjena v bencinu, ali v bateriji. .. nekaj podobnega, kot če bi vprašal, kaj je lažje... kila železa ali kila perja. ... tko da bo ( po moje) prevožen kilometer z elektriko kmalu koštal podobno kot če bi se vozil na bencin, kot je prej  nekaj podobnega že napisal   @ftp

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!