Skoči na vsebino

Električni avto? DA / NE


DUSS

Priporočene objave

pred 8 urami, Kugelschreiber pravi:

Se pravi, ce ti doseg pade za 20% je kriv avto in postane normalno de kr serijsko parkirajo po cesti? Po domace, ce dam na streho par biciklov, komot ostanem brez benza in bo avto kriv? Svasta.
 

Namen je informiranost, ne iskanje krivca. Če je hud mraz, zmogljivost baterije močno pade in prav je, da se tega zavedamo pred nakupom.

Na enih delih ni tak problem, na  drugih pa je.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 urami, Kugelschreiber pravi:

Nc se ne spravljam na nikogar. Debatiramo. Elektricni avti so se v 10ih letih konkretno spremenili. Iz cistega eksperimenta so postali eksota, iz eksote pa cist konkurencna vozila. Pod dolocenimi pogoji celo pragmaticna izbira. 
Leaf in Quashqai sta cenovno tam-tam. 

A morda veš zakaj?

Zaradi dobička. Električni avtomobil je dosti ceneje izdelati, ker ima manj sestavnih delov in posledično potrebuje manj ljudi. Cene so pa kot za vsako novo stvar "eksotične" (kot si ti omenil).

Nobenega, prav nobenega ne briga ekologija ampak samo dobiček. Kako dražje prodat kar ceneje narediš.

Kako pa se bo končalo takšno zmanjševanje zaposlenih v avto industriji, lahko samo ugibamo. Dobro vsekakor ne. Sploh ker nas cenovno kitajci prehitevalo.

pred 7 urami, Kugelschreiber pravi:

Kar se razlicnih opcij tice, me malo cudi kratek spomin. Pr nas smo meli zledolom, in bli ene 4 dni cist brez stroma. 10 let nazaj. Zdaj toplotne crpalke rastejo kot gobe po dezju. tak odklop se ne more ponovit, ker je glavni daljnovod v PO pod zemljo, al ipaq…

Ja kratek spomin je kurc... A se spomneš, kako je pred par leti neki strojnik s kopačem porezal (takrat pač) optični kabel in je bilo pol Slovenije brez interneta ??? Ali pa podmorski kabel, ki ga vsako toliko kakšno sidro pobere, pa ostane pol kontinenta brez interneta ??? Pa plazovi, poplave, vse lahko z lahkoto pretrže vodnik.

Shit happened, takrat ko najmanj rabi.

pred 7 urami, Kugelschreiber pravi:

ps, v vsakem tretjem postu napisem, da moja naklonjenost BEV nima nic z zeleneim prehodom eko agendo bla bla bla. Oportuno in egoisticno gledam na svojo rit. Ker drugi (drzava) ni, in ne bo. 

To pa ti dam prav.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

47 minutes ago, Endlich said:

Namen je informiranost, ne iskanje krivca. Če je hud mraz, zmogljivost baterije močno pade in prav je, da se tega zavedamo pred nakupom.

Na enih delih ni tak problem, na  drugih pa je.

A. Videt meglo ni zadost, je treba na opozorilno tablo napisat, pozor, megla. Stevc porabe ni zadost? Stevc dosega ni zadost?
 

A se kdo ne ve,  ce pades s colna bos moker?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 51 minutami, Zivnorc pravi:

in zaplet s PM10 in PM2,5 ...da je to zdravju škodljivo u PM...in CO2 ..pa NOx ...itd.

Ja tudi tu si vrtamo v koleno. Zelo zelo poenostavljeno. Bolj kot je viden dim, manj je škodljiv in obratno manj kot se ga vidi bolj škodi. PM25 in PM10 sta precej manj škodljiva kot PM2,5. Prve izkašljaš ta drugi pa pridejo v krvni obtok.

Je pa lepa reklama ko daš beli prtiček na izpuh in ostane bel, ker prave svinjarije pač ne vidiš.

Včasih so ljudje živeli v črnih kuhinjah z odprtim ognjiščem in zakajeno hišo. Pa pljučnih bolezni ni bilo toliko. Ker viden dim je moteč, se mu umakneš, če ne pač kašljaš in izkašljaš vse. Od novih dizlov dobiš pa direkt v telo. Ampak kar ne vidiš ne boli.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, Kugelschreiber pravi:

A. Videt meglo ni zadost, je treba na opozorilno tablo napisat, pozor, megla. Stevc porabe ni zadost? Stevc dosega ni zadost?
 

A se kdo ne ve,  ce pades s colna bos moker?

95% amerov ne ve. Zato morajo imeti vsa opozorila napisana.

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

6 minutes ago, ftp said:

95% amerov ne ve. Zato morajo imeti vsa opozorila napisana.

 

Ni letelo na amere.  O slovenskem cvetu avtomobilizma govorim.  
 

Tle vecina ni videla megle...

To se mi je zdela taka, avtohtona tragedija. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, Kugelschreiber pravi:

Ni letelo na amere.  O slovenskem cvetu avtomobilizma govorim.  
 

Tle vecina ni videla megle...

To se mi je zdela taka, avtohtona tragedija. 

Kultura voznikov in obnašanje v prometu je pač za v drugo temo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še eno "malenkost" je potrebno upoštevati, da so električni avtomobili novi. Po moji logiki je z njimi nekako tako kot s telefoni, po petih letih je več na polnilcu kot v uporabi (če karikiram) . Stare telefone dobesedno "šenkujejo" . Kaj bo s starimi avtomobili? Tisti, ki majo denar in veliko rabijo avtomobil, nimajo problema. Menjajo na 2-3 leta. Baterija crkava z leti, torej opcija, da si lahko avto vozil 20-30 let odpade. To bo za večino hudo drag "hec" .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 22. 1. 2024 ob 12:19, Kugelschreiber pravi:

Boeing 747 za let FRA-JFK-FRA porabi cca 150ton goriva.

Za 400 ljudi prepeljat na tako razdaljo (12400km) z osebnim avtom (samo eden v vozilu) bi pri povprečni porabi 6l/100km porabil 297600 litrov supra...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

19 minutes ago, ftp said:

Kultura voznikov in obnašanje v prometu je pač za v drugo temo.

Ni samo cesta in kultura. Tak je duh naroda. Tako se spopadamo z realnostjo. Ampak  v sili hudic muhe zre  

 

67D33D9B-60EF-4AFD-83CF-F5FE15724343.jpeg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, Zivnorc pravi:

za vsako stvar te najprej namamijo...

Kot jagri divjad. Postavijo krmilnice v bližini pa še preže...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, Kugelschreiber pravi:

Ni samo cesta in kultura. Tak je duh naroda. Tako se spopadamo z realnostjo. Ampak  v sili hudic muhe zre  

Kaj ima to z električnimi vozili ???

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 41 minutami, Kugelschreiber pravi:

Tle vecina ni videla megle...

... ja če je bla pa megla..  :huh: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 minutes ago, MiNa said:

Za 400 ljudi prepeljat na tako razdaljo (12400km) z osebnim avtom (samo eden v vozilu) bi pri povprečni porabi 6l/100km porabil 297600 litrov supra...

cezatlantski uber se torej ne bi splacal? 
 

@franc

malo poglej kak forum uporabnikov priusa.  Leafa ali Zoe.  Ni tako drasticno.  Musk trdi da pogon in baterija v 3 in Y zmoreta pol miljona km. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kar se baterij in temperatur tiče:

imam kar precej tega doma za svoje igrače... in če hočem pozimi svojo igračo spraviti v luft, moram dati prej pogreti baterije v poseben kufer, v katerem imam grelnik in termostat naštiman na 40 stopinj...  :D   ... če so hladne, se igrača vleče po luftu kot megla...in kar hitro je treba dol.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker več ali manj vse kupujemo s srcem, nam TCO (total cost of ownership) ni važen. če bi kupovali iz čiste potrebe bi bilo potrošništvo v velikem K...U. Posebej za tiste, ki imajo od tega največ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... v glavnem zadnja leta (desetletja) ljudje kupujejo(mo) večinoma stvari, ki jih hočejo(mo), ne kar potrebujejo(mo).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, Kugelschreiber pravi:

@franc

malo poglej kak forum uporabnikov priusa.  Leafa ali Zoe.  Ni tako drasticno.  Musk trdi da pogon in baterija v 3 in Y zmoreta pol miljona km. 

Čisto možno. V koliko letih?

Koliko so stari el. avtomobili? Preko pet let jih je verjetno zelo malo.

Kaj pa potem?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 minutes ago, MiNa said:

Ker več ali manj vse kupujemo s srcem, nam TCO (total cost of ownership) ni važen. če bi kupovali iz čiste potrebe bi bilo potrošništvo v velikem K...U. Posebej za tiste, ki imajo od tega največ...

Prav to trdim. Kdor je 2008 kupil Zoe namesto Cliota je financno tam tam, ce ne na boljsem.  Kdor je lani priklopil panele bo V naslednjih 10 letih profitiral.  

Just now, franc said:

Čisto možno. V koliko letih?

Koliko so stari el. avtomobili? Preko pet let jih je verjetno zelo malo.

Kaj pa potem?

Priusi majo tudi 20. Leafi po 10. Za to sem nastel tocno te avte. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 16 minutami, MiNa pravi:

Za 400 ljudi prepeljat na tako razdaljo (12400km) z osebnim avtom (samo eden v vozilu) bi pri povprečni porabi 6l/100km porabil 297600 litrov supra...

Nisi prav primerjal za 40 ljudi.. oz lahko tudi tako. 😝

Če bi bili v avtu 4 bi porabili 74400 litrov to je cca. 50 ton

Če bi bil v letalu po eden pa 60000 ton

  • Haha 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 minute ago, ftp said:

Če bi bil v letalu po eden pa 60000 ton

In vsi boeingi v eu pridejo s samo 5mi na krovu.  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, Kugelschreiber pravi:

Kdor je 2008 kupil Zoe

ga je že zdavnaj zamenjal :alko:

pred 3 minutami, Kugelschreiber pravi:

namesto Cliota

ki ga še vozi :quad:

pred 2 minutami, Kugelschreiber pravi:

Kdor je lani priklopil panele jih bo V naslednjih 10 letih

.. toča razbila, če mu prej voda hiše ne odnese :cry:

pred 1 minuto, Kugelschreiber pravi:

In vsi boeingi v eu pridejo s samo 5mi na krovu.  

Ni bil to point. Malo heca, sicer pa če bi bila v avtu 2 je primerljivo z letalom in bi uber že profit imel.

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, Kugelschreiber pravi:

In vsi boeingi

so več ali manj prizemljeni 😝

  • Haha 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 minute ago, ftp said:

ga je že zdavnaj zamenjal :alko:

ki ga še vozi :quad:

.. toča razbila, če mu prej voda hiše ne odnese :cry:

Ma ne. Nic ne drzi.  Rdec je, vozi se po crnuce po, pravi de gre v najhujsrm mrazu mal mal na polnilnico.  Ki so se vedno brezplacne.  Znanka ima 4 leta twingota, po ajdovscina po, ni videt da bi ga kmalu menjali, ce ti toca cez par let zbije panele si pa sploh zmagal.  Zavarvani so. Zamenjas jih z bol ucinkovitimi.  
 

O tem govorim. Realnost.  Elektrika ima precej dobrih lastnoati.  Hoces noces.  Komot mi nastejes se 30 srahov kaj bo ko bo ce bo.  

7 minutes ago, ftp said:

so več ali manj prizemljeni 😝

Samo maxi.  Tisti brez max kar letijo.  

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, Kugelschreiber pravi:

Ma ne. Nic ne drzi.  Rdec je, vozi se po crnuce po, pravi de gre v najhujsrm mrazu mal mal na polnilnico.  Ki so se vedno brezplacne.  Znanka ima 4 leta twingota, po ajdovscina po, ni videt da bi ga kmalu menjali, ce ti toca cez par let zbije panele si pa sploh zmagal.  Zavarvani so. Zamenjas jih z bol ucinkovitimi.  
 

O tem govorim. Realnost.  Elektrika ima precej dobrih lastnoati.  Hoces noces.  Komot mi nastejes se 30 srahov kaj bo ko bo ce bo.  

Moja in tvoja realnost pač nista enaki. Prej kot to sprejmeš lažje bo.

Vozim katrco iz leta 1991, kurim na drva ker imam gozd in to je realnost. Pa še cena katrci raste kolikor sem videl nazadnje.

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!