Skoči na vsebino

Droni-quadcopterji in podobne zadeve


SAR-Solo Adventure rider

Priporočene objave

Jaz te na nek način razumem. Ampak je treba razumet, da se svet ne vrti nazaj. To je tako kot bi napisal pred sto in več leti....jaz imam kolo..ko so se pojavili prvi avtomobili sem vedel da bo iz tega eno samo sranje...

Na svetu pač nismo sami z svojimi hobiji....je pa prostor za vse, samo dogovorit se je potrebno in včasih za to vstat iz udobnega naslonjača samozadostnosti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim predvsem na zlorabo in množično uporabo, kjer pa je prostor za, če se izrazim nežno,  neodgovorne uporabnike. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 24 minutami, Joker pravi:

Mislim predvsem na zlorabo in množično uporabo, kjer pa je prostor za, če se izrazim nežno,  neodgovorne uporabnike. 

Ne poznam podatkov, ampak a je res taki cirkus v zraku?

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, raza pravi:

Vprašaj pilote ALCja kateri panoramsko letijo-taxirajo nad Bledom in Bohinjem. Nad jezerom in gradom je baje kar pestro.

Ok, to edino poznam, ker je prišel poleti znanec iz Finske pa se je kar udomačil nad jezerom :) ko sem mu omenil, da jaz tega ne bi ravno počel, se je šele malo umiril.

Okoli teh biserov tako verjamem da je cirkus.

 

119143768_2823570214411350_4140612685332117923_n.jpg

119147872_2823570281078010_8842637887155282340_n.jpg

119155695_2823570427744662_5854444110917530269_n.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, BIF pravi:

Pa tu je cirkus z vsem...veslači, kopalci, kolesarji, turisti, letalci, padalci, dronarji, ribiči, redarji.....pizde materine....ni da ni....pa še turisti niso zaželjeni.

Jaz se Bohinju in Bledu izogibam že 20let+, ne glede na mesec :) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, Snečer pravi:

Jaz se Bohinju in Bledu izogibam že 20let+, ne glede na mesec :) 

Ti lahko, domačini in okoliški prebivalci žav ne. In če je v sezoni nemogoče normalno priti iz enega konca na drugi konec ni potrebe, da bi se zdaj še letalci (tudi reševalci) morali merkati programiranih NLPjev (brez pilotnih letečih zadev turistov)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaradi norega potrošništva in globalizacije bodo to vedno bolj pogosti pojavi... Zadnjič so zaprli celo cesto na Pohorje... ne vem, če se je to že zgodilo...

Tudi prvič do sedaj je tekaška proga za "plačat", zaenkrat v obliki table s priporočim za plačilo prispevka.

S temi "pravili" kaj dosti ne rešiš. Ne vidim nobene razlike ali je v luftu 1000 registriranih al pa 1000 neregistriranih letalnikov :)

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Snečer pravi:

Ne poznam podatkov, ampak a je res taki cirkus v zraku?

Poudarek je na neodgovornih.

Ko se ti pripelje mimo okna pa ko useka po tleh sredi športnega igrišča... Ni ravno nekaj, česar bi bil vesel.

In vse to sem, žal, že doživel v našem majhnem kraju.

Če ne bi bilo takšnih pripetljajev, tudi ne bi bilo pritiskov po zakonski ureditvi prometa z brezpilotniki. In kar naenkrat se v isti druščini znajdemo tudi modelarji...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Res je. Običajno je potem tako, da vse zmečejo v en koš. Ampak še vedno ni problem v večini. Jaz sicer letim z dronom 3,4 do 8x letno....in to vedno in izključno na potepanjih, daleč od ljudi, praviloma v naravi. Pa kljub vsemu bom opravil zahtevani test in registriral dron...ker vem, da ga bom uporabljal skladno s pravili. Problem so tisti, ki sploh ne vedo (in niti nočejo vedet), da kakšna uredba sploh obstaja...kupijo cenene kitajske drone za drobiž, letijo povsod kot pijane vešče, droni so praviloma tehnično za en kurac in velikokrat odletijo kar po svoje....ker niso registrirani tudi, če komu priletijo v glavo, lastnika (krivca) ne bodo našli...pol pa so tukaj še kategorije ciganov in podobnoh marginalcev, ki bo sredi parka letel z dronom, reagirala pa ne bo ne policija in noben drug organ, ker nočejo imet problemov in ostat braz žlebov na hišah....skratka...dejanske problematike ne bodo zatrli nikoli....v bistvu gre za do-discipliniranje discipliniranih.

Popravljeno . Popravil BIF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, Joker pravi:

Poudarek je na neodgovornih.

Ko se ti pripelje mimo okna pa ko useka po tleh sredi športnega igrišča... Ni ravno nekaj, česar bi bil vesel.

In vse to sem, žal, že doživel v našem majhnem kraju.

Če ne bi bilo takšnih pripetljajev, tudi ne bi bilo pritiskov po zakonski ureditvi prometa z brezpilotniki. In kar naenkrat se v isti druščini znajdemo tudi modelarji...

Se  strinjam, vse so zmetali v en isti koš, kar je zelo narobe. Če si prebral pravilnik ni nič drugega kot podlaga za kaznovanje prepotentnih uporabnikov (kar mislim da je končno prav) in je v celoti sestavljen z mislijo na dreone. Žal se ne bo veliko spremenilo dokler ga lahko kupiš namesto žemlje....

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Ob 11.03 .2021 ob 21:45   Buschi pravi

 

Na modelarskem forumu poteka živčna razprava, kdo je kriv, da po novem letalski modelarji rabimo izpit, da lahko letimo z modelčki. In sem našel zanimivo misel:

Vse gre v smer vedno bolj reguliranega življenja, vedno več bo zapovedi, prepovedi, so videli že kar en cajt, da raja požre vse kar nam servirajo (glavo dol, pa tih bod), žal, smo zmer bolj kot ovce, ki jih vzgajajo za v klavnico...

V starem Rimu so imeli sužnje. V fevdalizmu kmete. V kapitalizmu delavce. V demokraciji ovce :D .

 

Zakaj je okoli tega licenciranja  (tudi modelarjev) toliko diskusij in vroče krvi? To je bolj vpis v evidenco in s tem potrditev ,da si seznanjen z varno in pravilno uporabo brezpilotnih naprav 

Tudi nekoč za vožnjo motornih vozil nisi rabil izpita. Enako je bilo z prvimi letalci, dokler je bila to "eksotika". Kaj je sledilo, pa vsi vemo. Saj izpit za motor naredimo tudi tisti, ki se samo malo vozimo za zabavo.......

Enako je z upravljanjem brezpilotnih naprav. Vsi, ki se s tem profesionalno ukvarjajo imajo licence že po direktivah  in tudi so zagovorniki licenciranja. Kaj pa je narobe, če moramo biti evidentirani in letet skladno z veljavno zakonodajo? Dokler je vse v redu se nobeden ne vpleta v tako delovanje. ČE pa pride do nesreče, potem pa veljajo le napisani zakoni. In seveda po licenciranju se odkrije lahko in preganja povzročitelja. Dosti dronov že sedaj letijo nevarno in brez odgovornosti.  Če taka napravica prileti na foto-voltaične celice, lahko je škoda ogromna. Potem pa "nisem hotel, dron mi je ušel, nisem nalašč,...."

Poznam primere, ko so modelarji povzročali škodo, pa so enostavno stisnili rep med noge, ko je bilo potrebno škodo plačati. K sreči je bila le materialna škoda.  

Modelarji imamo (v večini) svojo dejavnost zavarovano in (v večini) letimo skladno z napisanimi pravili. Saj trenutno potekajo dejavnosti, da se letalski modelarji vsaj malo ločimo od ostalih operaterjev brezpilotnih naprav.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Modelar sem bil približno 30 let, do svoje prometne nesreče :blush: , in s svojimi jadralnimi in motornimi modeli sem letel na modelarskih stezah, ali na pobočjih, kjer nisem nikogar oviral ali ogrožal, z droni pa nekateri letijo povsod, tudi "nad glavami" ogroženih ljudi, največkrat z namenom snemanja ...   :blush:

Polde.jpg.f2ada74c86e815940db2b6c585f8efec.jpg

strmca19.jpg.33a87d671f33b5f28caafa9f2b5d0075.jpg

img018.jpg.86f2aba9a4c9c60d454005b2a8bf211d.jpg

973450388_DPF5JKamnik25junij2004.jpg.626743c8236241b54e01927c6d60c48e.jpg

Popravljeno . Popravil RobiRoberto
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 19 minutami, RobiRoberto pravi:

Modelar sem bil približno 30 let, do svoje prometne nesreče :blush: , in s svojimi jadralnimi in motornimi modeli sem letel na modelarskih stezah, ali na pobočjih, kjer nisem nikogar oviral ali ogrožal, z droni pa nekateri letijo povsod, tudi "nad glavami" ogroženih ljudi, največkrat z namenom snemanja ...   :blush:

 

 

 

 

Robi, vse to vem in se strinjam.  

Modelarji modele največkrat naredimo sami in jih poznamo do obisti. Tudi če gre kaj narobe, lahko popravimo in ukrepamo .

Droni so največkrat ARF oziroma celo P&F in operaterji nimajo izkušenj z vodenjem brezpilotnih naprav in so samouki. 

In kaj je najhujše, nimajo pojma kaj je dovoljeno in kaj ne. No to ne velja za vse, žal je zaradi takih posameznikov vse to se začelo.  No v prihodnje nas čakajo še transponderji........

 

  • Hvala 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Kaldu pravi:

Ob 11.03 .2021 ob 21:45   Buschi pravi

 

Na modelarskem forumu poteka živčna razprava, kdo je kriv, da po novem letalski modelarji rabimo izpit, da lahko letimo z modelčki. In sem našel zanimivo misel:

Vse gre v smer vedno bolj reguliranega življenja, vedno več bo zapovedi, prepovedi, so videli že kar en cajt, da raja požre vse kar nam servirajo (glavo dol, pa tih bod), žal, smo zmer bolj kot ovce, ki jih vzgajajo za v klavnico...

V starem Rimu so imeli sužnje. V fevdalizmu kmete. V kapitalizmu delavce. V demokraciji ovce :D .

 

Zakaj je okoli tega licenciranja  (tudi modelarjev) toliko diskusij in vroče krvi? To je bolj vpis v evidenco in s tem potrditev ,da si seznanjen z varno in pravilno uporabo brezpilotnih naprav 

Tudi nekoč za vožnjo motornih vozil nisi rabil izpita. Enako je bilo z prvimi letalci, dokler je bila to "eksotika". Kaj je sledilo, pa vsi vemo. Saj izpit za motor naredimo tudi tisti, ki se samo malo vozimo za zabavo.......

Enako je z upravljanjem brezpilotnih naprav. Vsi, ki se s tem profesionalno ukvarjajo imajo licence že po direktivah  in tudi so zagovorniki licenciranja. Kaj pa je narobe, če moramo biti evidentirani in letet skladno z veljavno zakonodajo? Dokler je vse v redu se nobeden ne vpleta v tako delovanje. ČE pa pride do nesreče, potem pa veljajo le napisani zakoni. In seveda po licenciranju se odkrije lahko in preganja povzročitelja. Dosti dronov že sedaj letijo nevarno in brez odgovornosti.  Če taka napravica prileti na foto-voltaične celice, lahko je škoda ogromna. Potem pa "nisem hotel, dron mi je ušel, nisem nalašč,...."

Poznam primere, ko so modelarji povzročali škodo, pa so enostavno stisnili rep med noge, ko je bilo potrebno škodo plačati. K sreči je bila le materialna škoda.  

Modelarji imamo (v večini) svojo dejavnost zavarovano in (v večini) letimo skladno z napisanimi pravili. Saj trenutno potekajo dejavnosti, da se letalski modelarji vsaj malo ločimo od ostalih operaterjev brezpilotnih naprav.

Na FB je bila zadnjič ena fotka modela-kar večji avion, ki je bil v krošnji :) in najditelj pozival, da se operater javi, če ga išče.

Res ne razumem, kakšno škodo lahko naredi "otroški" dron ki ga primeš z roko.

In da nek hobijaš malo posname, nato pa obleži v omari.

Jaz od 01.01. ne upam več letet z dronom, da me ne poškoduje.

 

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, Snečer pravi:

Na FB je bila zadnjič ena fotka modela-kar večji avion, ki je bil v krošnji :) in najditelj pozival, da se operater javi, če ga išče.

Res ne razumem, kakšno škodo lahko naredi "otroški" dron ki ga primeš z roko.

In da nek hobijaš malo posname, nato pa obleži v omari.

Jaz od 01.01. ne upam več letet z dronom, da me ne poškoduje.

 

 

 

Velikost modela je relativen pojem, za občutek, model ki čez 2 m čez krila, je vreden od 1k € pa celo do 10k € in več. Za sestavo in letenje takega modela je potrebno ogromno znanja in izkušenj, zato je po moje bila to "fake news".

"Otroški" dron je relativen pojem, preberi, od katere teže veljajo uredbe!

Ta hobijaš lahko povzroči kar nekaj materialne škode, ali pa snema nekaj nedovoljenega........

Z modeli letim že 30 let, pa razen porezanih prstov od propelerja, se jih ne bojim, čeprav ima kateri tudi 10 in več kg.  

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Snečer pravi:

Res ne razumem, kakšno škodo lahko naredi "otroški" dron ki ga primeš z roko.

Poskusi ga prijeti za vrteči propeler, ali mu nastaviti svoj obraz, ko ti bo letel nasproti v tvoji višini ...   :blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 40 minutami, RobiRoberto pravi:

Poskusi ga prijeti za vrteči propeler, ali mu nastaviti svoj obraz, ko ti bo letel nasproti v tvoji višini ...   :blush:

Poskusil, saj ti pravim, neškodljivo, glede prijemanja propelerja, malo speče, nič posebnega. Celo opcijo ima, da ti na roki pristane :) 

Saj tudi tenis žogici se ne nastavljaš, da te zadene v oko, ali?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne bo predolgo trajalo ugotavljanje "otroškega" drona.

Zakonodaja obvezuje vse operaterje, ki letijo brezpilotne naprave z večjo vzletno maso od 250 g ali 25 dkg oz. pol kile, da opravijo licenciranje!!!!!

Torej lahko definiramo za otroške drone vse  brezpilotne naprave lažje od pol kile.

Over&out

 

 

 

Popravljeno . Popravil Kaldu
Dodatek
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Kaldu pravi:

Da ne bo predolgo trajalo ugotavljanje "otroškega" drona.

Zakonodaja obvezuje vse operaterje, ki letijo brezpilotne naprave z večjo vzletno maso od 250 g ali 25 dkg oz. pol kile!!!!!

Torej lahko definiramo za otroške drone vse  brezpilotne naprave lažje od pol kile.

Over&out

 

 

 

mam še enega, ki ima 245g pa lahko propelere tudi z roko ustaviš, sem že.

zakonodaja predpisuje, da morajo biti vsi droni, ki imajo kamero (vgrajeno) "registrirani" itd...

za drone do 250g so novi predpisi čisto plenjenje, saj je teh največ med nami, torej hobijaši

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa če bi recimo vprašali takole... Danes ti vsak srednješolec "odpre" elektroniko drona in ta leti v višino praktično neomejeno...tudi če vmes izgubi signal z operaterjem. Pa pustimo potniška letala, ker ta letijo res visoko...kaj pa recimo športna letala, jadralni in motorni zmaji, jadralna padala, baloni....in recimo, da ti taka "vešča" brez kontrole prileti v padalo jadralnega padalca...recimo.... Ni registracije, ni odgovorne osebe...imamo smrten slučaj...."i nikome ništa"... Se popolnoma strinjam z izpiti in registracijami...ali pa ne moreš letet z dronom....enostavno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vsako jadralno letalce na daljinca lahko zaženeš v padalca ali zmajarja...sampovem

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!