Skoči na vsebino

Plastika, kevlar, karbon in druge smolnate stvari


fazerer

Priporočene objave

On 3/25/2024 at 5:17 PM, Hornet said:

Vidim, da so določene teme čisto zamrle... Odlomil se mi je plastični del dolžine cca 8cm in višine 2cm in debeline 2mm, ki drži platičen oklep na skuterju. Plastika je ABS in je pod kotom 90 stopinj glede ne oklep. Je na notranji strani in z zunanje strani je barva brezhibna. Kupil sem steklena vlakna za ojačanje in dvokomponentno epoksidno lepilo kemis pox N (dvojna injekcija).

Najprej mislim nalepit samo odlomljen del ko se bo posušil pa še namazat z istim epoksi lepilom in ojačat s steklenimi vlakni in ponovno premazat še enkrat. Nato bi postopek še enkrat ponovil in ko bo vse suho pobarvat s sprej barvo. Je ta postopek v redu ali je kakšen nasvet.

Ravno včeraj sem zalepil blatnik za trial motorček. Uporabil sem hitro lepilo in sodo bikarbono. Poglej na YT veliko je filmčkov kako se to naredi. 

IMG_9998.JPG

IMG_0003.JPG

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Soda bikarbona...pepel od cigarete....grafitni prah...itd...itd..

..vse je v redu, to vse ojača lepilo, edino oprijem na osnovni material je pa še vedno tak, kakor ga da lepilo na slabo oprijemljivo podlago.

Če že delaš tako, je treba pošteno nahrapati površino...ali pa zelo grobo speskati.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, motolover pravi:

Ravno včeraj sem zalepil blatnik za trial motorček. Uporabil sem hitro lepilo in sodo bikarbono. Poglej na YT veliko je filmčkov kako se to naredi. 

IMG_9998.JPG

IMG_0003.JPG

In držal bo, vsaj po mojih izkušnjah, je pa tako kot pravi ta živnorc, odvisno od sprijema s podlago, jaz sem uporabil še aktivator (PASCO - komplet).

"Doštukal" tudi odlomljen kos daljinca za avto, precej debelo cca. 1,0 x 1,5 cm deb. cca. 0,5 cm. Pobrusil in pobarval, še danes drži.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, Zivnorc said:

Soda bikarbona...pepel od cigarete....grafitni prah...itd...itd..

..vse je v redu, to vse ojača lepilo, edino oprijem na osnovni material je pa še vedno tak, kakor ga da lepilo na slabo oprijemljivo podlago.

Če že delaš tako, je treba pošteno nahrapati površino...ali pa zelo grobo speskati.

Sem naredil testno. Nič pobrusil, samo zalepil z obeh strani. Drži hudo dobro. Če spet poči, bom naslednjič tudi pobrusil. Današnjo vožnjo je odlično prenesel. Zdaj moram zalepiti še okvirček luči, ki je tudi počen od enega prejšnjih padcev. Tega bom pobrusil. Hvala za napotek.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..Sej drži, dokler ne poči..  :P  ..

.. Hitro lepilo - cianokol (cyanoacrylate) lepilo je trdo kot steklo. Drži zelo dobro glede na oprijem površine ABS plastike, vendar ga je potrebno "armirati" s polnilom, kot je že omenil @motolover.... nekateri dajejo sodabikarbono, drugi pepel, tretji mikrobalone, lesni prah... skratka, veliko možnosti.... jaz najraje uporabim bombažna vlakna (fina ali pa malo bolj groba) za kaj zapolnit in ojačat. Če delaš s temi polnili, ne rabiš aktivatorja, lepilo reagira v trenutku... če lepiš kake "čudne" materiale  brez teh polnil, potrebuješ še aktivator, ki lahko z njim predhodno pošpricaš eno površino, na drugo površino kaneš lepilo, počakaš par sekund, da aktivator izhlapi in stakneš skupaj...in se lepilo v trenutku aktivira... ali pa zalepiš in pošpricaš... odvisno kaj in kako lepiš...

Kot pravite, držalo bo (upam da ne samo nekaj časa), vendar bo po mojem mnenju slej ko prej popustilo zaradi vibracij. ...in upam, da se motim..  :D , da ne bo kakega dodatnega dela...

... kak "statičen " del, kot je okvirček luči, ki ne prenaša nekih obremenitev, načeloma lahko zalepiš,  za tisti blatnik  me pa skrbi, ker je zelo podvržen vibracijam kot prosti konec...

Vsekakor pa je ta varianta s cianokolom in polnilom mnogo boljša, kot epoxy! ... sploh če je 5min... 10 ali 30 minutni, kot jih prodajajo v trgovinah.... 

...mnogo nazaj sem nekaj eksperimentiral zalepiti ABS s 24h epoxy in sem ga mešal z acetonom in površino ABS tudi malo natopil z acetonom... če je to kaj delovalo, pa ne vem, nisem testiral trdnosti spoja.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V kompletu za plastiko (trenutno lepilo za plastiko) imaš nekakšen flumaster za pripravo površine (razmastitev/ "mehčanje" podlage) , samo tudi to ne deluje z vsemi materiali (plastična luč, daljinec in podobno odlično, kakšna bolj prožna plastika, pa ne ravno) .

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Takole izgleda problem. Eni naredijo to z vtapljanjem mrežice, eni rastopijo abs plastiko v acetonu in potem premažejo, še prej namočijo odlomljen kos v aceton in namažejo še drugo stran. Ko aceton izhlapi stvar drži. Armiraš lahko s steklenimi vlakni, kevlar vlakni, karbon vlakni, inox mrežico. Bom videl kako se bom lotil.

 

IMG_20240327_193048763.jpg

IMG_20240327_193104686.jpg

IMG_20240327_193254610.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če si se odločil, da boš lepil in če boš delal z acetonom, zaščiti vse ostalo, da ne poškoduješ še laka na drugi strani.

Najprej vse očisti , obrusi s kakim proxonom, nato natopi z acetonom in zalepi s sekundnim in polnilom..

za polnilo lahko uporabiš karkoli naštetega v prejšnjih postih... lahko tudi vato...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj pa Epoxi ni ok?

Meni je pa ravno sekundno ( brez armiranja) vedno hitro odletel, epoxi pa drži že 2 leti ( podobno kot zgorja na sliki- oklep- pritrditven čep) . Je pa res , da so Epoxi različni, trenutno "rexxan", tudi "epokol" mi je bil ok, od "neostika" pa mi je bil katastrofa

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... kot praviš, da so epoxiji različni.... eni so trdi kot kamen, eni mehki kot čigumi, eni se strdijo v 5 minutah, eni v 24 urah... eni se, če jih pogreješ, zmehčajo, drugi se temprajo (utrdijo) ... eni so gosti kot pasta, drugi redki kot olje....zdej pa izberi pravega...  :P

 

Sekundno lepilo, je, kot sem že napisal, brez polnila v veliki večini neučinkovit. ... se zdrobi kot steklo... karkoli "umešaš" , oz. potreseš po lepljenem mestu in zaliješ s sekundnim, 100x bolj utrdi spoj...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Blatnik lepo drži, vsaj po nekaj vožnja tako izgleda. Zdaj bi od zadaj zalepil še plastiko okoli luči, ki ima eno večjo razpoko.

Naj zadaj pobrusim, dam košček blaga iz bombažne majice in zalepim? Naj dodam sodo ali ne, če dam tudi košček blaga?

Hvala

IMG_9056.jpeg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... karkoli od tega lahko dodaš... eno ali drugo ...ali obatroje. .. vse to "armira" lepilo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

10 hours ago, Zivnorc said:

... karkoli od tega lahko dodaš... eno ali drugo ...ali obatroje. .. vse to "armira" lepilo.

hvala, poskusim kaj rata!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo ta del sem prilepil v petek

 

IMG_20240329_152446093_HDR.jpg

IMG_20240330_082247250_HDR.jpg

po 24 urah se je včeraj naredilo še armiranje. Da se mi tkanina ni razpadla sem jo ob robovih pokapal z sekundnim lepilom.

 

IMG_20240329_152603660.jpg

IMG_20240330_084226733.jpg

IMG_20240330_093143784_HDR.jpg

IMG_20240330_093209128_HDR.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

danes po 24h urah pa brušenje ostankov in barvanje

 

IMG_20240331_111604328_HDR.jpg

IMG_20240331_124203101_HDR.jpg

IMG_20240331_124216171_HDR.jpg

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...en trik za naslednjič ( sem že pisal o tem)

.. če takole delaš s tkanino v vogale, da jo zapogneš, se mnogo lepše naredi, če jo daš pod 45 stopinj.... jo dosti lažje zapogniti in ostane zapognjena... če jo daš pravokotno, ti jo hoče ravnati in premikati ( če je malo debelejša) ... če vzameš tkanino do nekih 40g/m2 niti ni tako očitno tole... se da zapogniti, z močnejšimi tkaninami je pa lažje tako delati...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja to sem opazil, bi dal tanjšo pa je niso imeli. Bi pa rešil težavo, če bi bil epoksi gostejši ali pa bi počakal kakšno uro ali dve namazano na plastiko, da se malo posuši pa bi potem bolj lepilo in bi jo lažje fiksiral. V glavnem zadeva je že zmontirana, po 34 vijakih kasneje :angryrant2: je skuter pripravljen za žegn :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a kdo ve kje se da dobit body kit za peugeot speedfight 1. pa ce pase body kit od dvojke na enko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!