Skoči na vsebino

Zakaj postajam nacionalist? :blink:


HHV

Priporočene objave

Na forumu veliko govorimo o ksenofobiji, nacionalizmu, čefurjih in ostalih oblikah nestrpnosti do drugih bliže ali dlje živečih oseb. Vsi vemo, da so ta čustva v osnovi negativna, a se jim vseeno ne moremo v celoti upreti.

Kaj je tisto, kar nas peha v take občutke, kakšni dogodki, kakšne slabe izkušnje?

Prosim, da se vzdržite pljuvanja čez drugačne kar tako. Tu naj bodo nanizane konkretne izkušnje, občutki, ki nas pripravijo do takega odnosa.

Da moderatorji (predvsem Big S), ta tema že po sebi smrdi po nestrpnosti, nečemu, do česar so tudi nekateri naši moderatorji nestrpni, vendar s svojo temno platjo se je treba tudi srečati. Zato prosim za strpnost, kar seveda ne pomeni, da se ne bi brisalo postov, ki bi pozivali na sovraštvo kar tako. Tu opisujmo tisto, kar sem omenil zgoraj.

Vstopamo v Evropo, področje, kjer bomo tudi sami imeli status "južnjakov".

Kaj je tisto, česar naj ne bi počeli, da se bomo razlikovali od predstav o južnakih. Kaj je tisto, kar skupino ljudi označuje za npr. "čefurje", kot se rado reče?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se mi zdi, da bodo tole res nekateri označili kot nestrpnost, ampak:

Osebne izkušnje: bližnji sorodnik sedi v gostilni in pije svoj špricer. Vstopi skupina ciganov in začne delati p...rije. Moj sorodnik jih skuša pomiriti in jim celo ponudi za rundo. Rezultat: sorodnik v bolnišnici, sedaj čaka na novo zobovje. Nasvet policije: lahko ga tožite, ampak vzeti jim nimamo kaj. Še cvetka: kolovodja skupine po rodu ni cigan. Sicer pa se držim načela: ti pusti mene pri miru, jaz pustim pri miru tebe. Če pa ti drezaš vame, postanem "nestrpen". Aja, "čefur" je lahko tudi Slovenec, oznaka ni vezana na nacionalnost.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verjetno je jasno, da me je nekaj pošteno podkurilo, da sem se začudil nad svojimi čustvi in potem odprl ti dve temi.

Bilo je včeraj na referendumsko nedeljo. Že nekaj dni prej sem vabilo na referendum v skladu s vojimi prepričanji vrgel v koš. Nakar naju potem z Lady na motorju izsili frajer z odprtim oknom. Ko odmotam in ga napizdim, se mu ne zdi vredno opravičiti, ampak je frajer užaljen in se hoče tepsti. Ko ustavim pred viško cerkvijo se je golazen že namnožila. Iz enega za volanom sta naenkrat zrasla še dva v rdečih trenirkah. In eden od njiju naj bi mi "razbio" motor, drugi, ki sem mu odbrusil, da ga vse skupaj nič ne briga in naj spizdi, pa me je izzival da naj ga udarim. Ker so očitno mislili, da sem pred tem klical policijo (slučajno mi je takrat zazvonil telefon), so se nekako le odstranili in zadeva se je umirila.

Ko sem kasneje v miru analiziral vse konflikte, ki sem jih imel tekom zadnjih let, sem "začuda" našel skupni imenovalec. Razni trenirkarji, cigani, iglavci in Remus frajerji z južnaškim naglasom.

Respekt in sorry vsem mojim prijateljem, med katerimi jih je kar nekaj drugih nacionalnosti iz bivše juge, in jih imam rad in jih spoštujem, ampak takrat mi je bilo žal, da sem vrgel referendumslo vabilo stran in nisem pomagal dvigniti tistih 90 in še nekaj procentov.

In vedno bolj sem prepričan, da so športi, kot je nogomet ipd. idealni generator grupiranja imbecilnih jajcepraskačev in mednacionalnih mrženj.

LP HHV (NovaNacionalnaFrontaVUstanavljanjuPress) :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, seveda, kot pravita oba ... cefurji sploh niso nujno neslovenci in dalec od tega da bi bili vsi neslovenci cefurji, tako da tu ne gre za nestrpnost zaradi nacionalne pripadnosti.

Velik del se skriva v asimilaciji, po mojem vsaj, tisti ki se prilagodijo okolici in jo sprejmejo za svojo se cisto drugace obnasajo in imajo drugacne navade kot oni ki se ne, vztrajno tolcejo svoj jezik in mislijo da ga bomo se ostali uporabljali, druzijo se samo sami s seboj in ker skusajo izstopati in biti drugacni na napacen nacin slej ko prej stopijo komu na zulj (kot so tebi) in ko tisti ni vesel takoj pride se nekaj osebkov v sumecih trenerkah, pa si tam ... <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cyc je v zrcalni temi navedel termin "normalna mera nacionalizma".

Ma, dej no dej. Normalne mere ni! Nacionalist sem, ali pa nisem. Nestrpen sem ali pa nisem. Označevanje nacionalizma za nekaj normalnega in enačenje z nacionalno zavednostjo je neumnost. To so Hitlerjeve poteze in so slepilo za neumne množice. Na tak način se opravičuje nekaj kar ima negativno konotacijo. Ima jo pa zato, ker si ljudje ne upajo priznati, da jim je nekaj prekipelo in se bojijo samega sebe in svojega besa.

Jaz za to da sovražim ali sem nestrpen ne potrebujem nobene filozofije, bognedaj še podpore in hujskanja kakšne butaste stranke še bolj butastega leaderja-fuhrerja. Če mi gredo čefurji na jetra, zaradi konkretnih stvari, ki so se mi zgodile, mi pač gredo na jetra in zahtevam in vpijem da naj gredo od koder so prišli zaradi njih samih, zaradi njihovih civiliziranim časom nesprejemljivih dejanj.

Ne briga me, če se združujejo v klape, v glavne celo kriminalne, zato ker se čutijo odrinjeni, ker so po defaultu v večini lenobe (sploh mulci zaradi tradicionalne vzgoje), ker se pozamezniki poserjejo od strahu in so korajžni le v gruči, kot trop prestradanih hijen. To vse označuje le njihovo mentalno revščino.

In ko se ta mentalna revščina združuje v gruče, da bi kot kuga izrinila in uničila omikano, samostojno, delovno in za svoja dejanja odgovorno celico, mi prosim lepo, upravičeno trga film.

Da ima trenirkasto postavljanje, kraje, ropanje, preprodajanje drog in naropanega, ustrahovanje vsega kar jim ni podobno prednost pred poštenim delovnim in odgovornim načinom življenja? Hvala, do takih ne morem biti strpen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nacionalist sem, ali pa nisem. Nestrpen sem ali pa nisem. Označevanje nacionalizma za nekaj normalnega in enačenje z nacionalno zavednostjo je neumnost.

Tule si pa popolnoma mimo. Pojem "nacionalist" lahko razumeš kot "človek, ki je ponosen na svojo nacionalnost" ali kot "človek, ki zaničuje druge nacionalnosti". Zame je prva razlaga pozitivna (primer: jaz sem ponosen na to, da sem Slovenec. Prijatelj je ponosen na to, da je Srb. In sva prijatelja. In nihče ne reče: ker sem (vstavi po potrebi), sem več vreden od tebe. V drugem primeru je zadeva izrazito negativistična. In če nekdo "po drugi razlagi" nastopi proti meni, nastopim jaz na podoben način proti njemu (ali misliš, da bi mu moral priznati, da je kot ... več vreden kot jaz???)

Tudi nestrpnost je lahko izzvana ne glede na to, ali si po naravi nestrpen ali ne. Le prag tolerance je višji ali nižji.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pojem "nacionalist" lahko razumeš kot "človek, ki je ponosen na svojo nacionalnost" ali kot "človek, ki zaničuje druge nacionalnosti".

Ravno zato raje za "ponos" uporabljam lep slovenski izraz "narodna zavest", izraz nacionalizem, ki je tudi prišel k nam z negativnimi pojavi, pa za označevanje pojava zaničevanja drugih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ali smeš biti nestrpen do nestrpneža ? ve kdo odgovor ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ali smeš biti nestrpen do nestrpneža ? ve kdo odgovor ?

Odvisno, po "krščanski" razlagi tega problema ne, če ti ukrade motor, mu še sestro/ženo/čelado nastavi :lol1: :lol1: :lol1: .

Ma ne, tud pravno in po normalni logiki ne, saj si potem tudi ti nestrpnež, to pe je njegov glavni cilj, saj te je spravil na njegovo raven in že s tem ponižal. Raje mu odgovori na civiliziran način, ga bo bolj prizadelo, da mu ni ratalo, da bi te sprovociral. No ja, pa sej poznamo tist tastar vic o sadistu in mazohistu, to ti je isto. :D

lp

Rudi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...ampak takrat mi je bilo žal, da sem vrgel referendumslo vabilo stran in nisem pomagal dvigniti tistih 90 in še nekaj procentov.

...da boš vedu za naslednjič: volit lahko prideš tudi brez vabila ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tule si pa popolnoma mimo. Pojem "nacionalist" lahko razumeš kot "človek, ki je ponosen na svojo nacionalnost" ali kot "človek, ki zaničuje druge nacionalnosti". Zame je prva razlaga pozitivna (primer: jaz sem ponosen na to, da sem Slovenec. Prijatelj je ponosen na to, da je Srb. In sva prijatelja. In nihče ne reče: ker sem (vstavi po potrebi), sem več vreden od tebe. V drugem primeru je zadeva izrazito negativistična. In če nekdo "po drugi razlagi" nastopi proti meni, nastopim jaz na podoben način proti njemu (ali misliš, da bi mu moral priznati, da je kot ... več vreden kot jaz???)

Tudi nestrpnost je lahko izzvana ne glede na to, ali si po naravi nestrpen ali ne. Le prag tolerance je višji ali nižji.

V osnovi se strinjam ... vendar pa mi je hecna besedna zveza "ponosen sem, da sem Slovenec". ... jaz sem ponosen kvečjemu na to, kar sem jaz osebno .... ne pa na to, da sem pač slučajno rojen v Sloveniji ... mislim, če bi bil rojen v Zimbabweju, a pol pa ne bi mogel biti ponosen na to, ali kaj? sploh je ta "ponos" ena čudna stvar ...

hočem rečt - a moram bit še prav posebej ponosen na to, da imam dve roki in dve nogi (kar mi je torej nekako avtomatično dano), ... ? halo ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)
V osnovi se strinjam ... vendar pa mi je hecna besedna zveza "ponosen sem, da sem Slovenec". ...

Ta besedna zveza ni le hecna, je neumna. S tvojo nadaljno razlago se čisto strinjam, kajti vesel sem, da sem doma v lepi domovini, da so se moji predniki na primorskem med prvim uprli fašizmu, da imamo slovenci nekaj veliki mož in žena itd, itd. Narodni ponos, oz. raje rečem zavest ni zreduciran na posameznika. To je zavest, da pač pripadaš določenemu krogu ljudi, s katerimi si deliš skupne lastnosti od jezika, noše, običajev, prostor itd, itd. To je obenem tisto, kar nas razlikuje od ostalih takih skupin. In te lastnosti je potrebno in vredno negovati. Zato mi gre na bruhanje ob izreku " Jaz sam slovenac".

Takemu lahko rečem le: Nisi in nikoli ne boš! Bodi kar si in tisto neguj in spoštuj, obenem pa bodi pošten do tistih, ki so ti za življenje ponudili svojo domovino in te sprejeli medse. Bodi moj prijatelj Mujo, Mile, Dragan, Ahmet, Bill, Georg, karkoli že, z vsemi svoji običaji in barvo, samo ne me jebat u glavo!

Popravljeno . Popravil Horjo horjulis vulgaris
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če bi bil rojen v Zimbabweju, a pol pa ne bi mogel biti ponosen na to, ali kaj?

Potem bi bil pač ponosen Zimbabweyec. In če me ne bi posiljeval s tem, da je "biti Zimbabweyec" nekaj "več" kot biti Slovenec, sva lahko prijatelja. Dobra prijatelja.

Mogoče si slišal slogan "vsi različni, vsi enakopravni"? Lahko ga uporabiš tudi v tem primeru.

Če pa se ti zdi, da ne pripadaš nikomur in ničemur, te pa žal ne razumem. Mogoče boš razumel mojo primerjavo: V glavnem se strinjamo s tem, da k pici najbolj paše pivo. Dobra pica in dobro pivo. Ali dober Slovenec in dober Zimbabweyec. Dober v človeškem, ne političnem smislu. Če pa oboje vržeš v mikser preden bi pojedel... :SS pa čeprav se v želodcu zgodi isto.

Najlepši (ali najgrši, kakor ti je všeč) primer zanikanja lastnega izvora je Michael Jackson. Človek dela vse, kar je mogoče, da ne bi bil on sam ampak nekaj drugega. Rezultat? Spaka... Vidiš, zato zagovarjam slovensko kulturo (arhitekturo, način življenja, prehrano,...) v Sloveniji, francosko v Franciji, islamsko v islamskih državah itd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vidiš, zato zagovarjam slovensko kulturo (arhitekturo, način življenja, prehrano,...) v Sloveniji, francosko v Franciji, islamsko v islamskih državah itd.

pa smo spet pri *kulturi*. :zzz: :zzz:

a mam oslovenci sploh svojo kulturo, ali smo neko jodlarsko posvojili nekoč, v minulih 1000 letih? :afro1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

slovenska kultura je konglomerat kultur, katere so skozi veke romale preko tega fleka zemlje. nekatere so pustile vecji madez na tepihu, nekatere manjsi. vendar slovenska kultura vsekakor ni kopija ene same "jodlarske" kulture.

kajne symci, ti mali nestrpnez nestrpni ti. :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

slovenska kultura je konglomerat kultur, katere so skozi veke romale preko tega fleka zemlje. nekatere so pustile vecji madez na tepihu, nekatere manjsi. vendar slovenska kultura vsekakor ni kopija ene same "jodlarske" kulture.

kajne symci, ti mali nestrpnez nestrpni ti. :devil:

zakaj ne bi tega tepiha oplemeniti še z južnjaškimi madeži? :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zato mi gre na bruhanje ob izreku " Jaz sam slovenac".

Ajem citizen off USA of Amerika !

se ti tu tudi kaj zabruhne ?? :ph34r:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj postajam strpen?

Svoja najbolj "mentalno" ranljiva leta sem preživljal v času pred, med in po osamosvajanju. Seveda sem bil v skladu z prevladujočo klimo takrat blazno nestrpen in se celo spogledoval z nacistično ideologijo. seveda se nisem drl "Sieg Heil" ker mi je bilo popolnoma jasno, da sem za naciste kot Slovenec in Slovan "golazen", a nekatere ideje so se mi zdele krasno aplikativne v novi samostojni Sloveniji.

No z časom sem se malo skuliral, a vseeno sem v bližini raznih trenirk, "kožnih" jaken in zlatnine razvil neko alergijo, ki se je kazala v pospešenem bitju srca, težko kontrolirani jezi in iskanju različnih napak in povodov za potrditev moji teorij o naši superiornosti in njihovi manjvrednosti.

Ker v našem mestu ravno ne izstopajo večje skupine ne-slovencev sem pač toliko več časa preživel z pravimi klenimi čistokrvnimi Slovenci in doživel toliko primitivizma, idiotizma in debilnosti, da se mi obrača. In ko poslušaš debate o izbrisanih, ko ljudje z IQ povprečne zimske temperature na Kredarici, na veliko modrujejo za šankom, agresivno zagovarjajo svoja stališča (to da ne razumejo absolutno nič, ne razlikujejo niti statusa tujca, državljanstva, razliko med zakonom in ustavo, itd. je itak jasno) se ti more obrnit. Seveda kak poskus argumentirane debate odpade, v svojem nestrinjanju z nekaterimi metodami si lahko celo hitro "čefur" in potreben kake na gobec.

In kaj daje ljudem pravico, da se na tak način vpletajo v življenja posameznikov? Samo to, da imajo potrdilo na katerem piše, da so po narodnosti Slovenci. Prvo generalno vse, ki niso 100% čistokrvno slovenci označijo za agresorje, kriminalce in lopove, že nasledno sekundo pa jokajo kako smo za avstrijce balkanci in da jih gledajo postrani v trgovinah kot da so največji kriminalci in lopovi!?!?!?!

HALO?!?!?!?! logika????? aja, da bi iz tega potegnili kako paralelo niti slučajno, boljše je še naročit en pir in naprej pljuvat čez "golazen".

Vem, da obstajajo razni trenirkarji, pa cigani (ne bom rekel romi ker je to oznaka za cel narod - mislim samo tiste ki delajo sranje) in podobni, ki bi jih brez slabe vesti nekam pospravil, a zraven bi prav tako poslal še kar lepo število Slovencev, ki se v obnašanju prav nič ne razlikujejo od teh skupin, la mogoče so malo manj opazni ker te na 200 metrov na zaslepijo brilinatina in zlate ketne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zakaj ne bi tega tepiha oplemeniti še z južnjaškimi madeži? :D

sedi, ena.

kje si bil pri pouku zgodovine? :P ali se slovenska zgodovina zacne let 1941?!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zakaj ne bi tega tepiha oplemeniti še z južnjaškimi madeži? :D

Madež je po definiciji nekaj, česar si ne želimo oziroma želimo čim prej odstraniti. Oplemenitenje pa je nasprotje omadeževanja.

Sem mislil, da si strpen do "južnjakov", tu pa jih prištevaš med madeže (po SSKJ je madež "umazanija")

Kulture nismo "uvažali". Le kje so bili pred 1000 leti (Karantanija itd.) jodlarji?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zakaj ne bi tega tepiha oplemeniti še z južnjaškimi madeži? :D

Zakaj?

Poglejte... (bi začeli naši na tečajih napiflani politiki )...

No, torej poglej Sym. Tvoja generacija je rasla gor v času največjega odpiranja držav v zgodovini sveta, moje odraščanje pa je bilo še na eni strani železne zavese. Vse lepo in prav z vidika demokracije in prevsem globalizacije, torej interesa kapitala. Kakorkoli, pustiva to sranje pri miru in se osredotočiva, da sedaj prihaja z mešanjem svetovnega prebivalstva tudi do največjega mešanja kultur v zgodovini. Lokalne barvitosti bodo izginile v poplavi različnih barv. Iz vseh teh različnih barv pa ne bo nastala mavrica, kot mislijo nekateri, ampak usrano rjava brozga. Kapiš? Verjamem da... V tem trenutku je zelo pomembno, da se zavedamo svojih korenin, svoje zgodovine, takorekoč svoje vsebine dobljene prek genov in izročil od svojih dedov.

Vem, kaj te moti, kaj pa tisti, ki imajo starše različnih narodnosti, tisti, ki so se priselili. Bile so že debate okoli "izgubljenosti" v novem prostoru, okoli pripadnosti nikomur, kriz okoli takih tem. Dokaz več, da je pripadnost neki nacionalni skupini ena od osnovnih človekovih lastnosti in potreb.

In ni res, da se teh potreb ne da gojiti v tujini. Domovina je v srcu, ravnice ali gore, jezera ali pesek so v duši in jih lahko nesemo na drugi konec sveta. Tam jih lahko delimo s sonarodnjaki ali pa jih kot nekaj lepega predstavimo tujcem pri katerih živimo. Nikoli pa ne bo noben normalen Jezeran dopustil, da mu bo prišlek zasul jezero z od drugje privlečenim peskom.

Hja, tole je bilo malo zblojeno ali poetično, kakorkoli...

Dajva o tvoji južnaških madežih. Asimilacija, saj to je mišljeno s temi fleki kajne, ne pomeni brezpogojno stapljanje in opletanje v krizi izgubljanja lastne identitete. Asimilacija zame pomeni, da sprejmeš pravila igre, ki veljajo in nenasilno neguješ tisto, kar te dela drugačnega. Če imaš to iz dveh virov, si še toliko bolj bogat. In govori jezik, ki te ga je naučila mati, neguj in čuvaj običaje, ki so ti jih zapustili dedje, da jih podaš otrokom in vnukom. A da boš to lahko počel z dvignjeno glavo spoštuj trenutni dom.

In da smo si na jasnem, raje bi videl na ljubljanskih ulicah starega čičota v opankah, volnenih zoknah, s pipico v ustih, poleg njega njegovega prijatelja z belo kapco in med njima še tisto rdečo kapco iz kave "zamorček", ki bi ob zvokih Janezove frajtonarce odmarširali na kavo, kot pa to presneto trenirkasto cigajnarijo, ki serje po ulicah dandanašnji. Bi se vsaj vedelo, kdo je kdo. :devil: :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)
...Sem mislil, da si strpen do "južnjakov", tu pa jih prištevaš med madeže (po SSKJ je madež "umazanija")

...

Madeže mu je podvalil Ledenko. In ti si jih lepo na pamet polizal :lol1: :lol1:

Popravljeno . Popravil Horjo horjulis vulgaris
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...raje bi videl na ljubljanskih ulicah

1.starega čičota v opankah, volnenih zoknah, s pipico v ustih, poleg njega njegovega prijatelja z belo kapco in med njima še tisto rdečo kapco iz kave "zamorček", ki bi ob zvokih Janezove frajtonarce odmarširali na kavo,

2.kot pa to presneto trenirkasto cigajnarijo, ki serje po ulicah dandanašnji.

Absolutno, prijatelj Horči. Vendar:

- prvo je narodnost (oziroma njeni zunanji predznaki)

- drugo pa stanje duha.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

- drugo pa stanje duha.

Je tako, moj dragi papan Pepi. In zato mi ni všeč, če me zmerjajo za ksenofoba, ko sem proti temu drugemu. Moram koj :beer1: in hladilnik izpraznit. Hebat ga sm pač tak živčn člowk. A sem lohka, al pa bojo proti meni referndum razpisal? :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...živčn člowk...

Horči, žiwčn se piše tkolele: žiwčn. Sicer pa govoriš modro kot sam kralj Salomon. Zvrni še enega :beer1: na moje zdravje, če ti ni odveč. .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!