Skoči na vsebino

Svetovna finančna/gospodarska kriza - nove vrednote pa so?


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Žal sem jih, ja ...

in imam občutek da se stari ne moti ! razen če bodo inovativni ameri spet kaj novega izmislili !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A je kdo prebral izjave Mencingerja (pustimo zdaj ali vam je všeč ali ne), da ekonomski analitiki, ki so v začetku leta dokaj natančno napovedali izbruh krize septembra/oktobra, napovedujejo, da bodo ZDA junija/julija 2009 razglasile bankrot oz. nezmožnost odplačevanja tujih posojil?

V intervjuju v Sobotni prilogi dela 4.10.2009 je dobro podal oceno trenutnega stanja na svetovnem in tudi domačem trgu.

Ena boljših iz taistega intervjuja:

''Že sredi 90. let ste trdili, da gre pri delovanju ameriškega finančnega sektorja za prelaganje denarja iz predala v predal. Na tak konec pa verjetno niste pomislili?

Zaradi takih trditev so se mi posmehovali; postal sem domačijski fiziokrat, kar so mladoekonomisti celo strnili v pojem mencingerjanstvo. Če sem odkrit, mi je to kar godilo, saj je mnogo zabavneje biti proti splošnemu mnenju kot tuliti s čredo. Seveda nisem vedel, kako dolgo bodo stvari trajale, in še manj, kako se bodo končale. Vseskozi mi je bilo jasno le, da je z rastjo finančnega sektorja daleč nad rastjo, ki je potrebna za prenašanje sredstev od varčevalcev k investitorjem, nekaj narobe.''

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...razen če bodo inovativni ameri spet kaj novega izmislili...

srbski obveščevalci ugibajo o napadu na iran feb,2009 ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Še huje pa je ob upoštevanju inflacije. Da bi ohranil vrenost tega denarja ga moram v 40-ih letih podeseteriti (1,06 exp 40 ~ 10). V 40-ih letih bom torej moral, da bi ohranjal enako premoženje kot sedaj, zaslužiti 10x več, kar v praksi lahko pomeni zapraviti mnogo več časa (oz. vsaj toliko, kot ga že sedaj).

Katero dobro bi mi torej ta 1 mio EUR dejansko prinesel? Čakam odgovor...

če misliš ta milijon cel čas držati v štunfu, potem seveda upoštevaš samo inflacijo, ne pa tudi (vsaj) minimalnih bančnih obresti, ki bi inflacijo omilile. Če ga že ne investiraš pametneje.

Vendar denar imeti toliko časa v štunfu je ... neodgovorno, še posebej glede na dogajanje zadnje čase. Papir lahko čez noč postane samo za podkurt, kovanci pa dobri za podložke delat ...

1 mio bi verjetno vzel za enoletne počitnice. In si prihranil en kup računanja in sekiranja kam naj pametno vložim denar.

...

A je kdo prebral izjave Mencingerja (pustimo zdaj ali vam je všeč ali ne), da ekonomski analitiki, ki so v začetku leta dokaj natančno napovedali izbruh krize septembra/oktobra, napovedujejo, da bodo ZDA junija/julija 2009 razglasile bankrot oz. nezmožnost odplačevanja tujih posojil?

jep, ne da se prezreti kaj takega.

Islandija naj bi že bankrotirala, Madžarska naslednja na vrsti? ZDA drugo leto, vmes in verjetno tudi potem še dosti drugih držav. Katere in kaj to za nas - običajne smrtnike, pomeni ...

in imam občutek da se stari ne moti ! razen če bodo inovativni ameri spet kaj novega izmislili !

ne dvomim v pametne glave ki že nekaj časa tuhtajo nov sistem, ki jim bo prineseš še več blagostanja ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V intervjuju v Sobotni prilogi dela 4.10.2009 je dobro podal oceno trenutnega stanja na svetovnem in tudi domačem trgu.

...

potem je pa dec res jasnoviden :D :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne dvomim v pametne glave ki že nekaj časa tuhtajo nov sistem, ki jim bo prinesel še več blagostanja ...

Da slucajno ne preizkusajo tega novega sistema ze nekaj let v Afganistanu in Iraku?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A je kdo prebral izjave Mencingerja (pustimo zdaj ali vam je všeč ali ne), da ekonomski analitiki, ki so v začetku leta dokaj natančno napovedali izbruh krize septembra/oktobra, napovedujejo, da bodo ZDA junija/julija 2009 razglasile bankrot oz. nezmožnost odplačevanja tujih posojil?

Ni bilo težko napovedati, da se bo "nekaj" moralo zgoditi; ni dvoma, da je "finančna kriza" umetno ustvarjena, kot uvod v (spet) "nekaj", s čimer bodo ZDA "uredile" svojo zadolženost. Bankrot bi bila (kot tudi sicer logična) konsekvenca, tako kot stečaj podjetja ali osebni stečaj - z namenom, da se omogoči nov začetek. Je pa seveda vprašanje, kakšen bo potem ta začetek in kako nov bo. Vsaka kriza je priložnost za nov, kvalitativni preskok, razen če gre za piromanstvo (požig Reichstaga, Nine-eleven, ... ), ko se ogenj potem poliva z bencinom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nemška vlada je namenila kar nekaj sto milijard ojrof za pomoč bankam.

Postavili so jim pogoje, da predsednik uprave ne sme imeti več kot 500.000 ojrof letne plače, da ne smejo, dokler ne bodo izplačali dolgov izplačevati dividend in nagrad upravi in še nekaj malenkosti.

In glej ga zlomka - še vedno se nobena banka ni javila, da bi si želela pomoč...

Zakaj??

Ker niso v taki krizi, kot bi radi prikazali, ali je razlog to, da se nočejo odreči svojim milijonskim plačam?

Šef Deutsche Bank, Roland Ackermann ( cca. 5 mio ojrof letno plus nagrade) je izjavil, da bi ga bilo sram vzeti pomoč in dovoliti državi, da mu diktira način poslovanja.

(DB ni v krizi, ker je certifikate, ki so izhajali iz slabih kreditov kupovala v zelo majhnih količinah)

Zanima me, kakšne pogoje je postavil Bajuk, ki je danes našim bankam, ki naj ne bi bile v krizi, obljubil 8 milijard.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nemška vlada je namenila kar nekaj sto milijard ojrof za pomoč bankam.

Postavili so jim pogoje, da predsednik uprave ne sme imeti več kot 500.000 ojrof letne plače, da ne smejo, dokler ne bodo izplačali dolgov izplačevati dividend in nagrad upravi in še nekaj malenkosti.

In glej ga zlomka - še vedno se nobena banka ni javila, da bi si želela pomoč...

Zakaj??

Ker niso v taki krizi, kot bi radi prikazali, ali je razlog to, da se nočejo odreči svojim milijonskim plačam?

Šef Deutsche Bank, Roland Ackermann ( cca. 5 mio ojrof letno plus nagrade) je izjavil, da bi ga bilo sram vzeti pomoč in dovoliti državi, da mu diktira način poslovanja.

(DB ni v krizi, ker je certifikate, ki so izhajali iz slabih kreditov kupovala v zelo majhnih količinah)

Zanima me, kakšne pogoje je postavil Bajuk, ki je danes našim bankam, ki naj ne bi bile v krizi, obljubil 8 milijard.

Ackerman si letos ne bo izplačal nagrade. .) V preteklih letih je le ta znašala skupaj s plačo cca 13 miljonov €. Je pa DB že konec 2007 kar na veliko odpisovala slabe kredite (2,2 miljarde €) zaradi hipotekarne krize.

Kot je meni znano gre v Sloveniji za garancijo (jamstvo) države bankam pri zadolževanju oz. pridobivanje sredstev na finančnih trgih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Med tem, ko so centralne banke po svetu začele nižati obrestne mere in hitele z najrazličnejšimi ukrepi, finančnimi injekcijami in so države večale jamstva za finančne vloge, so v jamajški centralni banki objavili sporočilo za javnost:

"Everyone should just chill out"*

*Vsi bi se morali le malo umiriti

(Resničen dogodek)

post-770-1225116421_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Med tem, ko so centralne banke po svetu začele nižati obrestne mere in hitele z najrazličnejšimi ukrepi, finančnimi injekcijami in so države večale jamstva za finančne vloge, so v jamajški centralni banki objavili sporočilo za javnost:

"Everyone should just chill out"*

*Vsi bi se morali le malo umiriti

(Resničen dogodek)

Ej stari, od kdaj te mate v Ljubljani Bloomberga instaliranega? :P ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no amerikanci so že naredili prve konkretne korake za omilitev finančne krize. svoje specialce so poslali malo streljat po Siriji :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Šef Deutsche Bank, Roland Ackermann ( cca. 5 mio ojrof letno plus nagrade) je izjavil, da bi ga bilo sram vzeti pomoč in dovoliti državi, da mu diktira način poslovanja.

Gospodar ne "sprejema pomoči" od svojih podložnikov, ker si sam vzame, kolikor želi. Banke upravljajo s politiko (in državami) in ne obratno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ej stari, od kdaj te mate v Ljubljani Bloomberga instaliranega? :P ;)

od takrat ko smo na Jamajki nekaj malega investirali ! :naughty: v kmetijstvo ! :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...
sem odkopal to reč ker sem prebral tole.

http://24ur.com/novice/gospodarstvo/starej...t-na-odpad.html

briljantni umi. bi res radi da jih popokamo prašiče zahrbtne? :glare:

ma drgač se pa itak zmeri najde kaka taka malo nora ideja v Bruslju...

Nekaj podobnega so delali v Italiji, kjer se je zelo dobro obneslo. Subvencionirali so nakup novega EURO4 ali EURO5 avtomobila, če si ob tem dal v uničenje staro garo (obvezno je moralo biti EURO0 ali EURO1 vozilo, starejše od 12 let). Šlo je za 800€ in dve leti oprostila od avtomobilskih davkov in taks (ne DDV-ja) oz. tri leta, če si se odločil za nakup avtomobila z manjšo prostornino motorja. In ker je to zagrabilo veliko ljudi se je skozi davke in podporo industriji državi vrnilo več denarja kot so vložili v subvencije, istočasno so precej pomladili vozni park na cestah. Nova vozila pa niso samo bolj prijazna okolju temveč so tudi dosti varnejša od 12+ let starih vozil.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekaj podobnega kot v Italiji je izvajal Renault pri nas pred desetimi leti, ko so polnoletne (ne prijet za besedo, ampak tam nekje) avtomobile, ne glede na njihovo ohranjenost vračunali v ceno novo kupljenega renojčka. Stare gare so šle pod stiskalnico.

In še eno mnenje o "novi so boljši in prijaznejši okolju". Ko poslovnež s svojim novim avtomobilom naredi toliko km da mu crkne katalizator, tega zavrže in vozi brez. In kje je potem tu ekologija ????

In kje je ekologija, ko folk po cestah sanja namesto da bi vozil ???? Najraje pa se vozijo z novimi avtomobili.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sem odkopal to reč ker sem prebral tole.

http://24ur.com/novice/gospodarstvo/starej...t-na-odpad.html

briljantni umi. bi res radi da jih popokamo prašiče zahrbtne? :glare:

ma drgač se pa itak zmeri najde kaka taka malo nora ideja v Bruslju...

Če mi dajo novega, jim svojega 8 let starega šenkam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

briljantni umi. bi res radi da jih popokamo prašiče zahrbtne? :glare:

ma drgač se pa itak zmeri najde kaka taka malo nora ideja v Bruslju...

Avtomobilska industrija je v hudi recesiji. Njihovi lobisti se trudijo po Bruslju s takšnimi in drugačnimi idejami o državni pomoči. Mogoče bi stvar funkcionirala v nekaterih starejših državah članicah, medtem ko mlajša članica ne bi bila tako uspešna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sami so krivi, kaj pa delajo avte, ki tak dolgo držijo. :headbang:

Delali bi take ki držijo največ dve leti, pa bi bilo dela dovolj. :worship:

Najboljše take papirnate za enkratno uporabo.... (kot sekret papir)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne vidim razloga za menjavat po normativih tehnično brezhiben 10 let star avto za novega. varnost na cesti je pa stvar upoštevanja predpisov, tehnične brezhibnosti in treznosti...mar ne? :closedeyes:

če pa je avtomobilska industrija v krizi in slabo prodaja pa dragi moji, nismo krivi mi. naj znižajo ceno za 50% in več...gotovo ne bodo meli takih bajnih dobičkov...odprodali pa bodo gotovo bistveno več vozil.

sploh pa je vedno tako, da administracija tako velikih koncernov požre največ denarja...

in potem nam servirajo: ja krivi ste vi ker ne kupujete...

s čim pa dragi bruseljski foteljaši?

ne me razumet narobe, sem za, da je čim več novih vozil na cesti ampak način razmišlanja : "dejmo vsilit neki" je po moje zgrešen.

koliko ljudi bi ob: hej če daš noter star avto, dobiš novega POL ceneje zamenjalo staro kanto? po moje vsi.

ampak problem je predvsem v tem, da nekaterim zmanjkuje za kaviar.... :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

v SLO bi naj bilo cca 400 tisoč vozil ki bi jih lahko zamenjali za nove po tem predlogu !

na leto pa uspemo reciklirati 3.000 vozil !

da so skoraj vso proizvodnjo preselili v Azijo, evropejski avto mojstri modro molčijo !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!